NA VIJFTIG JAREN. De censuur op m. Nederlandsche poststukken Pauselijke zegen „Urbi et Orbi". DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 o (Wet van 8 December 1889). mmm Lijempf contra Friesche Mij. van landbouw. VER. KON. PAPIERFABRIEKEN. De strijd tusschen coöperatieve en speculatieve zuivelfabrieken. Voorloopig voldoende films voor de Nederlandsche bioscopen. „BIDDEND NAZARETH". Een gebedsactie voor de Katholieke huisgezinnen. KON. NED. HOOGOVENS. HET BIOSCOOPBEDRIJF EN DE OORLOGS TOESTAND. AARDBEVING. HERDENKING FINSCHE ONAFHANKELIJKHEID. Bijeenkomst van de Finsch- Nederlandsche Vereeniging. MOTORDIEF GEARRESTEERD. amsterdamsche diamantmarkt. «U0A. V Wie de geschiedenis nagaat, constateert in den loop der tijden, zoowel hier te lande als elders, groote diepgaande meeningsver- schillen, vaak leidend tot heftigen, langdu- rigen strijd, omtrent de rechten en plichten van den Staat ten opzichte van het onder wijs, de opvoeding, de vorming der jeugd. Het was veelal de Staat, die met mis kenning der rechten van de Kerk, van het gezin, het onderwijs der jeugd vrijwel ge heel aan zich wilde trekken. Het was de Staat, die principieel zich stel lende tegenover Kerk en gezin, met aanwen ding van de Staatsmacht, niet slechts be paalde, dat het kind onderwezen zou wor den, maar ook voorschreef, op welken grondslag, volgens welke beginselen dat onderwijs gegeven worden zou. De Staat zou zijn d e opvoeder, d e onderwijzer der jeugd. Z ij n school zou als de eenige aan gansch de natie worden opgedrongen. De richting en de geest van het op die school te geven onderwijs zouden door den Staat worden bepaald. j Zoo was het elders, zoo was het ook hier te lande, nog niet zoo heel lang geleden. Niet weinigen staan Verbaasd, wanneef| men hun meedeelt, dat zóó de toestand hieri te lande was.... slechts honderd jaren te-i rug- 1 Toch is het waar. Begrijpelijk, dat allen, die aan hun kinde ren een godsdienstige opvoeding wenschten te geven, zich daartegen verzetten; begrij pelijk, dat ook de katholieken, beseffend, dat aan het katholieke kind slechts dan een ware katholieke opvoeding en vorming zou kunnen worden gegeven, indien kerk, gezin en school samenwerken, bezield met denzelf den geest, geleid door dezelfde beginselen, alle krachten inspanden om aan de onrecht matige overheersching van den Staat te ont komen. Lang, zeer lang zou het duren, voordat de vrijheid verkregen werd. Geleidelijk zou ze moeten worden bevoch ten, stap voor stap. Honderd jaren terug was de oprichting eener bijzondere school, ook al wilde men ze uit eigen middelen bekostigen, verboden, tenzij met vergunning der Overheid, een ver gunning, die slechts zeer zelden gegeven werd. De Grondwet van 1848 bracht verbetering, gracht vrijheid van onderwijs, althans for meel. Bij wet van 1857, ter uitvoering van de Grondwet, werd de vrijheid in zooverre ge geven, dat voortaan geen vergunning van de Overheid meer noodig zou zijn om een bij zondere school op te richten. Subsidie echter zou de Overheid slechts mogen geven aan bijzondere neutrale, niet aan bijzondere confessio neel e scholen. Vrijheid was er derhalve op eigen kosten een bijzondere confessioneele school op te richten. Dat deze vrijheid een vrijheid thans nog geldend op het terrein van het hooger onderwijs vooral naast de goed uitgeruste uit de openbare kas betaalde overheidsschool in tal van gevallen zou blijken schijnvrij heid te zijn, is duidelijk. Toch zouden alle middelen moeten worden aangewend teneinde die vrijheid te benutten. Waar en zoover mogelijk. Begrijpelijk dan ook, dat in 1868 de Nederlandsche bisschop pen uitvaardigden het bekend amendement over het onderwijs, een stuk, waarvan lezing en overweging ook heden nog ten zeerste zij aanbevolen, het Mandement, dat de katho lieken niet weinig aanvuurde van de beko men vrijheid, al zouden de offers zwaar, zeer zwaar zijn, gebruik te maken. De geschonken vrijheid toch reeds zoo moeilijk te benutten, werd althans prak tisch voor een deel weder teniet gedaan door de wet-Kappeyne van 1878, die door het stellen van zwaardere voorschriften voor de bijzondere school eenerzijds, door het nog beter uitrusten der openbare school ander zijds, de oprichting van bijzondere confes sioneele scholen in den regel vrijwel onmoge lijk maakte. Dit alles prikkelde tot steeds meer acti viteit zoowel katholieken als orthodox protestanten, en-het resultaat bleef niet uit. Na de Grondwetsherziening van 1887 kon in 1888 optreden het eerste Christelijke Ka binet, het Kabinet-Mackay, waarvan ver wacht mocht worden, dat het zou brengen, althan3 in beginsel, beëindiging van den schoolstrijd. Toch hadden het zij met nadruk ver meld de katholieken tot dan niet stil gezeten. Dank zij de krachtige aansporing der Bis schoppen en dank zij het brengen van zware geldelijke offers door de katholieken dank zij de nimmer genoeg te waardeeren toewijding en plichtsbetrachting der katho lieke onderwijzers, bereid om voor laag salaris, met beperkte leermiddelen, in vaak al te sober ingerichte lokalen onderwijs te geven dank zij de zegenrijke, door ons katholieke volk terecht op zoo hoogen prijs gestelde medewerking onzer religieuzen hadden de katholieken van Nederland in 1888 dit resultaat bereikt, dat in 496 scholen katholiek onderwijs werd gegeven aan 86408 kinderen. Het kabinet-Mackay zette zich aanstonds aan het werk om een herziening der Lager- Onderwijswet voor te bereiden, waarin ver schillende nieuwe bepalingen zouden wor den opgenomen, o.a. die der verplichte schoolgeldheffing waardoor de concurrentie voorwaarden tusschen Openbaar en Bijzon der Lager Onderwijs zouden verbeterd worden. De allervoornaamste echter zou die wezen waarin de voorwaarden zouden worden op genomen, waaronder de Bijzondere School door het Rijk zou worden gesubsidieerd, een artikel derhalve, inhoudend de p r i n c i- pieele erkenning dat ook de voor standers van confessioneel, van godsdienstig onderwijs voor hun scholen aanspraak zou den kunnen doen gelden op bijdragen uit de Overheidskas. Na een schoolstrijd van tientallen jaren werd eindelijk dit verblijdend resultaat be reikt, nu 50 'jaren geleden, bij de W et van 8 December 1889 Stbl. 145. Natuurlijk was in den aanvang het bedrag der subsidie, hoewel heusch niet zonder be- teekenis, toch bescheiden. Nog 31 jaar zou het duren, alvorens de wet-Kappeijne na tal van wijzigingen definitief door de wet- De Visser zou worden vervangen; nog een strijd van 31 jaren zou noodig zijn teneinde te bekomen de financieele gelijkstelling een strijd door dr. Cassianus Hentzen meesterlijk beschreven. Als uitvloeisel van hetgeen we dezer dagen mededeelden omtrent het toepassen óók door Duitsche autoriteiten van censuur op post, welke, van elders komend, op haar weg naar Nederland Duitschland moet passeeren, ont vingen we van verschillende zijde van abonné's poststukken, welke het door ons geconstateerde feit bevestigden. Een daarvan is echter een aparte vermel ding meer dan waard. Een abonné in Amersfoort ontving van een zakenrelatie in Roosendaal een brief, waarop aan de achterzijde van de enveloppe het bekende strookje was geplakt met het i'i'if" WKmmmmmr y Een door Duitschland geprüft Nederlandsch poststuk. woord „Geprüft" en den stempel van het „Oberkommando' der Wehrmacht". Een brief, uit de eene Nederlandsche stad naar de andere gezonden, had dus alvorens zijn bestemming te bereiken, de Duitsche censuur moeten passeerenDat was toch wel het toppunt Toch is het geval heusch niet zoo erg, als een belligerent propagandist het op het eerste gezicht misschien zou willen zien. Het is namelijk heusch geen normale gang van zaken, dat zlulk een censuur op binnenland- sche post wordt toegepast, doch een abnor maal toeval, doordat de betrokken brief op een of andere wijze in de post voor Duitsch land is terecht gekomen. Hoe dat kon, daarvoor gaf men ons van deskundige zijde de volgende mogelijkheden aan. De hier bedoelde post wordt ófwel in Rotterdam ófwel in Utrecht gesorteerd in de automatische sorteermachine. En nu ver moedt men, dat het Roosendaalsche epistel hetzij door een verkeerden toetsaanslag van den bedienenden beambte, hetzij door een machinefout abusievelijk in een loketje met voor Duitschland bestemde post is terecht gekomen en zoodoende aan de overzijde van de grens is beland. Toen men hier de bestemming Amersfoort zag is de brief weer gevoegd bij de post- bundels voor Nederland en zoodoende vanzelf bij den censor terecht gekomen en daar met de andere post gewoon mee gecontroleerd. Een andere mogelijkheid voor het geval is ook nog, dat het schrijven, gelijk een enkelen keer wel eens meer gebeurt, tusschen een drukwerk is geraakt, dat voor Djitseh- land bestemd was en zoodoende een verkeer de route heeft genomen. Houtaanvoer hervat. Nadat de houtaanvoer voor de papierfa briek te Velsen sedert begin November ten gevolge van den verscherpten toestand tot stilstand was gedwongen, is gisteren het Letlandsche stoomschip Sigulda, na een lange reis met een soortgelijke lading van Riga voor dit bedrijf aangekomen. Dc voornaamste stap werd echter ge zet in 1889. Het is steeds de eerste stap, die zooveel moeite kost. Eenmaal principieel het recht op subsidie erkend, zou de uitvoering gelei delijk moeten plaats vinden; eenmaal een bescheiden subsidieering toegekend, zou dat bedrag geleidelijk moeten stijgen, totdat het eindpunt zou zijn bereikt, gelijk de uitkomst dan ook bewezen heeft. Laat ons daarom morgen God hartelijk danken voor hetgeen 50 jaren terug, nadat zoo lang en zoo veel was gebeden en ge streden, ons geschonken is geworden; laat ons dankbaar herdenken allen, die als werk tuig in Gods hand dat resultaat tot verwe zenlijking mochten brengen, waarbij zonder iemand te kort te doen, de naam van dr. Schaepman stellig in bijzondere maté mag worden genoemd. A. VAN WIJNBERGEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft een procedure behandeld inzake een geschil tus schen de N.V. Lijempf en de Friesche Maat schappij van Landbouw. In het Friesche Landbouwblad van 7 Ja nuari j.l. verscheen van de hand van „een veehouder" een ingezonden stukje, waarin werd beweerd, dat aan de eene fabriek van de Lijempf een hoogere melkuitkeering werd gegeven, dan aan de andere. Hiervan uitgaande, wees inzender op de noodzaak voor de leveranciers aan de specu latieve fabrieken, om over deze feiten eens ernstig na te denken en hun schouders te zetten onder het werk der coöperatie. In het een week later verschijnend num mer van het Friesch Landbouwblad ging „een oud-veehouder" daar tegen in. De redactie van dit blad teekende er bij aan, dat van de door inzender bedoelde speculatieve fabrie ken zeker twee derde geheel afhankelijk zouden zijn van groote maatschappijen, die, althans voor een belangrijk deel geleid wor den door een internationale trust, die geheel andere belangen nastreeft dan die der Frie sche veehouderij. De ervaring, aldus de re dactie, had reeds duidelijk geleerd, wat er van die zijde te wachten is t. a. v. vergroo ting van onzen uitvoer, als meeT voordeel wordt verwacht van een politiek, waarbij onze uitvoer geofferd wordt aan de mogelijk heid om elders veilig beschermd door in- voerbelemmeringen, goede zaken te doen. De N.V. Lijempf achtte zich door deze pu blicaties in haar goeden naam en reputatie aangetast en stelde derhalve tegen De Frie sche Maatschappij van Landbouw en tegen den redacteur van haar orgaan, den heer N. H. Blink, een civiele procedure in, waarbij werd geëischt, dat de rechter bedoelde pu- blikaties onjuist en onrechtmatig zou verkla ren en dat de Fr. Mij. van Landbouw en de heer Blink zouden worden veroordeeld tot het betalen van een schadeloostelling van 10.000. Mr. M. E. Hepkema lichtte namens eische- res en mr. A. E. Stoop namens gedaagden mondeling de schriftelijk gewisselde stuk ken toe. Heden deed de rechtbank uitspraak. Zij wees daarbij de vordering van eischeres af, doch wees niettemin in haar vonnis op eenige onbehoorlijkheden waarop echter de vordering niet gebaseerd was. Eischeres werd in de kosten van het ge ding veroordeeld. Bij het uitbreken van den oorlog is de filmproductie in Engeland en Frankrijk zoo goed als geheel gestaakt, terwijl de aanvoer van films uit de Vereenigde Staten de stag natie ondervindt, waaraan alle overzeesche aanvoer ten gevolge van de onveiligheid ter zee ook voor de neutrale scheepvaart, onder hevig is. In sommige kringen heeft men zich afge vraagd, of daardoor de bioscopen in ons land op den duur geen gebrek aan films zullen krijgen en of het bioscoopbedrijf niet ernstig door den oorlogstoestand benadeeld zal wor den. Uit een onderhoud met den directeur van den Nederlandschen Bioscoopbond, den heer A. de Hoop, is gebleken, dat in de kringen der ingewijden deze ongerustheid niet be staat en dat men daar overtuigd is, dat, zelfs wanneer de oorlog onverhoopt eenige jaren zou duren, de bioscopen in ons land niet van films verstoken zullen blijven. In de eerste plaats beschikken de film importeurs en -distribuanten in ons land over een vrij grooten voorraad films, die nog steeds niet vertoond zijn. In de tweede plaats wordt in de Vereenigde Staten de filmpro ductie op denzelfden voet als vóór den oor log voortgezet, en al ondervindt de aanvoer misschien af en toe vertraging, er blijven genoeg wegen open om films te' importeeren. Want behalve over de neutrale schepen, die de gevaarlijke zóne moeten passeeren, zijn er nog de Italiaansche schepen en tegen woordig ook de Transatlantische Clipper- vliegdiensten. En tenslotte nemen de Ameri- Reeds geruimen tijd bestond hier te lande een gebedsactie tusschen de kloosterlingen onderling. Door de Bisschoppen werd zij ten zeerste geprezen en aanbevolen en de rijkste zegeningen en treffende gebedsverhooringen waren haar vrucht. Hieruit is eenigen tijd geleden een andere actie geboren, die onder den naam „Biddend Nazareth" met wedeweten van het geheele Episcopaat is ingezet. Zij wil de katholieke huisgezinnen vereenigen in een gebedsactie, waarin allen voor elkaar bidden. Er hebben zich op het oogenblik al 10.000 gezinnen bij aangesloten en dit aantal stijgt nog voort durend. En elke maand bidden deze alle voor één algemeene intentie (het maandblad der actie geeft b.v. voor December als zoodanig aan: de Kath. pers) en daarnaast nog voor de tientallen andere van henzelf. In vele huisgezinnen zijn op deze wijze de gebedsgeest en het christelijk bewustzijn opnieuw opgebloeid. De actie vindt haar hoofdzetel bij de paters Redemptoristen, n.l. het Alg. secre tariaat der H. Familie, St. Jozefskerk te 's Hertogenbosch. Doel is: Vereenigd bidden door alle katho lieke huisgezinnen: 1. voor elkanders geeste lijke belangen; 2. voor elkanders tijdelijke belangen. Te 's Hertogenbosch worden hiertoe a. elke week een Lof gecelebreerd ter eere van de H. Familie met gebed voor alle katholieke huisgezinnen in Nederland; b. op de feesten van de H. Familie, Maria Boodschap, be- schermfeest van den H. Jozef en Kerstmis een H. Mis tot hetzelfde doel. In de aangesloten huisgezinnen: a. elke week, zoo mogelijk, ten minste één lid van ieder gezin, een H. Mis bijwonen en de H. Communie ontvangen voor alle katholieke huisgezinnen; b. eiken dag, naar believen 's morgens, 's middags of 's avonds zoo veel mogelijk gezamenlijk een daartoe vervaardigd gebed en het schietgebed: Jesus, Maria, Jozef, helpt IJzerexport naar Italië. Met het Italiaansche stoomschip Ugo Bassi, dat gisteren vanuit de zeehaven van de hoogovens te IJmuiden in zee ging, werd een bij dit bedrijf ingenomen lading piek- ijzer, naar Italië verscheept. Nabij Waardenburg in de gemeente Deil op den weg Den Bosch-Utrecht raakte een zware vrachtauto, geladen met appels uit de bocht. De wagen kwam in een sloot in het overstroomde gebied terecht, waarbij de drie inzittenden om het leven zijn gekomen. kaansche films verreweg de grootste plaats op de Nederlandsche markt in, n.l. 60 pet. De Fransche invoer is in den laatsten tijd gestegen tot 15 pet., terwijl de Duitsche in voer, die vóór 1933 meer dan 50 pet. be droeg, gedaald is tot eveneens 15 pet. Bovendien kan verwacht worden, dat men ook niet geheel van Europeesche films ver stoken zal blijven. Immers in Frankrijk zijn verscheidene studio's reeds weer aan het werk gegaan en in Engeland treft men even eens voorbereidende maatregelen. In Italië maakt men van den toestand gebruik om te trachten 'n plaats op de Europeesche markt te veroveren en heeft men de productie ge reorganiseerd en op grooteren voet gebracht. Tenslotte kan Nederland zelf op bescheiden wijze in de behoeften van de Nederlandsche bioscopen bijdragen door jaarlijks eenige Nederlandsche films te produceeren. Aangezien men desondanks niet vooruit kan zien, hoe de toestand zich zal ontwikke len, wanneer de oorlog zeer lang zou duren, heeft de Bioscoopbond zich tot al zijn leden gewend met het advies, geen oude copieën van uit de circulatie genomen films te ver nietigen. Dit is niet geschied uit angst voor een tekort aan films, maar omdat men het gewenscht acht een reserve van oude films te kweeken, nu de waarde van het celluloid ■zoozeer gestegen is, dat voor degenen, die vele oude copieën in hun bezit hebben, het verkoopen daarvan zeer verleidelijk is. Wat de stemming van het publiek betreft, heeft het bioscoopbedrijf niet over een te kort aan belangstelling te klagen. Slechts dagen van zeer groote spanning, zooals wij eenige weken geleden beleefden, oeinvloeden het bezoek en vinden hun weerslag in en sterke daling van het aantal bezoekers. In het algemeen echter ziet men, sedert de oor log is uitgebroken, niet meer het verschijnsel dat verleden jaar September kon worden waargenomen, toen de menschen thuis ble ven, omdat zij niet wisten wat er zou ge beuren. Vrijwel alle bioscooptheaters in ons land zijn ingeschakeld in het ontspanningswerk voor militairen van O. en O. Zij geven dik wijls in de ochtenduren voorstellingen, doch daarnaast spelen nog een zeer bijzondere rol de exploitanten van reizende bioscopen. Deze bezoeken met hun filmwagens de afgelegen plaatsen, waar geen bioscooptheaters zijn. In de maand November zijn alleen in deze plaatsen door reizende bioscopen 350 voor stellingen gegeven, die door ruim 75.000 mi litairen zijn bijgewoond. Morgen zal Z. H. Paus Pius XII zich voor de eerste maal sedert de Pauskeuze bege ven naar de kerk van Santa Maria Maggiore te Rome waar sedert de verovering van Rome in 1870 nog slechts eenmaal een Paus de H. Mis opdroeg. Met grooten luister zal Z. H. daar thans wederom het H. Offer opdragen en daarna zal de H. Vader verschijnen op de buiten loggia der basiliek om er in de benarde da gen, die wij beleven, den zegen te geven „Urbi et Orbi". Deze laatste plechtigheid zal door Radio Vaticana worden uitgezonden op golflengte 31.06 M. van 11.35 tot 11.50 uur Amsterdam- schen tijd. De K. R. O. zal haar niet kunnen relay- eeren omdat zij morgen belast is met de ver zorging van het algemeen programma. Zooals bekend kunnen de luisteraars onder de gewone voorwaarden, den vollen aflaat verdienen, welke aan den Pauselijken Zegen is verbonden. BATAVIA, 7 December. (Aneta). Hedenmorgen te 7.46 uur werd een lichte aardbeving, alsmede een zeebeving waarge nomen. De richting was overwegend Noord- Zuid. De duur van de beving was veertien seconden. Men meldt ons uit Den Haag: In het gebouw „Excelsior" heeft de FinschNederlandsche Vereeniging gister avond een bijeenkomst gehouden ter herden king van de Finsche onafhankelijkheid, welke op 6 December 1917 tot stand kwam. Er was groote belangstelling voor deze bijeenkomst, waarop de voorzitter der ver eeniging, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, een causerie met lichtbeelden hield over Fin land en dr. P. H. Ritter Jr. sprak over de Finsche literatuur. Men zou, aldus de heer v. d. Vlugt, het als een bespotting kunnen opvatten, hier thans, nu Finland door een overmacht wordt aangevallen, bijeen te komen om de onaf hankelijkheid van Finland te herdenken. Maar deze bijeenkomst was reeds vastgesteld, voordat de gebeurtenissen in het Noorden begonnen en toen gevraagd werd, of zij moest doorgaan, is daarop van Finsche zijde na drukkelijk aangedrongen. Spr. heette dan in het bijzonder welkom de aanwezige Finnen, voor wie vooral deze bijeenkomst plaats had Nederland geeft door dezen avond een blijk van medeleven met de Finnen en van sympathie met hun mooie land, zelde spr. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van Finland in de laatste de cenniën. Hij herinnerde aan den personeelen band, welke bestond tusschen Finland en Rusland, toen de Russische czaar ook groot hertog van Finland was. Het is niet juist, dat Finland vroeger een deel van Rusland is geweest. De Finnen zijn een volk met een eigen ka rakter, een eigen taal en een eigen cultuur. Het slaafsche van den Rus is den Fin vreemd; hij is individualistisch van aard, krachtig en standvastig van karakter. De Finsche taal heeft niets met de Russische te maken en ook in godsdienst verschillen de Finnen van de Russen. Terwijl de Russen tot den Grieksch-Katholieken godsdienst gerekend kunnen worden, zijn de Finnen overwegend Luthersch. Spr. herinnerde vervolgens aan de eed breuk van den czaar in 1899 en aan het Februari-manifest wan dat jaar, waarbij be paald werd, dat de Finnen in het Russische leger moesten dienen. Geen Fin heeft echter ooit onder dwang in het Russische leger ge diend. Toen het manifest geen uitwerking had werden aan den Russischen gouverneur- generaal over Finland dictatoriale rechten ge geven. Het Finsche leger werd ontbonden en op allerlei wijze werd dwang op Finland uitgeoefend. In die dagen wist Finland niet, hoe het tegen Rusland zou optreden. De Finsche partij splitste zich in die der Jong- en die der Oud-Finnen Paasikivi be hoorde toen nog tot de Jong-Finnen, die meenden, dat er wel met Rusland te praten zou zijn. De Oud-Finnen wilden zich aan de constitutie houden en wenschten geen onderhandelingen met Rusland. Toen in 1904 de Russische dwingeland Bobrikof viel door een pistoolschot van den Finschen patriot Schaumann, zag Finland met angst en vrees de wraak van Rusland tegemoet. Die wraak bleef echter voorloopig uit, daar Rusland pas den oorlog tegen Japan had vèrloren en de Djoema-revolutie was uitgebroken. Rusland gaf zelfs toe en het parlement werd gereorganiseerd. In 1906 werd het algemeen evenredig kies recht voor mannen en vrouwen ingevoerd. Rusland vergat echter niet, wat er in Fin land gebeurd was. Tal van vooraanstaande Finnen werden naar Siberië verbannen en de czaar weigerde de door het Finsche par lement aangenomen wetten te bekrachtigen In 1910 werd bepaald, dat de Russische wetten ook voor Finland zouden gelden. Van 1910 af heeft Rusland niets nagelaten om Finland bij het Russische rijk in te lijven. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak leefde de hoop op bevrijding van den dwang bij de Finnen op. Vele jonge Finnen gingen naar Duitschland voor een militaire training en werden daar opgenomen in het Jager bataljon. Toen in 1917 de Russische revolutie uit brak namen de Finnen hun lot in eigen han den en op 6 December van dat jaar procla meerden zij hun onafhankelijkheid. Intusschen was het land vergiftigd door het communisme dat de Russische troepen over de grenzen gebracht hadden. Met dat communisme sympathiseerden ook vele uiterst linksche elementen in het land zelf. Zoo ontstond er een strijd tusschen de witte en de roode Finnen. De sociaal-democratische partij schaarde zich in groote meerderheid aan de zijde der regeering. De rooden werden verslagen door generaal Mannerheim met in het Russische leger getrainde Finnen en met de jonge Finnen, die in het Duitsche Jagerbataljon hadden gediend. De Finsche regeering riep bovendien de hulp in van Duitschland, dat troepen zonder onder v. d. Goltz, die echter aankwamen, toen de beslis sing reeds gevallen was. Tegen den wil van Mannerheim bleven de Duitsche troepen in Finland, waarom Mannerheim heenging. Toen Duitschland den oorlog verloren had, gelastten de geallieerden, dat de Duitsche troepen uit Finland zouden vertrekken. Man nerheim keerde terug en werd president. In 1920 kwam de vrede tusschen Rusland en Finland tot stand. Finland meende nu te mogen verwachten, dat de strijd met Rus land voorgoed geëindigd zou zijn. Finland heeft ook strijd moeten voeren op economisch gebied. Finland, dat 11 maal zoo groot is als Nederland, is zeer dun be volkt. Het heeft slechts de helft van het aan tal inwoners van Nederland. Toen het in 1917 zijn onafhankelijkheid uitriep, was zoo wel economisch als financieel de toestand van het land zeer moeilijk. Rusland had het land financieel uitgezogen en was als afzet gebied voor Finland verloren. Nieuwe afzetgebieden moesten gezocht worden. Door zijn kracht zijn individualisme en zijn sterk saamhoorigheidsgevoel is het Finsche volk er in geslaagd nieuwe afzet gebieden te vinden. Een centraal verkoop kantoor werd gevormd om het economisch leven van Finland weer op gang te brengen. Ook het grondprobleem werd opgelost, wat van groote beteekenis was, omdat Finland vooral een landbouwstaat was. Door de lex- Kallio is het aantal landbouwers met eigen grond van 40 pet. tot 65 pet. gestegen. Ook de natuurlijke rijkdommen van het land werden benut zooals het houtbestand en de nikkel- en kopermijnen, die zich vooral op export toelegden. In het binnenland vond een sterke ontwik keling plaats, Coöperaties werden opgericht en de koopkracht nam toe. Ook Finland heeft de economische wereldcrisis gevoeld, maar werkloosheid heeft het land weinig of niet gekend. In 1925 werd de Finsche valuta gestabili seerd. In 1928 ondervond het land echter op de wereldmarkt groote concurrentie van Rusland, maar het wist zijn plaats te behou den. In 1930 kon Finland weer op 'een actieve handelsbalans wijzen en geleidelijk werden de buitenlandsche schulden afgelost. Fin land was het eenige land, dat zijn oorlogs schulden aan Amerika regelmatig en op tijd betaalde. In 1933 devalueerde Engeland, dat de grootste afnemer was van Finland. Door de Finsche kroon te koppelen aan het pond ster ling konden groote nadeelen voor het la» voorkomen worden. Zoo was de stand van zaken m 1939 Finland, dat algemeen werd gerespec1^rct en een krachtige economische pos't naoók op cultureel gebied heeft Fi«land zich sterk ontwikkeld Het onderwijs wcrd be vorderd, zoodat Finland slechts c( ri gering aantal analphabeten heeft. Bet universitair onderwijs is er zeer goed te noemen. Op het gebied van literatliur> beeldhouw kunst, architectuur, schilderkunst en muziek eeniet Finland een uitstekende reputatie. Tien jaar lang heeft een Finsche musicus, prof. Schneevoigt, het Residentie-orkest in het Kurhaus te Shceveningen gedirigeerd. Thans staat dit land, dat zich in 20 jaar tijds zoo prachtig ontwikkelde, voor een groote catastrophe en dreigt het verscheurd te worden door de klauw van den Russischen beer, omdat het Rusland „bedreigde". Het Finsche volk is geen volk, dat zal zeg gen: er is een einde aan ons bestaan geko men. Finland zal blijven strijden en het na tionalisme van de Finnen is zóó sterk, dat geen tien Ruslanden het nationaal bewustzijn kunnen breken. Het leger bestaat uit man nen, die vechten voor hun eigen land, met hun goed en bloed als inzet. °P een bevolking van 4 millioen zielen heeft Zich een burgerwacht gevormd van 200.000 vrouwen voor het verrichten van burgerlijke diensten. Finland zal zijn positie blijven behouden of het zal deze in de toe komst herkrijgen, want het vertrouwt op God. Hierna vertoonde spr. een interessante serie lichtbeelden over Finland. Na de pauze sprak dr. Ritter over de Finsche literatuur. Ook hij begon met zijn verontwaardiging uit te spreken over de overweldiging van een hoogstaand cultureel volk, dat niemand iets kwaads heeft ge daan. Wij zegenen de sneeuwstormen, die er heerschen, zooals wij het water hebben ge zegend, dat eens het beleg van Leiden heeft gebroken; zei spr. Als ons land lag, waar Zweden ligt, zouden ook duizenden Neder landers zich hebben aangemeld voor het Fin sche legioen. De arbeiders van Leningrad hebben ge zegd, dat zij de Finnen zullen behandelen als honden. Maar wie van den hoogen God afvalt, zal dat eenmaal voelen. Wij kunnen niet gelooven, dat Finland ten onder zal gaan. Ons hart is vervuld van een onbedwingbare sympathie voor Finland, dat voor zijn leven strijdt. Hierna ging. spr. over tot de behandeling van de Finsche literatuur der laatste 20 jaren. Hij wees er daarbij op, dat het herkrijgen der onafhankelijkheid van groot belang is geweest voor het scheppend werk der Fin nen. De Finsche poëzie heeft zich in de laatste 20 jaar ontwikkeld in de richting van het expressionisme. Spr. besprak vervolgens het werk van de Finsche dichters en schrijvers van dezen tijd. Acrobatiek aan fle dakgoot. Men meldt ons uit Den Haag: Een bewoner van de Harderwijkstraat, die onder de wapenen is, bracht na afloop van zijn verlof gisteravond zijn motorfiets bij zijn zwager, die voor de stalling zou zor gen. De motor werd voor de deur gezet. Om streeks tien uur hoorde de zwager, dat de motor werd aangeslagen. Toen hij buiten kwam, was deze reeds verdwenen. De man liep tóen in de richting van cle straat en zag daar, dat de motor was afge slagen en dat de dief trachtte hem weer op gang te krijgen. Toen hij den dief naderde, gooide deze het rijwiel tegen hem aan en zette het op een loopen. De zwager en nog eenige personen echter achtervolgden hem, doch verloren hem in de Loosdrechtsche- straat uit het oog- Men zocht oppervlakkig de portieken af, doch vond niets, waarop men de politie waarschuwde. Motoragenten vonden in één der portieken een deur open staan en gingen naar binnen. Het bleek toen, dat de man uit angst voor zijn achtervolgers eerst languit op den grond was gaan liggen in de portiek en later met een sleutel één der deuren had geopend, waarna hij naar binnen was gegaan- Met behulp van de be woners, die reeds te bed lagen en gestommel hadden gehoord, zochten de agenten het huis af en ontdekten, dat de vluchteling het dak was opgegaan- Doch ook daar werd hij niet aanstonds gevonden, daar hij aan de dakgoot was gaan hangen. De agenten ontdekten echter zijn beide handen en trokken hem naar boven. Hij bleek te zijn een 17-jarige poeliersknecht uit de Smitstraat, die reeds in AP"! en October van dit jaar diefstal van een motorfiets had gepleegd. Hij is op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. Het verloop der markt maakt den laatsten tijd geen aangenamen indruk. Indien er al eens een week is zooals de vorige dat men tenminste nog kam spreken van enkele vragen, al was dat dan ook van weinig be teekenis, dan zijn de meeste weken daaren tegen zóó eentonig, dat het moeilijk is bij het geven van een overzicht niet in een al te pessimistischen toon te vervallen. Ook de af- geloopen week was er aan de markt weer geen enkel spoor van eenige opgewektheid te bekennen, hetgeen niet beteekent, dat er in 't geheel geen zaken werden gedaan, doch de omvang der affaire was te klein, zoodat slechts van een sleependen gang van zaken kan worden gesproken. De affaire, zoowel te Amsterdam als te Antwerpen, gaf geen aanleiding tot uitvoe rige bespreking. Te Amsterdam was de af faire slechts van zeer bescheiden omvang en bepaalde de verkoop zich tot enkele arti kelen, meest in de goedkoope kwaliteiten. In de goede kwaliteiten was alleen iets te plaat sen in de sorteeringen van 4 per karaat tot 2 greins. Te Antwerpen was alleen in achtkant nog eenige handel van beteekenis. In alle andere artikelen was de omzet zeer bescheiden en de verkoop verdeeld over diverse artikelen, meest in de goedkoope en de burger kwali teiten. Over de ruwmarkt valt eveneens weinig te vermelden, aangezien ook daar de animo niet groot was. Naar wij vernemen is van het laatste zicht in Londen, waarvoor veel aanvragen waren, tamelijk veel verkocht. Het volgende zicht zal 18 December zijn. O «SF •uapnoqui poqaB uaa jo poqroA uaa aip 'uapioq -sraa^raA uftz puoy •ZDDAafi HfqaBoui iooa Buim -nqosrrJDM ap si puDj uapooj iaui (uaAoq mou (und) pioq Bpiaoijejjq u, J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4