DE ZEGEN „URBI ET ORBI". DE GEMEENTE BEGROOTING VOOR 1940. STADSNIEUWS. Weersverwachting, VRIJDAG 8 DECEMBER F939 VERHEVEN PLECHTIGHEID de Santa Maria Maggiore. m PONDS-ACTIE. Ludwina's pond. de b.v.l. vergaderde. DE SPORT VAN ZONDAG. BURGERLIJKE stand. S. G. V. DE RAAD BIJEEN. Nog enkele punten uit de memorie van antwoord. binnenbrandjes. VARKENSPEST. De K.N.V.B..cluba JEUGDIGE DIEVEN AAN GEHOUDEN. HALLO, MET WIE? AANRIJDING. Stadhuis. f iT!i]iii!iiiinirii!i!iiiii!;i !i:;i!ii!miriiii! mm ri'iinrriij - Voor het geheele land: Matige I aan de kust tijdelijk krachtige - - meest Zuidelijke wind, zwaar be- 4 - wolkt tot betrokken, vooral in het H Westen kans op eenigen regen, weinig verandering in tempera- tuur. H Geseind van De Bilt 8 Dec. te j| 8.30 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Voor de wielrijders. ZATERDAG. 1 Zon op 7.58. Zon onder 15.46. 1 H Maan op 6.03. Maan onder 15.07 Wielrijders lichten op van 16.16 j| 1 tot 7.30. ?l!ll!|llllflIIIII!I!ll!l|IIIIIIIIIIIIIII!!IIHl|IIIIIWItll!ll I ÜIMIHli NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Herdenking van 's Pausen eerste H. Mis» VATICAANSCHE STAAT. 8 Dec. (Havas.) In tegenwoordigheid van den H. Vader werd hedenmorgen een pontificale H. Mis gecelebreerd in de basiliek Santa Maria Maggiore, ter ge legenheid van het feest van Maria's On bevlekte Ontvangenis en ter herdenking van den dag, waarop Zijne Heiligheid, nu veertig jaren geleden, Zijn eerste H. Mis opdroeg in deze kerk, en wel op 3 April 1899. De H. Vader verliet even vóór 10 uur he denmorgen het Vaticaan, om zich naar de genoemde basiliek te begeven. De pauselijke stoet bestond uit twaalf automobielen. Zijne Heiligheid had plaats genomen in een open auto. Tegenover den Paus was Diens maestro di camera gezeten. In de overige auto's bevonden zich leden van het pauselijk hof en hooge dignitarissen van den Vaticaanschen Staat. Toen de stoet langs de dichte groepen geloovigen reed werd de H. Vader luide toegejuicht Herhaaldelijk verdrongen zich menschen rond de pauselijke auto, waardoor deze langzamer moest rijden. De Paus strekte niettemin Zijn hand uit, opdat de dichtst bij zijnde geloovigen, die Zijn ring wilden kussen, daartoe gelegenheid zouden krygen. Bij den ingang van de basiliek schreed de kardinaal-aartspriester Verde, omringd door het kapittel, den H. Vader tegemoet, tot Wien hij woorden van welkom richtte. De kardinaal bood daarop den Paus een miniatuur in ivoor aan, zijnde een reproduc tie van het Mariabeeld „Salus populi Ro- mani", dat zich bevindt boven het altaar, waaraan Zijne Heiligheid Zijn eerste H. Mis opdroeg. Een dichte menigte geloovigen verdrong zich in het kerkgebouw, waarin de noodige plaatsen waren gereserveerd voor hooge personaliteiten en genoodigden. Op de tribune voor de vorsten merkte men o.a. op de ex-koningin van Spanje, Victoria, en den prins van Asturië. Tegenover het altaar bevonden zich de familieleden van den Paus; voorts de ver tegenwoordiger der Italiaansche regeering, Russo, de onderstaatssecretaris van het mi nister-presidium; de gouverneur van Rome, prins Borghese, en de leden van het corps diplomatique. Alvorens de stoet het priesterkoor be reikte, hield hij stil in de kapel Borghese, waar de H. Vader een speciaal gebed ver richtte voor den vrede, terwijl de zangers van de basiliek een Maria-hymne Uitvoer den, ter herinnering aan de eerste H. Mis, voor veertig jaren door den jongen priester Pacelli op dezelfde plaats opgedragen. Daarna nam de H. Vader, gevolgd door de kardinalen, 111 het priesterkoor plaats op den troon, die speciaal voor deze gelegen heid voor Hem was opgericht, waarop de pontificale H. Mis, opgedragen door Z.H. Em. Kardinaal Verde, een aanvang nam, waarbij de Paus van den troon af assisteerde. Na dit plechtig Misoffer begaf de H. Vader zich naar de loggia van de basiliek om den zegen „urbi et orbi" te geven. Een winkelier staat achter zijn weeg schaal. Hij weegt zijn waar af tot er even wicht is verkregen, evenwicht tusschen het geld van den kooper en het goed van den verkooper. En dit goed zal weer dienen tot instandhouding van ons leven, van onze ar beidsprestaties. Aldus is er een evenwicht in de natuur. Waarom deze beschouwing vooraf, nu wij met hernieuwde kracht de pondsactie gaan inluiden? Men zegt: „Alweer een andere actie bij zooveel activiteiten, alweer gebedel, er wordt al zooveel gedaan". Juist! Maar spreekt men ook niet: „Wat is de tijd, die wij beleven, ernstig. Er is geen liefde meer tusschen de menschen, tusschen de volkeren, die in waanzinnige wedijver het dierbaarste wat zij hebben opofferen". De schaal van het kwade dreigt steeds dieper door te zakken. En er moet even wicht zijn. Alweer 'n pondsactie Eens voltrok zich een andere eeuw, een eeuw waarin ook in ons vaderland een felle strijd woedde. Ook toen stond Europa op z'n kop. Was het niet alsof de afschuwelijke bur geroorlogen met Ludwina's tijd in Frank rijk, Engeland, Vlaanderen, Duitschland, Bohemen, Hongarije, Spanje, Portugal en Italië, Europa snel voerden naar de rand yan den afgrond? Alweer 'n pondsactie? Wij doen te veel! Neen, wij doen niet te veel, want om de misdrijven van de eerste herstellen, vordert ,God de versterving van den ander. Katholieken, levend op de grond, eens door Ludwina s lijden geheiligd, geeft gij Uw pond of liever uw ponden voor de Kerstactie van de arme gezinnen. Opdat het een symbool 2y van uw boete. Geeft uw ponden levensmiddelen voor onze arme gezinnen. St. Ludwina'# pond gaat u v°oraf! De Burgemeester geïnstalleerd als eere-voorzitter. Gisterenavond heeft de afd. Schiedam van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in gebouw Eendracht een vergadering gehouden, waarin de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren tot eere-voorzitter werd geïnstalleerd. Tot dezen avond waren speciaal uitgenoodigd de vrouwen van de gemobiliseerde leden en de donateurs. De voorzitter van de afd. Schiedam, de heer P. Mak, heeft de vergadering geopend. Spr. heette welkom den gewestelijk leider majoor L. J. Royaard. Verder overste J. P. Boots, luit. de Jong, den burgemeester en de com missie van het gewest Schiedam. De vooritter der gewestelijke commissie, majoor L. J. Royaard, heelt hierna niet hartelijke woorden Iden burgemeester ge ïnstalleerd tot eere-voorzitter van de afdee- ling Schiedam van den B.V.L. De Burgemeester zeide hierna dank voor de benoeming. Spr. zeide niet alleen woor den maar ook daden te zullen stellen bij den B.V.L.wat een instituut is van vrede. De B.V.l" is de grondslag en de stevige onder bouw voor gemeenschappelijke kracht. Wan neer er gegrepen wordt naar de macht, moet men paraat zijn om Vaderland en Vorsten huis te beschermen. Vervolgens heeft overste J. P. Boots de bre vetten uitgereikt aan de scherpschutters G. de Lafort, W. J. Molier, L. W. A. van Noort, P. W. v. d. Werken, B. J. Pil, A. A. L. Roe- iling, J. J. Zagwijn en A. van Veen. De volgende koningsschutters ontvingen 'n medaille: F. Korpel, A. Schep, J. Sonneveld en A. J. van Vuuren. Hierna werd de fraaie film „Twintig jaar B.V.L." vertoond. GEBOREN: Willy, dochter van J- de v00- gel en M. J. C. Knoops, Marconistraat 73 Johan F., zoon van l. j. Meeder en C. u. Neis. L. Costerstraat 18. ONDERTROUWD: G. Louis 29 jaar en M. L. van Noort 29 jaar A. c. a. van der Kruit 24 jaar en w. Voorburg 21 jaar J- Wenteler 27 jaar en a. van den Bosch 24 j» H. Bruns 26 jaar en E. de Vries 19 jaar G. A. Riedijk 29 jaar en W. C. van den Broek 25 jaar J. M. Hengst 22 jaar en A. P. Etman 19 jaar C. A. Dorsman 30 jaar en J. P. van Leeuwaarden 25 jaar J. van Zon 25 jaar en H. C. M. Huiskens 22 jaar C. K. Zwanenburg 25 jaar en C. j. prein 25 jaar. GEHUWD: J. Veenstra 25 jaar en B. Veen- R. K. S. V. Excelsior. Excelsior 1 is de laatste weken weer op het goede pad. Door overwinningen op S.J.C. en G.D.A. heeft zij de vijfde plaats op de ranglijst ingenomen. Zondag ontvangen de zwart-witten Santpoort aan den Laanschoot- scheweg. In sterkte zullen beide ploegen elkaar niet veel ontloopen. Het terreinvoor deel zal volgens ons hier de schaal voor onze stadgenooten doen doorslaan. Het tweede trekt naar Rotterdam om te 2 uur den strijd aan te binden met Spar taan 2. De ovèrwinning zal wel mee naar Schiedam komen. Het vierde speelt om 12 uur aan den Laan- otscheweg tegen S.G.V. 2. Wie deze plaat selijke derby zal winnen is een open vraag. Het verdere programma luidt: Excelsior A -St- Bodewijk A, 12 uur. Zaterdag: Excel sior B 2—,Activitas B 2, 3 uur. S.G.V. 1 Saat naar de Rotterdamsche Ge zellen V.G.M. 1, om haar krachten te meten. Wij zijn benieuwd of ggy. tegen haar Rotterdamsche co lega's haar ongeslagen re- De Burgemeester van Schiedam roept de leden van den Gemeenteraad op tot het houden van openbare vergaderingen op Woensdag 13 December, des namiddags 2 uur; op Donderdag 14 December, des na middags 2 uur; op Vrijdag 15 December, des namiddags 2 uur en des avonds 8 uur; en zoo noodig op Maandag 18 December 1939, des namiddags 2 uur en des avonds 8 uur. De agenda luidt: Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van 3 leden van de Monumentencommissie voor de Gemeente Schiedam, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van de heeren F. A. C. Lechner, E. M. Beukers en A. S. H. A. Blaisse. De aftredenden worden weer aanbevolen. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid van de Commissie voor het Ste delijk Museum ter voorziening in de vaca ture, ontstaande, op 1 Januari 1940, in ver band met de periodieke aftreding als zooda nig van den heer H. W. Meihuizen. Aanbevolen worden: 1. de heer H. W. Mei huizen (atredend)); 2. de heer Ds. V. W. F. B. Schmidt. Aanbeveling van het College van Re genten van de Hofjes van Belois ter benoe ming van een regent van genoemde instel ling ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Ir. W. A. Beukers O.J.zn. Aanbevolen worden: 1. de heer Mr. J. G. Wittkampf alhier; 2. de heer W. J. Schade van Westrum, alhier. Aanbeveling van het College van Admi nistrateuren van het Fonds, herkomstig van het voormalig Oude Manhuis te Schiedam, ter benoeming van een lid van genoemd college ter voorziening in de door het over' lijden van den heer Ir. W. A. Beukers A.J.zn. ontstane vacature. Aanbevolen worden: 1. de heer H. R. M. A. Noiet, 2. Mr. J. G. Witkampf. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs ter be noeming van twee leden harer commissie ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van Mevr. H. G. Lomars.Korteweg en den heer Ir. F. M. Beukers. Aanbevolen worden: A. (vacature Mevr. H. G. LomarsKorteweg); 1. Mevr. H. G. Lo- marsKorteweg; 2. mej. N. van Buysen; B (vacature Ir. F. M. Beukers): 1. de heer Ir. F. M. Beukers) 2. de heer Mr. H. Smul ders. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van staten van oninvorderbare posten wegens schoolgeld en diverse belastingen, resp. be treffende het dienstjaar 1936-37 en 1937. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1939 in verband met de verhoogde raming van de kosten, verbonden aan de inwerkingtreding van de distributie van levensmiddelen enz. 2180. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het opnieuw vaststellen van de Verordening tot tijdelijke verhooging van de opcenten op de hoofdsom der Persoonlijke Belasting ten behoeve van de Gemeente Schiedam. Voorstel van B. en W. tot wijziging, resp. aanvulling van de Verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeente Schiedam (Algemeene Salarisver- ordening) in dier voege, dat onder hethoofd Gemeentewerken in plaats van Ingenieur wordt gelezen „Adjunct-Directeur" en in plaats van Architect „Ingenieur of Architect" en dat onder het hoofd Woningdienst achter Directeur de rang van „Hoofdopzichter" wordt ingevoegd; alsmede tot benoeming van den heer C. van Oortmerssen, opzichter le kl. bij den Woningdienst in laatstgenoem den rang. Schrijven van B. en W. inzake herziening van de bezoldiging van den Commissaris van Politie. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening voor het Gemeente-Zieken huis te Schiedam, vastgesteld bij raadsbe sluit van 25 Juli 1939. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing en op de in vordering Van besmettelijke ziektengelden in de Gemeente Schiedam. Behandeling van de ontwerp-begrooting der inkomsten en uitgaven van de Gemeen te Schiedam voor den dienst van 1940. Voorstel van B. en W. d.d. 23 November 1939, om, ingevolge het bepaalde bij artikel 55bis der Lager Onderwijswet 1920, te beslui ten tot vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de scholen onderscheidenlijk voor g. 1. o. en u. 1. o. in het jaar 1940 wordt beschikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten, welke volgens artikel 101 dier wet in aanmerking komen voor de vergoeding door de Gemeente aan de bijzondere scholen. Schrijven dd.. 7 November 1939 van den heer L. Blanker, namens de caféhouders in deze gemeente, waarin wordt medegedeeld, dat zij tengevolge van de mobilisatie en de toegenomen werkloosheid in een toestand zijn geraakt, waarin het bieden van hulp dringend noodzakelijk is geworden en waarin er op wordt gewezen, dat zij de voor het maken van muziek verschuldigde belasting in het geheel niet kunnen missen. Verzoekt daarom nogmaals de belasting, verschuldigd voor het ten gehoore brengen van radiomuziek in de koffiehuizen, af te schaffen. NV DE MAAS WEER VALTNu Maas en Roer weer vallen laten zij overal een dikke laag slib en modder achter. Aan den losival te Roermond konden de schepen nog niet aanleggen, daar de wagens voor het lossen in de modder bleven steken. Men is thans bezig de kade af te spuiten. stra 25 jaar J. C. Looman 20 jaar en T. Spithoven 23 jaar W. J. de Jager 37 jaar cor(j Zal weten te handhaven, en E. C. de Wilde 21 jaar W. Schlüter 27 jaar en G. H. de Ridder 23 jaar A. J. van Vuuren 29 jaar en C. Schijff 26 jaar G. J. Visser 27 jaar en B. P. M. van Dorp 24 j. OVERLEDEN: A. W. Goederond, 52 jaar, echtg. van J. Zaal, Nassaulaan 75. Gisterenavond heeft er een binnenbrandje gewoed ten huize van A. M. aan den Bom- melschestraat 26. De brand was ontstaan in een bedstede op de le verdieping. De navol gend voorwerpen zijn verbrand: 2 stroo- matrassen, 3 winterjassen, 3 costuums, 3 re genjassen, 3 japonnen en 1 gordijn. De brand is door een agent van politie met behulp van eenige burgers gebluscht. De inboedel is niet Verzekerd. De brandweer is niet gealarmeerd Bij J. D. te Schiedam, zijn twee varkens aan de Varkenspest gestorven. S.G.V. 2 gaat op bezoek by Excelsior 4. Haar eerste wedstrijd in haar nieuwe afdee*- ling vvas een 32 nederlaag. Wat zij Zon dag zal doen, wij zijh zeer "^uwsgierig. Voor de Schiedamsche K-N.V.B.-clubs zijn geen wedstryden vastgesteld in verband met den interlandenwedstrijd Holland België in het Feijenoord-stadlon. Zooals bekend, is er een Schiedammer in het Nederlandsche elf tal gekozen, n.l. de S.V.V.'er Poulus. De drie jongens, die op Woensdag j.l. een bakkerskar in de Korte Singelstraat eenige broodjes, krentenbollen en een zakje chocolade hqdden gestolen, zijn door de Recherche aangehouden. Na opgemaakt pro cesverbaal zijn zij door de ouders aan het hoofdbureau van politie afgehaald. Behandeling van de ontwerp-begrootingen van Bedrijven, Diensten en Instellingen. Het aantal telefoonverbindingen over de maand November 1939 tusschen Rotterdam en Schiedam v.v. bedraagt: van Schiedam naar Rotterdam 249063; van Rotterdam naar Schiedam 206552. Gisteren heeft een aanrijding plaats ge had op den Rotterdamschedijk, tusschen een wielrijder genaamd J. G. v. d. M. uit Rotter dam en een taxi-chauffeur genaamd T. K, uit Rotterdam. Rijwiel en taxi werden be schadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers 'op den rijweg... op die manier móeten er Im mersongelukken gebeu. ren. Wat zoudt u hier* van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI Woningvoorziening. Gezorgd moet worden, dat tegen een even- tuee dreigend woningtekort tijdig maatrege len worden genomen; het verleenen van fi- nancieelen steun ten behoeve van den parti culieren woningbouw op den voet van een premiebouwregeling, zooals deze in de ja ren 19211923 heeft bestaan, zou hier op bezwaren stuiten, daar het risico van deze regeling werd afgewenteld op de gemeen ten, zonder dat deze zich daartegen vol doende konden dekken; overigens zal bij ge bleken behoefte de particuliere woningbouw gaarne worden bevorderd. In dit verband kan worden medegedeeld, dat het bouwen van woningen cp den grondslag van de fl- nancieele paragrafen van de Woningwet ook in deze tijden van Rijkswege zal wor den gesteund. Plannen tot saneering van de binnenstad zijn bij B. en W. en bij de betrokken ge meentediensten in studie. Groote moeilijk heden, niet het minst van techniscern aard, moeten hierbij worden overwonnen. Het opgespoten terrein bij den Rotterdam sche Dijk zal vooral wat betreft het gedeel te grenzende aan den Rotterdamsche bouw in aanmerking kunnen komen. Het Dijk zelf en wellicht ook het gedeelte dustrieterrein geschikt. Plannen hiervoor zijn in voorbereiding. Onteigening van daarvoor in aanmerking komende terrein is met het oog op tijdige voorziening in grond voor woningbouw in het algemeen niet noodig. Afgezien van de omstandigheid, dat de Gemeente zelf nog voldoende terreinen beschikbaar heeft, kan gezegd worden, dat dank zij de vaststelling van de verordening op het door particulieren in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein, in 1934 het aantal der geval len, waarin onteigening door de Gemeente noodzakelijk is, belangrijk verminderd. Annexatie. Reeds geruimen tijd geleden zijn door ons plannen opgesteld om het grondgebied van onze gemeente in Noordelijke richting uit te breiden. Omtrent de daaromtrent met andere instanties gevoerde onderhandelin gen kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Overigens is ons gemeente niet bij eenige annexatie betrokken. Raadsvergaderingen en het ambtsgebed. Wanneer mocht blijken, dat een groot deel van den raad zou willen overgaan tot be noeming van een commissie, belast met een onderzoek naar de wenschelijkheid van de invoering van het ambtsgebied in de raads vergaderingen, ontmoet het bij het college principieel geen bezwaar tot de instelling van zoodanige commissie mede te werken. Het vraagstuk van den stadhuisbouw is in den laatsten tijd eenigszins op den achter grond geraakt, daar meer dringende aan gelegenheden voorang hadden. Zoordra hier voor gelegenheid zal bestaan, zal dit punt nader worden bezien. Exploitatie Nieuwland. Het tijdstip om een aanvang te maken met verkaveling van de gronden in Nieuwland is tahsn nog niet gekomen. Dit geldt ook voor het maken van een toegangsweg voor den aanvoer van bouwmaterialen; wat het beloop daarvan betreft moet worden opge merkt, dat, waar het de bedoeling is, eerst het Zuidelijk deel van Nieuwland in exploi tatie te nemen, bedoelde toegangsweg niet bij de Damlaan is gedacht. Algeheele demping van het gedeelte van de Noordvest tusschen Vlaardingerdijk en Damlaan zou zoowel met het oog op de waterververschlng als om aesthetische rede nen niet gewenscht zijn. Het verkeer. Plannen tot algeheele verbetering van het verkeer op den Rotterdamsche Dijk en op het Koemarktplein zijn in voorbereiding, waarbij ook de profielswijziging van den Rotterdamsche Dijk in onderzoek is en aan de standplaatsen der autobussen volle aan dacht wordt gewijd. Het overnemen van den zgn. treindienst den autobusdienst van den heer A. Munnik die de verbinding onderhield tusschen het spoorwegstation te Schiedam met de Dier gaardelaan te Rotterdam, door R.E.T. op 21 Juni van dit jaar, was aanleiding zich tot de Rijksverkeetrsinspeotie te wenden, te meer, daar deze overneming reeds aanstonds gepaard ging met een exploitatie van deze lijn, die kennelijk niet ten doel had in de vervoersbehoefte op dit traject op redelijke wijze te voorzien, doch erop gericht was den eenigen particulieren interlocalen dienst RotterdamSchiedam, die nog overbleef, nl. Bewolking en regenkans. Stormwaarschuwingsdienst. den autobusdienst van de N.V. v. d. Ende's Autobusmij. een scherpe concurrentie aan te doen. Hiertegen is door B. en W. stelling ge nomen; niet alleen heeft de politie toegezien, dat de autobussen van den voormaligen trein dienst (lijn R van de R.E.T.) zich zouden houden aan de door de Rijksverkeersinspectie buiten onze voorkennis goedgekeurde dienst' regeling, doch ook is door B. en W. tot vier maal toe een uitvoerig schrijven aan de Rijks verkeersinspectie gericht, waarin de belan gen van onze gemeente inzake het verkeer met kracht naar voren werden gebracht. In verschillende besprekingen met den be^ trokken Rijksinspecteur bleek deze een open oog te hebben voor de Schiedamsche belan gen, doch dit neemt niet weg, dat het uitein delijk resultaat, waaromtrent enkele dagen geleden door de pers uitvoerige mededeelin gen werden vermeld, niet beantwoordt aan hetgeen het college in deze in 'het algemeen vervoersbelang voor onze gemeente noodig althans gewenscht acht. Tegen het algeheel verdwijnen van den treindienst, die de rechtstreeksche verbin ding vormde van ons Singelkwartier met Rotterdam, hebben B. en W. ernstige bezwa ren. Nog meer bezwaren hebben zij tegen het terugbrengen van den autobusdienst van Van der Ende tot een 12-minutendienst. Eveneens ontmoet het bij B. en W. bezwaar, dat de autobusdienst van Van der Ende, tegen diens uitdrukkelijk verlangen in, ge dwongen wordt zijn tarief op sommige ge deelten van het traject te verhoogen, daar van Rijkswege de eisch gesteld is, dat deze autobusdienst zich moet aanpassen aan de tarieven van de R.E.T. Vooral in dezen tijd achten B. en W. een tariefsverhooging on juist. Zij betreuren het dan ook, dat van Rijks wege voor onze gemeente zoo ingrijpende maatregelen kunnen worden genomen, waar op onze gemeente zelf zoo weinig invloed kan uitoefenen, ondanks alle moeite, die het col lege zich daarvoor heeft gteroost. Uit de -besprekingen, met de Rijksverkeers inspectie, die persoonlijk van zeer aangena- men aard waren, doch waarin zakelijk, naast belangrijke punten van overeenstem ming, toch uiteenloopende inzichten naar voren kwamen, is wel gebleken dat ons standpunt, hetwelk een loyale concurrentie tusschen R.E.T. en particuliere autobussen gewenscht acht, door de bevoegde instantie niet wordt gedeeld. B. en W. meenden goed te doen de blijkens het afdeelingsverslag ter sprake gebrachte punten eenigszins uitvoerig te beantwoorden, opdat in deze geen misver stand zou ontstaan. De vraag, hoeveel leden van het personeel van de R.E.T. in Schiedam woonachtig zijn, zal naar haar opvatting wel bedoelen na te gaan of in de gemeente Schiedam, die haar aandeel reizigers aan de R.E.T. „levert", ook een naar verhouding redelijk aantal personen, die bij de R.E.T. in dienst zijn onder haar inwoners telt. Hiernaar wordt thans geinformeerd. Het dempen van de Bakkershaven, om al dus daarover een toegangsweg aan te leg gen, teneinde het verkeer op den Rotterdam sche Dijk te ontlasten, zal weinig effect heb ben; thans immers bestaat feitelijk reeds een gelegenheid om het verkeer van den Rotter damsche Dijk af te leiden n.l. langs den Gustoweg en de Koninginnebrug bij de Bui- tensluis. B. en W. moeten toegeven, dat het trottoir in de Lange Nieuwstraat tusschen Oranje sraat en Gymnasium te smal is. Bij een aan staande herstrating ter plaatse zal getracht worden aan dit bezwaar tegemoet te komen. Het invoeren van éénrichtingverkeer in den Korte Achterweg, wat op zichzelf zeer gewenscht zou zijn, brengt verschillende con sequenties mede, die ieder voor zich weer nieuwe verkeersvragen opleveren, zoodat een toezegging hieromtrent nog niet kan worden gedaan. Spoorwegaansluiting. Tot hun spijt kunnen B. en W. nog geen merdedeelingen doen omtrent de plannen van den havenspoorweg; telkens doen zich hierbij hinderpalen voor, die weder uit den weg moeten worden geruimd, wat den lan gen duur van deze onderhandelingen ver klaart. Personeelsaangelegenheden. Wanneer de tegenwoordige regeling van den Kindertoeslag zou worden vervangen door de Rijksregeling zou hiervoor een be drag van ongeveer ƒ40.000 méér moeten worden uitgetrokken. De bestaande regeling vergt thans een uit gave van ruim 6000.—. Bij de beoordeeling van het peil van de bezoldiging van administratief personeel in den rang van klerk 2e klasse, houde men in het oog, dat de salarisverordening 1.000 tot 1300) de mogelijkheid openlaat in be paalde gevallen een of meer verhoogingen boven het maximum te verstrekken. Tot nog toe is het evenmin als in an dere gemeenten niet mogelijk gebleken, de promotiekansen van de tot deze categorie behoorende ambtenaren te verbeteren. Overigens meenen B. en W. goed te doen, erop te wijzen, dat deze en dergelijke vra gen naar hun aard meer thuis behooren in 8 Dec.: Groote Schouwburg, Lohengrin (Ned. Opera Ensemble), 8 uur. 9 Dec.: Groote Schouwburg, Bel ami (Fritz Hirsch Operette), 8,15 uur (volw.) 13 Dec.: Groote Schouwburg, De toover- fluit (Ned. Opera-Stichting), 8 uur. 15 D e c.: Groote Schouwburg, Faust (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (v. volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 14 December in: Grand, Jesse James (boven 18 jaar); Studio: Muzi kale vagebonden; Thalia: 't Zit in de lucht; Scala: De roos van Washington Square (volw.); Colosseum: Sergeant Berry en Wie doodde Gail Preston? (boven 18 j.); Prin ses: Little miss Broadway en Charlie Chan op de Olympische spelen; Corso: Het smokkel- schip (v. volw.); Arena: Hotel du Nord (v. volw.); Centraal: De Jantjes (boven 18 j.); Victoria: Welkom vreemdeling en Spionnage in de Maginotlinie (volw.); Harmonie: De hond van de Baskervilles en Jongensstad (boven 18 jaar); Asta: De avonturen van Robin Hood (boven 18 jaar); Cineac; actuali teiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singe) 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uui (tot 1 Jan.) Rotterd. Kunstkring, werken van Toon Kel der Den Haag (tot 10 Dec.). Kunstzaal Implus W. de Withstraat 55, werken van Larenschen kunstschilder Willem Nordijk (tot 21 Dec.). Kunsthandel Unger, Een- drachtsweg 27, schilderijen van M. Wiegman (tot 31 Dec.). Schiedam. Passage-theater (tot en met Woensdag): Met een kwartje de wereld rond en Vlam mende prairie-oogen (boven 18 jaar); Mono- pole (t.m. Maandag): De vlucht van het eiland en Ruiters der duisternis (boven 18 jaar. SCHIEDAM, 8 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). de C.A.P.A. en de commissie voor georgani seerd overleg. Wat de opmerkingen aangaat betreffende het benoemen van aankomende bedienden iu opengevallen plaatsen van klerken 2e klasse kunnen zij mededeelen, dat dit inderdaad bij de Technische Bedrijven in één geval ge schied is. Het betreft hier een van de plaat sen die tijdelijk vacant zijn wegens mobili satie van den betrokken ambtenaar. De uitgesproken wensch, dat alleen benoe mingen zullen geschieden na voorafgaande oproeping achten B. en W. in het algemeen alleszins redelijk. Echter zouden zij dit niet zonder uitzondering willen zien toegepast, met name niet in gevallen, waarin de benoe ming feitelijk het karakter van een bevorde ring zou hebben. Ook bij tewerkstelling van tijdelijk personeel is het plaatsen van een oproep te omslachtig. Bestemming van terreinen in de bebouwde kom. Omtrent de bestemming van het terrein van het voormalig postkantoor aan de Ger- rit Verboonstraat kunnen afgezien van hetgeen de bebouwingsvoorschriften daar omtrent bepalen nog geen definitieve mededeelingen worden gedaan. Het wil B. en W. voorkomen, dat, zoo lang dit het geval is, geen voorzieningen aan het terrein noodzakelijk zijn, daar de bestrating rondom het terrein voor het ver keer voldoende ruimte biedt. - De bestem ming van den nog openliggende grond aan de Schoolstraat hangt af van de vraag of in. deze buurt nog behoefte aan schoolruimte zal blijken te bestaan. Deze vraag is nog niet definitief te beantwoorden. Ditzelfde geldt voor den grond, die aan de Lekstraat is opengehouden. St. Jacobs-gasthuis. Of de linkervleugel van het St. Jacobs- Gasthuis op dezelfde wijze zal worden ge restaureerd als de rechtervleugel, hangt af van de vraag of het Rijk hiervoor op ge lijken voet medewerking zal verleenen. Be sprekingen hieromtrent hebben reeds plaats gehad. Luchtbescherming. Afgezien van het vele, dat op papier is voorbereid, en zijn nut zal kunnen bewijzen, wanneer onverhoopt de luchtbescherming een feit zal moeten worden, kan worden medegedeeld, dat o.a. de volgende voorzie ningen zijn getroffen: a. de Commandopost komt voor het einde van het jaar gereed; b. de schuilloopgraven komen voor het einde van het jaar gereed; c. de sirenen zijn bedrijfsklaar; zoolang de apparatuur voor centrale bediening in den (Zie vervolg volgende pagina)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1