DE LEENING in de Eerste Kamer. 7fTK.a,,m1 aan DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 hand? DE VEILIGHEID VAN koopvaardijschepen. De adviescommissie de indijking van den noord oostelijken POLDER. DE „AANBIDDING VAN HET LAM" VAN DE GEBR. VAN EYCK. vergadert. DE MERAPI WERKT. Bij zware uitbarsting werden steenen en gloedwolken uitgestooten. DE CHAUFFEURS EN DE FEESTDAGEN. Besluiten inzake rust en rijtijden. DE MARGADANT-AFFAIRE. ONDERNEMERS- OVEREENKOMSTEN. Bekrachtiging van contingenteerings- maatregelen. Vergadering van Woensdag 13 December. SLAGERS- KUNST. MENGVOEDERBESCHIKKING. centrale raad van advies O. EN O. HHfw///w Dat zijn de hoefijzers van het paard, die bij ii I, het trappen op jou Hallo oom zijn |osgeraakt. Kees, wat is dat? "1 Copr. 1939, King Features Syndicate, Inc., World rights reserved. Oom Kees ik heb gezien dat mijn heer Batch goede maatjes met dat paard was, wat hij kan moet ik ook kunnen. Lust-ie wat lek kere klontjes? Mijnheer Batch, u wilde graag een beetje vurig paard hebben, dat is misschien iets voor u. 4 i Wat is daar aan de Hij is bang dat hij niet heelemaal fit is en vreest voor den naam van de ranch. Oom Kees kan "V,""} j jij hem er vanj JIÉIlitf L afhelpen. LlLLUL- Oude jongen kom maar hier II Een aardig beestje, daar word ik wel goede vrienden mee I Kom maar schattebout, nu gaan wij cr samen op uit 3 Henk daar heb je dat oude paard, ga je daar maar op A oefenen. r - Het ligt in de bedoeling binnenkort nadere vaststelling van de grens der langs het IJssel- meer gelegen gemeenten voor zoover deze niet aan den Noord-Oostelijken polder gren zen te bevorderen in dien zin, dat deze grens In het algemeen wordt gesteld op 100 meter buiten de dieptelijn van 0.40 M. N.A.P. Een wetsontwerp van die strekking wordt met bekwamen spoed voorbereid. De door den minister van Waterstaat be- toemdA commissie, die zal onderzoeken of verdere middelen ter verhooging van de veiligheid van koopvaardijschepen en hun opvarenden onder de tegenwoordige bijzon dere omstandigheden kunnen worden toege past, heeft gieren onder leiding van den Inspecteur-generaal voor de scheepvaart haar eerste vergadering gehouden, geduren de welke de werkwijze van de commissie werd vastgesteld. BATAVIA, 13 December. (ANETA.) pe Merapi vertoont wederom werking. Vanmiddag om half zes werd eerst een kleine eruptie waargenomen, om zes uur ge volgd door een zeer zware uitbarsting. Hier bij werden steenen en gloedwolken uitge stooten. Kleinere steenen vielen tot op den waar nemingspost van den vulcanologischen dienst te Babadan. De gloedwolken bereikten de boschgrens. Zware aschregens werden waargenomen. De top van de Merapi is door mist onzichtbaar. Op het oogenblik dat dit geseind werd, zeven uur 's avonds plaaselijken tijd, werd geen eruptie geconstateerd. Voorloopige gemeentelijke indeeling van eenige gebieden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake voorloopige gemeentelijke indeeling van eenige gebieden langs den rand van den Noord-Oostelijken Polder. Voorgesteld wordt de indeeling te beperken tot smalle strooken, waar de dijken en rand werken zullen worden gemaakt en deze strooken te voegen bij de gemeenten, waar aan zij grenzen. Aldus worden de bezwaren verbonden aan den huidigen toestand, onder vangen, terwijl anderzijds in geen enkel op zicht wordt vooruitgeloopen op de gemeente lijke en provinciale indeeling van het gebied van den Noord-Oostelijken polder, welke aan gelegenheid het voorwerp van onderzoek uit maakt van een door den minister van Wa terstaat ingestelcfe commissie. De minister van Sociale Zaken heeft voor bestuurders van vrachtauto's in alle gemeen ten des Rijks die in dienstbetrekking werk zaam zijn in winkelbedrijven, gedurende het tijdvak van 18 tot en met 23 December 1939 ontheffing verleend van het bepaalde bij de artikelen 25, 26, 29 en 30 van het Rijtijden besluit, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 14 uren, de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 72 uren en een diensttijd niet meer dan 16 uren mag bedragen, terwijl een iUsschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen onafge broken rusttijd ten minste 10 uren moet bedragen, een en ander onder voorwaarde, dat buiten den in artikel 28 van genoemd besluit bedoelden wekelijksehen onafgebro ken rusttijd van 30 uren, op een anderen werkdag in het tijdvak van 2 tot en met 15 Januari 1940 door de bestuurders van vracht auto's, te wier aanzien van deze ontheffing is gebruikt gemaakt, geen werkzaamheden in beroep of bedrijf worden verricht. Naar het „B. N." verneemt, heeft het hoofd parket thans bij de regeering een advies in gediend over de slotbehandeling van de zaak-Margadant. Men weet dat het gaat om de vraag of de regeering het hoofdparket, op grond van al hetgeen gebleken is aan de hand van de meineedvonnissen en de zaak-Kühn, al dan niet zal moeten opdragen, bij het hooggerechtshof een procedure aan hangig te maken tot zuivering van Marga- dant's nagedachtenis. Het ligt thans in de bedoeling der regee ring, ook het oordeel van prof. Van Kan in te winnen. Over den inhoud van het advies van het hoofdparket kunnen geen inlichtingen wor den verstrekt. Miss Pepper, ik kom U even vertellen, dat Henk niet mee durft te doen aan den rijwedstrijd op de komende „rodeo". Een copie zal worden vervaardigd van Let verdwenen paneel. Bij de nieuwe overkluizing van de Leid- sche Vaart te Utrecht zijn een tweetal beeldhouwwerken geplaatst van Jef Uiter- waal en W. Kuilenburg. Een der beelden, dat het auto- en spoorwegverkeer symboliseert. (Ad Interim.) j)e Eerste Kamer is gis termiddag vijf kwartier in openbare ver gadering bijeen gefeest, om eenige wetsont werpen te behandeien. Het eerste betrof het verleenen van mach tiging aan de Hegeering tot het aangaan van een of meer geldleen>ngen. Minister De Geer nam deze gelegenheid te baat om aan de Kamer eenige mededee- lingen te doen betreffende de voorwaarden, waarop de nieuwe geldleening zal worden uitgegeven. Onze lezers hebben er reeds uit voerig van kunnen kennis nemen. Het wordt dus een 4 leening van f 300 millioen, waarvan 240 millioen tegen parikoers op de De Vereeniging tol Bevordering van het Slagersvakonderwijs houdt 13 en U De cember te Utrecht een vakwedstrijd. Eenige van de be kroonde inzendingen waarbij ook het be kende schilderij „de Stier' van Potter, niet ontbreekt. publieke markt wordt gebracht. (De overige 60 millioen wordt bij de Rijksfondsen ge plaatst.) Voor drastische maatregelen om het pu bliek te doen inschrijven op deze leening, zooals o.a. in 1914 is geschied, vond de Re geering thans geen aanleiding. Toen werd, wat men noemde een „stok achter de deur' geplaatst. Wanneer er niet genoeg vrije in schrijvingen kwamen, zouden degenen, die over kapitaal beschikten en niet of niet vol doende hadden ingeschreven, gedwongen worden, naar gelang de grootte van hun ver mogen, één of meer obligaties te nemen. Ge zegd moet worden, dat deze maatregel niet behoefde te worden toegepast, noch bij de eerste, noch bij volgende oorlogsleeningen. Of dit een gevolg is geweest van de bedrei ging met den stok achter de deur, of dat ook zonder dien maatregel de leeningen wel zouden zijn geslaagd, laten we in het midden. Vaststaat, dat de tegenwoordige Regeering er anders over denkt dan de toenmalige en liever het spreekwoord toepast: Men vangt meer vliegen met honing dan met azijn. Thans immers is er aan de nieuwe leening een attractie voor de beleggers verbonden. Zij zullen met de obligaties Vermogens- en Verdedigingsbelasting kunnen betalen, waar bij dan de stukken steeds pari door den belastingontvanger zullen worden aangeno men. Dit zal tot gevolg hebben, dat de koers van deze obligaties steeds op peil blijft, ook wanneer de rentestandaard eventueel zou stijgen. De mededeelingen van minister De Geer waren voor de Kamer geen aanleiding tot het voeren van jfedachtenwisseling. Alleen de nationaal-socialistische heer Von Bönning- hausen meende nog eenige opmerkingen te moeten plaatsen naar aanleiding van het machtigingsontwerp, welke opmerkingen volgens minister De Geer niet anders waren dan een herhaling van hetgeen in de schrif telijke stukken was gezegd en beantwoord. De bewindsman vond dan ook begrijpelijker - wijze geen aanleiding daar thans nog eens op in te gaan. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming door de Kamer aanvaard. Over het voorstel tot wijziging van de Wet op het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van ondernemersovereen komsten 1935 hadden de heeren De la Bella en Blomjous eenige opmerkingen gemaakt. De Katholieke senator had weer eens uit voerig zijn bezwaren tegen de wet ontwik keld. In een heldere, zakelijke en overtui gende uiteenzetting weerlegde minister Steenberghe die bezwaren. De ministerieele reden was bovendien zelf een logenstraffing van de bewering van den heer Blomjousi als zou de materie van het verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten zoo ingewikkeld en omvangrijk zijn, dat de minister er zich niet voldoende mee zou kunnen bemoeien, want tot in details kon de bewindsman den heer Blomjous van antwoord dienen. Tegenover de klacht van den heer Blom jous, dat niet voldoende rekening zou worden gehouden met de rechten der minderheden, wist de minister met het door den klager aangehaalde voorbeeld aan te toonen, dat in dat geval, het eenige waarover klachten wa ren ingekomen, juist op verschillende pun ten aan het verlangen van de minderheid door den minister was tegemoet gekomen- Met de aanteekening, dat alleen de heer Blomjous er tegen was, werd tenslotte dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een 15-tal contingenteeringsmaatregelen der regeering werd over het algemeen zon der bedenking door de Kamer bekrachtigd. Alleen tegen de contingenteering van den invoer van metaaldraadgloeilampen maakte de heer Bönninghausen bedenkingen. Van deze contingenteeringsmaatregelen profiteert zeide hij, voornamelijk het Philipsconcern, dat de prijzen hier te lande te hoog houdt, arbeiders aan zijn Nederlandsche fabrieken ontslaat en in zijn buitenlandsche fabrieken duizenden nieuwe arbeiders aanneemt. Dank zij de contingenteering heeft dit concern in één jaar P millioen winst gemaakt,, be weerde hij tenslotte. Deze redeneering als van „den man van de straat", die gewoon is de meest inge- i wikkelde kwesties op naïeve en symplisti- sche wijze te behandelen, prikkelde minister Steenberghe tot een geduchte, maar welver diende afstraffing van den nationaal-socia- listischen senator. De minister wees er o.a. op, dat die 8 millioen winst niet alleen voortkomen uit den Nederlandschen afzet, maar dat Philips ook tal van fabrieken in het buitenland heeft, welke tot die winst hebben bijgedra gen. Dat er hier menschen zijn ontslagen, is een gevolg van invoerbelemmeringen in andere landen. En dat tengevolge van de contingenteering de prijzen te hoog zouden worden gehouden, kon de minister met na druk tegenspreken, omdat hij bij zijn con tingenteeringsmaatregelen steeds toeziet, dat de prijzen binnen redelijke grenzen blijven. Hij heeft dan ook verschillende malen zijn contingenteeringsmaatregelen afhankelijk In Stcrt. no. 244 is opgenomen een uitvoe rige beschikking van den minister van Eco nomische Zaken (Mengvoederbeschikking), waarbij bepalingen worden vastgesteld be treffende productie, aflevering enz. van mengvoeder. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Daar het enkele jaren geleden gestolen pa neel, dat de aanbidding van het Lam en de Rechtvaardige Rechters van de Gebrs. van Eijck voorstelt, nog niet is -teruggevonden, is het de bedoeling, dat het verdwenen paneel binnen af zien bar en tijd door een copie zal worden vervangen. Een bekend restaurateur van oude schil derijen, de heer J. van der Veeken, die ojm. reeds werken van df gebr. van Êyck h^eft gerestaureerd, is bezig met het maken van een copie van het verdwenen paneek Teneinde de kleuren ervan zoo nauwkeu rig mogelijk te benaderen werkt hij volgGIls de copie, welke Michiel Coxie rond het jaar 1500 in olieverf van de aanbidding van het Lam 'heeft gemaakt en die zich in het Ko~ hinklijk Museum te Brussel bevindt. Ten einde later, als het verloren paneel eventueel teruggevonden zou zijn, of ook voor het ge val, dat men later niet meer van de verdwij ning van het oorspronkelijke paneel op de hoogte zou zijn, geen verwarring te stichten met het thans in de maak zijnde copie, heeft de heer van der Veeken besloten, op zijn copie de trekken van een der rechtvaardige rechters, die eenigszins aan het gelaat van koning Leopold doet denken, nog wat meer piet den koning gelijkend te maken. Verwarring zal hierdoor uitgesloten zijn, zijn, daar het voldoende zal zijn om de re producties te raadplegen, om te weten of men met de copie dan wel met het oorspronke lijke paneel te doen heeft. Naar wij vernemen, heeft de opperbevel hebber van land- en zeemacht den heer G. W. F. van Hoeven ontheven van zijn lid maatschap van den centralen raad van ad vies voor ontwikkeling en ontspanning voor gemobiliseerde militairen. gesteld van een prijsverlaging, welke ook is doorgevoerd. En ten slotte kon de minis ter nog verklaren, dat de Nederlandsche fabriek alles doet om de werkgelegenheid hier te lande op te voeren. Het eenige „verweer", dat de heer Von Bönninghausen tegen deze zakelijke terecht- zetting wist in te brengen, was de mededee- ling, dat de N.S.B.-fractie geacht wilde wor den tegen de gevraagde bekrachtiging te hebben gestemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1