bioscoopnieuws. m i ■M6 Zaterdag is december 1939 HET VALT WEL MEE ROTTERDAMSCHE FLITSEN. Opleiding voor gediplomeerd kraamverzorgster. HOOGER ONDERWIJS. EXAMENS PAEDAGOGIEK M. O. (A.) NEDERLANDSCH—J APANSCHE VEREEN1GING. NEDERLAM3SCH OPERA ENSEMBLE. Faust. EEN FINSCHE MATINÉE. MACHINISTEN-EXAMEN. i m. het rekenonderwijs op de LAGERE SCHOOL. begrafenis mevr. kröller- MÜLLER. In het Lumière-Theater. HET GEVAAR VAN BRAND BOMMEN. BURGERLIJKE STAND. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. OM DEN DAMEN-BEKER. Lezing van den heer Roelofsen. HILLEGERSBERG. Colotieum-theater. Het Colosseum theater viert deze week het tienjarig bestaan, hetgeen de directie ook door de bezoekers gevierd wil zien. Niet slechts door de gevel-verlichting wor den zij hierop attent gemaakt, maar oo door een aardige verrassing, welke aan e - ken bezoeker(ster) wordt uitgereikt Dat het programma bij zoo n 6el®ge iets aparts moet zijn, ligt voor de hand. De directie is er in geslaagd om twee goede hoofdfilmen te brengen, welke het feestca chet verhoogen. Op de eerste plaats met de sDannende en sensationeele rolprent, wel geUteld is „Vreemde Kostgangers", naar het bekende boek van E. Puilips Oppen heim. Het is een film met aardige, et ten, een detective-roman, afwisselend met met Valerie, een meisje, dat een plantage op de Philippijnen bezit Per vliegboot gaan Jimmy en Dolan, Adjudant van Jimmy's vader n.l. kolonel Butler, naar een afgelegen eiland, waar een uitgebreide smokkelaffaire op touw is gezet. Het spoor leidt naar de plantage van Va lerie, de beheerders geven toe, dat de plan tage speciaal voor dit doel gehuurd is. Jim my wordt wegens ongehoorzaamheid tot ar rest veroordeeld, maar als Valerie de ware bergplaats der wapens te weten komt, ont snapt hij en achtervolgd door de heele ma rine-bezetting, komt hij bij de smokkelben de. Er ontstaat een grimmig en moorddadig vuurgevecht, dank zij de handigheid van Jimmy wint de marine, zoodat alles tenslot te in orde komt. Alle filmliefhebbers kunnen deze films die tot het best op hun gebied behooren, gaan zien. Harmonie. veel amusante momenten en heel goed spel. Na de koffie" komt de Metro Goldwyn Ma'yer met haar beste sterren Jeanette Mac Donald en Nelson Eddy in de showfilm Sweethearts". Opgenomen in natuurlijke kleuren is deze operette een genot voor het oog, terwijl de beroemde sterren met hun bijzondere stem en begeleid door een reus achtig orkest de aardigste melodieen ten gehoore brengen. Het genot van dit muzi kale gedeelte is voor een zeer groot gedeelter te danken aan de zuivere weergave van de klanken. Dat er bij een dergelijke show aan costuums en décors heel wat te bewon deren valt, is te begrijpen. Jammer is, dat wü door enkele momenten uit Vreemde Kostgangers genoodzaakt zijn voor het ge- heele programma een voorbehoud te ma ken voor volwassenen. Centraal Theater, Deze week zijn er weer twee hoofdfilms. De eerste is een première en draagt den titel „Kinderen der Wildernis". Deze inte ressante en boeiende film heeft als gegeven den strijd van mensch tegen dier en munt uit door prachtig camerawerk. Uit den in houd: Jim Turner, een natuurvorscher, lo geert in de hut van den brandweerman van deze sectie. Jim redt een meisje, dat door een leeuw achtervolgd wordt. Het blijkt een buurmeisje te zijn, die bij haar zuster en haar man inwoont. Ook een compagnon, Pete geheeten, woont bij hen. Deze Pete wil trouwen met het meisje, Marge, en deinst voor niets terug om zijn medeminnaar uit den weg te ruimen, daarom besluit Marge om Jim uit de buurt te blijven. Joe, de pelsjager, bemerkt dan, dat een groot aantal veilen gestolen zijn en be schuldigt zijn compagnon van diefstal. Het komt tot een gevecht en Joe valt dood neer. Door teekens van wolfstanden valt de verdenking op Fangs, den wolfshond. Het dochtertje van Laura wordt dan door een adelaar ontvoerd, uit wraak voor het wegnemen van zijn jongen, door Pete, waar bij een vinnig gevecht tusschen Pete en den adelaar ontstaat. Tusschen Fangs, den wolfs hond en den adelaar ontstaat ook een he vig duel en Fangs neemt het kind mee naar zijn hol in de bergen. Fangs heeft nog een ontmoeting met Pete, waarbij de hond over wint. Hij voert het kind terug naar zijn moeder. Marge en Jim worden gelukkig. Als tweede hoofdfilm draait „De Wa pensmokkelaars van Manilla" met Richard Cromwell als de marineofficier, die liever beroeps-rugbyspeler wordt. Een film, over de Amerikaansche marine is altijd interes- saht. Jimmy wordt tegen zijn wil toch tot marine-officier gepromoveerd en via een knock-out komt hij op de boot terecht naar zijn garnizoensbestemming „De Phi lippijnen". Aan boord maakt Jimmy kennis Allereerst krijgen wij na het gebruikelijke wereldnieuws een Betty Boop-iilm. Daarna worden wij onthaald op de vlotte en soms met bepaald vermakelijke scènes in elkander ge zette film „Adieu Parijs", met Lilly Pons en Gene Raymond in de hoofdrollen. Lilly Pons is zonder geldige papieren uit Frankrijk als verstekelinge naar Amerika gevlucht, maar na veed wederwaardigheden komt toch het happy end. Zang- en jazzliefhebbers zullen zeer van deze film genieten. Na de pauze gaat de opvolger van Charlie Chan, Sidney Toler, de bekende Chan- filmserie met de film Chat lie Chan in de moordkamer" voortzetten. Het geheel speelt zich af in de uitgaande wereld en de plaat selijke politie heeft in dit geval de daderes weldra te pakken. Na een uitgebreid onder zoek van Charlie komt veel aan het licht, terwijl de plaatselijke sheriff van het doen en laten van Charlie maar niet het zijne kan krijgen. Voor volwassenen. Asta. Het inleidende Fox-journaal brengt ons deze week verschillende wetenswaardige actualiteiten, welke zeker de belangstelling waard zijn. Als eerste hoofdfilm wordt vertoond: „Cas- sidy in Satansdal" met William Boyd als Cassidy. Hoppy krijgt de opdracht, om een troep vee te vervoeren. De tijd, welke hem hier voor wordt gegeven, is erg krap, zoodat de expeditie den kortsten maar zeer gevaar lijken weg moet nemen. Windy, de duivels toejager van de ranch ontdekt een lading dy namiet in den wagen van den professor. Aan het begin van 't gevaarlijke gebied wordt de kudde uiteen gejaagd door een dynamiet- ontploffing. Windy herkent een kist, die hy ook bij den professor heeft ontdekt. Hoppie maakt bekend, dat een van zijn cowboys met het geld denzelfden weg terug zal nemen. De list gelukt en de prof. loopt in de val. Na veel revolvergeknal wordt de bende vee dieven onschadelijk gemaakt. Als tweede hoofdfilm draait: De man die beslag legt. Jean Harlow, Robert Taylor en Reginald Owen spelen de hoofdrolleft. Deze film zal den toeschouwer vermaken, door den humor, waarmee het gegeven doorweven is, Twee menschen op jacht naar fortuin, wen- schen met elkaar te trouwen, beiden met de gedachte, dat de tegenpartij een vermogend iemand is, terwijl zij echter beide niets be zitten. De situatie wordt nog vermakelijker, als de broer van den verloofde, een ex- gevangene, bij toeval in aanraking komt met het meisje. Hij ontdekte de ware situatie van het geval. Als butler van het meisje komt hi. alles te weten, tot groote ergernis van zijn broer. Hij weet echter de schulden van het meisje af te koopen, zoodat hij nu haar eenige crediteur is. Het slot van 't liedje is, dat zij met haar ex-butler in het huwelijksbootje stapt. Voor niet te jeugdige personen toe laatbaar. „Werkelijk", hoorden we dezer dagen Iemand zeggen, „het valt wel mee Dezelf de man had herhaaldeüjk zijn verontwaar diging gelucht over het foeileelijke pakhuis, dat men met den mooien naam beurs tooide. Er zullen er heel wat zijn, die zoo langza merhand het zelfde gaan denken, al blijven de meeste Rotterdammers trouw aan nun muürvaste bewondering voor het stadhuis en het postkantoor. En inderdaad, nu het werk van architect Staal meer en meer wordt losgemaakt van de drukkende schuttingen en het massale bovenstuk veel minder domineerend is ge worden, krijgt het geheel een luchtiger, bij na een elegant aspect. De enkele rijen verlichte ramen doen 's avonds wonderen, wat overigens weer niet te verwonderen valt in een architectuur, die op licht en lucht berekend is. En overdag blijken de groèn geverfde raamlijsten óok een luchtig aandoend effect op te leveren. De monotoniteit, die velen afstiet, is heel wat verzacht. Nu de Meent heelemaal in orde gaat ko men en ook daar de kolommen zichtbaar worden, waardoor de bovenbouw zich ver heft, doet de nieuwe beurs heel anders aan. Aan de St. Laurensstraat heeft het groene torentje al stof te over gegeven voor hoo- nende opmerkingen. Maar ook daar werken de kolommen verrassend luchtig. Men ervaart er zooiets als een soort zwe vende monumentaliteit. Menschen, die in Italië zijn geweest en te Venetië het befaam de Dogenpaleis zagen, zullen in dien indruk nog versterkt worden, zulks te meer door de muurversiering. Die zwevende monumentaliteit is toch een buitengewoon treffende uitdrukking van den geest eener bouwkunst met staal en beton, waarin de draagkracht zoozeer geconcen treerd wordt. Wij Rotterdammers zijn nu eenmaal ver trouwd met de massieve en bijna zwaarmoe dige monumentaliteit van het postkantoor. En dit is een nadeel voor de nieuwe beurs, die overigens nog veel meer is dan een beurs en wel bovendien zetel van de kamer van koophandel en winkelgalerij. Terwijl aan den eenen kant het postkantoor staat, wordt de schepping van architect Staal aan den anderen kant geflankeerd door het statige, oerstevige gebouw, waarin vroeger het Eras- miaansche gymnasium gevestigd was. Indien ze vlak naast het even luchtige gewrocht van Dudok van Heel aan den Schiedamschen Singel was neergezet, zou het er al direct heel anders hebben uitgezien. We hebben zoo'n idee, dat de nieuwe beurs, wanneer ze volkomen vrij zal staan en ook de winkelgalerijen licht en kleur zullen uitstralen, voor zich zelf zal pleiten. En dat alsdan nog meer Rotterdammers hun aanvankelijk ongunstig oordeel zullen herzien. En ten slotte blij zullen zijn, dat het De R. K. Kraamverzorging te Rotterdam opent Maart a.s. haar jaarlijkschen cursus tot opleiding van katholieke meisjes voor het Kraamverzorgstersdiploma. De ongeschoolde en daarom onbevoegde en ongeschikte help sters aan het kraambed beginnen gelukkig langzamerhand te verdwijnen en daarvoor treden in de plaats de gediplomeerde krachten. De beteekenis van het Kraamverzorgsters diploma moge blijken uit de opleiding, uit het lesrooster, de voorwaarden van toelating tot den cursus, en den ernst, waarmee de leerling-kraamverzorgsters zich aan een examen hebben te onderwerpen. 1. De candidate mag niet jonger zijn dan 19 en niet ouder den 40 jaar. 2. Zij moet in het bezit zijn van een ge neeskundige verklaring ten genoege van de commissie inzake Kraamhulp, waaruit blijkt, dat zij lichamelijk en geestelijk gezond is, en lichamelijk in staat wordt geacht, de taak van kraamverzorgster te vervullen. 3. Zij wordt niet tot den cursus toegelaten, alvorens de opleidende organisatie de noo- dige inlichtingen heeft ingewonnen naar haar zedelijk gedrag en zich op de hoogte heeft gesteld van de verstandelijke ontwik keling van de candidate. De geheele opleiding duurt 1% jaar, waar van Va jaar moet worden doorgebracht in een erkende inrichting voor kraamvrouwen. Verder omvat zij naast den theoretischen cursus nog lessen in kook- en huishoudon- derricht, een verblijf van 2 maanden aan een consultatiebureau voor zuigelingen, en verder verpleging in de wijk onder toezicht van een kraamverpleegster of verloskundige. Na afloop van den theoretischen en practi- schen cursus moeten de leerlingen een examen afleggen ten overstaan van een com missie, welk examen zal worden bijgewoond door een door de „Commissie inzake Kraam hulp" aan te wijzen gedelegeerde. Op het eersta gezicht zou misschien de studie zwaar kunnen lijken, wat voor meis jes en jonge vrouwen met gezond verstand en een flinke dosis toewijding niet het ge- v„l is. Wel blijkt uit het bovenstaande allerdui delijkst dat alleen bekwame krachten als gediplomeerde kraamverzorgsters haar ver antwoordelijke taak mogen uitoefenen. Gelegenheid tot opleiding biedt de R. K. Kraamverzorging te Rotterdam in haar Centraal Bureau, Goudschesingel 203, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden beko men. Toelatingsexamen 10 Januari a.s. „ding" er staat. Het kan verkeeren, zei Breeroo reeds.. ROTTERDAM, 15 December. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschap pen de heeren J. v. d. Griek, L. H. Meerburg en J. D. Eerdmans. Voor het paedagogisch examen M. O. (Al, Leidsche opleiding, is geslaagd mej. E. Wesselink, Rotterdam. De electriciteitsvoorziening van Japan. Men zegge niet, dat Rotterdam geen opera liefhebbers meer herbergt. Gisteravond was het de derde maal in één week, dat de Groote Schouwburg ons voor een muziekdrama noodde; en niet minder dan de beide vorige keeren vonden we een dicht-bezet huis. Nu is Gounods onsterfelijke weliswaar popu lair als geen andere onder de opera's, maar op zulk een verblijdende belangstelling had toch zeker ook de directie niet durven re- kennen, alle omstandigheden in aanmerking genomen. De opvoering geschiedde in nagenoeg de zelfde bezetting als het vorig seizoen; met één uitzondering van belang nochtans' voor de Faust-partij trad ditmaal de Amsterdam- sche tenor Chris Reumer in het krijt, welk optreden tegelijk zijn debuut beteeker.de bij het gezelschap. Het gold gewis ook wel zijn eerste verschijnen op de opera-planken en 'n tikje „koorts" was hem dies niet kwalijk te nemen. Afgezien daarvan: een ongewoon lieht-getimbreerd geluid, van omvang noch volumen bijzonder groot, maar van drage lijke kwaliteit. Als acteur uiteraard nog wat onwennig, vervulde hij de overigens niet zoo zware taak vrij behoorlijk. Dini Erkens trad weer in de Margaretha- partij op;-Siebel was opnieuw Francine Bij loos (zij sloeg haar hand op een leege plaats om „wijwater" te nemen); als Martha de buteerde, zoo we ons niet vergissen, Hester Benjamine; directeur-regisseur van Dam had zich natuurlijk wederom de zware Mefisto-rol opgelegd; en Gerard Holthaus zagen we nog eens als Valentijn een bijzonder mooie sterf scène voor het gedoofde voetlicht brengen. Over het geheel een passabele opvoering, die onder muzikale leiding van Leo Pap- penheim af en toe eer een te veel aan klank ontwikkeling bood en (speciaal in den blijkbaar zuinig gerepeteerden koorzang) geenszins door distinctie en verfijning uit blonk. In het wat het pyknische vierspan betreft als voorheen wel luchtige Walpurgisnacht- ballet danste Fie Koster haar „zwanedans" bij het ensemble, nu zij eerlang naar Insu lin de vertrekt. Voor directeur van Dam blijft er bij de moeilijkheden, die hij op zijn weg vindt, alle reden het parool van Mefisto tot het zij.ne te maken: „Je ferai de mon mieux"; laat ons hopen, dat hem meer succes is weggelegd dan aan Goethe's creatie. Dat het hem aan moed niet schort, blijkt wel uit de aankon diging van reeds weer 'n 4-tal nieuwe opvoe ringen (Bohème, Cavalleria en Paljas' Tann- hauser en Carmen). Het talrijke publiek betuigde herhaaldelijk zij het veelal voortijdig, zijn waardeering. Er waren bloemen voor Dini Erkens en Hester Benjamine. Li. H 's GRAVENHA.GE, 15 December. Geslaagd voor diploma C de heeren A. van de Merwe, Rotter dam en J. F. van Leeuwen, Rotterdam en voor diploma B de heer J. E». Ta.ns, Rotterdam. ,5 -}V :-w -m Voordracht van den heer Starken brug. De heer J. J. c. Starkenbrug, inspecteur bij het 1. o. in het district Rotterdam, heeft Donderdagmiddag in de groote zaal van Lommerrijk voor ruim 150 onderwijzers en onderwijzeressen uit Rotterdam en omge ving gesproken over het rekenonderwijs op de lagere school. De heer ,j. j Nieuwdorp, hoofd eener o. 1- school, heeft den spr. ingeleid en hem voor af geluk geweoscht met zijn benoeming de zer dagen tot inspecjeur. De heer Starkenbrug begon zijn lezing met er op te wijzen, dat het doel van alle onder wijs voor den leerling is, meer weten en kunnen. Voor het leerproces zijn de inhou den van het bewustzijn van groote beteeke- n*S Voorstellingen, begrippen, gevoelens, besluiten enz. zjjn producten van de werking van den geest, en prikkelen tot nieuwe waar nemingen. De ervaring speelt een belangrij ke rol in het aanvankelijk rekenonderwijs. In de rekenbezigheid heeft het tellen, al of niet verkort een voorname plaats. Elk getal heeft zyn plaats in de feeks. Optellen, ver menigvuldigen enz- geschiedt door een voor- waartsche, aftrekken, deelen enz. door een terugwaartsche beweging. jn het rekensche- ma worden de tienvoudigen scherp onder scheiden, en helpen voor de waarneming der naastbij liggende getallen. Eenheid is het element van de hoeveelheid, getal drukt de verhouding ur tusschen eenheid en hoe veelheid. Eenheid en hoeveelheid kan hst kind zich voorstellen, maar getal is een be grip. Het jonge kind denkt in voorstellingen en heeft daarvoor waarneming door aan schouwelijke elementen noodig. Het kind denkt concreet, men moet het bij het re kenonderwijs concreet laten denken, door de dingen te laten Zjen en daarmede te wer ken. Als het waarneemt, ervaart het iets. Hoewel er niet enkel gewerkt moet worden met indrukken van het zien en daarvan een overzicht te krijgen- De gezichtskring geeft structuur, is meer blijvend, omdat men nog eens kan laten zien. Het getalbegrip ontstaat door herken ning, opvatting, inzicht. Daarna komt het tellen. Goed werk bij het begin van het lee- ren rekenen legt een goeden grondslag. Haast is verkeerd en geeft alleen schijn succes. Het aanvankelijk rékenen culmineert in aanschouwelijk rekenen en vereischt ge duld. Daarop moet hoofdrekenen volgen, on aan de orde blijven alle klassen door, Voor bevordering van het initiatief en inzicht in de getallen-bouw. Zuiver cijferen moet niet worden gezocht in veelheid van opgaven. De voornaamste oorzaak van alle fouten is te groote haast. Ons rekenonderwijs omvat aanschouwelyk rekenen, hoofdrekenen en cijferen. Daar naast staan het metriek stelsel en het oplos sen van vraagstukjes. Het hoofdrekenen is heel belangrijk voor alle klassen Bij cijfe ren komt het aan op accuratesse. Het metriek stelsel zal alleen geleend worden door aan schouwelijkheid en zelfwerkzaamheid. Het oplossen van een vraagstukje is eigenlijk maar ten deele rekenen. Het is het uitwer ken van een schriftelijk gegeven opdracht, denkarbeid, waarbij het op de juiste metho de en op het aanpassen bij de ontwikkeling van het kind aankomt. Het is niet gewenscht zich tot het geheugen te wenden met een „uitleg" maar een „tip" kan heel goed zijn. De ontwikkeling van het onderscheidings vermogen van de leerlingen wordt bevor- Op de R.K. Begraafplaats aan de Kerk hoflaan te 's-Gravenhage werd gister middag een plaquette onthuld op t graf van wijlen den heer A. IV. C. F. Matlxon, die de oprichter geweest is van de V er. Nationale Veiligheid. Tijdens de plechtigheid bij bet graf. derd door het laten uitwerken van eigen gemaakte opgaven. Het rekenen heeft materieel, de vraag stukken hebben formeel nut door oefening in het denken. De voordracht van den heer Starkenbrug is met groote aandacht gevolgd De heer Nieuwdorp heeft den spreker in een slotwoord bedankt. Hedenochtend om 9 uur is op de Hooge Veluwe het stoffelijk overschot van mevr. H- E. KrÖller-Müiler, in leven honorair- directrice van het nationale park „De Hooge Veluwe" in de familie-grafkelder aldaar bij gezet. Deze plechtigheid geschiedde op verlangen van de overledene in grooten eenvoud, al leen in tegenwoordigheid van het perso neel en de familieleden. Het stoffelijk overschot had men opge baard in het museum. Vandaar heeft zich rouwstoet naar de eigen begraafplaats der familie begeven, welke op een plateau van een heuvel in het museumpark ten Oosten van den Franschen berg is aangelegd, op en kele kilometers afstand van het museum. In het Lumière-Theater zal Zondagochtend te 11 uur een Finsche matinée worden gege ven. Het programma zal bestaan uit een voordracht van den heer A. J. Th. van der Vlugt, consul van Finland te 's Gravenhage. Aan de hand van lichtbeelden zal hij een summier overzicht geven van Finland in geosrafisch, et.hnografisch, cultureel en eco nomisch opzicht. Geheel onkundig is men hier omtrent het Finsche land en zijn dap pere volk niet, doch die kennis vraagt, voor al in deze voor Finland zoo moeilijke dagen, toch wel eenige aanvulling. Nadere kennis making met het Finsche leven zal ongetwij feld de sympathie nog doen stijgen voor de zen geheel Westersch georienteerden Staat, welke het slachtoffer is geworden van de soviet-agressie. Na den economischen strooptocht, welken Rusland in Finland heeft gehouden alvo rens dit zijn algeheele onafhankelijkheid m de jaren na den vorigen wereldoorlog her won, moest de nieuwe economie van dit land geheel van den grond af worden op getrokken. Ondanks groote moeilijkheden van allerlei aard ziin de Finnen hierin ge slaagd en wisten in een betrekkelijk kort tijdsbestek een ongemeen bloeiende wel vaart te bereiken, een welvaart, waarop Rusland andermaal het oog heeft gericht. In aansluiting op deze voordracht van een even deskundig als vlot spreker als de heer van der Vlugt, zal vertooning volgen van een uitgebreide film van Finland, welke in 1938 onder regie van Heckki Aho werd oo genomen en met een muzikale begeleiding, ontleend aan Sibelius' muziekschat werd voorzien. De film is veelzijdig van inhoud. Men ziet er zoowel de schoonheid van het land in den bloeienden zomer als in den barren winter, wanneer dit grootsche land schap bedekt liet onder een vacht van blan ke sneeuw, welke nu helaas met bloed is doordrenkt. Ook het industrieele leven van Finland passeert de revue: de belangrijke houtindustrie met haar neventakken de pa nier -en cellulose-fabricatie. Ook van de nik- kelmiinen In het Noorden van Finland de grootste van Europa alsmede van de ko- oerertsgroeven en koper walswerken geeft de film een beeld. Wie Iets meer wil weten over dit land, dat 11 maal zoo groot is als Nederland doch slechts half zoovpel inwoners telt .verzuime deze Finsche matinee niet. In de zaal van Tivoli te Rotterdam sprak Vrijdagavond 15 December op uitnoodiging van de Nederlandsch-Japansche Vereeniging voor een gehoor, waaronder zich vele in genieurs en andere deskundigen op electro- technisoh gebied bevonden, dr. ir. J. F. Jans sen van Raay over „de Electriciteitsvoorzie ning van Japan". De spreker, die ingenieur is van de Landswaterkrachtbedrijven in Ne- derlandsch-Indië en die in het voorjaar van dit jaar een reis door Japan heeft gemaakt, gedurende welke hij gelegenheid had per soonlijk kennis te maken*met verscheidene electrische werken aldaar, werd ingeleid door den voorzitter der vereeniging, den heer E. D. van Walree uit Baarn. Spreker begon met er op te wijzen, dat in Japan de electri citeitsvoorziening evenals zoovele andere takken van de technische «industrie, een zeer hoogen graad van ontwikkeling heeft bereikt. De electrificatie van het land is zeer ver doorgevoerd: 98 pCt. van alle gemeenten, waaronder dus ook zeer kleine afgelegen dorpjes, worden van electriciteit voorzien en meer dan 90 pCt. van alle woningen zijn aan de netten aangesloten. Dit was mogelijk door de toepassing van het beginsel, dat een con cessionaris het geheele vergunningsgebied moet voorzien, dus ook wanneer de levering niet rendabel of zelfs verliesgevend zou zijn. Deze verliezen worden gedekt door de elders behaalde winsten. De electriciteitsbedrijven worden hoofdzakelijk geëxploiteerd door par ticuliere maatschappijen doch ook door een aantal gemeenten en prefecturen. De regee ring heeft zich geruimen tijd van daadwer kelijk ingrijpen onthouden, maar toen het groote belang van een goede electriciteits voorziening duidelijk was geworden, werd van hooger hand hoe langer hoe meer aan dacht aan de bedrijven geschonken. Nu de industrie sedert de vijandelijkheden in China in steeds stijgende mate op oorlogs- leest wordt geschoeid, wordt een ruime en veilige energievoorziening een steeds drin gender eisch. Reeds twee jaar geleden werd daarom in Regeeringskringen gemeend; dat van hooger hand nog meer leiding moest worden gegeven aan de electriciteitsindu- strie. Er was aanvankelijk zelfs sprake van nationalisatie der electriciteitsbedrijven, waartegen natuurlijk verzet ontstond van de zijde der electriciteitsmaatschappijen. Als middel om deze controle op doeltref fende wijze uit te oefenen werd een reus achtige maatschappij opgericht, die den naam verkreeg van: Japansche Maatschappij voor opwekking en overbrenging van electriciteit. Sprelfer herinnerde aan de studiereis in 1873 van den toenmaligen directeur van Verkeer en Waterstaat in Ned.-Indië mr. dr. van Buuren, die met een aantal deskundigen vele werken bezichtigde en van de Japan sche autoriteiten uitgebreide inlichtingen kreeg. Zoodoende kan van de Japansche er varingen profij.t getrokken worden voor de Indische electriciteitsvoorziening al zal niet alles zonder meer kunnen worden overgeno men. Nadat de voorzitter, de heer Van Walree den spreker voor diens interessante voor dracht had bedankt en evén gepauzeerd was. werden eenige films vertoond, betrekking hebbend op het leven in Japan. Aangiften van 14 December. BEVALLEN: L. Huivenaarv. d. Male z. H. de Jong—Smits z. D. LauwersOoms d. L. M. A. KettingRoosch z. E. S. P. Rabbelier Pruijn z. J. v. BloppoelDongelmans d. E. A. Mahieu—de Rooij d. P. Elscot—Rijsdijk d. M. C. A. Fiolet—Godefroy z. K. E. Brans Gutlich d. M. C. Soeterboek—Bots z. H. de Langen—Giesen z. A. RiemensDoomhein z. A. M. P. de Graaf—Slee z. L. ten Bokkel HuinlnkHoogendoorn z. P. v. Klaveren Elvers d. M. A. KleinHeinsman d. H. G. v. Heiist.—Benes d. J. M. Melgert—v. Hoek z. G. Visser—Kuil z. J. Luck—Hilberding d. M. Molendijk—de Keijne levenl. d. ONDERTROUWD: P. W. H. Sperman Jm. 25 j. en A. M. Kootjmans Jd. 26 j., Walend.weg 44b. D. v. Duijn jm. 26 j. en J. W. v. der Wal jd. 21 j., Mathenl. 219 T. L Voortman 1m. 21 j. en C. de Wld jd. 22 j., Hilledijk 45a H. M/. T. Bak wedr. 38 J. en H. BrUs wede. 37 j., Croosw.straat 45a 9. Bennis jm. 22 j. en A. Boog jd. 24 j., Hillestraat 31a M. Boersma jm. 24 j. en L. v. Trierum jd. 23 J., Korenbloem straat 6. D. M. v. den Bos jm. 27 j. en D. v. Eljk Jd. 29 J., Kerkhoflaan 50 M. v. den Bos jm. 25 j. en G. J. Teerlink Jd. 24 j„ Kerkhoflaan 50 K. Brandwijk Jm. 24 J. en J. K. Reutjl jd. Gisteren is de 56-jarige J. v. d. Linden havenarbeider, wonende in de Christiaan de Wetstraat, op den Rotterdamscheweg door een auto aangereden. De man brak het lin kerbeen en liep eenige hoofdwonden op. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Voor dezen wedstrijd van de Schaakclub Kra lingen zijn de partijen Dament Hart en F A. v. SantenFontein gespeeld. De eerstge noemde partij werd remise, Fontein won door krachtig aanvalsspel. De stand is thans: Samelius 6% pc., Overgaauw 6 pnt.; Fontein 5% pnt., mr. Mulder 5 pnt., 't Hart en Snoek, beiden 4 ptn. De Harder 3 ptn., Damen 2 ptn., C. v. Santen en F. A- v. Santen, beiden VA pt. 20 J.. Heemraadstraat 22b. J. P. Comax Jm. 25 J. en B. Pistoor jd. 21 j., P. Krugerstraat 82a R. W. Disch jm. 27 J. en J. v. de Wetering jd. J., Leuvehaven 41a C. Doeter jm. 35 J. en A. Spanjaard jd. 29 j., J. v. Gealstraat 26a H. A. v. Eekelen Jm. 32 j. en M. A. de Jongh jd, 21 J., K. Lag"dijk 184b. G. A. Frederiks Jm. 27 j. en P. M. Smits Jd. 24 Nadoratstraat 9c L. A. H. de Graaf Jm. 34 J. en C. de Voogt Jd. 35 j., Ridderstraat 34a A. den Haan Jm. 19 J. en A. Smol jd. 17 1., Marnlxstraat 58a J. Hekklng Jm. 22 j. en E. Jansen jd. 21 J., lendrachtsstraat 174a H. Kleiweg jm. 22 j. en C. M. M. Pijpers jd. 26 J., B. Meineszlaan 95 H. Kluwen jm. 24 J. en A. M. Wielders jd. 20 J„ Blokmakersstraat 11a H. P. G. Kortooms jm. 26 J. en H. W. J. Logemann Jd. 22 J., Oostplein 14 A. J. Lemmers jm. 25 j. en T. Klein jd. 20 J., Zw. Paardenstraat 91b. U. Lnmmezoo Jm. 28 j. en M. A. v. Dieijen 1d. 28 J Delft J. L. Ltjten jm. 49 J. en G. A. Tenhack Jd. 48 J., Bnezemslngel 134b J, Oore beek 1m. 24 j. en L. Posthumus jd. 20 j., Brielscbc- laan 58c H. Roukens jm. 23 j. en J. v. Zon jd. 21 j.. Mtjnsheereniaan 13a W. J. Remeus jm. 28 1. en L. J. Eikenijhout jd. 25 j„ Kats M. J. W. Wiegmans 1m. 31 J. en H. C. J. Pusrh Jd. 26 J., WestzeedÜk 2b. A. J. Boerboom jm. 25 j. en E. Kaal jd.19 J.. Zwaanshals 332a. B. Dura- neaux jm. 22 j. en E. M. v. O^nl jd. 18 j,, Sehoo- terboschstraat 66 J. Gnnnet lm. 30 J. on G. J. A. van der Heijden Jd. 26 i.. PaLriinestreat 81b H. W. v. Weelden jm. 27 1 en W. C. M. Snij ders Jd. 28 j.. Antwerpen H A. Vr'k jm. 22 j. en j. Vlsker jd. 21 j., Landmanst-ast °9h E. A. Tonlseen jm. 25 j. en W. M. Damen jd. ''3 J., Pr. Alexanderstraat 41a A. Kloot im. 23 1 en E. Berkouwer jd. 20 j., Zomerhofstra.at P4h G. Zorg Jm. 22 J. en J. v. Oort Jd. 24 j., Wrt»r",.s. straat 79b. J. Spier jm. 30 J. en J. Smit id 24 1.. p/a. Avenue Concordia 95 S. L. J. M. Persei im. 26 j. en M. J. H. Kropmans jd. 23 1.. Amster dam A. J. Haas jm. 26 j. en H. M. Kort jd. 74 j., 2e Res, Boezemstraat 35b H. L. Helleman lm. 85 i. en H. Meeuwlssen gesch. vr. 52 j., Kats- hoek 27b. J. S. Hol jm. 31 j. en A. T, Hoogeveen id. 22 j., Stietjesplein 11 W. A. M. Kortekaas jm. 25 j. en C. Hv. Dalsutn Jd. 32 j., B. Junge- ri nest raat 161b. N. Martljnse jm. 33 j. en H. v. Zijst jd. 26 j.. Soest J. C. Pluljms 1m. 31 j. en M. A. v. Gnilith'illsen Jd. 24 J„ Bilderdijkstraat Ma A. W. C. Ram jm. 28 j. en C. H. W. v. Anraad Jd. 27 j., G. Seholtenstraat 101a P. J. Riswick 1m. 31 J. en H. E. v. Langeveld jd. 21 j., G. Botersloot 62 GI A. v. Rijn im. 24 j. en A. Alberts jd. 22 j., Pijnackerplein 42b. L. v. de Rijt jm. 21 1. en C. C. v. der Hoeven jd. 18 J„ Maaskade 9b. M. J. Schermer jm. 27 J. en A. P. J. Schoo Jd. 23 1., J. Kruvjffstraat 15a J. v. Sehooneveld 1m. 28 j. en N. T. v. der Spek jd. 25 J.. v. Vollenhovenstraat 28a L. A. Stam lm. 28 j. en A. Ponsen jd. 22 J., Blokmakorsstraat 58b. H. de Valk im. 28 J. en A. v. der Heide jd. 20 1., Meiland 48 J. J. Verbeek jm. 26 j. én A. Roos jd. 24 j.. Kerkhofstraat 36 A. Ver hoog lm. 23 1. en A. v. den Broek id. 24 j., Noze- manstra.at 27b. H. K. F. v. der Wal Jm. 35 J. en A. C. Berkhout 1d. 25 Boezemsingel 19a M. V. der Wal 1m. 24 j. en C. J. v. K'averen jd. 24 1., W. v. Zuijlenstraat 12b. P. C. v. der Wilt im. 31 j. en S. C. S. Engelenberg id. 30 .1., Voor- schoteriaan 6a J. A. M. v. Zwieten lm. 28 j. en A. V. Leeuwen jd. 25 j., Bergweg 175b. A. Oree'ist Jm. 23 J. en J. .T. v. Dijk jd. 70 J„ Wandel, oordstraat 51 J. P. v. Cilen jm. 28 J. en J. W. r.pupn,.pmp_n jrt j,, Schiedam A. Piasmans im, "3 i. en A. Bcinems id. 18 J.. Fe'ien.dilk 31a rr. P«sdblt peach, m. 36 1. en J. Mooring gesch. vr. 33 1., De La R-yst-aat 91h. .7. M. P. Flipsen im. 25 i. en J. M. Nouwels ld. 26 J., T<1. Cool- st.rant 15b. J. P.rugmans jm. 23 J. en M. C. ter Horst Jd. 20 J., Maashaven 44b. F. VHgenhoom im. 21 j. on M. Pothoven jd. 20 J.t Punillenstraat 73a J. W. Bruens jm. 30 1. en J. E. Weilling jd. 26 j., Rosen vel dst raat 63h. J. W. Boertje gesch. m. 27 j. en I. Boertje jd. 28 j., Disselstraat 41h, W. M. Heemskerk jm. 22 j. en M. J. A. J. v. den Broek jd. 28 J.. Amsterdam. GEHUWDJ. J. de .Tong 1m. 34 j. en A. de Wilde jd. 35 j. L. Vingerling jm. 28 j. en M. J. Berrevoets jd. 26 j. J. J. Walters jm. 29 j. en J. Groeneveld jd. 28 J. G. Zwart jm. 2» j. en G. C. van der Wal jd. 24 J. Voor de afd. Rotterdam-Oost van de Ned. Ver voor Luchtbescherming heeft de heer Roelofsen van het Staatsbedrijf der artillerie inrichtingen gisteren een lezing gehouden over „het bestookt worden met brandbom- men." Na een inleiding door den voorzitter den heer Metselaar, was het woord aan den heer Roelofsen. Spr. stelde de vraag: wat is nu eigenlijk luchtgevaar? en herinnerde eraan, dat de huidige vliegtuigen meer vliegend fort, dan vliegtuig zijn. In snel tempo liet spr. al de gevaren de revue passeeren. Men moet het gevaar onder oogen durven zien. De lucht beschermingsdienst moet voor 100 pet. be- kwaam zijn. In iedere schuilplaats dienen bij luchtalarm helpers aanwezig te zijn. Het in bezit hebben van een gasmasker achtte spr. noodzakelijk. Na in den breede de voorwaarden voor een goede luchtbescherming te hebben behan deld, zette spr. uiteen, op welke wijze voor namelijk tegen brand en brandgevaar gehan deld moet worden. Hij waarschuwde tegen zeer gevaarlijke bluschmiddelen die onbe wust door verschlilende kooplieden aan den man worden gebracht. Tegen het gevaar van brandbommen behoeft niemand zich een bluschmiddel aan te schaffen, want tegen brandbommen is nog geen middel gevondgn. Wel kunnen fosforbommen onschadelijk worden gemaakt. Zeer uitvoerig ging spr. verder in op vele andere soorten in gebruik zijnde brandbom men, waarvan hij de uitwerking beschreef. OVERLEDEN: J. Nooitrust m. v. S. Moscovtter 53 J. E. de Boer ongeh. m. 19 j. P. Stujj z. 17 j. M. J. Clemens vr. v. C. Hoek 71 j. L. VU'iper wedr. v. K. Spafrehoom 82 j. J. v. d. Most vr. V. M. A. Sorber 53 J. M. A. v. d. '-rpb wede. v. W. T. Lammers 80 J. G. C. v d S1.T.U z. 5 d. J. M. F. T. Hesseling vr. v. H. H. v. Bethlehem 70 j. A. W. J. v. d. b'utjm onpeh. m. 41 J. M. G. Visser wede. v. H. Hofman 80 j. M. J. Nobel wede. v. A. Rotscheidt 87 j. J. F. v. Daalen d. 4 m. J. W. Peet.ers z 6 1. P. J. Scbollaart. z. 13 J. Aangiften van 15 December 1939. BEVALLEN: M J. D. van Vlijmen- Geels z. A. A. K. NieuwburgSmits d. A. Huyser Piket d. A A VoorheijenNossent z. T. F. E. Kranendonkden Hollander z. K. Jo- ziasse— Korteweg z. Z. D. Bijlsmavan Meg- gelen d. J. H. C. OrneeSchenk d. J, Bar- zilay—Stam z. E. O. HoogenboomBoet z. J. T. JoppeRauwerda d. G. A. van Ette Eusman d. J. van HesseWoudenberg z. G. van VlietVroege d. M. C. Leenheer—Ver boeven d. A. de Zwarte—van Dis z. J. M. A. Erdtsieckv. d. Haak z. G. HeijboerDool hof z. M. H. Berg—Berhau d. E. Moerkerk Swart z. H. WIJdemansvan Straten z. J. VerwayenKriesels d. C. J. de Jong Vonk z. J. v. d. Oeverv. d. Heijden z. H. van Holtenv. d. Graaf d. A. L. Kieboom Roomer d. C. E. de Graaf—Hordijk d. I. J. W. Rous—Wolff z. OVERLEDEN. M. Bakker wed. v. G. de Groot 84 j. J. Roest ong. man 57 J. J. C. v. d. Sluis man v. C. M. Klapwijk 76 j. F. Kamen ong. man 85 j. A. J. T. Weekema vrouw v. J. Dumoulin 72 J. J. A. de Ruyter vrouw v. J. G. van 't Wout 38 J. A. Mom wed. v. C. v. Lejjden 70 J. J. Bekker man v. M. Ladage 85 j. E. Slieker wed. v. A. N. v. Puffelen 75 J. A. v. Vliet vrouw v. G. den Butter 55 j. K. J. v. d. Berg man v. J. M. Kuyzen 67 j. J. H. B. Witke man v. E. H. Meijer 72 j. B. W. Nieuwenhuizen d. 10 mnd. C. v. Ingen ong. vrouw 66 j. P. Vink wedr. v. P. Hoog- staden 89 j. K. Saarloos wed. v. D. Weijers 90 j. A. v. Til vrouw v. G. P. Wortel 60 J. Voorts alsl evenloos aangegeven kind van L. Hetjermanv. d. Leer d. BURGERLIJKE STAND BEVALLENR. Kamerbeek geb. B rek weg z. BEVALLEN A. C. van ToorKasteele z. M. Trostde Meijer d. ONDERTROUWD: W. Burgmans 25 j. en C. C, Krult 22 J. GEHUWD: C. Koejemans 27 J. en L. Bljvank 28 j. M. Berkouwer 22 j. en J. v. Ardennen 18 j. J. Groenendijk 34 j. en E. Nieuwenhuyzen 30 J. J. C. Groenendijk 24 J. en N. Schou- feur 21 J. OVERLEDEN G. Langenberg 76 J., echtg. van J. Pijl L. Blatter, echtg. van H. M. van Aken 61 j. OVERLEDEN: A. Eijkelenboom 67 j. man v. J. W. v. Zanten J. Sehuaring 44 J. man v. R. Aarens J. A. Verhave 61 J. man v. F. Boeter» meer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3