s te DE BEGROOTING IN BEHANDELING VOOR EEN GOEDE Weerverwachting. j STADSNIEUWS. PONDS-ACTIE. DE WETHOUDERS AAN HET WOORD. ROTTERDAM. MAANDAG 18 DECEMBER 1939 Frankenland, let op uw saeck V. d. AREND - HOOGSTRAAT 91 GAAT KONING WINTER REGEEREN? LUCHTBESCHERMINGS DIENST VAK A. H. V. De Alfer R. K. S. v. EXCELSIOR lager onderwijswet 1920. openbare orde. DR. H. C. v. d BROEK 25 JAAR ARTS Een jubileum in stilte. Wat gedaan is en wat nog noodig is. R. K. VR. JEUGDBEW. VOOR KATHOLIEKE ACTIE. WIELRENNEN R. C. „Schiedam". BURGERLIJKE STAND GEVRAAGD: AANK. VERKOOPSTER. AFSCHEID VAN MEJ. M. J. H. v. d. VEN De sociale zorg DE BURGEMEESTER AAN HET WOORD. Voor het Zuiden: Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, g nevelig tot half bewolkt of be- g trokken, geen neerslag van betee- g 1 kenis, meest matige Oostelijke Z wind. 1 Voor het Noorden: Des nachts ff 1 matige, overdag lichte vorst. Ne- s velig tot helder of half bewolkt, g 1 droog weer. Zwakke tot matigen g Oostelijke wind. H Voor de wielrijders. j| 1 DINSDAG. j Zon op 8.07. Zon onder 15.46. 1 Maan op 12.06. Maan onder 0.04. 1 Wielrijders lichten op van 16.16 tot 7.38. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. - DE K. E. M. A. Rotterdam heeft bijna 2 ton bijgedragen Voorstel om aandeelenbezit te vergrooten. Keen, maar zeg, wat een fout in die overi gens zoo schitterend geslaagde revueEn wat een last, wat een last daarvan Laat het comité beginnen bü het begin, bij die donkere, transparante grafsteenen in de sombere grafgewelven, waar de treurige muziek als een herfstwind rond omheen waaide. En daarna.alsof de zon in den nacht verrees, staan daar de korte, dikke Pepijn en de forsche Charlemagne in de veel kleurige glanzing van hun eeuwenoude ge waden en stappen de historie binnen van het aloude Schiedam. Wat hebben wij ge noten van die beide adellijke ooiijkers, die de historie juist op een tegenovergestelde wijze doorvorschen dan de historici dat ple gen te doen. En toen kwam dat einde, ja juist dat einde en daar begint de catastrophe. Want inplaats van terug te keeren naar hun werken in de duistere gewelven der graven, zijn ze van het podum afgestapt, Schiedam in. En zoo zetten zij hun ontdekkingstocht nog altijd voort, tuimelend van de eene verbazing de andere, waardeerend en ook critisee- rend, de korte Pepijn voorop, de breedge schouderde Charlemagne er achter.. Aldus geschiedde het dat, terwijl het co mité vergaderde, er hevig op de schel ge drukt werd en daar stapte het koninklijke tweetal, de vergadering in.Ze hadden van die pondsactie gehoord en kwamen nu hun licht opsteken. En al stotterend van opwinding vertelden de comitéleden, dat zij iedere Katholieke Schiedammer een pond levensmiddelen wil den ontfutselen ten bate van een Kerstgave voor de armen. „Dat moeten we zien, zei Pepijn, terwijl hij met zijn adellijke vuist Charlemagne een duw tegen zijn maag gaf, „dat moeten we zien Charlemagne". „Want wat zal ons ge liefd Frankenland nu eens laten zien, dat de deugden, in de revue zoo hoog geroemd, nog altijd levend zijn". „Wat zal ons geliefd Frankenland toonen, dat de wonderbare beurs van St. Ludwina, nog immer voor de armen openstaat. Wat zal het ponden regenen! En in geestvervoering hief Charlemagne zijn zwaard omhoog en zijn geweldige stem verhief zich tot dien roep: Frankenland, let morgenavond op uw saeck! Heden (Maandag) avond komt de ophaal dienst van de Pondasactie bijeen in de fa briek „Arba", Rozenburgsche straat 14, Gor zen, alwaar legitimatiebewijs en straat- lijsten zullen overhandigd worden. HET COMITé. A DE EERSTE IJS-ZONDAG. In Rotterdam konden gisteren op verschillende plaatsen de ijzers worden ondergebonden. Een gezellig hoekje op de baan van het Oostelijk Tennispark aan den 's-Gravenweg. NAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. Reel 9P6S 10 De ijsbaan nog niet open. Winter was tot nu toe voor ons alleen nog maar een woord waaraan wij heel weinig waarde hechten. De temperatuur was steeds zoo dat het buiten niet al te koud was. Aan het einde van de vorige week kwam echter de veran dering. Als een echte potentaat liet Koning Winter zijn macht gelden. Een koude Noordenwind deed een ieder op straat hoog in zijn kraag kruipen. Met zijn ijzige adem had hij zoo plassen en slooten in zijn greep. Op verschillende plassen en slootjes konden liefhebbers van schaatsenrijden gisteren reeds hun hart ophalenDe ijsbaan aan de Spieringshoek was gisteren nog niet ge opend. Alles is wel gereed, ook de verlich ting. Deze heeft ook reeds proef gebrand. Gisteren was het ijs op de ijsbaan 4 c.M. dik. Eer de baan opent moet het l'A a 8 c.M. dik zijn. Vannacht heeft het niet hard gevroren en is er hoogstens 1 c.M. bijgeko men. Wil de baan kunnen openen dan zal de vorst nog wel even in flinkere mate moe ten doorzetten. Veel kans is daar echter niet op. Het ziet er naar uit dat het eerder zal gaan dooien als vriezen. HENGELEN. H. V. Het Voorntje. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een geslaagd kasconcours in de Nieuwe Ha ven. De vangst was slecht. Prijzen werden behaald als volgt: 1. P. v. Hellen, 2. J. Hoogstad, 3. K. Klein- herenbrink, 4. p. Lens. 5. J. Doesburg, 6. L. v. d. Waal, 7. J. Osnabrugge, 8. M. Schwa- german, 9. D. Klaasse, 10. B. Duchenne; 11. E. Klein, 12. F. Doesburg; 13. A. Wensveen 14. E. Schlarmann; 15. P. Elshout.. Eerste controleursprijs werd behaald door A. Kooiman, 2. F. Laebisch. Het geheel stond onder leiding van den hoofdcontroleur A. mioKoan. Zondag 17 Dec. hield de S. H. V. „de Al fer" haar Kerstconcours in de Westerkade. De prijswinnaars waren als volgt: 1. W. Ver- haeren met extra prijs; 2. w. Koot, 3. J. v. d. Heiden, 4. w. Oorschot, 5. j. Berkhout met extra prijS) 6 F de Jong met extra prijs, 7. A. J. Bockhom, 8. A. v. d. Berg, 9. G. Ver- hoecks. Het geheel stond onder leiding van den controleur F. Korporaal die tevens een extra prijs verdiende. Dinsdagavond zal de indoortraining voor voetballers worden hervat. De voetballers van alle elftallen worden in het gymnastiek lokaal Anthony Muysstraat verwacht. De leiding berust bij den heer Jo Warburton. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brenger, ter openbare kennis: dat de gemeenteraad in zijne op 13 De- cmber j.l. gehouden openbare vergadering besloot: gunstig te beschikken op het verzoek van de Vereeniging v00r Gereformeerd School onderwijs aldaar, om overeenkomstig het be paalde in de artikelen 72 e.v. der Lager On- d-wiiswet 1920 de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe gordijnen voor de G.L.O.- en HL.O.-school aan den Singel 24; Ingevolge het bepaalde in het 2e lid van artikel 76 van genoemde wet, kan ieder in gezetene binnen 30 vrije dagen na heden van het in den aanhef bedoelde besluit bij Ge deputeerde Staten der Provincie Zuid-Hol land in beroep komen. SCHIEDAM, is December 1939. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; doen te weten, dat heden op de secre tarie der gemeente, ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden is nedergelegd, de door den Raad dier gemeente in zijn open bare vergadering van den lOden November 1939 vastgestelde Verordening tot wijziging van de verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam. SCHIEDAM, 18 December 1939 Vandaag, precies 25 jaar geleden, promo veerde aan de universiteit te Utrecht Dr. H. C. v. d. Broek tot arts. Slechts zeer weinigen waren bekend met dat feit en geheel volgens den wensch en de aard van den jubilaris heeft men van een openlijke herdenking afgezien. Nochtans mocht de jubilaris gisteren en vandaag uit den kring van zijn intieme kennissen vele en welgemeende blijken van belangstel ling ondervinden, die hij zeer zeker op de juiste wijze zal weten te waardeeren. De tijden zfijn er nu eenmaal niet naar om dit jubileum feestelijk te herdenken, maar toch zouden vele patiënten gaarne deze eminen- ten en beminden jubilaris op dezen dag de hand gedrukt hebben. De jubilaris heeft hen hiertoe geen gelegenheid kunnen bieden, daarom meenen wij goed te doen hem na mens zijn patiënten, van deze plaats af van harte te feliciteeren en spreken de hoop uit, dat hij nog vele jaren de medische wetenschap mag dienen van Schiedam. Dr. v. d. Broek begon zijn studie aan het gymnasium te Utrecht om vervolgens in de zelfde stad college te loopen aan de Uni versiteit. Na tot artsgepromoveerd te zijn, heeft hij nog een vijftal jaren gewerkt in het ge meentelijk ziekenhuis te Den Haag, waar hij zich onder leiding van Dr. Schoenmaker in de chirurg en onder leiding van Dr. Po lak Daniëls in de internie bekwaamde. Ongeveer 18 jaar geleden vestigde hij zich als arts in onze stad. In verband met den tot verschillende par ticulieren en bedrijven gerichten oproep tot financieelen steun aan de luchtbescher mingsorganisatie in Vak A kan het volgende worden medegedeeld. In September j.l. werd voor dit vak een inzameling gehouden tot het bijeenbrengen van gelden tot aanschaffing van materiaal voor Eerste Hulp en Brandweer. Deze opbrengst, hoewel op zichzelf te droeg circa ƒ2300, waarvan door de bedrij ven bijeen was gebracht circa 1700 en door de burgerij ƒ600. De opbrengst, hoewel op zichzelf te waardeeren, was echter ver beneden het be noodigde bedrag. Vak A omvat de geheele binnenstad met circa 70 bedrijven, waarvan vele zeer brand gevaarlijk zijn, bovendien de oude wijken der binnenstad met nauwe straatjes en stegen en tenslotte verschillende belangrijke gemeente gebouwen. De in de oude binnenstad wonende be volking bestaat goeddeels uit arbeiders waarvan een groot deel werkloos is. Met kleine wekelijksche bedragen van 2 cent tot 10 cent werkt deze bevolking mede aan den opbouw van de Luchtbeschermingsorganisa tie; velen zijn er, die op deze wijze een bij drage van 1 tot 5 per jaar betalen. Daar de materialen steeds duurder wor den acht de vakleiding het absoluut noodza kelijk ten spoedigste de organisatie in orde te hebben, wil zij, bij eventueele gebeurtenis sen, op doeltreffende wijze haar taak kunnen vervullen en de verantwoording kunnen dra gen hieraan verbodnen. Het vakhoofd heeft dan ook gemeend heeren fabrikanten en beter gesitueerden te moeten verzoeken hun financieelen steun voor 1940 te willen verleenen en heeft aan de hand van de nu nog geldende prijzen een Geslaagde wintertocht. Ondanks de felle koude heeft de winter tocht, welke jaarlijks uitgeschreven wordt, door den sportraad van de R. K. Vrouwelijke Jeugd, tóch Plaats gevonden. Het was een Waar feest door het stille win terlandschap stevig door te stappen en de pittige frissche lucht op te sniuven. Buiten het aantal dames en heeren namen ditmaal ook deel 10 jongens van de K. J. C. met hun leider. Start en finish hadden pjaats in de Kruis vaartburcht Emmastraat 3j alwaar de Wel eerwaarde Pater Fleure de oorkondes en di ploma's uitreikten. Zondag j.l. werd deelgenomen aan de Na tionale Wielerwedstrijden op h°me-trainers, georganiseerd door de Rotterdamsche Leeuw. Kouwenhoven wist zich van de 38 deelne mers als 3e te plaatsen met slechts 2/5 sec. achterstand op den winnaar. Vermeld dient tevens nog, dat Kouwenhoven 14 dagen ge leden ook het kampioenschap van Noord- Holland wist te winnen te Haarlem. OP Januari a.s. zal hij deelnemen aan den wed strijd om den grooten prijs van Nederland te Rotterdam. GEBOREN: Joannes M., z. van J. J. Klute en J. A. van Holstein, J. Vermeerstraat 6. Nicolaas, z. van P. H. v. d. Stek en C. K. A. v. d. Waal, Parallelweg 184. Johannes C„ z. van H. Kies en W. M. Kloos, A. V, Solmsstraat 31. Willem, z. van J. Visser en W. A. Heetland, Bierhavelaan 1. OVERLEDEN: H. J. L. Jansson 38 j. Ma- riastraat 111. S. F. W. Eckenhausen j. wed. van J. van Caem, Rott.dijk 33. W. van Waarde 44 j. Nassaulaan 75. Eenigszins bekend in manufacturenbranche. Aanmelden: W. KLEIN FABRISTRAAT 29 Recl.l864S 6 begrooting opgemaakt van de allernoodza kelijkste uitgaven. Hoewel de meening kan worden verde digd, dat de aanschaffing van materiaal Staatszaak is, wordt er op gewezen, dat de Staat voor deze kosten onmogelijk kan op komen, zonder belangrijke belastingverhoo- ging. De bedrijven zouden ln dat geval tot hoogere bijdragen kunnen worden verplicht. Daar echter van staatsbemoeiing geen spra ke is, moet op vrijwilige bijdragen worden gerekend. Rekening en verantwoording wordt afge legd aan het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, die van de vakleiding op regel matige tijden een afrekening ontvangt. Wat is er tot nu toe in Vak A bereikt? Verbandmateriaal in stevige kisten is in ruime mate aangeschaft; zeer binnenkort zal tot het plaatsen van 20 kisten over het ge heele Vak verdeeld, worden overgegaan. Ver der is in overleg met de brandweer overge gaan tot aanschaffing van alle onderdeelen voor het bouwen van een motorbrandspuit welke wordt gereed gemaakt en binnen eeni ge weken aan het materieel wordt toege voegd. Deze Vakbrandweerauto zal zijn uitge rust met ladders en springzeilen en is ge schikt tot het bestrijden van groote branden, Op het aankoopprogramma staat nog de aan schaffing van een kleinere motorspuit en van brandslangen. Voldoet de inzameling aan de gestelde ver wachtingen, dan zal Vak A dus beschikken over 2 eigen motorspuiten en zeer goede Eerste Hulp verbandkisten. Eén der door het Rijk ter beschikking gestelde motorspuiten is bij Vak A ingedeeld terwijl bovendien de Gemeentelijke Brand weer één der groote motorspuiten voor Vak A beschikbaar houdt. Naast deze materialen moet voor de uit rusting der op te leiden vrijwillige vak brandweerlieden worden gezorgd. Voor het tot standbrengen dezer onder deelen der organisatie is het zeer belang rijke bedrag van 5000 nog noodig. Vrijdag a.s. zal de directrice van de huis. houd- en industrieschool mej. M. J. H. v. d Ven officieel afscheid nemen in verband met het feit, dat zij wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd school gaat verlaten. De bijeenkomst zal om half 3 in het schoolgebouw plaats vinden. Men kan nooit weten. De trein stond voor en op punt van ver trekken. De oudere dame kwam uit de wachtkamer. Oogenschijnlijk was zij niet ze ker, of dit de trein was, dien zij moest ne men. Toen vroeg ze aan een witkiel: „Mijn heer, is dit de trein voor Amsterdam?" „Ja, mevrouw", antwoordde de man. „Weet je 't heel zeker?" vroeg de dame aarzelend. „Jade stationschef zegt 't in elk geval, de machinist meent 't ook en de stoker en de conducteur eveneens, bovendien staat 't in het spoorboekje, maaronfeilbaar zeker weet ik het natuurlijk niet", lachte e kerel. AVONDVERGADERING VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1939. Weth. Mr. M. M. v. VELZEN (R.K.) ver volgde zijn bespreking. Eerst diende spr. den heer Collé van repliek i.z. de door hem aan geroerde kwestie over de vermogens. De heer Hoogendam sprak over de water- vooziening voor de woonschepen aan de Noordvest. In principe voelt spr. er niet veel voor. Dit mag echter niet gelden. Deze zaak zal daarom goed bekeken worden. Voor de woningdienst bestaat groote belangstelling. De woning speelt een belangrijke rol in het cultureele leven. Men heeft zich afgevraagd hoe het staat met den woningtoestand en de huren. In 1938 was het woningoverschot 54. In dat jaar was er een vermeerdering van 278 woningen. De toename in 1939 was 170 woningen, zonder de 47 woningen voor de groote gezinnen. In de toekomst zal er geen overschot meer zijn. jVIen moet rekening hou den met de vestigingen en de geboorten. De bevolkingstoename bedroeg in 1938 2.69 pet. In 1939 komen wij hieraan niet. De geboorte toename in 1938 was 19,83, dat is beneden het rijksgemiddelde. De samenwoningen zijn in Schiedam niet abnormaal. Door de mo bilisatie zal dit echter sterk toenemen. De toestand van voldoende woningen is ver kregen onder factoren die veel ongunstiger zijn als in andere plaatsen. Ook met het bouwen voor arbeiders verkeert men hier in een ongunstige positie door de vloeiende werkzaamheden. De loonen zijn daardoor in het nadeel met andere plaatsen. Wat moet er dan op dit gebied gebeuren? Op de eerste plaats moeten er woningen voor groote ge zinnen gebouwd worden. Niet omdat dit een stelling is van de R. K. Staatspartij, maar omdat het in den nationalen woningraad wordt toegejuicht. Jaren is men in verzuim gebleven om woningen voor groote gezinnen te bouwen. Voor de 47 woningen van groote gezinnen, zijn reeds 340 aanvragen binnen. Spr. hoopt de medewerking van den raad te krijgen voor deze zaak. Het opruimen van krotten kan alleen ge schieden met medewerking van de regee ring. Wil men fondsen van Den Haag heb ben, dan moet men zich bewegen op het ter rein van saneering en krotopruiming. Ook de huurprijzen zijn besproken. Een huurprijsverhooging heeft nog nergens in Nederland plaats gehad. Aan de hand van statistieken kan spr. dit zoo positief zeggen. Als wij het krijgen hoopt spr. dat de loonen daar gelijke tred mee zullen houden. De toestanden zijn anders dan in de vorige oor log. De vorige oorlog werd begonnen met een rijk Nederland, nu met een arm Neder land. Spr. is niet bevreesd voor huurver- hooging. Het opruimen van krotten is makkelijk besproken maar het gaat niet zoo makke lijk. De overheid stelt scherpe eischen aan het onbewoonbaarverklaren. Wij hebben nog dit jaar moeilijkheden gehad met een wo ning aan de Zijlstraat. Bedenk eens wat dat moet worden als men aan heele wijken be gint. Het saneeringsplan moet met de noodi- ge voorzichtigheid behandeld worden. B. en W. trachten wel een plan te maken. Als men vraagt waar dit zal zijn, dan zeg ik: „Er gens in Schiedam". Is een dergelijk plan in het algemeen mogelijk? Ie. De financiëele mogelijkheid. 50 Pet. krijgen wij als de krotten weg zijn van de regeering. Maar de andere helft moet komen van Schie dam. Financieel zit heel wat aan die zaak vast. Ook de technische zijde vraagt de aandacht. Spr. is niet overtuigd een der gelijk plan voor elkaar te kunnen krijgen. Men onderschatte deze zaak niet. Dit is een zaak voor het heele college van B. en W. De annexatie van de gemeente Schiedam acht spr. een aanval zonder bestaansgrond. Geen jaar heeft spr, zulke groote zorgen gehad voor de begrooting van de Technische bedrijven- als nu. De commissie heeft geen zekerheid van de prijs van grondstoffen. De prijzen worden hooger terwijl de gasprfjs niet makkelijk verhoogd kan worden. Dat de zaak niet zwart genoeg kan worden inge zien weet spr. zeker. De winst over 1939 was 72.378,05. Over 1940 wordt geraamd 52.500. Dat is aan de hooge kant. Over het waterleidingbedrijf is spr. niet bevreesd. De wenschelijkheid tot invoering van het ambtsgebed bestaat volgens spr. Vroeger werd er bij dergelijke gelegenheden altijd gebeden. Bij alle partijen komt de aethische waarde van het gebed naar voren. Wil men- de wereld hervormen dan moet men beginnen bij zich zelf. Als een politiek spel met dit voorstel wordt gespeeld mag het niet ingevoerd worden. Spr. zegt alleen het te betreuren dat een geestesvoortgang in die richting niet de voortgang heeft ge maakt die hij gewenscht had. Weth. J. DINKELAAR (S.D.A.P.) dankt den heer Etman voor zijn vriendelijke woor den aan zijn adres. De woorden over één heid van den heer Hoogendam onderschrijft spr. en voegt er aan toe, dat het eenheid zon der klassen moet zijn. Uitvoerig bespreekt hij de uitbreiding van het nijverheidsonder wijs dat door den heer v. d. Berg ter sprake is gebracht en waarmee het niet zoo vlot gaat als deze wel wilde. Wie zal toezicht houden op de naleving van de verordening betreffende het toezicht op de particuliere bibliotheken? De politie? Volgens spr. ligt deze taak alleen bij de ouders. Deze zaak moet nog eens eerst goed bekeken worden. Met de bestaande openbare leeszalen moet, volgens spr., worden volstaan. Er is gesproken over het terrein aan de Schoolstraat. In het Westen is geen grond voor openbare gebouwen. Daarom geeft spr. in overweging deze grond nog maar zoo te laten liggen. Het gymnasium of de ambachts school te bouwen op de Broersvest, komt te dutir in verband met het opruimen van de krotwoningen die daar zijn. Het schuilhuisje aan den Maaskant zal er wel spoedig komen. Het zal worden gemaakt door jeugdige werk- loozen. De kwestie wan de prijsstijging is in han den van de vakcentrales. Politie is noodig. Om prijsstijgingen en het hamsteren te voor komen is uitbreiding van het korps noodig. De steunnormen worden in de contact-com missie besproken. De minister van Sociale Zaken heeft gezegd, dat binnenkort een be slissing tegemoet gezien kan worden. Laten wij dat afwachten. De post Schoolvoeding is met 3000 ver hoogd. Door de goede mobilisatie-vergoedin gen zullen vele kinderen geen schoolvoeding meer noodig hebben. Daarom acht spr. dit voldoende. Over de werkverschaffing hebben de raad en ook het college niet veel te ver tellen. De keuring van de menschen voor de werkverschaffing is niet zoo erg. Een afge keurde blijft gewoon in ae steunregelii Alleen als hij voor zijn eigen vak ook niet deugt, wordt het anders. Dan is zoo iemand Invalide. Bovendien kan niemand langer dan drie maanden achter elkaar in de werkver schaffing zijn. Wat betreft de wachtweken, is alles gedaan om die weg te krijgen. Wij hebben er alles aan gedaan wat mogelijk is. Over het ambtsgebed is spr. van meening, dat juist de geloovigen daar tegen móeten zijn. Het gebed is daar te heilig voor. Spr. hield hierna een politiek debat en viel vooral de anti-revolutionairen aan. Het aantal stem men beschouwend van de verschillende par tijen, zeide spr., dat het niet aankwam op de quantiteit, maar op de kwaliteit. Interr. COLLé: „Dan ben ik de beste, ik zit alleen" (hilariteit). De langdurige en langdradige politieke be schouwing werd voortgezet met een aanval op de communisten. Het werd zoo langdurig en vervelend, dat vele raadsleden naar de koffiekamer trokken. Spr. dankt allereerst voor de waardeerende woorden. Het college stelt dit zeer op prijs. Namens het college dankt spr. den raad voor zijn werk in raad en commissie verricht. De medewerking in den raad stelt spr. op prijs. Voor de woorden aan 't adres van den bur gemeester is spr. dankbaar. Deze hulde komt ook toe aan de ambtenaren en de bureaux met hun hoofden en bezetting. De geneeskundige dienst is met kracht in bewerking. De omstandigheden hebben in deze remmend gewerkt. De aandacht zal daarbij tevens geschonken worden aan de in schakeling van de luchtbescherming en de havendienst, alsmede de schooltandverzor- ging. De tarieven van de ziekenhuisverple- ging zijn kort geleden besproken. Er hoeft niet gevreesd te worden voor een overmatige belasting van de minst draagkrachtigen. Het vuur voor het nieuwe stadhuis is wel wat getemperd maar niet gedoofd. De nood zakelijkheid heeft gedwongen tot kentering. Ook moet alles er opgezet worden binnen de kapitaalsuitgave te blijven. De kwestie van het abattoir is hier met cijfers en al uitvoerig besproken. In een bij eenkomst met de slagers zijn die cijfers nog nader toegelicht. In Juli j.l. meende men dat men met een bedrag van 900.000 wel toe kwam. Met 10 pet. er nu bij, zal men er wel komen. Er wordt hard aan de plannen ge werkt. Januari-Februari a.s. mag de aanbe steding van de onderbouw wel verwacht worden. Het verheugt spr. te hebben ge hoord dat het college betreffende de bus kwestie op de bres staat voor de burgerij. De pas getroffen regeling, al brengt ze or- j dening, heeft allerminst de bewondering van het college. Wij zullen doorgaan en trachten 1 datgene te krijgen wat wij noodig achten voor de burgerij Wat betreft het ambtsgebed, schaart spr. zich aan de zijde van mr. van Velzen. Een commissie te benoemen was het college niet onwenschelijk. Er is gevraagd hoe ik er over dacht. Dat is, een behoorlijk onderzoek te doen instellen of het wenschelijk is. Als bleek dat men een eerbied betuigen aan een Opperwezen bedoelde, zou spr. er vóór zijn. Een commissie in stellen juicht spr. toe. Een verbod tot verkoop van Neo-Malthu- siaansche middelen is in bewerking. Inlich tingen zijn in andere plaatsen hierover ge vraagd. Het „gras-zitten" zal een soepeler regeling krijgen. Spr. brengt hulde aan de menschen van de luchtbeschermingsdienst. Er is een groote verscheidenheid op dit ge bied. Dat de eene dienst de andere wel eens overkapt, zal men voelen. Spr. twijfelt niet dat als men wil worden ingelicht, een één heid bereikt zal worden. In Schiedam zal een Vrouwelijke Vrijw. Kulpverleening worden opgericht. Alles zal dan ondergebracht worden in een centrale raad. De uitbreiding bij de politie is eigenlijk geen uitbreiding. Er worden gevraagd twee agenten volgens een plan, het plan van 1936. Het plan had allerwege de volle instemming. Men komt niet los zonder meer met de aanstelling van een tweetal agenten. Zij maken een deel uit van het plan dat in 1936 naar voren kwam. Men wilde toen de reorganisatie in zijn geheel overzien. Voor een benoeming van agenten buiten dit plan is op het oogenblik geen rede. Het zou onjuist zijn deze uitgaven te zien als z.g. inproductie- ve uitgaven. In een geordende maatschappij moet gezorgd worden voor orde, rust en vei ligheid van personen en goederen. Met deze twee agenten mee vraagt de begrooting on geveer 3 a ƒ4000 minder dan vorig jaar. De verhooging op deze begrooting komt doordat de luchtbescherming hierop is on der gebracht. De besnoeiing van de salarissen van het politiepersoneel heeft tegenstand ge noeg ondervonden vanaf de bestuurstafel. Het geldt hier geen wensch maar een harde nood zakelijkheid. Deze uitbreiding is geen gevolg van het compromis. Als het mogelijk was de uitbreiding achterwege te laten was het ze ker gebeurd. Deze menschen zijn bij de politie inderdaad noodig. Men moet in deze vertrou wen hebben in de leiding. Het verschil is niet groot als wij bedenken dat wij een af gerond geheel krijgen. Het hamsteren en de prijsopdrijving zullen er door voorkomen worden. Dat de politie niet economisch wordt ge- s Schaatsen uit 't vet Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 Dec. in: Grand: De held van Kokomo (volw.)Luxor: De man met de twee gezichten (volw.); Studio: Mu zikale vagebonden; Thalia: 't Zit in de lucht, Colosseum: Sweethearts en Vreemde kost gangers (volw.); Scala: Gestolen leven (volw.); Capitol: Avonturen van Huckle berry Finn (volw.); City: FraDiavolo (volw.) Arena: De kat en de kanarie (volw.); Prin ses: Het smokkelschip en Drie razende jockeys (volw.); Ooster: De terugkeer van Zorro en Ik ben Sebastiaan Ott (volw.); Vic toria: De kop van van Jut en De citadel (boven 18 jaar); Asta: De man, die beslag legt en Cassidy in Satansdal (boven 18 j.); Harmonie: Charlie Chan in de moordkamer en Adieu Parijs (v. volw.); Olympia: Cassi- dy's meesterstuk en Hou je roer recht)bov. 18 jaar; Centraal: Kinderen der wildernis en Wapensmokkelaars van Manilla (bov. 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Schiedam. Passage: De spooktrein en El Cato de ga lante bandiet; Monopole (t.m. Maandag): Charlie Chan in Monte Carlo en Moord in de villa Harden (volw.); (Dinsdag, Woens dag en Donderdag): Viva Villa en Onder twee vlaggen (volw.). SCHIEDAM, 18 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). bruikt, bestrijdt spr. De burgemeester hoopt dat door dit betoog elke huivering is weg genomen en dat een ieder overtuigd is van de grondslagen van dit voorstel. De vergadering wordt hierna gesloten tot Maandagmiddag 2 uur. „a Degas: „Danseres", een der nieuwe aanwinsten van het Museum Boymans. Ingevolge het voorstel van 15/22 Juli 1927 heeft de Raad op den 28en dier maand be sloten in het aandeelenkapitaal van de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen te Arnhem, dat bij de oprichting dier ven nootschap 50.000,— bedroeg, deel te nemen voor 3.000,(6 aandeelen k 500, Verder heeft deze gemeente, evenals an dere aandeelhouders exploitanten van electrische centrales aan de vorming van het bezit der vennootschap medegewerkt door gedurende 10 jaren een bijdrage te ver leenen, gebaseerd'op een vergoeding van 0,25 per kW maximale belasting, zooals die in 1931 was voorgekomen, en van 0,10 per kW maximum belasting van het accres. De eerste bijdrage werd betaald over het jaar 1932 tot een bedrag van 16.350, Aangezien de betaling later hangende het overleg met de regeering over de plaats van vestiging van de laboratoria gedurende twee jaren is opgeschort, zal de laatste bij drage over het jaar 1943 plaats vinden. Als dan zal Rotterdam uit dezen hoofde in totaal ongeveer 195.000,hebben bijgedragen. Het grootste deel van het vermogen der N.V. hebben de aandeelhouders op deze wijze bijeengebracht in verhouding van de grootte van de door hen geëxploiteerde be drijven. De aandeelen zijn echter geenszins in diezelfde verhouding verdeeld. Nochtans wordt de invloed op den gang van zaken der N.V. bepaald naar den omvang van het aandeelenbezit. Met het oog hierop achten B. en W. het gewenscht, dat de gemeente haar aandeelen bezit vergroot door aankoop van 15 aandee len a 500,Daartoe bestaat nu de gele genheid, aangezien de N.V. nieuwe aandee len uitgeeft tot een bedrag van 75.000, voor de uitbreiding van haar bedrijf, dat voor Rotterdam wegens de besparing op de kosten van proefnemingen, van zoo groot belang is te achten. Blijkens de overgelegde stukken loopt de gemeente met den aankoop van de nieuwe aandeelen geen financieel risico. Evenals in 1927 is geschied, zal de aankoop, waarmede inclusief de kosten van registratie, enz. een bedrag van 7.725,— is gemoeid, uit den kapitaaldienst van de begrooting worden bestreden. De aandeelen zullen tegen hunne nominale waarde als actief op de balans van het electriciteitsbedrijf worden op" "omen, zoodat daarop geen afschrijvi -"'g .hoeft Lipts i" Ir en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1