hillegersberg. PiS •rmJSTka ln 19401 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VLAARDINGEN. MAANDAG 18 DECEMBER 1939 GEMEENTEMIDDELEN. Zeehavengeld liep in November j.l. terug tot 85 duizend, tegen 268 duizend gulden in 1938. EEN OUDE TRUC. DIPLOMA-ZWEMMEN. MOEDIG OPTREDEN VAN BRANDWEERLIEDEN. WEER EEN ANDER TRUCJE. OP HEETERDAAD BETRAPT. ZWAAR VERGIF GESTOLEN. APOSTOLAAT TER ZEE. RESIDENTIE-ORKEST. TE FEL GESTOOKT. SUIKERSMOKKELAAR GESNAPT. BEDWELMD DOOR BENZINE DAMPEN. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. HET HANDSCHRIFT WEES DEN DADER AAN. NATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN OP DEN HOMETRAINER. R'DAMSCH PHILHARMONISCH KAMERORKEST. VROUWELIJKE vrijwillige hulp DRUKTE IN DE HAVEN VAN DELFZIJL. INBRAAK. TERAARDEBESTELLING J. SCHUURING. VAN VOOR DE ARMEN. KANARIErZANGWEDSTRIJD MET TENTOONSTELLING. DE STIJGING VAN DE KOSTEN LEVENSONDERHOUD. WINKELIERS OPGEPAST MAASSLUIS. Naar de nieuwe gemeenschap. GEMEENTERAAD VLAARDINGEN. gevonden voorwerpen Zitting van 15 December. Jongens stelen een auto en veroorzaken een ernstig ongeluk. Op 2 October zagen passeerende menschen, öat een auto met groote snelheid de bocht nam van den Heemraadssingel naar de Ma- thenesserlaan. De snelheid was zoo groot, dat een der voorwielen op het trottoir van de zich daar ter plaatse bevindende brug reed. Een oogenblik later was het wiel weer op den rijweg, maar de besturder scheen volkomen de macht over het stuur te hebben verloren, want plotseling ging de wagen weer naar rechts en schepte een fietser. De fiets met de bestelaiand bleef aan de auto han gen en de jongen, die op de fiets had gezeten wist zich aan de treeplank vast te klemmen. De bestuurder van de auto gaf, na de aan rijding meer gas, zoodat de wagen vooruit schoof. De fietser, die zich niet langer kon vasthouden, liet zich vallen en werd ver volgens door het achterwiel van den wagen overreden. Nog steeds met de geschepte fiets voorop de auto hangend, was de wagen de C. P. Tielestraat in gestuurd en daar kwam hij tot stilstand. Drie jongelieden sprongen er uit en trachtten zich door de vlucht te redden. Een van hen werd achterna gezet. Hij rende het Beukelsdijkkwartier in, sprong op den Beukelsdijk op een passee rende vrachtauto, waarvan men den bestuur der door het geven van teekens tot stoppen wist te bewegen. De jongen nam toen weer de vlucht en verdween in een van de zij straten van den Beukelsdijk, doch zijn ver volgers gaven geen kamp. Zij wisten hem weer op te sporen en ten slotte is de jonge man in handen gevallen van een daar sur- veilleerenden politieman, die hem naar het bureau nam. Later op den avond had zich aan het politiebureau een tweede jongeman van het drietal gemeld. Uit het ingestelde onderzoek was gebleken, dat de jongelieden met een auto, die een oogenblik onbeheerd stond aan de Rochussenstraat, waren gaan rijden en dat zij met deze auto het ongeluk veroorzaakt hadden. Twee van het drietal hebben thans terecht gestaan, de 21-jarige expeditieknecht A. H. zoowel terzake van het wegnemen van de auto, althans van de voor het rijden benoo- digde benzine en olie, als van het veroor zaken van het lichamelijk letsel aan den fietsjongen M. de Regt, de 18-jarige los- werkman J. M. H. v. d. A., wegens mede plichtigheid aan het wegnemen van de auto. Aan laatstgenoemden verdachte was tevens ten laste gelegd, dat hij in September doos jes sigaretten had weggenomen uit de auto maat van een sigarenwinkel aan de Hoog straat. Van der A. legde een volledige bekentenis af. Toen hij met den verdachte H. en zijn vriend L. H. door de Rochussenstraat liep, had H. bemerkt, dat van een geparkeerde auto het sleuteltje in het contact stak. Hij had het plan geopperd met de auto een eindje te gaan rijden. Van der A. was er dadelijk voor te vinden geweest, maar L. H. durfde niet. H. en v. d. A. zijn toen in den wagen gestapt, waar v. d. A. probeerde den motor te starten. Hij slaagde daar in niet waarop H. het met beter resultaat probeer de. H. is toen aan het stuur blijven zitten en men heeft op den Heemraadssingel ook L. H. in den wagen genomen. Bij het nemen van de bocht is de fietser geschept en zoo wel v. d. A. als L. H. hebben er op aange drongen, dat H. zou sjpppen. ,.We zijn toch geen moordenaars" hadden zijn gezegd, maar H. reed door, totdat hij in de C. P. Tielestraat den wagen tot stilstand bracht. Toen zijn alle drie uitgestapt en gevlucht. De bekentenis van v. d. A. werd bevestigd door L. H., die als getuige werd gehoord en door den kruidenier L. T. Wensveen, die de beide verdachten had zien instappen en die gezien had, dat H. achter het stuur plaats nam. A. H. ontkende iets met den diefstal of met het ongeluk te maken te hebben. Het was slechts toevallig geweest, dat hij zich in de C. P. Tielestraat had bevonden, toen de auto met zijn beide vrienden er in, daar tot stilstand kwam. Omdat hij niet in de zaak wilde betrokken worden, was hij weg gevlucht, waarbij voorbijgangers hem had den achtervolgd. De vertegenwoordiger van het O.M., mr J. C. V. Meischke achtte ten opzichte van beide verdachten het bewijs geleverd. Wat v d. A. betreft, deze is al eens tot 6 maan den tuchtschool veroordeeld, doch voorwaar delijk, welke straf thans wel ten uitvoer zal worden gelegd. Spr. wilde bovendien reke ning houden met 't verlangen van verdachte om niet van zijn militairen dienstplicht te worden uitgesloten, hetgeen het geval zou zijn, als verdachte voor langer dan 6 maan den zou worden gestraft. Spr. wil dan ook volstaan met 4 maanden gevangenisstraf te eischen. Tegen H. eischte het O.M. een gevangenis straf van 8 maanden. Tegen den 10-jarigen fietsjongen F. J., die van v. d. A. sigaretten ten geschenke had aangenomen, welke deze op onrechtmatige wijze uit een automaat bemachtigd had, eischte het O.M. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, benevens 1 maand gevangdnisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3, jaar. Uitspraken 29 December. Beleediging van het openbaar gezag. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 51-jarigen J. B. Th. H., hervormd predikant te Ammerstol, die te rechtgestaan heeft, terzake dat hij in het blad Kerk en Vrede een artikel had gepubli ceerd, waarin een zinsnede voorkwam, welke beleedigend werd geacht voor het openbaar gezag. Om redenen van staatsbelang is deze zaak door de rechtbank behandeld in een zit ting hnet gesloten deuren. De rechtbank heeft in haar vonnis het ten laste gelegde bewezen geacht en overeenkomstig den eisch van het O. M. verdachte veroordeeld tot 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Zijn vrouw met een mes gestoken. Voorts heeft de rechtbank vonnis gewezen in de zaak van den 38-jarigen N. P. P., poet ser bij de R.E.T., gedetineerd, die op 16 Sep tember zijn gewezen vrouw met een dolkmes in de borst had gestoken, waardoor de vrouw bloedend was verwond. De rechtbank kwa lificeerde het feit, als poging tot zware mis handeling en veroordeelde P. tot 1 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met bepaling, dat 4 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd met een proef tijd van 3 jaar en onder de bijzondere voor waarde, dat verdachte zich zal stellen onder toezicht van de Prot. Chr. reclasseeringsver- eeniging. Uitspraken. De rechtbank heeft verder veroordeeld: A. F. M. N., 22 jaar, huisknecht, gedeti neerd, wegens diefstal van 4700 uit twee brandkasten ten huize van dr. J. H. Kemme, bij wien hij vroeger in dienst was geweest, tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. M. B. R., 19 jaar, huisknecht, gedetineerd, wegens heling verdachte had van zijn col lege N. een bedrag van 1800, afkomstig van den brandkastdiefstal, als geschenk aange nomen tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht. A. A. M. van V., 22 jaar, buffetbediende, gedetineerd, wegens diefstal van een aantal tenten uit het filiaal van een Haarlemschen tent- en zeilmaker, tot 9 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. J. W. P., 36 jaar, varensgezel, recidivist en gedetineerd, wegens verduistering van een fiets, die hij in huurkoop had genomen, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. C. K., 30 jaar, expeditieknecht, gedeti neerd, wegens heling van de door den vori- gen verdachte verduisterde fiets, tot 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. S. T., 39 jaar, grondwerker, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegens diefstal van een fiets, tot 9 maandgen gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere voorwaarde dat verdachte zich zal laten opnemen in een landkolonie van de Vereeniging Het Hooge Land. Verschenen is het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten over de maand November der jaren 1938 en 1939. Brug- en sluisgeld 13.897,21 13.803,81 Zeehavengeld tt 268.388,12 85.695.30 Binnenhavengeld tt 79.383,91 46.592,31 Beursbelasting 2.552,36 tt 2,701,15 2.327,75 tt 1.863,90 Vischafslag 3.187,32 2,653,13 Hondenbelasting 4.101,29 n 2.878,77 Straatbelasting 41.480,78 45.906,08 Begrafenisrecht 5.803,50 5.563,49 487.766,39 283,555,20 Op zee- en binnenhavengeld bedroeg de vermindering in één maand 216 duizend gulden. Radiohandelaar opgelicht. Een radiohandelaar in de omgeving van de Kipstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij is opgelicht door een ongeveer "80 jarigen man. Deze vervoegde zich in zijn zaak en bestelde daar een luidspreker en luidspre- kerkast Hij verzocht de goederen te doen bezorgen aan een adres in de Goudschestraat. Een loopjongen werd opgedragen luidspre ker en kast op het aangegeven adres af te le veren. Voor het pand in die straat stond de man al te wachten en deze verzocht den loopjongen, de luidsprekerkast af te leveren in de Crooswijkschestraat. Daar kon hij ook de kwitantie presenteeren. De man nam evenwel den luidspreker in ontvangst. De ongen reed met de kast naar de Crooswijk- sche straat, doch het aangegeven adres was niet te vinden. Zuurstofapparaat voor explosie behoed. Door het ontstaan van kortsluiting in den voedingskabel van een zuurstofapparaat is gistermorgen om kwart over elf brand ont staan op de eerste etage van Van der Kolf Molijn's fabriek van brons- en koperwer ken aan den Noordsingel no. 183. Het zuur stofapparaat kwam daardoor onder hitte te staan met het gevolg, dat de vloer in brand raakte en er gevaar voor ontploffing dreigde. Het personeel vluchtte dan ook in allerijl naar buiten. Gasten van slangenwagen 54 hebben het aangedurfd het gevaar te bezweren, door een hoeveelheid zand over het apparaat te wer pen. Het ontstane begin van brand kon met een straal van de gummislang worden ge- bluscht. Voor alle zekerheid was evenwel een slang afgepakt in reserve gehouden. Het blusschingswerk stond onder leiding van brandmeester A. G. Corbeth en later van hoofdman H. v. d. Burg. Mede aanwezig waren de slangenwagens 13, 20, 14 en 30. Tijdens afwezigheid van den heer des hui zes vervoegde zich gisteren in den winkel van P. A. aan de Sikkelstraat een man, die aan de vrouw van den winkelier verzocht hem 50 gulden mee te geven, op verzoek van haar man. De vrouw voldeed aan het ver zoek en overhandigde den man twee bank biljetten van 25. Toen de winkelier thuis kwam, bleek hij evenwel geen opdracht ge geven te hebben. Aan het Hoofdbureau is in bewaring ge steld de 17 jarige varensgezel M. v. d. P., die door den eigenaar van een garage aan de Vlietstraat op heeterdaad werd betrapt bij het stelen van een auto. De man bevond zich reeds in de garage en was juist op het punt met den wagen weg te rijden. Hij is reeds eerder ter zake van autodiefstal veroordeeld. Een ernstige waarschuwing. De arts Y. R. uit Hendrik-ïdo-Ambacht heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn auto, welke hij even aan de Noordblaak had neergezet, een bruin lederen koffertje is ontvreemd, waarin zich doktersinstrumenten bevonden, alsmede een hoeveelheid ampullen met zwaar vergif. Een ernstige waarschu wing, om hier voorzichtig mee om te gaan, is niet overbodig. Actie Kerstmis op Zee. De zeeman heeft geen Kerstfeest. Dat is een koud feit. Hij heeft geen nachtmis en is weg van zijn dierbaren. Het kan nu een maal niet anders. Het internationale trans port kan geen weken stilliggen. Maar het hart doet toch wel eens pijn als men bedenkt dat de zeelieden dien dag va ren, wacht loopen, stoken, vechten tegen de elementen," juist als andere dagen, zonder het vooruitzicht van 's avonds een warm thuis te vinden. Het Apostolaat ter Zee wil een tikje vreug de brengen aan boord van de varende sche pen en aan de mannen die toevallig die da gen in de vreemde haven liggen. Aan boord van de schepen: Het is al een drukte geweest van weken aan een stuk: Kerstpakketten maken voor hen die met Kerstmis op zee zijn, voor iedereen aan boord. Deze week vertrokken van Rotterdam nog meer dan tien booten, en moeten dus 'n 400 cadeautjes gemaakt worden, leuk ver pakt met een groet voor de Kerstdagen. Wie helpt nu nog snel voor deze schepen met een gave in geld, of natura? Ook in na- tura voor het Kerstfeest der vreemdelingen in ons zeemanshuis? En bid er een Weesgegroetje bij voor den behouden thuiskomst van de zeelui, wier le ven door zooveel gevaren wordt bedreigd. APOSTOLAAT TER ZEE, Willemsplein 10, Rotterdam. Giro 95272. ROTTERDAM, 17 Dec. '39. Het program van het derde abonnements concert van het Residentie orkest op Zondag was er een, waarmede het orkest zich van zijr beste zijde kon doen kennen. Het heeft het ook volop gedaan met een voortreffelij ke uitvoering. De ouverture van „De verkochte bruid" van Smetana voorspelde reeds dadelijk een prachtigen en hoogestemden middag. Deze pittige schwung-volle muziek werd gespeeld met dezelfde geraffineerdheid, bravour en geestdrift, waarmede ze is geschreven. De Brahms' cultuur en begrip van zijn werk zit den musici van het orkest, sinds den tijd, dat van Amrooy dirigent was, in het bloed. Er is misschien geen orkest, dat Brahms zoo stijlvol, met toewijding en de juiste waarde speelt als juist het Haagsche ensemble. Daarvoor heeft het altijd de re- nommée gehad, die, zooals ook nu weer bij de uitvoering van de vierde Symphonie bleek, door Schuurman wordt in stand ge houden. In deze weergave zaten gloed, krachtige muzikaliteit en spontaneïteit, wel ke soms door den dirigent zoo sterk werd opgezweept, dat de klank wel eens op het kantje kwam van gemis aan nobelheid en voornaamheid. Zóó Brahms te hooren met prachtige spel techniek, nauwkeurig afgestemd samenspel, élan, warm sentiment en geheele inleving is een pleidooi voor de genialiteit, diepen zin en waarachtige inspiratie, waarmede de ze muziek is geschreven. Dirigent en orkest behaalden er een groot succes mee. Als soliste trad op de violiste Maria Neuss. Het program vermeldde niets over haar landaard en opleiding, maar de artisticiteit, waarmede zij Dvorak's vioolconcert in* A moll op. 53 speelde bewees, dat deze violiste er een is met bijzondere gaven. Ze beschikt over een prachtige techniek, zij strijkt een zangerigen, bloeienden toon, haar voor dracht is vol gloed, warmte en innerlijkheid. Haar optreden getuigt van zekerheid en spontaneïteit en deze deden de reproductie, welke naast temperament ook lyrische ge voeligheid eischt, zoo uitstekend tot haar recht komen. Met veel applaus en bloemen werd ze gehuldigd. G. Gistermiddag omstreeks 'half zes werd de brandweer gealarmeerd voor brand in pand no. 45 aan de Prinses Julianalaan, bewoond door den 46-jarigen assuradeur N. W. van Herwaarden. De brand was ontstaan in een langs den schoorsteen van de centrale ver warming loopende houten bint, terwijl het vuur zich had uitgebreid tot den vloer. De oorzaak moet gezocht worden in fel stoken. Het vuur is gebluscht door gasten van slangenwagen 5, door het afbreken van den vloer en het wegzagen van den in brand ge raakten bint, voorts met een slang op de. huisleiding. De leiding berustte resp. bij onderbrandmeester A. van t Hout, brand meester J. van Tol en hoofdman L. A. van Gunsteren. De slangenwagens 7 en 10 waren mede aan wezig, doch behoefden geen dienst te doen. Gisteren werd op den nieuwen provin cialen weg naar Rotterdam een jongeman aangehouden, die op den bagagedrager van zijn fiets een pak vervoerde, waarin zich suiker en een kaas bevonden. Hij bekende de levensmiddelen te hebben gekocht van zijn 37-jarigen zwager P. G. v. d. S. uit de Vondelstraat te Gouda. Daar deze laatste nog al eens voor zaken in België komt, werd vermoed, dat het hier smokkelwaar betrof, v. d. S. werd door de politie verhoord en bekende zich in de maan den November en December eenige malen te hebben schuldig gemaakt aan frauduleuzen invoer van een hoeveelheid suiker. Telkens nam hij ongeveer 4 5 5 pond mee de grens over. Tegen v. d. P. alsook tegen den jongeman, die uit Rotterdam afkomstig is, wordt pro cesverbaal opgemaakt. De suiker is in beslag genomen. Gistermidag werd een agent van politie gewaarschuwd, dat er in een garage aan de Albrecht Engelmanstraat een chauffeur be dwelmd was. De agent snelde er heen en bracht den man in de frissche lucht. Het bleek te zijn de 26-jarige chauffeur P. J. de Jong. Hij was bezig geweest met herstellings werkzaamheden aan een auto, maar had van wege de felle koude de deuren van de ga rage dicht gedaan. De benzinedampen hieven zoodoende in de garage hangen, waardoor de man onwel was geworden. IntussChen oordeelde de agent het ook noo dig, den Geneeskundigen Dienst te waar schuwen. Deze verscheen met een auto en bracht den man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 48-jarige mej. M. Klein wonende aan den West Varkenoordscheweg, is gisteren op de Noorderbrug uitgegleden over een be vroren plasje. Zij brak de rechter pols en is per auto van den G.G.D. naar,het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De 59-jarige mej. J. Ladage, wonende in de Wiekstraat is in haar woning komen te vallen. Ze kwam zoo ongelukkig terecht dat ze het rechter dijbeen brak. Per auto van den G.G.D. is zij naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. De 14-jarige M. Gras, wonende in de Feijenoordstraat, is Zaterdagmiddag op den Beukelsdijk aangereden door een auto. Zi bekwam een linker onderbeenfractuur en is per auto van den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar zi ter verpleging werd opgenomen. Op 16 December werd door een pension houder aan den Schiedamscheweg bij de politie aangifte gedaan, dat er drie horloges waren gestolen, waaronder een gouden arm bandhorloge. De politie toog op onderzoek uit en wist het gouden horloge op te sporen. Het be vond zich n.l. in een bank van leening te Schiedgm, waar er zeven gulden op was ge geven. Het briefje, dat de aanbieder met zijn naam had moeten onderteekenen, zou hem evenwel noodlottig worden, ook al had hij 'n ge fingeerden naam geplaatst en een valsch adres opgegeven. De politie liet nl. alle pen siongasten een schrijfproef afleggen en toen dit geen oplossing bracht, een familielid van een der pensiongasten, dat wel eens op be zoek kwam, hetzelfde doen. Zoo liep de 18-jarige M. S. tegen de lamp. Hoewel de jongeman blijft ontkennen, is hij ter beschik king vên den officier van justitie gesteld Gisteren werd in het gebouw „Musis Sa crum" aan het Vredenoordplein alhier een nationale wedstrijd op hometrainers verre den voor amateursover een afstand van twee maal 1000 meter. Er werd zeer goede sport te zien gegeven. Vooral de prestatie van Roosenhof die een serietijd maakte van resp. 40 en 40,2 sec. valt te loven, evenals de tijd van v. d. Bussche, die over beide series eenzelfde tijd noteerde. Het gevolg was dat voor het bezetten van de eerste plaats een extra tijdrit over 1 K.M. gereden moest wor den. Roosenhof maakte in deze beslissende rit de snelste tijd van den dag, n.l. 39,8 sec. Van den Bussche moest zich met de tweede plaats tevreden stellen door dat zijn tijd 3/10 sec. langer was dan die van Rosenhof. De Schiedammer Kouwenhoven bezette met 1/10 sec. verschil de derde plaats. Chi na's kampioen Howard Wing maakte twee fraaie series van 40,2 en 40.4 sec. Ht bleek dat de versnelling van 108, die tevoren was vastgesteld, verschillende ren ners, die gewend zijn met 117 versnelling te rijden, te machtig was, het buitengewoon snelle draaien lag die renners niet erg, waar door vele van hen op de 800 meters-grens op 't einde van hun krachten waren en de resteerende 200 meter hun fiets maar uit liten loopen. Een tweede nadeel voor de „nationale deelnemers" was ook het feit dat de hometrainers van de Rotterdamsche Leeuw precies op 1000 meter afgesteld zijn waardoor de renners ook 1000 meter moes ten rijden, inplaats van tusschen de 8 en 900 meter waarop vele hometrainers afgesteld zijn. De veteraan van der Waag maakte van de „oude garde" de fraaiste tijd, 1 min. 24,3 sec., zelfs wist hij zijn zoon met ruim twee seconden te kloppen. Overigens een zeer ge slaagde en sportieve wedstrijd. De uitslagen der 11 eersten van beide series (twee maal 1000 meter luiden als volgt: 1. Rosenhof, Rott. Leeuw, (na overrijden van een extra rit) 1.20,2 sec.; 2. van den Bussche, Sportief, 1.20,2 sec.; 3. Kouwenho ven, Schiedam, 1.20.4 sec.; 4. Howard Wing, Feijenoord 1,20,6 sec.; 5. Verheul, Rotter damsche Leeuw, 1.21.2 sec.; 6. van Riel, Apollo, 1.21.3 sec.; 7. Tjallema, Apollo, 1.22,6 sec. 8. Crama, Rott. Leeuw, 1.22.6 sec.; 9. de Vries, Apollo, 1.23.4 sc.; 10. H. Blok, Broek op Langendijk 1,23.8 sec.; 11. J. Grootveld, Rott. Leeuw, 1,23,9 sec. Succes voor de R. K. Zwem- vereeniging L.A.C. Vrijdagavond werd in het Oostelijk Zwem bad in tegenwoordigheid van den directeur, den heer C. de Jong, en enkele bestuursleden der L.A.C. het baddipioma verzwommen. Alle 12 candidaten slaagden t.w. Fien Dorp mans, Jeanne Schrage, Cor Wijtenburg, Cobi Schellen, Tini Heemskerk, Netti Ariëns, An toinette Heimeriks, Ida Jacobs, Leni Kamps, S. Pol, Kitty Knappers en Toos Bauer. Na afloop werden de diploma's uitgereikt door den Z.eerw. heer rector H. J. van Hussen die met een kort woord de meisjes aanspoor de, propaganda te maken voor haar vereeni ging. Hierna dankte rector van Hussen den direc teur van het Oostelijk Zwembad en de da mes Jacquelientje Klumper en Grietje van Yperen voor de moeite, die zij zich steeds ge troosten, om het zwemuur op zoo deskundige en prettige wijze te leiden. Met een goed program en een goede uit voering heeft mr. Hoogenbergh en zijn orkest revanche genomen na dé eerste uitvoering, waarop nog al een en ander viel aan te merken. Hoogenbergh heeft al jarenlang bewezen als dirigent veel te presteeren en de musici, waaruit het orkest in zijn nieuwe samenstel ling bestaati zijn bekwame vaklui, met erva ring en routine, met muzikaliteit en toe wijding. We schreven de minder goede resul taten bij het eerste optreden dan ook toe aan gemis aan contact en samenwerking tus schen dirigent en orkest. Beide hebben nu elkaar te oordeelen naar de prestaties van hedenavond geheel gevonden resultaat een concert, dat er zijn mocht en zeer veel te prijzen en te genieten gaf. Om met het slotnummer: de vierde Sym phonie van Schubert, waarvan we de twee eerste deelen nog hoorden, te beginnen waarom wordt dit prachtig stuk muziek toch niet veel meer gespeeld vielen de warme toon, het prettig spontaan musiceeren, de dynamische schakeeringen en het gave sa menspel zeer hoog te waardeeren. Een repro ductie van uitstekende hoedanigheden. En deze waren in even groote mate waar te ne- men.in Ravels „Moeder de Gans", waar het naieve en ongekunstelde, maar ook die kunst zinnige waarde van deze muziek zoo juist, eerlijk en gevoelig tot leven kwamen. „Die Chinesische Flöte" van Ernst Toch, dat we voor 't eerst hoorden, is een knap stuk met sfeer en stemming, waarvan het eerste, tweede en vijfde deel o. i. het hoogst moeten worden aangeschreven. De componist heeft in dit werk zijn kracht niet gezocht in massa liteit en klankvolume, maar integendeel in soberheid en veel gebruik van solo-instru menten. Hiermede heeft hij zijn gedachten neergeschreven op een wijze, welke pakt, doet meeleven en de aandacht in spanning weet te houden. Muziek met sfeer en van een smaakvol coloriet. Else Rij kens zong de drie deelen van dit werk, welke voor sopraan en orkest zijn ge schreven. Dankbaar is deze partij niet voor de soliste en veel indruk maakten haar zang en voordracht dan ook niet. Op een heel an der en hooger niveau stond weergave van drie liederen van Pizzetti. Hier toonde zij zich de zangeres met muzikalen zin en techniek; hier wist zij te boeien door een zegging, welke getuigde van begrip van en inleving in den tekst. Het dramatisch accent bracht ze sterk naar voren. Met veel applaus werd zie gehuldigd. G. Ten einde de wijkleidsters in de gelegen heid te stellen regelmatig contact te hebben met de leden en deze met het werk der ver eeniging nader bekend te maken, is er in het gebouw van V.v H aan Westerlaan een overzichtelijke show gemaakt van de organisatie der vereeniging Tegelijkertijd worden er werkstukken van allerlei aard tentoongesteld en wordt op aanschouwelijke wijze gedemonstreerd, hoe de verschillende takken van hulp, waarin de V.v.h op_ treedt en nog wil optreden, dienen ter hand genomen. In de haven van IJmuiden is Zaterdag avond uit Rotterdam een drijvende kraan aangekomen, welke werd gesleept door de „Argus" van L. Smit en Co. De kraan is bestemd voor Delfzijl en zal binnendoor den tocht voortzetten. Er worden in de komende dagen nog meer kranen uit Rotterdam verwacht op weg naar Delfzijl, waar ze dienst zullen doen in verband met de groote scheepvaartdrukte, welke daar als gevolg van den internatio nalen toestand heerscht. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Donderdagavond ingebroken in de woning van den koopman A. P. v. S. aan den Vrede- hofweg. Er wordt een aantal gouden en zilve ren sieraden vermist. De collecte, welke gisteren in de kerk van den H. Lambertus (Hoflaan) voor de armen van de parochie na liefdadigheidspredikaties van pater Th. Hagemans O.P., werd gehou den, bracht een bedrag op van 980.59. In de kerk van den H. Laurentius (Hout tuin) hield gisteren pater Peters O.E.S.A. liefdadigheidspredikaties ten bate van de armen der parochie. De opbrengst der col lecten was 609. De gisteren gehouden liefdadigheidspredi katie door den Zeereerw. pater v. d. Helm O.F.M. ten bate van de armen in de St. Bar- bara-kerk, heeft opgebracht 328.44. In de bovenzaal bij den heer v. d. Hoeven in de le Middellandstraat, heeft de Vereeni ging van Kanarievrienden „Het Westen" een onderlingen kanarie-zangwedstrijd met ten toonstelling gehouden. De heer C. H. Cappellen verwierf 5 van de 6 wisselprijzen, n.l. voor de beste stam- vogels in klasse 1, voor den meesterzanger in klasse 1, voor het beste stel vogels in klasse II, voor den meesterzanger in klasse II en voor den meesterzanger in klasse III. Tweede Vrijs winnaar in klasse I werd de heer M. Mik. Er waren 126 inzendingen. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Rotterdam van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren ter bespreking van de gevolgen van de stijging der kosten van het levensonderhoud voor de ambtenaren in dienst dezer gemeente. De vergadering sprak zich met algemeene stemmen uit voor het treffen van zoodanige maatregelen, dat tijdig voorkomen wordt, dat de in vele gevallen reeds bestaande fi- nanciëele moeilijkheden van het gemeente- personeel een zoodanigen omvang aannemen, dat zijn financieele toestand nijpend zou wor den. Het hoofdbestuur werd verzocht in samen werking met het afdeelingsbestuur deze maatregelen zoo spoedig mngpHjk te treff"n Zaterdagmiddag is op de begraafplaats alhier, ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. Schuuring, in leven chef-zweminstructeur van de „Overdekte" te Hillegersberg. Niettegenstaande de felle koude, was een zeer groote schare van belangstellenden op de begraafplaats vertegenwoordigd. Als slippendragers fungeerden een 20-tal Roode Kruis-soldaten van de Transportco- logne Hillegersberg, terwijl aan den ingang van de begraafplaats een ander aantal, onder leiding van den commandant kapitein dr. I. Jongerius stonden opgesteld, om den ont slapene de laatste eer te bewijzen. Tevens kwam achter de baar een colonne van de te Hillegersberg gelegerde militairen onder leiding van luitenant Coppolse mede uit erkenning voor hetgeen de overledene voor de militairen deed. Op de begraafplaats waren verschillende afgevaardigden van zwemvereenigingen en besturen van vereenigingen, waarvan de overledene lid is geweest, aanwezig, evenals notaris J. C. S. van Lis, terwijl de leden van den raad van toezicht in de stoet waren medegekomen. De winkeliers in Hillegersberg doen er goed aan om bijzonder op hun hoede te zijn. Uit volgende gevallet} blijkt dat oplichters er op uit zijn om hun slag te slaan. Mevr. L. sigarenwinkelierster aan den Kleiweg ontving telefonische bestelling om een kistje sigaren te laten bezorgen bij den heer Harding Straatweg 266a. Zij voerde d'e bestelling zelf uit en liet de bediening den winkel aan haar dochtertje over. er op kwam een man in den winkel, die eenige kistjes sigaren wilde uitzoeken, maai die onmiddellijk den winkel verliet, zondek- iets te koopen, toen er een klant binnenkwam Bij nader onderzoek bleek, dat de naarn Har ding aan het opgegeven adres onbekend was. De sigarenwinkelier K- kreeg telefonisch opdracht een kistje te bezorgen bij den heer Felders, Straatweg 66. De winkelier gaf daar aan onmiddellijk gevolg- Inmiddels kwam er iemand in zijn winkel, die een kistje sigaren van hetzelfde merk kocht, en aan Mevr. K. vertelde dat hij reeds betaald had aan haar man, dién hij heel goed kende en daareven was tegengekomen. Ook deze winkelier kwam tot de ontdekking, dat aan den Straatweg 66 geen heer Felders woonach- tig is. Ook de drogist v. d. M. aan de Dorpsstraat is de dupe geworden en wel voor drie flesch- jes goede parfum. Esri meisje, dat zeide te wonen naast een bekend geneesheer aan de Dorpsstraat, vroeg die fleschjes op zicht, waaraan voldaan werd. Een informatie aan het opgegeven adres bracht de wetenschap, dat men bedrogen was. Waarschijnlijk is er een complot aan het werk, dat ook kinderen er op uit stuurt. Lezing Kapelaan J. van Ettinger. De afd. Maassluis van den Ned. R. K- Volksbond heeft het winterprogramma ëe' opend met een lezing over het actueele on derwerp: Naar de nieuwe Gemeenschap. Als spreker was uitgenoodigd de We eerw. Heer J. van Ettinger, kapelaan te HUlegom en zoon van onze parochie. De voorzitter sprak een kort openings woord, waarin hij er zijn spijt over uit drukte, dat hij onder de talrijke aanwe zigen zoo weinig leden van den R. k. Volksbond opmerkte. Kapelaan van Ettinger ving zijn rede aan met een uiteenzetting over de sociale kwes tie. Velen zien, aldus spreker, de sociale kwestie slechts als een vraagstuk van ln ,tor Folii'_~~T1 'd. 7ij is 7" er n'e' r>v de laatste plaats, een godsdienstige kwestie. Uitvoerig toonde spreker een en ander aan, waarbij hij zijn stellingen verduidelijkte met voorbeelden uit de geschiedenis. Na de pauze, waarin de bezoekers werden onthaald op ververschingen, sprak kape laan van Ettinger over den weg, dien men op moet gaan om te komen tot een nieuwe gemeenschap. De maatschappijleer, die voor deze nieuwe gemeenschap geldt, kan men putten uit het evangelie. Dit mag misschien op het eerste gezicht vreemd lijken, omdat men geneigd is te denken, dat het evange lie slechts een leer inhoudt, die uitslui tend betrekking heeft op ons geestelijk le ven, maar het evangelie houdt bovendien een maatschappijleer in, waarvan spreker gerust durft te beweren, dat deze nimmer door een andere maatschappijleer werd over troffen. Spreker ging vervolgens na, hoe deze leer is en waaram zij zoo bij uitstek geschikt is voor een gelukkige samenwerking. Zoo wel voor het ware geluk van en enkeling, als voor dat voor het gezin en voor dat van de maatschappij bevat het evangelie wijze lessen en richtlijnen. Jammer is het, aldus spreker, dat ook on der ons katholieken, dit alles praktisch zoo bitter weinig wordt nageleefd. Vandaar dan ook dat wij na 19 eeuwen, Christendom nog zoo'ver afstaan van een gezonde en geluk kige samenleving voor alle menschen. Dat het edel streven van het R. K. Werkliedenverbond den zegen van den H. Geest zal moge erlangen, daarvoor verzoekt spreker aller gebed en daarvoor wilde spre ker °°k deze rede op de misschien onge wone Wijze, besluiten met het gezamenlijk bidden van het gebed tot den H. Geest. voorzitter dankte den Eerw. redenaar voor zijn heldere, aandachtig aangehoorde, uiteenzetting en sprak den wensch uit, dat zijn woorden vrucht mochten dragen. TENTOONSTELLING. Woensdag 20 December zullen in het K. J. C.-lokaal van 3 tot 4.30 worden tentoonge steld, de goederen welke door onze katholie ke breiactie werden vervaardigd voor arme en behoeftige gezinnen. De Raad der gemeente Vlaardingen is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen heden(Maandag)avond en volgende avonden. Op de agenda, welke 30 punten bevat, komen o.m. voor: Benoeming van drie leden van het bestuur van den Gem. Dienst voor MaatschfPPUjK: Hulpbetoon, wegens periodieke af*5° ln®' idm tot aankoop van hoefsla£e an den Maassluisschendij k ide mtot het vaststellen jan gewijzigde vorwaarden voor de verpachting van ge- h«NU=Wlen »an ae „ftachts- idem tot het vaststellen van eenige ver ordeningen; idem tot voetstellen van de gemeentebe- grooting 1940 en van de bedrijfsbegrootingen gn van de begrootingen van een aantal ge- subsideerde vereenigingen. GESLAAGD. Mej. H. Frantsen alhier, slaagde te Leiden voor het examen apothekers-assistente. Mej. H. Boerdam alhier, is geslaagd voor costu- mière. Te bevragen bij: Schouten, Delftscheveer 7, hondje; Gemeentereiniging, grijze hond; van Dooren, Liesveldschelaan 4, rijwiel plaatje; van der Have, van Kinsbergenplaats 48, 2 geldstukken; Ruinaard, Mahlerstraat 40, blouse; Henneveld, Dayer, 3, ceintuur; Ring- lever, van Riebeeckstraat, 2 paar kinderhand schoenen; Narcisstraat 29, VI. Ambacht, kin- dertaschje met inhoud; van Haften, P. K. Drossaartstraat 123, want, van Dartelen, Fmaus 18, VI. Amb., dop van motorcarrier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2