van een o Opleiding helpsters Roode Kruis. autobusvervoer feestdagen, DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 DE 100.000ste KOE OP DE BOSSCHE VEEMARKT. Belangrijk feit met veel hartelijke ivoorden herdacht Desgevraagd verruiming van vervoergelegenheid. DE SIERADEN VAN EEN PSEUDO-EMIGRANT. Het verhaal van den Spaansehen schatgraver in moderne bewerking. Werkloosheidssubsidiefonds De bijdragen aan de gemeenten. RICHTPRIJS koolzaad. R. K. EERSTE HULP. Waarom niet, ik ga hem uit de kist halen, dat is makkelijker I Zeg oom Kees, je bent toch r-r, r> r\n hasviool met je paard te halen Oom Kees, ik j zal onmiddel- lijk een tele- i gram daarvoor versturen. toch zeker niet op je paard mee nemen Miss Pepper, voor de komende „rodeo" ont breekt nog alleen een bas-viool, wil ik daar voor zorgen Neem een vrachtauto. Jimmy ik ben van m'n naard gevallen, loop jij even naar de ranch en laten ze me met een ~~Zr\ vrachtauto komen halen. Tommy we zullen er samen op uit moeten, want Jimmy laat ons weer in den steek. |k had 't niet mogen ver geteny-- Jimmy, ik had je toch iets gevraagd Ja, maar ik zag U zoo'n leuk busje onder weg geopend. Er zaten inderdaad sieraden in, maargekocht op het Waterlooplein te Amsterdam. Verdachte B., de uitgever, deed of hij ook bedrogen was door den koopman, die naar het buitenland was gevlucht. Met groote scherpzinnigheid heeft de rechter-commissaris in deze zaak, mr. La- mers, het kluwen van leugen en bedrog ont ward en daaraan is het te danken dat zoo direct ook de derde verdachte in deze zaak terecht kan staan voor zijn aandeel in deze oplichting. Tegen beide verdachten requireerde de Officier van Justitie een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van de voorloe pige hechtenis. De verdedigers, mr. J. de Pont en mr. j. L. Frankenhuis, hielden uitvoerige betoogen, waarin zij op de uiterste clementie aandron gen. Vervolgens stond nog een 54-jarige kellner terecht, die in de comedie de rol van „ver trouwensman-smokkelaar" had vervuld. Hij was aldus legde de dagvaarding ten laste geheel van het complot op de hoogte. Hij ging inderdaad naar Duitschland en kwam zgn. terug met het kistje met kostbaarheden. Die „kostbaarheden" waren hem door de twee andere verdachten ter hand gesteld, zoodat hij wist, dat er in het kistje niets dan rom mel zat. Primair was verdachte oplichting, subs, heling ten laste gelegd. Verdachte bleef ontkennen, hij had van het complot niets geweten. De officier van justitie mr. H. A. Wassen- bergh zeide, dat er geen sprake van was, dat verdachte iets uit Duitschland heeft gebracht; het trommeltje met de zgn. kostbaarheden ontving verdachte immers na zijn terugkomst in Amsterdam. Daarmede staat reeds volko men vast, dat verdachte van a «ot z o'P de hoogte was van de oplichting. Ook tegen dezen verdachte requireerde de officier van justitie wegens oplichting een ge vangenisstraf van anderhalf jaar, echter zon der aftrek van voorarrest, daar het voor onderzoek door de hardnekkige ontke-itenis langer heeft geduurd dan noodzakelijk was. De verdediger mr. P. G. Vos concludeerde tot vrijspraak, subs, drong hij op clementie aan. Vonnis 3 Januari. twee ton aan sieraden in Koningsberg had liggen, had hij het grif geloofd. Hij had ge meend aan dit zaakje een flink sommetje te kunnen verdienen en toen hij tot de ont dekking kwam dat er slechts waardelooze rommel in het pakje zat, had zijn vriend de uitgever gezegd: „hoe is het mogelijk, dat we er zoo zijn ingeloopen". Requisitoir. De Officier van Justitie, mr. H. A. Was- senbergh, zeide in zijn requisitoir dat we ons allemaal de jongensboeken nog wel herin neren, waarin helden over verre zeeën trek ken om op afgelegen eilanden schatten te vinden. In dit geval zijn er geen helden en er was ook geen schat. Uitvoerig schetste spr. in zijn requisitoir, hoe dit tweetal tewerk is gegaan. Inderdaad is er een man, een zeker E. H., die de rol van tusschenpersoon en vertrouwensman speelde, inderdaad in Duitschland geweest; hij is steeds, door de Duitsche politie in het oog gehouden en toen hij in Nederland terug kwam, belde hij aan de grens K. op.... Eindelijk was het groote moment daar: de trommel met den kostbaren inhoud werd De uitgever, een 32Tjarige man, die door den president het eerst aan den tand werd gevoeld, verklaarde, dat hij zich op K., waarmede hij nog het een en ander te „ver rekenen" had, had willen wreken. „Waarom die wraakoefening", vroeg de president. Verdachte was vaag in zijn antwoord: „hij had een lesje noodig". President: „ja, u met uw strafblad met tien veroordeelingen wegens diefstal, ver duistering en oplichting, was wel de aange wezen man om als zedemeester op te treden. De tweede verdachte had direct het plan van zijn vriend, den uitgever, prachtig ge vonden; hij was direct bereid voor Duitsch emigrant te spelen. President: u bent toch geen emigrant. Verd. (in gebroken Duitsch): Ik ben Ne derlander, maar ik ben vroeger jaren lang in Duitschland geweest. Ik had er een pracht positie. President: ja, die positie zal aan u ook wel tekort zijn gekomen. De benadeelde deed zijn uitvoerig verhaal. Hij had den uitgever B. vast vertrouwd en toen deze hem vertelde een Duitschen vluch teling te kennen, die voor een kapitaal van Omtrent het passagiersvervoer met auto bussen op de a.s. Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaarsdag deelt de regeeringspersdienst mede zulks in verband met een onjuist dagbladbericht dat voor zoover in ver band met de bijzondere tijdsomstandigheden de Nederlandsche Spoorwegen of andere openbare vervoerdiensten, niet voldoende in de vervoerbehoefte kunnen voorzien door het verleenen van toestemming voor ongeregeld vervoer krachtens de wet autovervoer perso nen desgevraagd de noodige verruiming van vervoergelegenheid zal worden verschaft. Men kent de geschiedenis van den Spaan sehen schatgraver, een geschiedenis die tien tallen malen door oplichters is verteld aan aanstaande slachtoffers, die dan na korter of langer tijd tot de ontdekking kwamen, dat zij er aan geld en idealen bij hadden inge boet. De twee mannen, die Woensdag terecht stonden voor de Amsterdamsche rechtbank, gepresideerd door mr. J. Boon, kenden blijk baar het verhaal van den berechten Spaan sehen schatgraver, ook. Zij hebben er echter een moderne bewerking van gegeven en aan gepast aan deze tijden. De schat bevond zich in het verhaal van den fantasie-rijken koopman en uitgever niet in Spanje, doch in Duitschland. De uitgever vertelde aan den man, dien zij als slachtoffer hadden uitgezocht, een zekeren K., dat hij een Duitschen emigrant kende, die al geruimen tijd rn Nederland vertoefde. Die vluchteling, zoo luidde het verhaal verder, zou in Koningsberg een groote waarde aan sieraden hebben afgegeven aan een vertrouwensman. Hij wilde nu pro- beeren dien schat, ter waarde van 200.000, naar Nederland te smokkelen. De vraag was nu, aldus de uitgever, hoe aan het geld te komen om deze smokkelpartij te financieren. Wilde K. hem misschien 250. leenen? De man had er wel ooren naar, maar voor een leening voelde hij weinig. De uitgever kwam toen met een ander voorstel, in dien zin, dat K. de zaak zou financieren om dan later een derde deel van de waarde der sieraden uitgekeerd te krijgen. K. zag de 200.000 aan sieraden al op tafel en hij zag zich reeds eigenaar van een derde gedeelte. Grif ging hij dan ook op dit aantrekkelijke voorstel in. De schatgraver had beet. Er werd een Naar aanleiding van het door verscheiden leden in het voorloopig verslag der Tweede Kamer naar voren gebrachte bezwaar tegen de met verlenging van de wet van 4 Maart 1935 (Staatsblad no. 76) gepaard gaande wijziging, hierin gelegen, dat daardoor de po sitie van de gemeenten met betrekking tot de z.g. extra- en belastingbijdragen wordt verzwakt wijst de regeering er Op, dat inge volge de'artikelen 9, lid 2^en 12, lid 3. van het thans van kracht zijnde uitvoeringsbesluit de toekenning van de bijzondere bijdragen evenzeer langs den weg van subjectieve be oordeeling plaats heeff- Dat de gemeenten momenteel een bepaalde aanspraak op zoo danige bijdragen zouden kunnen doen gelden, zooals de hier aan het woord zijnde leden van meening zijn- is dan ook niet in overeenstemming met de huidige voorschrif ten. De voorgestelde wijziging zal dan ook geen wezenlijke verandering brengen in de toekenning van de verleende hulp- De regeering is niet voornemens andere maatstaven bij de toekenning van de bij dragen uit bedoelden begrootingspost aan te leggen, dan tot nu toe hebben gegolden bij het verleenen van bijdragen uit meerge noemd fonds. Van officieele zijde vernemen wij, dat de richtprijs voor koolzaad van den oogst 1940, welke in den afgeloopen zomer werd vast gesteld op 15 per 100 kg., niet als defini tief is te beschuwen, daar, wanneer wordt overgegaan tot het vaststellen der richtprij zen voor andere in 1940 te oogsten akker bouwproducten, de koolzaadprijs in verhou ding daarmede 'nader zal worden bepaald. De Nationale commissie voor E. H. B. O. van het Wit-Gele Kruis heeft te Loon op Zand de 137e onderafdeeling R. K. E.H.B.O. opgericht. Dr. Smals zal als docent optreden, terwijl 62 dames en heeren als lid toetraden. Te Beek (N.-Br.) werd de 138e onderaf deeling opgericht. 52 Dames en heeren traden als lid toe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1