De „Statendam" teruggekeerd. De Holland-Amerika- Lijn. 1 Weerverwacliting. 'S STADSNIEWS. ROTTERDAM. DINSDAG 26 DECEMBER 1939 AUTOBUS EN VRACHTAUTO IN BOTSING. WAT OP STRAAT GEBEURDE. GESLIPT. KERSTBOUT. vernieling. GEVONDEN VOORWERPEN. ZAKEN JUBILE. Het is allerminst een voorspoedige reis geweest. Pech voor en in den Waterweg. INBRAAK. OUDE VROUW VERBRAND. De gasslang schoot los. K. F. A.-NIEUWS. 100.000 K. F. A.-leden. DRIE ZILVEREN JUBILARISSEN. KERSTTENTOONSTELLING MUSEUM BOYMANS. De nieuive Stichting Museum Boymans heeft ditmaal een bijzonder inte ressante collectie werken uit particulier bezit weten samen te stellen. personeel ontslagen. MODEVAKEXAMENS. SPOORWEGJUBILEUM. Deel van het Amerikaansche Z Regen en natte sneeuw, p Z Voor het Noorden: Eenige daling - van temperatuur, betrokken tot - zwaar bewolkt, waarschijnlijk - eenige regen, later mogelijk natte - - sneeuw, meest matige, naar Noord - ruimende wind. Z Voor het Zuiden: Meest betrok- Z Z ken, mistig tot nevelig weer, later Z kans op eenigen regen, zwakke tot 1 Z matigen wind uit Westelijke rich- Z tingen, weinig verandering in tem- 1 Z peratuur. Z Z Voor de wielrijders. Z WOENSDAG. Z Zon op 7.41, Zon onder 15.50. 1 Z Maan op 17.40, Maan onder 8.21. Z Z Wielrijders lichten op van 16.10 - 1 tot 7.42 uur. 1 Gisterochtend tegen 9 uur zijn alhier op den hoek van de Willem de Zwijger laan en de Nassaulaan een autobus van de R.E.T. en een vrachtauto, geladen met bussen melk, in volle vaart tegen elkaar gereden. De vrachtauto, welke van links kwam, botste tegen den voorkant van de bus aan, waar door deze met kracht op zij werd gezet en tegen een boom op het trottoir botste. De radiator en de linkerzijde van de bus wer den zwaar beschadigd. Een passagier, die vooraan zat, de 62-jarige heer A. Linden- berg uit Ierseke, werd bewusteloos opge nomen met een op twee plaatsen gebroken been en een ernstige hoofdwonde. Hij is in zorgwekkenden toestand in het gemeente ziekenhuis alhier ter verpleging opgenomen. Zijn echtgenoote en een jongetje, die even eens vooraan zaten, liepen minder ernstige verwondingen op, evenals de chauffeur en enkele passagiers, die door glasscherven werden gewond. Ook de vrachtauto werd ernstig bescha digd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Zaterdagmiddag, toen mej. B. v. d. B. won. alhier, op haar rijwiel op den Rotterdamschen dijk alhier reed, wilde een andere haar ach terop rijdende wielrijdster haar passeeren. Juist toen beide wielrijdsters elkaar passeer den, haakte mej. v. d. B. met het stuur van haar rijwiel in dat van de andere wielrijd ster met het gevolg, dat mej. v. d. B. kwam te vallen, waarbij zij aan haar rechterknie een schaafwond bekwam, terwijl haar japon en handschoenen werden beschadigd. De an dere wielrijdster is doorgereden en onbekend gebleven. Zaterdagavond is mej. P. T. wonende al hier, op den hoek KoemarktRotterdamsche dijk alhier, tengevolge van de gladheid van den weg, met haar rijwiel geslipt en geval len. Door den val bekwam zij een buil op het hoofd en was zij eenigszins versuft, ter wijl de kettingkast van haar rijwiel werd ge scheurd. Na in de politiepost aan den Buiten havenweg wat te zijn opgeknapt, is mej. T. naar huis gegaan. Gisteren reed J. E. K. wonende alhier, op zijn rijwiel in de Stadhouderslaan. Toen hij met een bocht de Pr. Fred. Hendrikstraat wilde inrijden, slipte zijn rijwiel en kwam hij op de straat te vallen. Na den val bleef hij eenige oogenblikken versuft liggen. Na dat dr. G. was ontboden, klaagde K. over Pijn in de borst en op advies van dr. G. is K. per politieauto naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Vrijdagavond werd ten nadeele van F. v. d. H., wonende in de Mariastraat alhier, een gans ontvreemd. In den nacht van 22 op 23 Dec. j.l. werden uit een fabriek aan de Damlaan alhier, acht konijnen en ten nadeele van J. H. R., wonen de in de Damlaan alhier, vyf konijnen ont vreemd. AANRIJDING. Zaterdag vond op den Rotterdamschen dijk alhier, een aanrijding plaats tusschen een stil staande carrier, eigendom van C. L. v. F., wonende in de Voltastraat alhier, en een vrachtauto, bestuurd door P. de G. te Hoek van Holland. De carrier werd aan achterwiel en spatbord beschadigd. Bovendien gingen enkele liters petroleum, welke in bussen op de carrier werden vervoerd, verloren. Door J. v. A., wonende Groeneweegje al hier, werd Zaterdagavond een glazen ruit van de auto van H. O. wonende in de Prof. Kamerlingh Onneslaan, alhier, met een bijl opzettelijk vernield. Gedurende de in het tijdvak van 16—22 Dec. 1939 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het Hoofdbureau van Politie alhier terug te be komen: ceintuurs, diverse handschoenen, handbeschermer, blauw geruite halsdas, hand beschermers, mes, wollen muts, nummerbe- wijs trekhondenwet, rozenkrans, diverse sleu tels, vulpen, vulpotlood, 2 linnen zakken, zak doek, zak cokes. Bij vinders: zilveren armband, J. D. Wuis- ter, West Fr.straat 103b; idem H. A. Leen- derts, p.a. Ritman, Hoogstraat 88; bril, L. J. Vrijdag, Nieuwe Maasstraat 35b; balk, ge bouw Eendracht, plein Eendracht; eend, J. de Hoog, Rott. dijk 43; étui met foto's, mej. van Haasteren, W. Frankel.straat 82; glacé handschoen, M. Roelink, Parallelweg 240a; wollen handschoen, A. Blok, Julianalaan 74b; kinderwantje, W. de Jong, Houtstraat 8 k 14; paar wollen handschoenen, L. van Zwet, brug wachter, Appelmarkt; glacé dameshand schoen, A. p. de Hertog, Heenvlietschestr. 17; halsband met riem, W. Kok, Edisonplein 4b; kinderhandschoen, A. van Tienen, Sin gel 159a, rood kinderhandsch., H. Groene- weg, Oversch.straat 168a; wollen handschoen, Vogelenzang, Grofbaan 87; kinder- en da- ^eshandschoen, J. Brokx, L. Achterweg 38a; 3 toegangsbewijzen, p. Koogje, Zwartewaal- schestr. 17; loupe, M. Welling, Lange Nieuw- straat i03; roicrometer, M. van Meurs, Broersveld 53; oorbel, J. van der Gaag, Broersveld la7b; portem. met inh., S van Gelderen, Grotbaan 21; idem A. de Jong, L. Haven 138kl. 3; idern R. Steens, St. Liduina- straat 45; gouden damesring, A. j. Melief, Mariastraat 119a; f ietsplaat je, B- w- Kleis' van Dijkstraat 15a; i<jem Q. J. J. Kloon, Vl. dijk 281; gouden ring, j B jRngelberg, Von dellaan 44b; sleutels, Rievjth, Noordmolen straat 4; sleutel, C. Verhuist St. Liduinastr. 7; vulpenhouder en potlood ;n étui, W. Meyer, Fabriplein 26b; zwempak J, Krom menhoek, A. Muisstraat 15b. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar is afgehaald bij een vinder, wordt hiervan mededeeling verzocht aan het Hoofd bureau van politie alhier. Op 2 Januari zal het 40 jaar geleden zijn, dat de fa. j. c Franken, lood en zinkwer- kers, werd opgericht. In verband met dit jubilé wordt gjen dag 's middags van 25 in- gerecipieerd in 't Zuid-Hollandsch. Tijdens het ontbijtdat na afloop van de Nachtmis der militairen in de Sint Joseph's-Gezellenzaal werd ami geboden. OPONTHOUD, slecht'weer en zeer veel mist hebben de reis geken merkt van de „Statendam", die van nacht om vijf over half twee einde lijk aan de Wilhelminakade gemeerd lag- Deze reis behoorde werkelijk niet tot de voorspoedigste. Het begon al op de uitreis, welke 24 November aanving. Eerst wachten in de Duins en toen nog eens in Southamp ton, vanwege den mist. Op den oceaan ging het zelfs naar zeemansbegrippen spoken. Vier dagen duurde de heenreis langer dan nor maal. Een dag na de „Rotterdam", n.l. op 7 Dec., werd van New York af de terugreis aan vaard, met 7900 ton gerst en tarwe aan boord, z.g. regeeringsgraan, en 109 passa giers, onder wie een twaalftal gedeporteer den, meest Engelschen en Ieren. Ze waren uit de United States gewezen, omdat ze niet over voldoende middelen van bestaan be schikten of geen geldig paspoort meer had den. Deze gedeporteerden zijn in Engeland aan wal gezet. Op den overtocht van Amerika naar Groot-Brittannië werden, zooals bekend, noodseinen van het Grieksche schip „Ger- maine" opgevangen, welk schip door oorlogs geweld naar den kelder ging. Naar kapitein G. J. Barendse echter verzekerde, is er geen sprake van geweest, dat de „Statendam" overlevenden opgepikt zou hebben. Toen hij op de plaats van de ramp kwam, was er niets meer te zien. Zelfs is het niet meer dan een veronderstelling, aldus kapitein Barendse, dat de „Pennland" overlevenden van den Griek aan boord heeft genomen. De „Statendam" had opnieuw met slecht weer te kampen, maar het schip arriveerde zonder schade in de Duins op Zondag 17 December. Daar ging een twintigtal passa giers van boord, o.m. de heer Bouman, een der directeuren van de H.A.L., die voor aan gelegenheden van de „Lijn" naar Amerika was geweest. Hij keerde reeds verleden week Maandag per vliegtuig naar Nederland terug. Vrijdag j.l. waren in de Duins de clearing- bewijzen reeds gereed. De mist was er echter zoo potdicht, dat het bootje, belast met het brengen van deze bewijzen, niet langszij kon komen, 't Werd Zaterdag eer ze in het bezit van den kapitein kwamen. Hoewel toen de mist niet geheel was opgetrokken, waag de hij 't erop naar het Goodwin-vuurschip op te stoomen, zonder Engelschen loods aan boord. Loodsen schijnt men bij voorkeur al leen voor schepen van Engelsche nationa liteit te reserveeren. Iedereen aan boord wreef zich echter in de handen. Want mijnengevaar buiten be schouwing gelaten, zou men toch zeker voor Kerstmis thuis zijn. De mist beschikte even wel anders. Om half 2 Zondagmiddag lag de „Statendam" voor den Nieuwen Waterweg en het zou de andere dag, Eerste Kerstdag, 's avonds 9 uur worden, eer men het kon wagen binnen te loopen. Om 11 uur stuurde men tusschen de Hoeksche pieren door, maar ook toen zat het niet mee, want het zeer diep liggende schip voer aan den grond. Ge lukkig was de „Statendam" vrij spoedig weer vlot getrokken. Treffend was aan de Wilhelminakade het wederzien tusschen een Amsterdamschen brandweerman en zijn dochter. Twee dagen lang had hij te Rotterdam moeten logeeren en slechts met de allergrootste moeite geluk te het hem van zijn superieuren gedaan te krijgen, dat hij vanmorgen per eerste gele genheid terug mocht komen. Hij smaakte echter het genoegen zijn nog jeugdige dochter te kunnen begroeten. Het meisje vertelde, dat zij heele nachten niet geslapen had, uit angst voor mijnen en onderzeeërs. In Waltham leek ïjet wel een kerkhof, zooveel Hollandsche schepen lagen er. Onderweg had men nog een wrak gezien en ook het kapot schieten van drijvende mijnen. Daar er geen douanebeambten beschikbaar waren, vanwege het nachtelijk uur, werd de ontscheping op vanmorgen 8 uur bepaald. Onder de gerepatrieerden bevond zich de be kende wielrijder Arie van Vliet. Even later dan de „Statendam" is ook de reclltdijk", eveneens van de Holland Amerika Lijn, binnengeloopen, terwijl, naar W1J vernemen, thans ook de „Beemsterdijk" en de „Delftdijk" door de Engelschen zijn vrij gegeven. De „Rotterdam" wordt evenwel nog vastgehouden. Tijdens afwezigheid van den bewoner hebben ongenoode gasten zich toegang ver schaft tot de woning van H. S. aan de Berg- schelaan. Door het stukslaan van het glas-in- lood-ruitje kon de buitendeur worden ge opend. Het geheele huis werd doorzocht. Een bedrag van 54, alsmede een partij sigaren en sigaretten worden vermist. Zondagmorgen omstreeks half elf heeft een oude vrouw door het in brand geraken van haar kleeren zoo ernstige brandwonden op- geloopen, dat ze eenige uren later overleed. Het betrof de 91-jarige mej. P. H. Jansen, die alleen op de eerste verdieping achter woonde van pand 36 aan de Gouvernestraat. De oude vrouw wilde het gascomfoor aanste ken, toen plotseling de gasslang van het com- foor af schoot en er een groote steekvlam ontstond, waardoor haar kleeren vlam vat ten. Op het hulpgeroep van de ongelukkige kwam een buurman toegesneld, nl. de 55-ja- rige K. Rotteveel, die de eerste étage voor bewoonde. De man, die zijn oude buurvrouw als een levende toorts zag, had de tegenwoor digheid van geest een deken te nemen, waar hij de 91-jarige inrolde. Zoo wist hij de vlam men te dooven. Mej. Jansen had evenwel over het geheele lichaam zware brandwon den opgeloopen. Een auto van den Geneeskundigen Dienst vervoerde haar naar het St. Franciscus Gast huis. Daar is zij eenige uren later aan de be komen verwondingen overleden. Men schrijft ons: Het getij is de K.F.A. gunstig geweest, de laatste maanden: haar ledental groeide tot boven de 100.000; een cijfer van betee- kenis, ook voor hen, die niet van cijfers houden. 100.000 katholieken (over het al gemeen gezinshoofden), die den ingrijpen den invloed van de film beseffen, 100.000 katholieken, die zich bereid hebben ver klaard de consequenties van dit inzicht te aanvaarden, 100.000 katholieken, die naar vermogen bijdragen om de ontwikkeling van de film in goede richting mogelijk maken. Welke goedwillende zou zich over dezen snellen groei in omvang en diepte niet ver heugen? Met voldoening mogen wij dan ook constateeren, dat geheel katholiek Nederland trotsch is op zijn K.F.A. Er is zelfs geen sprake van scepticisme; over de geheele linie, zoowel wat priesters betreft als lee- ken, is men het er over eens, dat in de K.F. A. een prachtige zaak van de eerste orde dien steun ondervindt, welken zij uit hoof de van haar apostolisch werk beslist ver dient. Zijt ook gij reeds bij de K.F.A. aangeslo ten? Zoo niet: wacht dan niet langer, maar vraagt inlichtingen bij den secretaris van het K.F.A. Comité den heer Sjef Kleyn. Statensingel 52a. R. K. KINDER-TOONEELKRING. Speelt 14 Januari „Klokslag 4... Ondanks alle mobilisatiemoeilijkheden, gaat het bij den Zuiderstadschen Kring nog steeds crescendo. Na een welgeslaagde gast- voorstelling voor de K.E.D.C. „Mutua Ami- citia" gegeven, gaat de vereeniging op 2en Kerstdag een avond verzorgen in de Stads gehoorzaal te Leiden met het blijspel „Op de 7e van de 7e", welk stuk voor de 9e maal gaa. Vermeldenswaard is zeker, dat op dezen avond de 50e voorstelling van den kring gaat. Een bewijs van spelkwaliteit en orga nisatievermogen. Juist vóór de Kerstdagen verscheen in het tweede nummer van „Too- neelnieuws", waarin o.a. de aankondiging dat op Zondag 14 Januari 1940 weer een voorstelling voor eigen kring volgt met het Amerikaansche blijspel „Klokslag 4 van J. Montgomery. Meerdere artikeltjes o.a. (b.v. Kerstgedicht enz.) zijn lezenswaard. We treffen aan een speciale aansporing voor de Katholieken van Feyenoord om 3 Januari „Kinderen van ons Volk" te komen zien met Vincent Berghegge in de rol van Pastoor Vogels, een uitgestelde voorstelling bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van Pastoor v. d. Meer. Alles bijeen mogen wij wel getuigen van een bloeiend bestaan van den R. K. Zuider-Tooneelkring. Een niet-alledaagsche gebeurtenis werd Zaterdag gevierd ten kantore van de firma Van Zwanenburg, hotel- en scheepsinstalla- tiebureau aan den Stationsweg. Drie leden van het personeel herdachten het feit, dat zij 25 jaar geleden hun arbeid bij genoemde i - na aanvaardden en wel de heeren J. W. De \'oogt en E. Buningh als vertegenwoordi gers en de heer W. van Eysden als pakhuis baas. In een bijeenkomst, waarbij het geheele personeel en hun dames tegenwoordig waren en welke een feestelijk karakter droeg, wer den de jubilarissen door den heer A. L. van Zwanenburg gehuldigd en werd hun dank gebracht voor den grooten ijver en voor de aangename wijze, waarop steeds is samen gewerkt. Spr. bood den jubilarissen een geschenk onder couvert aan. Hierna sprak de heer A. Geijs, procuratiehouder, die namens het per soneel geschenken aanbood. Nog geruimen tijd bleef men in feestelijke stemming hijeen. Sinds een vijftal maanden is de Stichting Museum Boymans, met als stuwkracht Dr. Hannema, directeur van het Rotterdamsche museum, actief geweest en ze mag reeds op enkele frappante resultaten terugzien. Ze was o.a. in staat, Vermeer's beroemde „De Emmaüsgangers" voorgoed in het bezit van het museum te brengen. Zooals bekend, be vond het stuk zich in bruikleen binnen Boymans' muren. Er bestond kans, dat het eerlang zou worden opgevorderd, in ver band met de financieele omstandigheden van de eigenares. Dank zij het ingrijpen van de Stichting is thans alle onzekerheid opgeheven en Rotterdam aldus een belang rijk kunstwerk rijker geworden. Tot de werkzaamheden van de Stichting behoorde ook het organiseeren van de tra- ditioneele Kersttentoonstelling en het re sultaat is wel heel bijzonder. Terecht kon burgemeester Mr. P. J. Oud bij de officieele opening Zaterdagmiddag met voldoening wijzen op het verheugende feit, dat thans te Rotterdam een groep burgers is georganiseerd, die een vooral in dezen tijd uiterst belangrijke taak verricht en wel het levendig houden van de belangstelling voor cultureele waarden. Een stad heeft weinig aan een museum, wanneer de burgerij zich er niet voor in teresseert. In de tichting heeft een aantal vooraanstaande Rotterdamsche burgers ge legenheid gevonden, hun belangstelling met terdaad te toonen. Haar steun is voor het museum van groote waarde, zulks te meer nu het er naar uit gaat zien, dat de over heid, zij het tegen haar zin, een steeds groo- ter aandacht aan de materieele nooden zal moeten gaan wijden. Burgemeester Oud sprak aan het slot van zijn openingsrede den wensch uit, dat de Kersttentoonstelling van het volgend jaar weer zal plaats vinden in een sfeer van vre de. Hierna gaf Dr. Hannema een kort over zicht van de voornaamste stukken der ten toonstelling, die schilderijen, beeldhouw werken en teekeningen omvat. Het een en ander werd tevoren nooit in ons land ten toongesteld. Een rondgang langs het tentoongestelde bewees den talrijken aanwezigen onmiddel lijk, dat het hier werkelijk om een bijzon dere expositie gaat, welke ongetwijfeld velen gedurende deze feestdagen naar het museum zal doen trekken. Uiteraard is de indruk bij zulk een rond gang vluchtig en voorloopig en we volstaan cian ook met enkele algemeene opmerkin gen. Allereerst trof ons een felle Christus- kop van Dirck Bouts. Deze Haarlemmer, die zich te Leuven vestigde en daar tot defini tieve ontwikkeling kwam, zooals dit met verschillende Noord Nederlandsche schil ders in het Zuiden het geval was, komt hier naar voren met een nog onbekend werk, dat bijzondere kwaliteiten bezit en als het pronkjuweel der expositie kan wor den beschouwd. De vormgeving van het ge laat is van buitengewone teederheid, tege lijkertijd echter kloek en zonder sentimenta liteit. De kleuren zijn prachtig bewaard ge bleven. De uitdrukking van het voorname gelaat blijft onvergetelijk. Er spreekt op treffende manier zijn rus tige, beschouwende geest uit. Bouts was geestelijk na verwant aan Jan van Eyck en een bewonderaar van de natuur, zooals alle Hollanders en een uitstekend opmerker. De mensöh bleef voor hem een eeuwig wisse lend wonder. Hoezeer hij tot de psyche zij ner modellen wist door te dringen, toont deze Ohristuskop overvloedig aan. De vorm geving herinnert sterk aan die van enkele koppen op zijn beroemde Sacramentsaltaar in de St. Pieterskerk te Leuven. Bouts schilderde ook hier met de bijna zakelijke strengheid, waardoor hij zich onderscheid de. Er ligt een groote ernst over dit spre kende gelaat. Het paneel van de geboorte van Christus door Gerard David toont een meester van het eerste glorietijdperk onzer schilder kunst op zijn best. Er is van die pioniers, waarvan velen naar Vlaanderen, naar Duitschland of naar Italië togen, het een en ander op deze Kerst tentoonstelling te zien, dat gelegenheid te over biedt tot aandachtige beschouwing en vergelijking, zulks ook, omdat er werk is van verschillende Vlaamsche meesters, min of meer tijdgenooten van de Hollanders. De Bouwmeester-revue „Jolijt". „Johan Kaart en Buziau in de wolken", een der scènes uit dit groote werk, dat weer ontel- baren naar den Grooten Schouwburg te Rotterdam zal trekken. Een gedeelte van de passagiers van het in den afgeloopen nacht binnengeloopen s.s. Statendam is reeds in Engeland van boord gegaan. Onder deze laatsten was ook de heer Bouman, directeur van de H.A.L., die de reis van Engeland naar Nederland per vliegtuig had gemaakt en nu aan den wal de binnenkomst van het schip stond af te wachten. De reis van directeur Bouman naar Ame rika hield verband met den moeilijken toe stand, welken de oorlog voor de Holland- Amerika-Lijn heeft geschapen. Tengevolge van het inkrimpend passage-verkeer tus schen Amerika en Europa is een gedeelte van het personeel in Amerika overcompleet geworden. In verband hiermede heeft de H.A.L. zich genoopt gezien een gedeelte van haar personeel in Amerika te ontslaan. Indien de stand van zaken nog slechter wordt, zal nog ter verdere inkrimping van de Amerikaansche bijkantoren moeten wor den overgegaan. Voor een gedeelte zal dit afhangen van de verdere belangstelling van het Amerikaansche publiek voor de door de H.A.L. georganiseerde cruises, waarvan de „Nieuwe Amsterdam" kort geleden er een viertal naar de Bermuda's heeft gemaakt. De belangstelling hiervoor was niet groot. Voor de cruise, welke de „Nieuw Amster dam" momenteel heeft ondernomen, waren ongeveer 60 deelnemers. Of de groote cruise rond Zuid-Amerika zal doorgaan staat nog niet vast. Deze gang van zaken wettigt de grootste voorzichtigheid en maakt nog ver dere inperking van de Amerikaansche bij kantoren niet onwaarschijnlijk. Bij het alhier op 23 December gehouden examen door de Mode VakSchoolvereeniging „Samenwerking", slaagden van haar afdee- ling Vierambachtsstraat 46 a Rotterdam West voor coupeuse mej. M. P. Tegelaar, Bergschenhoek; voor costumiere mej, M. J. I. Wijkman, mej. H. A. Biesheuvel en mej. C. G. Vugts, allen alhier. Bij het examen, gehouden door de Konink lijk goedgekeurde vereeniging „De Eerste Rotterdamsche Modevakschool, gevestigd Beukelsdijk 2123, directrice mevr. A. Ver schuren-van Lieshout slaagden voor cou peuse J. Waarts, Rotterdam; A. Breus, Hille- gersberg; voor costumière W. A. Vishol, Nu- mansdorp, A. H. Grönefeld, A. Rijshouwers, G. Oudenaarden allen te Rotterdam. De heer M. Tabak, rangeerder te Rotter- dam-Fo. zal Frijdag a.s. 29 December, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Nederlandsche Spoor wegen. Een viertal teekeningen van Albreoht Dürer herinneren er aan, welk een groot teekenaar deze meester was. Een krab werd tijdens een verblijf te Venetië met groote nauwkeurigheid op het papier gezet, met een om zoo te zeggen wellustig oog voor het lugubere en afstootende in dit weekdier. Twee minutieus geteekende Apostelvoeten zijn wat slap van compositie gebleven, be koren toch door een verbluffende zorg voor eik detail. Wat bezaten die ouden een ge duldHet lijkt, alsof de tijd voor hen geen waarde had. Als merkwaardigheden hangen op de expositie enkele reliefportretten, beeld houwwerk van omstreeks 1530, voorstellen de leden van de familie van Vladeracken. Het zijn zeldzame staaltjes van Noord Ne derlandsche kunst, geïnspireerd op voor beelden uit Zuid Duitschland. Men zou ze della Robbia's in hout kunnen noemen. Terecht vestigt Dr. Hannema er in zijn be schrijving er van de aandacht op, dat de reliefs veel overeenkomst vertoonen met de portretten van Jan van Scorel. Wat verder nog bijzonder opvalt, is het fraai geschilderde vrouwsportret van Frans Hals en een oolijke Jan Steen, waarin spe ciaal de zich onder behandeling van een chirurgijn bevindende vrouw een heel goed typeerende uitdrukking geeft van hoop en wantrouwen tegenover het heerschap, wiens uiterlijk niet bepaald vertrouwenwekkend is en die dan ook een bezorgde huisgenoote de noodige uitlegging schijnt te moeten geven. Van meesters uit de zeventiende eeuw telt de tentoonstelling een serie landschap pen, van Jan van Goyen, Aert van der Neer, Jacob van Ruysdeal en zeegezichten van de gebroeders Willem en Adriaan van de Velde. Een ander stuk, dat tot een bezoek aan de tentoonstelling noopt, is „Abraham en de engelen' van Rembrandt. Het is een werk uit zijn middenperiode (1646). Ook typisCheHollandsohe interieurschil ders als Fieter de Hoogh, Gerard Dou, Ga briel Metsu, Jan Steen en Brekelendam zijn vertegenwoordigd. Van Jongkind zijn er een ijsgezicht en een gezicht op Overschie. Vincent van Gogh schilderde te Arles Camille Roulin tegen een achtergrond van groen. Het is langen tijd in het bezit geweest van het buitenland en thans naar ons land teruggekeerd. De namen der scheppers van de overige tentoongestelde werken demonstreeren ten slotte, dat deze Kersttentoonstelling bijzon der rijk geschakeerd is. Men staat nu eens voor een Longhi, dan voor een Claude Mo net, daarna voor een Tiepolo. Degenen, die er zullen zoeken naar het bronzen danse resje van Degas, den meester der geschil derde balletteuses, dienen te noteeren, dat dit pas begin Januari naar Rotterdam zal komen. Het bevindt zich nog op de tentoon stelling van Fransche kunst te Amsterdam. Laten we intussohen een tweetal geestige schilderstukken van den Franschen satiricus Honore Daumier niet vergeten. Deze schep per van zoovele hoonende teekeningen, waarin de Fransche bourgeoisie aan de kaak werd gesteld, heeft ook schilderijen ge maakt. Eén er van geeft zijn kijk weer op het genre kunstminnaars, dat de tentoon stellingen afloopt.... j[||'ir[||[lllll!lllllli:il!llllllll!lll!l!lll!ll!ll!l!!llllllll!lllllll!!ll!lllli:r| ?ll!llllllll!lll!IIII1lll!l!lllIllllllllIIIIIIIIlllllIl!llllllll!l!IIM!lllllilllili Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 28 December in: Studio, Levensavond (volw.); Thalia: 'tZit in de lucht; Arena: Wie is de vader? (boven 18 jaar); Colosseum: Andy Hardy in het wilde Westen en Drie schattige meisjes groeien op (boven 18 jaar); Scala: Honolulu (volw.); Prinses: De pastoor van Kirchfeld en Je kunt niet alles hebben (bov. 18 jaar); Cor so: De onsterfelijke wals (volw.); Centraal: Kinderen der wildernis en De wapensmokke laars van Manilla; Ooster: Als vrouwen re- geeren en Parijs op de huwelijksreis (boven 18 jaar); Victoria: 't Begon in de Seine en Wat leven wij toch gelukkig (boven 18 jaar); Asta: Zigeunerbende en Come on cowboys (boven 18 jaar); Harmonie: De roos van Washington Square en De duivelecho (volw.); Grand: Kouwe drukte (boven 18 jaar); Luxor Moeder (volw.); Olympia: De ex-kampioen en De geheimzinnige ruiter (boven 18 jaar); Capitol en City: Stanley en Livingstone; Doelen (t.m. Dinsdag): De model-echtgenoot (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam- sche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Unger, Eendrachtsweg 27, schil derijen van M. Wiegman (tot 31 Dec.) Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Jan.) Atelier, L. Torenstraat 66, kersttentoonstelling R'damsche Zondag schilders (tot 2 Jan.) Impuls, Witte de Withstraat 55, kersttentoonstelling tiental kunstschilders (tot 2 Jan.) R'damsche Kunstkring, oude kunst uit verzameling v~. een stadgenoot (tot 2 Jan.) Schiedam. Passage: Marionetten en Hou je roer recht (boven 18 jaar); Monopole: IJsco-toeristen en Drie mallen invallers (boven 18 jaar)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1