J. SOOMERS „ADRESSEN" GARAGE WALDO" HET JAAR IN VOGELVLUCHT. H. TH. v. d. VLERK Taxi's. Rijles. Auto's zonder chauffeur. Reparaties r—rrr- s STADSNIEUWS. AAK C.C.G.v.d. AREND ZATERDAG 30 DECEMBER T939 COMMISSARIS H. P. CLASIE neemt afscheid van het politiecorps. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telef. 68735 Duizenden platen triplex FRANS VAN THIENEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST KENNISGEVING. BIOSCOOPNIEUWS. BURGERLIJKE STAND R. K. SCHAAKVER, S. B. O. WEINIG SCHOKKENDE GEBEURTENISSEN. De brandweer in Schiedam overbodig AANSCHAFFEN GOEDEN BRIL ROTTERDAMSCHEDIJK 268 Hartelijke ivoorden getuigen van de groote waardeering. Hedenmorgen heeft commissaris H. P- Clasie op hartelijke wijze afscheid genomen van het politiecorps. Zooals bekend, is de heer H. p. Clasie met ingang van Maandag a.s. be noemd tot commissaris, tevens waarnemend hoofdcommissaris van politie te 's-Graven- hage. Hoe commissaris Clasie gezien is bij alle leden van het Schiedamsehe politiecorps bleek hedenmorgen overduidelijk uit de vele en hartelijke woorden die door leden van hoog tot laag werden gesproken. Zij getuigden niet alleen van waardeering voor den corps chef, maar ook van een hechte vriendschap. Om elf uur verzamelde zich in den kamer van den commissaris de burgemeester mr. dr. F. L. J- v- Haaren, le leden van het kader, de brigadiers, rechercheurs en agenten van politie, voor zoover die op dat moment ge mist konden worden. Ook mevr. Clasie was aanwezig. fÊ Hoofdinspecteur J. Blomsma heette welkom Toen u, aldus spr., 15 Juni 1935 hier kwam, vermoedde niemand dat u reeds weer zoo spoedig zou vertrekken. Het spijt ons allen. Uw promotie is echter een eer voor ons corps. Wij hebben u leeren kennen als een goed chef, waarmee een ieder op kon schieten als hij tot devies had „plichtsbetrachting". Ook respec teert spr. den commissaris als vriend. Spr. memoreert dan de vele veranderingen in het corps. U kunt aan uw opvolger een uit stekend corps overgeven. Tot slot wenscht spr. het beste voor de toekomst toe en hoopt dat de heer Clasie in den Haag mag vinden wat hij er van verwacht. Namens het corps overhandigt hij dan een Perzisch kleedje. Inspecteur Schotvanger sprak namens de recherche. Behalve commissaris was u een goed mensch. In het begin zagen velen hem als een boeman. Zij die het genoegen hadden hem nader te kennen, merkten gauw dat zij te doen hadden met een beminnelijk mensch. Namens de recherche dankt spr. voor het vele dat de commisaris voor deze afdeeling had gedaan. Brigadier J. Noordijk sprak namens de afd. Schiedam van de Nederlandsche bond voor de diensthond. Spr. feliciteert met de be noeming en dankt voor de steun én de vele blijken van belangstelling. Door uw werk kwam hier aan het corps de hondenbrigade tot stand. Dat was de kroon op ons werk. Spr. overhandigt een cadeau in de sfeer n.l. een schemerlampje met aan de voet een hond. Namens de afd. Schiedam van de Christe lijke bond van Politie-ambtenaren in Neder land sprak brigadier v. d. Spek. Spr. brengt dank voor de medewerking in de vele zaken de dienst betreffende. In alles gaf u de vakorganisaties zeggenschap. U heeft bij uw komst hier, gezegd, dat u van ons vergde dat wij voor 100 pet. politieman waren en dat u dan voor onze belangen op de bres zoudt staan. U hebt woord gehouden Spr. hoopt dat de samenwerking met uw op volger even hecht zou zijn. Rechercheur v. d. Born, sprak namens de afd. Schiedam van de R. K. Politiebond St. Michael. Spr. memoreerde dat de samenwerking tusschen den commissaris en de organisatie steeds uitstekend is geweest Steeds heeft u uw volle medewerking gegeven. Spr. hoopt dat de nieuwe taak de volle bevrediging zal geven. Namens het „geordend lawaai" of te wel bet Schiedamsehe Politie Muziekgezelschap, sprak de heer de Waal. Op uitvoerige en vaak humoristische wijze memoreerde spr. de medewerking van den commissaris en hoe deze zijn taak als eere- Voorzitter opvatte. De heer van Kesselen sprak namens de administratie en wees op de vele verande ringen die commissaris Clasie bij de „papie ren" politie heeft gebracht. Nogmaals sprak de heer de Waal nu na mens de Alg, Ned. Politiebond. Naast de plichtsbetrachting die van ons vroeg wis ten wij dat onze materieele belangen bij U in goede handen waren. Wij verliezen een corpschef die een open oog had voor onze stoffelijke belangen. Agent Soeters spr>< namens de Nederland sche politie sportbonden woorden van dank en agent Zuidgeest deed dit namens de Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland. De burgemeester M\ Dr F. L. J. van Haa ren kreeg hierna het woord: Spr. wil beginnen met te onderschrijven het vele dat naar voren is gebracht ten aan zien van Uw persoon en van Uw werk. 4% jaar geleden mocht ik U welkom heeten en de hoop uitspreken het U het corps in goede banen mocht lijden. Wij waren toen beiden GROENELAAN 40 Filiaal: ROZENBURGPLEIN 1 wenscht Clientèle, Vrienden en Bekenden een voorspoedig 1940 CKenQcn een Rijwielen - Ijzerwaren - Elect'r. Onderdeden. Reel. 1946S 10 bier ,vreemden. U had voor oogen, langs rechte weg de taak van het corps en het heil der bur^-- yaak he* ik met U mogen sa_ men werkt,; hebt steeds de weg gevolgd die tot doei ha(j het leiden en bouwen van de tucht en paraatheid in het corps, p>at U de goede wes heht gevolgd bewijzen de woorden van hed^nmorgen. Dat zegt ook de promotie naar de residentie. Namens het ge meentebestuur dank voor wat gij voor dit corps en in dit corps vQoi. de burgerij bereikt hebt. Dank ook aan meVr Clasie: Wij zien U noode gaan. Toch wenSch ik u geluk met het groote succes welke u ten deel valt. Spr. overhandigde hierna pen bureau lamp. Commissaris Clasie nam hierna zelf het woord. Waar nu het uur van afscheid is aangebro ken wil spr. zijn dank betuigen aan H. m de Koningin voor de benoeming. Spr. is Ver- "eu6d dat hij een veelomvattende en nieuwe aak gaat aanvaarden. Het beteekent veel vpriC??ps' dat mij lief is geworden, te gaan hnrcaV In de eerste piaats dankt spr. den een k''f""e's^er' Steeds stond u gereed. U is tie-nrnn^meeS^er d'e .klik heeft op de poli- crji; 'satie en Politiewezen. Afkeurende strn 1 'S Vaflk ket wapen waarmee men be- ono^TiiiT!^' Laten die lieden pogen een n bli te krijgen. Ik heb u leeren kennen jtfm ^^40^ - „Ergens" in Nederland is het officierencorps uitgebreid al is dit niet geschied bij legerorder. De daar gelegerde militairen hebben hun kapitein een collega bezorgd, van wien echter moet worden aangenomen, dat hij slechts eenige dagen bij het detachement zal verblijven. Dat hem echter inmiddels alle eer bewezen wordt, brengt deze opname in beeld. als' een uitstekend hoofd van politie, waar mee ik Schiedam feliciteer. Harde maatre gelen moesten wel eens genomen worden. Het pad ging niet over rozen. Dank ook aan mijn vrouw die mij in de moeilijke dagen een groote steun was. Hulde aan de mannen, den hoofdinspecteur, de inspecteurs, die ik vaak mijn jongens noemde, hulde aan bri gadiers, motorbrigade en straatpolitie. Ik heb veel van u geëischt. Ik stelde gezag en discipline als eerste eisch. Om achting in te boezemen voor het gezag moet het gezag de achting waard zijn Bouwt voort. Moge uw aller streven gericht zijn op verheffing van de politiestand. Spr. dankt voor de vele be wijzen van belangstelling en sympathie. De band wordt wel gescheurd maar niet verbro ken. Het moge u en uw gezinnen goed gaan. Men laat soms veel achter, ook hier. Maar de toekomst roept. Vooruit moeten wij in de gestelde richting. De sprekers dankt spr. voor hun woorden en geschenken. Ik zal deze dag nog lang in mijn herinnering hou den. Dan geeft spr. het stuur van het politie- schip over aan hoofdinspecteur Blomsma. Spr. wenscht van harte succes bij het vervullen van de moeilijke taak. Tot slot wenscht spr. allen goed toe voor het komende jaar 1940. Hierna was er gelegenheid den scheidenden commissaris de hand te drukken, waarvan alle aanwezigen gebruik maakten. ronde stokken en latten in alle maten. Broersveld 123. Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42 Ondem. A. G. van Dorp SINGEL 41—45 TELEF. 67-57-0 Morgen, Zondag, zullen de volgende ge- neesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn A. Hoogendijk, Tuinlaan 74; A. D. de Leeuw Westvest 12; J. J. G. de Maeyer, B. Knap- pertlaan 30. Geopend zijn de apotheken van de firma C. I. Jansen, Swammerdamsingel 41 en de firma Gouka Co., Groenelaan 127, die bei de in de komende week tevens de nacht dienst waar zullen nemen. Op Nieuwjaarsdag. Maandag 1 Januari a.s., zullen de volgen de geneesheeren voor spoedgevallen aanwe zig zijn: a. H. de Bruyn, Nw. Haven 147; A. L. S. Kunze, Singel 70; J. Ris, Tuinlaan no. 92. Op Nieuwjaarsdag zal geopend zijn de apo theek Centrum, Hoogstraat 118. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam maakt, na mens den Minister van Economische Zaken bekend, dat de opplakvellen met Suikerbon nen, bon no. 6, moeten worden ingeleverd op: 2. 3, 4, 5 en 8 Januari 1940. De opplakvellen met Erwtenbonnen, bon no. 5, inleveren op- 8 9 10, 11 en 12 Januari 1940. Daar op Maandag 1 Januari (Nieuwjaars dag) geen opplakvellen kunnen worden in geleverd, zullen Détaillisten, die op dien dag hun opplakvellen moesten inleveren, nu Sui kerbonnen no. 6, en Erwtenbonnen no. 5 tegelijk inleveren op Maandag 8 Januari 1940; zoowel Suiker- als Erwtenbonnen moeten op afzonderlijk „Ontvangbewijs" verantwoord worden. Tot 4 uur worden opplakvellen aan genomen. Schiedam, 30 December 1939. Passage-theater. In het Nieuwjaarsprogramma draait in het Passage-theater na het journaal „Vlie gende Vrouwen" met Kay Francis en Wil liam Gargan. Het is een sterke film vol spanning en emoties. Het verhaal draait om een vrouw, die alles waagt om de kosten voor de operatie van een verlamden broer bij elkaar te krijgen. Hiertoe vliegt zij mee in de vrouwen-luchtrace van Burbank naar Cleveland. Een prijs van 15.000 pd.st. is daar mee te verdienen. Na een emotioneele race wint zij. Dan gaat alles verder voor den wind. Zij krijgt nog een man en de broer kan geopereerd worden. „Juarez" met in de hoofdrol Paul Muni draait na de pauze. Het is een film uit de geschiedenis. Maximiliaan van Habsburg wordt naar Mexico gezonden om het land te vrijwaren van de invasie van een vreemde mogendheid. Direct nadat Maximiliaan met zijn vrouw Aartshertogin Charlotte voet aan wal zetten worden zij reeds bedreigd door Juarez, de president van het democratische Mexico. Na de troonbestijging ontvlamt de strijd. Juarez vlucht, maar uit zijn legers heeft hij guerilla-benden gevormd, die hun slag slaan. Maximiliaan doet alles om de ge negenheid te winnen van de Mexicanen en vooral voor Juarez. Het antwoord van hen, is dat zij het kruitmagazijn in de lucht la ten vliegen. Dan teekent hij een decreet waardoor niemand meer gewapend mag zijn. Dan breekt het verraad los. Carlota vertrekt naar Frankrijk om hulp te halen. Alles werkt haar daar tegen tot dat zij haar verstand ver liest. Juarez slaat moedig zijn slag totdat Ma ximiliaan en zijn mannen gevangen geno men worden en moeten boeten. Een goed programma dat een bezoek over waard is. Monopole-theater. Zooals reeds Donderdag j.l. in ons blad werd aangekondigd draait deze week in het Monopole-theaer de film „Jongensstad". Er is geen werkelijk slechte jongen luidt de eenigszins gewrongen vertaling van father Flanagan's lijfspreuk „Ther is no realy bad boy". Met het hechte geloof in deze spreuk bouwt hij aan zijn „Jongensstad". Een stad ge bouwd door, bewoond door en bestuurd door jongens van de straat, die in deze omgeving opgroeien tot volwaardige staatsburgers, ter wijl zij anders opgroeien zouden, voorbe stemd zeggen sommigen zeer ten onrechte, tot misdadigers. Wij zien father Flanagan (Spencer Tracy) in zijn moeilijkheden om zijn stad te stichten, om zijn stad te leiden en om zijn stad te redden. Bij deze red ding speelt een der jongens (Mickey Rooweg) een bijzondere rol. Hij is de stich ter en de redder van de ondergang van jongensstad. Alleen deze feiten zouden voldoende zijn voor een goed filmverhaal, maar er zit meer in deze film, zelfs veel meer. Wij zien en beleven mee de wending die een opstandi ge jongen moet maken om zich aan te passen bij Jongensstad. Het lukt hem niet en hij loopt weg. Maar hij keert terug. Weliswaar onder bijzondere omstandigheden. Want door zijn terugkeer wordt „Jongensstad" gered en hij wordt tot burgemeester benoemd. Het is een grootsch filmwerk, dat geen en kele Schiedammer mag verzuimen te gaan zien. Na de film wordt gecollecteerd in de hall voor het St. Franciscus Liefdewerk. Het programma voor de pauze wordt ge vuld met het journaal en de film: „Leert het leven liefhebben". Een verhaal van een schilder die door zijn kwast een rijk meisje krijgt, er mee trouwt, beroemd wordt en zijn vrouw daardoor dreigt te verliezen. Gistermiddag heeft de directie van Mo- nopole een gastvoorstelling gegeven voor de Geestelijken en Eerw. Broeders, die zich in een druk bezoek en ruime waardeering voor het gebodene mocht verheugen. GEBOREN: Willem P. R. H., z. van A. .J. W. de Bruijne en D. C. H. Block, Dr. Nolet- straat 1. Margaretha M. A., d. van J. F. Roosloot en M. Zagwijn, Boerhavelaan 1 Cornells F., z. van F. van Pelt en M. Rood- bol, Kreupelstraat 50. Dirk, z. van J. Bakker en A. A. Baron, Nössaulaan 75. Martina, d. van A. Jongejan en J. A. den Boer, P. K. Onneslaan 166. GEHUWD: C. J. A. Felperlaan 28 j. en A. G. de Leeuw 21 j. OVERLEDEN: L. Tol wed. v. W. Noorde man 74 j. B. K.laan 59. C. J. M. Nolet 68 jaar, L. Nieuwstraat 151. A. J. Boekee, 11 maanden, Reaumurstraat 14. Uitslagen van de op gisteravond ge speelde partijen: A. SprongJ. Mulder 10; H. KloosJ. de Jong 01; W. Steenhouwer J. van Slobbe 01; J. SchniederE. Lin nenbrink 1—0; A. de Jong—J. Steens L. Beek—H. Paap 0—1, A. Osterholt—A. Ve ringmeier 01; H. MarxF. Schmiermann 01; J. ZoetmulderP. Oomen Voor de le klas van het R. K. Schaakver- band (district Rotterdam) zal a.s. Dinsdag gespeeld worden de wedstrijd S.B.O. 1 Rotterdam Zuid 1. Woensdag a.s. voor de 2e klas: Pion 1— S.B.O. 2. Weer is een jaar ten einde. 1939. Is een jaar geweest dat nog lang in het geheugen van een ieder zal blijven en waar later nog steeds over gesproken zal wor den. Onze nazaten zullen dit jaartal vast en zeker in hun geschiedenisboeken terug vin den. Op Internationaal gebied is veel, heel veel gebeurd. Landen werden van de land kaart weggevaagd. Groote Europeesche mo gendheden raakten met elkaar in oorlog. Het grootste land van Europa ging vechten mei een van de kleinste. Tot nu toe werd dit een strijd als van David en Goliath. De klei ne bood moedig tegenstand en verschillende malen kreeg de groote klappen die aankwa men. Al deze gebeurtenissen wierpen ook hun schaduw op ons land, 25 Augustus werd de voor-mobilisatie afgekondigd en drie da gen later volgde de afkondiging van de al- geheele mobilisatie. Tal van mannen trokken naar hun bestemming om de neutraliteit van ons land te handhaven. Veel lieten zij ach ter, Huis, betrekking en hen die hun dier baar zijn. Geen moment werd er getwijfeld. Het was noodig, zij kwamen. De. echte Holland- sche geest kwam tot uiting. Zij allen ston den klaar om ons „je maintiendrai" te hand haven. In het land zelf kwamen ook tal van maatregelen tot stand. Distributie van suiker en erwten kwamen. De distributiekaarten werden uitgereikt. Gelukkig waren deze laatste tot nu toe nog niet noodig. Overal werden veiligheidsmaatregelen genomen. Voor luchtbescherming werd veel gedaan. Schuilloopgraven werden aangelegd. Ook Schiedam bleef in deze maatregelen niet achter. Toch buiten hetgeen hierboven omschre ven is, heeft 1939 voor onze stad niet veel bijzonders gebracht. Wij blijven Goddank, gespaard voor ernstige rampen, ongelukken of branden. Verschillende vooraanstaande personages verdwenen uit onze gezichtskring. Enkele ontvielen ons geheel door de dood. Hen gedenken wij met weemoed. De belangrijkste voorvallen uit ons Schie damsehe leven zullen wij hieronder in het kort memoreeren. 3 Jan.: De tooneelclub „P. V." vierde haar 12%-jarig bestaan. Voor den R. K. Vrouwenbond voerde zij „De privé- verpleegster op. De voorzitster Mevr. Pluym werd hartelijk gehuldigd. 6 Herman Ruseier, de sympathieke portier van het hoofdbureau van politie, herdacht onder groote be langstelling zijn zilveren jubileum bij de politie. 12 Orpheus gaf in het Passage-theater een prachtig geslaagd concert. Wer ken van Badings, Pijper en Appel doorn. 13 De genie sloopt 'twee fabrieks- schoorsteenen op het terrein van de voormalige kaarsenfabriek. Makke lijk ging dit karwei niet. 18 Jan.: Het Schiedamsehe Politie Muziek corps trad voor het eerst voor het publieke forum. Het wordt een succes. 19 Jan.: Schiedam was „verduisterd". Erg donker was het nog niet. Overal was nog licht te zien. 23 De hooge raad verwierp het cassa tieberoep i.z. het visschen in de Pol dervaart. Het resultaat was dat in de Poldervaart weer vrij gevischt mocht worden. 27 De burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren sprak in de vergade ring van de gemeenteraad zijn nieuwjaarsrede uit en besprak de toestand van onze stad. 31 Bij Wilton Feijenoord had de tewa terlating plaats van de onderzee boot-mij nenlegger O-20 voor de Ne derlandsche marine. 9 Febr.: Besloten werd de groote bloemen tentoonstelling „Polyantha" die in het Sterrebosch gehouden zou wor den niet door te laten gaan. De vorst- schade was hiervan oorzaak. 10 De R. K. Staatspartij hield haar jaarvergadering en herdacht daar bij de toen pas ontslapen Paus Pius XI. 19 S. V. V. behaalde het afdeelingskam- pioenschap van de 2e klasse B der K. N. V. B. Na 15 wedstrijden was zij nog ongeslagen. 20 De R. K. Staatspartij opende het po litiek werkseizoen. Pater Peters sprak over onze taak. 22 Stationschef Baars nam in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van het personeel van station Schie dam. 2 Maart: Agent Dries vierde zijn 25-jarig jubileum bij het Schiedamsehe Poli tiecorps. 10 De brandstichters van de Walvisch- molen werden voor de Rotterdam- sche rechtbank veroordeeld. 10 De paardenmarkt werd gehouden. De aanvoer bedroeg 14 paarden. 11 Bijna 700 Schiedammers trokken naar Amsterdam voor de stille om gang. 13 De commissaris van de Koningin Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek opende onder groote belangstelling de Oranjebrug. Een werk van groote beteekenis was hiermee tot stand ge komen. 17 Wilton-Fijenoord kreeg van de Hol- land-Amerika Lijn opdracht tot het bouwen van twee schepen van het Noordam-type, elk groot 12000 ton. 25 Bij Wilton-Fijenoord werd het 12000 ton metende tankschip Cistula te water gelaten. Het schip was bestemd voor de Shell-groep. 27 Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta ver leende bemiddeling bij het dreigend conflict in de metaal-industrie. 2 April Een oud gebruik werd in eere her steld. In de Havenkerk werd een prachtig geslaagde palmpaaschtocht gehouden. 2 De leden der R. K. S. P. stelden het referendum vast voor de candidaten- lijst der komende Gemeenteraads verkiezingen. 7 Een meermalen geuite wensch ging op deze datum in vervulling. Het Broersveld werd van 'n nieuwe ver lichting voorzien. 9 Mej. J. L. L. Scheffers herdacht den dag waarop zij vóór 25 jaar in dienst trad bij de H.A.V.-Bank. 10 Een dubbel jubileum. Het echtpaar J. de Jongevan Woerkom vervul de op dezen dag 25 jaar lang de functies van badmeester en badjuf frouw. 11 Op dezen dag werd de Jogetento ge opend, die een exhorbitant succes werd voor de Schiedamsehe St. Jo- sephgezellen. 12 Ruim 180 dames uit Schiedam en omstreken eerden door een ingetogen bedevaart onze groote Stadsheilige St. Liduina. 13 „U. D." toonde zich op dezen avond van haar beste zijde. Zij gaf een uit stekend geslaagde gastvoorstelling voor de leden van de Schied. Kunst kring. 16 D.S.W. hield nationale afstands- marschen. 19 Verkiezingen voor de Prov. Staten. Schiedam bracht een flinke stem- menverhooging voor de R. K. S. P. 19 Op dezelfden dag werd het 3000ste lid ingeschreven van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, afd. Schie dam. 22 De schooljeugd topnde haar kunnen; 1700 jongens en meisjes namen deel aan de jeugdmarschen. Er was geen enkele uitvaller. 27 De heer A. Verhaar herdacht zijn zilveren jubileum in dienst der ge beente. 30 De R. K. S. V. Excelsior nam met een kleine plechtigheid afscheid van haar terrein aan de Damlaan. 1 Mei De heer I. Vooren herdacht zijn zil veren jubileum als leeraar aan de Ambachtsschool. 5 Op dezen dag werden de automati sche lichtsignalen op het kruispunt OranjestraatLange Nieuwstraat in werking gesteld. Zij zijn nog steeds een obstakel voor het verkeer en een hinderlaag voor de voetgangers. 7 De Schied. voetbalver. Martinit be haalde het kampioenschap van de derde klasse K.N.V.B. 14 Onder zeer groote belangstelling werd het nieuwe sportpark van de R. K. S. V. Excelsior aan de Laan- slootscheweg geopend. 19 Schiedam kreeg een tweede hon derdjarige in de wed. Berkel, die op dien dag honderd jaar werd. 29 Talrijke Schiedammers trokken ter bedevaart naar den Briel. 1 Juni Een uitgelezen dag voor jubilea. Bij de firma van 't Hoff en Jongepier kwamen drie jubilarissen voor; mej. S. C. Bok vierde haar 20-jarig ju bileum als directrice der Gem. Lees zaal. Bovendien bestond op dien dag het station te Schiedam 50 jaar. 3 Tot slot van de viering van het 20-jarig bestaan organiseerde de Schied. Burgerwacht geslaagde af- standsmarschen. 10 Op dezen dag herdacht het echtpaar J. Zoetmulder en M. Zoetmulder Weber hun 65-jarige echtvereeniging 11 Na een harden promotiestrijd pro moveerde Martinit door een 10 overwinning op D.C.L. naar de 2e klasse van den K.N.V.B. Begin het jaar met het HOOGSTEL 91. Reel. 1904S 12 1 Jan.: Tivoli-Schouwburg, Schoppenaas en Nieuwjaarswensch (Ruys-ensemble), 2.15 en 8.15 uur (volw.) Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt, (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur, Zon- en feestdagen ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 Januari in: Studio: Levensavond (volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Arena: Wie is de vader (boven 18 j.); Grand: Kouwe drukte; Luxor: Moeder (v. volw).; Scala: Middernacht-taxi (volw.); Colosseum: De visschersjongen en Spotter nij en zotternij; Prinses: Luchtduivels der marine en De aanhouder wint; Corso: Als vrouwen verliefd zijn (volw.); Capitol en City: Stanley en Livingstone; Ooster: Drie handige meisjes worden groot en 't Begon in de Seine (boven 18 jaar); Victoria: Zij trouwde den melkboer en Drie handige meis jes worden groot (boven 18 jaar); Centraal: De fluitende pijl en Wees op je hoede (bo ven 18 jaar); Asta: Jongensstad; Harmonie: Dodge city en Terwijl New York slaapt (volw.); Olympia: Storm over de prairie en eerlijkheid is ook niet alles (boven 18 jaar) Tentoonstellingen: Tentoon stelling „Rotterdam—Batavia" (Schiedam sehe Singel 55), dagelijks 1017 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Unger, Eendrachtsweg 27, schil deryen van M. Wiegman (tot 31 Dec.) Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Jan.) Atelier, L. Torenstraat 66, kersttentoonstelling R'damsche Zondag schilders (tot 2 Jan.) Impuls, Witte de Withstraat 55, kersttentoonstelling tiental kunstschilders (tot 2 Jan.) R damsche Kunstkring, oude kunst uit verzameling van een stadgenoot (tot 2 Jan.). Kunsthandel v. Zanten, schilderijen van M. B. J. Jung- mann (tot 15 Jan.). Schiedam. Passage: Juarez en Vliegende vrouwen; Monopole: Jongensstad en Leert het leven liefhebben (boven 18 jaar). Gediplomeerd Uurwerkmaker Telefoon 67593. p.f. Recl.l948S 10 Het Nederl. s.s. „Spar", dat in Duins een aanvaring had en zwaar beschadigd werd, is in Rotterdam aangekomen, waar onmiddellijk begonnen werd met het lossen van de lading. 15 Op dezen dag begon men met het plaatsen van de automatische over wegbeveiliging bij den overweg nabij Kethel. Thans na ruim een half jaar werken de lichten nog steeds niet en loert de dood nog op slacht offers. 16 De R. K. Staatspartij hield een pro- pagandavergadering in verband met de gemeenteraadsverkiezingen. Snee kers waren mr. M. M. van Velzen en J. W. v. d. Akker. 21 Schiedam koos zich een nieuwen ge meenteraad. De rechtsche meerder heid werd versterkt. 1 Juli: De heer C. J. Plat, hoofdboekhouder bij de Werf Gusto vierde zijn 40-ja- rig jubileum. Hij ontving in verband met dit jubileum de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. 3 De leden van het „Stedelijk" maak ten een reis naar België. 5 De federatie van Schiedamsehe mu ziekgezelschappen organiseerde een concert in het Volkspark, dat jam mer genoeg in het water viel, Plu- vius trad als spelbreker op. 7 De eenigste groote brand van Schie_ dam. De oude molen „de Draak", staande aan de Noordvest, brandde geheel uit. Onder groote belangstelling werd de Mathenesser wielerbaan geopend. De R. K. Vrouwenbond hield haar jaarlijksche autotocht die wederom een succes werd. Een zeldzaam jubileum, de beken de poelier Leen van Dijke haalde op dien dag zijn 50ste jachtacte op het stadhuis. In de op dien dag gehouden Raads vergadering werd Ir. H. B. J. Aïke- ma benoemd tot directeur van Ge meentewerken. Een 40-tal Schiedammers trokken naar Nijmegen om deel te nemen aan de „Vierdaagsche". In de Havenkerk droeg Pater Aegi- dius Engering zijn eerste plechtige H. Mis op. In de prille morgenuren vertrok de Kevelaersche Processie. Ditmaal werd een pelgrimage ondernomen naar Scherpenheuvel. Heel Nederland vierde feest, Schie dam bleef zeker niet achter. Vol enthousiasme ontwaakte de stad bij het hooren van de geboorte van een tweede Prinses in het Prinselijk ge zin. 13 Het eerste cricketelftal van de R.K. S. V. Excelsior behaalde het kam pioenschap van de overgangscompe titie. 16 De Schiedamsehe feestdag werd ge vierd. Duizenden van buiten de stad vierden het feest mee. Het wordt een daverend succes. 19 Broeder Dominicus, de ziel van de aspirantenafdeeling van Excelsior, werd overgeplaatst naar Nijmegen. Hartelijk was het afscheid van „zijn" jongens. 28 De algeheele mobilisatie afgekon digd. Ook Schiedam leverde vele mannen die zonder morren alles ach terlieten en naar hun bestemming trokken. Onze hulde aan hen. 31 Al werd Koninginnedag in verband met de toestand niet gevierd, toch toonde Schiedam zijn aanhankelijk heid aan ons Vorstenhuis door een massale vlaggentooi. 1 Sept.: De staat van oorlog afgekondigd, ook In onze gemeente. 5 De vier wethouders van onze ge meente werden op dien dag herkozen 7 Priorius Venantia van Huize St. Li duina verliet onze stad door over plaatsing naar Nijmegen. 10 m Een bijzondere dag voor Katholiek Schiedam. Deken A. J. C. Schraag 8 18 21 21 24 30 31 5 Aug

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1