NIEUWJAAR OP HET TOON PEL f 8 j Weer verwachting. J STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DINSDAG 2 JANUARI 1940 BINNENBRAND IN EEN VILLA. ZILVEREN KOSTERSJUBILEUM. STILLE OMGANG 1940. BURGERLIJKE STAND. DE DR. NOLETSTICHTING IN 1939. ONWEL GEWORDEN. DE IJSBAAN WEER OPEN. WEEST ZUINIG MET UW DISTRIBUTIEKAARTEN. OUDE MAN IN ZIJN WONING DOOD GEVONDEN. HAAR BEEN VERWOND. EEN LIEFHEBBER VAN AUGURKEN. INBRAAK AAN DE B. K. LAAN DOOR FLAUWTE GETROFFEN. KAPELAAN EEKEN VERTREKT. INBRAAK ZONDER RESULTAAT. KETHEL. „Nooit schuilen, altijd schieten". In Tivoli te Rotterdam. Thomasvaer en Pieternel in een modern hleed. pruil 111nu 11 11111 riürmiiiiiirj NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. FELLE UITSLAANDE BRAND Betvoners van twee etages moesten lijdelijk toezien, hoe hun inboedels een prooi der vlammen werden. Zolderverdieping uitgebrand. Een felle binnenbrand, die een uiteinde lijk gevolg van de vorst was, heeft heden morgen gewoed Op de zolderverdieping van de villa van Mr. H. Smulders aan de Juliana van Stol bergstraat 19 was vanmorgen om ongeveer kwart over 10 een loodgieter bezig met het ontdooien van een afvoerpijp. Hiervoor ge bruikte hij een benzinelamp. Op een gegeven moment geraakte het houten beschot in brand. Doordat een raam open stond kwam de felle wind naar binnen en verspreidde de brand zich zeer snel. De heer en Mevr. Smul ders waren in Brussel. In het huis was alleen een kindermeisje met de vier kinderen van den heer Smulders. Deze heeft onmiddellijk de brandweer gealarmeerd. Daarna heeft zij de kinderen bij buren in veiligheid gebracht. Met de hulp van buren en enkele werklie den die vlak by de woning bezig waren heeft zij nog eenig meubilair naar buiten weten te brengen. De brandweer was inmid dels met twee ladderwagens en een mate riaalwagen gearriveerd. Binnendoor en langs de beide ladders werden de slangen ge leid en werd het vuur dat zich inmiddels over de heele bovenverdieping had ver spreid, met zes stralen aangevat. Op de bran dende verdieping waren de kinderslaap kamer en de kamer van het kindermeisje gelegen waar het vuur een gretig voedsel vond. Een makkelijke taak hadden de brand weerlieden niet. Door de strenge vorst be vroor het bluschwater en was het moeilijk zich op de been te houden. Door de woning van den heer v. d. Vijver aan de Willem de Zwijgerlaan, die naast het brandende perceel is gelegen, werd ook een slang naar de bo venverdieping geleid. Deze hoefde echter geen dienst te doen. Fel bleven de vlammen rond zich grijpen. De brandweer won echter terrein en in drie kwartier was-zij de brand meester. De brandweer stond onder leiding van haar commandant Ir. H. B. J. Aikema. De leiding van de politie berustte bij den waar nemend commissaris, den heer J. Blomsma. De zolderverdieping is geheel uitgebrand. De waterschade in de lager gelegen verdiepin gen is groot. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Hedenmiddag zouden de heer en mer. Smulders uit Brussel terugkomen. Zondag herdacht de heer P. van Geene, de koster van de St. Liduinakerk, zijn zilve ren jubileum. Te zijner intentie werd de Hoogmis opgedragen. Het altaar was rijkelijk versierd. Voor de H. Mis zong het zangkoor het „Veni Crea tor". Na de H. Mis was er in de pastorie een feestelijke bijeenkomst. De jubilaris te midden van zijn familie, on der wie zijn dochter een eerw. zuster Fran ciscanes, werden hier door den Hoogeerw. Deken, de Kapelaans en het Kerkbestuur ont vangen. Deken A. J. C. Schraag huldigde den koster met dit jubileum en prees hem om zijn stiptheid, godsdienstzin en eerlijkheid. Namens het kerkbestuur bood spr. een ca- reau onder couvert aan. Kapelaan N. Velzeboer sprak namens de overige geestelijken sympathieke woorden en deed deze eveneens vergezeld gaan van een cadeau onder couvert. Ontroerd heeft de jubilaris hierna dank gezegd voor de gebrachte hulde. .'s Middags had in zijn woning een drukbe zochte receptie plaats. Een talrijke schaar pa rochianen o. w. de burgemeester en Mevr. v. Haaren kwamen hier den koster geluk - wenschen. Ook mocht hij vele geschenken ontvangen. Het was een dag, dien koster v. Geene niet licht zal. vergeten. De Stille Omgang wordt dit jaar voor Schiedam gehouden op Zaterdag 3 Maart. Wegens de enorme drukte der laatste ja ren wordt de Stille Omgang thans over drie Zaterdagen verdeeld in plaats van twee. Het is het bestuur mogen gelukken dit jaar beslag te leggen op de ruime St. Dominicus- kerk aan het Spui. Waarschijnlijk geschiedt de reis wederom zoowel per spoor als per bus. Verdere bij zonderheden zullen nog nader worden be kend gemaakt. GEBOREN: Hendricus C., z. van L. J. D. Huiskens en J. P. Rost Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: J. A. J. Doezie 35 j. echtg. van L. J. M. Potjes, Dr. Noletstraat 1. F.. S. de Vries, 12 j., Rembrandtlaan 38. Van 1 Januari tot en met 31 December werden'in de Dr. Nolet-stichting opgenomen: 1137 patiënten, terwijl dit aantal bedroe» in 1938 1008. in 1937 977. Hieronder waren 675 klasse, R. V. B., R. V. A., en vol-tarief betalende patiënten 462 on- en minvermogende patiënten (in 1938 resp. 572 en 436). Het aantal verpleegdagen steeg dit jaar tot: Klasse, R. V. B„ R. V. A., en vol-tarief betalende patiënten 13640 (in 1938 12902); on- en minvermogende patiënten 15839 (in 1933 16825), zoodat het aantal verpleegdagen nu kwam op: 29479 (in 1938 29727). Het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt bedroeg 26 terwijl de gemiddelde be zetting per dag wederom 81 was. Het aantal bevallingen bedroeg in 1939 82, In 1938 60. Groote operaties in 1939 441, in 1938 415; kleinere operaties in 1939 482, in 1938 58f; Röntgenfoto's en doorlichtingen in 1939 538, in 1938 488; hoogtezon bestralingen in 1939 1630, in 1938 1931; chirurgische dia- thermie in 1939 117; diathermie bestralingen in 1939 1425, in 1938 909; electrische behan delingen in 1939 527, in 1938 615. In de Poliklinieken werden in 1939 2143, in .1938 2038 patiënten behandeld, terwijl resp. 5924 en 5480 poliklinische consulten werden gegeven. Dit jaa* werden 15113 bezoeken door de Eerw. Zusters Wijkverpleegsters van het ,.Wit-Gele Kruis" afgelegd, in 1938 14118 en in 1937 12152. In 1939 werd aan 236 en in 1938 218 kraam vrouwen hulp verleend. Zaterdag is de 54-jarige A. V. wonende alhier, bij het stempellokaal aan de Beurs onwel geworden. Dokter Bauer constateerde een hartaanval. Door de politie is de man naar zijn woning gebracht. De bevolking van Helsinki vlucht in een schuil gele genheid tijdens een der laatste luchtaanvallen der Russische vliegtuigen op de Finsche hoofdstad. De baan ligt er prachtig by. Dank zij de strenge vorst in de afgeloopen nacht kunnen de schaatsliefhebbers hun hart weer ophalen. De Ijsbaan aan de Spiering- hoek is hedenmiddag om 2 uur weer ge opend. Door de sneeuwval in de afgeloopen week lag het ijs er slecht bij. Door de Schie- damsche IJsvereeniging is gisteren echter de baan bespoten. Hierbij is net zoo gehandeld als men dat doet op bijv. tennisbanen. Over de geheele ijsvlakte is een laagje water ge spoten dat vannacht bevroren is. De baan ligt er nu prachtig bij. Wij maken er onze lezers op attent dat als de baan geopend is dit met bordjes op de R. E. T.-bussen is aan gegeven. De fgd. Comm. van Politie vestigt er de aandacht op, dat den laatsten tijd bij zijn. ad ministratie talrijke aangiften zijn binnenge komen van vermissing van distributiekaar ten. Daar al deze aangiften in behandeling moeten worden genomen, kost 't meestal ge- ruimen tijd aleer kan worden overgegaan tot het uitreiken van duplicaten. Dat verliezers daardoor soms gedupeerd worden is niet im mer te voorkomen. Bij de naar de vermissing ingestelde onderzoeken is wel komen vast te staan dat dikwijls op de meest slordige wijze met deze kaarten wordt omgegaan. Belang hebbenden worden er daarom met nadruk op gewezen, dat men in zijn eigen belang aan geraden wordt de kaarten zorgvuldig te be waren, opdat zoekraken ervan zooveel moge lijk wordt vermeden. Gisterenmorgen kreeg de politie kennis, dat de woning van den 80-jarige alleen wo nende A. T., aan de Rozenburgschestraat, gesloten bleef. De politie heeft zich toegang tot die woning verschaft en vond den be woner dood op bed liggen. Dr. de R. die juist passeerde, constateerde, nadat hij ter plaatse een onderzoek had ingesteld, dat de man in den afgeloopen nacht was overleden. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Gistermiddag is mej. M. H. B. uit Bolnes met haar been tegen een treeplank van een autobus opgeloopen. Zij bekwam een bloe dende wonde aan dit lichaamsdeel. Na door dokter Kunse te zijn verbonden, is zij per politieauto vervoerd naar het gemeente ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Gisteravond is door de politie aangehouden een persoon genaamd H. M. v. G. wonende alhier, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een flesch augurken, ten nadeele van een winkelier in het Broersveld alhier. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Zaterdagavond ingebroken in de woning van den heer W. aan de Burg. Knappertlaan al hier. Eenige voorwerpen, alsmede een klein bedrag aan geld werd ontvreemd. Zaterdag werd G. H. wonende alhier op het Doeleplein door een flauwte getroffen. De man is in de Doelen binnengebracht, en later per politieauto naar zijn woning ver voerd. lende posten van de te verwachten ontvang sten en uitgaven in 1940 werd hierna den Raad aangeboden. In de commissie van on derzoek der gemeentebegrooting 1940 wer den benoemd de heeren L. J. Lansbergen, P. Roodenburg en B. van Noordennen. Voor een persoon, hier woonachtig en werkzaam bij de Rotterdamsche Steenkolen handels Vereeniging, waarvoor door genoem de Vereeniging aan den Raad medewerking was verzocht voor het treffen van een wacht geldregeling, werd na uitvoerige toelichting door den voorzitter, met algemeene stemmen besloten. Bij de rondvraag spreekt de heer J. J. J. van de Water zijn verwondering uit over de gang van zaken bij de totstandkoming van en de uitvoering voor den bouw van een wacht kamer bij de dokters woning. Spreker meen de, dat de wethouder niet voldoende pres sie op den voorzitter uitoefende om dit werk, wat reeds jaren om uitvoering vraagt alsnog met meer spoed tot een goed einde te brengen. De voorzitter wijst er op, dat de ingedien de plannen van den heer v. d. Water nog enkele wijzigingen moeten ondergaan. Bo vendien zou het tijdstip voor verbouwing niet gunstig gekozen zijn. Het college heeft volgens spreker niet stil gezeten en reeds een voorloopige goedkeuring van Ged. Staten voor de verbouwing verkregen. Critiek op het werk van den gemeente architect wijst de voorzitter af, gezien de matige vergoeding voor dezen functionaris. De heer van Noordennen staat aan de zijde van den heer van de Water en laakt in scherpe bewoordingen de houding van het college. Als de voorzitter den heer van Noordennen het woord ontneemt en deze ondanks de ha merslagen van den voorzitter hierop niet re ageert, maakt de voorzitter van zijn bevoegd heid als zoodanig gebruik en schorst de open bare vergadering. Na ruim 10 minuten komt de voorzitter weer in de raadszaal terug en heropent de zitting. Hij verdedigde het beleid van B. en W. en beantwoordde de heeren v. d. Water en Noordennen, Beidse sprekers drongen nogmaals op een spoedige uitvoering van het werk aan en als de voorzitter beloofd heeft dat in de eerst volgende vergadering, vermoedelijk om streeks half Januari, de plannen opnieuw ter tafel zullen komen, wordt dit ietwat onge woon dorpsdebat gesloten. Inzake de uitkeering van de B-steun ant woordt de voorzitter op een vraag van den heer van Noordennen, dat dit ook tegen half Januari kan worden tegemoet gezien. Hierna sluiting met het gebed. Tijdens afwezighid van de bewoners is tusschen Vrijdagmiddag en Zaterdagavond ingebroken in de woning van de fam. N. aan de Juliana van Stolbergstraat alhier. Er wordt niets vermist. DE RAAD BIJEEN. Een kalme zitting met een pakkend slot. Onder leiding van het hoofd der gemeente kwam de Raad Vrijdagmiddag bijeen ter be handeling van een beknopte agenda welke deed vermoeden dat het deze keer vroeg af geloopen zou zijn. Na het gebruikelijk ambtsgebed sprak ook mr. J. J. van der Lib in weze geest en waar de notulen der vorige raad wegens drukke werkzaamheden der gemeente-secre taris nog niet voorgelezen konden worden, werd direct met de afhandeling der zaken begonnen. Een ingekomen schrijven van den Minis ter van Econom. Zaken inzake de door het gemeentebestuur te verstrekken Kerstgave aan werkloozen was mosterd na den maaltijd. De voorzitter meende in den geest van den Raad gehandeld te hebben door de Kerstgave zonder toestemming van den Raad aan de be trokken personen te verstrekken. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd de gemeenterekening en de rekening der bedrijven over het dienstjaar 1938. Een flink boekdeel bevattende de verschil Laten we het maar eerlijk bekennen: Rot terdam-Zuid en. in het bijzonder de Afri- kaanderplein-parochie heeft reeds op den Nieuwjaarsdag weer een zwaar offer moe ten brengen, door het afkomen van de ver plaatsing van kapelaan Jac. J. Eeken naar de parochie, van O. L. Vrouw Rozenkrans te Haarlem. Meer dan tien jaar heeft kapelaan Eeken in de St. Franciscusparochie gewerkt. Doch aanstonds moet verklaard, dat het tropische jaren zijn geweest, dus dubbel tellend. Dub- beltellend èn om de kwantiteit en om de kwaliteit van den arbeid. Kwistig, soms te kwistig, heeft hij met wat hem aan eigen schappen en hoedanigheden geschonken was, gesjouwd en gewoekerd. Nacht en dag „over lapten" elkaar meestal met een band van kapelaan Eeken altijd gereed, immer paraat slechts enkele uren rust. Voor de rest stond Voor alle acties was hij onmiddellijk bereid en toonde daarbij een fenomenaal doorzet tingsvermogen. Om een populair beeld voor dezen zeer populairen geestelijke te gebruiken: Bij de parochieele luchtdoelartillerie kende kape laan Eeken maar één devies: „Nooit schuilen, altijd schieten". De thans scheidende kapelaan had vooral de zorg voor de mannelijke jeugd. De Ge- zeilen kenden hem jaren lang als vice-prae ses. Wat deed hij alleen reeds om de gebou wenkwestie in orde te krijgen. Dan richtte hy als een der eersten een tiptop verkennerij in, waarbij het congregatie-element niet werd vergeten. Van de afd. mannen der H. Familie was hij jarenlang de directeur. G. A. van de propagandaclub is ook nog een van zijn titels. Naast dezen arbeid we kunnen er niet te lang over uitweiden verzette hij een „berg" werk als huisbezoekend kapelaan. Zijn record in dit opzichte zal moeilijk over troffen kunnen worden. Daarnaast was hij vaak ook pionier en minstens medewerker bij algemeen acties. Kapelaan Eeken was overal bij, aanvurend, bemoedigend en en thousiasme kweekend. Tenslotte Wordt zijn kronieken-rij in de klok beëindigd. Het jongste nummer droeg het nummer 479 met als opschrift: „Eind goed, al goed". We zouden willen zeggen: Het was allemaal goed, het was zelfs best. „Werken als Eeken" zou geen kwaad slag woord zijn. In den Tivoli-Schouwburg te Rotterdam hebben eenige leden van het Ruys-ensemble den Rotterdammers den traditioneelen too- neelavond op Nieuwjaarsdag geschonken. Als stuk voor dezen avond was door het gezel schap gekozen het blijspel van het Italiaan- sche duo B. Corra en G. Achille „II pozzo dei miracoli" naar het Nederlandsch bewerkt door Betsy Lick-Wolffers en Cor Ruys, ge titeld „Schoppenaas". Voor de zooveelste maal is „Schoppenaas" weer troef geweest en het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd met de amusante vertooning, welke intusschen blijft gereserveerd voor volwassenen. De avond werd ingeluid met den Nieuw- jaarswensch, geschreven door Albert van Waasdijk en uitgesproken door een Thomas vaer en een Pieternel in eenmodern kleed. Voor het doek vaneen ging hoorde men radiomuziek, gevolgd door acht dreu nende slagen van de klok. Dan verscheen de omroeper in zijn studio voor de, microfoon. Dames en heeren, wij vragen thans uw aandacht voor het A.N.P. Nauwelijks heeft de omroeper dit gezegd of daar verschenen Elly van Stekelenburg en Anton Ruys in avondkleeding. Omroeper: Wat doet U hier? U komt toch niet met klachten? 't Is tijd, heel Rotterdam zit op het A.N.P. te wachten- De menschen snakken naar het nieuws uit binnen- en buitenland. Ruys: Ach, wat u zegt, is daar iets bijzonders aan de hand? Omroeper: Is u recht snik, mijnheer, bij uw verstand met name? En sedert wanneer hoort er ook bij het A.N.P. een dame? Stekel: Wij zijn die A-N.P.! Omroeper: Bij alle microfonen- Hoe dan verklaart u dat? Terwijl A. Ruys kalm den omroeper buiten de studio zet Stekel: 'k Voel mij den moed ontzinken! Ruys: Vertrouw dan maar op mij en op de luistervinken. Na eerst wat aan politiek te hebben ge daan de luchtbescherming te hebben opge hemeld en veel goeds te hebben gezegd van den Bloedtransfusiedienst en de V.V.H. vraagt Stekel: Hoe vindt jij nu de nieuwe Beurs? Ruys: 'n beetje te strak van lijn Lijkt veel meer op pakhuis of een.... ijzermagazijn. Stekel: 't Is enkel staal, glas en beton en als we niet beter wisten Dan zou je zeggen: t zijn alleen maar een paar steenen kisten. Ruys: Neen, dan heb ik veel meer respect voor het plein, d4t er gaat komen Daar hebben ze de Delftsche Poort even voor weggenomen. Stekel: Ze zijn in Rotterdam heel sterk met alles te verplaatsen! Herinnerd werd dan aan het verplaatsen van het Caland-monument en last not least de diergaarde naar Blij dorp. De gemoboliseerden kwamen dan aan bod Stekel: Voor ieder, die in dienst is, heb ik één hartgrondigen wensch Weer gauw bij moeder thuis, in plaats van ergens aan de grens 't Is voor de vrouwen niet te doen, die zitten maar alleen. Ruys: Dat is Soms ook zoo kwaad nog niet, 'k bedoel in 'talgemeen. Stekel: 'k Eagrijp niet goed, wat je bedoelt, hoe kan je dat verklaren? Ruys: Er vliegen er toch een heeleboel elkander in de haren? En zijn ze dan een week of twee van elkaar af geweest. Dan komt het periodiek verlof en is het dubbel feest! Nadat werd geconstateerd, dat de millioe- nengoochelaars, Mannheimer, Kreuger, Lö- wenstein en Stawisky ieder oogenblik weer kans zien de menschen te bedriegen, zegt Stekel: Wij smijten ook in Rotterdam millioenen in t water- Ruys: Maar daarvan krijgt de burgerij in de toekomst geen kater. Wij deponeeren ons goeie geld in de Maas, heel tactisch En daar groeit dan een tunnel uit, dat is tenminste practisch. Na de barbaarschheden van de oorlogvoe rende landen te hebben gereleveerd, de Ne- derlandsche neutraliteit te hebben geprezen en een eere-saluut te hebben gebracht aan het moedige Finland, een ander chapiter in verband met het 100-jarig bestaan van de Spoorwegen. Stekel: Er is nu een nieuwe directeur professor Goudriaan Die wil met de exploitatie een anderen weg opgaan. Ruys: Eén ding bevalt me niet van hem, een plan wat hem nooit gelukt Hij wil ons begunstigen met een tweede viaduct. Een stille hulde brachten beiden vervol gens aan de drie ontslapen' grooten in de tooneelwereld mevr. Mann-Bouwmeester, Oscar Tourniaire en Louis Davids, wier na men nog lang zullen blijven voortleven Stekel: Een nieuw jaar, dat is nieuwe moed en nieuwe hoop op morgen Wat houdt voor ons het nieuwe jaar weer in zijn schoot verborgen? Dat maakt alleen de toekomst uit, maar iets wil ik vurig wensohen Dat het den vrede brengen zal aan de beproefde menschen. Dat Europa zich bezint, voor 't naar den afgrond holt. Luistert naar 't woord van Wilhelmien en Koning Leopold! Plechtig klonk dan het aloude Wilhelmus, dat door het publiek staande werd aanhoord, gevolgd door een heilwensch op onZe Ko ninklijke Familie, die zoo van harte mee leeft met haar volk Ruys: 'k Wensch aan burgemeester Oud 'n jaar met minder zorgen Voor de toekomst van de stad Stekel: Vertrouwen maar op morgen! Morgen komt alweer de krant en komt het A. N. P. Misschien brengt het voor Rotterdam een heerlijk nieuwtje mee. Dat onze groote schepen weer geregeld kunnen varen. Dan behoeven we niet langer naar een leege Maas te staren. Hiermede was men aan het einde van dezen modernen Nieuwjaarswensch, "welke heel begrijpelijk nu niet kon worden ge sloten met de bruiloft van Kloris en Roosje. 't Begin was trouwens smakelijk genoeg, daar de inzet gold een oesterfuifje, iets heel gewoons voor dezen tijd, nu deze zee-gave is aangewezen op den binnenlandschen consu ment en men dicht bij 't vuur zat E De vorst neemt af. VOOR HET NOORDEN: 1 E Aanvankelijk nog strenge tot matige |i E vorst, later stijging van temperatuur, E E nvelig met toenemende bewolking, E E geen neerslag van beteekenis. E E Zwakke tot matigen Zuidelijke tot E E Westelijken wind. E E VOOR HET ZUIDEN: ff E Strenge tot matige later afnemende vorst, nevelig tot licht of half bewolkt, E E droog weer, zwakke tót matigen wind 1 uit Zuidelijke richtingen. s E Voor de wielrijders. H - WOENSDAG. Zon op 8,11. Zon onder 16.00. Maan op 1,28. Maan onder 11.58. E Wielrijders lichten op van 16.30 tot 7.40. E fiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiS SCHIEDAM, 2 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt, (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur, Zon- en feestdagen ook 2 uur (volw.). Tivoli- Schouwburg, Schoppenaas en Nieuwjaars- wensch (Ruys-ensemble), 2,15 en 8,15 uur (volw.) (tot 0 Januari). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 Januari in: Studio: Levensavond (volw.); Thalia: 't Zit in da lucht; Arena: Wie is de vader (boven 18 j.)j Grand: Kouwe drukte; Luxor: Moeder (v. volw).; Scala: Middernacht-taxi (volw.)j Colosseum: De visschersjongen en Spotter nij en zotternij; Prinses: Luchtduivels der marine en De aanhouder wint; Corso: Als vrouwen verliefd zijn (volw.); Capitol en City: Stanley en Livingstone; Ooster: Dria handige meisjes worden groot en 't Begon in de Seine (boven 18 jaar); Victoria: Zij trouwde den melkboer en Drie handige meis jes worden groot (boven 18 jaar); Centraal: De fluitende pijl en Wees op je hoede (bo ven 18 jaar); Asta: Jongensstad; Harmonie: Dodge city en Terwijl New York slaapt (volw.); Olympia: Storm over de prairie en eerlijkheid is ook niet alles (boven 18 jaar) Schiedam. Passage: Juarez en Vliegende vrouwen; Monopole: Jongensstad en Leert het leven liefhebben (boven 18 jaar). Ant. Ruys en Elly van Stekelenburg spreken hun Nieuwjaarswensch uit in den Tivoli Schouwburg te Rotterdam. Ao het onderzoek op de plaats, waar de dader zichzelf het leven benam, begeeft^*», de rijksveldwacht zich met een politie-deskundige uit Breda, d. Schatte 1 Olivier naar het dorp Hoeven. ij HET nieuwe jaar is voor Je bewoners van pand 125 aan de Gouvernestraat slecht ingezet. Een felle uitslaande brand heeft op de 2e en op de 3e etage geen stukje huisraad intact gelaten, terwijl zol der, dak en trapgaten eveneens door de vlammen werden verwoest. Een der bewoners, bij wien de brand ont stond, was niet verzekerd. Vanmorgen om half acht werd alarm ge maakt voor dezen brand, welke bleek uit gebroken te zijn in de woning op de tweede verdieping van pand 125 aan de Gouverne straat, bewoond door den heer W. F. Bozua en familie. Drie dochters hadden juist even tevoren het pand verlaten om aap den arbeid te gaan. Vermoedelijk is één hunner met een brandende lucifer in een kast in de voor kamer aan het zoeken geweest, althans even later hoorde de rpan, die nog met vrouw en vier kleine kinderen thuis vertoefde, in de voorkamer een vreemd loeiend geluid, dat, toen hij zich van de oorzaak ging vergewis sen, bleek te komen uit bedoelde kast, waar vlammen gretig voedsel vonden. Onmiddellijk stelde de man pogingen in het werk om de vlammen te dooven, maar toen de deur van de kast eenmaal geopend was, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat hy, tezamen met zyn gezin, hals over kop de vlucht moest nemen, nauwelyks half gekleed. Zü konden zoo in de felle vries- koude niet blijven vertoeven en daarom wer den zy liefderijk opgenomen in de lokalen van den handel in glas en verfwaren aan de overzyde van de firma Pontier Co. Ook de familie A. Noordergaaf, die de derde étage bewoont, kon nog bijtyds op straat vluchten, doch niet de bewoner van een zolderkamertje, D. Hager. Deze kon zich echter over het dak naar een naastgelegen pand begeven en zich zoo in veiligheid stel len. Ook zij vonden een voorloopig onderdak by de firma Pontier Co. Hier hebben allen lijdelijk moeten toezien, hoe er van hun inboedel niets, maar dan ook niets overbleef. De brand nam snel in omvang toe en te gen den vlammengloed stond de brandweer, die spoedig ter plaatse was, aanvankelijk machteloos, terwijl er gevaar bestond voor de aangrenzende perceelen. Links bevond zich n.l, het gebouwencom plex van „Ons Huis", terwijl het brandende pand rechts grensde aan de garages van de firma Vroom Dreesmann. Beneden in het pand zelf zijn eveneens garages gevestigd, doch die stonden momenteel leeg. Bovendien waren er nog verschillende woningen, welke gevaar liepen. De brandweer nam daarom ten spoedigste uitgebreide maatregelen. De slangenwagens 31 en 28 tastten elk met twee stralen de vuurzee aan, terwyi de slangen wagens 27, 56 en 32 ieder een slang uitlegden. Zoo werd van voor en van achter, van links en van rechts het vuur, dat zich inmiddels aan de hooger gelegen verdieping en aan den zolder had medegedeeld, met een vloed van water bestreden. Zelfs werd motorspuit 2 gerequi- reerd en ook deze richtte 'n straal op de bran dende massa, waarbij manschappen van de slangenwagens 27 en 56 assisteerden. Een oogenblik dreigde de brand zoo'n omvang aan te nemen, dat de leiding van den brand het geraden oordeelde, ook de naastgelegen woningen te doen ontruimen. Tegen half negen had de brandweer het vuur wel in die mate bedwongen, dat voor uitbreiding geen vrees meer behoefde te be staan, ofschoon toch nog even water moest worden gegeven in het aangrenzende pand op no. 127, waarheen de vlammen waren overgeslagen. Zoowel de tweede étage, welks bewoner niet verzekerd was, als de derde is uitge brand. Ook de zolder werd een prooi der vlammen, het dak werd ernstig beschadigd en vloeren, trapgaten, enz. werden vernield. De bewoners van de eerste étage hebben veel waterschade, evenals de bewoners van de naastgelegen panden. Behalve Bozua zyn allen verzekerd. De slangenwagens 26 en 27 waren in reserve afgepakt gehouden, doch behoefden geen dienst te doen. Voorts was mede de gereedschapswagen aanwezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4