V 1 BELASTINGONTDUIKING OP GROOTE SCHAAL. o star Voor onze Gemobiliseerden DONDERDAG 4 JANUARI 1940 HET VENLOSCHE GRENS INCIDENT. De ontvoering der Britsche officieren Stevens en Best. Britsche regeering heeft geen nieuwe stappen gedaan. HET REDDINGSWEZEN LANGS DE KUST. Economische samenwerking met België. De besprekingen in Brussel met minister Steenberghe. 5.( r Dag miss Sputz, kijk eens naar Tommy Au - w - oe - oe BRAND TE SCHOONREWOERD. Gebouw „Ons Huis" in de asch gelegd. NATIONALE LUCHTVAART- SCHOOL. De heer J. Montauban van Swijndregt benoemd tot directeur. 1 I TIENDUIZENDEN TE WEINIG OPGEGEVEN. Tegen patroon zes en tegen procuratie houder vier maanden gevangenis straf geëischt. Noodkreten uit de „rimboe". Men seint ons uit Londen: Naar aanleiding van een bericht, dat de ambassade der Vereenigde Staten te Berlijn op verzoek van de Britsche regeering stap pen heeft ondernomen in verband met de ontvoering te Venlo van de beide Britsche officieren Stevens en Best, wordt bij infor matie in welingelichte kringen te Londen medegedeeld, dat terstond nadat de beide Britten door agenten van de Gestapo naar Duitschland ontvoerd waren, tot de Ameri- kaansche ambassade te Berlijn het verzoek is gericht, het oog op hen te houden, zulks in overeenstemming met de algemeene re geling, op grond waarvan de regeering der Vereenigde Staten de Britsche belangen op Duitsch grondgebied behartigt. Van de Amerikaansche ambassade is tot dusver over dit onderwerp geen enkel rap port ontvangen, noch heeft de Britsche re geering nieuwe stappen ondernomen. N.Z.H. R.M. redde in 1939 51 schipbreukelingen. Gedurende het jaar 1939 is 43 maal een be roep gedaan op de diensten van reddings booten der N.Z.H.R.M., in de 4 „oorlogs maanden" alleen niet minder dan 25 maal. Vijf keer voeren reddingsbooten uit naar aanleiding van het op een mijn loopen van een schip; 22 tochten werden gemaakt naar Nederlandsche schepen, 6 naar Duitsche sche pen en vliegtuigen, 3 naar Finsche en 2 naar Zweedsche schepen, welke in moeilijkheden verkeerden. In totaal werden 51 schipbreukelingen ge red, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprichting der N.Z.H.R.M. steeg tot 6091. Personeel en materieel der maatschap pij heeft ook in 1939 aan hooge eischen vol daan. Den langsten tocht maakte de m.r.b. „Insulinde", welke gedurende een etmaal in de nabijheid bleef van het Duitsche s.s. „Ger- rit Fritzen", dat beoosten Schiermonnikoog strandde en door de branding werd vernield. De moeilijkste reddingen waren die van de m.r.b. „Dorus Rijkers" (station Den Helder) op 8 Maart 1939, toen de Uk. 44 van een wissen ondergang werd gered, en van de motorstrandreddingsboot „Nicolaas Marius", die 13 November 1939 de 19 opvarenden en den scheepshond redde van het Finsche hout schip „Elsie", dat op de Noordergronden van Terschelling was gestrand. Onze correspondent te Brussel meldt ons Een hoofdstedelijk blad, de Vingtième Siècle schrijft, dat men in de politieke krin gen nogal tevreden is over het contact, dat de Belgische ministers dezer dagen hebben gehad met den Nederlandschen minister van economische zaken mr. Steenberghe. De minister, die vergezeld was van den heer Lamping, directeur van de economische ac- coorden, heeft eerst een langdurig onder houd gehad met baron Snoy, secretaris-ge neraal van het departement van economische zaken. Daarna hadden besprekingen plaats met de ministers Pierlot en Sap, waarbij vol gens genoemd blad ter sprake gekomen is de gemeenschappelijke hulp, welke beide landen op economisch gebied onder de hui dige omstandigheden elkaar zouden kunnen verleenen. Men heeft n.l. gesproken over het probleem van de vrachtprijzen en van de be voorradingen, verder over een differentieel regiem, dat beide landen zouden kunnen in voeren voor sommige producten van eerste behoeften, waarvan thans de export is ver boden om aan de eigen behoeften in de eerste plaats te kunnen voldoen. Nog over andere onderwerpen werd ge confereerd en het blad zegt dat het heel natuurlijk is, dat deze twee naburige landen zoeken naar het voeren van een economische politiek, welke gebaseerd is op wederzij d- schen steun. Hier zijn de regels, bestudeer ze maar op uw gemak. honora:r "irvlid willen optreden Zoudt U als Dank je wel, Jimmy. bij onze rodeo Een stukje appel hebben, mijnheer Batch Heel graag, maar ik ken de regels niet. Luister Jimmv, loop naar huis en vraag oc" hierheen Kijk eens naar Tommy. Ij te komen, vlug 9» L Mag ik ze U voorlezen, dan zal ik U er vragen over stellen. Arme hond, wat is er dan Wat heeft U daar - oom Ike te komen - Rodeo TL Jimmy, je moest toch oom Ike gaan halen Kent U de rodeo regels al Dit arme kuiken kon geen eten vinden, toen heb ik het ge holpen. Lieve oude Tommy. miss Sputz, moet U haar spreken? Copr 19*9. Kine Feature» Syndicate, Int World right» reserved v* Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is gisteren brand ontstaan in het gebouw „Ons Huis" van de zangvereeniging „Zang- lust" te Schoonrewoerd. Hoewel de plaatselijke brandweer onder leiding van burgemeester mr. A. J. de Wolff, spoedig verscheen en het vuur krachtig be streed, kon toch niet verhinderd worden, dat het gebouw, hetwelk tevens dienst deed als militaire cantine,' geheel verloren ging. De inventaris werd mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt slechts gedeelte lijk de schade. De raad van beheer der N.V. nationale luchtvaartschool heeft den heer J. Montauban van Swijndregt, thans administrateur, met ingang van 1 Januari a.s. den titel van di recteur der vennootschap verleend. Op de plassen in en bij Rotterdam kan volop gereden worden. Overzicht van de baan, welke op den Achterpias te Hillegersberg iverd uitgezet. Een groote belastingontduiking, waarbij de koopman, die thans terecht stond, tien duizenden guldens inkomen had verzwegen voor de inkomstenbelasting, terwijl hij ton nen niet had opgegeven voor de vermogens belasting, werd Woensdag door de Amster- damsche rechtbank behandeld. Voor het belastingjaar 19341935 had ver dachte als inkomen opgegeven „nihil". In werkelijkheid had hij echter niet minder dan 40.000 verdiend. Het volgende jaar had hij aan de belasting-inspectie verteld „ik heb 12.000 verdiend, maar moest dat afschrijven om het verlies van 15.000 van verleden jaar te dekken. De werkelijkheid was anders verdachte had 58.000 verdiend. Voor het jaar 19341935 gaf hij als ver mogen op 7820. Hij bezat echter 320.000. Het volgende jaar was zijn vermogen volgens het biljet nog lager. Inderdaad lag in zijn safe een kapitaal van 357.000. Maar verdachte wist, dat de belastingin spectie een hinderlijke nieuwsgierigheid kan tocnen. Ook daarvoor had hij zijn maatrege len genomen. Met een zwager in Amerika had hij een uitvoerige correspondentie ge voerd, er was een gefingeerd contract op gemaakt, waarin de afbetaling en renterege ling werd beschreven van een schuld, die deze koopman aan den Amerikaan „Sharp" zou hebben. Toen de inspectie een onderzoek instelde legde de man het stuk over. Maar het mocht hem niet baten. Tenslotte kwam hij met een bekentenis voor den dag, hij zeide de onjuiste opgaven te hebben gedaan om zijn zaak tot grooter bloei te brengen. De fiscus legde hem een boete van 132.000 op en de justitie stelde een vervolging i- Verdachte hield zich bij het verhoor voor de rechtbank dom. „Van cijfers, v&n boek houden, van belastingaangiften e.d. heb ik geen verstand, ik kan alleen maar zaken doen en een mijner employé's vulde de pa pieren in. De officier van justitie, mr. Wassenbergh, zeide in zijn requisitoir, dat door verdachte aan alle kanten is geknoeid, Verdachte zal aan de belasting thans 132.000 moeten be talen. Maar dat verlies spijkert hij wel gauw bij en hij dient daarnaast een ernstige ge vangenisstraf te ondergaan. Maar zegt verdachte dat zou de ondergang van mijn zaak zijn. Dat heeft hij dan aan zich zelf te wijten en een zaak waarin men zoo snel zooveel verdient, doet niet prettig aan. Spr. vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden (het maximum voor belastingontduiking). De verdediger mr. Th. Muller Massis hield een uitvoerig pleidooi waarin hij conclu deerde tot het opleggen van een hooge geld boete en eventueel een voorwaardelijke ge vangenisstraf. Een gevangenisstraf zou de ondergang van verdachtes zaak zijn en vele werknemers broodeloos maken. Daarna stond de procuratiehouder van den vorigen verdachte terecht, omdat hij aan gifte-biljetten onjuist had ingevuld, weten de, dat de cijfers verre afweken van de werkelijkheid. De verdachte legde een gedeeltelijke be kentenis af. De officier van justitie, mr. H. A. Wassen bergh, achtte het zeer gevaarlijk voor verd. dat hij eigenlijk een heerschende rol speelde in de zaak van zijn patroon. Zeer doelbewust heeft hij meegeknoeid. Ook deze man verdient streng te worden gestraft en men mag niet zeggen „we zullen hem maar geen gevangenisstraf geven, want dan zou er kans bestaan, dat zijn personeel broodeloos wordt". Spr. vorderde tegen den procuratiehouder een gevangenisstraf van vier maanden. Ook in deze zaak trad mr. Th. Muller Massis als verdediger op. Pleiter drong op een clemente straf aan in den vorm van een boete. De rechtbank zal in beide zaken op 17 Januari vonnis wijzen. De R. K. Centrale V. O. G. schrijft ons: Van wederom een geheel andere zijde dan die van den vorigen noodkreet, ontvingen wij thans enkele brieven, welke wij ter alge meene kennis moeten brengen, daar het ons onmogelijk is, daaraan zelf tegemoet te ko men. Moge ook voor dit geval een oplossing worden gevonden. Een plaatselijk Comité schrijft ons: „Wij hebben ons het lot aangetrokken van een veertigtal gemobiliseerden teeen afgelegen gehuert in onze gemeente. Wij kunnen beschikken over een lokaal met kachel, stoelen en tafels. Verder over een partij goede lectuur. Voor de verdere aan kleeding van het lokaal kan het benoodigde geld moeilijk verkregen worden. Daar er pas gecollecteerd is voor de slachtoffers der mobilisatie wil het comité niet aanstonds weer een beroep doen op de bevolking; daarom wenden wij ons tot Uw comité met het beleefde verzoek, zoo moge lijk eenigen geldelijken steun te verleenen. Gezien al hetgene, dat Uw Comité reeds heeft weten te bereiken voor de militairen, vertrouwen wij, dat U zoo mogelijk met ons zult medewerken, om aan diegenen, waar voor nog niets gedaan werd, eenige ontspan ning te verschaffen", Om te weten, wat door het Comité strikt gevraagd werd, informeerden wij, hoeveel men daar dacht noodig te hebben. Wij pu- bliceeren hier het aanvullende schrijven: „Aangezien wij voor de organisatie der avonden onkosten hebben vóór het lokaal, dat de militairen geregeld mogen gebruiken en verder gezelschapsspelen moeten aan schaffen, zouden wij U willen voorstellen, of het U mogelijk is, ons een crediet toe te staan, als aanvulling van datgene wat ons de parochie reeds gaf". Correspondentie-adres: R. K. Centrale V. O. G. Postbus 2, Heemstede. Steunt V.O.G.! Giro-nummer van den penningmeester R. IC Centraal Comité V.O.G. Heemstede: 364cVi.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1