f i illioenenbedrijf ...liet G.E.B. Loopuyts Bank. 1 W eer verwachting, j STADSNIEUWS. ROTTERDAM. VRIJDAG 5 JANUARI 1940 Rotterdamsche Bankvereen. wil de aandeelen koopen tegen 1021. |§|||||§pl§ mm ONZE TRAM. Circa 31 millioen meer reizigers dan in 1938. EEN GEWEIGERDE BOUW VERGUNNING. SURINAAMSCHE AVOND. De Missie van Mgr. van Roosmalen. UITSLAANDE BRAND DE NEMBO. BIJ DOOR VALLENDE KIST GETROFFEN. Veel materieele schade, bankpapier o.a. verbrand. BURGERLIJKE STAND. DE IJSPRET DUURT VOORT. Op de baan is bet druk en gezellig. De commissie is het niet eens met bet college. R. K. ZWEMVEREENIGING L.A.C. AANRIJDING. H. F. VAN DER WOLK. t IJSCLUB „HET ZUIDEN". BINNENBRANDJE. PAROCHIE-AVOND HAVENKERK. Productie nog steeds in een opgaande lijn. In 1939 weer 9500 verbruikers meer. Loopuyts Bank N.V. te Schiedam deelt aan aandeelhouders mede, dat besprekingen, gevoerd tusschen haar bestuur en de Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V., er toe geleid heb ben, dat laatstgenoemde bereid is de aandeelen in Loopuyts Bank N.V. incl. div. bew. no. 26) van aandeel houders te koopen tot den koers van 1021 pCt. Het ligt in het voornemen der Rotterdam sche Bankvereeniging, na inkoop van alle aandeelen, of van de meerderheid daarvan, tot liquidatie der N. V. over te gaan, zoodat zij dit aanbod alleen gestand zal kunnen doen indien daarvan in voldoende mate gebruiK wordt gemaakt, en voorts van de houders der oprichtersaandeelen de gewenschte medewer king bij de liquidatie wordt verkregen. Loopuyts Bank heeft zich over dit aanbod ernstig beraden. Hierbij heeft zij overwogen, dat in de eerste plaats de geboden koers be langrijk den prijs overtreft, waarvoor de aan deelen der bank laatstelijk zijn verhandeld, terwijl ook gelet op de intrinsieke waarde der aandeelen, zooals zij ze ziet, het aanbod aan nemelijk moet worden geacht. Bovendien is het bestuur van Loopuyts Bank van meening, dat, al moge momenteel de positie der instel ling niet onbevredigend zijn, de mogelijkheden voor een zuiver plaatselijke bank als Loopuyts Bank, bij de huidige ontwikkeling van het economische leven en van het bankwezen steeds geringer zullen worden. Daarom meent het bestuur met klem te moe ten adviseeren, het aanbod der Rotterdamsche Bankvereeniging te aanvaarden. Omtrent de resultaten van het zoo juist afge- loopen boekjaar wordt medegedeeld, dat deze ten achter zullen blijven bij die van het vorige jaar, mede als gevolg van de geringe bedrijvigheid" in den effectenhandel en den lagen rentestand in de eerste 8 maanden van 1939. Commissarissen der Loopuyts Bank N.V. zijn de heeren G. W. van Bergen Walraven, J. T. J. Melchers, W. A. Hoek. Directeur is de heer I. Th. M. Nolet. Hiermede verdwijnt dus wederom een van de kleine provinciale bankinstellingen van het tooneel om in een „grootbank" te worden op genomen. Zonder daartoe in den stricten zin gedwongen te worden, heeft zij den strijd op gegeven. Weliswaar was Loopuyt s Bank met een in hooge mate lucratieve zaak, maar er is sedert de oprichting in 1914 toch op drie uit zonderingen na telken jare dividend uitge keerd. De volgende dividenden werden n.i. taald: HmmMSHsmSgcn Gedurende het afgeloopen jaar werden door de Rotterdamsche Electrische Tram vervoerd 75.350.126 reizigers tegen een opbrengst van 5.637.597.78. Voor 1938 gelden resp. de cij fers 71.913.513 en 5.419.574.94. In het jaar 1939 werden dus 3.436.613 rei zigers meer vervoerd. De opbrengst was daar door 218.022.84 grooter. MTI'II i I IIIIMI!l|:||!!l!!l!!l!!l!iI!!lllI!!ini:ri!ll"l!:il I ■£- Het vriest nog door Voor het geheele land: Nevelig tot helder of licht bewolkt, droog weer, meest zwakke Oostelijke wind, iets minder vorst des nachts. In het Noorden en midden des na- middags om het vriespunt. In het Zuiden: des namiddags boven het vriespunt. Voor de wielrijders. BS ZATERDAG. g Zon op 8.10. Zon onder 16.02. j= Maan op 4.58. Maan onder 13.49. «f Wielrijders lichten op van 16.32 tot 7.40. DE LAATSTSE REIS VAN DE „ROTTERDAM". Hedenmiddag werd 't s.s. „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn naar de Waalhaven gesleept, waar een aanvang zal worden gemaakt met het sloopen van het schip. In de Waalhaven zal het bovengedeelte van het schip worden afgebroken, waarna te Hendrik Ido Ambacht het verdere sloopmgswerk geschiedt. be- 191 5 191 6 191 7 191 8 191 9 1920 192 1 1922 1923 1924 1925 1926 5 6 6 6% 7 7% 4 0 0 3 3% 4 1927 1928 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 4% 4% 4% 4% 3 3 3 3 0 5 5 5 Zonder kleerscheuren is de bank intusschen niet uit de vorige crisis te voorschijn geko men. In Juni 1937 werden de aandeelen van 1000 tot 600 afgestempeld. Het jaarverslag over 1935 merkte reeds op. dat er bij de afwikkeling van eemge groo- te vorderingen nog stammende uit den ooi - logstijd „een groote teleurstellingwas on dervonden, zoodat een kapitaalsreductie met 40 pCt. van 1.500.000 tot 900.000 noodzake lijk was. De omvang van de bankzaken moge blijken uit de balanscijfers van de laatste jaren: (in duizenden guldens). Beleen. Kas en Kass. Kap. Re- prol. en gestort serves u.g. effect. 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1933 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1500 1500 1500 1500 900 900 900 213 216 220 223 152 156 160 321 306 300 283 260 257 251 68 *99 194 *30 273 640 387 Debit. Rek. crt. en wiss. 2733 2903 2585 2777* 1630 1740 1563 Depo- Credi- Bruto Netto sito's teuren winst winst 263 1052 137 94 267 1034 137 96 208 1057 140 98 262 964 132 85 243 822 89 48 236 1297 90 49 224 871 90 48 Koersen L. 50 39% 18 42 29 65 70% 73 H. 50 41% 41% 51% 30 79% 92 94% creditsaldo. De handel in deze aandeelen is uiteraard zeer gering. De laatste koers, dien wij in de officieele Prijscourant vinden is 81 laten. Het koersverloop gedurende de laatste jaren blijkt uit bovenstaande tabel. Aandeelhouders kun nen dus tevreden zijn. Van het personeel wordt in de circulaire geen melding gemaakt, noch wat er met het bedrijf zal gebeuren na de overneming der aandeelen door de Rotter damsche Bankvereenging. De circulaire aan aandeelhouders constateert dat het afgeloopen jaar minder gunstig is ge weest dan het voorgaande. Woensdag j.l. heeft in een magazijn van de N.V. Scheepsbouwmaatschappij Wilton- Fijenoord een ongeval plaats gehad. Een kist viel naar beneden en trof den juist passeeren- den P. J. uit de Marconiestraat alhier, aan het hoofd. Deze bekwam een hoofdwonde en een lichte hersenschudding. Na ter plaatse te zijn verbonden werd hij op advies van dr. v- G. naar het Gem. Ziekenhuis alhier ver voerd. Sedert de onvervaarde Zeeuwsche zee vaarder, Abraham Crijnsen in den tweeden Engelschen zee-oorlog het tegenwoordige Su riname veroverde, is deze „kolonie" altijd 'n schadepost op Nederland's economische balans geweest, of nu de Staten van Zeeland dan wel de „Sociëteit van Suriname", waarin de West-Indische Compagnie de eerste viool speelde, het gewest exploiteerde, het was en bleef een mooi, maar een kwijnend land. In een geschrift van 1681, waarvan de schrij ver onbekend is, werd zelfs voorgesteld, dat de „Provinciesen Leden van Steden" er hun „ledige ende behoeftige ingesetenen" heen zouden sturen, benevens de bevolking van hun „wees ende armenhuysen". Dezelfde auteur adviseerde voorts: „Het geheele land sal kunnen worden gesuyvert van het snoo- de Geboefte en ontuchtige Vrouws-persoonen, die in goede verseeckeringh derwaerts ge- voert ende aldaer onder discipline, na het exempel van de Engelsche ende andere Christen Natiën, te werek gestelt sullen kun nen worden, om hier te Lande geen schan- dael aan de Republicq ende geen reden van verdriet ende quelinge aan hare Ouders ende Vrienden te verstrecken". Heeft aldus de stoffelijke oogst uit Suri name nooit bijzondere reden tot verheugenis gegeven wellicht wordt het door het re cente initiatief van vooraanstaande vrien den van dit deel van West-Indië nog eens anders het geestelijk gewin stemt verblij dend, te oordeelen naar hetgeen ons daarvan vertoond werd door den Apostolischen Vi caris van Suriname, Z. H. Exc. Mgr. Th. A. L. M. van Roosmalen C.ss.R. op een bijeen komst, die Donderdagavond gehouden werd ten huize van den Burgemeester van Schie dam, Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, als oud procureur-generaal en waarnemend gouver neur, zelf een enthousiast vriend van Suri name. In een tweetal films werd ons, na een wel- komstwood van Mr. Dr. van Haaren, een beeld van Suriname gegeven, dat zeker geen gedachten aan een deficit wekte, doch veel eer tot bewondering stemde voor de geeste lijke winst, die Nederland in dit gewest heeft weten te boeken. Zoo ergens, dan is hier de kolonisatie-arbeid allereerst het brengen van beschaving gewecs,.. Het resultaat bleek al aanstonds daarvan uit de rijke burgelijke en godsdienstige manifestaties, die de film van het 25-jarige bisschopsjubilé van Mgr. Roos malen ons toonde. Dat dit resultaat niet dan met groote moeite en zelfopoffering wordt verkregen, bewees de tweede film, die de wederwaardigheden „beschreef", welke een reis naar de binnenlanden meebrengt. In primitieve vaartuigen worden stroomversnel lingen en watervallen overwonnen, hetgeen steeds met levensgevaar gepaard gaat. Aan het einde van den moeizamen tocht begint het werk eerst. Het beschavingswerk onder de Aukamer-boschnegers, die volsla gen heidenen zijn. In een reeks goed gefoto grafeerde en gemonteerde beelden vertelt de film een belangwekkend verhaal uit het huis houdelijk, maatschappelijk en godsdienstig leven dezer primitieven, aan wie met einde loos geduld de eenvoudigste begrippen der beschaving moeten worden bijgebracht. Degenen, die hieraan al hun krachten en heel hun leven wijden, mogen wellicht met meer recht dan de auteur van het genoemde ge schrift uit 1681, verklaren: „Den lezer magh wel verseeckert zijn, dat geen eygen ofte particulier interest mij bewogen heeft om dese geringe Consideration op het Papier te stellen, maer loutere liefde ende sucht voor het welvaeren van ons Vaderlandt". Nu de saamhoorigheid van alle rjjksdeelen meer dan ooit een kostbaar goed is, was het een gelukkige gedachte het „kwijnende Su riname" ook eens van een bloeiende zijde te laten zien. Onder het gezelschap, dat de voorstelling met groote aandacht volgde, merkten wij o.a. op Z. Exc.Mr. Dr. L. N. Deckers, die door een reis naar Suriname en op nog andere wijze blijk heeft gegeven van daadwerkelijke belangstelling voor dit deel van Nederland over zee. Voorts waren aanwezig de Deken van Schiedam, de hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, verschillende pastoors, pater Ver heggen C.ss.R., de secretaris van Mgr. van Roosmalen, pater dr. Bonaventura Kruit wagen O.F.M. en een 40-tal Katholieke fami lies. De opbrengst bedroeg 275. Op het einde van den laten avond heeft pastoor Binkhorst alle medewerkenden met een kort hartelijk woord bedankt. Hedenmiddag omstreeks 12 uur toen een kantoorjuffrouw van de Nembo aan de Maaskade de daar aanwezige honden ging voederen hoorde zij hout knetteren. Zij waar schuwde onmiddellijk haar patroon den heer A. H. de Wilde uit Rotterdam. Deze is op het dak geklommen en heeft ontdekt dat de brand ontstaan was in zijn privé-kantoor. Het gebouw bestond uit een houten garage waar achter twee kantoorlokalen; daarboven was het privé-kantoor gevestigd. Men heeft ge poogd den brand zelf te blusschen doch de brandweer moest er aan te pas komen die met twee wagens arriveerde en het blus- schingswerk aanving onder leiding van den commandant ir. H. B. J. Aikema. Men heeft met vijf stralen het zeer fel brandende vuur aangetast. Onder het blusschen heeft men nog diverse meubelen uit het brandende perceel genaaid. Het perceeltje brandde van boven geheel uit. De garage bleef gespaard. In het privékan- toor stond een schrijftafel waarin zich o.a. bevonden twee bankbiljetten van 1000 als mede verschillende gouden tientjes. Dit meu belstuk werd geheel door het vuur verteerd, zoodat vermoedelijk deze geldswaarden ver loren zijn. De schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. Omstreeks 1 uur was de brand gebluscht. Op het terrein van den brand waren aan wezig de adjunct-commandant ir. Alexander en de waarnemend commissaris van politie de heer Blomsma. GEBOREN: Leendert, zoon van H. Onink en H. J. van Schaijk, Pr. Fred. Hendrikstr. 29 ONDERTROUWD: A. v. d. Zouwen 40 j. en C. Stigter 31 jaar H. Winsveen 24 jaar en W. J. van Deurzen 21 jaar A. Hartog 38 jaar en K. B. de Haas 37 jaar F. de Raaij 29 jaar en G. Christen 27 jaar J. M. A. Zeevaart 25 jaar en J. de Cocq 23 jaar H. J. van Berkum 31 jaar en C. J. M. Jacobs 33 jaar H. Dries 27 jaar en J. de Winter 20 jaar G. P. Stompe 21 jaar en W. van Aperloo 23 jaar C. F. de Goederen 25 j. en H. J. Bras 27 jaar K. van de Pol 27 jaar en J. G. Bolderman 26 jaar. GEHUWD: W. de Visser 30 jaar en A. J. Wallaart 26 jaar. OVERLEDEN: W. F. Kannegieter, 73 jaar, Dr. Noletstraat 1. Voor de liefhebbers van ijs en schaatsen rijders is 1940 goed ingezet. Vanaf Nieuw jaarsdag heeft het steeds flink doorgevroren. Een opkomende dooi moest een nederlaag lijden. De vorst bleef overwinnares en hield plassen en slooten in haar ijzeren greep. Ook de havens van onze stad kwamen dicht te liggen. Tot nu toe kan de scheepvaart er zich zelf nog wel een weg door slaan. Mocht dit niet meer kunnen dan zal de Ha vendienst een sleepboot charteren, die dit werk dan zal doen. Op de ijsbaan aan de Spieringhoek was het gisteren heel druk. Vooral gisteravond waren er veel menschen die van de gele genheid tot kaarten koopen gebruik had den gemaakt. De baan zelf verkeert in uit stekende conditie. De scheuren zijn bijgego ten. Door de voortdurende vorst blijft het ijs prachtig hard. Voor de komende dagen heeft het bestuur der S. IJfcV. groote plannen. Zaterdagmid dag zal op de baan een ijshockey wedstrijd gespeeld worden tusschen de Rotterdamsche IJshockey-club Nenijto-boys en de Schie- damsche Pinguins. Voor Zondag hoopt het bestuur op een demonstratie. De plannen hiervoor zijn nog niet geheel gereed. Men ziet uit boven staande dat het bestuur van de S. IJ. V. niet stil zit en dat den ij sliefhebbers nog heel wat te wachten staat. In zijn zitting van 2 November 1.1. stelde de Raad om prae-advies in handen van de desbetreffende commissie het beroepschrift van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen ,De Volhardingtegen de haar door B. en W. geweigerde vergunning voor den bouw van een landhuis c.a. aan den Ringvaartweg. Aangezien de commissie de overweging welke B. en W. tot hun afwijzend standpunt heeft gebracht niet voldoende gefundeerd voorkomt en het plan geheel voldoet aan de normen, welke sinds jaren voor het bouwen van eengezinshuizen in het landelijk deel der gemeente gelden, acht zij geen termen aan wezig reclamante de voor haar plan noodige vrijstelling van art. 51 1 der Bouw- en Woonverordening te onthouden en stelt den raad daarom voor de gevraagde vergunning alsnog in beroep te verleenen. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. van de commissie uit de Kamer van Koop handel. SCHIEDAM, 5 Jan. Officieele noteering Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). Doordat de bestuurder van een bestelauto, welke kwam uit de richting Vlaardinger- straat en reed in de richting van de Vlaar- dingerdijk, te laat bemerkte, dat van rechts uit de Vellevest een truck met trailer kwam aanrijden, die voor hem den rijweg over stak, zijn beide auto's met elkaar in aan rijding gekomen. Zij bekwamen beide lichte schade. In den ouderdam van 62 jaar is gisteren in zijn woning aan den Heemraadssingel, na een korte ongesteldheid en voorzien van de laatste H. H. Sacramenten, overleden de heer H. F. v. d. Wolk, die ruim 30 jaren directeur is geweest van de N.V. Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter". Met den heer v. d. Wolk is een harde werker heengegaan, die buiten het zakelijke om zich verder in het openbare leven weinig op den voorgrond plaatste, doch die desal niettemin, wanneer op hem een beroep werd gedaan, kerkelijken instellingen en vooral den armen een goed hart toedroeg. Zijn stoffelijk overschot zal Maandag a.s. op het R.K. Kerkhof te Crooswjjk ter aarde worden besteld, na de plechtige H. Mis van Requiem, welke om half 10 wordt opgedra gen in de parochiekerk van de H. Elizabeth aan de Mathenesserlaan. Geslaagden voor het bad-diploma. Men schrijft ons: Ondanks het feit, dat overal in de stad naar hartelust van de schaatssport kon wor den genoten, hebben de junioren van de R.K. Zwemvereeniging L.A.C., die in aanmerking kwamen, het baddiploma, te behalen, zich er niet van laten afhouden gisteravond naar het Oostelijk Zwembad te komen oiri hun proef van bekwaamheid ten overstaan van den heer de Beyer en den vertegenwoordi ger van de L.A.C., den heer J. Bles, af te leggen. Het zoozeer begeerde baddiploma werd behaald door de candidaten: Domine Abel, Anton van Aalst, Cris de Koning, Eddy Lie- vens, Bertus Dodemont en Alfons Vermeulen. Eén candidaat moest worden afgewezen. Zaterdagmiddag te half drie zal op de ba nen van de IJsclub „Het Zuiden" het club kampioenschap verreden worden. Op den plas achter Lommerrijk te Hille- gersberg werden hedenmorgen schaats wedstrijden gehouden voor militairen. zU '3s.-yssiviv«. i M ,v In een pand aan het Rubensplein heeft een klein binnenbrandje gewoed. Er werd ge ringe schade aangericht. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. In December 254 werkzoekenden meer. Op 30 November 1939 stonden ingeschre ven 3819 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand December 1939 bedroeg 912; afgevoerd werden in de zelfde maand 478 inschrijvin gen; het aantal plaatsingen bedroeg 180, zoo dat op 31 December 1939 ingeschreven ston den 4073 werkzoekenden. (In dit aantal zijn begrepen,23 personen die tewerk gesteld zijn bij een van Rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing). De feestelijke bijeenkomst der parochianen en vrienden van de Havenkerk, is gisteren avond tot een groot succesgeworden. De zaal was vol en de stemming, gelijk verwacht werd, zeer goed. Het jongenskoor van Br. Salvator, aan den vleugel uitstekend bege leid door mej. Truss de Koning, heeft voor keurig uitgevoerde zang gezorgd. De decla matie der beide St. Jansknapen Piet Vrede- bregt en Jan Willemse, viel zeer i n den smaak. Het Menuet van Beethoven, door de dames Rie Kamp en Ans Verwayen heel gratieus gedanst, verwierf een zeer hartelijk applaus, waarin de pianiste mej. Jo Janse, om haar vlotte begeleiding terecht haar aan deel mag opeischen. Jammer, dat het aanbieden der attracties ongewild zooveel tijd in beslag nam, al zal pastoor Binkhorst over het resultaat zeker niet ontevreden zijn. Het tweede deel van den avond begon nu jammerlijk veel te laat. Een korter programma verdient voor een vol gende maal zeker alle aanbeveling. Het Kerstspel, waarin de heer P. Alberts de regie voerde en de naar onze meening moeilijkste rol voor zijn rekening had ge nomen, die hij van zelf sprekend uitmuntend vertolkte, viel buitengewoon in den smaak. Er werd gul gelachen; maar het grootste succes verwierf toch het meer ontroerende gedeelte. Geen wonder! De heeren J. Linkels en H. Kamp toonden zich karakterspelers, die bij het beroepstooneel een goed figuur zouden maken. Naast hen dienen de heeren W. Middendorp, H. Ripperda en B. Heggel- man met eere genoemd. Ieder voor zich droeg niet weinig bij tot het groote succes, dat met een regisseur als de heer P. Alberts te voren verzekerd was. Er zijn zoo van die gevleugelde woorden, uitdrukkingen en zegswijzen, die heel vlug bij het publiek een gereeden ingang vinden en door iedèreen worden overgenomen en dan vaak ook worden toegepast. Niemand zal wel durven ontkennen, dat wij hieronder zeker ook mogen rekenen het „doe meer electrisch". Deze lijfspreuk van den direc teur van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf, mogen we wel zeggen, heeft vooral de laatste jaren, na de invoering in 1936 van de nieuwe tarievenpolitiek fantastische gevolgen gehad, zoowel voor het bedrijf in het alge meen als voor de groot- en kleinverbruikers in het bijzonder. Het G.E.B. is ongetwijfeld voor de ge meente een melkkoetje, dat millioenen op levert, doch onmiddellijk willen wij daarop laten volgen, dat de voortvarende directeur van genoemd gemeentebedrijf er steeds op uit is geweest en dit streven nog lang niet heeft losgelaten, om ook de verbruikers, zoo wel groot als klein te laten profiteeren van de gelegenheid, meer electriciteit toe te pas sen voor minder geld. Dat dit geen holle phrases zijn moge blijken uit enkele ge gevens, welke ons zijn verstrekt uit het ove rigens astronomisch cijfermateriaal van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, waar alleen met millioenen wordt gewerkt. In 1931, dus lang voor de invoering van de nieuwe tarievenpolitiek bedroeg de ge middelde prijs per K.W.U. 8.3 cent, thans is deze pr(js gedaald tot 4.1 cent. Werd in 1931 nog een winst gemaakt per K.W.U. van 4 cent, deze winst liep in 1938 terug tot lVi cent, waarvan de verbruikers ongetwijfeld hebben geprofiteerd. Een en ander heeft voor het bedrijf tot ge volg gehad, dat de productie op een fantas tische wijze is gestegen, ondanks de moei lijke jaren, welke achter ons liggen en die wij slechts een oogenblik zijn te boven ge weest. De volledige levering van electrische energie aan Den Haag is daarvan natuurlijk mede een groot gevolg, maar het kan toch niet worden ontkend, dat buiten deze leve ring om, het aantal K.W.U. is gestegen met zegge 24 millioen. En nog steeds gaat deze stijging door, ofschoon de laatste vier oor logsmaanden van 1939 ook voor het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf niet onopgemerkt zijn voorbij gegaan, met dien verstande, dat toch weer spoedig een zeker herstel viel te constateeren. Bij een dergelijken groei van productie de laatste drie jaren is het verbruik als een gevolg van de lagere tarieven, om nog eens een astronomisch cijfer te gebruiken, tot 95 millioen K.W.U. gestegen moet natuurlijk het bedrijf in al zijn onderdeelen zoo perfect mogelijk zijn uitgerust en daaraan ontbreekt het dan ook geenszins. Het kabelnet is voort durend uitgebreid en zoo noodig geperfec- tionneerd. Het vorig jaar kwam een 25000 volt stationsgebouw tot stand bij de Vier- havenstraat, een schakelhuis werd gebouwd op Charlois, de transformator-stationnetjes, welke in den loop van de laatste jaren zijn geplaatst zijn legio, terwijl er nog 35 op het programma staan en over twee weken zal in de oude fabriek aan de Schiehaven een hooge-druk-ketel in gebruik worden ge steld van welke hypermoderne constructie, welke men ook aantreft in de nieuwe fabriek aan de Galileistraat, men wederom de groot ste verwachtingen koestert. Nog steeds een accres van verbruikers. Dat er leven zit in onze electriciteitsbrou- derij, welke nu plusminus 45 jaar bestaat en die om nog eens een ontzagwekkend cijfer te gebruiken.197 millioen kilogram kolen verwerkt, moge verder blijken uit het feit, dat het aantal verbruikers in het afgeloopen jaar weer met 9500 is toegenomen. Het aan tal heetwatertoestellen is in 1939 gegroeid met 50 pet.; nog 1100 van deze toestellen zijn in bestelling en worden terstond afgeleverd, zoodra de huizen zijn afgebouwd, waarvoor ze bestemd zijn. Het afgeloopen jaar is het electrisch koken met 30 pet. toegenomen, terwijl het weekend-tarief is gestegen met 71 pet. Hieruit blijkt onomwonden, dat het publiek heeft zitten wachten op tarieven, welke meer aanvaardbaar zijn. Het is mis schien niet onaardig hier te vermelden, dat wat betreft het electrisch koken hiervan voor 9 pet. wordt gebruik gemaakt door de meer- gegoeden, voor 53 pet door den midden stand en voor 38 pet. door de minder- gegoeden. Stroom-administratie. Bij ons jaarlijksch praatje met den direc teur heeft deze ons ook in de gelegenheid gesteld zijn mechanische administratie in oogenschouw te nemen, waarbij het z.g.n. Hollerith-systeem wordt toegepast Het zou ons te ver voeren om nader in te gaan op dit labyrinth van ponsingen, welke door de onderscheidene machines worden aange bracht. Enkele cijfers mogen voldoende zijn. Per boekingsdag worden volgens het z.g.n. Hollerith-systeem dan plm. 11.500 naam-ver- bruikskaarten verwerkt, pl.m. 11.000 adres- vastrechtkaarten en 11.000 kwitanties. On geveer 1.200 posten worden per uur in het verkoopboek geboekt, terwijl 1500 kwitanties per uur worden bedrukt De tariefsrecapitu latie wordt vervaardigd met een snelheid van ongeveer 9.000 posten per uur. Het groote voordeel van deze stroom- administratie is wel voornamelijk, dat men in een buitengewoon korten termijn degelijk statistisch materiaal kan krijgen, voor een bedrijf als het G.E.B. van groote importantie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1