TIET SPEL VAN DE KELK". 5 Weerverwachting. S ROTTERDAM. DINSDAG 9 JANUARI 1940 S i ADSNIKUWS. HALLO, HIER BANKA. De Gorzen zullen antwoorden. Hoe ,AETHER-PIRATEN" VOOR HET HOF. ERNSTIGE AANRIJDING. HET VERKEER EN HET GLADDE WEGDEK. AANRIJDING. GESLAAGD. R. K. S. V. EXCELSIOR. FATER S. WOLTERBEEK O.P. BURGERLIJKE STAND. Lijnverkeer in de havens van Antwerpen en Rotterdam. DE IJSBAAN. DE KACHEL VIEL OM. Een rectificatie van de Federation Maritime te Antiver pen. WATERPOLO-COMPETITIE. HERINNERINGEN VAN MGR. ARIËNS. Eisch tegen twee hunner verzwaard. ST. JOSEPH GEZELLEN- VEREENIGING. Nieuw j aarsvergadering. Voor het geheele land: Meest matige Oostelijke tot Noord-Oos- telijken wind, helder tot licht be- wolkt, droog weer. Des nachts strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst. Zon op 8.09, Zon onder 16.06. g Maan op 8.08. Maan onder 17.36 J Wielrijders lichten op van 16.36 tot 7.38. i iiiii i 111 i ii i 111 iiiii i: nriiiiiiiiiiiii i i l NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Dezer dagen ontving de missieclub „St. Willibrordus" van de Kruisvaart der Gor zen 'n brief van een Chineeschen padvinder van Banka N. O. L, waarvan we hier eenige deelen laten volgen. Blinjoe 18—12—'39. Beste Broeders. Hierbij stel ik mezelf voor, dat ik een der padvinders ben van Blinjoe (Banka N. O. I.). Ik schrijf om met jullie kennis te maken uit naam van alle kruisvaarders en padvinders. Ik heet Tjhang Tjauw Tjin. Als jullie dat willen, vinden we dit heel aangenaam. Jullie zullen zeker niet denken, dat hier ook pad vinders zijn, maar daarin hebben we 't na tuurlijk niet zoover gebracht als jullie, doch daar kijken jullie toch niet naar, is 't niet. We zijn aangenomen (geïnstalleerd) met het feest van Christus Koning. Daarvoor moesten we naar de hoofdstad (d. i. Pang- kalpinang) en daar werden we met veel plechtigheden aangenomen. Onze padvinderij bestaat uit 14 jongens, daar komen met Kerstmis nog 3 bij. In Pangkalpinang hebben ze een grootere padvinderij dan de onze. Veel grooter en deftiger. Ik bedoel, ze heb ben bijna van alles, b.v. trompetten, tenten, kookgerei, dingen, die een padvinder noodig heeft n.l. een strooien hoed, touw, mes, rug- tasch enz., een eigen clublokaal, tafelbil jart enz. Maar wij hebben al die dingen nog lang niet, want we hebben gebrek aan geld. 's Avonds na de aanneming hebben we luchtaanval gespeeld, vuurwerk stelde bom men voor (volgt beschrijving van 't spel). Zes December zijn we naar Hantoeng ge gaan (een soort badplaats). Daar hebben we ons eigen potje gekookt. Twee jongens in één pot Nu volgt een uitvoerig recept, wie iemand verrassen wil, vrage bij ons 't recept aan, reuze lekker). We gebruikten varkensvleesch, olie, rijst, visch, eenden eieren en specerijen. Jammer genoeg is de pastoor nooit pad vinder geweest, die kan ons natuurlijk niet leeren. Den laatsten tijd regent het verschrikke lijk in Blinjoe, haast iedere middag. Met deze vacantie gaan we naar Maras (hoogste top van Banka 700 M.1 dan kan ik volgende keer veel vertellen. Ik heb van een pastoor gehoord, dat jul lie zoo gemakkelijk aan geld komen. Nu vraag ik jullie uit naam van alle kruis vaarders en padvinders beleefd of jullie ons astublieft ook wat steunen willen. Jul lie zullen zeker vragen. „Vraag 't maar op je eigen plaats". Nou, zooals jullie mis schien niet weten, dat hier weinig men- schen wonen, ze zijn niet rijk en geven niet graag geld. Ik zal eerlijk zeggen: al zijn ze rijk, geven ze toch niet graag hun geld, ook omdat vele Chineezen niet katholiek zijn. Jongens, de Kruisvaartpadvinderij van Blinjoe zegt jullie Zalig Kerstfeest en Za lig Nieuwjaar. Nou tot de volgende keer en vol geduld wachten we op een spoedig antwoord van jullie. WILLIBRORDUS TJHANG, TJAUW TJIN. En het antwoord? Hieraan hoeven we niets toe te voegen. Het kan raar loopen in de wereld, het is de gewoonte, dat de Gorzen vragen, nu echter staat de zaak net op haar kop, er wordt aan de Gorzen gevraagd, een padvinders en kruisvaardersgroep op Banka vraagt onze hulp, maar in de Gorzen zitten ze altijd op den bodem van de kas te grabbelen en dus doen we een beroep op u. Op de eerste plaats denken we aan de Katholieke Verkenners en Kruisvaarders te dezer stede, die zullen toch zeker hun broeders in Indië niet vergeten en ook doen we een beroep op de.burgerij. Er wordt den laatsten tijd zooveel gedaan voor de land soldaten, maar laten we toch vooral niet Christus' soldaten vergeten, die zijn al sinds hun Priesterwijding gemobiliseerd en staan ook eenzaam op wacht, veel eenzamer en veel verder dan onze soldaten. We, ik be doel ze kunnen letterlijk alles gebruiken b.v. fietsen (over motors en auto's spreek ik niet) gereedschap, radio, gramofoon, sportartikelen, muziekinstrumenten allerlei onderdeden (we hebben een prima electri- ciën en radiomonteur op de missieclub en we zijn allen knutselaars). En als u nu niet een van de vorige dingen wilt of kunt ge ven, moet u n i e t denken, dan geef ik maar niets, ervoor staat duidelijk, ze kunnen a 1 les gebruiken. U kunt ook b.v. winterjas sen sturen, maar u zult ons toch niet kwa lijk nemen, als we die niet doorzenden. Wel kunnen ze zeer goed gebruiken uniformen en uniform-onderdeelen van padvinders en kruisvaarders. M'n lijstje raakt langzamerhand vol, als ik het nog langer maak, trekt de Redac teur der N. S. C., aan wien we zooveel dank verschuldigd zijn, 'een leelijk gezicht (dat zal meevallen Redactie) en dat willen wij niet riskeeren, maar op één ding wil ik u nog wijzen, n.l. geld, 't slijk der aarde, maar hard noodig, wat kan een weinig geld toch niet veel goed doen. Dus u stuurt even een briefkaartje (lo caal 2 cent, wordt vergoed) en wij komen graag, schrijft u er, indien noodig, gelijk maar bij, wat we mee moeten brengen, b.v. vrachtauto enz.! Bij voorbaat onzen hartelijken dank. De briefkaart kunt u zenden aan: Missie club ,,St. Wilibrordus" p.a. Kap. H. Roosen pr., Pastorie Lekstraat 55 alhier. II I II II I 1 11= Een sneeuwbal- gevecht op het St. Pietersplein te Rome, waar eenige dagen geleden een flinke hoeveel heid sneeuw is gevallen. WIELRENNEN. „R. C. Schiedam". Bij den nationalen hometrainerwedstrijd in gebouw Musis Sacrum te Rotterdam, waar aan door de beste specialisten van Nederland werd deelgenomen, wist Kouwenhoven, zoo als onder „Sport" al gemeld, zich van de 30 deelnemers derde te plaatsen. Voorwaar een mooie prestatie. Zaterdag 13 Januari zal Kouwenhoven deelnemen aan een wedstrijd op home trainers ten bate van de militairen te R'dam, tusschen de 6 beste rollenrijders van Neder land, waartoe hij ook behoort. Zondag a.s. rijdt R. C. Schiedam een wed strijd op home-trainers tegen Sportief te Rotterdam. Zondag zijn er velen geweest, die ge treurd hebben over het feit, dat de vorst ons inziens den rug toedraaide en de dooi op overtuigende wijze intrad. Zij verlieten Zondagmiddag de met water bedekte ijs vlakte met de hoop in het hart, dat de vorst toch maar spoedig terug zou keeren. De vorst heeft aan deze stille hoop gehoor gegeven zij het wel niet op de wijze, waar op de echte ijsliefhebber dit verwacht had. Na een dag van troosteloozen regen daalde de temperatuur tegen den avond sterk en om ongeveer acht uur was zij tot even on der het vriespunt gekomen. De straten, die door den regen goed nat waren, kre gen de allures van kunstijsbanen. In een minimum van tijd was het zeer dunne laag je vocht bevroren en werden de straten als spiegels zoo glad. Voetgangers hadden op de meest op den wind liggende stukken moeite om op de been te blijven. Erger nog was het gesteld met het ver keer. Fietsers en automobilisten gingen voort met een minimum snelheid. Grootere snelheden werden direct afgestraft met een flinke en vooral gevaarlijke glijpartij. Het busverkeer ondervond van de gladheid al bijzonder veel nadeel. De R. E. T. had haar buitendiensten al heel spoedig gestaakt. De Vlaardingsche busdiensten capituleerden juist voor het gevaarlijkste stuk. Zij gingen niet verder dan tot Wilton Feijenoord. De gevaarlijke en gladde dijk werd vermeden. De bussen van de firma v. d. Ende hebben echter den heelen avond normaal gereden. Tegen half 9 zijn gisteravond de menschen van de gemeentereiniging gewaarschuwd en om ongeveer 9 uur begonnen deze den strijd tegen de gladheid. Deze werd gestre den met 5 auto's waarachter de zand- strooiers bevestigd waren. Deze deden op de drukste wegen goed werk en deze wegen waren dan ook spoedig weer begaanbaar. Tot 1 uur vannacht is dat werk voortge zet en vanmorgen is het weer hervat. On gelukken hebben zich gisteravond in onze stad niet voorgedaan. Schiedam is dus nog al goed en zonder kleerscheuren door de gladheid heen gekomen. Gisteravond te omstreeks 7.30 uur vond op den hoek Stadhouderslaan N.Z., Wester kade een aanrijding plaats tusschen een be stelauto, bestuurd door J. G. te Overschie en een vrachtauto, bestuurd door A. V. te Vlaar- dingen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Beide auto's werden licht bescha digd. Voor het examen om het diploma vak be kwaamheid te verkrijgen in het broodbak kersbedrijf, zijn de volgende heeren geslaagd: C. Tettelaar, J. H. Greveling, C. v. d. Netten, C. Beukelman, Th. Leliveld, A. de Lange, allen uit Schiedam en A. van Rees en v. d. Lee uit Vlaardingen. De cursus was georganiseerd door de af- deelingen Schiedam en Vlaardingen van den Alg. Ned. Bakkersgezellen Bond. Leeraar was de heer J. Poert uit Dordrecht. De examens werden afgenomen door de Ned. Stichting voor examen vakopleiding in het Bakkersbedrijf te Den Haag. Hedenavond houden de zwart-witten in Musis Sacrum hun Nieuwjaars-intieme. Op deze avond zullen Thomasvaer en Pieternel het wel en wee van de vereeniging in het afgeloopen jaar bezingen. Pater S. Wolterbeek O.P. van dé Haven- kerk is vandaag ter observatie in de Dr. Noletstichting opgenomen. GEBOREN: Jacoba, d. van L. Winter en G. Hendriks, Aeidastraat 76. Adriana W., d. van L. M. Willemse en G. de Korte, Gali- leistraat 35 Abraham, z. van W. de Lan ge en J. Ris, Boerhavelaan 1. Lodewijk M., z. van L. Koeleman en M. A. Verhulst, Stationstraat 21. Laurens, z. van A. van den Hamer en W. van Ravens, Rozenburg schestraat 25. Wilhelmina J., d. van J. W. Frenay en W. J. de Bode, Maasdamschestraat 16 Aletta H., d. van J. Sonneveld en L, M. de Winter, P. K. Onneslaan 162. j0 hannes A., z. van J. F. Eijkenbroek en R, Klein, Dr. Noletstraat 1. Ernesta T. M, d. van L. J. Vrijdag en C. J. van Paassen Dr. Noletstraat 1. Kornelia, d. van A Pijnacker en J. H. van den Berg, Buiten havenweg 176 Marinus, z. van M. Ak kerdaas en M. G. P. Visser, Boerhavelaan 1 Adriaan J. z. van A. J. van Wijk en A, Grzegorski, Boerhavelaan 1, Frederik, van H. J. F. Dinkelaar en M. L. Meyer. Franklinstraat 3. Christiaan F., z. van C F. Leeflang en G. Broekmeyer, B. K.-laan 255. Adriana W., d. van M. G. Naaktge boren en C. A. Moerman, Boerhavelaan 1. OVERLEDEN: C. aan den Wiel, 46 j echtg. van J. de Regt, Nassaulaan 75. J. Fuijkschot 57 j. Dr. Noletstraat 1. M Kuiper 35 j. Dr. Noletstraat 1. J. S. M Juffermans 74 j., St. Liduinastraat 8. Melkventer zwaar gewond. Hedenmorgen om half 9 reed in de Bur gemeester Knappertlaan ter hoogte van de Julianakerk een R. E. T.-bus in de richting van de Nieuwe Haven. Voor die bus liep een melkventer van de R. M. I. genaamd W. N. uit Schiedam met zijn wagen. Plotseling week deze laatste naar links uit. Of hij hiervoor van te voren een teeken heeft ge geven, is nog niet bekend. De bus reed toen van achteren tegen den wagen. Deze werd tegen het trottoir geduwd. De melkventer raakte bekneld tusschen den boom van den wagen en de bus. Dit ging met zulk een kracht, dat de man den zwaren dikke boom met de borstkas doormidden drukte. Met zware inwendige kneuzingen werd hij op genomen en per politie-brancard naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De weg ter plaatse was erg glad. Morgenmiddag heropend. De banen der Schiedamsche IJsvereeni- ging hebben door den regen van de laatste dagen nog al wat te lijden gehad. Er stond gisteren 4 c.M. water op. Vannacht is dit voor de helft weer bevroren. Deze laag is echter te dun om de banen te kunnen openen. Bij het onderzoeken van de baan, dat heden morgen plaats had, zakte zelfs een der be stuursleden erd oor. De onderlaag is echter sterk genoeg zoodat, als het vannacht weer vriest, de Schiedamsche IJsvereeniging mor genmiddag om 2 uur haar poorten heropent. Gistermiddag te omstreeks 3.30 uur is in een pand aan de Singel alhier een bran dende kachel omgevallen. Daar het vuur met enkele emmers water gebluscht kon worden, behoefde de brandweer niet op te treden. Het jaarverslag van de Fédération Mari time te Antwerpen over 1939 heeft ook luer te lande in ruimen kring de aandacht ge trokken. Het verslag houdt zich immers zeer uitvoerig bezig met de Belgisch-Nederland- sche besprekingen ten aanzien van de ha venrechten. Een geheel hoofdstuk is gewijd aan de aanzienlijke uitbreiding welke Rot terdam dank zij de tarieven voor de zee vaart in deze haven, aan zijn net van gere gelde scheepvaartlijnen zou hebben kunnen geven. Medegedeeld werd, dat Rotterdam van 1929 tot 1938 het aantal bezoeken van in geregelde lijnen varende schepen zou heb ben zien stijgen met 275 procent, waartegen over in Antwerpen een winst van slechts 18 procent te boeken zou zijn geweest. Op deze indrukwekkende cijfers zijn in het verslag ver gaande conclusies opgebouwd. In den „Lloyd Anversois" van 5 Januari j.l. wordt nu medegedeeld, dat deze cijfers op een vergissing berusten. In plaats van een stijging van 275 procent zooals in het verslag was medegedeeld, zijn de bezoeken van schepen van geregelde lijnen aan Rot terdam van 1929 tot 1938 gedaald met 10 pro cent. Het bericht in den „Lloyd Anversois" voegt hieraan toe, dat deze rectificatie van zelfsprekend sommige conclusies, welke men aan de eerst gepubliceerde cijfers had ver bonden, verzwakt. Deze ruiterlijke erkenning van een ge maakte vergissing zal ongetwijfeld ten goe de komen aan de zuivere beoordeeling van de tusschen de Belgische en de Nederland- sche zeehavens aanhangige problemen. Voor de eerste klasse competitie is gisteren te Rotterdam gespeeld de wedstrijd R.Z..Zian. De Hagenaars wonnen met 61. Op 24 November van 1939 werd het feit herdacht dat wijlen mgr. dr. Alph. Ariëns met zijn socialen arbeid begon, en bij die gelegenheid heeft zich een comité gevormd uit de verschillende R. K. standsorganisaties o.a. de St. Josephgezellen, R. K. Volksbond, R. K. Vrouwenbond en R. K. Middenstand met het doel, zij 't dan ook op zeer beschei den wijze, hulde te brengen aan de zegen rijke nagedachtenis van dezen grooten socialen priester, en dit zal voor Rotterdam geschieden op Zondag 14 Januari a.s. Alsdan zal in de St. Josephsgezellenver- eeniging aan het Stationsplein worden op gevoerd het ontroerend tooneelstuk „Het Spel van de'Kelk", door de Vereenigde Haagsche Spelers onder regie van Jules Verstraeten. Men weet, dat dit een greep is uit het veelbewogen leven van mgr. dr. Ariëns, gedramatiseerd door den bekwamen Wim Snitker. De geschiedenis van den kelk, eens het dierbare geschenk van de zeer gefortu neerde ouders van dr. Ariëns aan hun pries terzoon ter gelegenheid van diens eerste H. Mis, den grootsten schat, dien de sociale priester zelf eens genereus offerde om in den nood van zijn arbeiders tegemoet te komen. De kostbare kelk, die na jaren en jaren door vrienden en vereerders van dr. Ariëns weer heimelijk was opgekocht om dien hem weer als geschenk aan te bieden op den dag van zijn veertigjarig priesterfeest. Dit was wel het ontroerendste oogenblik van zijn leven, dat zooveel beproevingen heeft gekend. Ons wordt nu van de betrokken zijde ver zocht de aandacht te vestigen op deze Rot- terdamsche opvoering van dit „Spel van de Kelk", dat wel de schoonste hulde is, welke men aan de nagedachtenis van mgr. dr. Alph. Ariëns kan brengen. Wij willen gaarne aan dit verzoek voldoen, ook omdat wij persoonlijk vele herinneringen hebben aan dezen nobelen en heiligen priester. 't Is ook bijna al een halve eeuw geleden dat wij als student te Utrecht vertoevend op een morgen de zaak binnentraden van een bekend manufacturier daar ter stede. Juist op het oogenblik ctet wij het magazijn wilden binnengaan, trad een nog jong priester naar bqiten, met een koffertje in de hand, een magere en schrale figuur. Wij kenden hem van aanzien nog niet, maar amper waren wij binnen, of de eigenaar van de zaak vertelde ons verrast: „Weet ge wie dat was? Dr. Alphons Ariëns, die han delsreiziger is geworden, en ons nu de eerste stalen kwam presenteeren van zijn coöpera tieve textielfabriek te Haaksbergen." De textielfabriek te Haaksbergen, die dr. Ariëns met behulp van zijn eigen particu lier vermogen begonnen was ten bate van de arbeiders te Enschede, waar hij toen kape laan was, en die als slachtoffers van een staking wat men noemde „uitgesloten" wa ren geworden. De onderneming te Haaksbergen, met een roekelooze liefde opgezet, heeft dr. Ariëns zijn vermogen en ook zijn kostbaren gouden kelk gekost. Die kelk is hem wel het grootste offer geweest; vermogen telde hij niet, want in zijn leven heeft hij altijd alles weggegeven, wat hij bezat, om in den socialen nood van anderen te voorzien. Wat de kelk voor den priester beteekent, en ook voor dezen dr. Ariëns was, heb ik later nog eens ervaren, 't is ook al weer veertig jaren geleden, toen ik op een dag te Heerlen een hoogbejaarden priester ont moette, die zijn leven lang als missionaris in Amerika had gesleten, en nu z'n laatste jaren was komen rusten in Limburg. Het gesprek, dat deze eerbiedwaardige priester met ons voerde, was een durende dithyrambe op de heerlijkheid van het priesterschap, en onderwijl reciteerde de grijsaard vol ont roering de gebeden van de H. Mis alsof hij de schoonste verzen declameerde. Die oude priester was een Ariëns, de heeroom van dr. Alphons Ariëns. Zoo oom, zoo neef. Toen dr. Ariëns van kapelaan te Enschede pastoor benoemd werd te Steenderen, heb ben zijn naaste trouwste vrienden gezorgd voor de meubileering van zijn pastorie, maar den man kennende en om een even- tueele vervreemding te voorkomen, lieten zij in de eiken stoelen zijn initialen steken, maar of dit goed bedoelde middel gebaat heeft, durf .ik niet te beweren. Op een middag, 't is ook al weer dertig jaren geleden, ik was voor de courant in den Haag werkzaam geweest, werd ik als gast Restaurant Riche op het Buitenhof binnen geleid, en toen wij aan een tafeltje hadden plaats genomen, bemerkte ik, dat wij tot onze naaste buren hadden dr. Ariëns, teza men met ds. Talma, den lateren minister van Arbeid. Ariëns was naar den Haag gekomen in zijn qualiteit van lid van de Enquete-commlssie tot onderzoek van de sociale aangelegenhe den van het spoorwegpersoneel, welke com- In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar deed de Rotterdamsche politie een inval in een huis aan de van Vlooswijkstraat aldaar, waar zij een complete geheime zendinrich- ting ontdekte en in beslag nam. Drie mannen, die het apparaat bedien den, werden gearresteerd en bij hun verhoor bekende één, de meubelmaker S P. S den zender bediend te hebben, terwijl de ander, de vakvereenigingsbestuurder J. H. een po litiek getinte redevoering had gehouden en no. 3, de behanger W. J. M„ te wiens huize de uitzending plaats vond juist bezig was een gramofoonplaat met de „Internationale" op te zetten. P. S. ,en J. H. namen bij het verdere ver hoor een zonderlinge houding aan. Zij ont kenden wat zij eerst hadden toegegeven, on der het motief, dat zij anderen daardoor hadden willen sparen. Naar aanleiding van berichten in dagbla den, verscheen in het partijblad „Recht voor allen" een foto van het drietal met on derschrift „hier zijn de aether-piraten", doch in een verklarend artikel werd juist uiteen gezet, dat zij dit niet waren. Hoe het echter ook zij, het drietal heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank we gens overtreding van de Post en Telegraaf- wet te verantwoorden gehad en is tot één maand gevangenisstraf ieder veroordeeld. Gisteren stonden zij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. S. en H. bleven bij hun ontkentenissen, doch dit vond geen gunstig onthaal bij den ad vocaat-generaal, mr. J. U. Polman, die ver zwaring van de straf tot drie maanden ge vangenisstraf tegen beiden eischte. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam, meen de, dat de houding van de beide verdachten allerminst vreemd was. Het komt meer voor, dat iemand om een ander te sparen, zichzelf aanvankelijk beschuldigt, maar daarna ont kent. Zoo het Hof de beide verdachten toch schuldig mocht achten, dan vond pleiter één maand, dus zeker drie maanden gevange nisstraf te zwaar. Het feit is strafbaar, doch verdachten hebben geen staatsgevaarlijke dingen door den aether gezegd. In den tijd, dat dit feit gepleegd is (Mei van dit jaar), was er nog geen oorlog. Tegen den derden verdachte werd be- verstiging van de opgelegde straf (één maand gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 22 Januari. |fll!l!!llll!!ll!lllll!l!ill!ll!llllllll!llil«ll!l!ll!lllllllllitl!lll]iri:!l'iri| Op Zondag j.l. kwamen de leden van de St. Josephs Gezellenvereeniging van het Stationsplein na een H. Mis en algemeene H. Communie bij gelegenheid van de jaar wisseling in een algemeene ledenvergade ring bijeen. In zijn nieuwjaarsrede gaf praeses C. D. Terstegen O.P. een gedocu menteerd overzicht over het wel en wee van de vereeniging in 1939 om vervolgens enkele richtlijnen voor het pas begonnen jaar aan te geven. Na op pieuse wijze de overledenen, waar onder de heer P Buskens, herdacht, en een woord gewijd te hebben aan de 86 leden, die onder de wapenen zijn, lichtte de praeses de kwantitatieve sterkte der vereeniging toe. Ondanks de radicale zuiveringsactie in 1939, waardoor bijna 100 leden, als „verdorde bla deren van den Kolpingsboom werden afge schud", ging het totale ledenaantal onge veer 1100 toch nog omhoog, terwijl daar naast vele feiten en verschijnselen demon streerden, dat de Kolpingsfamilie, ondanks Schaatsen voor den dag -~ Voor de wielrijders. WOENSDAG. missie was ingesteld naar aanleiding van de Spoorwegstaking van 1903, en ook zijn grpote vriend Ds. Talma maakte daar deel van uit. Ik vertelde dat ik naar den Haag was ge komen om verslag te maken van een groote tentoonstelling van Jan Toorop's werken. „Doe er je best op", zei Ariëns direct geest driftig, „maak er iets moois van, vooral om Toorop." Men weet, dat deze Toorop later ook dat markante portret van Ariëns heeft getee- kend. Ter gelegenheid dat Prof. Beysens, hoog leeraar benoemd in de wijsbegeerte aan de Universiteit te Utrecht, daar zijn inaugurale rede hield, ontmoette ik Ariëns andermaal. Ik vertelde hem toen dat Is. Querido zulk een enthousiaste ontboezeming had geschre ven over het portret, dat Toorop van hem, Ariëns, gemaakt had. „Een kop, waarin Toorop heel het leven van dezen priester heeft gegrift„Stuur 't me?", vroeg Ariëns, „ik vind 't zoo dankbaar voor Toorop." Ik heb natuurlijk nog meer, en misschien ook nog wel interessanter, herinneringen aan ontmoetingen met Dr. Ariëns, maar ze pas sen op 't oogenblik minder in het kader van dit artikel. Wij zijn ook later minder goede vrienden geworden, 't zal wel mijn schuld zijn ge weest, want ook ik heb jaren van jeugdigen overmoed gekend. Maar ook deze verwijde ring heeft er niet toe afgedaan, dat toen mij op mijn zilveren priesterfeest een vrienden album werd aangeboden daarop als eerste op de lijst, natuurlijk alphabetisch, de naam prijkte vanMgr. Dr. Alphons Ariëns. Ariëns kon tegenstanders waardeeren, zooals tegenstanders 't hem ook hoogelijk deden. Ik weet, dat bekende sociaal-democraten in de laatste dagen van zijn ziekte en leven, naar Amersfoort reisden om den nobelen onbaatzuchtigen strijder nog eenmaal de hand te drukken, en bij het afscheid de ver plegende zuster heimelijk een gave toereik ten om den zieke nog een kleine verkwik king te kunnen geven. Ik hoop met het een en ander den lezer voldoende heb opgewekt om deel te nemen aan de eenvoudige hulde, die op Zondag 14 Januari 1940 aan de nagedachtenis van Mgr. Dr. Ariëns te Rotterdam wordt gewijd door de opvoering van „het Spel van de Kelk", een der ontroerende tafereelen uit het be wogen leven van dezen socialen priester. Wijzen wij er nog op, dat een bepaald deel van de opbrengst van deze opvoering ten bate komt van de te bouwen Dr. Ariënskerk te Enschedé. Want 't wordt nu meer dan tijd dat dit mo nument nu eens zijn voltooiing krijgt in de stad, die de eerstelingen van dit schoone en voorbeeldige priesterleven heeft gezien en gekend, de meest waardige hulde, die men dezen grooten priestejr brengen kan. P. H. H. 10 Jan.: Doelen, Harmonie-concert, 8 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.) Bios cop en: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 11 Januari in: Studio: Levensavond (voor volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Arena: Sterren gaan naar Hollywood (boven 18 jaar); Grand: Kouwe drukte; Luxor: Hoera, ik ben papa (volw.); Lumière: Alleen engelen hebben vleugels (boven 18 jaar); Olympia: mr. Moto en de schat in het Oosten en Terreur in Texas (bov. 18 jaar); Scala: Je kunt 't toch niet mee nemen; Colosseum: Marionetten en De gou den kooi (voor volw.); Prinses: Neen, mijn dochter, neen en De tuin der vreugde (volw.); Corso: Een vrouw verloor (volw.); Capitol: Broadway serenade (volw.); City: mr. Moto en de schat in het Oosten; Centraal: De flui tende pijl en Wees op uw hoede (boven 18 jaar); Victoria: Het meisje met de 7 bont mantels en Ik ben Sebastian Ott (volw.); Ooster: De hond van de Baskervilles en Een fatale nacht (volw.); Asta: IJsco-toeristen en Cassidy's wraak (boven 18 jaar); Harmonie: De zwarte extase en Koning der onderwereld (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche'Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Jan.). Kunsthandel v. Zanten schilderijen van M. B. J. Jungmann (tot 15 Jan.). Schiedam. Passage-theater: De gevangene van Zenda en Ik eisch gerechtigheid (volw.); Monopole: De Jantjes en De geheimen van Diamant eiland (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 9 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). of misschien juist door de vele tegenslagen van het afgeloopen jaar aan diepte en vor mende kracht gewonnen heeft. Periodiek terugkeerende bewijzen hiervoor zijn de wekelijksche en maandelijksche vergaderin gen van gezellen en gehuwden, welke een steeds stijgende belangstelling genieten. Dat honderden gezellen iedere week en honder den gehuwden iedere maand, ondanks vaak verren afstand, trouw hun vergadering be zoeken, is in het organisatieleven een top prestatie. Door een meer verantwoordelijke en syste matisch verdeelde taak der commissarissen werd meer contact met en toezicht op de jongere gezellen verkregen. Een groeiende bloei en prestatievermogen gaan uit van de vele onderafdeelingen, zoo als turnclub, tooneelclub, zangclub, harmonie met pijpers en tamboers, Kolpings lijfwacht, Kolpings boys, voetbalclub, schaak- en damclub, propagandaclub e.a. De onderlinge solidariteit der leden, zoo geheel naar den geest der gezinsgedachte, kwam o.a. tot uiting in de ruime bijdragen der leden voor hun noodlijdende vereeni- gingsledon, waardoor, mede door de mild dadigheid van katholieken in Rotterdam, een goed geslaagde Kerstretraite voor werk- looze leden, alsmede de uitdeeling van Kerstgaven en hulpverleening in vele nood gevallen mogelijk waren. Een feestavond, georganiseerd ten bate van onze gemobili seerde leden, stelde den praeses in staat in dén Kersttijd aan de 86 gemobiliseerden een rijkelijk voorzien Kerstpakket te sturen. Toen in Augustus 1939 onder de leden be kend werd, dat de vereeniging in geldelijken. nood en de verkoop der gebouwen noodza kelijk was, werd spontaan door en onder de leden een bedrag van 1500 voor de ver eeniging bij elkaar gebracht. Voorts memoreerde praeses Terstegen nog den herdenkingsavond van Paus Pius IX z.g. met de rede van prof. Molkenboer, het bis- schopsfeest op Dijkzicht en een meester- cursus voor schoenmakers, de oprichting van een afdeeling St. Jansknapen, de oprichting van een R. K. militairen tehus, het werken voor het Rotterdamsch comité voor R. K. militairen en de verzorging der Kerstviering voor militairen. Bij al dit mooie en vruchtbare van "het vereenigingsleven, is het jaar 1939 voor de Kolpingsfamilie toch een jaar van ramp spoed geweest. Toen immers moest noodge dwongen overgegaan worden, niet tot ophef fing der vereeniging, doch tot verkoop der gebouwen. Toekomstplannen kunnen nog niet ontvouwd worden, omdat het wachten nog steeds is op de goedkeuring van Ged, Staten. In een gloedvolle peroratie svoorde de praeses de leden aan tot werken en bidden voor de toekomst van hun vereeniging. „Werken alsof alles van u afhing, bidden alsof alles van God afhing. Werken en bid den in vertrouwen op God, Die alles voor de Zijnen ten goede keert. Na geestdriftig zingen van het Vlaggelled gingen de Kolpingszoncn weer gesterkt uit elkaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2