1 m DE SERGEANT-MAJOOR HAD GEKLOPT. HOLLAND OP DE SCHAATS. Radio Luisteraars aan 't front. DONDERDAG 11 JANUARI 1940 311 10> w„ mm Prijsverliooging van sigaren. Duurtetoeslag in de sigaren- industrie. GROOTE TRAMSTAGNATIE. Remmen van een motorwagen waren vastgevroren. REIZEN NAAR BELGIE. Invullen van een inlichtingsbulletin aan de grens. ENCEPHALITIS NA INENTING. NEDERLANDS CHE ZEELIEDEN IN AMERIKA. Achtergebleven bemanning der „Djambi" uitgewezen. DE VLAS-INDUSTRIE TE STEENBERGEN. Derden beslag op salaris van gewoon dienstplichtigen. Principieele kwestie voor den Haagschen president. TERUG NAAR DE MISSIE. HET INCIDENT BIJ VENLO Duitsch antwoord in bewerking MOTORRIJDER DOOR SLIPPENDE AUTO GEGREPEN. DOOR HET US GEZAKT EN VERDRONKEN. 'i 7 Ja Jimmy je mag mee a!s je heel zoet bent. Mijnheer ser leeren Ja miss Pepper, ik ga ze op een stil plekje leeren. Denk er om Tommy je moet heel zoet zijn Waarom loop je zoo hard broertje? naar oom A brengen./ meebreng Wat is dat? wenscht U? Verroer geen vin anders ben je er geweest Waarom heb je zoo'n grooten hoed op? Miauw Jimmy had ik je niet gevraagd v om oom Ike te gaan halen. Het is aardig van je dat ik nu mezelf ook eens kan zien met dien pracht hoed van je op miin hootrl dat is het eenige waarvoor ik kwam Ik heb een spiegel bij me - ik wil een persoonlijk woordje met je spreken. Oh mijnheer Batch kijk eens wat dat meis je in haar hoed heert. Miauw Conr I Kii^: F./n:tv- r Tnr World rien U Schaatsen.. Ons Hollandsch hart klopi snei Schaatsen.Dat willen we allen wel Heerlijk zwieren en draaien Links en rechtslinks en rechts Weg alle zorgen we denken slechts Aan rijden, zwieren, zwaaien. Schaatsen Dat is de recht Hollandsche sport Die haast door ieder beoefend wordt. Zelfs door ons Koninklijk Huis. Heel Holland is er het liefst op de schaats De ware sport! Achttien karaats!! Daarop voelt Holland zich thuis. Schaatsen.Er komt een soldaat met verlof Hij mompelt „Dat noem ik een reuze bof". En het eerst wat hij doet: Hij loopt en hij zoekt in de rommelkast. Eerst zijn schaatsen „Die heb ik vast Na een kort gemompelden groet. SchaatsenO, o, wat een vriendelijk gezicht Wordt er door Holland op 't ijs gericht IJs.... Jonge, dat vindt Holland fijn Ik geloof, het was niet eens zoo kwaad, Als je dat zoo eens gadeslaat. Als 'tvoorloopig geen lente zou zijn. Op een druk bezochte vergadering van sigarenfabrikanten, aangesloten bij het ver bond te Amsterdam en de vereeniging te Eindhoven, is besloten 5 pet. toeslag op de loonen te betalen in de tweede week, nadat het index-cijfer het getal 146 heeft bereikt. De werkgevers hebben zich tevens verplicht collectief de kosten te dragen van de pen sioen-premie van de gemobiliseerde werk nemers, zoodat door de mobilisatie geen Pensioenrechten zullen verloren gaan. Aangenomen werd verder, dat de mini mum-prijs voor senoritas 2% cent zal bedragen. Ten aanzien van de verdere verhooging der Prijzen zal het resultaat van het overleg Worden afgewacht, dat de crisis-commissie zal openen met de voornaamste belangheb benden. Een beslissing zal echter op korten termijn worden genomen. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren is er op een van de belangrijkste punten van het tramnet, waar verschillende lijnen dezelfde route volgen, n.l. op het Damrak, een stagnatie ontstaan, welke uren lang het tramverkeer in de war heeft ge bracht. De eerste moeilijkheid deed zich daar voor tegen 12 uur, toen een der tramwagens, die destijds van de Utrechtsche tram zijn overgenomen, ontspoorde. Met veel moeite werd de wagen, die nu definitief op haar laatste beenen liep, daar de wielen geheel ontzet waren, via een zijspoor achter de „Bijenkorf" gedeponeerd. Resultaat: alle passagiers die naar het C.S. moesten, misten hun trein en degenen die er vandaan kwa men, stapten maar liever uit. Een onafzien bare rij trams stond op het Damrak te scnil- deren en toen er eindelijk beweging in kwam, stond een motorwagen van lijn 24 plotseling als aan den grond genageld. De remmen bleken bevroren te zijn. Men heeft toen maar de verstandigste partij gekozen en het Rokin met de daar gestrande tram omzeild. Alle lijnen werden achter het Pa leis via den N.Z. Voorburgwal geleid, het geen vanzelfsprekend van de eene stagnatie jn de andere voerde, daar nu de lijnen 1 en 2 zich den pas zagen afgesneden. Blijkens mededeeling verstrekt door de Belgische douane te Wuestwezel, moeten alle reizigers alvorens België binnen te ko men of dit land te verlaten, een „inlichtings bulletin" invullen, waarop naam en verdere persoonlijke gegevens, alsmede nationali teit en nummer van het paspoort dienen te worden vermeld. Dit voorschrift geldt met ingang van 9 Januari voor alle vreemdelingen behalve houders van diplomatieke paspoorten. Er is hier te lande verleden week wederom een geval geconstateerd van encephalitis na inenting. Ditmaal betrof het evenwel een kind buiten den zoogenaamd ongevasrüjken leeftijd, namelijk een jongen van 9 jaar. United Press seint ons uit Seattle De federale regeering heeft de uitwijzing gelast van achttien leden der bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Djambi", die het schip in October verlieten toen hun eer, oorlogstoelage geweigerd werd. Zij zullen naar New-York gebracht worden en daar op een schip, dat naar Nederland vaart, worden geplaatst. De rijksbemiddelaar de heer Bloemers zal Dinsdag 16 Januari in het gemeentehuis te 's-Hertogenbosch een bespreking hebben me* partijen, betrokken bij het dreigend conflict aan de coöperatieve vlasfabriek „Dinteloord" te Steenbergen. Eenigen tijd geleden beklaagde zich een gemobiliseerde, een gewoon dienstplichtig sergeant-majoor, erover, dat, nu hij geroepen was voor de beveiliging van onze grenzen en hij zijn gezin en zaak in den steek moest la ten, een crediteur, juist één dag voor de uit betaling van zijn jaarwedde, op deze jaar wedde derden beslag onder den staat had ge legd, zoodat de sergeant-majoor geen cent uitbetaald kreeg en zich slechts tot het bur gerlijk armbestuur kon wenden. De gewone ambtenaren, alsmede beroeps militairen en leden van het reservepersoneel hebben tenminste nog de zekerheid, dat be slag slechts op een deel van hun salaris mo gelijk is, zoodat zij nog iets overhouden, doch deze regeling geldt ten aanzien van gewoon dienstplichtigen niet. Zulk een regeling wordt in de algemeene overtuiging onbillijk geacht en, om hierin tegemoet te treden, heeft de staat ingegrepen. Niet door een wetswijziging, doch voorloo- pig en dit beteekent een veel sneller weg door geheele of gedeeltelijke ophef fing van dit beslag in kort geding bij den president van de Haagsche rechtbank te vragen. Gistermiddag werden in deze zaak voor den vice-president, mr. A. N. Kühn de plei dooien gehouden. Voor den staat trad op jhr. mr. P. Th. Six, die een korte uiteenzetting gaf van de wettelijke bepalingen, welke deze materie beheerschen. De regeling is momenteel zóó, dat volgens de ambtenarenwet derden be slag op het salaris van ambtenaren onder den staat mogelijk is, doch beperkt is tot een vierde voor de eerste 2.000 en tot een der de van hetgeen het salaris dit bedrag te boven gaat. Van deze regeling profiteeren ook de beroepsmilitairen, alsmede de leden van het reserve-personeel, doch niet zoo als in het onderhavige geval de gewoon dienstplichtigen. Echter is er nog altijd de „algemeene veiligheidsklep" van art. 479 a, Wetb. van Burgerl. Rechtsvordering, in welk artikel in het derde lid wordt gezegd „Om redenen van openbaar belang kan de staat of het openbare lichaam in kort ge ding voor den president onmiddellijke op heffing van het derden-beslag vorderen." Op dit artikel baseerde pleiter zijn vor dering en hij lichtte toe, waarom hier van „openbaar belang" sprake is. Onder de huidige situatie is er niet de minste aanleiding om, wat betreft de be- slagmogelijkheid, het dienstplichtig perso neel bij het beroepspersoneel achter te stel len. Integendeel, zij toch komen thans veel eerder voor de situatie te staan, dat loopen- de schulden plotseling niet kunnen worden afbetaald. Het prestige van onderofficieren lijdt er onder, wanneer zij geen tractement krijgen, en wel om twee redenen 1. kan dit tot ongewenschte situaties lei den, zooals leenen van minderen e. d. 2. ieder die in 's Rijks dienst is, moet kunnen rekenen op een zeker bestaansmini mum. Dat is niet alleen het belang van de functionarissen zelf, maar nog meer in het belang van den staat, die op de plichtsge trouwheid van zijn ambtenaren moet kunnen rekenen. De rechter is vrij in het vaststellen van de grens der beperking. Wel heeft de staat al lereerst geheele opheffing van het beslag ge vorderd, doch dat achtte pleiter niet geheel billijk. Rechtvaardig is denzelfden maatstaf aan -te leggen, als bij de andere militairen, dus het beslag te beperken tot één vierde voor de eerste 2.000 en tot één derde voor de rest. Mr. H. P. van Heyst trad op voor den ge daagde, die het beslag heeft gelegd. Aller eerst verzette pleiter zich tegen den eisch tot algeheele opheffing van het beslag. Het is toch zeker ook een openbaar belang, dat crediteuren een zekerheid hebben voor hun vorderingen. Er bestaat volgens pleiter geen enkele grond voor algeheele opheffing van het beslag, doch hij gaf toe, dat het billijk is, dat een gezagsdrager niet van alle in komsten verstoken blijft. Deze debiteur is evenwel iemand, die zich jaren lang aan alle verhaalspogingen heeft onttrokken en pleiter wist, toen hij dit beslag legde, niet eens in welk militair verband deze debiteur tot den staat stond. Pleiter had daarom be- slag op het geheele salaris van den betrok kene gelegd. Indien dit voor wettelijke be palingen onmogelijk zou zijn, zou dit wel blijken. Overleg tusschen debiteur en credi teur zou deze onaangename situatie heb ben kunnen voorkomen, doch de debiteur liet nooit iets van zich hooren. Pleiter zeide daarna een en ander over den aard van de schuld, waarvoor beslag gelegd was. Onder valsche voorwendsels had de debiteur een dokter 3500 uit den zak geklopt, welke som eenigen tijd later bij het faillissement van den debiteur spoorloos ver dwenen bleek te zijn. Nu heeft de dokter eindelijk een kans gekregen om iets van die 3500 terug te zien en daarom had hij be slag laten leggen. De debiteur liet niets van zich hooren, maar de staat heeft den beslag legger rauwelings met een actie over vallen. De staat had hetzelfde kunnen be reiken door zich met den beslaglegger in verbinding te stellen, die zeer zeker bereid is een gedeelte van het beslag te laten val len. Om deze redenen achtte pleiter ge daagde niet voor de kosten van dit geding aansprakelijk. Pleiter verzocht den president tenslotte de vordering tot algeheele ophef fing van het beslag af te wijzen en bij be perking van het beslag den eischer in de kosten te veroordeelen. Mr. Six repliceerde hierna nog, dat het niet om den persoon van den sergeant-ma joor ging: maar om het geval in het alge meen. Het gaat niet om den functionaris, maar om de functie. Er zijn tallooze geval len als dit en de staat heeft dit geding als een proefproces bedoeld. De president zal Maandag 15 Januari uit spraak doen. De weleerw. Paters Redemptoristen P. Strijbosch, Eindhoven, P. Rutten, Schinnen en van Dongen, Breda, benevens Br. Willi- brord (v. d. Einden) uit Lierop, die enkele maanden vacantie in ons land hebben door gebracht, zullen omstreeks 20 Januari a s. wederom naar de missie in Brazilië vertrek ken. Na een bezoek aan Rome zullen zij te Na pels aan boord gaan. Hoewel tot dusver van Duitsche zijde nog altijd geen antwoord is gegeven op de vraag van Nederlandschen kant naar bijzonderheden omtrent het lot der slachtoffers van het grens incident bij Venlo, meent de Berlijnsche correspondent van het „Alg. Hdbl.", dat er hiet aan mag worden getwijfeld, dat dit Duit sche antwoord in bewerking is en te gele gener tijd naar 's-Gravenhage zal worden gezonden. Van Duitsche bevoegde zijde, zoo voegt hij daaraan toe, doet men in dezen nogal geheim zinnig, men laat doorschemeren, dat men over materiaal beschikt, dat meer of minder van sensationeel karakter is en waarvan in Nederland met zeer gemengde gevoelens kennis zal worden genomen. Het rapport over het incident is bij de centrale der geheime staatspolitie te Berlijn in bewerking. De Engelsche agenten bevinden zich nog in Berlijn en naar men verzekert, in goede gezondheid. Zij worden nog voort durend verhoord en hebben naar het heet, sensationeele onthullingen gedaan, die nog niet zijn afgeloopen. Op den Brediusweg te Bussum had een ernstige aanrijding plaats tengevolge van de gladheid. Op het moment, dat e#n motorrijder linksaf de Paulus Potterlaan wilde inrijden, naderde uit tegenovergestelde richting een auto, bestuurd door een officier. Deze remde om den motorrijder gelegenheid te geven den rijweg in te slaan, doch door de gladheid slipte de auto en vloog tegen den motor op. De motorrijder kwam onder de auto en bleef liggen. Een spoedig aanwezige genees heer liet den motorrijder naar de St. Gerar- dus-Majellastichting overbrengen. De man had een linkerpo ven beenfractujr, een rech- tersleutelbeenfractuur en een hersenschud ding opgeloopen. Te 's Hertogenbosch is het achtjarig zoon tje van de familie L. dat op het ijs nabij d n Graafschen weg speelde, erdoor gezakt en verdronken. Men is er in geslaagd het lijkje op te halen. Britsclie soldaten luisteren „ergens" in Frankrijk naar een uitzending, ontvangen met een der radio-ontvang apparaten, door lord Nuffield gesclion ken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1