Ondergang der „ARENDSKERK" BEMANNING TE LISSABON. DONDERDAG 18 JANUARI 1940 Extra consumentenbonnen kunnen worden verstrekt. ONDERHOUD MET DEN KAPITEIN EN DEN EERSTEN OFFICIER. Voorkomend optreden van den Dnitschen duikboot- commandant. DE ACTIE VOOR VROEGERE WINKELSLUITING. Naar 8-uursluiting op Zaterdag en 7-uursluiting op andere werkdagen. DISTRIBUTIE VAN PEUL VRUCHTEN. DOOR AUTO AANGEREDEN. Tienjarig ventje zwaar gewond. LUCHTAFWEERGESCHUT TE VLISSINGEN. IN STAAT VAN BELEG VERKLAARD. Enkele gedeelten van ons grondgebied. EEN NIEUWE PARTIJ Lem, wil je me helpen m'n paard te zadelen? Zeker wil ik dat, kom maar mee. j) Miss Pepper krijgen we hier op de ranch nooit eens van een van uw cowboys staal tjes van rijkunst te zien. ineens raar Dat kan zeker ''/ii (u/ui c //J& Copr. 193?. King Features Synaicatr. T<lc„ World rights reserved Unv- Zooals reeds werd gemeld worden met in gang van 19 Januari a.s. alle soorten droge peulvruchten tenzij vaststaat dat deze niet voor menschelijke consumptie bestemd zijn en met uitzondering van groene erwten split- erwten en linzen in distributie gebracht. De vroegere speciale regeling welke be oogde de verstrekking van peulvruchten aan zieken en instellingen mogelijk te maken, komt hiermede te vervallen. Naar wij voorts vernemen kunnen met in gang van 19 Januari a.s. de Plaatselijke distributiediensten, op vertoon van door de controleerende medische instantie afgege ven formulieren, aan hen voor wie zulks op medische gronden noodzakelijk is, extra consumentenbonnen verstrekken. Instellingen zullen in de week van 14 tot en met 20 Januari 1940 toewijzingen voor droge peulvruchten rechtstreeks van het cen traal distributiekantoor ontvangen. Bij Kon. besluit is bepaald dat de gemeen ten Nieuw-Beijerland en Goudswaard wor den aangewezen als gemeenten, waar de be diening van ontvanger door dezelfden persoon wordt bekleed. De kapitein van de „Arendskerk" heeft gisteravond uit Lissabon met de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart-Maatschappij getelefoneerd en medegedeeld, dat de ge- heele bemanning daar ter plaatse is aange komen Allen bevinden zich in goeden wel stand. Het Europeesche deel van de be manning zal zoo spoedig mogelijk naar Ne derland vertrekken. admiraal Yonaide nieuwe Japansche minister-president. n^U«!.r Seint ons uit Lissabon d.d. 17 Jan.: gezagvoerder van de „Arendskerk" de 1 t Renter m Üker heeft in een interview met Reuter gezegd: "Wij roenn,=H W6g"aar Kaapstad en Dur ban met een lading stukgoederen. Om 1 uur 's middags waren we Ouessant gepasseerd, toen wij ver voor ons iets aan den gezichts einder zagen, dat naar onze meening een mijnenveger was. Plotseling daalde een ko gelregen in de buurt van ons schip neer. Toen wfj dichterbij kwamen, zagen wij een duik boot, die voortdurend naderbij kwam, bleef vuren en mij bevel gaf te stoppen. Hoewel mijn schip volkomen stil kwam te liggen, bleef de duikboot vuren. Gehoor gevende aan het bevel der Duitschers heb ik mijn eersten officier met de scheepspapieren naar de duikboot gezonden. Onderzoek scheepspapieren. Na de papieren te hebben onderzocht, zei- de de commandant van de onderzeeboot dat bet hem speet, doch dat hij het schip moest tot zinken brengen, daar de lading uit con trabande bestond. Omdat zij bestemd was voor Zuid-Afrika, beschouwde hij de lading als contrabande, niet wegens haar aard. Mijn schip, aldus de heer Wijker, vervoer de slechts stukgoederen en daar was geen contrabande bij. De eerste officier was zeer onder den in druk van de vriendelijkheid van den Duit- schen commandant, die zeide dat het hem zeer speet Zoo'n goed schip tot zinken te moeten brengen, doch dat hij zijn plicht moest doen. Jk moet hier aan toevoegen, dat mijn schip pas een jaar oucj wag en beschouwd werd als een der beste vrachtschepen ter wereld. De duikboot zelf sleepte de boot terug en gaf de bemanning een half uur tijd haar te verlaten. Dat hebben wij in drie booten ge daan. Toen wij ver genoeg waren, zagen wij dat het geheele dek, de mast en de lading van ons schip waren opgeblazen. Het schip brak in stukken uiteen en zonk. Wij zagen duidelijk de uitwerking der ont ploffing. Wij zijn twee uur in de reddingsbooten ge weest en. werden toen opgepikt door het Italiaansche stoomschip Fedora, de Italiaan- sche bemanning was buitengewoon aardig voor ons. Dinsdagochtend passeerde de Poeloe Bras (van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land") en daar dit schip op weg was naar Lissabon en het Italiaansche schip niet, gin gen wij over. Wij waren met ons zestigen, met twee passagiers, den heer en mevrouw Brouwer. Allen waren zeer cordaat. Ik moet zeggen, dat mevrouw Brouwer wonderlijk kalm en beheerscht is geweest. Wij hebben al wat wij aan boord hadden verloren en hadden slechts onze kleeren, daar ons slechts een half uur was gelaten om de booten te nemen voor de ontploffing werd veroorzaakt. Eerste officier vertelt. De eerste officier van de „Arendskerk", de heer Oosterhuis, die zich aan boord van de duikboot heeft begeven, zeide, dat de Duitsche commandant zeer vriendelijk was geweest, toch niet kon worden overreed het schip door te laten gaan. Ook wilde hij er niet van hooren dat de lading van alge- meenen aard was en geen contrabande, noch wilde hij er niet over praten dat het' een neu traal schip betrof. Per eerste gelegenheid naar Ne derland terug. De bemanning van de „Arendskerk" zal met het eerste Nederlandsche schip, dat naar het vaderland vertrekt, de reis maken. De heer Wijker zal waarschijnlijk met den trein via Spanje en Frankrijk reizen. De Nederlandsche legatie te Lissabon heeft zich in verbinding gesteld met de „Poeloe Bras." Gistermiddag om ruim 12 uur is te Arn-' hem een tienjarige schooljongen, die op het trottoir bij de boulevard Heuvelink liep, door een auto, die op de afrit van de brug was geslipt, aangereden. De jongen werd tusschen de auto en een tuinhek gedrongen. Het kind is zwaar gewond beide beenen werden gebroken naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Verschillende te Vlissingen gevestigde be drijven hebben een som bijeengebracht voor het aanschaffen van twee batterijen lucht afweergeschut in de eerste plaats voor de bescherming van hun bezittingen, doch ook van de overige deelen der stad en dit in samenwerking met het door de militairen opgestelde geschut. De nieuwe motorreddingboot „Prins Bernhard" van de N.Z.H.R.M., een geschenk van de Nederlandsche schooljeugd werd gistermiddag in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard officieel in gebruik gesteld. De nieuice boot met aan boord o.m. Prins Bernhard in de Scheveningsche haven Gisteren is verschenen Staatsblad no. 180, bevattende het Kon. besluit van 17 Januari 1940, tot verklaring in stat,van beleg van enkele gedeelten van het grondgebied des rijks. Blijkens dit besluit worden met ingang van heden in staat van beleg verklaard de hierna bedoelde gedeelten van het grond gebied des rijks voor zooverre die gedeelten niet reeds bij K. B. van 1 November 1939 (Staatsblad no. 189) in staat van beleg wa ren verklaard, te weten: le. het territoriaal zeegebied, liggende voor de gemeente Callantsoog, dit gebied naar het Noorden, resp. het Zuiden begrensd, door loodlijnen, getrokken zeewaarts vanuit het meest Noordelijke, resp. het meest Zuidelijke punt van de laagwa ter lijn van die gemeente. 2e. het watergebied gelegen binnen een gebied, begrensd door de territoriale grens, de rechte lijn getrokken tusschen de punten 52 gr. 03 min. 49 sec. NB 04 gr. 05 min. 52 sec. OL en 52 gr. 01 min. 41 sec. NB en 04 gr. 09 min. 41 sec. OL de Noordzeekust van de provincie Zuid-Holland, het gedeelte van den Nieuwe Waterweg binnenwaarts begrensd door den meridiaan van 04 gr. 12 min. 55 sec. OL de Westkust van het eiland Rozen burg, verder de lijn van KP 123 (Rozenburg) getrokken naar KP 6 (Voorne) tot een punt op die lijn op 51 gr. 55 min. 52 sec. NB en 04 gr. 04 min. 27 sec. OL en vanaf dit punt een lijn loodreckt op voornoemde lijn tot de territoriale grens In verband met het Kon. Besluit, waarbij aan het reeds in staat van bele^ verklaarde gebied eenige uitbreiding wordt gegeven, vernemen wij te bevoegder plaatse, dat aan deze uitbreiding geen enkele beteekenis moet worden toegekend. Het betreft hier slechts een toevoeging van eenige kleine aan grenzende strooken watergebied, waardoor een meer juiste begrenzing van het betref fende gebied wordt verkregen. Naar wij vernemen wordt Zondag a.s. te Nijmegen en bespreking gehouden door de besturen van „Zwart Front" en de partij Bouman om te komen tot samenvoeging van beide partijen tot 'n partij, welke den naam zou dragen van „Nationaal Front". Van werknemerszijde schrijft men ons: Door de hoofdbesturen van den Neder- landschen R. K. bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandsche vereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedien den is besloten om gemeenschappelijk actie te voeren ten behoeve van de winkelbedien den ter verwezenlijking van het tweeledig verlangen: a. 8-uur-sluiting op Zaterdag; b. 7-uur-sluiting op andere werkdagen. Genoemde besturen z«" er van overtuigd, dat de verwezenlijk1"® van dit verlangen niet alleen vurig wordt begeerd door de winkelbedienden, maar gelijk in den laatsten tijd steeds duidelijker is gebleken, tevens door vele winkeliers. Deze begeerte zal in de toekomst sterker worden naarmate in verband met de omstandigheden, waarin wij thans verkeeren, de noodzakelijkheid van zoo economisch mogelijk beheer steeds meer klemmen gaat. Immers, wie eenigermate met den toestand in het winkelbedrijf bekend is, weet, dat het thans veelal zoo is, dat zij, die in winkels werkzaam zijn (zoowel winkeliers als bedien den) gewoonlijk hun werkzaamheden beëin digen tegen half negen en des Zaterdags half elf of kwart voor elven, terwijl het heusch geen uitzondering is als het op laatstgenoem den avond nog later wordt. Wie er rekening mee houdt, dat het laatste uur, hetwelk aan de sluiting voorafgaat, doorgaans weinig koopers en koopsters levert, behalve dan die, welke altijd en onder alle omstandigheden juist tegen sluitingstijd komen, die begrijpt dat menigeen zich afvraagt: Waarom moet daarvoor de winkel zoo laat open blijven? Dit laat open zijn der winkels beteekent immers, dat personen, die reeds een langen arbeidsdag hebben al is hij dan niet meer zoo lang als een kwarteeuw geleden Practisch geen, of althans een zeer be- perkt aantal, avonduren overhouden voor hun gezinsleven, hun ontwikkeling en hun ontspanning. Vooral in den tegenwoordigen tijd nu mede ten gevolge van de toepas sing der Vestigingswet Kleinbedr-ijf, de noodzakelijkheid van vakkundige scholing en algemeene ontwikkeling steeds meer gaat klemmen wordt het gemis aan vrijen tijd nog sterker gevoeld dan voorheen. Dit laat open zijn der winkels beteekent voor de winkeliers bcrvendien nog, dat de exploita tiekosten (kosten van verlichting en ver warming, etc.) hooger zijn dan strikt geno men noodzakelijk is, terwijl hier geen rede lijke compensatie in den vorm van een be hoorlijken verkoop tegenover staat. Hier komt wat den Zaterdagavond betreft nog bij, dat ten gevolge van het doorvoeren van den vrijen Zaterdagmiddag in schier alle beroepen en bedrijven, het publiek tusschen 1 en 8 uur 's namiddags ruim vol doende tijd en gelegenheid heeft om zijn inkoopen te doen. De hoofdbesturen van bovenvermelde organisaties houden er zich van overtmgd, dat zij bij hun streven naar een vroeger sluitingsuur, behalve op de medewerking der geestverwante winkelbedienden, op de instemming van tal van winkeliers en ver schillende winkeliersorganisaties zullen kun nen rekenen. Bovendien doen zij een krach tig beroep op het publiek om nu reeds zoo veel mogelijk zijn inkoopen te doen des Zaterdags vóór 8 uur en op andere werk dagen vóór 7 uur, opdat straks de inwilli ging van het verlangen der winkelbedienden des te gereeder kan geschieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1