JAN SMIT WERD BEGRAVEN. Officieele waardeering voor den pionier. DINSDAG 23 JANUARI 1940 WeA HET GEVAAR UIT DE LUCHT. Granaatscherven van afweer geschut kwamen op de huizen neer. „SARIE MARAIS". Te Bloemfontein overleden. Groote belangstelling bij de HMis en op het kerkhof. Het in gevaar brengen van onze neutraliteit. Duitsch journalist in Den Haag aangehouden. DUITSCHE SCHEPELINGEN ONTVLUCHT EN WEER AANGEHOUDEN. IN MEMORIAM JAN SMIT. Uh, maar ik niet, ik lach Ik dacht dat ik van hem hield z'n familie was er tegen, r toen ben ik weggeloopen I fw maar ik heb nu ge- J zien wat een misse- U lijk ventje het eigen- Bewusteloos brengen hem bij. 5» Baron Hazenpeper von Dumkopf Hohenzeller f c' Hoffbrau. A Gistermiddag, omstreeks half twee, het tijdstip waarop vreemde vliegtuigen boven onze Westkust vlogen en onzeluchtdoel artillerie daarop vuurde, is Katwijk opge schrikt door een enormen klap. Wat het pre cies geweest is, weet men op het oogenblik nog niet, doch vast staat, dat een hard voor werp uit de lucht is komen vallen en zich door alle verdiepingen van een. huis heen diep in den grond heeft geboord. Gelukkig is er niemand gekwetst. In het kantoor van de visscherij-maat schappij „Kennemerland", Tramstraat 20, te Katwijk, za^ °P de eerste verdieping, waar een kantoor gevestigd is, een meisje op de schrijfmachine te tikken. Zij is wel het ergst geschrokken, want het projectiel, of wat het dan ook geweest is, sloeg vlak langs haar heen door plafond en zoldering. Aan de ga ten in het huis kon men nagaan, welken weg het voorwerp heeft genomen. Het heeft eerst het dak doorboord, daarna de zolder vloer, vervolgens den vloer van het kantoor, het ging hierop dwars door een balk van een dikte van 18 bij 28 c.M. en sloeg tenslotte in den bestraten vloer. In den balk liet het een gat na van ongeveer 25 bij 10 c.M., een mooi glad gat, waar men zijn arm door heen kon steken. Het voorwerp zit nu nog in den vloer, want de politie is bezig foto's van de situatie te maken. Daarna zal men het voorwerp op- graven, 0m te zien wat het geweest is. Men denkt niet zoo zeer aan een projec- tlel Uit een der vliegtuigen, doch eerder aan een terugkomende scherf van een onzer luchtafweerkanonnen. Naar wij nader vernemen, schijnt het vast Ie staan, dat het neergekomen voorwerp een Projectiel was van een dér luchtafweerka- honnen. Ook te Kwintsheul. Gistermiddag, omstreeks kwart voor twee is, terwijl vreemde vliegtuigen boven het Westland vlogen, ook op het gebouw van de groente- en fruitveiling der afdeeling Kwints heul van den bond Westland een gedeelte van een projectiel neergekomen en wel op het afdak, dat het geheele gebouw omgeeft. Het voorwerp sloeg door het dak heen en kwam op de straatsteenen terecht. Bij onderzoek bleek, dat het voorwerp van metaal was en aan de onderzijde uit liep in een tamelijk spitse punt. Aan de bo venzijde bevond zich een schroefdraad, zoo dat het zeer waarschijnlijk is, dat men hier met een gedeelte van een granaat te doen heeft. Het gewicht van het voorwerp be droeg ongeveer anderhalf ons. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst, de heer J. van der Linden te Wa teringen, is met het verdere onderzoek be last. Mevrouw J. P. Toerien, die zooals beweerd tvordt, de oorspronkelijke „Sarie Marais" is, is te Bloemfontein na een ziekbed van drie maanden overleden. Het te Johannesburg verschijnend dagblad ..Vaderland", publiceert hierover de volgen de bijzonderheden: Mevrouw Toerien is in 1866 te Heidelberg (Zuid Afrika) geboren, waar haar vader, J. F. Maré een vooraanstaande boer en ook lid Van den volksraad was. In 1885 is zij met den heer J. P. Toerien gehuwd. Het echtpaar vestigde zich in Potchefstroom. Kort voor den driejarigen oorlog, toen de heer Toerien in de Kolonie was, heeft hij „Sarie Maré" op haar gedicht. De heer Toerien is in 1920 op Middelburg (Transvaal) aan malariakoorts overleden, waarna mevrouw Toerien naar Bloemfontein gekomen is. Het echtpaar h6L z^tlen kinderen gekregen, waarvan er acht nog in leven zijn. De heer Toerien heeft ook nog andere ge dichtjes gemaakt m „0ns Klijntji" en de „Patriot" heef-1 «„^ctoeven' onder den schuilnaam „Gepete Hy was redacteur van twee godsdienstige bladen in Middelburg nl. „Middernag" en „Maranata Ook is hij re_ dacteur geweest van „Die republikein". MODE VAN DEN DAG. Al is het nu nog volop winter, eens zal het zachtere voorjaar toch komen. De lentehoedjes zijn ui gereed. Hierboven een der modellen, gelanceerd door een modehuis te Londen. Heeds Zondag hebben velen afscheid ge nomen van den heer Jan Smit, den gestor ven pionier van de katholieke arbeidersbe weging, die zoovele jaren zijn beste krachten heeft gegeven voor de katholieke zaak en tot op hoogen leeftijd gearbeid heeft aan de verwezenlijking der katholieke idealen bij zonder op sociaal gebied. In de eenvoudige woning 0p Wittenburg waar Jan Smit zijn geheele leven heeft doorgebracht lag het stoffelijk overschot van den ouden strijder opgebaard en talloos velen kwamen hier een gebed storten voor zijn zielerust. Van twee tot vier uur was de profundis en gedurende dien tijd zag men talloos velen, mannen en vrouwen, uit alle kringen neer geknield bij de baar. Priesters en leeken, af gevaardigden van de aibeidersbeweging, van de retraiteclub, parochianen, koorzangers en daarnaast nog talrijke vrienden; allen waren gekomen om een laatsten groet te brengen, een laatste hulde te betuigen aan dezen een- voudigen man, die een lichtend voorbeeld was voor allen tot aan zijn dood. De voorzitter van den R. K. Volksbond te Amsterdam, het lid der Tweede Kamer en van den Amsterdamschen gemeenteraad W. Steinmetz, kwam een gebed storten, evenals de eenige nog in leven zijde oprichter van den R. K. Volksbond, de heer Westendorp. Dat de waardeering voor hetgeen Jan Smit heeft verricht in zijn lange loopbaan algemeen is, bleek wel uit een eigenhandig geschreven brief van Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, welken de familie mocht ontvangen en waarin de bis schop uiting gaf aan zijn bewondering en er kentelijkheid voor alles, wat deze edele strij der in al zijn nederigheid heeft tot stand ge bracht. Ook een schrijven van oud-minister mr. Goseling getuigde van evenveel oprech te waardeering. Om zeven uur kwamen de parochianen en vele vrienden bijeen in de parochiekerk van de H. Anna, waar de Rozenkrans werd gebe den voor de zielerust van den overledene en waar het stoffelijk overschot intusschen reeds was opgebaard. De plechtige uitvaart. Onder buitengewoon groote belangstel ling is gisteren 't stoffelijk overschot op de R. K. begraafplaats St. Barbara aan den Spaarndammerdijk ten grave gedragen. Een groot aantal vrienden van den over leden was gisterochtend in de St. Annakerk aanwezig, om de plechtige H. Mis van Re quiem bij te wonen. Talrijke organisaties voor al uit de kringen der katholieke arbeiders beweging, hadden zich door deputaties doen vertegenwoordigen. De H. Mis van Requiem werd aan het met rouwfloers bekleede hoogaltaar opgedragen door den zeereerw. pater H. M. J. A. Finke S.C.J., pastoor der St. Annaparochie, met as sistentie van de weleerw. paters A. Brussel S.C.J, en H. Schoemakers S.C.J., resp. als diaken en sub. diaken. Ceremoniarius was de weleerw. pater H. Sloekers S.C.J.. Het zangkoor voerde op schoone wijze de verschillende liturgische gezangen uit. Groot was de belangstelling, toen na af loop van de H. Mis het stoffelijk overschot de kerk werd uitgedragen om zijn tocht te beginnen naar zijn laatste rustplaats op het wit besneeuwde St. Barbara-kerkhof. Ook talrijke buurtgenooten, bij wie de heer Smit hoog in aanzien stond, sloegen het vertrek van den rouwstoet gade en brachten in stilte een laatsten, eerbiedigen groet aan den over ledene. Om ongeveer twaalf uur arriveerde de stoet op het R.K. kerkhof St. Barbara. De zeer vele belangstellenden hadden zich 'eeds lang tevoren hier verzameld. Men zag er leden van den R. K. Volksbond, leden van de parochieele organisaties, van de vereeni- gingen, waaraan Jan Smit lange jaren zijn medewerking had gegeven. Het hoofdbestuur van het R. K. Werklie denverbond was vertegenwoordigd door de heeren A. C. de Bruijn en Schutte, het hoofdbestuur van den R. K. Volksbond door de heeren v. d. Akker en Steinmetz. Verder waren er de oud-minister prof. mr. C. P. M. Romme, het oud-kamerlid Ch. v. d. Bilt, de voorzitter van de retraiteclub „St. Ignatius", de heer L. H. van Rooijen, de voor zitter van de R. K. Staatspartij in den rijks kieskring Amsterdam, de heer J. C. Berger en de geestelijkheid van de St. Annaparochie. In de stampvolle kapel, waar ook de vaan- Deze kleine reus is tenslotte „gevallen en gestorven in 't harrenas!" „Ouwe Jan" had een hekel aan vernik- kelarij. 't Was zoo'n echte „anima Candida" d.w.z. een reine ziel, een man „in wien geen bedrog gevonden werd." Wat volstrekt niet zeggen wil: dat Smit zoo'n doetje was, dat hij zich maar alles rustig liet welgevallen. O neen, want hij was een man van beginsel en streed steeds met open vizier! Als hij wat tegen je had, dan kon je vast en zeker verwachten dat hij 't je vlak en vierkant in je gezicht zou zeggen. Want aan al dat „achterbaksche en achter- je-rug-om" had ie 'n vervloekten hekel. Daarom kon hij wel eens heel scherp in zijn critiek zijn, maar ook in zijn felste critiek bewaarde hij toch altijd den diepsten eerbied voor het Gezag. Jan Smit is nu dood. 't Is haast niet te gelooven. Wat moet dat uiterlijk kleine man netje een gloeiende en onuitbluschbare overtuiging in zich gevoeld hebben, nu méér dan 50 jaar geleden, toen hij als een doodgewoon werkmannetje het primitieve bureau van den pas-gestichten R. K. Volks- bond binnenstapte om zich op te geven als lid van den bond. En wat moet die man toch een grenzenloos idealisme gehad heb ben, dat hij met „seine wenigkeit" iets, maar dan ook iets meende te kunnen bijdragen tot de ontknechting van de arbeidende klasse: de vrijmaking van den toen zoo ver trapten en miskenden arbeider uit den greep van het proletariaat! Als er ooit een geweldige „Sergeant Wer ver" (zonder strepen) voor de R. K. arbei dersbeweging geweest is, dan is het toch wel een Jan Smit. Een eere-saluut en hulde voor zoo'n propagandist. Ja, hulde voor zoo'n door en door Roomschen kerel: Roomsch als de Paus en Roomsch tot „in 't klokhuis van zijn ziel"! En als iemand het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verdiend, maar dan ook wat je noemt verdiend beeft, dan is dat toch wel zeker Jan Smit. Zonder eenige overdrijving durf ik te zeggen, dat ik persoonlijk vijftien jaren Jan Smit van zeer nabij gekend heb als een levende pracht-uitgave van „Rerum Nova rum". Jan Smit is in den gewonen zin geen Pauselijk zouaaf geweest bij mijn beste weten, maar hij is feitelijk meer en beter Pauselijke zouaaf geweest meer dan 50 jaren in buitengewonen zin. Want Smit heeft Leo XIII en Diens Opvolgers als een door en door trouwe zoon slaafs gediend en Hun richtlijnen allertrouwst gevolgd en gepro pageerd! Smit heeft ruim 50 jaar lang zijn beste krachten opgeteerd voor de oplossing van de brandende sociale kwestie en met hart en ziel er voor gestreden en geleden! Jan Smit was in één woord het type van een waarachtig en 18 karaats R. K. organi satieman. En leg dan asjeblieft vooral den vollen nadruk op R. K. O ja, de organisatie was hem alles en alles. En-het „vergaderen" zat hem eenvoudig in 't bloed. Hij móést, hij móést altijd spreken, omdat hij altijd wat te zeggen had en altijd iets goeds te zeggen had. Is 't niet typeerend, dat deze nestor van de R. K. arbeidersbeweging nog 'n paar uren vóór zijn zalig afsterven in ijlkoorts zich ongeveer aldus uitte: „Geachte vergadering, dames en heeren enen nu zullen wij nog tenslotte gezamenlijk zingen een stroof van het lied: „O Sterre der Zee"! Jan Smit, brave kerel en stoere strijder, zet je werk nu voort vanuit den hemel! Ja, vanuit den hemel, want als er iemand is, die den hemel „verdiend" heeft, dan is 't toch zeker wel een Jan Smit door zijn onver- saagden strijd voor „God en Kerk, Vorstin en Land"! „Rust in vrede!" Pater J CORVER S.C.J. Amsterdam. De rijkspolitie heeft dezer dagen te 's-Gra- venhage aangehouden den Duitscher H. May, verdacht betrokken te zijn geweest bij han delingen van anderen, waardoor onze neu traliteit in gevaar zóu kunnen worden ge bracht. De heer May was hier te lande als jour nalist werkzaam voor den West-Deutschen Pressedienst. Zijn kantoor was gevestigd in de Heulstraat, te 's-Gravenhage. TJILATJAP, 22 Januari. (Anta). Drie Duitsche leden van de bemanning van het te Tjilatjap vastgelegde s.s. „Stassfurt" wisten te ontvluchten door zich als blinde passa giers te verbergen aan boord van de Ja- pansche boot „Burma Maru", welk schip van Tlilatjap vertrok. In de haven van Soe- rabaja konden de vluchtelingen echter weer worden aangehouden. Copr. 1939, Kmg Features Syndicate, Inc., World rights reserved dels der verschillende organisaties waren geplaatst, verrichtte rector dr. A. A. Olierook de absoute met assistentie van dr. F. Holt- huijzen en pater J. Corver S.C.J. Het koor van de St. Annakerk zong, onder leiding van den heer J. Kroese, de liturgische gezangen. Na de plechtigheid in de kapel trok de stoet over het besneeuwde kerkhof grafwaarts. Voorop het vaandel van den R. K. Volks bond, daarachter de vaandels en de afge vaardigden der onderafdeelingen van dezen bond en dan Kolpings lijfwacht en het vaan del der gezellen, afd. Amsterdam I, als hulde van de jongeren aan den gestorven grijsaard, die hun tot voorbeeld was. Langzaam trok de stoet over de witte pa den terwijl pastoor H. Finke S.C.J., den Ro zenkrans bad. Bij de groeve verzamelden zich allen en terwijl de kist in het graf werd neergelaten en dr. Olierook de beaardingsplechtigheid verrichtte, neigden de vaandels ten afscheids groet. Rector Olierook bad tot slot vijf Onze Va ders en vijf Wees Gegroeten, waarna een zoon van den overledene voor de belang stelling dankte. Bij 4ijn laatste glorieus gevierde jubileum, waarbij ik den heer Smit in de pers hul digde met een artikel „Jan Smit in 't goud", besloot ik bedoeld artikel als volgt: „En als ik tenslotte nog één wensch bij dit zeldzame jubileum mag uitspreken, dan wensch ik je uit naam van heel Roomsch Nederland en bijzonder uit naam van de Roomsche Nederlandsche arbeidersvoorloopig geen „Rust in Vrede!", maar een „otium cum dignitate" d.w.z. een welverdiende rust, een heerlijken ouden dag in fleurige gezond heid, zoolang als 't God belieft." Die wensch is intusschen in vervulling ge gaan. Jan Smit heeft daarna nog 'n prach- tigen „ouden dag" gehad tot 18 Januari j.l. Toen riep God zijn trouwen dienstknecht en hij ging! Jan Smit de schijnbaar on verwoestbare, is nu voor goed van ons heen gegaan. Jan Smit. f i He „Groote 1 Kleine" Jan Smit is dood nu. Oh juffrouw, zoo hadden we het niet bedoeld Op vleugelen der liefde kwam ik hierheen M'n blazoen is ge schandvlekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1