DE GESTOLEN GELDKIST DER R.T.M. VRIJDAG 26 JANUARI 1940 STADSNIEUWS. EEN LIJK IN DE SNEEUW. k'V ROTTERDAM. ..p auto door trein gegrepen. CABARETAVOND IN PASSAGE THEATER. BONTE AVOND VAN VAK D NOG STEEDS IJSPRET. DE BEURS VAN ST. LIDUINA. DE SCHOOL AAN DE LEKSTRAAT. AANVULLINGSAGENDA VOOR DE GEMEENTERAAD FUNCTIES BIJ GEMEENTEWERKEN POLYHYMNIA. BURGERLIJKE STAND. DE JAARWEDDEN OP BIJZONDERE BEWAARSCHOLEN. DE BEGROOTING OVER 1939. Man op den Goudschesingel vermoord gevonden. Noodlottig gevolg van dronke- manstwist. LUCHTVAARTAVOND VEREENIG. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". TOONEELVER. „GORZEN- KWARTIER". BALDADIGHEID NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HOOGER ONDERWIJS. WERK VOOR SCHIEDAMMERS Voorloopig het laatste bedrijf. Een maand gevangenisstraf tegen autobestuurder geëischt. VONKEN SLOEGEN OVER. Een goed cabaret-programma is in Schie dam, evenals m zoovele andere plaatsen, niet vaak te genieten. De cabaret-avond, die de directie van Tuschinsky's Passage theater had was „voor elkaar". Sterren met een reputatie als Willy Der by, Koos Koen, Bob Scholte en Davola werkten er aan mede. De meeste van hen hebben hun sporen reeds verdiend bij de radio. De avond is zeer zeker geslaagd. De zaal was vol, de stemming prima en het publiek was royaal met zijn applaus en lach. Misschien zal deze avond voor den heer Huizinga, den directeur van het Passage theater aanleiding zijn meer van dergelijke avonden te organiseeren. Het programma werd geopend door den radiozanger Bob Scholte. Na een praatje zong hij als eerste nummer „South of the boar der". De stemming zat er toen al goed in, want bij zijn volgend liedje zong de heele zaal reeds mee dat „ze zoo graag wilden gaan trouwen". Het lievelingsliedje van Bob Scholte, het bekende „vriendinnetje" vond een luid applaus.. Zijn eerste optre den besloot Bob Scholte natuurlijk met een soldatenliedje en wel het bekende „heel de stad die staat op stelten". Behalve zin gen moesten de toeschouwers nu ook mar- cheeren. Het ging prachtig en de bevelen die door de zaal daverden, werden stipt opgevolgd. Eén ding moet ons echter van het hart. Bob Scholte deed verstandig het „grapje", tenminste als men het zoo noe men wil, over de „nonnetjes" van de Si mon Bolivar maar weg te laten. Hij krenkt daar ieder weldenkend mensch mee. De beurt was hierna aan den transfor mateur Koos Koen, ook een bekende van de radio, die de tien sprekers aan het brui- lofsmaal op kostelijke wijze imiteerde. De wijze waarop Koos Koen dat doet is koste lijk. Hij is werkelijk een meester in zijn vak. Het luide applaus was welverdiend. Het hoofdnummer, het optreden van Wil ly Derby, volgde nu. Hij begon met een parodie op zijn bekende „witte rozen". Met een dame uit het publiek gaf hij hierna een demonstratie van de boomps-a-daisy. Een echt Willy Derby-liedje „Scheiden doet lij den" volgde. Het dramatische refreintje werd spoedig meegezongen. Hierna ver scheen voor het voetlicht meester Derby. Op vlotte en vooral overzichtelijke wijze heeft hij zijn kindertjes les gegeven in ge schiedenis, aardrijkskunde en zang. Na de pauze zong Bob Scholte nog „little Sir Echo" en een melo-dramatisch liedje „Moeders verjaardag". Hierna vertelde hij een geweldig verhaal van een lief meisje, maar dit ging geheel op overbekende lied jes, die het publiek graag en luid meezong. Met zijn bekende „Goede nacht en welte rusten" sloot hij. Davola liet vervolgens enkele geraffi neerde staaltjes zien van de moderne hek senkunst. Hierbij was de beurt weer aan Willy Derby. Wat hij nu bracht is juist het meest geliefd bij het publiek n.l. zijn paro dies op bekende klassieke muziek. Hij bracht ze op het bekende Fransche j'attendrai, op de zware en zeer klassieke tweede raphso- die van Liszt, de Perzische Markt van Ke- telbey en tot slot op de barbier van Sevilla. De wijze waarop Willy Derby deze num mers zingt is aan ieder die hem wel eens gehoord heeft bekend. Het is af en steeds weer vraagt men zich af, hoe hjj aan de woorden komt. Het geheel was een zeer geslaagde avond die zeker een herhaling verdient. Een incidentje. Tijdens het eerste optreden van Willy Derby klonk van achter het tooneel een luide schreeuw en een geweldige klap. Di rect ging het licht uit. Willy Derby stelde de menschen gauw op hun gemak. Bij infor matie deelde men ons mede, dat een der touwen van het voordoek uit de katrol was geloopen. Een der tooneelknechts was er toen bij geklommen om dit te herstellen. Toen hij boven zat moest gehaald worden, waarbij de man met zijn been tusschen het touw kwam te zitten. Gelukkig had men het gauw in de gaten en liep het best af. De man kwam met de schrik vrij. In het gebouw van de Orde van het Heilig Graf van Jeruzalem te Milaan werd dr. MJ. J. de Visser, vice-consul der Nederlanden aldaar geïnstalleerd als rid der van genoemde Orde, Tijdens de plechtigheid, welke geleid werd door den prior Mgr. Cavezzali, vicaris-generaal van Milaan. Een groot succes geworden. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds meld den heeft Vak D, een van de meest actieve vakken van de luchtbeschermingsdienst, voor ieder wijk in het vak de beschikking over bakkerswagens. Om deze wagens te vullen met brandblusch- en verbandmateriaal, is 1300 noodig. Ruim 700 is door de bewoners van vak D in vier maanden tijd bijeen ge bracht, hoofdzakelijk door den verkoop van zegeltjes van 3, 5 en 10 cent. Er bleef dus nog een kleine 600 over. Aan schuld had de lei ding van vak D een hekel en daarom trokken zij de stoute schoenen aan en organiseerden een bonte avond, waarvoor zij zich de belan- gelooze medewerking verzekerden van tal van Schiedamsche artisten van naam. Gisteravond heeft die bonte avond in de R. K. Volksbond plaats gehad. Het is een groot succes geworden voor de organisatoren. De zaal was stampvol. Aanwezig waren o.m. de burgemeester Mr. Dr. F. L. J. vanHaaren en echtgenoote, het hoofd van de luchtbeschermingsdienst Dr. N. W. van Gelder, de waarnemend commissaris van politie de heer J. Blomsma en de voorzit ter van de N. V. L. de heer G. W. van Bergen Walraven Jr. Het vakhoofd van Vak D, de heer F. Slee ker, heeft de avond geopend en welkom ge- heeten in het bijzonder aan de bovengenoem de autoriteiten. Hierna gaf spr. den burge meester het woord. Deze zeide verheugd te zyn over de gewel dige belangstelling van de burgerij voor de luchtbeschermingsdienst en voor de afdeeling Schiedam van de N.V.L. Ten overvloed wees spr. er op dat naast luchtafweer wat rijkszorg is, ook de burgerij een taak heeft nl. in de luchtbeschermingsdienst. De oorlogstoestand in de naburige landen heeft dat bewezen. De burgerij moet paraat zijn en zelf de handen aan de ploeg slaan. Organisatie en samenwer king vermogen veel om ellende en smart te voorkomen en te verzachten. Ook in deze maakt eendracht macht. Tot slot sprak spr. woorden van dank tot de organisatoren en de medewerkenden aan deze avond. Hierna werd begonnen met het eigenlijke programma waaraan meewerkten de Schie damsche accordeonvereeniging „Kunst door Oefening'. De onderwijzerestooneelvereeni- ging S.O.V. voerden enkele stukjes op. De ra diozangers Wim en Bram Scholte lieten Duit- sche en Engelsche songs hooren. Leen de Bruyn en Jan Brouwer zorgden voor de con ference en de Hakkertband voor muziek. Aan het slot van den avond heeft de voor zitter van de afd. Schiedam van de N. V. L., de heer G. W. van Bergen Walraven Jr. een kort slotwoord gesproken. Nog steeds is er overal volop te genieten van het ijs. Het zachte weer maakt het rijden op de gladde ijzers dubbel aangenaam. Het ijs was prachtig. Door het sneeuwruimen van de laatste dagen is er nu weer een goede ruime baan ter beschikking. Zaterdagmiddag zal er een ringstekerij voor kinderen plaats hebben. Er bestonden plannen ook nog een koppelwed strijd voor grooten te houden maar daarvoor is de baan nog niet ruim genoeg. Het weerbe richt voorspelt weer matige tot strenge vorst en is dus alleszins gunstig voor de ijsliefheb- bers. Men verzoekt ons mee te deelen dat de baan Zaterdag en Zondag alleen voor leden open is. Men schrijft ons: Dezer dagen werd door de Ned. R. K. Mid denstands vereeniging de Hanze in Schiedam opgericht: „het Priester studiefonds" onder den naam van „de Beurs van St. Liduina" wat ten doel heeft, het steunen van onvermogende priester studenten tot het volgen van hun verheven roeping. Wat een pracht doel! Want, wie heeft daar niet alles voor over, om onze jongens voor een dergelijke taak, waardig te doen opleiden. Bij allen' die dit leest, begin het jaar met n goed daar en steun het wekelijksche busje of zend Uw goede gaven aan den penning meester den heer B. J. J. Promes, Groote Markt 17, Schiedam. Giro 327845. Het schoolgebouw aan de Lekstraat ver keerde. zooals bekend is, in een zeer slechten toestand. De rechtervleugel van 't gebouw was reeds In verband met het gevaar, dat hij opleverde, voor het gebruik gesloten. De toestand verergerde steeds, en wel zoo danig dat in den loop van 1939 onverwijld maatregelen moesten worden genomen om ongelukken te voorkomen. Aangezien het niet mogelijk was de daaraan verbonden kosten te beoordeelen, kon niet vooraf een extra-crediet daarvoor worden a.ngevraagd. Thans, nu de werkzaamheden achter den rug zijn, kunnen B. en W. mededeeien, dat blijkens opgave van den Directeur van Ge meentewerken de totale kosten van de afbraak van den toren en van den rechtervleugel, met inbegrip van de noodzakelijke afdichtingen en verdere voorzieningen om den linkervleu gel nog tijdelijk voor het onderwijs te kunnen gebruiken, hebben bedragen 4183,02. B. en W. stellen voor alsnog een extra cre- diet te verleenen tot een bedrag van 4183,02. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan de N.V. P. de Gruyter Zoon te 's-Hertogen- bosch: a. van een perceel bouwgrond gelegen aan den Hoogbanweg W.Z. hoek Van 's-Grave- sandestraat N.Z., ter diepte van ruim 25 M en ter breedte van gemiddeld 8% M., te gen den prijs van 30 per M2., ten behoeve van de stichting van een winkelpand met 3 a 4 bovenwoningen; en b. van een ten Noord-Westen van het on der a. aangeduide perceel bouwgrond gele gen binnenterein ter oppervlakte van den bouw van een garage of bergplaats. Voorstel van B. en W. om het aantal le den-werkgevers en -werknemers van de Commissie van toezicht bedoeld in art. 13 der Arbeidsbemiddelingswet 1930, van drie tot vier uit te breiden en om in verband daar mede te besluiten tot wijziging van de Ver ordening op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverze kering in de Gemeente Schiedam (Gemeen teblad no. 16 van 1934). Ter vervulling van de vacature van Ad junct-directeur van Gemeentewerken be velen B. en W. den Raad aan den heer Ir. C. E. Alexander, thans architect bij dezen dienst. Tevens kunnen zij mededeeien, dat zij ge bruik hebben gemaakt van de door den Raad in de vergadering van 21 Juli j.l. ver leende machtiging tot het plaatsen van een oproep voor civiel-ingenieur bij den dienst van Gemeentewerken op een salaris van 4200 tot 4800. Als resultaat daarvan wordt voor de ver vulling van deze betrekking van ingenieur de volgende aanbeveling gedaan. Ir. S. Moesker tijdelijk ingenieur bij den Rijkswaterstaat te Alkmaar en Ir. M. Westerink, gemeente-architect te Hoorn. De Gem. Zangvereeniging „Polymnia", directeur de heer Paul v. d. Putten, organi seert een feestavond op Zaterdag a.s. 's avonds 8 uur, in den R. K. Volksbond. De Man doline-club „Mignon", dir. de heer G. J. de Bruijn, zal op dezen avond haar medewer king verleenen, terwijl de heer L. de Bruijn zal fungeeren als conferencier-humorist. GEBOREN: Cornelia d. van J. F. W. Droge en C. van Eijk, Mariastraat 39. Johanna L. M., d. van C. van Alphen en A. L. van Buijtenen, St. Liduinastraat 27. Marti na J., d. van J. Alblas en J. M. A. van Noort, L. Kerkstraat 8. Johannes G., z. J. A. Leenders en A. C. F. Schonk, Dr. No letstraat 1. Mariena, d. van M. P. den Dekker en C. J. van der Heijden, Boerhave laan 1. ONDERTROUWD: A. Londeman 29 j. en j. C. van Leeuwen 30 j. T. H. de Jong 50 j. en I. M. But 36 j. A. Boender 23 en A. M. Rademakers 22 j. J. Schipper 27 j. en J. Meerhof 27 j. W. Eikelboom 40 j. en J. A .Huijzer 34 j. J. Plooij 31 j en J. Breedveld "22 j- T. Zwanenburg 23 j. en C. aan de Wiel 21 j. A. Kortland 29 j. en L. Sjogren 20 j. GEHUWD: H. Winsveen 24 j. en W. J. van Deurzen 21 j. J. v. d. Hul 30 j. en C. C. J. Bonefaas 22 j. H. W. Duijn 29 j. en H. A. F. Putters 22 j. F. J. Dries 34 j. en P. M. L. A. Fredriks 23 j. B. en W. bieden wederom de verzoeken aan van de bijzondere schoolbesturen om een extra-subsidie te willen verleenen teneinde hen in staat te stellen de jaarwedden van het personeel der bijzondere bewaarscholen ge lijk te stellen met die van het personeel der openbare bewaarscholen alsmede toestem ming te verleenen voor de aanstelling van een extra-onderwijzeres boven de toege stane formatie ingevolge de Verordening. B. en W. stellen voor daarop gunstig te beschikken. De Commissie voor Onderwijszaken kan zich met dit voorstel vereenigen. B. en W. berichten dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hen thans hebben bericht dat de belastingbijdrage voor het jaar 1939 huns inziens moet worden bepaald op een bedrag van 96225, Bij Besluit van 10 November 1939 werd de belastingbijdrage voorloopig bepaald op 106.032,73. Over enkele posten was nog een correspon dentie gaande met Gedeputeerde Staten, zoo dat definitief de belastingbijdrage nog .niet kon worden vastgesteld. Onder de onderwerpen waarover nog geen definitief besluit was gevallen behoorde o.a. de subsidieering van het bijzonder bewaar school onderwijs omtrent welk punt door ons College langdurige onderhandelingen met Ge deputeerde Staten zijn gevoerd. Tot hun spijt hebben deze besprekingen tot nu toe geen gunstig resultaat gehad. Gedeputeerde Staten deelen thans mede geen aanleiding te kunnen vinden met betrek king tot het bewaarschool-onderwijs, hun, reeds vroeger medegedeelde standpunt, te her zien. Ofschoon dit een teleurstelling beteekent, aangezien zij de gegronde verwachting koes terden in deze op een meer soepele houding van hoogere autoriteiten te kunnen rekenen, wil dat niet zeggen dat het college zich thans bij deze uitspraak zonder meer zal neerleggen. Ook in het jaar 1940 hopen zij op dit punt di ligent te blijven. Waar deze zaak voor 1939 praktisch niet meer van belang is kan verhooging van den subsidiepost thans van de begrooting 1939 worden afgevoerd en de belastingbijdrage in evenredigheid worden verminderd. Voorts kunnen de werkloosheidslasten 100.000,lager geraamd worden, waarte genover staat dat ook de Rijksbijdrage daarin '\i evenredigheid daalt. Als gevolg hiervan wordt de gewbne en de extra-bijdrage in de werkloosheidslasten tezamen 99.000 lager ge raamd, zoodat in totaal de begrooting met 1.000, in uitgaaf wordt verminderd. Aangezien de belastingbijdrage niet hooger mag zijn dan 99.425,verminderd met de nog aan te brengen bezuinigingen op het be- waarschoolonderwijs en de werkloosheidslas ten, waardoor de belastingbijdrage wordt be paald op 96.225,moest teneinde de begroo ting sluitend te maken alsnog een bedrag wor den gevonden van 6.607,73. Dit is geschied door het geraamde bedrag van de opbrengst der dividend- en tantième belasting met dat bedrag te verhoogen, welke verhooging blijkens de opbrengst gewettigd is.- B. en W. meenen de Raad in overweging te mogen geven de begrooting 1939 te wijzigen als is aangegeven, in het vertrouwen, dat de behandeling der begrooting 1939 hiermede als afgedaan kan worden beschouwd, zoodat de goedkeuring daarvan thans spoedig kan wor den tegemoetgezien. Van nacht is op den Goudschesingel een moordaanslag gepleegd, waarvan de 37-jarige los werkman C. V. uit de Warmoeziersstraat het slachtoffer is geworden. Omstreeks half twee deden voorbijgangers die over den Goudschesingel liepen, nabij de Eleonorastraat een afschuwelijke ontdekking. Midden op het trottoir lag in een bloedplas het lijk van een man in de sneeuw. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die onder leiding van inspecteur J. van Dop.een onderzoek instelde. Het slacht offer bleek te zijn een bewoner van de War moeziersstraat en toen de politiemannen hun onderzoek tot die straat uitstrekten, kregen zij al dadelijk een aanwijzing. Een bewoner uit de Eleonorastraat kwam n.l. vertellen, dat zijn buurman nogal luid ruchtig thuis was gekomen, in gezelschap van een ander. De politie ging het bewuste pand binnen, doch vergenoegde zich er eerst mee, onge zien het op heftigen toon gevoerde gesprek af te luisteren. En uit wat zij opving kreeg zij de zekerheid, dat beide mannen meer van het geval wisten. Er moest oneenigheid zijn ontstaan, die op een vechtpartij was uitge- loopen. De politiemannen gingen daarop de wo ning binnen en troffen daar aan den 28 jari gen tuinman R. S., den bewoner en den 22- iarigen muzikant F. V., eveneens wonende in de Eleonorastraat. Beiden werden aangehou den en naar het Hoofdbureau van Politie gebracht. Daar deelden zij mede, dat zij inderdaad een gedeelte van den avond in gezelschap Gisteravond heeft in Musis Sacrum een luchtvaartavond plaats gehad voor de afdee ling Schiedam van de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat". De heer A. F. van Ginkel van de K.L.M. heeft een causerie gehouden die hij toelichtte met lantaarnplaatjes. Hierna werd de K.L.M. bedrijfsfilm ver toond. Voor de pauze werd het Europeesch- Indische gedeelte vertoond en na de pauze het technische gedeelte. Tot slot werd de lucht vaartfilm „van kust to kust" vertoond. De kort geleden opgerichte tooneelvereeni- ging „Gorzenkwartier" geeft Zaterdag a.s. in gebouw Tivoli een tooneel- en zangavond. Op gevoerd worden eenige tooneelwerken o.a. de laatste akte van de Rozenkrans, afgewisseld met zang van de heeren M. A. la Croix en J. Egberts. DOOR TOEVAL GETROFFEN. Hedenmorgen te omstreeks 7.30 uur is op den Singel de 45-jarige Mej. d. H. uit de Prof. Kamerlingh Onneslaan door een toeval getrof fen. Door twee passeerende, onbekend geble ven voorbijgangers is zij naar haar woning gebracht. Door mej. K. uit de v. Swindenstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat onbekende jon gens een ruit van haar woning hebben stuk gegooid. De politie stelt een onderzoek in. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). 30 Ja n.: Tivoli-schouwburg, Don Pasquale (Opera en orkest-klasse van het Conservato rium), 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag I Februari in: Thalia: De kleine Theresia van Lisieux; Grand: Vier moedige meisjes (v. volw.); Luxor: Das Lied der Wüste (volw.): Studio: De laatste kus (volw.); Scala: Doodloopende straat (boven 18 jaar); Colosseum; Kermis der dwaasheid en De kop van Jut (volw.); Prinse: Vrouwengevangenisen en Menschen met mas kers (volw.); Corso: De gouden kooi (v. volw.) Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Bulldog Drummond in Afrika en De Union-Expresse (boven 18 j.); Victoria: De heldhaftige telefoniste en Je kunt het toch niet meenemen; Asta: De macht van het goud Harmonie: De Held van Kokomo en Mr. Moto en de schat van 't Oosten (volw.; Cineac: ac tualiteiten. Tentoonstelling e n: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Ja- panschen meester Tsuguharu Fojuita (tot 31 Januari) Impuls (W. de Withstraat 55) wer ken van den Rotterdamschen kunstschilder D. Maandag (tot 1 Februari) Rotterd. Kunst kring, werken van Wout van Heusden, Corn, van Leeuwen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sen- gers en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthan del Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.). Kunsthandel Gebr. Koch, werken mej. Nora Mees (31 Jan.). Schiedam. Passage Theater: Stanley en Livingstone en Een spannende avond (bov. 18 jaar); Mo- nopole: 't Zit in de lucht en Het gemerkte spoor. SCHIEDAM, 26 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- ha ndeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). ROTTERDAM, 25 Januari. Bevorderd tot doctor in de economische wetenschap de heer G. van den Burg, geboren te Amsterdamf op proefschrift ge titeld het nationaal socialisme. GEEN SLECHT IDEE. Een Ziveedsche vrijwilliger op wacht, ergens in Finland heeft zich een paar overschoenen van stroo laten aanmeten als het beste middel om geen koude voeten te grijgen. van den verslagene hadden doorgebracht. In een café op den hoek van den Goudschesin gel en den Goudscheweg was men eenigen tijd samen geweest en toen de drie mannen na sluitingstijd de zaak verlieten, waren zij flink onder den invloed. De beide verdachten deelden daarna mede, dat er toen een dron- kemanstwist ontstaan was, waarbij het tot handtastelijkheden gekomen was en waar bij ook een mes was gebruikt. Wie van de twee arrestanten echter de dader was, kon de politie nog niet uitvinden. Bij het lijk was geen mes gevonden, maar toen een onder zoek werd ingesteld in de woning van den tuinman, vond men, op het dak van een schuurtje achter de woning een zakmes, waarop zich bloedsporen bevonden en waar van het lemmet geheel verbogen was. Met dit mes moet de doodslag gepleegd zijn en uit de beschadiging van het mes blijkt, met welke groote kracht de stoot, die in de lin kerzijde was toegebracht en vermoedelijk op het sleutelbeen was afgeschampt, is toege bracht. De vechtpartij 'zou gezien zijn door een heer, die op den Goudschesingel nabij den Goudscheweg een voorbijkomend echtpaar heeft aangesproken met de woorden: „daar slaan ze er een tegen den grond en ik geloof, dat ze er nog een mes bij gebruiken ook". In verband met het onderzoek verzoekt de politie dezen heer, die omstreeks 35 jaar oud was zich tot het verstrekken van inlich tingen te melden op het Hoofdbureau van Politie, afd. Justitiedienst, kamer 8 of tele fonisch toestel 147. Namens de N.V. Drukkerij „De Eendracht" te Schiedam, is door den architect C. v. d. Vlies, alhier, opgedragen aan den heer H. v. d. Kraan te Schiedam, het uitbreiden der druk kerij, zetterij en kantoor e.d. van het be staande pand in de West-Frankelandsche- straat. Eenige weken geleden heeft de rechtbank de behandeling van de zaak tegen den 61- jarigen havenarbeider C. v. W. gedetineerd die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervoeren en verbergen van het geld, dat op 1 October 1936 werd ont vreemd uit een wagon van de R.T.M. en dat bestemd was voor het uitbetalen van loonen van personeel van de Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek te Puttershoek moeten aan houden, omdat de havenarbeider'C. B. die in dertijd in verband met dezen diefstal was veroordeeld, niet verschenen was. Voor de zitting van Donderdag was hij door de rij ksveldwacht meegebracht. Hij verklaarde, dat nadat de diefstal had plaats gehad, in zijn woning aan de Kamperfoelie straat, de kist is geopend. Het geld alle maal zilver werd uitgepakt en in drie tas- schen gedaan. Met van B. en A. v. d. E. heeft getuige deze tasschen weggebracht. In de Asterstraat hadden zij verdachte ontmoet, die zoowel van v. B. als van getuige hun tasschen met geld overnam en daarna met van E. in zijn woning verdween. De president mr. A. J. Marx vraagt be langstellend aan getuige of hij nog wat van het geld gekregen heeft. Getuige: Neen, niets. De president: Nu, vertel het maar eerlijk, het geld is toch op. Getuige: Is het geld op? Ik moet de eerste cent nog krijgen! De president: Och kom, is er niet wat ach tergehouden? Getuige: Neen, niets. De president: Dat is toch onwaarschijnlijk. Het O.M.: Het is ook niet waar. Op een vraag van den verdediger mr. T. L. W. H. Goeman zegt getuige, dat hij na het ondergaan van zijn straf met verdachte op een schip gewerkt heeft. Pleiter: En hebt u hem toen niet gevraagd of hij 500 had betaald voor den advocaat van v. d. E.? Getuige: Neen. Ik heb wel gevraagd waar het geld gebleven was, maar verdachte zei, dat hij nergens van wist. Pleiter: Hebt u hem toen met gezegd „Als je er iets van hoort, geef me dan eens een tip"? Getuige: Neen. Ik heb gezegd, dat hij maar wachten moest tot v. B. en v. d. E. ook vry waren. Dan zouden we hem wel krijgen. De vroegere lijnwerker A. v. d. E., die de hoofddader is geweest van den geldkistdief stal is thans niet verschenen. Het blijkt, dat hij op een zeeschip gemonsterd heeft en thans buitengaats vertoeft. liet requisitoir. De vertegenwoordiger van het O.M. mr. F. M. Wilbrenninck heeft daarop requisitoir genomen en opgemerkt dat hem niets aange namer zou zijn dan dat eindelijk het laatste bedrijf van den geldkistdiefstal zou spelen. Maar hoewel er al verscheidene personen in verband met dezen diefstal zijn veroordeeld en er goed recherchewerk is verricht, is het geld nog steeds zoek en zoolang dat niet te recht is, kan men niet zeggen, dat 'n sluit stuk is verkregen. Men komt echter steeds verder en een die ook een rol in de affaire gespeeld heeft is deze verdachte, die van alles afwist en die 500 heeft geleend om den advocaat van v. d. E. te betalen. Er is in deze zaak gegoocheld met een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 1200 werd ingelegd. Bovendien werd een bedrag van f 600 in zijn woning bewaard. Verdachte zegt, dat hij dit geld niet ook naar de spaarbank heeft ge bracht, omdat het toch geen rente zou dra gen, maar bij spr. wil het er niet in, dat hij niet geweten heeft dat de grens voor de rente dragende inlagen is verhoogd en een spaar zaam man als verdachte laat geen 500 ja renlang renteloos liggen. Toen de daders van den geldklstdietstaJ hun straffen hadden ondergaan is nog eens over de zaak gesproken, want de heeren wa ren over den afloop niet tevreden. Er waren er bij die geen voordeel genoten hadden en anderen waren er, die niet gekregen hadden waarop zij meenden recht te hebben en mis schien waren er ook nog wel die heelemaal niets hadden gekregen. B. en v. B. die in deze zaak als getuigen zijn gehoord, moeten toen gezegd hebben, dat het maar eens uit moest zijn en toen verdachte niet bereid was aan hun verlangens te voldoen, hebben zij voor politie, rechter commissaris en ten slotte voor de rechtbank verklaringen afgelegd, die bezwarend zijn voor dezen verdachte. Gebleken is, dat ver dachte twee tasschen, waarin een deel van den buit zat van v. B. en B. heeft overge nomen en verder vervoerd. Dat is hetgeen is ten laste gelegd. Verdachte wist alles van den diefstal af, dus hij heeft ook geweten, dat het geld, dat hij vervoerde, gestolen was, Die verklaringen van v. B. en B. worden nader bevestigd door die van den chauffeur Van H. Niettegenstaande zijn hardnekkige ontken- tenis is bewezen dat verdachte ook ®nne* geweest met den geldkistdiefstal. aar ie geld ten slotte gebleven is, is oog een jraag, Het complot was buitengewoon uitgebreid Men weet echter in welke kringen gezocht moet worden, zoodat altij nog e mogelijk heid bestaat, dat deze affaire nog een ver volg krijgt. Spr. acht heling bewezen en eischt tegen dezen verdachte, die zich zoo lang achter de schermen heeft weten te hou den 1 jaar gevangenisstraf. pe verdediger mr. Goeman betwistte dat het bewijs zou zijn geleverd, omdat dit alleen steunt op de verklaringen van v. B. en twee getuigen, wier betrouwbaarheid pleiter aanvalt. Hij beriep zich op de uitlating van v. d. E. voor politie en rechtercommissaris, dat hetgeen v. B. en B. vertellen nonsens is, Pleiter wijst er op, dat deze beide menschen die resp. in April en in Augustus 1938 vry kwamen nog ruim een jaar hebben gewacht voordat zij v. W. om hun aandeel aanspraken. Waarom? Omdat zij niet wisten dat v. W. het geld had en eerst nadat ook v. d. E. op vrije voeten was, hoorden zij van hem, dat het geld bij een ver familielid van dezen was ge bracht. Zij hebben toen vermoed dat v. W dit familielid was, omdat deze immers de 500 voor den advocaat had geleend. Bovendien meende pleiter, dat van eenig winstbejag niets is komen vast te staan en hij concludeerde tot vrijspraak Pleiter vraagt de onmiddellijke invrijheidsstelling van ver dachte. De rechtbank heeft dit yerzoek afgewezen en de uitspraak bepaald op 8 Februari. De 32-jarige chauffeur J. G. uit Berg ambacht moest gistermiddag voor de Rotter- damsche Rechtbank terecht staan wegens het veroorzaken van een aanrijding tusschen een door hem bestuurde vrachtauto fen een die- seltrein. Dit ongeval geschiedde op 11 De cember van het vorig jaar, des namiddags omstreeks half vijf op den onbewaakten overweg aan den Wethouder Venteweg te Gouda. Verd. kwam met zijn vrachtwagen van Amsterdam en heeft blijkbaar bij de spoorlijn niet goed uitgekeken, waardoor hij den van het station Gouda naderenden die- seltrein niet zag aankomen. De vrachtwagen, die met een snelheid van ongeveer 20 K.M- Per uur den overweg passeerde, werd vlak achter de cabine gegrepen en een eindweegs meegesleept. G. bekwam een hersenschud ding, tengevolge waarvan hij eenige weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Zijn maat, die naast hem zat, bleef wonder boven wonder ongedeerd De Dieseltrein, waarin zich. behalve den bestuurder slechts de conducteur bevond, die heelemaal achter in zat, ontspoorde met de voorste wielen. Ook de bestuurder bekwam geen letsel. De officier van Justitie noemde het van verd. zeer onvoorzichtig om bij een overweg, waarvan hij weet, dat er veel treinen pas- seeren, zoo slecht uit te kijken. Spr. achtte de schuld van verd. bewezen en eischte een maand gevangenisstraf.^ Uitspraak 8 Februari. Gistermorgen om tien minuten voor tien is er een begin van brand onstaan in het pand Van Speijkstraat no. 86, in gebruik bij de Electrotechnische fabriek W. D. Peiger. Tijdens werkzaamheden met een lasch- en snijapparaat waren er vonken terecht geko men bij een gasflesch, waarin een lek was ontstaan en waardoor het ontsnapte gas in brand raakte. Door personeel van Gereed schapswagen I is de gastoevoer dichtgedraaid en de vlam uitgeblazen. Slangenwagen 31 heeft droog afgepakt gestaan. De leiding ha den achtereenvolgens onderbrandmeester Nijssen en brandmeester A. I. Boone. Mede aanwezig waren de slangenwagens 28, 56 en 32.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2