P Apostolaat der Hereeniging. - v. d. Meer Schoep j J Studiedagen te Nijmegen. VRIJDAG 26 JANUARI Ï940 DE GENIE-REVUE- Voor genoodigden in de groote Doelenzaal. COÖPERATIEVE TUINBOUWVEILING ROTTERDAM EN OMSTREKEN. ROTTERDAMSCHE MILITAIREN TEHUIZEN. Straatcollecte 5 Maart. Zaterdag 27 Jan. Marasquintaart Arnhemsche meisjes Bitterkoekjesj 45 voor 4-0 ct. 2 ons 32 ct. 2 ons 32 ct. EEN NIEUWE PRACHTIGE THERESIA-FILM IN TIIALIA. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. NOG NIET PER SCHAATS NAAR GOUDA. BURGERLIJKE STAND. BRANDEN, BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. HOEK VAN HOLLAND. HET IJS ROND ROTTERDAM. AMSTERDAMSCHE BANK. IJSSELMONDE. OVERSCHIE. VOORBURG. HUISVESTING ST. LIDUINASCHOOL. VERLIES WONINGBOUWVEREEN. INBRAAK. Om hun dank aan de Rotterdamsche bur gerij te betuigen hebben de in onze stad gelegerde genietroepen gisteravond in de groote Doelenzaal een eenvoudig soldaten- feest gegeven, hetwelk bij de talrijke genoo digden bijzonder is ingeslagen. De gezellige soldatenavond, die o.m. werd bij gewoon door den burgemeester mr. P. J- °u mevrouw Oud-Fischer, de wethouders de Zeeuw en L. de Groot, door tal meenteraadsleden, hoofden van C|"r" schillende hoofd-officieren en van land- en zeemacht en vele vooraanstaande figuren uit het Rotterdamsche zakenieven, werd ingeluid met cen korD r Je van den commandant van het Depot Genietroe pen kolonel P. W. Schauoo. Dank aan Rotterdam, zoo zeide spr. dit is de bedoeling van dezen avond. Reeds vijf maanden is een groot aantal genie-soldaten te Rotterdam gemobiliseerd. Van alle zijden is den gemobiliseerden dienstplichtigen een hartelijke ontvangst bereid. Het is begrijpe lijk, dat deze gemobiliseerden zelf thans de behoefte gevoelen hun dank te uiten en aan Rotterdam's burgerij te toonen hoe zij waar- deeren, wat voor onze mannen wordt ge daan. Onder leiding van enkele officieren heb ben de soldaten zelf een revue in elkaar ge- zet. De décors in de muziek zijn van de sol daten zelf. Spreker eindigde zijn toespraak met de teste wenschen voor het welslagen van den avond. Nadat door allen staande het Wilhelmus Was gezongen, liet het eigen orkest van de „jongens" zich op een voortreffelijke wijze hooren. Dan ging het doek vaneen en in een gezellig vlot tempo kwam het eene tafereel na het andere. De opkomst voor de mobili satie sloeg al direct in en den geheelen lan gen avond heeft men verder met muziek, zang en aardige schetsjes het publiek bezig gehouden, dat telkens met een hartelijk applaus uiting gaf aan zijn groote waardee ring voor het gebodene. Onze geniesoldaten hebben zich voortref felijke genieën getoond ookop de planken! In de grootq zaal van „Lommerrijk" is de 28ste jaarlijksche algemeene ledenvergade ring gehouden van de Coöp. Tuinbouwvei ling Rotterdam en Omstreken G.A., welke werd bijgewoond door 422 leden. De voorzitter wees in zijn openingsrede o.a. op de ongunst van den tijd, door den internationalen toestand, waaronder de ex- Port der producten zwaar te lijden heeft. De maatregelen door Engeland, Duitschland en Noorwegen tegen het Colorado-kevergevaar genomen, zjjn vérstrekkend, terwijl dat ge vaar in 1939 niet aanwezig was. Met het oog op den oorlog en zijn rampzalige gevolgen, is de toekomst van onzen tuinbouw een ge sloten boek. Al kan regeeringssteun en -be moeiing niet worden gemist, de tuinbouwers mogen niet bij de pakken neerzitten. Er zal zijn na te gaan of naast het veilingssysteem, methoden voor een meer bevredigende prijs vorming moeten worden toegepast, opdat de opbrengst voor den tuinder meer loonend wordt. Door de bestendiging van de clearing blijft de medezeggenschap van de te exporteeren goederen bestaan. De vraag„Wat zal Enge land doen is voor den uitvoer van emi nent belang en voor de Westlandsche col lega's niet het minstTeeltbeperking is naast den financieelen steun, die nog niet gemist kan worden, een maatregel van groote beteekenis. Aan het telen voor de mestvaalt moet een einde komen, omdat dit economisch ontoe laatbaar is. De regeeringsmaatregelen, waar bij het telen van tuinbouwgewassen op be drijven grooter dan 10 H.A. verboden wordt, zijn goed gekozen. Cultures, wier bestaan niet dringend noodig is, behooren achter wege te blijven. De georganiseerde tuinbouw heeft te streven naar ordening. Er moet een minimum prijsregeling blijven, toe te passen op de juiste wijze. Het drogen van groenten is weer actueel, echter niet vanwege den oorlogstoestand, maar met het oog op landen, waar de Neder- ndsehe tuinbouw met versche groenten kan komen. Voor dit vraagstuk is een s u ie-commissie ingesteld, waarin ook de heer t Hart is benoemd. De verkiezing van twee bestuursleden, noodig geworden door bedanken van C. Leentvaar en overlijden van den heer J. v. d. Eyk, heeft, na herstemming tot uitslag, dat gekozen zijn de heer en P. Aardse te Overschie en J. Elfferich te Rotterdam. De heer Leentvaar, die to' de oprichters van de vereen i ging behoort, en aan deze 28 jaar zijn krachten gaf, ontvangt het eere lidmaatschap. De voor. i r de heer 't Hart, is voor 1940 benoemd tot le der van de veiling. Als veilin." per enta ;e zal 2 pet., voor bloemen 3 pet. als kistenhuur 1 cent worden geheven. Aan het bestuur is machtiging gegeven om de veilingsreglementen te wijzigen. De heer ir. J. M. Riernens, directeur van den Proeftuin „Zjiidhollandsche Glasdis trict", sprak daarna over „De slateelt en haar bemesting". Met goedkeuring van B. en W. zal in de gemeente Rotterdam op Dinsdag 5 Maart een straatcollecte gehouden worden voor de mi litairen-tehuizen van alle gezindten in Rot terdam en Hoek van Holland. Vertegenwoordigers van de verschillende godsdienstige richting, die in het instituut der militairen-tehuizen als een noodzakelijk bestanddeel van de geestelijke verzorging onzer gemobiliseerden beschouwen en ge bruiken, hebben met elkaar contact gezocht en gevonden, om tot bestrijding der zeer vele en hooge uitgaven langs de straten een be roep te doen op den offerzin van de bur gerij. Inmiddels is reeds een comité van aanbe veling gevormd, waarin zitting hebben: Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam, kolonel H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe, commandant maritieme middelen te Rotterdam, luitenant-kolonel P. J. Gaillard, garnizoenscommandant te Rotterdam, dr. B. J. F. Bavinck, mr. H. de Bie, L. P. Biesta, A. B. N. Davids, opperrabijn, p. J. G. Del- teijk C.ss.R., J. H. Donner, wethouder; dr. H. J. Eijkman, mgr. J. W. van Heeswijk, deken; dr. J. Hekman, kap. W. J. V. Hessing, W. P. Hoogstraaten, P. B. Jansen, mr. A. de Jong, rector H. J. Kuyper, W. F. Lichtenauer, W. G. A. M. v. d. Lugt, ds. Luyendijk, Ned. Herv. predikant Hoek van Holland; mr. F. A. Nelemans, F. L. D. Nivard, wethouder; rec tor A. F. J. Olsthoorn, dr. H. J. Olthuis, mr. H. Sanders, dr. C. Ph. Schokking, J. Schou ten, lid van de Tweede Kamer, Alb. Steeman, mevr. StrijbosDaniëls, A. Tordoir Bzn., majoor H. v. d. Ven O.P., Aalmoezenier Hoek van Holland, pastoor J. C. Vijverberg, mr. G. E. van Walsum, kapitein J. J. Westerkamp. Met de voorbereiding dezer geldinzame ling heeft zich een comité van Actie belast, bestaande uit de heeren: ds. G. Bouwmeester, voorzitter, p. C. D. Terstegen O.P., secre taris, H. J. A. Middendorf, penningmeester, ds. H. van Andel, Carel H. C. van Eijck, C. Grashoff, dr. J. J. Stam, dr. J. Stelma en L. C. van Wessel. I wijding in de hun toebedeelde rollen inge leefd. Paus Pius XII, die zelf Lisieux zoo zeer is toegedaan, heeft deze film voor zich laten vertoonen, en heeft er zijn groote voldoening over uitgesproken. Wij hopen en verwachten, dat de Katholie ken van Rotterdam groote belangstelling voor deze fijne en voorname film aan den dag zullen leggen. Zij kunnen zich geen waardiger Vastenavondviering denken en gunnen. Van heden Vrijdag af loopt in het Thalia- theater aan de Hoogstraat een prachtige film over Thérèsia Martin, de kleine heilige van Lisieux. Voor de derde maal heeft de Fransche ci nematografie een greep gedaan naar dit ont roerend onderwerp, het leven van de kleine H. Theresia, maar nu kan men dan ook, ge lijk van alle goede dingen in drie, van deze film getuigen dat ze onder alle opzichten uitmuntend geslaagd is. Reeds een poos geleden werd deze film voorgedraaid aan een groot gezelschap van geestelijken ,en na afloop verklaarden allen eenstemmig da tdeze Theresia-film hen van het begint tot het eind geboeid en dikwijls zeer ontroerd had. Allen hoopten, dat deze film nu eens een groot succes zou worden. De scenario-schrijvers hebben een zeer ge> lukkige gedachte uitgewerkt. Op denzelfden dag dat de jonge Thérèse Martin de bruid des Heeren wordt, treedt een vroegere kostschoolvriendin van Thérèse in het huwelijk met een jongen dokter, wat den regisseur de gelegenheid geeft om tel kens het geestelijk huwelijk en het wereld lijk huwelijk en ook de levens der beide jonge bruiden parallel te doen loopen. Waar door een zeer boeiende en ook ontroerende film is gecomponeerd. Daarbij heeft men een zeer gelukkige keuze gedaan bij de spelers, die in deze film optreden, een zeer innige Thérèse Martin van Irène Corday, een prachtfiguur van Vader Martin, maar verder alle verdere medespe lenden hebben zich met ware devotie en toe- Vanmorgen om kwart voor zeven is de 49-jarige J. Bette uit de Adamshofstraat op het Oostplein gevallen, doordat de voor vork van zijn rijwiel brak. Met een hersen schudding is hij door een auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Gisteravond is de 29-jarige dienstbode J. L. de Jong van het Willemsplein op den Westersingel op het ijs gevallen. Zij be kwam vermoedelijk een hersenschudding en is per auto van den G. G. D. naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De 17-jarige loodgietersleerling C. van Sain, wonende Feijenoorddijk, is bij het schoonmaken van een dakgoot van pand 11 aan de Mecklenburglaan door de gladheid uitgegleden en van het dak gevallen. Hij kwam terecht in een 9 M. lager gelegen tuin. Met een hersenschudding is hij door een auto van den G. G. D. naar het St. Fran- ciscus Gasthuis vervoerd, waar hij ter ver pleging werd opgenomen. De 67-jarige wed. J. Verwaal uit de Dirk Smitsstraat is in de Lange Pannekoek- straat gevallen. Zij bekwam vermoedelijk een hersenschudding en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opge nomen. V De 53-jarige mej. H. Knappers uit de Berkelstraat is in een openbare school aan de Assendelftstraat van de trap gevallen. Zij brak de rechterpols, bekwam een her senschudding en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 16-jarige J. Goudswaard van den Gordelweg is bij het schaasenrijden op den Kralingsche Plas gevallen. Met een hersen schudding is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. Gistermiddag is de 64-jarige glazen- wasschers J. Weinrich uit de van Oldenbar- neveltstraat op den Nieuwe Binnenweg met een uitglijdenden ladder komen te vallen. Hij brak de rechterpols en bekwam een her senschudding. In het ziekenhuis Coolsingel werd hij ter verpleging opgenomen. Naar wij van de zijde van den Zuid-Hol- landschen IJsbond vernemen, is het nog niet mogelijk tochten per schaats naar Gou da te ondernemen. Wegens de sneeuw en den dooi is het ijs dermate vol oneffenhe den gekomen, dat aan den traditioneelen tocht naar de pijnenstad niet valt te den ken. Ook voor a.s. Zondag valt hierop nog niet te rekenen. Aangiften van 25 Januari 1940. BEVALLLiNC. de Waart geb. den Hertog d. M. Wagebaert geb. den Boer z. M. Oor schot geb. Struik z. A. Rijke geb. Teunisse z. T. Rietveldt geb. de Rujjter z. M. He- melaar geb. van Viskuilen z. M. Dane geb. Neliase d. J. Buijteweg geb. de Nooijer d. W. van der Hoek geb. Vink z. A. de Graaf geb. van Groesen d. I. Leeuwenburg geb. Mallegrom z. C. Blok geb. Keller d. D. van Dongen geb. Lewis d. W. van Buuren geb. van Ommeren d. B- Abbink geb. Schou ten z. M. van der Perk geb. Engelbrecht d. lv. de Jong geb. Evertse z. T. Muller geb. Postma d. A Paesens geb. van Lis d. G de Blteck geb. Wenink d. A. van Djjk geb. Buijs z. G. van Eeuwen geb. Pajor z. p. van Beek geb. Bruggeling d. M. Kroon geb van den Hoek d. ONDERTROUWD: S. S Spruit jm. 31 j. en M. W Eigel jd. 20 j., Rosestraat 130b. M. J. van As jan. 27 j. en A. M.' Wachtendonk jd. 25 j., Streijenschestraat 89a H. Baars jm. 32 j. en F. C. H. van der Sloot jd. 10 j., Jericholaan 29b. M. J- den Bouwmeester jm. 26 j. en J. A. Hut jd 11 j-. Willebr.straat 158a L. C. A. Broek hans jm. 25 j. en N. Blom jd. 21 j„ L. Verschuier- straat 21b. J. de Bruin jm. 20 j. en H. M. ae Graaf jd. 25 j-, Gouda J. v. Dalen jm. 28 j. en J. C. M. Kamen jd. 20 j., Wilhelminastraat 33a p. de Die jm. 25 j. en A. Stam jd. 20 j., Burg. Hoffmanplein 57b. L. v. Doorn jm. 28 j. en A. E. v. der Sluis jd. 28 j., eDlfgauwstraat 90b H. Duvalois jm. 23 j. en C. Kievit jd. 18 j„ Breedestraat 57a K. v. den Enden jm. 19 j. en A. V. der Windt jd. 17 j-, Bokelstraat 5c A. J. M. Gommers jm. 29 j. en J. v. der Kraan gesch. vr. 32 j., Entrepotstraat 7a P. Herfst jm. 26 j. en M. A, Trouw jd. 24 j-, Oosteinde 88b. T. J. Heijster jm. 26 j. en M. H. v. den Berg jd. 26 j., G v. d. Lindestraat 50a J. Jongerling jm. 24 j. en C. Smit jd. 22 j., C. P. Tielestraat 14a A, p. A. Klein jm. 30 j. en A. J. Struik jd. 33 j., Essenburgsingel 116m F. Kreukniet jm. 23 j- en G. Spiering jd. 19 j.. Ebenhaezerstraat 103c C J. Kuyper Jm. 26 j. en A. M. Vos jd. 21 j., Ooievaarstraat 35a A. Smit jm. 26 j. en S. M. Roos jd. 27 j., Heemsteestraat 12b. A. Stout jm 21 j. en J. c. de Ruiter jd. 17 j., Schide.weg 115 J. FG. v/. 't Noordende jm. 25 j. en J. M. Lodders jd. 24 j„ Soerabaja (N.-I.) J. Leng- keek Jm. 22 j. en A. Bodde Jd. 22 j., Bloemkw.- straat 34b. p W/ Egas jm. 22 j. en C. C. M. v den Braak jd.23 j., Persoonshaven 43a G. A. Lenior jm. 44 j. en G. A. de Vries jd. 37 j., Dierg.singel 85b. K. v. der Linden jm. 21 j. en M. J. Hoogendijk jd. 20 j., Beverstraat 34b. H. Eouwerens jm. 26 j. en J. O ver gaap w jd. 26 j„ Proveniersstraat 9b. A. Meijer jm. 31 j. en L. Kolder jd 19 j., Schefferstraat 17a R. O. Mul der jm. 24 j. en F. A. Teerling jd. 20 j., W. Kruiskade 30a J. A. Rooderkerk jim. 28 j. en A Deutekom gesch vr. 21 j., Eleonorastraat 35a J. P. Schroth jm. 28 j. en T. Betist jd. 26 j., E HiUeweg 88a j. H. Schutter jm. 29 'j. en A. ji. v. Gorcum jd. 24 j., Zijdewindestraat 77b E. v. dar Veen jm. 28 j. en J. M. de Leeuw van \Veenen jd. 24 j., Tiendstraat 57b. R. V. Velt jm, 34 j. en MA. Hegmans jd. 27 j., 2e Lombard straat 81a. J. C. Vermeulen jm. 26 j. en M. y. Dalden jd 22 j., Wandeloordstraat 37 J. A. v. der Wulp jm. 31 j. en C. A. v. Masbergen jd. 26 J" bloemhof 22b. J. v. Bijl Jm. 23 j. en A. W. H- Klaverdyk jd. 21 j., 2e Res. Boezemstraat 18b. A. Homan jm. 25 j. en W. H. Meyer jd. 25 i' Kipstraat 47a. GETROUWD: W. Bladergroen jm. 23 j. en G Dicke jd. 24 j A. Bol 24 j. en D. de Jong 20 3- D. van Duün 31 j. en J. Kufjpers 28 A. Muijser 24 j. en J. de Bruin 25 j. OVERLEDEN: A. Molenschot wedr. van G. de Klerk 74 ,j. r- J. den Boer, man van J. M. de Jager 40 j. A. Miener, man van M. Arnout 90 j. E. Reijenga, vrouw van H. Weügers 53 J. H. Wouters, man van C. Vermeulen 61 j. T. Scheltens, wede. van J. de Jonge 85 j. J, de Wilde, wedr. van E. Wolff 84 j. J. de Jonge, man van A. SnUder 44 j. J. Leenderse, man van A. Flier 46 j. N. Nieuwstraten, wede. van W. v- Essen 83 j. F. v. Gent, wede. van R Brandt 71 j. B. v. Gelderen, man van A. v Vliet 66 j. W. Somford, man van P. - Gisteravond om tien voor half twaalf is door onbekende oorzaak brand ontstaan ten huize van H. v. d. Windt aan de Haven straat 135. Een voorkamer en een achter kamer met uitbouw zijn geheel uitgebrand. Het vuur is gebluscht met drie stralen op de waterleiding, n.l. door gasten van slan genwagen 33 met twee en van 35 met 1 straal, onder leiding resp. van onderbrand meester Manifarges, brandmeester Pootman en hoofdman'Bakker. Mede aanwezig waren de slangenwagens 33, 35 en 34, gereed schapswagen I, 36 en motorspuit 4. Perso neel van de afdeeling brandbluschmiddelen heeft onder leiding van den heer Maller, voorzien van rookmaskers, een onderzoek ingesteld. Voorts ontstond vannacht om kwart over drie door onbekende oorzaak brand in de Busken Huetstraat no. 138 ten huize van P. G. Opmeer. Een achterkamer is geheel, een tüsschenkamer gedeeltelijk uitgebrand. Het vuur is gebluscht met een straal op de waterleiding door gasten van slangenwagen 55, onder leiding van onderbrandmeester v. Gunsteren en hoofdman Laurens. Slangen wagen 57 was in reserve gehouden. Ten aanzien van beide branden heeft de politie een onderzoek ingesteld en de be woners aan een verhoor onderworpen. ORANJE-VEREENIGING.. Woensdag 31 Januari a.s. zal in het gebouw van de Bloemenveiling een groote propagan- da-avond worden gehouden, uitgaande van de Oranj evereeniging. In deze bijeenkomst zal de heer Mr. G. van Baren, Lid van de Tweede Kamer en Burge meester van Delft de propaganda-rede uit spreken. Door den Burgemeester zal een inleidend woord gesproken worden. Ter afwisseling film en muziek. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelia Adriana, d. van A. v. Dam en A. Huisman; Alida Maria, d. van Th. v. d. Bulk en M. G. Stigt; Theodorus Joris, z. van A. C. R. de Bruin en A. J. v. d. Stap. GEHUWD: Marinus Adrianus Vonk oud 24 jaar en Neeltje Blok, oud 20 jaar, beiden al hier. iTooij 74 j. Rooijen 65 j. A. v. d. Poll, vrouw van C. v. Behalve de nieuwste verkeers- voorsch riften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maartje, d. van A. van Doorn en H. in 't Veld, Bilderdijkstraat 36 Ni- colaas z. van J. B. Sneek en G. Verbeek, Vondelstraat 45. Jacob, z. van C. Groene- veld en M. van der Wiel, Sweelinckstraat 133 Annelise, d. van P. J. Slangen en C. C. M. Ruigrok, Merellaan 45, VI. Amb. Cor nelia dochter van A. Hollaar en G. J. Vlet ter, van Lennepspl. 20. Wouter, zoon van J. van der Linden en K. Tas, Oosterstraat 20a Margaretha, d.van A. N. van der Burgh en M. van der Ende, Emmastraat 113 Cornelia, d. van P. D. van Zeventer en M. Hoogerwerf, Arn. Hoogvlietstraat 65. Leendert H., z. van A. Westerdijk en L. Poldervaart, Vetteoordskade 153. Korne- lia, dochter van P. v. d. Hoeven en K. v. d. Lugt, Hugensstraat 3. Alida, dochter van H. van der Steen en H. W. de Jongh, Ore- lioplantsoen 34. Jakob, zoon van A. Hoo gendijk en L. Manneken, Vetteoordskade 10. ONDERTROUWD: D. A. Geerlings 26 j VL I. M. de Raathstraat 6 en V. Voogd 20 j., VI., Ie Maasboschstraat 84 E. Gast 21 j., VI., P. K. D.straat 171 en M. Sluimer 25 j., VI., Hoogelaan 19 A. L. Backer 30 j., VI. Schiedamscheweg 90 en M. H. de Bruijn 28 j., VI. Schiedamscheweg 40 P.Kra- mer 31 j., VI. Ambacht, Rozenlaan 97 en M. E. Brijs 31 j., VI., Struijkstraat 15 G. van IJperen 35 j., VI., Markt 2 en J. Eijgenraam 35 j., Schiedamscheweg 62. GEHUWD: R. Voerman 18 j. en M. E. de Goede 18 j. M. J. Verkade 27 j. en J. A. Witberg 22 j. J. J. van Lith 23 j. en P. J. van Haren 24 j. J. H. Mersch 23 j. en G. J. van Zwieten 20 j. H. van Klink 23 j. en K. Jansen 24 j. H. Zwartveld 23 j. en A. K. Wapenaar 18 j. C. van der Ende 24 j. en T. Roodenburg 23 j. OVERLEDEN: Dirkje Dijkshoorn 71 j. echtg. van A. Klinge, Westnieuwland 4. Petronella van der Ende 58 j. Zuidbuurt- scheweg 6. Johanna Storm 56 j., echtge- noote van J. Storm, Emmastraat 125. Gerharda J. Bijsterbosch 82 j., wed. van J. Voerman. Emmastraat 71 Johanna Noord_ zij 82 j., wed. van A. van der Jagt, van Rie- beeckstraat 53. Machiel Kwakkelstein 67 j., echtg. van G. van der Windt, Schiedam scheweg 64. Neeltje Baan 72 j., weduwe van C. Hollemans, Westhavenkade 76. Willem Lekkerkerk 86 j. wedr. van A. Poot Emmastraat 71 Glijn Werner, 79 j., wedr. van A. M. Sas, Struijkstraat 18 Johanna Mus 80 j., echtgenoote van P. G. Hoorn, Pr. Hendrikstraat 16. BERGSCHE INSCHRIJVERS VOOR AMSTERD AMSCHE HUIZEN. Vanwege de woningstichting patrimo nium" is vanmorgen in „Parkzicht" te Am sterdam aanbesteed de bouw van 150 wonin gen in Amsterdam-West. Het aantal inschrijvingen bedroeg 66. Laagste inschrijver was W. H. Huizing te Hillegersberg met ƒ385.300 bij gebruik van stalen kozijnen en ƒ364.200 bij gebruik van houten kozijnen. Het hoogst werd ingeschreven door G. Onderdelinden te Hillegersberk met resp. ƒ599.000 en ƒ613.000. .ro^nnn-,0^ van de zÜde van den Z.H.IJ.B. I n 's.de Ijstoestand rond Rotterdam 7an t 1 f' dat er van tochten niet veel kan komen. Een inspectie van de route naar Gouda bracht aan het Ucht, dat het kanaal naar Nieuwerkerk èn aoor de sneeuw èn door bemaling onberijdbaar is. Qok is het ijs naar de Rotte-meren niet geschikt voor schaatsenrijden. Op den Kranngschen pjas heeft de Z.H.IJ.B. een paar banen getrokken. De Vlaardingsche vaart over Schouw naar Kwintsheul is behoorlijk berijdbaar. Over het algemeen genomen, melden berichten, welke van verschillende afdeelingen binnen komen, dat de toestand van het ijs zie ^un der goed tot slecht voor schaatsenrijden leent. De Amsterdamsche Bank bericht, dat den beer M. Davidson, directeur van de bijbank e botterdam, met ingang van 1 Februari a.s. keri"3' °"tslag 's verleend wegens het berei- n van den pensioengerechtigden leeftijd. et aer Mr. H. Hofstede de Groot, plaats- vangend directeur der bijkantoren, Is met ingang van denzelfden datum benoemd tot directeur van de bijbank te Rotterdam, als mede van de bijkantoren tfe Delft, Rotter dam en Schiedam. In de kerk van den Carmel werd Woensdag een plechtige Byzantijnsche liturgie gevierd met concelebratie van Nederlandsche pries ters van den Byzantijnschen ritus. In de kerk was een Ikonostase geplaatst, door dezen ritus vereischt om het priesterkoor van het schip der kerk af te scheiden. Eerste cele- brans was de prior van de Benedictijnen der Hereeniging van Chevretogne (vroeger Amay sur Meuse) Dom Belpaire, die werd geassis teerd door Dom Stotman als diaken en prof. F. J. de Waele als lector in de Grieksche taal, terwijl pater dr. Zacharias O.M.Cap., in Estland werkzaam, en pater Andreas, destijds werkzaam in Polen, en thans verblijvende in ons land, concelebreerden in de Slavische taal. De liturgische gezangen van het koor werden in de Grieksche taal onder leiding van pater Langeveld O.E.S. Aug. gezongen door de fraters theologanten van het Studie huis der paters augustijnen te Nijmegen. De ochtendvergadering werd wederom door pastoor Smit gepresideerd. De voorzitter gaf het woord aan den zeereerw. pater Hugo Cooymans van de Orde der Carmelieten, die zich bereid had verklaard voorlezing te doen van het door prof. dr. T. Brandsma O.Carm. opgestelde referaat over „Het werk der Her eeniging onder de Armeniërs, Syro- a a a- ren en Syro-Malankaren". In deze rede wer allereerst een tegenstelling gemaakt tusschen de droeve berichten, die ons van allerwegen over de Armeensche kerk bereiken, welke hun strijd om het bestaan schilderen als een bijna wanhopige worsteling. Daartegenover bereiken ons blijde berichten van de Zuid kust van Malabar over den voortgang der Hereeniging onder Syro-Malabaren en Jaco- bietcn of Syro-Malankaren. Toch mag de droeve toestand der Armeensche geheel-ver- strooide Kerk haar onze hulp niet doen ont houden en hebben wij 't woord en 't voorbeeld des Pausen te volgen, die voor hen nog op uitkomst hoopt. Detrouw en godsdienstzin der Armeniërs wettigen overigens de hoop die op hun herleving wordt gekoesterd. Zijn de Armeniërs eerst opgejaagd uit hun gebied en voorzoover niet vermoord, samengedreven in het Zuidelijkst gedeelte van hun rijk, Cili— cië tot 1915 nog Fransch Protectoraat, toen ook dit aan Turkije kwam, werd opnieuw een slachting onder hen aangericht; hetzelfde herhaalde zich, toen zij uit hun volgende schuilplaats, Constantinopel, werden opge jaagd De afgescheiden Armeniërs hebben nog 100 bisdommen onder vijf Patriarchen, de geünieerden hebben er nog elf onder den eenen Patriarch mgr. Gregorius Petrus XV Aganianian, die zijn zetel thans heeft te Bei- routh in Syrië, het land, waar de meesten hun toevlucht vonden en waar zij vier bis dommen of vicariaten hebben. Verder is er een bisdom in Irak, een in Perzië, een in Je ruzalem, een te Constantinopel, een te Alex- andrië, een ordinariaat in Griekenland en een apostolische administratuur in Rusland. Dan zijn er kleinere kolonies te Parijs, te Brussel en enkele andere plaatsen in Europa en Amerika. Overal heerscht onder hen de groot ste armoede en zij hebben gebrek aan het noodzakelijkste. Op vele plaatsen is kerk noch school en moeten zij zich met het uiter ste behelpen. Van de internationale comité's tot hun hulp georganiseerd, ontvangen de ge- unieerden niets. Stelselmatig wordt hun de hulp daarvan ontzegd, zoodat hun trouw wel op zware proef wordt gesteld. Toch blijven zij trouw en die trouw dwingt ons, hen te helpen en wel op de allereerste plaats, om als Kerk te blijven bestaan. Daarvoor vraagt de Patriarch boven alles steun, priesters om zijn volk te kunnen opleiden, kerkjes en scholen voor hen te kunnen oprichten. De organisatie, die de laatste jaren tot stand gekomen is, maakt het mogelijk, de verschil lende centra geleidelijk te verheffen en te versterken. Het Apostolaat der Hereeniging in Nederland was zoo gelukkig, het vorige jaar aan den Patriarch een belangrijk bedrag te kunnen schenken. Veel blij der is de toestand der Syro-Mala- baarsche Kerk aan de Zuidkust van Malabar, meer in het bijzonder in Travancore. Het Hereenigingswerk aldaar begon in het mid den der zestiende eeuw met de komst der Portugeezen en de werkzaamheid van den H. Franciscus Xaverius, die in een maand 10.000 inlanders doopte. Hij legde daardoor den grondslag voor een Malabaarsche Kerk van den Latijnschén ritus, welke geleidelijk ontwikkeld, thans vijf bisdommen telt. Op den duur kwamen ook vele Syro-Malabaren tot de Kerk met behoud van hun ritus. Toen aan dezen ritus al te sterk werd getornd ont stond ln 1663 een sterke terugzinking, een bijna algemeene afval, welke echter gelei delijk werd opgeheven door de werkzaamhe den der ongeschoeide Carmelieten. toen naar Malabar uitgezonden. Hoewel dezen den La tijnschén ritus behielden, bevorderden de missionarissen den terugkeer van de Syro- Malabaren tot de Kerk met behoud van hun eigen ritus. Het gevolg hiervan is geweest, dat thans in Malabar 400.000 geünieerde Syro- Malabaren zijn van den Syro-Chaldeeschen ritus. De afgescheiden Syro-Malabaren zoch ten aansluiting bij den Patriarch van Antio- chië, namen den Antiocheenschen ritus aan en werden veelal Jacobieten genoemd. Onder deze Jacobieten ontstond, alweer onder den sterken steun der Carmelieten van den La tijnschén ritus, een strooming van hervor ming en vernieuwing. In navolging van den Carmel stichtte Mar Ivanios een kloosterorde onder de afgescheidenen, evenals indertijd in Engeland een protestantsche Benedictij nerorde ontstond. Evenals in Engeland leidde dit tot steeds enger toenadering tot Rome en in 1930 ging Mar Ivanios, de leider dezer kloosterorde en de novicenmeester Mar Theo- philos tot de Moederkerk over met 55 pries ters en 12.000 geloovigen. Dit leidde er toe, dat Paus Pius XI in 1932, naast de vier bis dommen, die in 1923 reeds waren ingesteld voor de Syro-Malabaren, nu ook twee bis dommen instelde voor de geünieerde Jaco bieten met den Antiocheenschen ritus. Spoe dig volgde Mar Severios als derde bisschop en enkele weken geleden Mar Diocoros, de Metropoliet van de zoogenaamde zuidgroep der Jacobieten. Mar Ivanios, Mar Theophilos en Mar Severios behooren tot de zoogenaamde Noordgroep, zoodat met den overgang van Mar Dioscoros een groep, die tot nu toe vrij wel afzijdig bleef, sterk in de hereeniging is betrokken. Ook de Syro-Malabaren hebben zulk een verdeeling in zuid- en noordgroep. Naar den ouden naam van Malabar worden de geünieerde Jacobieten Syro-Malankaren genoemd. Van groote beteekenis voor het bekeerings- werk is de reguliere Derde Orde van Carmel met 175 priesters en 225 fraters, die veel doen voor onderwijs en pers en o.a. het eenige ka tholieke Indische dagblad uitgeven. Verder is er een Syro-Malabaarsche, dus Oostersche Reguliere Derde Orde van Carmel, met meer dan 1000 leden. Het hereenigingswerk gaat hier elk jaar zienderoogen vooruit. Reeds zijn de afgescheiden Jacobieten ten getale van 360.000 in de minderheid. Het aantal geüni eerde Jacobieten is in 10 jaar verdubbeld. Woensdagmiddag had in hotel Pays-Bas de slotvergadering plaats. In de plaats van pater W. vah Keulen C.ss.R., die wegens ziekte was verhinderd, voerde het woord pater dr. Za- eharius O.M.Cap., die sprak over het Her eenigingswerk onder de Orthodoxe Russen in Estland. In Estland vindt men 110.000 Esten tegen over 90.000 Russen. Ofschoon de meerder heid der bevolking Estisch is wordt de voor naamste bisschopszetel thans ingenomen door een Russisch bevrienden Metropoliet Dimi- trofski. Onder de orthodoxe Russen in dit land be hooren er 10.000 tot de z.g. oud-geloovigen. Dit zijn voornamelijk visschers, die bij de Russische grens wonen. Zij kennen geen priesterschap en worden ook Besjpopoftski genoemd. Onder dezen is nog geen hereeni gingswerk verricht. De eigenlijke orthodoxen tellen 80.000 zie len. Onder hen is het Hereenigingswerk be- gonnep, maar er konden nog niet veel resul taten worden geboekt. Komend op de moei lijkheden van het werk wees de spr. op de antipathieke houding van de orthodoxen te genover de Katholieke Kerk. Het volk ge draagt zich jegens haar tot nu toe onverschil lig. De oorzaken'van vijandelijkheid liggen deels hier, dat men de Katholieken zonder meer als Polen, soms als Duitschers be schouwt. De yereering, die men den nationa- ien held, Alexander Newski, toedraagt, be wijst, dat de antipathie tegen het Duitsche en Poolsche Westen nog zeer sterk is. De Est- landsche fabel der „Martelaren van Tartou" blijkt om redenen van opportuniteit te zijn verzonnen- en mist een historischen grond slag. Ook de godsdienstige or verschilligheid belemmert het werk der Hereeniging. Deze wordt in de hand gewerkt door de armoede der geestelijkheid, door atheistische propa ganda van Rusland, door weinig principieel gedrag van de geestelijkheid en de onver schilligheid, die aan den dag treedt tegen over de eigen orthodoxe liturgie. Voorts wordt het werk der Hereeniging door de tegenwerking van een tiental andersdenken de sekten gehinderd, waaronder die van de Methodisten en de Baptisten. Deze secten kunnen wel tijdelijk succes behalen bij het volk, maar geen succes dat blijvend is. Het Hereenigingswerk zelf kan niet door directe missioneering worden bevorderd daar dit niet strookt met den aard van de bevolking. Men moet zich beperken tot het prediken van de geheele katholieke waarheid. Voorts tracM men zoover mogelijk in contact te komen met orthodoxe priesters en leeken. Dringende noodzakelijkheid is het, te komen tot het vormen van een inlandschen clerus. Daarnaast is voorlichting over de Katholieke Kerk zeer noodzakelijk. Een katholieke pers ontbreekt tot nu toe geheel. Sedert ongeveer 700 jaar bestond er geen enkel contact tus schen katholieken en orthodoxen en dit is de reden waarom men nog zoo weinig van het katholicisme blijkt te weten. Ten slotte deelde dr. Zacharius mede de getallen om trent het werk der Hereeniging in Estland. Het resultaat daarvan lijkt vrij pover, maar moet als pionierswerk worden beschouwd. Er bestaat thans een parochie van 35 zielen, waarvan 18 volwassenen. Het gehalte van de katholieken is zeer goed. De parochianen ontvangen vaak de H .Communie. Men heeft reeds een gesloten retraite kunnen houden. De vraag is zelfs gesteld of ook niet overdag de kapel der parochie kan geopend worden. Daarna had de sluiting plaats. De voorzitter bracht dank aan de verschillende sprekers. Vooral den tweeden dag was de belangstelling voor deze studiedagen groot. SCHIETOEFENINGEN. O p 30 en 31 Januari zal vanaf 10 uur v.m. geschoten worden met de kustbatterijen ten Noorden van den Nieuwen Waterweg. Van 1 uur voor den aanvang tot het einde van het schieten zal nabij de batterij, waarme de wordt geschoten, een roode vlag worden geheschen. De sector waarin geschoten zal worden wordt bepaald tusschen de richting 285 gr. en 340 gr. vanuit de Semaphore tot een afstand van 10 KM. uit de kust en een hoogte van 300 Meter. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: M. C. de Vries 49 j. echtge noote van L. Termijn. GETROUWD: A. Jochems 22 j. en M. v. d. Ent 25 j. WESTL. DAMBOND. Voor de Comp. van den Westlandschen Dam- bond pseelde H.D.C. 2 thuis tegen 's Graven- zande 2. 's Gravenzande won met 511. DAMMEN. De Damver. „Ons Genoegen" te Bolnes speelde een wedstrijd tegen Z.D.C. II uit Rot terdam. Twee partijen werden afgebroken; van de overige werden er 3 door „Ons Genoe gen" en 5 door Z.D.C. II gewonnen. HET GROENE KRUIS. De begrooting voor het jaar 1940 voor „het Groene Kruis" heeft aan ontvangsten en uitga ven het bedrag van 4580.82. Het nadeelig sal do der rekening 1938 is 716.51. Het subsidie van het Rijk bedraagt 350; van de Provincie 300 en van de gemeente 1475. KOSTWINNERSVERGOEDINGEN. De kostwinnersvergoedingen zullen in den vervolge uitsluitend Vrijdagmorgen van 9 11.30 worden uitbetaald aan het bekende adres Dorpsstraat 119. SCHAATSWEDSTRIJDEN. Hedenavond om half acht zal op de banen van „Thialf" hardrijden plaats hebben voor jongens tot 18 jaar. Morgenavond wordt een gecostumeerd ijsfeest georganiseerd. Aan vang eveneens om half acht. AANRIJDING. Hedenmorgen om kwart voor 11 is een au tobus van de D-lijn bestuurd door R. S. bij he Pieter de Hoochplein tegen een vracht auto opgereden, die bij genoemd plein den Rotterdamsche Rijweg wilde indraaien, maar door een geparkeerd voertuig zijn draai niet kon nemen. Beide wagens kregen materieele schade. De bus-chauffeur reed nog half het trottoir op om en aanrijding te voorkomen, maar het gladde wegdek deed de bus doorslip pen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. B. en W. stellen den Raad voor aan het be stuur der St. Liduinaschool te Den Haag in gébruik af te staan een der leegstaande lo kalen van de openbare school aan de Van Faukenbergestraat, zulks ten behoeve van het zesde leerjaar der school. De St. Liduina school, welke voor militaire doeleinden is af gestaan, is nu voor halve dagen onderge bracht in de R. K. school aan de Van Beye- renstraat, te Voorburg, doch voor genoemd leerjaar was het onderwijs gedurende halve dagen niet voldoende. B. en W. stellen den Raad voor, de jaar rekening van de woningbouwvereeniging „Huiselijk Geluk" o.a. met betrekking tot de exploitatie der middenstandswoningen, over 1938 goed te keuren en. hel verlies op deze woningen ad 12.757,75 wederom voor reke ning van de gemeente te nemen. In 1937 be droeg dit verlies nog 18.389,81 doch door conversie van leeningen kon het verliescijfer aanmerkelijk worden verlaagd. Tijdens afwezigheid der bewoners is inge broken in de woning van de familie L., aan den Parkweg. De dief, die door het indruk ken van een ruit was binnengekomen, heeft het geheele huis doorzocht. Een drietal hee- rencostuums en eenige sieraden worden ver mist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3