ADRESSEN frederik le play. GARAGE „WALD0 Ste waarachtige wcede. STADSNIEUWS KETHEL. Duizenden platen triplex FRANS VAN THIENEN ROTTERDAM ZATERDAG 27 JANUARI 1940 AFSCHEID H. G. W. M. HOSKAM. BIOSCOOPNIEUWS. NAAST IJS OOK NU WEER SNEEUW PORTEFEUILLE HET 185 VERDWENEN. DE GRENSWIJZIGING TUSSCHEN ROTTERDAM EN SCHIEDAM. ZWEEDSCH SCHIP OVER TIJD. Katholieke V olksuniversiteit, Dansavond Xanda Stradoivska. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk'» Glashandel, Telef. 68735 DE DOODSLAG OP DEN GOUDSCHE- SINGEL. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. „ERGENS IN NEDERLAND". STROOI ASCII OF ZAND BlJ gladheid. DE BRANDSTICHTING AAN DEN STATENWEG. Nog meer aanhoudingen in verband met vroegere verdachte branden. AFSCHEID PROF. DR. J. G. REMIJNSE. BENOEMING LEERAREN NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" TRAMSTAGNATIE. diefstallen enz. O. D. GLOE. t TENTOONSTELLING ROTTERDAM- BATAVIA. De ruiter, die zich thuis traint. Hedenmorgen heeft de heer H. G. W. M. Hoskam, commies P. T. T. belast met de functie van kassier niet alleen voor de te legraaf, maar ook voor de telefoon, officieel afscheid genomen uit den Rijksdienst, waar in hij ruim 41 jaren heeft doorgebracht. De directeur van het Telegraafkantoor, de heer N. Dogterom ontving den heer Hoskam hedenmorgen op zijn bureau en heeft in zeer waardeerende bewoordingen den loop baan van den heer Hoskam geschetst. Namens het Staatsbedrijf der P. T. T. bracht hij hem officieel dank daarvoor en bood als aanden ken een geschenk en bloemen aan. Hierna werd de heer Hoskam toegesproken door den heer H. Meijer Drees, hoofd van het telefoondistrict, die eveneens de groote ver diensten van den heer Hoskam naar voren bracht voor zijn afdeeling. Bij dit officieel afscheid waren ook de ad junct-directeur van het Telegraafkantoor, het adjuncthoofd van het telefoondistrict bene vens verscheidene ambtenaren tegenwoordig. Nadat de heer Hoskam woorden van dank had gesproken volgde nog eene huldiging door verschillende onderafdeelingen van het P. T. T.-bedrijf. Namens het bestuur van de cantine, waarvan de heer Hoskam voorzitter en penningmeester was, werd eveneens een geschenk aangeboden, eveneens door het per soneel van de seinzaal, door de dames van de telefoon enz, Uit een en ander bleek duidelijk, hoezeer de heer Hoskam in den loop van zijn carrière bij de P. T. T. waarvan het overgroote deel te Rotterdam werd doorgebracht, zoowel bij zijn superieuren als bij het personeel groote achting en waardeering heeft verworven. rico Passage-theater. Een prima programma is deze week weer te zien in Passage-theater. Na het voorpro gramma draait „Een spannende avond". In een rustig stadje waar nooit iets gebeurd verdwijnen plotseling drie aanzienlijke bur gers. Men staat voor een raadsel. Een jeug dige detective besluit zijn studie op te ge ven en dit zaakje uit te zoeken. Dit zelfde doet een journaliste. Van de eene dolle si tuatie rolt het tweetal in de andere. Zij brengen het verdwenen drietal dat wat je noemt „helden" waren terug en zorgen sa men voor het happy end. De tweede film „Stanley en Livingstone" met in de hoofdrol Spencer Tracy. Het is een film van bijzondere kwaliteiten. Fraai is het spel van Spencer Tracy, de man die na zijn geweldige werk niet geloofd werd. Prachtig zijn de opnamen van natuur en zeden in het Afrikaansche land. Op 16 October 1939 was het 70 jaar gele den dat de New York Herald haar beste ver slaggever Henry. M. Stanley naar Afrika zond, streken die toen nog volkomen ondoor- vorsch waren. Deze tocht werd gemaakt n.a.v. geruchten die gingen dat Dr. Livingstone, een Engelschman, die daarheen was getrok ken, dood was. De verslaggever moest den man opsporen. Overal waar Stanley kwam werd hij ontmoedigd. Overal raadde men hem de tocht af. Al deze tegenwerking wakkerde hem echter alleen maar aan. Eindelijk na heel veel moeite vindt hij Dr. Livingstone in volle gezondheid. Hij vertrekt dan weer naar Engeland. In Engeland gelooft men hem niet en maakt hem voor alles en nog wat uit. Door toeval wordt echter de waarheid be wezen. Dan heeft Stanley genoeg van Enge land en gaat terug naar Afrika om het werk van den nu overledenen Dr. Livingstone voor te zetten. Een pracht film die wij personen boven 18 jaar gaarne aanbevelen. Monopole-theater- In Monopole-theater is ,,'t Zit in de lucht" de daverende vroolijke geschiedenis van George Formby geprologeerd. Ook „het ge merkte spoor" met Tom Keene is geprolon geerd. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). 30 Ja n.: Tivoli-schouwburg, Don Pasquale (Opera en orkest-klasse van het Conservato rium), 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 Februari in: Thalia: Dé kleine Theresia van Lisieux; Grand: Vier moedige meisjes (v. volw.); Luxor: Das Lied der Wüste (volw.): Studio; De laatste kus (volw.); Scala: Doodloopenda straat (boven 18 jaar); Colosseum; Kermis der dwaasheid en De kop van Jut (volw.); Prinse: Vrouwengevangenisen en Menschen met mas-» kers (volw.); Corso: De gouden kooi (v. volw.) Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Bulldog Drummond in Afrika en De Union-Expresse (boven 18 j.); Victoria: De heldhaftige telefoniste en Je kunt het toch niet meenemen; Asta: De macht van het goud Harmonie: De Held van Kokomo en Mr. Moto en de schat van 't Oosten (volw.); Arena: Nat Gonella show en Het gestolen manus cript (boven 18 jaar); Olympia: Cassidy komt terug en Het meisje uit Mexico (v. volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstelling e n: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Ja- panschen meester Tsuguharu Fojuita (tot 31 Januari) Impuls (W. de Withstraat 55) wer ken van den Rotterdamschen kunstschilder D. Maandag (tot 1 Februari) Rotterd. Kunst kring, werken van Wout van Heusden, Corn, van Leeuwen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sen- gers en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthan del Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.). Kunsthandel Gebr. Koch, werken mej. Nora Mees (31 Jan.), Schiedam. Passage Theater: Stanley en Livingstone en Een spannende avond (bov. 18 jaar); Mo- nopole: 't Zit in de lucht en Het gemerkte spoor. Er is een flink pak gevallen* Dachten wij in het begin van de wéék dat Wij nu een beetje van de wintergenoegens af waren, gisteravond viel weer een flink pak sneeuw van ongeveer 6 7 c.m. dik. Al 'het werk dat van gemeentewege en door particu lieren is gedaan werd in enkele uren tijds ongedaan gemaakt. Wij leven weer in een witte wereld. Koning winter regeert deze keer wel heel streng. Wij wisten hier in Holland de laatste jaren bijna niet 'meer wat winter is. Ons geheugen is nu echter wel opgefrischt. Vannacht om drie uur is de gemeentereiniging met eigen personeel reeds begonnen met zout strooien. Vanmorgen om half 8 is het eigen personeel versterkt met 50 losse krachten, die reeds de heele week in dienst zijn, begonnen met de hoofdwegen sneeuwvrij te maken. Los personeel is verder niet aangenomen in ver band met den korten werktijd op Zaterdag. Wel zijn de gehuurde auto's en paard en wa gens in dienst gehouden. De ijsbaan. De ijsbaan aan de Spieringhoek, heeft van de sneeuwval weinig te lijden gehad. Er lag vanmorgen 6 c.m. sneeuw op. Dit was door 10 man makkelijk te verwijderen doordat het losse sneeuw was. Het ijs is prachtig. Het vastgestelde programma wordt gewoon afge werkt. Gisteravond is het geweldig druk ge weest, ondanks de felle sneeuwjacht. Bijten in de havens- De commandant van de brandweer Ir. H. B. J. Aikema verzoekt ons het volgende mede te deelen: In de havens heeft men langs de kantén in de loop van week overal bijten gehakt, die regelmatig schoon gehouden worden. Dit is gedaan om bij eventueele branden de slangen door te kunnen leggen. De brandweer-commandant verzoekt nu aan de bewoners van de havens er op te letten dat als zij de sneeuw voor hun panden gaan opruimen zij niet die bijten dicht gooien. Reel. 1178S 20 A. H. v. G. uit de Allard Piersonstraat, in dienst van de firma J. S. aan de Boompjes, had gisteren in de hall van het groote post kantoor aan een der lessenaars staan schrij ven. Toen hij het gebouw verlaten had, miste hij een portefeuille, waarin zich zeven bil jetten van 25 en een biljet van 10 be vonden. Hoewel v. G. onmiddellijk terug keerde, was er van de portefeuille niets meer te vinden. Zooals bekend is, t is het gedeelte van Nieuw-Mathenesse, dat overeenkomstig de met de gemeente Rotterdam ingevolge het besluit van 14 December 1938 op 27/29 Maart j.l. gesloten overeenkomst, grondgebied en eigendom van de gemeente blijft of wordt, door middel van opspuiting opgehoogd, waarmede reeds in October 1938 een aan vang is gemaakt. Bij de kadastrale opmeting welke eenigen tijd geleden plaats vond is gebleken, dat zonder toedoen van de zijde van de ge meente Rotterdam het werk zoo is uitge voerd, dat de gemeente Rotterdam over het gedeelte van haar grond, welke aan de in de plaats van den Groenen Dijk tredende nieuwe waterkeering (verlengde van de Srhiedamsche Gustostraat) zal komen te liggen, meer bouwdiepte zou verkrijgen dan aanvankelijk was geraamd doordat bij de uitvoering van het werk zoowel de grens als de rooilijn ter plaatse meer Westelijk zijn aangenomen dan oorspronkelijk is overeengekomen. Bij de besprekingen, welke naar aanlei ding hiervan met Rotterdam zijn gevoerd, om deze moeilijkheid op te lossen, is over eenstemming verkregen op den voet van de volgende regeling. Langs het bedoelde gedeelte van de, nieuwe waterkeering zal een deel van de meerdere bouwdiepte door Rotterdam worden behou den en het resteerend deel aan Schiedam verblijven, zoodat de grenslijn en de rooilijn eenige meters worden verschoven. De tengevolge van de meerdere bouwdiep te ontstane vergrooting van de oppervlakte grond, welke aan Rotterdam zal worden afgestaan, zal worden gecompenseerd met een vergrooting van het meer Zuidelijk ge legen perceel, dat aan Schiedam zal komen. Waar deze grond meer waard is en Rotter dam geen behoefte heeft aan bovenbedoel de meerdere bouwdiepte zal de verrekening plaats vinden in de verhouding 2 1. Gemeend werd, dat op deze wijze een redelijke oplossing is verkregen, die voor beide gemeenten aanvaardbaar is. B. en W. stellen den raad dan ook voor hieraan goedkeuring te willen verleenen. De formeele regeling van een en ander kan zeer eenvoudig zijn. Het ontwerp-besluit behoeft niet meer te bevatten dan de vervanging van de beide bij de overeenkomst behoorende teekenin- gen door nieuwe exemplaren, waarop de gewijzigde grens en perceelen zijn aange geven. Immers, in den tekst van de desbetreffen de tusschen beide gemeenten gesloten over eenkomst behoeft geen verandering te wor den aangebracht, daar volgens de overeen komst de ruiling van de in Nieuw-Mathe- nesse gelegen gronden met gesloten beur zen geschiedt en overigens voor het beloop der grens en voor de aanduiding der per ceelen verwezen wordt naar de beide bij de overeenkomst behoorende teekeningen, zoo dat volstaan kan worden met het vaststel len van nieuwe teekeningen ter vervanging van de thans bestaande. Men maakt zich hier ongerust over het lot van het Zweedsche s.s. „Wallonia" van de reederij „Götha" te Gothenburg. Vorige week Zaterdag is het schip van Gothenburg ver trokken naar Rotterdam. Sindsdien heeft men niets meer van het schip vernomen. De nor male reisduur is drie dagen. De „Wallonia" voer geregeld op Rotterdam. Agente te Rotterdam van de Zweedsche ree derij is de fa. Kuyper, Van Dam Smeer. Het schip, dat 1435 br. reg. ton en 811 tons netto groot is, werd in 1919 te Malmö ge bouwd. Eerlijk gezegd had het tooneeltje van het St. Rosaliahuis heel wat minder bescheiden van breedte en diepte moeten zijn, om Xanda Stradowska en haar dansgroep in de volle ontplooiing van haar kunst te kunnen zien en bewonderen. We ontkwamen niet aan den indruk, dat hier meermalen de benauwde ruimte een geduchte handicap vormde voor het zich vrijuit geven aan al wat dienend en scheppend is in dezen dans van de school eener Stradowska. Stradowska is altijd wars geweest van gemanireerdheid. Zij zocht en zoekt nog den dans als de gestyleerde uiting van zuivere gevoelens en stemmingen en daarbij heeft zij een geperfectionneerde, uit haar diepste wezen voortkomende lichaamsexpressie ge vonden, die op den grondslag van het groot- menschelijke het typische detail niet ver smaadt en daardoor steeds zoo treft om .haan levenswaarheid. Maar dan doet het ook da3e-' lijk als een dissonant aan, wanneer zij haar leerlingen in een Etude de tot nu toe gevolg de grondbeginselen doet verlaten en met gebalde vuisten als 't ware krampachtig naar een nieuwen vorm doet grijpen, welke haar niet ligt. Als een machtige tragedienne doorwandel de en doorleefde Xandra Grieg's Ases Tod. Het gegeven grijpt haar, aan en zij weet de tragiek op haar toeschouwers over te brengen, zuiver en sterk. Maar zij kan ook geestig zijn, zooals bleek uit het ballet Du en Du, ook wel uit haar solo, de Pizzicato Polka, welke herhaald moest, en uit haar dorpsscène, die we reeds eerder van haar zagen. 't Was een keurig programma, waarop Xandra Stradowska de leden van de Katho lieke Volksuniversiteit tracteerde, want ook de dansgroep paste zich zoo volkomen aan, dat het volmaakte in de eenheid sterk bena derd werd. Onder het kwartet bevinden zich danseressen van uitgesproken talent en volle overgaveen vooral een Henny van Irsen doet nog zeer veel verwachten. Carry de Bruin inspireerde het vijftal door haar pianospel en mevr. Marie KlokBoer- dam zong pretentieloos, maar sterk doorvoeld en expressief. Zoo kon „Maria aurch ein Domwald ging", gedanst door allen, een huiver van devote ontroering verwekken. ronde stokken en latten in alle maten. Broersveld 123. Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42 De justitie zet het onderzoek naar den doodslag op den Goudschesingel, waarvan de 37-jarige C. V. uit de Warmoeziersstraat het slachtoffer werd, met kracht voort. De fei ten wijzen erop, dat beide aangehoudenen eigenlijk schuldig zijn aan dezen doodslag. Nïctteitlln wenscht de politie volledige klaarheid in deze zaak en daarom roept zij nogmaals getuigen op, die iets van den twist gezien hebben. Ondem. A G. van Dorp SINGEL 41—45 TELEF. 67-57-0 Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: A. H. de Bruyn, Nieuwe Haven 147. A. L. J. Kunze, Singel 7. J. Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van de firma A. Gouka, Hoogstraat 29, die in de komende week tevens de nachtdienst waar zal nemen. Namens het Brei-comité V.V.H. verzoekt mevr. J. van Eijck Seeuwen ons opname van het volgende „Ergens in Nederland", zoo beginnen tien tallen brieven, die ons wekelijks van de di verse commandanten bereiken, met de bede om bivakmutsen, polsmoffen, oorwarmers etc. voor hun manschappen. Al schrijft men wel van geen bivakmutsen meer, wij weten veel te goed, hoe 't noodig is. Nu is het koud, maar als straks de Noord- Westenstorm raast en de regen neerzwiept, dan hebben onze „jongens" 't even koud. Reeds verzond de V.V.H. 1900 bivakmut sen, 2000 polsmoffen, 900 paar sokken etc. etc. Maar er is nog veel meer noodig. Helpt mede. Als elke lezeres één bivak muts breide, wij konden heel wat verzenden en helpen. <- Mocht men niet breien, onze giro is 124750 V.V.H. Rotterdam. Wij zorgen dan dat er ge breid wordt. Alle inlichtingen te krijgen in V.V.H.-huis Wester laan I telefoon 55222. De politie vestigt nogmaals de aandacht op art. 54 van de Verordening °P de Straat- politie, waarbij iedere bewoner gehouden is bij gladheid op de stoep van zijn woning en minstens een meter daarvoor zaagsel, zand of asch te strooien. Wordt het pand door meerdere bewoners bewoond, dan rust die verplichting op den geen die het dichtst bij de straat woont. Men zal zich den brand aan den Staten- weg herinneren op Koninginnedag van ver leden jaar. Er werd gedacht aan brandstich ting door middel van een tijdbom en in verband daarmede de zaakwaarnemer K. had van de voornemens de politie op de hoogte gesteld werden aangehouden de 32-jarige J. J. G. v. Z. en de 36-jarige P. B. Beiden hebben onlangs terecht gestaan en zijn veroordeeld tot resp. 2 en 5 jaar gevan genisstraf. Ter terechtzitting was reeds komen vast te staan, dat beiden, maar voornamelijk P. B., er hun werk van maakten om menschen, die in financieele moeilijkheden verkeerden, door een brand uit den brand te helpen. Er waren vele branden van verdachten aard geweest, maar bewijsmateriaal was steeds moeilijk te vinden geweest. Zoo woedde er in April 1939 een vrij groote brand in de Rubroekstraat. De twee veroor deelden bekenden ter terechtzitting ook daar bij betrokken te zijn geweest. Maar zij zou den drie medeplichtigen hebben gehad. In verband met dien brand aan de Ru broekstraat en mede in verband met nog andere verdachte brandgevallen van de laat ste jaren zijn nu in bewaring gesteld de 38-jarige slachter C. H., de 32-jarige huis houdster A. B. A. H. en de 35-jarige café houder J. G. v. Z. Deze laatste is de vader van den veroordeelde J. J. G. v. Z. Intusschen zet de politie het onderzoek nog met kracht voort en het moet niet uit gesloten worden geacht, dat nog meer arres taties zullen volgen. Dinsdag a.s. van half 5 tot half 6 zal er in de artsenzaal van het Gem. Ziekenhuis aan den Coolsingel voor oud-patiënten gele genheid zijn om afscheid te nemen van prof. dr. J. G. Remijnse. B. en W. berichten dat zij bij besluit van 9 October jl. overeenkomstig het bepaalde in artikael 23 der Nijverheidsonderwijswet voor den tijd van 3 maanden, ingaande 1 October 1939, tot Ieeraar aan de Nijverheidsavond school hebben benoemd de heeren: G. J. Dinkelaar, voor vakteekenen, J. K. Strasters, voor lijnteekenen; C. H. Knook, voor wiskunde en Nederlandsche taal; D. A. F. Groen voor lijnteekenen. Aangezien deze tijdelijke benoemingen 1 Januari jl. zijn beëindigd, stellen zij voor bo venstaande heeren ingaande 1 Januari te be noemen tot tijdelijk leera'ar aan de Nijver- heidsavondschood, tot den aanvang van den cursus 19401941 een en ander onder voor behoud van de goedkeuring van de voor dracht door Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dc volken, die gelukkig zijn, danken den vrede, dien zij ge nieten aan de beoefening van het goede, dat door de Tien Geboden wordt voorgeschreven Deze tien voorschriften houden in een voudige bewoordingen, voor bet 'kleinste verstand te begfijpem het onderscheid voor tusschen goed en kwaad en leggen zich met onweerstaanbaar g«za3 op. De menschelijke maatschappijen hebben nooit iets andera kunnen vinden voor dit heldere geheel, dat zoo juist is in zijne onder richtingen. Alles samen ge nomen is de bron van geluk en vrede steeds gelegen geweest in de Tien Geboden. Door het onklaar raken van den motor van een zware, verhuisauto ondervonden de tranis op hét drukke kruispunt Binnenweg—Wes tersingel, in beide richtingen een oponthoud van ruim een kwartier. Nadat de hulp van een passeerenden trac torbestuurder was ingeroepen, konden de files van trams hun weg wederom vervolgen. Uit een eiland-étalage van de firma A. K. aan den Binnenweg is door verbreking van een deurtje een vijftal coupons stof gestolen. A. K. uit Schiedam is vermoedelijk ergens op den Schiedamschedijk een bedrag van 100 kwijtgeraakt. In den ouderdom van 64 jaar is alhier overleden de heer O. D. Gloe, oudste direc teur van de N.V. Handelsvennootschap v.h. Gloe Co. In de Vereeniging voor den handel in gedroogde Zuidvruchten heefi de heer de Gloe verscheidene malen bestuurs functies bekleed. Maandag a.s. zal de be grafenis plaats vinden. Het bestuur van het Koloniaal Instituut brengt Maandag a.s. een bezoek aan de ten toonstelling RotterdamBatavia. De heer Th. Hoekman zal een lezing met lichtbeelden houden in de lezingzaal van Museum Boymans.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2