1 srssstsa- te ne. f VOOR EEN GOEDE STADSNIEUWS. JAARVERGADERING R. K. STAATSPARTIJ. KETHEL. 4ri'idina C' d' van A- Th' M' van ^oek en ROTTERDAM. MAAI JDAG 29 JANUARI 1940 RETRAITEFONDS ST. CLEMENS. afscheid AAN de ambachts school. K>- Rotterdamsch Pliilliannoniscli Kamerorkest. naar een goede opticien, dus v. d. AREND - HOOGSTRAAT 91 behandeling van de GEMEENTE- BEGROOTING. VROUW IN BRAND GERAAKT. Kwam te dicht bij de kachel. aanvullingsagenda voor de GEMEENTERAAD. kelingen. BURGERLIJKE STAND. ERNSTIGE VAL VAN EEN TRAP. Slachtoffer in ziekenhuis aan de gevolgen overleden. DE ,VOLENDAM". GESLAAGD AANRIJDING. SCHOORSTEENBRANDJE. TRAGISCH. DIEFSTALLEN, ENZ. R.K. SPORTVEREENIGING „A. L. O." VAN DE TRAP GEVALLEN. WERK IN LEIDSCHENDAM. geslipt en overreden. VOOR FINLAND. Een bijzonder en interessant program. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW TEGEN DE KAMPIOEN. het SCHOOLSPAREN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIENSTJUBILEUM. R. K. BEGRAAFPLAATS CROOSW1JK ROTTERDAMSCHE TANDARTSEN- VEREENIGING. LASCHCLUB ROTTERDAM. WEILAND'S MARIONETTENSPEL. Vrijdag 9 Februari a.s. zal de afd. Schie dam van de R. K. Staatspartij in de R- K- Volksbond haar jaarvergadering houd Voor de agenda van die vergadering ver vj zen wij naar blad. de advertentie elders in Vanmiddag |Un 30 dames leden van het men aan een retraite. Onder hen bevond zich o.m mevr. van Haaren die dit jaar haar 2oste retraite houdt. Zaterdagmiddag half drie vond in de be stuurskamer der ambachtsschool het afscheid plaats van den heer L. H. Pomes, leeraar in meubelmaken aan genoemde school. voorzitter der vereeniging de heer W. A. Hoek sprak den vertrekkenden leeraar in een kort doch hartelijk speechje toe, waarin hij o.a. memoreerde, dat de heer L. H. Pomes gedurende ruim 30 jaren zijn beste krachten aan de school en leerlingen had gewijd. Hij besloot zijn toespraak bij de wensch, dat hij nog menig jaar van zijn welverdiend pensioen zou mogen genieten. Namens fiet gemeentebestuur sprak de heer J. Dinkelaar, wethouder van Onderwijs. Ook deze spr. sprak den vertrekkenden leeraar toe. Mevr. E. M. Castendijk-Jansen wilde van haar dankbaarheid namens de commissie van toezicht op het M. O., waaronder de Gem. Nijverheidsavondschool ressorteert, getuigen. Vervolgens sprak de heer P. Klapwijk, di recteur der A.B.S. namens het personeel der school. Hij schetste den heer Pomes als een •-'.V. 3 f iv -**•«-! Jwiw» .v J SK1SPORT IN NEDERLAND. In de met sneeuw bedekte duinen en heiden van ons land werd gisteren volop de ski- sport beoefend. Overzicht van de besneeuwde duinen in de omgeving van Zandvoort, waar veel ski-ers in actie waren. BRILLEN voor ziekenfondsleden. Reel. 996S 10 leeraar, die steeds met zijn leerlingen tracht te te bereiken, wat mogelijk was. Dit bleek wel uit de vele werkstukken, die momenteel de tentoonstelling en verloting te voor- werrt Waren gekomen. Namens het personeel een electrische klok aangeboden, oe laatste spreker was de heer P. H. Pomes, oud-directeur der A.B.S., die den betrokkene eveneens dank bracht voor de vele werk zaamheden, welke hij gedurende zijn direc teursfunctie, heeft vervuld. Zijn vakkennis, het optreden tegenover zijn leerlingen stem pelde hem als een uitstekend leeraar. Met de wensch dat ook betrokkene nog vele jaren van zijn pensioen zou mogen genieten, be sloot hy zijn toespraak. Tenslotte dankte de heer L. H. Pomes het bestuur en de sprekers voor de getoonde be- langstelling en de hartelijke woorden tot hem gesproken. Verder bracht hij dank aan zijn collega's voor de prettige samenwerking en collegialiteit, welke hij steeds van hen mocht ondervinden. Namens de leerlingen werd een boekwerk aangeboden getiteld: „Van oer-woud tot meu bilair". De Burgemeester der gemeente Kethel en Spaland heeft de leden van den Raad opge roepen tot het houden van eene vergadering op Woensdag 31 Januari 1940, des voormid dags 10 uur. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor het overbrengen van 1 het ontvangers-kantoor naar het beneden gedeelte van het gebouw der Openbare La gere school en voor het inrichten van het boven-gedeelte van het gebouw tot school- localiteit. Idem tot het nemen van .een besluit, waar. bij verklaard wordt, dat de instandhouding van de eenige openbare school voor gewoon lager onderwijs in deze gemeente, ingevolge art. 19 der Lager Onderwijswet 1920 wordt gevorderd. Idem betr. een wachtkamer in de ambtswo ning van den gemeente-geneeskundige. Idem tot wijziging van de Eelectriciteits- verordening (wijziging tarief). Behandeling der gemeente-begrooting met de bedrijfsbegrootingen, dienst 1940, waarbij tevens in behandeling zullen komen: a. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de Open bare Lagere School in 1940 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in art. 55 onder e tot en met h en o, alsmede die van instandhouding. b. Idem om aan den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen om toepas sing van artikel 55quater der Lager Onder wijswet 1920, ten aanzien van de openbare lagere school over 1940, te verzoeken. c. Idem om het aantal opcenten op de Ge meentefondsbelasting voor het belastingjaar 1940-41 te bepalen op 75. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot op de exploitatievergoe ding over 1940 als bedoeld in art. 103 6e lid, der Lager Onderwijswet 1920. Gistermiddag is de 26-jarige mej. W. E. Mighorst in haar woning aan de De Vlieger straat in brand geraakt, doordat zij te dicht bij de kachel stond. De vrouw liep met bran dende kleeren de straat op, waar de vlam men door de buren werden gedoofd. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd het slachtoffer, dat ernstige wonden aan het lichaam had opgeloopen, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. onenhJreede aanvullingsagenda voor de vergadering van den Gemeente- v I Dl"sdag, 30 Januari 1940, vermeldt: voordracht van B. en W. tot benoeming van de heeren G. J. Dinkelaar, J. K. Strasters, C. H. Kr.ook en D. A. F. Groen tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Nijverheids avondschool, zulks tot den aanvang van den cursus 19401941. Voordracht van B. en W. ter benoeming fhL^n,onderwijzer aan de O. L. School L. Voorc j Hecr A- Hukskorn). 1. de ^ragen worden: te Schiedam- W' Smits> tijdelijk onderwijzer 2. de heer d. w -tr eener O. L. Schooi' tijdelijk hoofd 3. de heer H. JurgenrHardlnxveld onderwijzer te He- GEBOREN: Gerritje A., d. van P. a. Rot_ teveel en C. H. van Dijk, Boerhavelaan i. v. d. Meer, Brielschestraat 28 Lcuise E., d. van F. de Bloois en J. W. v. Hattem, Burg. Knappertlaan 255. OVERLEDEN: H. M. "van Deurzen 69 j. echtg. van J. Kloos, Warande 43 A C. van Dijk 92 j. wed. v. M. Wiliemse, Boterstraat 70 H. van Deursen 48 j. Nassaulaan 75. Zaterdagavond om 6 uur is ten huize van de familie H. van Gooi aan de Veemarktstraat 13, de 68-jarige F. Oers, gewoond hebbende in de Slaghekstraat 67 van de trap geval len met het hoofd naar beneden. De man kwam terecht op een granieten vloer. Met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer per auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de man in den loop van den avond zonder bij kennis te zijn gekomen, aan de gevolgen ls over leden. In Rotterdam aangekomen. Zondagavond ls het s.s. „Volendam" van de Holland—Amerika Lijn van New-York te Rotterdam aangekomen. Het schip had een klein aantal passagiers aan boord en was met stukgoed^geladen. Zaterdagmiddag keerde het s.s. „Maas dam" van dezelfde maatschappij in Neder land terug. r,Vo°r het Mercurius-diploma Boekhouden agde o.a. de heer Brenkman. AmevrioMercurius Engelsch: de dames A. v. Voor Motn J: v- Wiik en de heer Weber; voor Duitseh^r Duitsch: Mej. J. Droppert; Broekhuizen; v- Leeraren: de heer A. voor Engelsch Vm- r de Visser, Leeraren: de heer A. voor „Pont" Engelsch; Mei w leerlingen van het Instlt^-H. BouyeWllen Op het kruispunt Lange Nieuwstraat Oranjestraat is gisterenmiddag te ongeveer 11,45 uur de wielrijder G. uit Rotterdam aan gereden door een militaire auto, die den wielrijder geen voorrang verleende. De mi litaire auto reed door. d Te2.15 brak in een pand in de van Swin- Welk rfat een sch°orsteenbrandje uit, het- ram de brandweer met behulp van een °neur werd gebluscht. IJSFEEST VAN DE S. IJ. V. Woen7dadgavoC„ie uamSch,!,IJs Vereenl8ing zal de ijsbaan een ?oldoend® deelname op geaeven T„, «ecostumeerd Usfeest worden PUats hebbend zal dan een lampionoptocht zen wij naar de ^zonderheden verwij- J naar de adverten.Ua ja dit blad. DAGEL1JKSCHE ongevallen. In het gebouw van de Bijenkorf is de 49-jarige mej A. M. Heintjes, wonende In de T'demans raat, op de trap uitgegleden en gt vallen. Zij klaagde over inwendige pijnen en is per auto van den G.G.D. naar het Zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij ter verpleging werd opgenomen. De 39-jarige mej. F. van Drunen, wo nende in den Haag, is Zaterdagavond op den Coolsingel tengevolge van de gladheid ge vallen. Daarbij brak zij den linker enkel Een auto van den Geneeskundigen Dienst vervoerde haar naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij ter verpleging werd op genomen. De 25-jarige F. J. Kosijsingan uit de Ba- nerstraat is Zondagmorgen op de Schiekade W.Z. met zijn rijwiel geslipt, waardoor hi. verwondingen aan de rechterknie opliep Door een auto van den G.G.D. is hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Gisteravond tegen kwart voor twaalf staken twee personen het Zuider brughoofd van de Willemsbrug over, nl. de heer v. Stolk en de 23-jarige mej. T. Verharen, wonende aan de Maaskade. Deze laatste werd aangere- ,en do.or een personenauto, bestuurd door en iari£en J. de V. uit Slikkerveer. Zij 7 L zo° ernstig gewond, dat opname in het n ,ek®nhuis noodzakelijk werd geacht -jarige verpleegster S. v. Woerkens wone e in de Zwaerdecroonstraat, is in de woning van de familie v. V. aan het Marconi- plem, waar zij thans in dienst was, van de trap geva en. Met een hersenschudding is zij door een auto van den Geneeskundigen Dienst ter verpleging naar het St Franciscus Gasthuis gebracht. Op het Slagveld is de 49-jarige mej. C v. Waart, wonende op den Beukelsdijk, uitge gleden en gevallen. Zij brak den linker enkel en is per auto van den G.G.D. naar Eudokia vervoerd, waar zij ter verpleging werd op genomen. De 72-jarige D. Schipper uit de De Vlie gerstraat, was vanmorgen uit het ziekenhuis aan den Bergweg ontslagen en met familie in een motorwagen van lijn 15 op weg naar huis, waar hem een blijde ontvangst wachtte. In den motorwagen werd de oude man echter onwel en een oogenblik later was hij dood. Het stoffelijk overschot is weer naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. In bewaring is gesteld de 25-jarige Griek- sche zeeman J. D. S., die in een café van J. v. 't H. op Katendrecht uit woede een ruit insloeg. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken bij A. J. E. aan de Breitner- straat. Een linnenkast en een buffet zijn door zocht, doch er wordt niets vermist. Bij C. R. aan de Breitnerstraat werd een ruitje van de voordeur vernield, blijkbaar met de be doeling door handdoorsteking aan den bin nenkant de deur te openen. Dit is evenwel niet gelukt. Vrijdagnacht heeft men zich via een tuimelraam toegang verschaft tot café en woning van L. J. G. aan de Da Costastraat. Een ijzeren geldkistje is verdwenen, bevat tende polissen en een bedrag van vijftig gulden. W. de K. van den Goudschesingel heeft bij de polite aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele van de veemarkt een drietal scha pen zijn gestolen. De aan de Hudsonstraat wonende L. heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele uit een pakhuis aldaar een portemonnaie met drie gulden is ontvreemd. Mevr. J. O. uit de Veurstraat is in een modemagazijn in de binnenstad haar por temonnaie met tien gulden kwijt geraakt. Later is de portemonnaie in hetzelfde ma gazijn teruggevonden, doch het geld was eruit verdwenen. Een nachtwaker zag gisteravond om kwart voor twaalf de buitendeur open staan bij de firma v. d. Hoop aan het Haringvliet. Houtsplinters in de gang wezen op inbraak. De waker waarschuwde de politie, waarna een rechercheur een onderzoek instelde. Verschillende lessenaars bleken opengebro ken te zijn en ook de houten deur, die voor een ruimte stond, waarin de brandkast was geplaatst. De brandkast zelf is niet geopend kunnen worden. Wat er vermist wordt, is nog niet vastgesteld kunnen worden. De 17-jarige J. W.v. Duiken, wonende in de Boudewijnstraat 128 is Zaterdagmiddag in de ouderlijke woning van de trap gevallen. Met een gebroken linker dijbeen is het meisje per auto van den G.G.D. vervoerd naar het Zuiderziekenhuis en aldaar ter verpleging opgenomen. Heden is door Ged. Staten der prov. Zuid- Holland aanbesteed: De verbetering van een gedeelte van den weg ZoetermeerLeiden (wegvak Zoeter- meerStompwijk), bestaande in het omleg gen en verhoogen van den bestaanden weg, het opbreken en aanbrengen van een puin- fundeering en klinkerbestrating, het graven van slooten, het maken van een duikerbrug en het verrichten van bijbehoorende en bij komende werken in de gemêente Leidschen- dam. Laagste inschrijver was C. de Rade te Rot. terdam met 54.750. Viering van liet tweede lustrum. Dezer dagen herdacht A.L.O. haar 2de lustrum. Donderdag 18 en Vrijdag 19 Januari waren de leden bijeen in de kapel aan het Zwaanshals om dit jubileum op geestelijke wijze te gedenken met een triduum, hetwelk geleid werd door den geestelijk adviseur der vereeniging kapelaan S. J. M. Broersen. In zijn onderrichtingen wees deze op de taak der katholieke sporters in hun vereenigingen en de maatschappij en wekte allen op ook in de toekomst deze taak te volbrengen tot zielen heil van hen zelf en anderen. Dit triduum werd besloten op Zondag 21 Januari met een H. Mis, opgedragen door den geest, adviseur ter intentie der vereeniging, waaronder alg. H. Communie der leden. Hierna verzamelden zich de leden in de patronaatszaal aan de Hammerstraat, waar allen aan het feestont- bijt aanzaten. Na deze intieme viering, had 's avonds in Palace de feestelijkheid voor ruimeren kring plaats. Aan dezen avond werd medewerking verleend door het R. K. Schouwtooneel, dat voor een goed bezette zaal op vlotte wijze opvoerde „Het spook van de Vrijburcht". Kapelaan S. J. M. Broerschen opende den avond met een kernachtig speechje en feli citaties aan het bestuur en leden der vereeni ging met den wensch, dat ook in de volgende 10 jaren A.L.O. moge groeien en bloeien. Nadat het R. K. Schouwtooneel de aanwe zigen eenige uren in spanning had weten te houden, besloot de technische leider der ver eeniging de heer heer A. E. J. Lieshout het eerste gedeelte van den avond met een pro- pagandawoord voor de R. K. Sportbeweging en A.L.O, in het bijzonder, waarin hij o.a. wees op het belang der lichamelijke ontwik keling door middel van de sportbeoefening in verenigingsverband. Hierna bleven leden en belangstellenden nog lang gezellig bijeen. De „Swing Stars" zorgden voor pittige dansmuziek en ook de vroolijke noot werd niet vergeten. Het tweede gedeelte van deze viering zal 'plaats hebben op 21 April a.s. met de jubi leum-uitvoering door de leden der vereeni ging, welke gehouden wordt In de „Doelen". Zaterdagmiddag slipte de 15-jarige fietsjon- gen A. den Hollander, wonende in de Eer ste Gijsinghstraat op den Plantageweg met zijn fiets. Hij kwam te vallen en werd over reden door een tractor met oplegger, be stuurd door den 36-jarige N. J. Z. uit Utrecht. Een der achterwielen ging den jon gen over beide onderbeenen, welke braken. De knaap is per auto van den G.G.D. over gebracht naar het ziekenhuis aan den Cool singel. Dezer dagen hield de Mazongroep (De Ma- zongroep is een vereeniging van 11 vooraan staande grossiers in het Kruideniersbedrijf in Nederland) onder voorzitterschap van den heer Maljers uit Middelburg een feest- vergadering in café-restalurant „Caland" te Rotterdam. Als ceremoniemeester fungeerde de heer P. Albada Jelgersma te Breda, secre taris dezer groep. Tijdens het diner hield de heer P. Albada Jelgersma een speech over Finland, met de bedoeling daaraan eene collecte te verbin den. Dat zijn woorden doel hadden getroffen, bleek uit de gehouden collecte, welke 87 opbracht. De heer A. J- Th. van der Vlugt, de consul van Finland te 's-Gravenhage, die toevallig in de zaal aanwezig was, hield daarna een gloedrijke speech over Finland en dankte de bijeenkomst voor haar medeleven met het Finsche volk. Rotterdam, 27 Januari 1940. Mr. Hoogenbergh verstaat in hooge mate de kunst en heeft het goede inzicht en smaak om voor zjjn concerten bijzondere en inte ressante programma's samen te stellen, die steeds wat nieuws en ook weinig gehoorde muziek bevatten. Het concert van Zaterdagavond was daarvan weer het doorslaande bewijs. Het begon met de suite uit Rameau's „Cas tor et Pollux", samengesteld door Govaert. Muziek van dezen componist wordt maar zelden gespeeld en deze Suite toonde duide lijk aan, hoe Rameau in zijn tijd een bijzon der en vooraanstaand componist is geweest, wiens werk nu nog weet te boeien en te interesseeren. De „Tombeau de Conperin" en „Introduc tion et Allegro" voor harp, met strijkkwar tet, fluit en klarinet van Ravel, welke er op volgden, gaven een ongezochte gelegenheid de evolutie van twee eeuwen Fransche mu ziek te kunnen waarnemen. Ravel heeft in beide werken muziek geschreven van groo- te geestelijke waarde en vormschoonheid; muziek, welke imponeert en de aandacht weet vast te houden. In de „Introduction et Allegro" toonde de harpsoliste Margot Broe ders zich een soliste van beteekenis met een gave beheersching van de moeilijke harp- techniek, smaak en muzikale intuitie. Mede door de hoogstaande medewerking van het strijkkwartet, fluitist en klarinatist kreeg dit stuk een reproductie van uitgesproken artistieke waarde. De eenheid, de klankverhouding, de adel van toon van het orkest en de technische verzorging zijn steeds meer te waardeeren evenals het voortdurend sterker contact tus- schen dirigent en musici. Dit onderling be grijpen demonstreert zich in het vlot, pittig en ongedwongen musiceeren, dat in de reeds genoemde werken en in het Divertimento in D (K. V. 251) voor hobo, 2 hoorns en strijkers, waarmede het concert gesloten werd, zoo mooi, vol leven en warmte, tot uiting kwam. Nog stond het program het „Adagio" uit het Kamerconcert voor piano, viool en der tien blazers van Alban Berg. In dit Adagio is de viool het concerteerend instrument. „Het komt ons juist voor zoo werd in het program meegedeeld op de enorme hooge cischen van technischen en geestelijken aard te wijzen, die aan den solist, dirigent en het begeleidend ensemble, alsmede in het bijzonder aan de toehoorders worden gesteld". Als men deze muziek heeft gehoord kan men dat deels ten volle beamen. Van de hooge eischen van technischen aard zijn we ten volle overtuigd, maar die van geestelijken aard hebben we niet kunnen achterhalen. Juist de geestelijke waarde en inhoud van deze muziek is ons geheel vreemd gebleven en we willen eerlijk bekennen, dat dit stuk ons voor negen-tiende als onbegrijpelijk is voorbijgegaan. Een enkel oogenblik kregen we wel gees telijk contact met de muziektaal van dezen componist, maar die oogenbiikken waren zeldzaam. Mogelijk is, dat bij meermalen hooren, een beter begrijpen en verstaan zal nomen, maar op het oogenblik is deze muziek voor ons nog een gesloten boek. De concertmeester van het orkest, Salva- tore Tomassa, speelde de vioolsolo met prach tige technische zekerheid, beheerschtheid en pakkende spontaneïteit. Zijn groote violistische capaciteiten kwa men ten volle tot hun recht, en ook in en kele zangerige cantilenen kwam zijn warme artisticiteit tot uiting. Maar voldoening kan ook hem deze solopartij niet hebben gegeven. We hopen hem spoedig eens in een ander werk als solist te hooren. Hij had veel ap plaus, wat hem voor deze veeleischende prestatie ook zeker toekwam. G. Dagelijks; Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). 30 Jan.: Tivoli-schouwburg, Don Pasquale (Opera en orkest-klasse van het Conservato rium), 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 Februari in: Thalia: De kleine Theresia van Lisieux; Grand: Vier moedige meisjes (v. volw.); Luxor: Das Lied der Wiiste (volw.): Studio: De laatste kus (volw.); Scala: Doodloopende straat (boven 18 jaar); Colosseum; Kermis der dwaasheid en De kop van Jut (volw.); Prinse: Vrouwengevangenisen en Menschen met mas kers (volw.); Corso: De gouden kooi (v. volw.) Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Bulldog Drummond in Afrika en De Union-Expresse (boven 18 j.)Victoria: De heldhaftige telefoniste en Je kunt het toch niet meenemen; Asta: De macht van het goud Harmonie: De Held van Kokomo en Mr. Moto en de schat van 't Oosten (volw.); Arena: Nat Gonella show en Het gestolen manus cript (boven 18 jaar); Olympia: Cassidy komt terug en Het meisje uit Mexico (v. volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 10—17 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Ja- panschen meester Tsuguharu Fojuita (tot 31 Januari) Impuls (W. de Withstraat 55) wer ken van den Rotterdamschen kunstschilder D. Maandag (tot 1 Februari) Rotterd. Kunst kring, werken van Wout van Heusden, Corn, van Leeuwen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sen- ger? en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthan del Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.). Kunsthandel Gebr. Koch, werken mej. Nora Mees (31 Jan.). Schiedam. Passage Theater: Stanley en Livingstone en Een spannende avond (bov. 18 jaar); Mo- nopole: 't Zit in de lucht en Het gemerkte spoor. Gisteren werd in het clubgebouw van de Rott. Leeuw aan het Vredenoordplein te Rot terdam, een wedstrijd op hometrainers verre den tegen de Kampioen uit Scheveningen. Er werd gereden over een afstand van tweemaal 1000 meter met wegmateriaal en 108 versnel ling. De wedstrijd, die een zeer geanimeerd verloop had, werd gewonnen door W. van Eindhoven met een tijd van 1 min. 19.2 sec. De uitslagen waren als volgt: 1 W. van Eindhoven, Kampioen, 1.19.2; 2 N. Verheul, Rott. Leeuw, 1.19.6; 3. B. van der Touw, Kamp., na loting, 1.22,4; 4 F. Crama, R.L., 1.22.4; 5 M. Hellemons, R.L., 1.22.8; 6 Ferber, Kampioen, 1.24.6; 7 J. Grootveld, R- L., 1.24.8; 8. de Roode, Kampioen, 1.25.2; 9. P. van Eindhoven, Kampioen, 1.25.8; 10 Verburg R.L., 1.26. De resultaten van het schoolsparen in 1939 geven alleszins aanleiding tot tevre denheid. Werd begonnen met 121 sparende scholen, in den loop van 1939 traden er nog 14 toe. Inmiddels werd door een drietal scholen besloten hiermede in Januari 1940 to beginnen. Er werd in het algemeen in 1939 ook trouwer en regelmatiger gespaard. In 1938 14.673 kinderen tot een bedrag van t 86.940,20, in 1939 door 16.635 kinderen tot een bedrag van 100.648,25. Dus meer 1962 kinderen en 13.708,05. Per sparenden leer ling werd in 1939 gemiddeld ingelegd 6,05 tegen 5,92 in 1938. SCHIEDAM, 29 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). „DE MAASTUNNEL". Het Januari-nummer van het maandblad „De Maastunnel" opent met interessante ge gevens over de gewijzigde bouwverordening. Daaruit blijkt duidelijk, dat ernstige pogin gen worden aangewend, om krachtig mee te werken aan een behoorlijke stadsindeeling met vast karakter. Vaak is de opmerking gelanceerd: Waar om beginnen we nu nog niet met die tunnel te bouwen. Doch uit het tweede artikel over de vaststelling van de aanbestedingswijze kan men reeds leeren, dat de voorbereiden de werkzaamheden van danigen omvang zijn geweest. Aardige herinneringen worden dan opge haald over de periode der Rotterdamsche paardentram, de stoomtram naar Schiedam, de R. O.M. enz. tot uiteindelijk de electrifi- catie kwam. Zaterdag a.s. 3 Februari hoopt de heer G. A. Brökling, chef bij de N.V. Ewald Behle's Bakkerijen den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar bij deze firma in dienst trad. De maandelJjksche H. Mis op de R.K. Be graafplaats Crooswijk zal worden opgedragen op Donderdag 1 Februari. Gedurende het jaar 1939, zoo lezen wij in het 39ste jaarverslag van de Rotterdam sche Tandartsenvereeniging, werden op de zes poliklinieken der R.T.V. 22.304 patiënten behandeld (waarvan 14.723 van Maatschap pelijk Hulpbetoon) met een totaal van 45.283 bezoeken. Het ledental der vereeniging nam met 5 nieuwe leden toe, terwijl een over leed en twee bedankten. Daar verscheidene leden voor militairen dienst werden opge roepen, moest in de bezetting van hun spreekuren worden voorzien. Door de goede collegiale verhouding kon dit zonder eenige stagnatie plaats vinden. De schooltandver- zorging, die nadat deze dienst van gemeen tewege heeft opgehouden, door de R.T.V. in eigen beheer is genomen, heeft zoowel •als de nazorg de voortdurende aandacht der R. T. V. De maandelijksche vergaderingen werden goed bezocht. In het Haringvliet hebben zich de laatste dagen bergen ijs opgestapeld. De sleepboot Hellegat van de R.T.M. doet dienst als ijsbreker Vierde eerste lustrum. Men schrijft ons: Zaterdag herdacht de laschclub Rotterdam der N.V.L. in „Huize Kok" Stationsweg haar eerste lustrum. De voorzitter, de heer F. Sy- brandy, opende den feestavond en heette de dames en heeren leden en genoodigden wel kom vooral uiting aan waardeering gevende voor de aanwezigheid van den heer Weller, die het afd. bestuur vertegenwoordigde. De heer Weller bracht hierna de felicitatie van het afdeelingsbestuur over en sprak den wensch uit, dat er nog vele lustra mochten volgen en dat door de goede zorgen van be stuur en vooral van voorzitter Sybrandy, de laschclub steeds mocht blijven vooruitgaan. Nadat de oud-secretaris een geestige speech had gehouden, kreeg de leider der laschclub, de heer Oesmann het woord, die het ontstaan der laschclub en het vele en goede werk van den heer Sybrandy schetste, waarna den heer Sybrandy een cadeau werd aangeboden. Daarna werd een boeiend programma uit gevoerd, waarvan de clou waren de lezing met kleurenfoto's van den heer Oesmann ge naamd: „De vier Jaargetijden in kleur" en de opvoering van de Revue „5 jaar laschclub", waarvan de heer Sybrandy de maker, dichter, regisseur, toonzetter, grimeur en mede-uit voerder was, terwijl hij tevens den geheelen avond als conferf,ririer fnna^Tde. Eenigen dames werden bloemen en ge schenken overhandigd. De piano werd be speeld door het lid den heer Janssen uit Schiedam die zich zeer verdienstelijk van zijn taak kweet. Een gezellig bal besloot dit geslaagde feest. Voor de leden van den Rotterdamschen Kunstkring gaf het Marionettentheater van Jan Weiland Zondagmiddag eene voorstel ling in de Nutszaal. Het betrof hier een eerste optreden in Rotterdam. Ondanks het minder gunstige weer was de belangstelling aanzienlijk. Met een voorwoord, waarin eene verant woording werd gegeven van den stijl en het karakter van zijn theater, leidde Jan Wei land de voorstelling bij zijn publiek in. Vóór de pauze werd vertoond het spel „De nieuwe kleeren van den keizer", na "de pauze „Sanct Joris en de Draeek", waarna de voorstelling sloot met eenige dansjes. Voor de Rotterdammers, die nog geen gelegenheid hadden dit marionettenspel te zien, was deze middag ongetwijfeld eene openbaring. Geboeid door den verfijnden stijl en ver bluffende techniek in de mise-en-scène, maar niet het minst door den geestigen per sifleerenden tekst der spelen, heeft men van d-*e- kunsUo'ddag in den waren zin van Vvi'V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1