DE PARTIJRAAD ONZER STAATSPARTIJ. i Groningscli kust vaartuig bracht hulp. de friesche elfsteden tocht. f Donderdag i februari 1940 Engelsche schipbreukelingen gered. Bemanning van het gebombardeerde Engelsche s. „Highwave" te Vlissingen aangebracht. 466 deelnemers hebben den tocbt volbracht. MMÊ^ÊËmËÊMÊMÊêmWm, %'ymi Zadel- j "7 kamer Oh - vlooien Wacht ^HeNlNGBOuw IN DEZEN TIJD- WAKEN VOOR DE GROOTE GEZINNEN. Salarissen en levens onderhoud. BRAND TE GRONINGEN. Op dertien mijl uit de Engelsche kust is het Engelsche s.s. „Highwave" door een Duitschen bommenwerper aangevallen en tot zinken gebracht. De achttien schipbreu kelingen werden door het Nederlandsche motorschip „Rian" van de reederij D. Bui- ning te Groningen gered en te Vlissingen aan Wal gebracht. Over het zinken van het Engelsche stoom schip ..Highwave", waarvan de bemanning door het Nederlandsche motorschip „Rian" werd gered en te Vlissingen aan land ge bracht .vernamen wn van den kapitein van de „Highwave" ,dat zijn schip Dinsdagavond omstreeks vijf uur werd aangevallen door een viermotorigen Duitschen bommenwerper. De „Highwave" was onbewapend en lag ten anker op ongeveer dertien mijl uit de En gelsche kust. Het vijandelijke vliegtuig vloog tot vier piaal toe laag over het schip en liet daarbij telkens vijf bommen vallen, terwijl het schip met machine-geweervuur werd be stookt. Slechts bij de vierde maal, dat het Vliegtuig een lading van vijf bommen liet vallen, werd het. schip door een bom ge troffen. Deze bom richtte enorme schade aan en Jiet schip begon onmiddelijk te zinken. De bemanning begaf zich in de sloepen gn nauwelijks had men het schip verlaten pf het verdween in de diepte. Het geheele drama was gevolgd door de bemanning van het Groningsche kustvaar tuig „Rian", dat op slechts 200 tot 300 meter nfstands voer. Ook dit schip werd door de ontploffing van de bommen in zee ongeveer yier voet uit het water gelicht. Nadat het vliegtuig nog over de „Rian" bad gevlogen, verdween het. De achttien schipbreukelingen van de „Highwave" werden door de bemanning van de „Rian" aan boord genomen. De tweede stuurman had een kogel in het been gekre gen en een matroos was aan den schouder gewond. Kapitein Grüenefeld van de „Rian" be sloot naar Vlissingen te varen, waar het schip gisteravond aankwam. De tweede stuurman werd, na door een marinedokter te zijn behandeld, naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Naar wij Woensdagmiddag vernamen hebben 466 deelnemers, die voor den wed strijd hadden ingeschreven, den tocht vol bracht, terwijl 1058 rijders, die aan den tocht hebben deelgenomen, het herinneringskruis zullen ontvangen. Men dient echter niet te vergeten, dat in deze getallen alle rijders zijn begrepen, die den tocht te Vrouwbuurstermolen, Dokkum °f een der tusschenliggende plaatsen tot Leeuwarden hebben gestaakt. Het aantal rij ders dat Leeuwarden heeft bereikt op de schaats, kon men niet vaststellen, evenmin bet aantal vertrekkers voor wedstrijd en tocht. De mogelijkheid bestaat, dat deze cij fers in den loop van de week zullen kunnen Worden vastgesteld. Oh mrs. Pepper kan ik een bloeiende 1 cactusplant in mijn kamer krijgen Nog geen bloeiende maar ik weet ze wel te vinden. Pas op Tommy, wat voer je uit? Jimmy wil je die bloemen aan dat nieuwe meisje brengen en vraag dan aan mrs Pepper wat zalf voor mijn kapotte hand. Hè, wat prikken die naalden toch even Jimmy is toch een lieve jongen, hij bracht me vandaag een ruiker cactus-bloemen. Jimmy waarvoor had je toch eigenlijk cue zait noodig wuui jt ine om vroeg? Dat weet ik f niet meer, maar wist U, 7 dat Tommy last had van vlooien? Copr. 1939, King Features Syndicate, Inc., World rights reserved sen tSChWefede Kamerlid, de heer Andries- orbeider"1J£t in "De Katholieke Bouwvak- Vooral vor,„°„Vtr den bouw van woningen, Dat acUvHeitiderSgezinnen: meening blijken un°0dig is' kan naar onze het algemeen, De cijfe woningproductie in een beduidenden achterst daar°mtrent doen ten bewijze daarvoor, cTend zie"" Wij lat' eemge maanden hier volgen: Vl 1939. Begonnen woningen: April 2882, Mei 8044, Juni 3510, Juli 3372, Augustus 2425 September 1984, October 2076, November 1140. De maand November is wel zeer laag en wanneer daarin geen verbetering zou komen, dan wordt de toestand catastrofaal. Waakzaamheid en werkzaamheid is hier noodig, zoowel in 't belang van de volkshuis- Vesting als van de werkgelegenheid. De Partijraad van de R. K. Staatspartij zal op 3 en 24 Februari a.s. in het gebouw „Bellevue te Amsterdam zijn 22e vergade ring houden. FRAAI GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX. Bovenstaande op 1/20 van de ware grootte vervaardigde getrouwe reproductie van den eersten trein, die in Nederland in 1839 heeft geloopen, werd gisteren met de daarbij behoorende spoorbaan en stations, enz. door de direccte der Nederl. Spoorwegen aan de jarige Prinses Beatrix aangeboden. Na de opening door den voorzitter, vast stelling der notulen van de vorige vergade ring en mededeeling van ingekomen stukken vermeldt de agenda de begrootingsbehande- üng alsmede verslag der kascommissie daarna komen de kringvoorstellen aan de orde. Allereerst een tweetal voorstellen van den kring 's-Hertogenbosch 1. De Partijraad spreke uit, dat hij ten sterkste ondersteunt en toejuicht het streven de groote-gezinnen-politiek met kracht door te zetten, in het bijzonder op het gebied van de belastingen, wijl het als een zeer groote grief is aan te merken, dat een gehuwd persoon, zelfs met een groot gezin, belangrijk méér aan directe en indirecte belastingen heeft te betalen dan een ongehuwd persoon met gelijk inkomen. 2. De R. K. Staatspartij bevordere, dat zoo noodig bij de regeering wordt aange drongen er voor te zorgen, dat tusschen de stijgende kosten van levensonderhoud eener- zijds en de loonen en salarissen (steungelden en werkverschaffings-loonen daaronder begrepen) anderzijds, géén wanverhouding ontstaat. Het prae-advies van het Partijbestuur luidt o. m. 1. Het P. b. vereenigt zich geheel met de uitspraak, neergelegd in dit voorstel. Het is óók van oordeel, dat het nut en betee- kenis kan hebben, wanneer de Partijraad deze uitspraak zich geheel stelt achter het, overigens op ons Program van Actie- 1937 steunend beleid der Kamerfractie om, met name op fiscaal gebied, de werkdadige zorg voor het gezin, in het bijzonder het groote gezin, in een rechtvaardige verdee ling van de lasten tot concrete uiting en toe passing te brengen. 2. „Het P. B. wijst er met voldoening op, dat ter zake van het in dit voorstel behan delde vraagstuk van de zijde der Kamer- *4^^ fractie met stelligen nadruk op het groote belang daarvan is gewezen". Het geeft in dat verband een korte samenvatting van hetgeen zich over dit vraagstuk heeft voor gedaan, om den P. R. de overtuiging bij te brengen, dat zoowel de Regeering als de daartoe aangewezen instanties onzer Partij zéér ernstig en gewetensvol aandacht schen ken aan dat vraagstuk. Het is op grond hiervan, dat het P. B. den P. R. adviseert de concrete behandeling van dat probleem met vertrouwen aan Regeering en Fractie over te laten. Het voorstel zelf en de daarin neergelegde aansporing komen het P. B. dan ook overbodig voor. De Kring ArnhemNijmegen stelt voor: 1. De Partijraad dringe er bij de R.K. Kamerfractie op aan, dat deze bevordere verhooging van de steunnormen naar mate de levensstandaard (kosten van eerste le vensonderhoud) stijgt. 2. Aan den Partijraad wordt in overwe ging gegeven de mogelijkheid te onderzoe ken aan de groote gezinnen in de Dienst plichtwet tegemoet te komen door in mobi lisatietijd ontheffing te verleenen aan vaders van minstens 5 kinderen. 3. De Partijraad spreke zich uit voor contributie-afdracht naar draagkracht. Ten aanzien van het voorstel sub. 1. ver wijst het P. B. in zijn praeadvies naar het praeadvies op het voorstel-Den Bosch, on der 2. Daarin vindt de P.R. alle argumenten voor de stelling, welke het P. B. gaarne naar Voren brengt, dat de R.K. Kamerfractie een aandrang als in dit voorstel geformuleerd, niet noodig heeft. Het P. B. ontraadt mits dien aanneming óók van dit voorstel. Het P.B. wijst er nogmaals op, dat in de circulaire van den Minister van Sociale Za ken van 19 December 1939 een duurtebijslag toegekend aan de, in de voor hen geldende steunregeling verruiming geplaatsten, ten beloope van 5 pet. der nêtto-uitkeeringen met inbegrip van brandstoffentoeslag. In de cir culaire van 22 December 1939, uitgaande van de Ministers van Sociale Zaken en Economi sche Zaken, is gelijke duurtebijslag toegekend aan de in de voor hen geldende steunregeling opgenomen kleine boeren en tuinbouwers. Met opzet vermeldt het P. B. deze data, om dat daaruit blijkt, dat ten tijde, dat de be treffende Kringvergaderingen deze voorstel len aannamen en indienden, het volkomen begrijpelijk was, dat men meende nuttig en redelijk te handelen, door deze voorstellen bij den P. R. in te dienen. De beslissin gen, neergelegd in hierboven aangeduide Regeerings-circulaires, nebben echter in de omstandigheden een wezenlijke wijziging gebracht, dit maakt het afwijzend praeadvies van het P. B. te meer verklaarbaar en aan nemelijk. 2. Het P. B. ontraadt den P. R. zelf den weg te betreden van een onderzoek als in dit voorstel wordt in overweging gegeven. Het P. .B maakt echter geen bezwaar, de bij zondere aandacht der Katholieke Tweede kamerfractie te vestigen op het concrete denkbeeld in het voorstel naar voren ge bracht. Het ligt eerder op den weg dezer fractie na te gaan, of een bepleiten harer zijds van algeheele vrijstelling van verderen militairen dienst voor vaders van ten minste vijf kinderen verantwoord zou zijn 3. Het P. B. durft, op het voetspoor van de toelichting, te veronderstellen, dat het voorstel bedoelt te bepleiten, contributie heffing naar draagkracht", hoewel het voor stel van contributie-afdracht spreekt. Ongetwijfeld acht het P. B. de aan dit voorstel ten grondslag liggende gedachte sympathiek. Het wijst er echter wel op, dat toepassing van deze richtlijn volgens de des betreffende reglementaire voorschriften moet geschieden in het kader van de afdeelingen. Deze zouden zeer geschikt met de bij deze gelegenheid vast te stellen richtlijn reke ning kunnen houden. Indirecte belastingen. De Kring Leiden stelt voor: Nu de belastingvoorstellen-De Wilde met de daaraan verbonden tegemoetkoming aan de groote gezinnen zijn ingetrokken dringe de Partijraad er bij de R.K. Kamerfractie op aan, dat zij ijvere voor een belastingsys teem, waardoor indirecte belastingen, welke onrechtvaardige lastenverdeelingen veroor zaken, kunnen vervallen. Het P. B. verwijst in zijn praeadvies voor wat dit voorstel betreft o.m. naar dat, uit gebracht op het voorstel van den Kring Den Bosch, onder 1. Het P. B. geeft de voorkeur aan de for mulering van het Bossche voorstel. Uit de stukken der Kamer is immers duidelijk aan wijsbaar, dat de Kamerfractie reeds werk zaam is juist en geheel in de richting van dit voorstel-Leiden. Een aandrang in die richting is dus overbodig en daarom mis plaatst. Orghnisatierecht aan de mijnen. De Kring Limburg stelt voor: De vergadering van den Kring Limburg verzoekt den Partijraad onder de aandacht van de R.K. Kamerfractie te brengen, dat een groep van personen, administratieve en technische beambten, werkzaam bij de Do- maniale en Oranje Nassaumijnen, door de resp. directies verhinderd wordt, gebruik te maken van hpn recht van organisatie en verzoekt den Partijraad voornoemde fractie in overweging te geven, de noodig geoor deelde stappen te doen om dit recht ook voor deze groep van Nederlandsche staats burgers te verkrijgen. Naar aanleiding van dit voorstel van den Kring Limburg stelt het P.B. er prijs op nog een§ nadrukkelijk uit te spreken, dat naar zijn meening de vrijheid van organisatie in het algemeen met alle doelmatige middelei) moet worden verdedigd. Het P. B. wil daar bij met alle aan de Partij ten dienste staande middelen de helpende hand bieden tegen iedere wezenlijke bedreiging dier organisa- i^ïvrijheid. In verband met de concrete klachten, neer gelegd in het Limburgsche voorstel, verklaart het P. B. zich bereid de juiste toedracht van zaken, waarvan in het voorstel is uitgegaan, te onderzoeken, en te bevorderen, dat zoo noodig en zoo mogelijk maatregelen genomen worden. Het P.B. zou zich kunnen voorstel len, dat de uitslag van zulk een onderzoek van dien aard bleek, dat daarin aanleiding zou gevonden worden om de Tweede Kamer fractie daaromtrent nader in te lichten. Het P.B. ontraadt echter den P. R. om door een besluit als wordt voorgedragen, zelf rechtstreeks in de materie te treden. Deze lijkt voor behandeling in den Partij raad ongeschikt. Al deze onderwerpen zullen in de verga dering van Vrijdagavond worden afgehan deld. In- de 's Zaterdags voort te zetten bij eenkomst zal dan na de heropening door den voorzitter in behandeling komen het voor stel van het Partijbestuur tot wijziging, resp. aanvulling van de artt. 15, 19 en 23 van Bijzonder Reglement V-A, Kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dit voorstel betreft de regeling van het stemsysteem en de inrichting van het stem biljet in bovenbedoeld Kiesreglement. Een aan deze stemtechnische vraagstukken ge wijde nota van het P. B., bevattende tevens de tot bovenbedoeld voorstel verwerkte con clusies van dit bestuur, is als bijlage bij de agenda voor de vergadering gevoegd. Vervolgens zal de voorzitter der Tweede Kamer-fractie een uiteenzetting geven, be treffende den actueelen politieken toestand en het parlementair werk. Na geboden gelegenheid tot het stellen van vragen over de uiteenzetting van den fractievoorzitter en beantwoording der ge stelde vragen, alsmede rondvraag, wordt dan de vergadering gesloten. Gisteravond brak brand uit in een per ceel aan de Reitdiepkade te Groningen, waarin mevrouw M. D. V. een pension heeft. Drie dames en drie heeren wonen hier in. Het vuur ontstond op een bovenkamer en verbreidde zich snel. Naast die kamer be vindt zich de slaapkamer van één der pen siongasten, mevr. H. P. R., die daar ziek te bed lag. De brand werd ontdekt door de pension houdster. Zij bracht allereerst mevr. R. in veiligheid en waarschuwde vervolgens de overige bewoners en de brandweer. De brandweer tastte het vuur met twee stralen aan en was na een uur den brand meester. De twee kamers brandden geheel uit, de overige vertrekken liepen groote waterschade op. Behalve de inboedel van mevr. R. was alles verzekerd i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1