mm ïv»rr* I Vjvt ïrxco-vnek^ op -HaaA, scif?va? r BPS MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 £gM- WCUikJ&Okty Wtfl STADSNIEUWS. EEN PRACHTIG RESULTAAT. MILITAIRE KOSTWINNERS VERGOEDING- EEN FONTEIN VOOR DE singelkerk. CABARETMIDDAG VOOR de MILITAIReN' RUZIE MET DE KOFFIEPOT BESLECHT. de ROODE kruis collecte. SCHOORSTEENBRANDJES KETHEL. de behandeling der gemeente- begrooting. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAM. HET goede geheugen van den INSPECTEUR JUWELIERSZAAK GEPLUNDERD. Voor 60.000 aan sieraden geroofd. gi'vaSïezï1D.Wl'" de" die op ,.yole™ vrouw zoo goed wilde zijn een van 8.75 mee te geven, want zoonlief had iets meegebracht waar inkomende rechten voor betaald moesten worden. EEN BRUTAAL STUKJE. tramstoring. BIJNA 1 MILLIOEN MEER PASSAGIERS. HET UITBREIDINGSPLAN- DIERGAARDE. DE DIEFSTAL VAN EIERKOLEN. INBRAKEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE HAVEN. Het voordeel van de tram in dezen wintertijd. Medewerking der gemeente voor straataanleg. ÉÉSfil GOUDEN KOORJUBILEUM. Van den heer P. van Haaren. PACHTBUREAU VOOR Z.-HOLLAND. HET BOEK EN FINLAND. Reel. 1178S 20 Bonte avond in vak D bracht 527 17 op. Eenige weken geleden had het vak D van den luchtbeschermingsdienst een bonten avond georganiseerd. Men had voor de ver schillende wijken bakkerswagens beschik baar. Deze moesten gevuld worden met brandblusch- en verbandmateriaal. Hiervoor was J300 noodig. Ruim 700 hadden be woners van het vak reeds bijeen gebracht. Om nu het resteerende bedrag bij elkaar e krijgen had men den bonten avond beleg Verschillende Schiedamsche artisten wer ten daaraan belangeloos mede. ,.0,or. Nu blijkt, dat het batig saldo van dezen avond is 527.17. Een prachtig *®®ult^rof_ zeker ieders verwachtingen nee fen. Inmiddels is men overgegaan materiaal te dat z hiervoor zon- de^kosten een Winkelruimte ter beschikking ^Nif'de drukte van den bonten avond voorbij is zullen de cursussen in het practisch ver band leggen, speciaal voor dames in het vak, een aanvang nemen. Besprekingen hierover zijn reeds gevoerd. Naar men ons van ™ede" deelt, kan over eenige da*^J3" t""8- ter van Defensie een rege ege- moet gezien, waardoor den.^°S^mn®rsver- goedingen voor de verwanten van dienst plichtigen die ten tijde op oms rader de wapenen steun genoten e c ns op grond hiervan kostwïnnersvergoedin ontvangen, tijdelijk met 5 pet- van het steunbedrag wor den verhoogd. Gistermorgen werden vele kerkgangers van de Singel^61'1 verrast doordat de weg ter plaatse meer leek op een snelstroomende rivier dan op de oude bekende geasphalteer- de straat waarover zij reeds zoo vaak had den geloopen. Terzijde van het hek voor het monumentale kerkgebouw liggen putten en daar vormden zich twee liefelijke bronnen, waar het water zachtjes uit borrelde. De menschen die van de richting Broersvest lcwamen, moesten zelfs om het perkje heen loopen om met droge voeten, tenminste wat tegenwoordig droge voeten noemen kan, in kerk te komen. Gekaplaarsten en ge- °Verschoenden genoten hier een groot voor deel, want zonder bezwaar konden deze toch over hun Singel wandelen en langs hun gewone weg de kerk bereiken. De oorzaak van dit alles lag in het springen van een zadel van een waterleidingsbuis. Dat is een verbinding waarop verschillende kranen zijn aangesloten. Zaterdagavond laat had dit reeds plaats gehad. Direct is de technische bedrijven begonnen met het repareeren maar dat was gistermiddag pas gereed. Passeerde er soms een auto of auto bus dan werd een pracht fontein gevormd en waren de kerkgangers op hun anders zoo rustige Zondagmorgen reeds verplicht snel een veilig heenkomen te zoeken, wilden zij geen ongevraagd bad krijgen. Daar het water niet wegliep ih de riolen heeft de brand weer het in den loop van den middag weg gepompt. De door velen zoo zeer verlangde dooi is gekomen. Het zal echter nog wel eenige van deze ongemakken met zich meebren gen. Zaterdagmiddag had in g-houw,,Een dracht" een cabaretmiddag P middaif alhier gelegerde militairen. t i;;k 5_ was georganiseerd door het P hie mité van O. en O. en de aanleiding mer^ van was het a.s. huwelijk van mandant dat Vrijdag a.s. in Eindhov gesloten worden. Nadat het Wilhelmus was gezongen heelt Zondagmiddag werd door de politie assis tentie verleend bij een familietwist, ten huize van P. aan de Mariastraat, welke zoo hoog opliep, dat de 20-jarige zoon zijn vader met een koffiepot een gat in het hoofd sloeg. De politie onderzoekt de zaak. De collecte die Zaterdag in onze stad ten bate van het Roode Kruis is gehouden, heeft bijna 800 opgebracht. Drie bussen waarmee op de ijsbaan gecollecteerd was, waren nog niet binnen. Het resultaat zal dus nog hooger worden. De opbrengst is ondanks het slechte weer zeer goed te noemen. Er waren 20 bussen minder dan vorig jaar. De opbrengst per bus was echter veel beter. Zondagochtend heeft te ongeveer kwart voor 10 een schoorsteenbrandje gewoed in 'n pand aan den Havendijk alhier. De brand werd door de brandweer met behulp van een ramoneur gebluscht. Hedenmorgen te 8 uur heeft wederom een schoorsteenbrand gewoed in een pand aan de B. K.-laan alhier. De brandweer doofde het vuur door middel van een ramoneur. In de voortgezette raadsvergadering werd de gemeentebegrooting aangesneden. De raad ging eenstemmig accoord met het voorstel van den voorzitter om enkel de nummers der posten af te lezen, daar de leden de begroo ting lang genoeg in hun bezit hebben gehad om deze te bestudeeren en de noodige aan- teekeningen te maken. Drie honderd twee en negentig nummers passeeren achtereenvol gens de revue. Hier en daar een kort opont houd voor kleine opmerkingen. De commis sie van onderzoek was blijkens hun rapport ook heel soepel met haar verlanglijstje en zoo verliep alles nog tamelijk vlot en de voorzitter heeft dan ook aan het einde der vergadering al was het inmiddels bijna middernacht geworden den raad zijn dank betuigd voor de eensgezinde en prettige medewerking. Van belang kan genoemd worden, dat dit aar de wegen in de gemeente opnieuw van een teerdek zullen worden voorzien. De Vlaardingerweg en een gedeelte weg naar den Polder zal eveneens in goede conditie worden gebracht. Bij de post kosten voor Onderwijs, gaf de heer van Noordennen in overweging over te gaan tot geneeskundig onderzoek op school. De heer v. d. Water meende, dat dit een goede werkkring was voor de wijkzuster. De voorzitter, die ook voor dit geneeskundig toezicht is en hiernaar een onderzoek zal in stellen, meende dat dit buiten de bevoegdheid ligt van de zuster der wijkverpleging. De heer v. d. Water informeert of bij het aannemen van volontairs wel rekening ge houden wordt, dat ook R. K. in aanmerking komen. De voorzitter zegt hierop, dat deze op hun eigen aanbieding zonder eenige bezoldiging worden aangenomen, dus in geen geval in dienstverband der gemeente stonden, het welk geen aanleiding gaf eischen te stellen. De brug aan het Huis te Riviere bracht in 1938 op 5044.62. Verdere uitbreiding knip- kaarten werd aangevraagd en zal worden overwogen. Bij de post bezoldiging administrateur Elec- triciteitsbedrijven had een lid voorgesteld deze te brengen op 500. B. en W. vonden 400 ook genoeg. In stemming gebracht werd het voorstel met 43 stemmen aangenomen. Tegen stemden de beide wethouders de Jong en Post en de heer P. Roodenburg. De begrooting sluit aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van 100.922.88. de heer P- Mak, bij afwezigheid van den voorzitter van het comité dr. H. Faber de aanwezigen welkom geheeten. In het bij zonder het bruidspaar en kapitein Haam stra uit Rotterdam. Spr. bracht hulde aan de dames en heeren van het wei -comi e. na wenschte spr. het bruïdspa verCe_ toe voor de a.s. hoogtijdag, die p leek met den dag waarop een ,„rhan- loopbaan begint. Een der dames ov digde hierna een pul, waarin de ïeecs der aangeboden bloemen een plaatsje klijgen. Sergeant w. Gerla bracht hierna hulde aan de Schiedamsche burgerij. Het bruidspaar wenschte hij toe dat de huwelijksboot in veilige haven zou ankeren. Vervolgens werd thee met bruidsuikers aangeboden. officieele gedeelte was hiermee ten einde. Arno Cortes en zijn orkest, afgevaardigd door het hoofdkwartier van O. en O. bij de generale staf te Den Haag, was hierna aan de beurt. Dit ensemble met prima mu zikale kwaliteiten heeft de aanwezigen ge zellig bezig gehouden. Zoowel in i assiek als jazz waren zij thuis. De bekende me lodieën werden luid meegezongen. Rats, kuch en boonen vormde het slot van hun optre den. Een warm applaus was hun welver diende loon. Kapitein Haanstra hield hierna een lofrede op hetgeen hier tot stand ge bracht is. De heer Mak beantwoordde die woorden en zeide het jammer te vinden, dat er maar zoo weinig militairen in Schiedam waren ondergebracht. Nog eenige tijdbleven de aanwezig gezellig bij elkaar. De heeren W Frank en A. de Leeuwe zorgden hierbi, voor piano, en vioolmuziek. OVERLEDEN: H. C. J. Veth, 61 jaar, bin nen deze gemeente. INHEEMSCH ADELLIJK HUWELIJK TE BATAVIA. Onder zeer groote belangstelling, o.a. van den voorzitter van den Volksraad, had te Batavia het huwelijk plaats van de dochter van den gedelegeerde van den Volksraad, M. Soetardjo met mr. R. A. Soerjodiningrat, zoon van den oud-regent van Soerabaja. Tijdens het uitvoeren van Snmpi-dansen. Heldert in een minimum van tijd een oplichterszaakje op. L. binnen was, schelde er j j ninff van rr,o„r o Jz lemand aan de wo ning van mevr. C. M aar, an de Vierambachts- straat £n zeide, cestui]rn Mama voldeed aan het verzoek, maar toen even later d ezoon thuiskwam, bleek het reheele verhaal gefantaseerd te zijn. De betrokken inspecteur, die het zaakje ter behandeling kreeg, herinnerde zich iemand, die vroeger ook al eens iets derge lijks had uitgehaald. Hij liet een foto zien en mama kon getuigen, dat dit de bewuste man was. Toen was het opsporen van D. K. een klein kunstje. In den nanacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers op buitengewoon brutale wijze hun slag geslagen in de juwelierszaak van de firma A. Siebel Jr. aan den Binnen weg. Er werden eenige duizenden waarde volle voorwerpen geroofd en de waarde er van wordt voorloopig op 60.000 geschat. De juwelierswinkel van de firma Siebel strekt zich in de breedte uit over verschil lende panden De zaak is dan ook veel bree der dan :ij diep is. Over de geheele breedte zijn evenwel alle etalages en deuren, con form de voorschriften van de verzekerings maatschappijen, van zware rolluiken voor zien. Niettegenstaande dezen voorzorgsmaat regel kon de inbraak met diefstal plaats vinden en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat de inbrekers het beschermende rolluik hebben weten te benutten om ongestoord hun gang te gaan. Zaterdagavond ,bij het sluiten van den winkel, zijn alle rolluiken neergelaten en gesloten en nadat alles in orde bevonden was begaf het personeel zich naar huis. Zooals :n de koude dagen gebruikelijk was, kwam Zondagmorgen omstreeks half tien een der bedienden de verwarming verzorgen. Hij schelde aan het woonhuis op no. 20, waar de winkelchef, de heer W. Urbanus, op een der bovenverdiepingen woont, kreeg daar den sleutel van den ingang en begaf zich vervolgens naar den winkel. Hij opende met den sier'el het rolluik en zag tot zijn schrik, dat de uit van de winkeldeur vernield was. Nog niet direct het ergste vermoedend begaf hij zich naar '-innen, doch toen hij zag dat er een ware ravage was aangericht en heele vakken waren leeggeplunderd maakte hij onmiddellijk rechtsomkeer en waarschuw de de politie en zijn chef. Het arste onderzoek wees uit, dat de in brekers zoo goed als zeker in het portiek het rolluik hebben weten op te schuiven. Ze zijn toen snel naar binnen gekropen, hebben het rolluik weer laten zakken en konden toen, ongezien vanaf de straat, kalm hun slag slaan. Alles wat waarde had konden ze nu rustig uitzoeken en dat deden ze dan ook. Volgens voorloopige schating zijn er ont vreemd: 250 gouden dames- en heerenpols- horoges, waaronder een aantal Longines, 675 gouden verlovingsringen, 122 gouden ringen met diamanten, 1200 gouden ringen van di verse soorten, 125 gouden heerenhorloges, een groot aantal gouden colliers en gouden horlogekettingen. De waarde van het ge- stolene s nog niet precies op te geven,, doch wordt voorloopig geschat op zestig duizend gulden. Het gestolene, dat een ware vracht moet geweest zijn, is vermoedelijk vervoerd in een auto. Niet onmogelijk is het, dat de radia- teur met t-en of meer gonjezakken was be dekt, hetgeen bij de geheerscht hebbende vorst niet opviel. Deze gonjezakken kunnen zijn gebruikt om den buit te vervoeren. Gijsteren zijn 3e juwelier en zijn perso neel den gehealen dag bezig geweest om het nog aanwezige te inventariseeren. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De -irrra Siebei ï- tegen inbraak en dief stal verzekerd. gevolg van de sneeuw en de vorst ontston den, hebben uiteraard van het rijdende per soneel veel grooter inspanning gevergd, dan onder normale omstandigheden het geval ge weest zou zijn. Het personeel heeft met groote Inspanning alle mogelijke medewerking verleend om de moeilijkheden te overwinnen. Tijdens de huidige sneeuw-, ij zei- en vorst periode bleek de tram niet zoo gevoelig te zijn voor wintersche weersinvloeden als de autobus. Verscheidene malen moesten wegens de gladheid van den weg, autobusdiensten wor den stopgezet. Met tramdiensten is dat hier tot op heden nog- niet geschied, ook al zijn er natuurlijk wel vertragingen voorgeko men. Over het algemeen genomen konden de tramdiensten echter regelmatig worden onderhouden. Daarbij dient in aanmerking te worden genomen, dat in den laatsten tijd ca. driemaal zooveel zieken onder het rijdend personeel voorkomen, als gewoonlijk het geval is. Grootere vervoersbehoefte, minder perso neel en sneeuw of ijzel op den weg, stellen hooge eischen aan het bedrijf, waarbij de over belastbaarheid der tramrijtuigen van groot voordeel blijkt te zijn. De ervaringen, in dezen winter opgedaan met het passagiersvervoer in Rotterdam mo gen hen, die overal en altijd den strijd tegen de „ouderwetsche" tram aanbinden, tenein de deze zoo spoedig mogelijk te doen vervan gen door de „moderne" autobus, bedacht zamer doen zijn bij hun argumentatie. Zaterdagmorgen om 10 uur is op den Schie- damscheweg bij de Schippersstraat een vrachtauto van de firma van Stolk uit Berg- schenhoek, bestuurd door den 38-jarigen A. Ophorst uit Bergschenhoek, in botsing ge komen met een motorwagen van Lijn 10, be stuurd door den 41-jarigèn P. P. A. Breem van den Crooswijkscheweg. Daardoor heeft het tramverkeer in beide richtingen een kwartier vertraging ondervonden. De tram werd aan de .linkerzij de, de auto aan de voor zijde beschadigd. In Januari werden vervoerd 7.658.528 passagiers tegen 6.665.104 in Januari 1939. aanleg van een nieuw dierenpark, verbete ring van het spoorwegemplacement enz. vor men factoren, welke de uitgaven, die de ge meente voor den aanleg van evenbedoelde wegen c.a. zal hebben te dragen, ten volle rechtvaardigen. De kosten voor den straataanleg c.a., welke voor rekening van de exploitante komen, be dragen 195.000, die welke voorshands door de gemeente moeten worden gedaan om een behoorlijken toegang tot de Kruiskade en de Kruisstraat te verzekeren 48.000. benige dagen geleden maakten wij mel ding van diefstal van een bepaald soort eierkolen waarbij in het Westen van de stad ook een caféhouder J. G. was gear resteerd, verdacht van heling. De politie verzoekt ons nu te melden dat de aangehoudene niet is de caféhouder J. Goedhart, van „De Kleine Witte" in de Eer ste Middellandstraat. Door gebruikmaking van een valschen sleutel hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ongenoode gasten zich toegang verschaft tot den winkel van den melkboer H. L. v. d. B. aan het Achterwater. Er wer den pakjes margarine, roomboter, kaas, worst, flesschen slaolie en potjes jam ge stolen. Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich door middel van een valschen sleutel Vrijdagavond toegang verschaft tot de woning van H. v. d. H. aan den Pasteur' singel. 6 Febr.: Tivoli-schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8.15 uur. 7 F e b r.: Tivoli-schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8.15 uur. Doelen: Harmonie-concert 8 uur. 8 Febr.: Doelen, Eruditio-concert 8 uur. 10 F e b r.: Doelen, Philh. Orkest, 3,15 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 8 Februari in: Thalia, De kleine Theresia van Lisieux; Grand: Het uur der vergelding slaat voor iedereen (volw.) Luxor: Maria Ilona; Lumière: De avonturier ster; Studio: De vrouw met het mas ker (volwassenen); Olympia: De „saint" slaat terug en Schoffies (volw.); Scala: Het drama in Shanghai (volw.); Colosseum: Spionnage in de Maginotlinie en Het meisje in het wit (voor volw.); Corso: De citadel (boven 18 jaar); Capitol: Hun grootste liefde en Dr. Kildare.. dringend (volw.); City: Volledige bekentenis (volw.); Arena: 't Is een wonder lijke wereld (boven 18 jaar); Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Robert Koch en De laatste waarschuwing (boven 18 jaar); Victoria: De galante bandiet en Gi braltar (volw.); Asta: De dorpsdetective en Cassidy onder de boeven (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstelling e n: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Schiedam. Passage-theater (t.m. Dinsdag): Honolulu en Andy Hardy in het wilde westen (volw.); Monopole: Golgotha en Het verraad van den halfbloed (volw.) SCHIEDAM, 5 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Zaterdagavond laat, toen de dikke mist optrok, zijn nog enkele schepen, die voor den Waterweg geruimen tijd hebben moeten wachten, binnengekomen en naar Rotterdam opgestoomd. Het waren de „Alwaki" van de Stoomvaart Maatschappij van Nievelt Gou- driaan en Co. en de „Ameland" van den Rotterdamschen Lloyd. De „Alwaki" kwam uit Buenos Aires en had een lading stukgoed in, benevens een partij graan voor de Nederlandsche regee ring. De „Ameland", komende van Java, was geladen met stukgoed. De directeur der R. E. T. schrijft ons In de afgeloopen maand heeft het Trambe drijf weer bewezen een onmisbare factor te zijn in het plaatselijk verkeer. Hoewel ook het tram- en autobusverkeer de noodige moeilijkheden hebben ondervon den tijdens de huidige sneeuw-, ijzel- en vorstperiode, bleek de R. E. T. nochtans in staat om in de maand Januari te voorzien in een plotseling toegenomen vervoersbe hoefte, die in vergelijking met de maand Ja nuari van het vorig jaar, een vermeerdering van het aantal passagiers met bijna 1 mil- lioen met zich bracht.*) Het vervoeren van een zooveel grooter aantal passagiers is mogelijk geweest, om dat de R. E. T. in tijden, waarin de vraag naar vervoer minder is, het als een plicht beschouwt om steeds voldoende gelegenheid daartoe aan te bieden, ook al maakt het pu bliek daar niet altijd in voldoende mate ge bruik van. Ik heb hierbij inzonderheid op het oog op de enorme hoeveelheid rijwielen, welke te Rotterdam wordt benut, als het goed weer is. De plotselinge vermeerdering van het aan tal passagiers en de moeilijkheden, die als Door de Stichting „Rotterdamsche Dier gaarde" is tot B. en W. het verzoek gericht de voorwaarden te mogen vernemen, waaron der vanwege de gemeente medewerking zou kunnen worden verleend voor de exploitatie van haar tereinen, begrepen in het uitbrei dingsplan-Diergaarde. Voor wat betreft den eigendomstoestand, zooals deze is geworden na de totstandko ming van de bekende transactie, heeft de Diergaarde een gedeelte van de strook grond bestemd voor den aanleg van den verbin dingsweg tusschen de Diergaardelaan en den Beukelsdijk, om niet aan de gemeente over gedragen. Den eigendom van de breede strook in het verlengde van den Westersingel, be stemd voor den aanleg van plantsoen en de aan weerszijden daarvan geprojecteerde we gen, alsmede van den ten Noorden van even- bedoelde strook gelegen grond, verkreeg de gemeente door ruiling tegen het terrein in Blij dorp. Op grond van de omstandigheden, waar onder de vorenbedoelde transactie is tot stand gekomen, is gebleken, dat de gemeente, haar medewerking verleenende tot het in exploi tatie brengen van de trerreinen van de stich ting, zich daarbij niet ten volle zal kunnen baseeren op de door den raad ter zake vast gestelde „Algemeene Voorschriften". Immers is de totstandkoming van het uitbreidingsplan -Diergaarde, waarbij een belangrijk deel van de bezittingen der Diergaarde voor publieke doeleinden werd bestemd, slechts mogelijk geweest door het aangaan van bovenbedoelde transactie, als gevolg waarvan een groot deel der voor openbare doeleinden bestemde gron den reeds aan de gemeente in eigendom is overgegaan. In verband hiermede kan de ge bruikelijke vaststelling van een bebouwings factor voor het betrokken stadsgedeelte en het aan de hand daarvan opzetten van een berekening van de door de Diergaarde te be talen kosten achterwege blijven. Voorts is er bij de waardebepaling van den aan de ge meente overgedragen grond rekening mede gehouden, dat de Diergaarde voor het verkrij gen van volledig uitpad naar den Diergaarde- singel een bedrag van 100.000 zou moeten betalen. Volgens de bedoelde „Algemeene Voorschriften" is een dergelijke vergoeding niet verschuldigd, wel echter een bijdrage in de kosten van bemaling en voor den aan leg van parken en kunstwerken. Aangezien ln het onderhavige geval deze bijdrage eveneens op rond 100.000 zou uitkomen, kan zij geacht worden reeds te zijn voldaan. Hier mede rekening houdende, hebben B. en W. gemeend, dat voor rekening van de Diergaar de behooren te komen de kosten van straat aanleg c.a. op het aan haar verbleven bezit, benevens die van aanleg van een gedeelte van den verbindingsweg, ter breedte van een woonstraat, zoomede van de omlegging van een deel van den Diergaardesingel en dat het vorderen van verdere bijdragen achterwege dient te blijven. De overige voor de uitvoering van het uit breidingsplan te maken kosten van den ver bindingsweg c.a. en van den plantsoenaan- leg met daarlang gelegen verbindingswegen ln het verlengde van den Westersingel komen derhalve geheel voor rekening van de gemeente, Het verkrijgen van een beteren toegang van het hoofdstation tot de stad en van een goede oplossing van het verkeersvraag- stük WestenCentrum met daarnaast de ver ruiming van werkgelegenheid, voortvloeiende uit den bouw van een spoorwegpostkantoor, 'V Vy v Hedenmorgen is met den Parijschen trein in den Haag aangekomen de Volken* bondssecretaris Avenol, ter voorbereiding van de bijeenkomst hier te lande van de Economische Commissie van den Volkenbond. V.l.n.r.: Lopez Olivan, griffier van het permanente Hof van Intern. Justitie, Avenol en Guerrero president van het Permanente Hof van Intern. Justitie in den Haag. Op feestelijke wijze werd Zondag in de Leeuwenstraatsche kerk het feit herdacht, dat de heer van Haaren voor 50 jaar lid werd van 't koorgezelschap „Soli Deo Gloria" Onder de H. Mis van 8 uur naderden alle zangers van het koor ter H. Tafel, om de zegeningen voor dezen buitengewonen jubi laris ln zijn verdere loopbaan af te smeeken. Hierna vereenigden zich allen met het echt paar van Haaren aan een gezellig ontbijt in de pastorie. Allereerst werd de jubilaris ge huldigd door pastoor J. J. Zantvoort O.F.M., die den heer van Haaren op treffende wijze dank bracht voor zijn onnavolgbaren ijver, steeds aan het koor gewijd. Vervolgens sprak de heer D. Biesta, opvolger van den jubilaris als vice-voorzitter, namens directeur en, le den den feesteling in hartelijke woorden toe. Door een der oudste medeleden, den heer J. Heyberg werd daarna een door hemzelf ver vaardigd toepasselijk ernstig dichtwerk voor gedragen, waarvan niet alleen de heer en mevrouw van Haaren, doch ook alle leden zeer onder den indruk waren. Om kwart over tien werd door den rector van het koor, pater P. B. Dijkstra O.F.M., met assistentie, de plechtige Hoogmis ter in tentie van den jubilaris opgedragen. In het priesterkoor zagen we pater D. van Heel O. F.M., die als pater rector vele jaren lief en leed van „Soli Deo Gloria" deelde. Onder dezen plechtigen dienst zong het koor onder leiding van den heer Phons Dusch en op het orgel prachtig begeleid door den organist den heer Th. van Vlijmen. Na de H. Mis volgde een heerlijk „Jubilate" van Hans Dusch, met solo-vertolking door den heer A. Holleardt. Op de receptie in de pastorie bleek uit de belangstelling en de vele bloemstukken welk een sympathie de heer van Haaren van alle kanten geniet. Daar kwam ook pastoor v. d. Linden met zijn koorbestuur dezen jubilaris complimenteeren, waarbij deze door den Steigerschen pastoor zeer hartelijk werd toe gesproken. Evenals op zijn prachtigen staat van dienst gedurende een halve eeuw, zal de heer van Haaren ook steeds met genoegen denken aan de hulde, hem bij zijn gouden jubileum ge bracht. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van het pachtbureau voor Zuid- Holland, heeft de voorzitter, de heer Huys- man, de hoop geuit, dat de regeering beslui ten zal, dat in de toekomst alle contracten moeten worden ingezonden bij de pacht- bureaux, daar dan z.i. veel grooter eenheid komt in de beoordeeling van de overeen komsten. Blijkens het verslag van het pachtbureau zijn in 1939 in totaal 2371 pachtovereenkom sten bij het pachtbureau ingekomen, waar van er 2089 goedgekeurd werden. Mr. J. A. M. Pott, secretaris van den Ned. pachtraad, hield een inleiding over het on derwerp: „het rechtskundig beleid der pacht- bureaux". De Sint Laurens Boekhandel in de Witte de Withstraat heeft 'n etalage ingericht, spe ciaal gewijd aan het boek over Finland en aan de best vertaalde Finsche romans. De zeer smaakvol ingerichte etalage toont den voorbijganger daarbij verschillende artike len van Finschen oorsprong, o.a. houtsnij kunst, leerbewerking e.d. Gezien de zeer groote belangstelling, die er voor FirOaod bestaat, is zij in hooge mate actueel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1