Tegen verdere schennis van Rotterdams stadsbeeld. hillegersberg. De burgerij in verzet tegen het nieuwe viaductplan. MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 Tentoonstelling laat zien wat oude viaduct heeft bedorven. KAMER VAN KOOPHANDEL. TERUG NAAR DE MISSIE. MUZIEK TE ROTTERDAM. HET JOCHIE EN DE SOCIALE DAAD. Intermezzo op een der Rotterdamsche singels. „IT 'S A WONDERFUL WORLD". Claudette Colbert en James Stewart in een vermakelijke satyre. SCHAAKVEREEN. „HET GENTRUM". VLAARD1NGEN. BURGERLIJKE STAND. HOEK VAN HOLLAND. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW— FEIJENOORD. BEGRAFENISSTOET KON NIET PASSEEREN. IJSSELMONDE. kostwinnersvergoedingen. ELECTRISCH STOOMGEMAAL WERKT SCHOONHOVEN. ALS eene manifestatie van de Rot terdamsche burgerij tegen de plannen van den president-directeur der Nederl. Spoorwegen om Beurs- en Maasstation met een viaduct te verbin den Zaterdagmiddag in den Rotter- damschen Kunstkring eene tentoon stelling geopend, welke aan de hand van teekeningen, gravures, schilde rijen en foto's laat zien, op welke grove wijze de tegenwoordige spoorwegvia duct de stedebouwkundige schoonheid van Rotterdam heeft geschonden. Het Rotterdam van de vorige eeuw mag lijdelijk hebben toegezien, toen dit ge schiedde, dat van heden verzet zich en protesteert. De opening van deze tentoonstelling, welke op zoo aanschouwelijke wijze de denkbeel den van het Comité tot behoud van de oude Rotterdamsche havens ondersteunt, werd door een groot aantal vooraanstaande Rot terdamsche ingezetenen bijgewoond. Van het gemeentebestuur waren aanwe zig de burgemeester, mr. P. J. Oud, de wet houders Brautigam, Donner en de Groot, de raadsleden mr. J. Dutilh en mr. G. E. van Walsum, de oud-raadsleden arch. J. Verheul, J. ter Laan en mr. F. Koch, de directeur van het Gem. Havenbedrijf ir. N. Th. Koomans, lid der pas ingestelde adviescommissie ad hoe, de directeur van Boymans, dr. Hannema, de heeren H. F. Kersten, vice-voorzitter, D. G. van Beuningen en W. G. A. M. Van der Lugt leden van de Kamer van Koophandel, de gemeente-archicaris mr. H. C. Hazewin- kel, de oud-archivaris dr. E. Wiersum, de directeur van het Leeskabinet de heer J. E. van der Pot, prof. Z. W. Sneller, de heeren B. van Bilderbeek, voorzitter, C. Elfters, se cretaris en J. C. Meischke, lid van het be stuur van den B.N.A., mr. L. J. Hijmans van den Bergh, voorzitter van den Rotterdam- schen Kring, mr. J. R. Goddard, voorzitter van den Kunstkring, rector H. J. Kuyper, voorzitter "van de Kath. Volksuniversiteit, Notaris mr. Leopold van de Rotterdamsche Volksuniversiteit en, gelijk gezegd, zeer vele andere vooraanstaande stadgenooten. Prof. Goudriaan had bericht van verhindering ge zonden. Ook de directeur van den Gem. Technischen Dienst, ir. Witteveen was niet aanwezig. Rede Van Mr. W. C. Mees. De voorzitter van het Comité, mr. W. C. Mees, heeft de tentoonstelling geopend met eene toespraak, waarin hij allereerst herin nerde aan de rede in April 1939 door prof. Goudriaan gehouden voor de Havenvereeni- ging Rotterdam. In die rede opperde de pre sident-directeur der N. S. het denkbeeld om eens door middel van een viaduct over het Haringvliet de lijn naar Utrecht te verbin den met de spoorweg Noord-Zuid. Opgeschrikt door het viaduct-plan, dat plotseling uit de lucht kwam vallen, hebben zich spontaan verschillende belangstellenden samengevoegd tot een comité. Het bleek alras, dat te Rotterdam in de meest verschillende kringen voor het geval zeer groote belangstelling bestond. Terstond werd het plan gemaakt om in September 1939 een tentoonstelling, die op de eigenaar dige schoonheid van de oude havens en op het gevaar, dat deze door het bouwen van een viaduct verstoord zal worden, de aan dacht zou vestigen, te houden. Door het uit breken van den oorlog" is deze tentoonstel ling <bt heden uitgesteld. Notaris van Ravesteyn heeft erop gewe zen, dat reeds vroeger en wel in 1847 een plan bestaan heeft om de spoorlijn, zij het dan ook gelijkstraats, langs het Haringvliet en tot het Oude Hoofd door te trekken. Mede dank zij het verzet van de bewoners van het Haringvliet, die van ouds een reeï-t van uitzicht op de Maas hadden, is dit door den bekwamen schrijver over de Rotterdamsche Haven, van Ysselsteyn, „afzichtelijk" ge noemde plan, niet doorgegaan. Wel is echter tot stand gekomen de spoor wegverbinding dwars door de stad, welke Rotterdam het thans nog bestaande viaduct verschaft heeft. Het heeft zijn nut nog eens na te gaan, welke gevolgen het bouwen van het viaduct voor het stadsschoon van Rotterdam gehad heeft. Het kan zijn, dat in een tijd, waarin in Londen, Berlijn en New York en andere wereldcentra viaducten aangelegd werden, de bewoners van Rotterdam geloofd hebben, dat het aanzien van hun stad als groote koopstad zou vermeerderen, wanneer deze ook verrijkt werd met een modern technisch product, dat in die tijden wellicht als een onmisbaar meubel beschouwd* werd. Sommiger verwachting, dat door de toe passing van de moderne techniek een schoon geheel verkregen zou worden, heeft bij de uitvoering niet geleid tot een oplossing, die de goedkeuring van het nageslacht heeft mo gen verwerven. Het unaniem ongunstige oordeel van de gezaghebbende schrijvers wordt bevestigd, wanneer men op verschilende punten in de stad ik noem maar als voorbeeld bij de beurs, bij de Groote Markt, bij de groote Kerk, op de Gedempte Binnenrotte, bij het Hofplein en over de Schie, de situatie van heden vergelijkt met den toestand, zooals die vroeger geweest is. Het is voor het tegen woordige geslacht, dat de stad slechts met het viaduct gekend heeft, moeilijk zich een voorstelling te maken van den toestand, zoo als die zou zijn, wanneer het viaduct er niet was. Wanneer men echter en op deze tentoonstelling bestaat daartoe de gelegen heid den toestand van thans vergelijkt met de afbeeldingen, die van deze stadsge deelten uit den tijd vóór den aanleg van het viaduct bestaan, dan gevoelt men eerst recht welk een geweldige beklemming en ontsiering het viaduct te weeg brengt. Het viaduct drukt om het wat sterk te zeggen als een nachtmerrie op de stad en ik kan me begrijpen, dat men te New York het ver dwijnen van een viaduct als een bevrijding gevoeld heeft en met feestelijkheden gevierd' heeft. Het is een opmerkelijk feit, dat gedurende vele eeuwen Rotterdam om strijd niet alleen door stadgenooten maar vooral ook door be zoekers en vreemdelingen als een bijzonder mooie stad is geprezen. De uitlatingen daar omtrent waarvan men een heel aardige bloemlezing zou kunnen maken stemmen zoo overeen, dat men aan de waarheid daar van niet behoeft te twijfelen. Ook nog in den tijd van het bouwen van het viaduct noemt men Rotterdam een fraaie stad. Wanneer men constateert, dat deze appreciatie later in den lande in een tegengesteld oordeel is omgeslagen, dan vraagt men zich onwillekeurig af of het bouwen van het viaduct niet zeer tot deze veranderde opvatting heeft bijgedragen. Wanneer men er zich rekenschap van geeft, wat de eigenaardige schoonheid van Rotter dam is geweest, dan dringt zich in de eerste plaats naar voren de mooie open ligging aan de rivier. Wanneer wij het betreuren, dat een niet met het stadsschoon rekening houdende maatregel van de Overheid indertijd onze groote zusterstad Amsterdam, die gelukkig echter toch nog ontzaglijk veel aan steden schoon heeft overgehouden, heeft getroffen, zijn wij daarbij tevens gedachtig aan het goed Hollandsche spreekwoord: „een schip op strand, een baken in zee". Het tweede ding, dat elk belangstellend bezoeker van onze stad, die oog heeft voor stedenschoon, als iets zeer eigenaardigs treft, is het complex van oude havens, dat men als een schepping van Van Oldenbarneveldt pleegt te beschouwen. Men moet er niet aan denken, dat deze havens door een viaduct van de rivier af gesneden zouden wordgn, wat waarschijnlijk zooals in zulke gevallen bijna steeds het ge volg is, aanranding op andere wijze van af zonderlijke havens ten gevolge zou hebben. Wij zijn ons bewust, dat Rotterdam een levend organisme is, en dat men deze stad niet onder een stolp kan zetten om haar ongeschonden te behouden. Maar wel kan men met wat goeden wil en waardeering voor het bestaande, dat het bewaren waard is, vaak veel van wat onze voorouders ons nagelaten hebben, in stand houden. Het is bekend, dat voor de door de Spoor wegen gewenschte aansluiting tusschen de lijn UtrechtRotterdam en DordrechtDen Haag een groot aantal denkbeelden bestaan. Wij hebben gehoord van het plan van de Nederlandsche spoorwegen om een viaduct langs de Oosterkade en de Oude Haven te leggen. Ons kwam ter oore, dat er een ge wijzigd plan bestaat, om het Viaduct achter het Witte Huis te leggen. Er bestaat een denkbeeld van wethouder Brautigam om tusschen Nieuwe Haven en Haringvliet een groot gebouw te maken, waardoor de spoor lijn zou loopen. De heer Plate heeft in 1909 een plan ont wikkeld om een viaduct langs den Goud- schen Singel te leggen. Later heeft men het denkbeeld geopperd dit viaduct öf ten Noor den óf ten Zuiden van den Singel door de thans bestaande bebouwing te leggen, welk plan het voordeel zou hebben, dat een door slechte woningtoestanden bekend gedeelte van de stad zou komen te verdwijnen. De heer van Rijckevorsel heeft in 1912 het denkbeeld geopperd de spoorlijn uit Gouda van Nieuwerkerk af Noordelijk te verleggen om via Crooswijk door middel van een viaduct het Station D. P. te bereiken. - Tenslotte heeft de in 1914 benoemde Com missie Stieltjes een plan ontwikkeld, dat de spoorweg uit Gouda ten Oosten van Capelle aan den IJsel over den IJsel en de Nieuwe Maas naar het Station Rotterdam-Zuid bracht, van waar men langs de bestaande route het nieuwe centraal-station kon berei ken. Uit het bestaan van zoo verschillende plannen blijkt, dat het waarschijnlijk moge lijk moet zijn een voor de Spoorwegen be vredigende oplossing te vinden, die eener zij ds het oude havengedeelte onverlet laat, maar tevens er toe bijdraagt om Rotterdam te verfraaien. Wanneer het Maasstation en de daar ach ter liggende Spoorwegemplacementen komen te vervalen, komt terrein vrij voor een bou levard langs de rivier, die Kralingen een mooien toegangsweg tot het centrum geeft, terwijl de Oude Plantage uit haar isolement verlost wordt. Dat een dergelijke boulevard echter niet weer bedorven mag worden door er een viaduct langs te leggen, spreekt van zelf. Het Comité heeft met genoegen vernomen, dat B. en W. van Rotterdam en de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een com missie hebben ingesteld, om de beide colleges te adviseeren over alle te Rotterdam aan hangige spoorwegvraagstukken. Hoewel het Comité gaarne gezien zou hebben, dat in een dergelijke commissie nog bovendien eenige deskundigen, die niet deel uit maken van het corps ambtenaren der gemeente of der Spoorwegen, benoemd zouden zijn, juicht het dit besluit, om dit moeilijk vraag stuk aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen, ten zeerste toe en wenscht het deze commissie succes toe met haar arbeid. Het vertrouwt, dat deze commissie met het be lang van het sparen van de oude havens, zoo dit maar eenigszins mogelijk is, rekening zal houden en dat zij zal medewerken om een oplossing te vinden, die met behoud van het historisch karakter van de stad deze tevens zal verfraaien. De rede van mr. Mees werd met applaus ontvangen. Met groote belangstelling werd hierna de tentoonstelling in oogenschouw genomen. De tentoonstelling in het gebouw van den Kunstkring, Witte de Withstraat, is geopend tot 25 Februari dagelijks van 105 uur, Zon dags van 114 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam houdt een openbare verga dering op Dinsdag, 6 Februari 1940, des na middags ten 2.15 uur, in de Raadszaal van het Stadhuis. De agenda luidt: 1. Concept-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake het ontwerp van wet tot heffing van een winstbelasting 2. Concept-adres aan den Minister van Economische Zaken met betrekking tot de afschaffing der crisis-arbitrage. 3. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken antwoord op dezerzijdsch schrijven met betrekking tot den datum van ingang van den zomertijd. 4. Van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam bericht van beëediging van den heer J. J. Chr. Sluyter, Rotterdam, als ma kelaar in assurantiën. 5. Van het Kantongerecht te Rotterdam bericht van beëediging van de volgende hee ren: A. Spruyt, Rotterdam, als expert in fruit, groenten, aardappelen en uien, voor het tijd vak van 10 Januari 194010 Januari 1941; A. Tokkie, Rotterdam, als deskundige/ta xateur van winkelinventarissen, voor het tijdvak van 17 Januari 194017 Januari 1941. 6. Van het Kantongerecht te Rotterdam bericht van beëediging van de volgende heeren: M. Langhorst, Rotterdam, als weger, meter, teller en ijkopnemer, uitsluitend in dienst van de N.V. Internationaal Graanfactors Expeditiebedrijf te Rotterdam; D. van Leeuwen, Rotterdam, als meter, weger en monstermaker, uitsluitend in dienst van de firma W. A. Pesch te Schie- broek; J. van den Ent, M. van Es, J. Groeneveld, D. Kapteijn, F. Schoei, allen Rotterdam, als meter, weger en teller, uitsluitend in dienst van de firma Wambersie Zoon C.V.o.A H. Kriekaart, Rotterdam, als meter, weger en teller, uitsluitend in dienst van de firma Peterson Hauchmann te Rotterdam De zeereerw. pater J. A. G. de Gruiter is vandaag naar zijn missiegebied in Ken- gapattu (Br. Indië) teruggekeerd. Wegens ziekte moest dit vertrek een week worden uitgesteld. Zijneerw. heeft ongeveer acht maanden met vacantie doorgebracht ten huize van zijn ouders te Rotterdam. Het programma van het op Woensdag avond 7 Februari a.s. te geven concert voor de leden der Sociëteit „Harmonie" zal de volgende werken bevatten: Symphonie Es dur, Mozart; Symphonische Tanze, Hinde- mith; Cello-concert, Saint Saëns (solist Sam Brill) en „Finlandia", Sibelius. De sneeuw op straat lag al weken lang geduldig op haar papperig afsterven te wach ten. Voorloopig was ze nog springlevend en erg aanhankelijk. Ze kleefde aan de keien en de klinkers ,ze kleefde aan de schoenzolen. Ze kleefde ook aan het allang uitverkochte product: de overschoen. Ze was zelfs oorzaak geweest van valpartijen, gekneusde ribben en blauwe dijen en had misschien een her senschudding op haar debetzijde staan. Maar sneeuw is als een kamerlid: niet gerechtelijk vervolgbaar. De sneeuw in casu was deftige sneeuw. Ze tooide 't wegdek van een onzer Rotterdam sche singels. Doch de bewoners vonden het would-bedeftigheid. Ze wilden er niet mee van doen hebben ,al behoefden ze geen mé salliance te vreezen. Ze wilden er van af. Vele afgekrabde plekjes op het trottoir wa ren er een bewijs van. Een goedige heer zocht zijn weg langs de huizenkant. Als er volop sneeuw lag, kraakte het onder zijn schoenen. Maar hij liep vast en stevig, al "/as het vermoeiend. Minder ze ker ging zijn tred over de afgekrabde plek ken. Daar was het gladder ,daar kon je een verzwikking oploopen over een bobbeltje ijssneeuw. Hij vloekte niet, want hij was goedig. Mogelijk deed hij 't ook uit principe niet en dat is beter. Neen, wat hij deed was louter een tikje morren. Allemaal goed en wel dat de harde sneeuwlaag wordt afge krabd, maar dat is half werk. 't Is er gladder en gevaarlijker door geworden en dus hoort er asch of zand op. Artikel zooveel van de politieverordening gebiedt het! Een jochie trekt zijn aandacht. Midden op een schoongemaakt plekje staat ie. Tranen biggelen langs zijn neusvleugels en doopen de spadé; waarop hij steunt. Als het kereltje snikt, snikt de spade mee. De goedige heer betreedt het afgekrabde plekje. Hij voelt zie hals op glad ijs, maar zijn medelijden overwint. Kereltje, waarom die tranen? Geval len? Was 't maar waar! meent de goedige heer te verstaan. Hij trekt het jochie tot zich. Kan ik iets voor je doen? De knaap schokschoudert en wijst naar een deur. Een deftige deur. Beloven en doen is twee, meneer! komt er met horten en stooten uit. En dan doet hij een niet te controleeren relaas. Iemand, die mevrouw zelf wel kan zijn, heeft 'm een duppie beloofd, als ie de sneeuw voor het huis opruimde. Maar ze vertikt het, meneer! Wat vertikt ze? Ze zegt, dat 't niet schoon genoeg is en da 'k naar m'n duppie kan fluiten! De goedige heer staat versteld van zoo veel sociaal onrecht. Maar als hij de wenk brauwen gefronst heeft en regelrecht op de deftige deur wil af stappen, maakt hij 'n halve tuimeling over 'n ijsbobbeltje. Hij kijkt naar het bobbeltje, dan naar de jon gen, vervolgens naar de deur, vingert in zijn vestjeszak, glimlacht en grijpt het wrijvende knuistje uit de oogen van het jochie. Als ik wat beloof ,dóe ik het ook. Wil je 'n kwartje verdienen? De jongen kijkt hem ongeloovig aan. Meent u niks van! Toch wel. Je neemt je schop en bedelft oogenblikkelijk de heele plek weer onder de sneeuw. Even een aarzeling. Dan werkt 't jochie zooals ie z'n leven niet gewerkt heeft. Alle losse sneeuw schept hij op en in enkele minu ten is de afgekrabde plek niet meer te zien en begaanbaar voor iedereen. Tevreden grijpt hij 't toegestoken kwartje en zet 't op een loopen. Als iemand, die mevrouw zelf wel kan zijn, het hoofd door het geopende raam steekt en snerpend dreigt., de politie te zullen bellen, is de knaap reeds lang verdwenen. En de goedige heer grinnikt tevreden. Hij meent een sociaal onrecht hersteld en de veiligheid voor den wandelaar verhoogd te hebben. De snerpende stem hoort hij niet. Er zijn dingen, die men niet hooren wil.... En nog altijd ligt de sneeuw op haar pap perig afsterven te wachten. Indien we zeggen, dat „It's a wonderful world" de zooveelste variatie is van Frank Capra's onovertroffen „It happened one night", waarin Claudette Colbert voorgoed haar naam vestigde van uitstekend vertolk ster van humoristische rollen, dan doen we de film van W. S. van Dyke eigenlijk groote- lijks onrecht aan. Want onwillekeurig zit er in een vergelijking een degradatie, zeer zeker ten aanzien van den opzet. Daarom vestigen we er direct de aandacht op, dat „It's a wonderful world" (Nederland sche titel ,,'t Is een wonderlijke wereld") een geheel eigen karakter bezit en in de eerste plaats verdient, beschouwd te worden als een voorbeeld, hoezeer de regie in staat is, iets volkomen eigens in een film te brengen. De regie nu van W. S. van Dyke, die aan vankelijk naam maakte met enkele Pool- en Zuidzeefilms en later naar de speelfilm over ging, verschilt in menig opzicht van die van den dynamischen Frank Capra. Ze is be dachtzamer, overwogener en ofschoon min der verrassend van wendingen, toch spran kelij k genoeg van geest. Hierdoor kreeg het scenario, dat door nie mand minder dan Ben Hecht geschreven werd, een bijzonder relief. En het resultaat van de samenwerking tusschen deze twee persoonlijkheden is van een bijzonder aan trekkelijk gehalte. In "It's a wonderful world" zijn enkele tendenzen in regie en opvattingen van het filmverhaal tot een weldadig aandoend ge heel samengesmolten. Het is soms niet moei lijk, den geest van Ben Hecht te herkennen, den co-auteur van „The scoundrel" en Crime without passion". Daar tegenover staat de bedachtzaamheid van een Van Dyke, die den toeschouwer gelegenheid geeft, het verloop van het verhaal rustig te verwerken. Menigmaal blijkt een film geen tijd te heb ben voor die prettige verstilling, welke toch een vereischte is voor een goed genieten van dialoog en actie. De toeschouwer voelt zich vaak met het verhaal meegesleurd, inplaats dat hij het meeleeft. Bij een dialoogfilm als „It's a wonderful world", waarin veel afhangt van het volgen der dikwijls bijzonder geestige zetten, is het noodzakelijk, dat men alles naar behooren bij kan houden. En indien men zich er rekenschap van geeft, hoezeer hiervoor dit maal zorg werd gedragen, zou men er even toe komen, de film van Van Dyke boven die van Capra te stellen. Claudette Colbert heeft ditmaal als tegen speler den Engelschen acteur James Ste wart, een der recente ontdekkingen van Hol lywood. Hij is heel goed op zijn plaats als de jonge detective, wiens bezigheden hem in de grootste moeilijkheden brengen, welke worden ten top gevoerd, als hij op zijn weg epn aardige, maar geëxalteerde jongedame ontmoet, die gedichten schrijft en naar sen satie snakt. Hun eerste ontmoeting is al een leuke vondst, die inmiddels telkens door andere overtroffen wordt. Hoofdthema der handeling is het conflict tusschen den man, voor wien geld verdienen zooal geen ideaal, dan toch een als onafwijsbaar aandoende noodzake lijkheid is en de „schwarmerische", onprac- tische vrouw. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de liefde hier alles overwint. Als achtergrond voor het uitspinnen van dit thema dient de overoude tegenstelling tusschen politie en particuliere speurders. Van Dyke voegde aan zijn acteurs als poli tiemannen enkele uit „gangster"-films over bekende typen toe, wier optreden alleen al een bijzonder komisch effect sorteert. Verder nam hij in zijn „cast" veteranen der komi sche films als Guy Kibee en Edgar Kennedy op, welke laatste menige verdienstelijk twee- acter heeft geleverd. Men ziet, het spelersmateriaal werd uit stekend verzorgd en aldus ontstond er een film, die mede door het scenario ver boven de middelmaat uitsteekt. Aan den eenen kant doet ze denken aan de z.g. „crazy co medies", echter zonder het gewilde en hy- percerebrale daarvan, aan den anderen kant zitten er alle kwaliteiten in de vele goede films uit den laatsten tijd. Men kan er echt van genieten. „It's a wonderful world" gaat deze week te Rotterdam in Arena en is toelaatbaar voor personen boven de achttien jaar. In het programma van Arena komt nog een aardig, historisch filmpje voor, een soort geschiedenislesje op de film, dat de merkwaardige geschiedenis behandelt van Napoleon's maarschalk Ney, van wien wordt beweerd, dat hij in Amerika gestorven zou zijn, na daar langen tijd als onderwijzer arm en totaal onbekend te hebben geleefd. Zaterdag werd de vierde ronde gespeeld van de Zaterdagmiddagcompetitie, georganiseerd door de S. V. Hek Centrum. Hoofdgroep A: J. C. Lagerwaard-L. den Harder afgebr.; J.IJzermanL. Brouwer uitgest.; W. C. GorisL. Damen uitgest.; J. van EngersL. Reitsma 01. Hoofdgroep 8: C. VerhagenD. 't Hart uitgest.; T. OverdijkJ. de Vries 10; J. VisscherJ. Oudenaarden 01; J. Oudenaar denG. van Hattem 01. Groep 1, A: A. Timmermanv. Roon 0-1; JockerW. H. v. d. Polder 01; H. Meyer M. v. d. Hoeven 10. Groep 1 B: J. VoorwindeP. J. Stouthart 01; C. PoppeliersG. Beyé afgebr.; M. WagemansA. v. d. Starre 10; Kouwen- berg—A. de Ruyter afgebr. Groep 2, A: C. v. d. WelC. van Luik 0-1; H. Koster—P. Righini 1—0; K. Godschalk— J. Knijpinga uitgest.; J. VosselmanF. Abra hams 01. Groep 2, B: J. v. GrootveldA. v. d. Berg 1—0; J. H. EldersonJ. Matti 0—1; v. d. EndeC. van Rooyen 01; C. J. Verzijl „O-O" 1—0. Groep 3, A: HomanL. Ensel AVA A- de JongG. van Katwijk afgebr.; de Goeij— Tj. Teensma uitgest.; C. L. Mac PhersonB. Star 0—1. Groep 3, B: C. AlewijnM. J. van Gogh 10; G. LodewijkL. Weyer afgebr.; J. C. Christensende Vos afgebr.; J. KlipR. Cremer 10; van GoghR. Cremer (eerste ronde) 'A. Aangiften van 2 Februari 1940. BEVALLENL. Mast—van Dort z. M. S. van der Graft—Emmerig d. N. van der Vlis Taffijn z. A. F. KievitsPostma d. H. van Kleef—Kooijman d. L. J. Blok—Koetsier d, G. BakkerErkelens z. J. van Uden Vos z. J. w. M. Karstensde Schepper d. C. Levering—van den Bent z. J. P. Ver- mijsDeltenre z. E. Renirie—Torcque d. J. H. H. van de Watering—Niesingh d. J. H. van Dilst—Leeflang z. C. R. Haarsma van de Wetering z. A. P. Timmermansvan Velzen z. A. van Eijk—Groenenboom d. T. KettenisBezemer d. P. M. van Herre- wegenGeenen z. G. D. Kornaat-Bode d. E. OphorstLeene z. E. DekkerSchuitz z. J. van Dortvan der Heijden z. W. H. P. M. BuysmanVink z. W. C. Letterman-van den Eijk d. A. C. M. van HussenLandman z. E. A. M. van der Wielenvan Loo d. J. D. van OschMens z. A. H. C. Jonker gouwHoefnagels d. G. M. SonneveltWil- lems d. OVERLEDEN: J. C. v. d. Valk, man van G-. Klootwijk. 74 j. A. Verheul, ongeil, vr. 89 j. H. Kortlandt, ongeh. man 66 j. W. T. Fran ken, man van H. M. J. Lina 53 j. J. H. Verhardt, ongeh. man 48 j. A. van Reekum wedr. van J. M. Don 82 j. E. Westdijk, d. 12 d. D. Metselaar, zoon 4 j. W. v. d. Pluijm wede v. P. H. Teunissen 76 j. W. Nijman, zoon 15 j. P. L. Hartman Dorchain. man v. A. P. Hogerland 47 j. W. A. v. d. Logt, wede van J. W. Staring 68 j. C. A. van Oort, wede van H. M. Klaassen 70 j. P. Wolter, ongeh. man 36 j. I. C. Slegtenhorst, ongeh. vr. 53 j. J. W. Kroon, vr. van D. Looij 68 j. A. J. H. Hermsen, wedr. van A. Jonker 94 j. W. F. van d. Linden, man van M. C. Beekman 77 j. P. Gerritse, man van R. H. Hoogstra 50 j. G. J. Lindenburg, vr. van J. J. Pluimert 77 j. W. v. d. Graaf, vr. van G. van Wijk 50 j. Voorts als levenloos aangegeven A. M. A. Krielende Jong zoon M. Heerebrand— de Hon, zoon. Aangiften van 3 Februari 1940. BEVALLENA. Panger geb. Nijmeijer z. M. J. H. van Lammeren geb. Hoogenboom d. J. Könemann geb. Edcius d. C. A. Korver geb. de Zanger d. P. J. van Dam geb. Jansen 2 z. A. E. M. Heuveling geb. Hessels z. A. A. Zwikstra geb. van Galen z. P. M. T. Trommelen geb. Boschman z. K. M. van Hove geb. Schmitz d. J. J. A. Veltman geb. Dekkers d. C. M. EUerkamp geb. de Moor z. C. v. d. Velden geb. Beckerman d. L. Proost geb. Barendregt d. C. de Vrfj geb. v. d. Meer d. A. Evertse geb. Meijers z. M. B. M. Snikkers geb. Reuke z. 'OVERLEDEN: L. J. v. d. Ven wedr. V. A. v. Wensveen 66 j. J. H. Westers ongeh. m. 55 j. J. M. A. Stoorvogel vr. vr. C. v. d. Most 30 j. J. P. Bruggeman ongeh. m. 32 j. P. H. Hart- mans d 15 j. G. P. Sassenburg z. 6 m. H. MW. Westerveld wede. v. H. v. Wijk 77 j. U. Zijlstra wedr. v. D. v. Dijk 71 j. M. O. Ver hoef vr. v. H. Landsmeer 59 j. H. M. A. Smits wede. v. J. T. Schneider 83 j. K. W. v. Dijk vr. van A Willebrands 71 j. J. Prins wede. v. C. F. v. Burgh 57 j. Zondag werd in gebouw Musis Sacrum aan het Vredenoordplein te Rotterdam een club ontmoeting verreden op hometrainers tus schen De Rotterdamsche Leeuw en de R. R. C. Feijenoord. Feijenoord won deze ontmoe ting in den totaaltijd van 19 min. 6.2 sec. De Rotterdamsche Leeuw noteerde een to taaltijd van 19 min. 19,4 sec. De voornaamste uitslagen luiden: Amateurs 2 maal 1000 meter: 1. Verheul, Rotterd. Leeuw, 1.17.04; 2. Howard Wing, Feijenoord, 1.18,04; 3. R. Scholtens, Feijenoord 1.19.04; 4. Crama, Rotterd. Leeuw, 1.19.08; 5. van Bruchem, Rott. Leeuw, 1.20,6. Steenwijk, Rott. Leeuw, 1,21,02. Nieuwelingen 2 maal 1000 meter: 1. Meer kerk, Feijenoord, 1.22.2. Hellemons, Rot terd. Leeuw, 1.22.06; 3. Verburg, Rotterd. Leeuw, 1.23,02; 4. Vijfwinkel, Feijenoord, 1.23.02; 5. Koks, Rotterd. Leeuw, 1.27. Junioren 2 maal 500 meter: 1. Wim Bui tendijk, Feijenoord 47.02; 2. Van Eoon, Feijenoord 47.04; 3. Ockhuizen Rotterdam sche Leeuw, 49,06, 4. Sehoonderwald, Feijen oord 50.06. Tengevolge van de sneeuw-barricaden op den Dorpsweg reed Zaterdagmiddag *n vracht auto, bestuurd door den 36-jarigen C. met de voorwielen in een sloot, terwijl het achter deel schuin op den weg bleef staan. Een be grafenisstoet op weg naar de begraafplaats aan den Charloisschen Lagedijk kon daardoor niet passeeren. Het duurde ongeveer anderhalf uur voor dat een kraanwagen de' vrachtauto uit de sloot had gehaald en eeist toen kon de stoet zijn weg vervolgen. JUBILEUM. 16 Februari a.s. hoopt de heer A. Beuke- nex alhier den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Nederl. Spoorwegen. RIJKSPO STSP A ARB ANK. In de maand Januari werd op de Rijkspost spaarbank alhier ingelegd 7749,33 en terug, betaald 5299,68. Er werden 15 nieuwe boek jes uitgegeven. DAMMEN, Voor de 1ste klasse competitie van den Westlandschen Dambond speelde Naaldwijk tegen Terheyde. Uitslag 146. G.D.C. speelde tegen Naaldwijk, uitslag 812. DIRECTEUR POSTKANTOOR Met ingang van 1 April is benoemd tot directeur aan het postkantoor alhier, de heer H. W. Moolhuizen. ELECTRISCH NET MAASDIJK. Het electrisch net langs de Maasdijk is in zoodanigen toestand .dat dit vernieuwd za worden. Er zullen dan tevens verschil en e lichtpunten worden bijgeplaatst, hetgeen on getwijfeld een groote verbetering za zijn. NED. KATH. VOLKSBOND. Vrijdagavond gaf de afdeeling alhier van den Ned. Kath. Volksbond haar jaarlijk- schen feestavond' in de zaal Harmonie. De voorzitter der afdeeling, de heer Ant. de Ko_ ning, opende den avond met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezi gen, tot wie hij tevens een aansporing richtte mede te leven met de organisatie en vergaderingen en cursusavonden getrouw bij te wonen. Hierna kwam de tooneelver. „Vondel" voor het voetlicht met ,,'n Koninkrijk voor een. dochter", vroolijk spel in 3 bedrijven aoor A. de Ruyter. In dit stuk wordt verhaald, hoe de kap per P. v. Dorp, verstokt vrijgezel, die met zijn ongehuwde zuster samen leeft, jaren ge leden aan zijn oom in Amerika, om dezen te behagen, heeft bericht, dat hij gehuwd was en er een dochter Jeanne was geboren. Nu echter, ruim 20 jaar later, bericht deze Amerikaansche oom plotseling naar Holland te zullen komen. Het plan wordt dan beraamd om het dienstmeisje voor de niet-bestaande dochter Jeanne te laten doorgaan, dit vooral om de erfenis later niet mis te loopen. Dat dit tot allerlei verwikkelingen aanleiding moet geven is te begrijpen en de moeilijkhe den worden nog grooter, als de echte vader van het dienstmeisje, een bollenkweeker, ten tooneele verschijnt en niet eer weg wil gaan, voor hij ziet, wat er met zijn dochter gaat gebeuren. Als dan ook de Oom uit Amerika arriveert met zÜn Privé-secretaris, den neger Joe Robinson, wordt de intrige even vol gehouden, maar spoedig moet het bedrog blijken. Na de noodige ophelderingen neemt de Oom het zijn neef en nicht niet al te kwalijk meer en de gewaande Jeanne wordt gelukkig met Joe Robinson. Met dit stuk heeft Vondel aan de aanwezigen een vroolijken avond bezorgd. Bijzondere eischen worden door het stuk niet gevraagd en alle medespelenden waren dan ook volkomen voor hun taak berekend en gaven verdienstelijk spel te zien. Als de besten meenen we te mo, gen noemen Mej. Cobi Kuil als het dienst meisje en de heeren J. Kloos, als neger in den rol van privé-secretaris en J. Odijk, die veel succes oogstte als kappersbediende. Ook de overige rollen vonden voorts een goede vertolking. Het waren de dames B. Schoones als de zuster van v. Dorp en J. Kerklaan, het inwonende nichtje, alsmede de heeren H. W. Odijk, als kapper, P- Vink, vriend van v. Dorp en P. van Dijen, als den oom uit Amerika, alsmede J. H. v. d. Linden, als vader van het dienstmeisje, die na een uitstekend begin in het 2e bedrijf, wel eenigszins overdreef, toen hij noodgedwon gen als schoonvader van P. van Dorp moest fungeeren. Ook de beide figuranten rollen van vriendin van het dienstmeisje en aanspreker bij een begrafenis resp. vertolkt door mej. P. Kerklaan en den heer L. v. d. Burg, werden goed weergegeven. Van Dijk's band zorgde op uitstekende wij ze voor het muzikaal gedeelte van den avond. Met een woord van dank aan Vondel sloot de voorzitter dezen goedgeslaagde feestavond. SCHAATSWEDSTRIJD. De heer T. van der Gaag Jr., alhier, behaal- de bij te Alkmaar gehouden schaatswedstrij den den 2en prijs in den behendigheidswed- strijd en den 3en prijs in den wedstrijd in schoonrijden voor heeren. WEDSTRIJD KUNST(FIGUUR)RIJDEN. Vrijdagmiddag gaf de Vlaardingsche IJsclub op haar baan een wedstrijd in het rijden van de eenvoudigste internationale reglementaire ijsfiguren. Mej. Lenny Keulman, jeugd kampioene in het kunstrijden in Nederland, was op de baan aanwezig en reed de opge geven figuren voor. Er hadden 12 stadgenoo ten ingeschreven, die hun uiterste best deden een goed figuur te slaan. Het best op de schaatsen stond mej. Riek de Jong, die met 8% punt den eersten prijs behaalde, gevolgd door de heeren G. Glansdorp en J. Kramer, resp. 2en en 3en prijs. Tot slot gaf mej. Keulman een paar extra nummers in het vrije figuurrijden. VEREENIGING „SUNLIGHT". In de algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Sunlight is het bestuur als volgt samengesteld: J. Ranshuyzen, voor zitter; P- van Rijn, J. v. d. Mark, M. C. Bur ger en M. Staal, leden. De verdere functies zullen nog onderling worden verdeeld. In de kascommissie werden benoemd mej. Kolkman en de heeren Verboon en Bernard. VLAARDINGSCHE SPAARBANK. Aan de Vlaardingsche Spaarbank werd ge durende de maand Januari in 2889 posten in gelegd 198.723.72 en terugbetaald in 1320 posten 188.470.25. Alzoo meer. ingelegd dan terugbetaald een bedrag van 9,830.47. Het tegoed aan spaarders bedroeg op 31 Januari i 1 3.434.644.44. Aantal boekjes in omloop op 31 Januari 11784. Den laatsten tijd hebben verschillende echtgenooten van gemobiliseerden hun huur- woning opgezegd, hun meubels bij anderen ondergebracht en een kamer genomen in de garnizoensplaats van den echtgenoot, zonder hun domicilie te veranderen. Daar dit niet toegestaan is, zullen de vergoedingen met het huurbedrag worden verminderd of wel zal een nieuwe woning moeten worden ge huurd binnen de gemeente. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Bastiaantje, d. van G. de Snoo en N. Bakker; Hermina, d. van W. L. D. Rijn- saardt en A. Alde^liesten; Elisabeth, dochter van G. C. Breukelman en J. Westdijk. ONDERTROUWD: J. Scheurwater 22 j. te Ridderker en S. Huizer 17 j. te IJsselmonde. GETROUWD: N. de Vos 25 j. te IJssel monde en A. Huisman 25 j. te IJsselmonde. SCHEEPSWERVEN. Thans is door Ged. Staten aan de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes vergunning verleend tot uitbreiding van haar werven onder de gemeente IJssel monde en Ridderkerk. In IJsselmonde wordt een scheepsbouw- en reparatiewerf opgericht bestaande uit een dwarshelling met bijbehoo_ rende havens en pieren en wel aan het be gin van den Oostdijk. Hedenmorgen om 10 uur is het electrisch watergemaal van den Polder „Berg en Broek" en de „110 Morgen", welk gemaal zich be vindt, aan de R. Rottekade nabij het bekende sluisje in werking gesteld. De hooge water stand maakte dit noodzakelijk. Het ijs op het grootste gedeelte van de Rotte en van den Bergschen Voorpias is daardoor niet meer betrouwbaar. Men zij dus gewaar schuwd. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. van Leth geb. Jongenotter z. S. van Leeuwen geb. vaIL ^egen z. B. Kagchel geb. Smits z. p- Cossee geb. Gij- BEVALLEN: M. Gordijn—-Bliek, d.; j. M. de Wolf^Odfik, z. OVERLEDEN: M. Kra-ax 'i j., wed. van J. Kornel C. van Hemert ib weduwn. van S. Bouwman J- v?-n Enb 66 j., echtg. van A. Zijderhand -J- de Beukelaar, 81 j. OVERLEDENG. Rodenburg 76 j. wednr. van A. Otwegen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan 't postkantoor alhier werd gedurende de maand Januari ingelegd 16.517,32 en terugbetaald ƒ,26.193,01. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna, d. van H. v. d. Vlist en S. Graveland. Johannes G. W., z. van A. C. A. Deerenberg en A. C. M. Raateland. ONDERTROUWD: J. v. d. Meer 20 j. en A. Eshuis 21,4-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2