s - STADSNIEUWS. SISl DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 TOONEELAVOND R. K. VROUWENBOND. De P. V. tooneelclub voert „Ronkende motoren" op. mmm ALGEM. LEVENSVERZEKERING- BANK. Winst 1939 ƒ45.410 (v.j. ƒ37.475). Dividend 35 (onv.) HET GEZELLENGEBOUW. ROTTERDAM. Kwakzalverij, die iemand liet leven kostte. Ged. Staten keuren aankoop door de gemeente goed. Hoogste straf ge'èischt. Verdachte toont geen berouw. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. ITALIAANSCHE OPERA. „VASTBERADEN NEDERLAND". ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. Ongunstig tiveede halfjaar. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DANKBAARHEID VOOR DE BRANDWEER. KAMER VAN KOOPHANDEL „HET MOBILISATIEKRUIS". burgerlijke stand. TELEFOONS MET STOPCONTACTEN. Vergadering van 6 Februari. Voorzitterde heer mr. K. P. van der Mandele. „IN VEILIGE HAVEN'". BURGERLIJKE STAND. Voor een goed gevulde zaal van den R. K. V-.lisbond, heeft gisterenavond de afdeeling Schiedam van den R. K. Vrouwenbond den j aarlij ksche tooneelavond gegeven. Met wim pels van de K. J. C. was aan de zaal een feestelijk tintje gegeven. Op het podium prijkten de vlaggen van den R. K. Vrouwen bond en van de P. V. tooneelclub. Het was reeds negen uur geweest, waarom werd ook hier weer niet op tijd be gonnen toen de presidente mevr. C. Pluym Hoedemakers, de aanwezigen het welkom toeriep. Spr. deed vervolgens nog enkele mededeelingen, o.m. dat op Maandag 26 Febr. een excursie gehouden zal worden naar de Sunlight-fabrieken en dat op 12 Februari a.s. in de Gorzenkerk een H. Mis zal worden op gedragen tot intentie van jde levende en over ledene leden van de vereeniging. Tot slot sprak spr. nog een propagandawoord voor de pas in Schiedam opgerichte afdeeling van de V.V.H. Hierna was de beurt aan de P. V. tooneel club, die „Ronkende motoren" opvoerden, een tooneelspel in drie bedrijven, door Jan Ever wijn en Bob Bertina. De inhoud van het stuk is in het kort het volgende: Dick Harden, directeur van Harden's vlieg- tuigenfabriek, leeft met zijn vader in onmin, omdat deze eens een misstap deed, waaraan hij de dood vay zijn moeder wijt. De vlieg t ROTTERD/IMMERS PAST OP VJV SAECK. In den Rotterdamschen Kunstkring werd Zaterdag een tentoonstelling geopend van schilderijen en afbeeldingenbetrekking hebbend op het stadsgedeelte van de Maasstad, dat door het bouwen van een eventueel nieuw viaduct wordt bedreigd. Een overzicht van de expositie, welke georganiseerd wordt door het comité tot behoud van de oude Rotterdamsche havens. ker en W. van den Berg, Boerhavelaan 1. Cornelia, d. van G. van Wijgerden en C. de tuigenfabriek gaat ook al niet best, door del Groot, J. Israëlsstraat 3. Berdina C., d. concurrentie van Amerika. Dat alles werkt op van W. Bouwman en W. Hellingwerf, Boer- het humeur van den jongen directeur, die havelaan 1. Gerrit H. z. van J. van Stra- een echt sarcast en zelfs een echte menschen- ten en M. T. Schuitmaker, P. K. Onneslaan hater wordt. De nieuwe privé-secretaresse 112. moet dit ook spoedig ondervinden. Reclame OVERLEDEN: J. M. de Weerd 60 j. Dr. en bekendheid is het eenige wat de fabriek Noletstraat 1. A. van Dijk, 41 j. echtg. noodig heeft. Binnenkort wordt een groote van J. H. Ritter, Halleystraat 27. K. Huijzer 32 j. Nassaulaan 75. D. Exalto 42 j. echtg. van J. Bezemer, Lekstraat 116. luchtrace LondenTokio gehouden en als men daaraan kan deelnemen en de race tot een goed einde kan brengen, is men gered. Zoo'n race kost hopen geld. Een onbekende wil de zaak echter financieren. Ook heeft de fabriek nog teekeningen van een nieuw type vliegtuig, dat tevens op stapel gezet wordt. Een Amerikaansche vriend van Harden, bij gestaan door zijn vrouw, doet echter alles om de plannen in de war te sturen. Dit wordt verhinderd. In het laatste deel blijkt dat de secretaresse den vader van Harden heel goed kent. Als Harden haar ten huwelijk vraagt, stemt zij toe op voorwaarden dat hij zich met zijn vader verzoent. Hij belooft dit. De race wordt gewonnen en dan verschijnt de man die de race financierde. Het bleek de vader te zijn. Het onvermijdelijke happy end volgt hierna. Wij geloven niet dat de keus van de P. V. tooneelclub deze keer zoo goed geweest is. Er zijn wel stukken die het gezelschap beter Een van de ergste gevallen van kwakzal- liggen en die door het publiek waarvoor P. V. verjj werd voor de strafkamer van het Haag- steeds speelt, meer gewaardeerd worden. Ook sche Gerechtshof, gepresideerd door Mr. A. de opvoering vonden wij niet zoo goed als F. w. van Romondt, behandeld. Het was andere jaren. Verschillende van de spelers cie 52-jarige koopman J. B. uit Rotterdam, en speelsters wisten zich niet genoeg in hun die aanvankelijk expeditieknecht van beroep, rol in te leven, waardoor men een rare in- zichzelf haa „opgewerkt" tot kruidendokter druk krijgt hoe het er op het kantoor van en zijn twijfelachtige practijken in Rotter een groote vliegtuigenfabriek toegaat; als dam en omgeving uitoefende. In het geval, voorbeeld noemen wij dat zelfs de jongste dat werd behandeld, heeft de kwakzalverij bediende wist te vertellen waar de plannen van verdachte den dood van den patient ten- voor het nieuwe vliegtuig opgeborgen waren, gevolge gehad en wegens het veroorzaken Ook waren verschillende spelers weinig thuis van dood door schuld heeft de Rotterdamsche in hun rol, zoodat de souffleuse vaak op zeer rechtbank hem dan ook veroordeed tot een duidelijke wijze te hulp moest komen. Nu gevangenisstraf van negen maanden, de weten wij wel dat verschillende spelers door zwaarste straf, welke op dat misdrijf staat. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van het gemeentebestuur van Rotterdam goedgekeurd tot aankoop van het gebouw r St. Joseph-Gezellenvereeni- ging te dezer stede. Omtrent den datum van ontruiming van het gebouw is nog niets bekend. de mobilisatie vervangen moesten worden en dat de tijd van instudeering korter was dan Verdachte's patient was een hartlijder zoo bleek uit het verhoor ter terechtzitting andere jaren, het neemt niet weg dat het en was onder doktersbehandeling. Zijn ge- deze keer niet was wat wij van P. V. gewend neesheer gaf hem digitalis en deze medicijn zijn. Van de medespelenden willen wij noe- was alleszins voldoende. Toch meende de pa men Lou Gartner, die de rol van Dick Harden, tient in de vacantie van zijn dokter naar den den nerveuzen directeur, goed speelde. Corry kwakzalver te moeten loopen, die hem in de Hertog als de privé-secretaresse, stond hem oogen keek en daarop een groot aantal dure goed ter zijde. Vooral in het laatste bedrijf kruiden adviseerde. Dit heeft de man met was zij goed op dreef. Jan Smit zorgde in de zijn dood moeten bekoopen. De kruiden op rol van Vondelmans de kantoorknecht, voor zichzelf bleken waardeloos, doch onschade- de vroolijke noot. Voor een nieuweling liet lijk, maar zij moesten met veel water worden hij goed spel zien. Annie Rebers als Ans de ingenomen. Dit nu is voor nartlijders fataal huishoudster, was ook goed op dreef. Jan en de patiënt overleed dan ook door over- Smit vervulde tevens nog de rol van den matig waterverbruik, aldus hadden eenige vader. Tot slot noemen wij nog Hanny Pluym medici geconstateerd. Wel had de huisarts als den vroolijken jongsten bediende. De re- nog getracht den patient te redden, doch dat gie was als gewoonlijk in handen van mevr. gelukte niet meer. Pluijm. Mevr. Pluym, in haar functie van voor zitster, heeft P. V. dank gezegd en er op ge- wezen dat verschillende krachten door de mobilisatie afwezig waren. Hierna heeft zij Jan Smit en Ans Rebers, die door hun a.s. huwelijk voor de laatste maal meespeelden, Verdachte toonde geen berouw van zijn daad. Hij deed het voorkomen, alsof zijn ge neeswijze nooit kon falen, doch dat een an dere oorzaak den dood van den man had te weeggebracht. Het bleek voorts, dat verdachte reeds meermalen wegens overtreding van de wet gehuldigd en hen namens den R. K. Vrou- op de geneeskunst is veroordeeld. wenbond een parapluiebak overhandigd. De bruidegom, Jan Smit, heeft hiervoor dank gezegd. Tevens herinnerde spr. aan de leuke repetities die zij in de toekomst zeker zullen missen. Tot slot dankte Lou Gartner mevr. Pluym en overhandigde haar een doos bonbons. Advocaat-generaal, mr. J. P. Polman „Waar haalt u die wetenschap toch vandaan? Verdachte: „Uit boeken". Mr. Polman: waar u niets van be grijpt". Requisitoir nemend, zeide de advocaat- generaal, dat aan verdachte elke ontwikke- Een serie opvoeringen in Maart a.s. De N.V. Italiaansche Opera zal in Maart a.s. in ons land een serie opvoeringen geven van de populaire opera's „Rigoletto", „La Boheme", „Traviata" en „De Parelvisschers". De voorstellingen te Rotterdam zullen plaats hebben in den Grooten Schouwburg op Woensdag 6 Maart, op Dinsdag 12 Maart en op Zaterdag 16 Maart. Als solisten zullen aan deze opvoeringen medewerken: de sopranen Diana Michelli en Emma Tegani, de alt Maria Meloni, de teno ren Luigi Fort en Mario Filippeschi, de ba riton Enrico de Francesehi en de bas Eraldo Coda. Op Woensdag 13 Maart zal in den Grooten Schouwburg door het Nat. Jongeren Verbond een avond worden gehouden, gewijd aan Vastberaden Nederland". Op dezen avond zullen het woord voeren de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, de commandant van het le legerkorps generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geu- sau en het lid van de Eerste Kamer prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. In verband met de gesteldheid van de ter reinen zullen voor Zaterdag en Zondag geen competitiewedstrijden worden vastgesteld. Geslaagde tooneelavond. Voor de Katholieke Volksuniversiteit heeft Het Nederlandsch Tooneel gisteravond onder regie van Albert van Dalsum een voortreffe lijke vertolking gegeven van het spel van Paul Vincent Caroll „Schijn en Werkelijk heid", dat reeds bij de eerste opvoeringen te Amsterdam en Rotterdam door ons werd besproken. Op verzoek van de K. V. U. heeft Albert van Dalsum voor den aanvang inleidende woorden gesproken waarin hij zijn persoon lijke visie op het stuk gaf en voorts ver zocht „de karakters en conflicten te zien uit een land, dat nog geen voldoende educatie heeft om een werkelijk katholiek leven op te bouwen". Spr. geloofde, dat wanneer aan het eind van den avond de menschen uit een sfeer van hoogmoed en zelfverzekerd heid weggaan in een stemming van nederig heid en deemoed, het stuk zijn plicht gedaan heeft." Zonder ons nu te laten verleiden tot een hernieuwde# uiteenzetting van ons stand punt, willen we niet verhelen, dat de opvoe ring in een specifiek katholiek milieu min der schrijnend behoeft te zijn, dan bij een openbare vertooning. Dat heeft .de montere stemming in de volle zaal duidelijk bewe zen. Voornamelijk werd het meer dan voor treffelijke spel gewaardeerd van Charlotte Kohier en Albert van Dalsum, maar toch ook niet minder van de overigen, die in gaaf ensemblespel soms door den schrijver ge dwongen waren uitersten uit te beelden. Aan het eind van den avond werd het een ware ovatie. Charlotte Kohier kreeg bloe men. Aan het jaarverslag over 1939 van de N.V. Algemeene Levensverzekering-Bank ontleenen wij het volgende De in September ontstane toestanden hebben hun stempel op het bedrijf gedrukt. De productie van nieuwe verzekeringen bleef belangrijk achter bij het vorige jaar. In de eerste helf van 1939 ontwikkelde deze zich gunstig en gaf grooteren vooruitgang dan in de eerste zes maanden van het vorige jaar. Het tweede halfjaar van 1939 is echter on gunstig geworden, zoodat alleen nog een voor uitgang kon worden geboekt, doordat het royement over het geheele jaar 1939 bij dat van 1938 ten achter bleef. De effecten leverden op 31 Dec. een koers verlies van ruim 292.000. Waar andere jaren de koerswinst bij de extra reserves is geboekt hebben wij bedoeld verlies hierop afgeschreven nadat wij de extra-reserves bijeen hebben ge voegd. Wij meenen dit met des te meer reden te kunnen doen, daar het koersverlies op uit- lootbare obligaties 'n boekverlies is, dat in de toekomst weer terecht komt. De toestanden demonstreeren zich verder in het bedrag aan afkoop betaald, welk bedrag dit jaar beduidend hooger is. Een lichtpunt is, dat de te maken rente de laatste maanden iets beter is geworden. De ge middelde gekweekte rente over 1939 is iets hooger dan over 1938. Dit houdt echter ver band met het feit, dat de in 1938 gestichte wo ningen begin 1939 waren verhuurd, hetgeen een belangrijke verhooging van de huuront- vangsten gaf. Ondanks de ongunstige omstandigheden en de vele moeilijkheden, in het afgeloopen jaar op zoo velerlei terrein ondervonden, zijn de bedrijfsinkomsten als zoodanig ongeveer ge lijk aan die van het vorige jaar. Verzekerd kapitaal. Stand per 31 Dec. 1938 30.622.372. Stand per 31 Dec. 1939 31.196.965. Vooruitgang 574.593. Aan premiën en koopsommen is ontvangen in 1939 905.755 (882.050). De totale reserves bedragen per 31 December 1939 160.999 (424.611). De vermindering is veroorzaakt door het af schrijven van het koersverlies op effecten ten bedrage van 292.502, terwijl bij de winstver- deeling wederom 28.890 werd toegevoegd. Premiereserve bedraagt voor posten in eigen risico per 31 Dec. 1939 5.988.456 5.706.59) De Verlies- en Winstrekening geeft aan een winstsaldo van 92.255 (86.135). Wij stellen voor af te schrijven op: Vaste Goederen 43.107 (43.087). Meubilair 3.737 (5.572) Blijft 45.410 (37.475). Aan aandeelhouders wordt 35 (onv.) per aandeel uitgekeerd. De onderlinge verhoudingen tusschen de verschillende beleggingssoorten was als volgt: Vaste eigendommen 1.520.500, 24.17 pet. (v.j. 22 55 pet.); Hypotheken 2.623.085, 4169 pet. (v.j. 37.17 pet.); Effecten 1.161.520, 18.46 pet. (v.j. 22.79 pet.); Leeningen op schuldbekente nis 652.573, 10.37 pet. (v.j. 11.35 pet.); Polis- beleeningen 253.742, 4.03 pet. (v.j. 3.96 pet.); Gedeponeerd in geld bij Herv. Mijen 40.742. 0.65 pet. (v.j. 0.60 pet.); Bankiers en Giro 39.373, 0.63 pet. (v.j. 1.58 pet.), 6.291.537, 100 pet. (v.j. 100 pet.) 6 Febr.: Tivoli-schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel8.15 uur. 7 F e b r.: Tivoli-schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8.15 uur. - Doelen: Harmonie-concert 8 uur. 8 Febr.: Doelen, Eruditio-concert 8 uur. 10 F e b r.: Doelen, Philh. Orkest, 3,15 uur. D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 8 Februari in: Thalia, De kleine Theresia van Lisieux; Grand: Het uur der vergelding slaat voor iedereen (volw.) Luxor: Maria Ilona; Lumière: De avonturier ster; Studio: De vrouw met het mas ker (volwassenen); Olympia: De „saint" slaat terug en Schoffies (volw.); Scala: Het drama in Shanghai (volw.); Colosseum: Spionnage in de Maginotlinie en Het meisje in het wit (voor volw.); Corso: De citadel (boven 18 jaar); Capitol: Hun grootste liefde en Dr. Kildare.. dringend (volw.); City: Volledige bekentenis (volw.); Arena: 't Is een Wonder lijke wereld (boven 18 jaar); Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Robert Koch en De laatste waarschuwing (boven 18 jaar); Victoria: De galante bandiet en Gi braltar (volw.); Asta: De dorpsdetective en Cassidy onder de boeven (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 15 Maart). Schiedam. Passage-theater (t.m. Dinsdag): Honolulu en Andy Hardy in het wilde westen (volw.); Monopole: Golgotha en Het verraad van den halfbloed (volw.) SCHIEDAM, 6 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Met de betuiging van zijn groote waardee ring en erkentelijkheid voor het onder bij zonder ongunstige omstandigheden door de Brandweer verrichte werk bij den brand in zijn villa aan de Groene Wetering, op 12 Ja nuari j.l. heeft de heer mr. H. C. Hintzen door bemiddeling van Hoofdlieden van de Brandweer aan de manschappen van alle slangen wagens, welke aan de blussching hebben deelgenomen, zoomede aan het per soneel van de afdeeling Brandbluschmidde- len, een geldelijke belooning doen toekomen. Bovendien werd door hem ook ten behoeve van het „Fonds van Hulpbetoon aan de manschappen der Vrijwillige Brandweer te Rotterdam" een bedrag beschikbaar gesteld. Vredebregt en Hermans voor vroolijke mu- ziek. De geest, adviseur, kap. C. van Steen, was ling ontbreekt om te kunnen beoordeelen, door ziekte verhinderd. In de pauze gaven wat goed voor 't menschelijk lichaam is en zich nog 20 dames op voor de V.V.H. wat niet. Hij is zelf van zijn eigen gaven Tusschen de bedrijven zorgden de heeren overtuigd en noemt zich de redder der menschheid. „De geesel der menschheid" zou spr. beter kunnen zeggen, want verdachte is onverbeterlijk en het is jammer, dat men hem niet levenslang kan beletten zijn be roep uit te oefenen. Spr. kon niet meer doen dan bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank eischen, die aan verdachte de hoogste straf voor dit misdrijf (negen maan- De Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis afd. Rotterdam, die ook hier ter stede 'een aantal oud-gemobiliseerden onder haar leden ,x ,,«rt R pn I "uugsie sirai voor au misurjjx W. van%chiedam^p Zaterdag 24 Februari I den gevangenisstraf) had opgelegd. O. a.s. een speldjesdag ten behoeve van O. van gemobiliseerde troepen van Land- en Zeemacht. De netto-opbrengst wordt via het hoofdbestuur van dien Bond te 's Gravenhage afgedragen aan het Algemeen Hoofdkwartier van de afdeeling O. O. te Den Haag. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam heeft het centrale collecte-punt gevestigd in het gebouw „Eendracht", Eendrachtsplein te Schiedam. Op Vrijdagavond 9 Februari a.s. bestaat gelegenheid voor dames en heeren boven de 16 jaar zich te doen inschrijven tusschen 7 en 9 uur in gemeld gebouw. Wij achten het onnoodig een opwekking tot onze lezers (essen) te richten. Een ieder zal wel doordrongen zijn van den zegenrijken arbeid van O. O., waarvan vele onzer stad- genopten die over geheel Nederland ver spreid liggen profiteeren. GEBOREN: Johanna M., d. van N. A. Jo- chems en J. M. Brands, Dr. Noletstraat 1 Robert, z. van G. Gravelijn en P. Kerkhof, Parallelweg 168 Fredericus M., z. van H. Bogerd en L. Teunisse, Boerhavelaan 1. Floris J., z. van J. Molenaar en J. Nievaart Ch. Huygensstraat 8. Arie z. van D. Don- De verdediger, mr. J. H. C. Kok, te Schie dam, betoogde, dat men zeer voorzichtig moet zijn met het bepalen van de hoeveelhe den water, welke het slachtoffer tot zich heeft genomen. We hooren dit van de vrouw van den patient, maar deze getuigenis noem de pleiter niet betrouwbaar. Voorts wees pleiter er op, dat de dokter later aan den patient een zoutloos dieet heeft voorgeschre ven. In het begin niet en daardoor is het mogelijk gewast» dat het zout het water In het lichaam van den patiënt heeft vastge houden. Wat van dit alles ook zij, pleiter achtte niet voldoende wettig en overtuigend bewezen, dat door de handelingen van verdachte de patient is overleden en concludeerde op dien grond vrijspraak. Uitspraak 19 Februari. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij ter oe- vordering der geneeskunst heeft in een adres aan den raad aangedrongen op invoering van telefoons met stopcontacten. Winstbelasting. Voorgesteld wordt dit punt over te bren gen naar de agenda voor de vergadering met gesloten deuren. Aldus besloten. Afschaffing der crisisarbitrage. De opheffing bij ministerieele beschikking van 30 November 1939 van het Instituut der crisisarbitrage, dat in de kringen van en handel groote populariteit genoot, heeft bij het bedrijfsleven ernstige teleurstelling ver oorzaakt. In overleg wordt voorgesteld aan dit gevoelen uiting te geven in een adres aan den minister van Economische Zaken. Het bedrijfsleven te Rotterdam, aldus dit adres, is, voor zoover de daarbij betrokkenen zijn georganiseerd op den grondslag van de Landbouwcrisiswet 1933, ernstig teleurge steld door de op het Koninklijk besluit van 29 November 1939 tot wijziging van het Cri sis-organisatie-besluit gebaseerde beschik king, waarbij de arbitrale clausule uit de staten van de voor de uitvoering dier wet in het leven geroepen stichtingen wordt ge schrapt. De crisis-arbitrage was immers een hoog gewaardeerde instelling. De voorkeur voor oplossing van handelsgeschillen door arbi trage, waarvan de betrokkenen een betrek kelijk goedkoope, snelle en soepele berech ting verwachten, is in ons land eeuwen oud. De opneming van de arbitrale clausule in de statuten der crisisstichtingen lag dan ook ge heel in de lijn dezer ontwikkeling. De ver houding tusschen deze organisaties en de ge- organiseerden is toch voor een groot deel van commercieelen aard. Zij wordt in de dagelijksche practijk opgebouwd uit een fre quentie, in den regel in elk geval op zich zelf kortstondige aanraking op zakelijken grondslag. Een goed fungeerende arbitrage procedure werkt onder zulke omstandig heden praeventief, veel meer dan de offi cieele rechtsgang in haar twee of drie in stanties. Zoo gevoelt het althans het bedrijfs leven in het district van deze Kamer, dat over de werking van de crisis-arbitrage vol komen tevreden was en haar verdwijning betreurt. De Kamer meent zich van deze gevoelens de tolk te moeten maken. Zij miskent daar mede niet de beteekenis van de in de dag bladen gegeven toelichting tot de gevallen beslissing. Inderdaad is de werkingssfeer van de Landbouwcrisiswet 1933 aanmerkelijk uitgebreid, doordat zij thans ook de maatre gelen ten behoeve van de voedselvoorzie ning bevat. Doch juist het feit, dat deze combinatie mogelijk is, wijst op een zekere verwantschap tusschen de oude en de nieuwe materie, welke zonder bezwaar ook in de regeling van de formeele zijde tot uiting zou kunnen worden gebracht. Meer in het bijzonder ziet adressante zeker geen grond om een instituut, dat tot dusver voldeed, aan deze uitbreiding op te offeren. Ongetwijfeld zou het dan een feit zijn ge worden, dat, gelijk de bedoelde toelichting nader aangeeft, verschil in berechting zou zijn ontstaan tegenover andere maatregelen op het gebied der economische verdediging, welke maatregelen niet op de Landbouwcri siswet 1933 zijn gebaseerd. De Kamer is ge neigd zich af te vragen, welk bezwaar daar tegen bestaat. Tot dusver week de verplich te berechting door arbitrage van geschillen over de uitvoering der Landbouwcrisiswet 1933 reeds af van die van andere wetten, welke deze verplichting niet medebrachten. Het bedrijfsleven heeft dat nooit als een bezwaar gevoeld, integendeel. Dat zulke ver schillen nu ook zouden ontstaan ten aanzien van andere wetten, welke alleen door den toch wel zeer lossen'1 band van motief en doelstelling, met de Landbouwcrisiswet 1933 in haar verruimden vorm zijn verbonden, kan de Kamer onmogelijk als een ernstig bezwaar beschouwen Op grond van deze overweging hoopt de Kamer, dat de minister, die deze problemen toch ook vooral van de economische zijde be ziet, zal willen overwegen, of de arbitrage clausule in de bedoelde statuten kan worden hersteld. De wijziging van het Crisis-orga nisatie-besluit met betrekking tot deze ma terie, welke strekt om den dwang tot inlas- sehing van deze clausule in de statuten op te heffen, verzet zich anderzijds allerminst tegen de wederopneming van zulk een be paling daarin. Indien de minister bij nadere beschouwing alsnog tot de overtuiging zou komen, dat de oude toestand zonder bezwaar opnieuw zou kunnen worden ingevoerd, dan zou hij daar mede tegemoetkomen aan een onder de „ge- organiseerden" wijdverbreid en diepgewor teld verlangen. De voorzitter stelt voor, dit punt over te brengen naar de geheime agenda. De heer Bos (afd. kleinbedrijf) wijst op de tegengestelde belangen tusschen groot en kleinbedrijf. Waarom moet deze zaak nu verheimelijkt worden De voorzitter meent, dat er belangrijke punten zijn, die besproken moeten worden. Er moeten allerlei correcties in het concept worden aangebracht en daarom leent de aan- Bij Van Waesberge, Hoogewerff Richards N.y. is verschenen een handig en nuttig boekje. Het draagt tot titel „In veilige ha ven" en is bedoeld als een gids op het ge bied van de gemeentelijke bepalingen ten aanzien van het gebruik der havens e.d. Tot dusver werd aan de Havenverordening slechts bekendheid gegeven door plaatsing in het gemeenteblad. Nu deze verordening in haar nieuwsten vorm o.m. eene materie regelt, waarmede slechts weinigen geacht kunnen worden vertrouwd te zijn, n.l. die der brandbare vloeistoffen, is er in het bij zonder aanleiding voor meerdere publiciteit, gelijk de havenmeester, de heer A. Kort- landt, in zijn voorwoord verklaart. Het komt ons dan ook voor, dat deze gids, welke niet alleen bijdraagt voor de veilig heid van allen, die bij de scheepvaart zijn betrokken, doch ook de orde, veiligheid en netheid in de haven dient, in een werke lijke behoeft: voorziet. Het boekje, waarvan ook een uitgave met Engelschen en Duitschen tekst zal verschij nen, werd samengesteld door den heer C. de Groot, ambtenaar b(j het havenbedrijf. gelegenheid zich voor behandeling in ge heime vergadering. De heer Bos verklaart zich ten slotte ac- coord. Datum van ingang van den zomertijd. Bij brief van 31 Mei 1938 heeft de kamer de belangstelling van den minister van bin- nenlandsche zaken gevraagd voor de bezwa ren welke voor het bedrijfsleven zijn ver bonden aan de groote verscheidenheid, welke bestaat ten aanzien van de tijdstippen, waar op de zomertijd in verschillende ianden van West-Europa wordt ingevoerd. In dit ver band vestigde de Kamer toen de aandacht op de activiteit van de Internationale kamer van koophandel, welke op haar in 1937 te Berlijn gehouden congres tot de regeeringen het verzoek heeft gericht de mogelijkheid te onderzoeken, het begin en het einde van den zomertijd te doen samenvallen met het tijd stip, waarop de internationale zomerdienst regelingen onderling ingaan en ophouden te gelden. Op 25 Mei 1939 heeft de Kamer ver volgens ook de belangstelling van den mi nister van economische zaken voor dit pi° bleem gevraagd. ^„„enland- Thans is van den minister van bil\ sche zaken bericht ontvangen, da gemaakt tusschen Binnenlandsche Zaken, van Econ°mische Zaken en van Waterstaat De ministers er kennen de groote vooi e 'c aan uni ficatie van den datum van ingang van den zomertijd in Nederland, Belgie, Frankrijk en Engeland, in het bijzonder voor den inter nationalen handel en het verkeerswezen zou den zijn verbonden. Aan den anderen kant moet evenwel vol gens den minister niet uit het oog worden verloren, dat de bestaande regeling van den zomertijd een zeker evenwicht heeft gescha pen tusschen de op dit punt ten deele tegen strijdige belangen van handel en verkeer eenerzij ds en bepaalde takken van het land bouwbedrijf anderzijds. Het vervroegen van den datum van ingang zou dan ook, bepaaldelijk met het oog op de belangen van den landbouw, op niet ge ringe bezwaren stuiten. Hierbij voegt zich thans i\og de moeilijk heid, dat tengevolge van de huidige buiten gewone omstandigheden een vaste regeling op dit punt practisch niet mogelijk lijkt. De genoemde ministers zijn daarom van oordeel, dat voorshands het vervroegen van den datum van ingang van den zomertijd niet in overweging kan worden genomen. De voorzitter heeft vervolgens mededee- ling gedaan van de beëedigingen van make laars, experts, deskundigen, weger, meter, teller en ijkopnemer, zooals die in ons avondblad van Zaterdag j.l. zijn vermeld. Op de vergadering volgde nog een verga dering met gesloten deuren. Aangiften van 5 Februari 1940. BEVALLEN: M. Hortenstus geb. v. Seters d. E Punselie geb. Schol d. B. Ramaker geb. v Vliet z A. Quartel geb. Rienstra z. A. v' Santen'geb. Stomp d. A. Wolff geb. V. d. Werf d. C. v. d. Straaten geb. v. Dijk z. A. Vlaskamp geb. Teunissen z. F. v. d. Hoog geb. v. d. Broeke z. T. v. Houwelingen geb. Langestraat d. G. Engelaan geb. Kooij z. J. Beuman geb. Verhagen d. C. Kanselaar geb. Breur z. A. Kremers geb. de Jong z. - H. Becht geb. Oostlander z. - C. Draatgeb. Verschuur z. A. v. Werkhoven geb- neggei- man d. J. Westerling geb. nTu Visser geb. Troost d. J- g b' Mf9®r Z. - P. Pastoor geb. Duliemond d. - K. Tin tel geb. v. Klaveren d. 1 K geb. Jan- sen d M Schwiecker geb. Junker z. D. H v Campenhout ?fcJon* geb de Roock d. H- Heintjes geb. Scheep bouwer d - n' vBreur =eb' Onink z. - J. de Wit geb. Zwanenburg z. c. Hei) geb. Leeu- wangh d. D- V; d. Dungen geb. Kruys z. r Kouwen geb. Versteeg d. P v. Herwaar den geb- v- Bon"nel z, a. v. d. Ende geb. Terburg z. W. Spoelman geb. v. Gelder z. A. de Groot geb. Otto d. M. Vermeulen geb. v. d. Spuy z. J. Blok geb. Eising d. S. v. E(jk geb. Brouwers d. - M. Prlns geb. v. Loon d. N. Seton geb. Viergever z -- M. Pieterman geb. Hopstaken d. de Visser geb. Robiine d C. Strecfland geb Schwaab z. c. v. Ptnxtóren geb. v. Akelijen d. A. Mol- kenboer geb. Hannema z. S. Mout geb. v. Evsden ri C de Bie geb. Verloop d. M. Langenberg geb." Neef d. - W. Tempel geb. v. Diik ri M V. d. Starre geb. v. d. Linden z. - A de Jonge geb. v. d. Vlies d. - K. Bouw man geb Huisman z. M. Stok geb, Hordjjk d. G. Bonte geb. Molenaar z. A. v. Oo\) geb. Sieling d. P. v. Kleef geb. v. Buuren d. H Blaas geb. Braams d. M. Westerman geb. v. d. Eijk d. B. Beenen geb. v. Heusden d. j. de Putter geb. Kappers d. A. Verhoeff geb. Wagenaar 2 drs. M. Stam geb. v. d. Berg z. J. Vermeulen geb. Kappelhof d. K. Fricke geb. Touw z. M. Mentink geb. Crammer cl. W. Boudewtjn geb. de Gier d. OVERLEDENJ v. Veen, vrouw van G. J. v. d. Kuij 71 J. - J.' de Ridder, wede. van C. v. Driel 88 j. W. v. d. Brande, man van M. v. d. KuU 62 J. H. Hanselman, man van M. Schermer 67 j. A. Bennfjz°°a 14 j. M. v. d. Noord, zoon 11 J- lv's- /rouw van P. de Vries 68 j. S' Wed?- van v. d. Sande 75 j. L' Sc,hllti,zo™ 17 j. J. Aarden, dochter 5 J. Tjjbout, wedr. van A. de Buur 80 j. 5' E™ eveId' Kesch- man K Kalt 76 1. Koster, man van A. Haak 62 1 M. Francq, vr. van L. Thiels 33 j. M. Nieland, vr. van J. F. (je Thouars 78 j. p.' Roskam, wedr. van J. Moermond 79 j. G Hoefnagel, man van E. Boelhouwers 68 j. w. Hemelop, ongeh. vrouw 64 j. C. Lom- merse, dochter 5 maanden J. Opschoor, man van E. Stoppelenburg 56 j. K Bos, man van W. Silvius 69 j. j. Hinke, wedr. van P. Hal- kes 78 j. M. Wolf, wede. van P. Latooij 88 J. M. Vandenbergh. man van G. Smit 76 j. E. Saohs, ongeh. vrouw 46 j. G. Voordouw, zoon 16 d. D. Baan vinger, wede. van W. v. Riet 96 j. J. Bonninga, wedr. van H. Fister 57 j. G. v. d. Ende, zoon 1 j. H. v. Tol, wede. van P. v. Assendelft 80 j. R. de Vries, man van I. Koolstra 51 j. L. 'JVigmore, on geh. vrouw 78 j. A. de Rije, man van B. Bres ter 76 j. F. Pauls, vrouw van R. v. d. Sloot 71 j. J Peraag, wed. van J. Smits 75 j. P. Heijman, ongeh. vrouw 61 j. H. Schipper, dochter 9 j. E. Koning, dochter, 2 Jaar. Voorts als levenloos aangegeven kind van: A* Molenaar geb. Boog d. M. Visser geb. Schip pers 2 zns. P. Leentvaar geb. Visser z. M, v. Leeuwen geb. v. Os d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2