IS OP SURVEILLANCE MET DE „politie nr. hGt Frïcö-me^ op JLoogA, ee*i voaahixïtij vutfi éwotifeU STADSNIEUWS. LOOPUYT'S BANK. ROTTERDAM. DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 Wordt door Robaver overgenomen. DE „POLYANTHA" Als de Vereeniging provisie voorschrijft FRANKENLANDSCHE KRUISVAART. FINLAND-AVOND FEESTAVOND VOOR DE MILITAIREN. - KETHEL. PATER A. WOLTERBEEK O.P WEER THUIS. JUBILEUM. IN EEN BIJT GERAAKT. RIJKSPOSTSPAARBANK AANRIJDING LEZINGEN R. K. STAATSPARTIJ. DE PRINCEVLAG. BURGERLIJKE STAND. HET ONGEVAL OP DEN WESTZEEDIJK. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. CORRESPONDENTIE. Vredestichters, diplomaten, dierenvrienden en deurwaarders. DWARS DOOR DE IJSMASSA'S. Een S.O.S. Naar wij vernemen is het door de Rotter damsche Bankvereeniging gedane aanbod tot overname van aandeelen van Loopuyt's Bank door houders van een zoodanig bedrag aan vaard, dat eerstgenoemde instelling haar bod gestand zal kunnen doen Door de Vereemging evenwe?h KeCtenhandel te Amsterdam is haar vernlTehtN Schr«ven van 12 Februari 3.1 de Tniot opgelegd, aan particuliere houders C°mmissionairs) een provisie van brengen nominaal bedrag in rekening te Teneinde te voorkomen dat houders hier door schade zouden lijden, heeft de Rotter- damsche Bankvereeniging besloten den koers van overname van 102% te verhoogen tot 102% Retraite in eigen huis- Het was voor de derde maal, dat de Kruis vaart in de Frankenlandsche parochie in c'gea huls een retraite hield voor haar leden. Me zeer groote voldoening mag de leiding op deze jaarlijksche activiteit terugzien, wan wederom is deze retraite een groot succes geworden. De groote zaal in de Kruisvaart-burcht op de Lange Haven was zeer fraai als kapel in gericht en hier waren de deelnemers het grootste gedeelte van den dag bijeen rondom hun Koning in zijn Sacrament, om naar de boorden van den bekenden pater Helmer te luisteren en met hem te zingen en te biaden. In de vrije uurtjes werd er in de andere l°caliteiten de noodige beweging genomen ?nder de leiding van den nooit rustenden 0aljuw, geassisteerd door de baandeiheeren fn herauten. Alles werkte mee om deze re- Up te doen slagen en de stemming was dan °°k steeds 18 karaats in blijden kruisvaart geest. De hoofdmomenten werden bereikt in het mooie Marialof, waarbij ook de ouders tegen woordig waren. Glorieus straalde het beeld van Moeder Maria te midden van kaarslicht sDnnisIT en het wo°rd van Pater Helmer nooit t krachtig aan om b« alles Moeder te vergeten, zooals Moeder ons nooit vergeten zal! TUnfrf tweede hoofdmoment lag in de vroege Uinsciagmorgen, toen de jongens, waarvan de meesten weer aan het werk moesten, om vijf uur door de sneeuw naar de „Nachtmis" kwa men. Onder deze laatste H. 'Mis vereenigden allen zich aan de H. Tafel, om gesterkt met het Brood der sterken weer het leven in te gaan. Dit zijn steeds de mooiste momenten uit het Kruisvaartleven en het spreekt dan ook van zelf, dat er een fiere blijde stem ming viel te constateeren bij het gemeen schappelijk ontbijt, dat na de H. Mis in de burcht voor alle deelnemers was aangericht. v Het Ignatius-cohort van het Frankenland £an weer met groot vertrouwen in de toe- *°mst zien, want weer is gebleken wat met bhjden kruisvaartgeest en offerzin door de Kruisvaart kan bereikt worden. Groote belangstelling voor de expositie- Al hebben wij dan voor de zooveelste maal een „wintertje" en al ligt de sneeuw weer centimeters dik, de „Polyantha" staat geens_ zins in de kou. De groote bloemententoon stelling, welke aanstaanden zomer in het Volkspark wordt gehouden, mag zich inte gendeel koesteren in de warmte van de be langstelling der Schiedamsche burgerij. Ve len hebben zich nu reeds voorzien van toe gangsbewijzen. Allerlei symptonen wijzen erop, dat Schie dam reeds nu „Polyantha-minded" is. Een van de aardigste voorbeelden daarvan is wel de manier, waarop de Midza aan zijn clien tèle toegangsbewijzen verstrekt als premies, inplaats van de waardebonnen. Overigens is het niet alleen de Schiedamsche handel, die zich op de „Polyantha" geworpen heeft. Het spaarzegelsysteem van de „Mazon" in den Zeeuwschen kruideniershandel, dat jaar lijks vele Zeeuwsche afnemers in staat stelt een reisje te maken, heeft als voornaamste doel van van dezen zomer een reis naar Schiedam op het programma staan. Zoo duidelijk als hier, is tot nu toe nog gebleken, dat de tentoonstelling dezen zo mer vele Nederlanders naar onze stad zal trekken, met alle voordeelen voor de stad en haar bewoners hieraan verbonden. Het Schiedamsche vereenigingsleven is ook wakker. De Schiedamsche Wandelaar heeft het voorbeeld gegeven met het organisee- ren van „Polyantha"-wandelmarschen op 8 en 9 Juni a.s. Thans is ook de Schiedam sche Bond voor Lichamelijke Oefening, welke dit jaar haar tienjarig bestaan viert, in contact gekomen met het tentoonstellings comité, teneinde te beraadslagen over een ge zamenlijk te verzorgen groote opgezet ju bileum-programma, dat dezen zomer in het Volkspark zal worden uitgevoerd. Voorts vernemen wij, dat de Rotterdam- sche vereeniging voor vreemdelingenverkeer ten behoeve van de tentoonstelling beschik baar heeft gesteld een zilveren en een bron zen eerepenning. In voorbereiding. Het comité, dat hier ter stede is opge richt om de Schiedamsche burgerij in de ge legenheid te stellen op een gemakkelijke wijze uiting te geven aan haar sympathie voor het aangevallen Finsche volk, heeft in beginsel besloten op Donderdag 29 Febr. a.s. in het Passage Theater een Finland- avond en kort daarop een straatcollecte te organiseeren. Op de Finland-avond zal, of schoon het doel waarvoor gelden worden verzameld leniging van door bruut ge weld geslagen wonden niet uit het oog wordt verloren, eert programma worden uit gevoerd, dat de belangstelling van ieder waard zal zijn, ook die op dit gebied eenigszins verwend mocht zijn. Er zullen een of twee korte redevoerin gen worden gehouden; er zal een film over Finland worden vertoond, die niet al te veel tijd in beslag zal nemen en de kunst zal een niet onbelangrijke plaats op het programma krijgen. Zoo we reeds gemeld hebben bestaat het comité uit de heeren A. van Duinhoven, mo derne arbeidersbeweging, voorzitter; F. A. de Wolff, Nat. jeugdorganisaties, Frans Hals plein 28a, secretaris; G. Baron, Ned. Herv. jeugdbeweging, penningmeester; P. J. A. Baars, R. K. jeugdbond; P. Bakker, Gere formeerde Jeugdraad; A. v. d. Berg en dr. J. A. H. v. d. Berg, Roode Kruis; J. Huizin- ga, chef Passafe Theater; P. Soetens, Vrij-z. jeugdgroep; M. Stavenga, Schiedamsche pers c.a. A. M. Sunderman, Ned. Padvindersver- eeniging. De gelden, die verzameld worden, zijn be stemd voor het Nederlandsche Roode Kruis, dat in Finland een ambulance inricht. Woensdag 28 Februari a.s. zal in gebouw Eendracht een feestavond voor de alhier ge legerde militairen georganiseerd worden. Het geheele programma zal door militairen zelf worden verzorgd. Het bevat vóór de pauze een Non-Stop-programma en daarna 'n militaire klucht. Deze groep heeft reeds met veel succes in verschillende plaatsen, o.a. enkele malen te Rotterdam in het Chr. Mili tair Tehuis gewerkt. KOUDE AAN HET WESTELIJK FRONT. Op deze wijze uitgedost zijn Britsche soldaten aan het Westelijk front zoo goed mogelijk beschermd tegen ijzige koude, welke daar de laatste dagen heerscht. Pater A. Wolterbeek O.P. van de Haven- kerk, die eenigen tijd ter observatie in de Dr. Noletstichting heeft gelegen, zal heden avond het ziekenhuis verlaten. U?ariSe jongen is gisteren, erwijl hU op het ijs in de St. Anna Zusterstraat liep, üi 'Jt geraakt. Door een onbekend ge- a is hij in de distilleerderij van de firma W. birmengebracht en bjj de kachel te dr°8®£ De 'i°nsen heeft tot dusverre geen lichamelijke gevolgen ondervonden. DE IJSBAAN HEROPEND. "Vanmiddag heeft de ijsbaan haar poorten heropend. Het heeft wel lang geduurd maar de baan is dan ook prachtig. De ^°PPeraars die vonden dat het te lang duur- hlTl de haan geopend werd, zullen na een niet toe moeten geven dat hun wachten lancr i.°°r biets is geweest. De baan is nu, g het blijft vriezen, weer iederen middag en avond geopend. Donderdag a.s. herdenkt de heer D. Veen- kant, directeur van Van Gend Loos te Schiedam, den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij deze firma. Sinds een jaar is de jubilaris directeur te Schiedam. Hij begon zijn loopbaan te Venlo, vandaar werd hij overgeplaatst naar het hoofdkantoor te Utrecht en daar vandaan ging hij als directfeur naar Kuilenburg. Van deze plaats ging hij naar Schiedam. Op het kantoor der posterijen te Schiedam is in den loop der maand Januari 1940 inge legd 80.872.43 en terugbetaald 44.513.80. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 36.358.63. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 79. Op den hoek van de Gerrit Verboonstraat er. de Lange Nieuwstraat vond een aanrij ding plaats tusschen een autobus, bestuurd door J. v. R. te Vlaardingen en den wiel rijder A. S. te Schiedam. Het rijwiel werd licht beschadigd. Naar wij vernemen, overweegt het bestuur der R. K. Staatspartij gedurende dezen win ter een 3-tal lezingen te organiseeren in be sloten kring voor daartoe genoodigden. Tot de genoodigden zullen behooren de R. K. gemeenteraadsleden en hun opvolgers op de lijst, besturen van diverse organisaties, de afgevaardigden naar de kringen, de bestuurs leden van de afdeeling, jongerenafdeeling, propagandaclub, de oudere kernleden en enkele particulieren. De eerste bijeenkomst vindt plaats op Dinsdag 20 dezer in den R. K. Volksbond. Als spreker treedt op Mr. F. Bach, lid der Tweede Kamer en directeur van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Onderwerp: „De Middenstanders en de Politiek". De twee andere onderwerpen zijn: „De Arbeiders en de Politiek" en „De grootwerkgevers en de politiek". ®il of V0or achtens wetten of verordeningen E''schreven en andere officiëele 11 aankondigingen van het Ge>neentebestuur. af. HiNö£RWET. Ingekomen is een verzoek van de N V. guim 10r ,.e lbuizenfabrick om ver- fahV?g t0t UltbrClding van de metaalbuizen- kari c'a' in h Pand Duitenhavenweg 52, aster Sectie L nos. 2488 en 2958, door JPhiatsing van 28 electromotoren van totaal d '0 P-K. 4. it26 K.W., dienende voor het Uven avn diverse arbeidswerktuigen, zulks tnt Tei?'iJdering van 6 electromotoren van vA 5 29''30 K.W., drijvende di va a^beidswerktuigen, met verplaatsing dyn 2 electromotoren van resp. 8 en 3 P.K., marnde een s<;huurtrommel en een schuur- t-Chlne en met vervanging van een stoom- ëej1, van 5 M2' verwarmingsoppe'rvïak d~o'or £.Van 12 M2. taru Yerzoek is met de bijlagen op de Secre- On gemeente ter visie gelegd. miP Dinsdag, 27 Februari 1940, des voor- leeenh 8 ten 11 ure zal ten Raadhuize ge- l0'd worden gegeven om bezwaren gen het toestaan van dit verzoek in te nngen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 13 Februari 1940. Donderdag 29 Februari a.s. houdt de afdee ling Schiedam van de Princevlag in gebquw Eendracht haar jaarvergadering. Er is verder besloten den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana met een feestavond te vieren. Op de telegrammen die ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix zijn ver zonden, werden de navolgende antwoorden ontvangen: „^!!lMaiesteit de Koningin heeft mij op- g f "v ledcn der Afdeeling Schie- dam der Vereeniging „De Princevlag" Haar dank o e rengen voor de aangeboden gelukwenschen met den verjaardag van Prinses Beatrix. Patriculier Secretaris yf; de Koningin, (w.g.) HEEMSTRA. In opdracht van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Jdlla£a en Prins Bernhard heb ik de eer het Bestuur en den Leden van de Afdeeling Schiedam van de Vereeniging „De Princevlag Hunnen dank over te brengen voor de gelu wen- schen, Hunnen Koninklijken Hoogheden aangeboden ter gelegenheid van den ver jaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix. De Particulier Secretaris, (w.g.) BAUD. GEBOREN. Cornelia A., dochter van P. Brouwer en E. A. Hofland, Vlaard.dijk 269 Willem, zoon van D. Hoogendijk en C Versluis, J- A. Alb. Thijmstraat 10 Aart zoon van A. Overheul en J. van Rhijn, Heen- vlietschestraat 39 Raphael P. C., zoon van j j. G. de Maeijer en M. Th. C. Wösten B. K. laan 30 Cornelis M., zoon van J. A. A. Broxks en E. v. d. Kamp, L. Achterweg 34 Adriana A., dochter van A. H. J. Nie- berg en A. Flipse, Maasstraat 15. OVERLEDEN: H. A. M. Helders, 58 jaar echtg. van J. M. Fredriks, L. Costerstraat t G. van Logchem, 66 jaar, echtg. van J. van Drent, Broersveld 113 A. Vethaak, 84 jaar, echtg. van W. Maan, Hoofdstraat 183 G. Zomerdijk 64 jaar, wed. van J. F. van 't Vlie, Rot.dijk 70b. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen BURGERWACHT. Zaterdagavond zijn op de banen der Ke- thelsche Burgerwacht de gewone jaarlijk sche presentie wedstrijden begonnen. Als is dit betrekkelijk een gewone voortzetting der wekelijksche oefeningen, toch brengt deze wedstrijd, welke 13 weken duurt, spanning onder de schutters. Ruim 30 schutters lieten zich hiervoor inschrijven, het aantal heeft geleden door de mobilisatie. De prijzen zul len weer bestaan uit luxeprijzen en genot middelen. Geschoten werd met K. S. O. in drie verplichte standen. Vaste baan en sjoel bak zijn aanwezig voor attractie en om geld in de la te krijgen. Begrafenis van bet slachtoffer J. P. Langerak. In de kerk van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan werd hedenmorgen door kapelaan J. Dorbeck de Requiemmis opge dragen voor den heer J. P- Langerak, een der drie slachtoffers van het noodlottig ver keersongeval op den Westzeedijk. De heer Langerak was in dienst bij den Gem. Technischen Dienst, welke bij de uit vaart vertegenwoordigd was door ir. J. D. Quak en ir. H. Broersma. De Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", waarvan de overledene lid was, was vertegenwoordigd d,oor den hoofdbestuurder, den heer P. G. Pattijn, terwijl namens het afdeelingsbestuur aanwezig waren de heeren J. Dits, A. van Deursen en A. J. Nuyen. Ook op de R.K. Begraafplaats, waar de absoute werd verricht door Pastoor H. van den Burg, was de belangstelling zeer groot. Het vaandel van St. Paulus trok in den rouwstoet mede. De afdeeling Rotterdam van „Eenheid door democratie" zal Woensdag 14 Febr. in de groote Doelenzaal een openbare bijeenkomst houden. Als sprekers zullen optreden Prof. Ir. W. Schermerhorn, algemeen voorzitter van E. d. D., mr. G. E. van Walsum, lid van den gemeenteraad, prof. dr. J. E. de Quay, lid van de Centr. Commissie v. O. en O., mr. M. van der Goes van Naters, lid van de 2e Kamer en mr. W. C. Wendelaar, eveneens lid der Tweede Kamer. Vanmorgen om kwart over negen is op de Veemarkt de veekoopman T. C. v. d. D. uit De Lier door de koude bevangen. Per auto van den G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Tijdens het schaatsenrijden op den Kra- lingsche Plas is de alhier gelegerde militair W. Snoeienbos komen te vallen. Met een hoofdwonde en een hersenschudding is hij door een militaire ambulance vervoerd naar het Centraal Militair Hospitaal, waar hem voorloopig hulp werd verstrekt. Later is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht ter verpleging. Tijdens werkzaamheden in de fabriek van de N.V. van Waning aan de Nijverheid straat kwam de 15-jarige H. Proost uit de Lijnzaadstraat te dicht bij een fel brandend kacheltje. Zijn kleeren raakten in brand, doch de vlammen konden spoedig worden gedoofd. Hij had evenwel brandwonden aan het lin kerbeen bekome i en moest per auto van den G.G.D. naar het Zuider Ziekenhuis worden vervoerd. Daar is hij ter verpleging opge nomen. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... 13 F e b r.: Tivoli-schouwburg, Nummer 6, (Residentietooneel), 8,15 uur (bov. 18 jaar). 14 Febr.: Tivoli-schouwburg, Nummer 6, (Residentietooneel), 8,15 uur (bov. 18 jaar). Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). 15 Febr.: Doelen, Concert Haarl. Orkest Vereeniging, 8 uur. 16 F e b r.: Doelen, Philh. Orkest, 8.15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 Februari in: Thalia, De kleine Theresia van Lisieux; Grand: De regen kwam (volw.); Luxor: Maria Ilona; Lumière; 't Sal waerachtig wel gaen; City: Volledige bekentenis (boven 18 jaar); Studio: De vrouw met het masker (volw); Scala: De wereld waarin wij leven (volw.); Colosseum: Boefje en Lach of ik schiet; Prinses: De bak- visch en Verdachte sta op (volw.); Corso: Andy Hardy wordt verliefd (boven 18 jaar); Capitol: Wie is de vader? (boven 18 jaar); Ooster: De Oceaanvlucht en Je kunt het toch niet meenemen; Victoria: Boefje en Kinderen der wildernis; Centraal: Boefje en Onze Kon. Marine; Harmonie: De verloren zoon en ver zekering dekt de schade (volw.); Asta: Luchtduivels der marine en Sterren boven Arizona (boven 18 jaar); Olympia: Het spook achter de coulissen en Pioniers van de prai rie (boven 18 jaar); Arena: Rijkdom is geen schande (boven 18 jaar); Cineac: Actualitei ten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 10—'17 en 1922 uur. Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart) Kunsthandel Gebr. Koch: werken van Eugène Lücker (tot 29 Febr.) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schiderijen en teekeningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Schol ten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage-theater: Leven in de brouwerij en De koning der cowboys (boven 18 jaar); Mo- nopole: Jongsstad en Tumult in Chicago (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 13 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). H. A. J. de B. te S. Zij blijft Hongaarsche tenzij ze binnen een jaar na ontbinding van het huwelijk overeenkomstig artlcel 8 der wet op het Nederlanderschap kennisgeving loet aan den burgemeester, dat zij weer ederlandsche wenseht te worden. Als zij longaarsche blijft, zou ze theoretisch uitge rezen kunnen worden, practisch zal dit ech- .er niet voorkomen. WAAROM zouden we het niet eerlijk bekennen Nieuwsgie righeid naar den ijsgang in de rivier en de Siberische toestanden in de havens had ons op de „Politie III gedreven. Maar het ijs is bijzaak ge worden, nu we het prachtige werk van de Rotterdamsche Rivierpolitie heb ben aanschouwd. Want wie zou hebben vermoed, dat „de sterke arm van het water" nog een waar weldoener der menschheid kon zijn, vredestichter, diplomaat, dierenvriend, paedagoog enz. Wie dat ervaren heeft, vergeeft gaarne, dat hij ook nog het minder sympathieke vak uitoefent van deurwaarder. De „Politie III" is de eenige, die bij zwaren ijsgang in de-vaart is. Ze is gebouwd met een extra dikke voorplaat en heeft tot nu toe werkelijk geboft. Ze moet nu dienst doen voor zes, want de andere vijf politiebootjes liggen lui aan den paal gemeerd en wachten open water af. De „drie" is practisch 24 uur in de vaart en is in dezen alles overtreffenden win ter slechts één schroef kwijt geraakt. We krijgen een doel- We zijn net van wal gestoken, zonder eigenlijk doel, als een man in uniform naar den wal komt geloopen en zijn handen tot een trechter vormt: „In Waalhaven.. Zweedsche boot bij Corn. Swarttouw.bemanning in cantine.. wil niet mee naar zee!" „Dat zaakje zullen we even opknappen! zegt inspecteur H. van Boxtel, die onze gast heer en gids is. En meteen ronden we al naar stuurboord, de Nieuwe Maas in, waar het water juist van ebbe is de millioenen ijs- schollen en brokken een gigantische legkaart gelijken, die solidair in de richting van den Hoek afdrijft. Tientallen meeuwen vlerken om ons heen, als zijn ze dankbaar voor het halfje brood, dat hun zooeven uit een venster van het Bureau der Rivierpolitie door den chef hoofd-inspecteur J. Riedijk, in brokken is toegeworpen. De schotsen bonken en hameren tegen den voorsteven van het ranke bootje, dat hoog stens 'n goede honderd ton groot is. Maar dit is nog niets, vergeleken bij wat ons in de Waalhaven te wachten staat. Een groote school waterhoentjes, welke zich op de ijs- hompen laat meewiegelen, is al even be- geerig naar amechtige vischjes, die komen luchthappen als de meeuwen. We zien ook een enkele kokmeeuw grooter dan een gans, als een kat op de loer liggen. „Zot, dat je heelemaal geen aalscholvers meer ziet", zegt onze gids. En dan vervolgt hij, wijzend op de tot werkeloosheid gedoemde vloot van Rijn- en binnenschepen: „Zielig gezicht, niet?" Maar ook de zeevaart is deerlijk gehandi capt. Voor den oorlog had de Rivierpolitie d® handen vol met binnenkomende schepen voor passencontrole e.d., thans komt er slechts nu en dan een schip binnen. Toch zijn er nog hardnekkige vaarders van alle natio naliteiten, alleen Duitschers laten zich niet meer zien. Vandaag is de „Serooskerk" door Dirkzwager gesignaleerd, maar vermoedelijk is 't de eenige boot, die vandaag den Water weg binnen vaart. De G.G.D. te water. Terwijl we dwars door de eindeloos voort stuwende ijsmassa onzen koers nemen, loodst inspecteur van Boxtel ons een dekcabine in. Hier bevinden zich eenige brancards van het type, zooals ze door den Geneeskundigen Dienst worden gebruikt. Vijf gewonden kun nen er vervoerd worden. In dat geval komen de brancards aan. kettingen te hangen, om schokken te vermijden. Arbeid onder hijschkranen en in ruimen brengt onnoemelijk veel gevaren mee. Een ernstig ongeval aan boord van een op stroom liggend zeeschip is lang niet zeldzaam. Dan wordt de stoomfluit in werking gesteld, het sein, dat er assistentie noodig is. En alle om liggende schepen doen aan het concert mee. Een caféhouder aan den wal of een portier van een maatschappij wordt er opmerkzaam door. Hij belt het Bureau van de Rivierpolitie °P en twee seconden later komt de korte golfzender van het bureau al in werking. „Hallo, Politie III, aan paal zooveel in de Waalhaven is een ongeval gebeurd!" Men ver zekert zich, dat het bericht goed is.overge komen en belt dan het Ned. Havenbedrijf op, dat hulp op komst is. In den top van een der kranen wordt dan een licht ontstoken, schij nend op een rood vlaggetje en het fluitcon cert houdt onmiddellijk op. Aan boord weet men nu, dat de Rivierpolitie op komst is. Volleerde verplegers als ze zijn, verleenen de agenten spoedig de eerste hulp, brengen de gewonden naar het Bureau en daar staat reeds een gerequireerde ambulance-auto van den Geneeskundigen Dienst gereed. Is er directe doktershulp gewenscht, dan is ook een arts of chirurg gewaarschuwd en zoo noo dig kan in de operatiekamer van het bureau, die bijna volmaakt is ingericht, zelfs een noodamputatie verricht worden. Titanenstrijd met het ijs. Knarsende schokken tegen den boeg nood zaken ons houvast te zoeken, willen we het evenwicht niet verliezen. We bevinden ons in de monding van de Waalhaven. Het geraas lijkt op het donderend geweld van een groo- ten waterval, maar nog snijden we door de ijskoek heen, langs een mijnenveger, die langszij van den gespierden kompaspaal het kompas laat stellen. De worsteling van ons bootje is een titanen strijd. Al die duizenden grillige schollen en bonken en pieken hebben door de hernieuw de vorst weer het contact met elkaar gevon den. We stoomen achteruit en rammeien on ophoudelijk. Zullen we het lot ondergaan van dat petieterig vrachtvaardertje daar midden op stroom? Dat zit daar als Heemskerck op Nova Zembla. De schipper a&n boord staat in zijn kajuitje meewarig uit te kijken. Hij is as en schroef verloren en is op hulp van an deren aangewezen. Indien noodig gaan we er straks op af. Eerst moeten we zelf vrij baan maken en den kapitein van het Zweedsche schip as sistentie verleenen. Hij is bezig uit te klaren en het schip gaat zee kiezen. Zeker zeven man van zijn crew vertikken het aan boord te komen. Angst voor de komende gevaren? Wie zal het zeggen. De gummiknuppel blijft in ruste, Inspecteur van Boxtel en zijn mannen gaan op stap, den wal op. Een trouw lid van de bemanning gaat mee om zijn kameraden aan te wijzen. In de cantine zijn de weerbarstigen niet meer. Ze zijn naar een café'tje gegaan, ergens op Heijplaat. Daar trekt de stoet heen en twee toevallig passeerende rijwielagenten sluiten zich aan. Zal dit geval met den gum mi-knuppel opgelost worden? Maar dan kent men onze Rivierpolitie niet. Ze stappen het cafétje binnen en achteraan, tegen den wand, zit het zevental. Het Holland- sche bier heeft zijn uitwerking niet gemist. Inspecteur van Boxtel stapt op hen af. Hij lacht, maakt een grapje, klopt den een na den ander op den schouder en brengt de ruwe zeelieden direct op d'r gemak. En de andere mannetjes van de politie doen mee in dit koor van gemoedelijkheid en bonhomie. „Neen, niemand gaat in de ./ceien!" verzekert hij in 't Engelsch een jongen kerel, die daar bang voor is. En dan gaat het heele stel mee op stap, nu zelf vol kwinkslagen, mak als lammetjes. De 51-jarige bootsman met inspecteur van Boxtel voorop. „You'll shake hands?" vraagt hij den man der wet, die onmiddellijk toegrijpt. „It's the fault of the captain! Sorry, 1 made you trouble!" En dan vertelt hij in vrij goed Engelsch de reden van hun opstandigheid. Eerst had de first mate in Londen hun geld opgemaakt en gisteravond had de captain uit- beffiling der gages beloofd, maar was niet komen opdagen. Gisteren nad de kapitein tijd genoeg, nu wij. Leer om leer! Aan boord gekomen wordt de crewlij st gecontroleerd. Alles is aan boord. „Maar dan ook direct de loopplank binnengehaald!" ge last de inspecteur. En als we een minuut la ter op de „Drie" zijn, heeft het Zweedsche schip ook al den wal verlaten en wordt ri- vierwaarts gesleept. We kunnen nog zien, hoe aan boord van den Zweed even een handge meen ontstaat, dat spoedig is bijgelegd. En dan varen we naar het vastgevroren vracht vaardertje om eventueel hulp te bieden. Maar de schipper wenkt. Het is niet noodig. Een sleepboot is op komst. Ware vrienden van de meeuwen. Opnieuw moet ons bootje als ramei ge bezigd worden, willen we er door komen. De meeuwen op de schotsen schijnen ons uit te lachen, maar mogelijk lachen ze straks niet meer. Want als ze te lang blijven zitten, vrie zen hun pooten vast en wanneer het ijs gaat kruien, worden die pooten finaal afgesne den en vinden ze een wreeden dood. Ook wil het voorkomen, dat ze met het onderlijf vast vriezen. De politiebootjes ontmoeten de die ren vaak in dien hulpeloozen toestand. Dan luidt het parool als er even tijd voor is: „Jongens, we gaan meeuwen redden". Met warm water worden de vogels voorzichtig losgeweekt en aan boord genomen om by te komen. Zijn ze genezen, dan vliegen ze van zelf wel weg. Nu varen we op surveillance. Bij de Ba- rendrechtsche haven heeft een beurtschip met zwakken motor den strijd tegen het yc moeten opgeven. We helpen den eenzame. We stoo men er omheen en breken een geul open. Nog gaat het niet, maar we t elpen opnieuw. Een dankroep bewijst, dat de beurtschipper ge- holpen is. En net willen we onzen weg door de ri vier vervolgen, als de bel van de radio rin kelt. Er is een S.O.S. gekomen voor een ser geant aan boord van den mijnenveger. Tien minuten later zijn we terug bij den kompas- paal, waar de oorlogsbodem alsmaar als 't ware om zijn as draait. De commandant wordt verwittigd en we zullen wachten tot de opgeroepene zich verkleed heeft. In afwachting gaan we een eind vit de buurt. Zoo'n groote staalmassa vlak in de buurt zou de kompasnaald doen afwijken. Hoe dat stellen van het kompas in zijn werk gaat? De steller oriënteert zich naar vaste steunpunten aan den wal, kerktorens, fa- brieksschoorsteenen enz. en kan aldus den juisten stand van het kompas bepalen. Een kwartier later wordt de sergeant aan boord van de „Drie" genomer en dan gaat het terug naar den wal,waar hij p' - tram het station kan bereiken en mogelijk reeds spoe dig aansluiting vindt naar Den Helder, waar de gezondheidstoestand van zijn vrouw zyn aanwezigheid noodig maakt. En als we dan nog even een binnenschip hebben aangeklampt, welks schipper in het politieblad gesignaleerd stond voor eenige guldens boete of zooveel dagen „zitten" en het geld in ontvangst is genomen, keeren we weer huistoe. Het is een merkwaardige en interessante tocht geweest, welke ons den arbeid van onze Rivierpolitie beter heeft doen kennen en. waardeeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1