s STADSNIEUWS. Oefent nooit critiek met eenvalsch hart VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 DE AMBACHTSSCHOOL Tentoonstelling en openbare les. DE FINLAND-AVOND. EEN PROPAGANDAFILMPJE VOOR DEN bloedtransfusiedienst. KRUISVAARDERS VAN FRANKELAND NAAR jongensstad. BRUTALE INBREKER AAN HET WERK. ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939.. KETHEL. ROTTERDAM. Pater A. Timmers S.J. jubileert DE MIJN VOOR CINEAC. ..BOEFJE" IN PASSAGE-THEATER R. K. SCHAAKVER. s. b. O. w £7el~A- de Jong 1-° t' ÜfmTanrJ' St®ens 1-0 DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. VOOR FINLAND. OCEANOGRAFISCH onderzoek. Gala-avond in Tivoli- Schouwburg. R'DAMSCHE bond van BURGERWACHTSCHIETVEREEN. s.s. „BEEMSTERDIJK" AANGEKOMEN. Der diepe bekkens in het Oostelijke gedeelte van den Indischen Archipel. VOOR DE MILITAIREN. BOND ZONDER NAAM. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HAARLEMSCH ORKEST TE ROTTERDAM. Een uitvoering van prachtige kwaliteiten. PRIESTERFEEST VAN PATER A. VERMEULEN S.J. V-'r. f '0.rM- Gisteravond heeft in de bestuurskamer van de Ambachtsschool de officieele ope ning plaats gehad van de j aarlij ksche ten toonstelling en openbare les. De belangstelling voor deze opening was groot. Wij merkten o.m. op Mr. J. J- v- d. Lip, burgemeester van Kethel; G. A. Groote. haar, inspecteur van het Nijverheidsonder wijs, vele raadsleden, mej. M. v. d. Ven, oud-directrice en de tegenwoordige direc trice en verschillende leeraressen van de huishoud- en industrieschool en verder ve le leeraren. De voorzitter Ir. W. A. Hoek heette allen welkom en deelde mede, dat de burgemees ter bericht van verhindering had gezonden. U weet waar het om gaat. De ambachts school wordt de grondslag gelegd voor e beterd. Wie van ons kent grooter zege an luist de arbeid. Als die arbeid een v w°rdt is het weer anders. Dan ui e ^eer alleen de arbeid van de sp 2 de bezieling. Vaklui moet me schoolQrwd0rdt de? grondslag gelegd voor de verdere toekomst De leergierigheid van de ï°ngens wordt er wakker geroepen. Spr. ^ingt er bh de ouders op aan hun kinderen een vak te laten leeren. Dank brengt spr. aan den directeur en de leeraren voor alles Wat zij voor de jongens gedaan hebben. Dan verklaart spr. de tentoonstelling voor ge opend. Weth. JDinkejaar zeide, dat het gemeen tebestuur met interesse en belangstelling kijkt naar het werk van directeur en leeraren. Het gemeentebestuur staat buitengewoon sympathiek tegenover het ambachtsonder- wijs. Het is niet alleen in het belang van den arbeider, maar ook van de overheid en van ons land. De strijd om het bestaan is groot. Hoe beter bewapend men in den strijd komt hoe beter de plaats is, die men in kan nemen. Het gemeentebestuur juicht het toe dat er een tentoonstelling gehouden wordt. Dan kan een ieder zien wat er gepresteerd is. Ook is er werk tentoongesteld van de avondschool. De samenwerking tusschen de ambacht- en de avondschool is goed. Een verheugend teeken is het volgens spr. dat ce ambachtsschool bezocht wordt door 500 avondschool door 600 jongens. Spr. dankt directeur en leeraren en spoort hen aan zoo door te gaan. Wij moeten groeien zelfs zoo dat als wij de nieuwe school in trekken plannen moeten gaan maken voor een tweede school. De directeur de heer P. Klapwijk heeft namens het personeel dank gezegd voor de vriendelijke woorden. Spr. verzekert dat de animo van het werk niet zal verflauwen. Deze tentoonstelling is de eerste die valt in de twee jarige cursusduur. Spr. bespreekt dan de tentoonstelling. Er is veel gePres~ teerd m de korte tiid Er heerscht een leervakkenen bi technisch-theoretische Verschm i belangrijk gewijzigd, mndoii de firma's zonden ons opmeet- en- Tot slot hoopt spr'. dat de ten toonstelling mag slagen. r' A. Hoek heeft de spreker dank ,.'e den heer Grootehaar spreekt hij woorden van dank voor zijn medewer king en hoopt dat het bestuur daar ook in de toekomst op mag rekenen. Hierna maakten de aanwezigen een rond gang over de tentoonstelling. Deze bood weer dezelfde aanblik als vorige jaren. Op de parterre werd de openbare les gegeven. Hier toonden de jongens wat zij reeds pres teerden. Op de eerste etage is de tentoon stelling' ingericht met werk van de nij- VerheidsdagSchool. Mooi werk is hier te *'en" Fraaie teekeningen zijn vooral veel te Cuidelijk is het verschil tusschen de tee- ouingen van vroeger en de teekeningen Van heden die genormaliseerd zijn. Verder is er Eoed en degelijk timmer-, schilder-, fmeedwerk enz. te zien. Op de tweede etage ls de tentoonstelling van werk van de avondschool. Ook hier is fraai werk te zien. Een bezoek aan de tentoonstelling is zeker de moeite waard vooral voor den vakman. Zooals reeds eerder gemeld, zal deze week Zoowel in het Passage-Theater als in het Theater Monopole een Propaganda-fiimpje Van den bloedtransfusie-dienst van het Ne- der'andsche Roode Kruis in het voorpr0_ gramma worden vertoond, v.,. Verband hiermede zullen door Roode ters u-^chen bij den ingang van de Thea- Ep hjetten aan de bezoekers worden uit- srh-i l daarop zij, die zich als „donor be- Vp baar wülen stellen, de noodige gege- eHs kunnen vermelden. In de pauze zullen cze biljetten dan weer door de Roode Kruis-mensehen worden ingezameld. hierbii Van beide theaters hebben hierbij hun volle medewerking toeeczeed waarvoor de Werfcommissie te Schiedfm bijzonder erkentelijk is. aam kruisv, 'aarders ons mee te deelen dat de Zaterdaem^ Van het Frankeland morgen, kleed in ?g om kwart voor twee, ge- Se Haven otni aan de burcht op de Lan- Sezameniiii,m0eten zijn" Vandaag gaan ZiJ Hoog... f naar Monopole-theater op de zuilen da waar zij de film Jongensstad bij n wonen. BURGERLIJKE STAND cS°REï Marinus F. M., z. van N. G. -Lie,!? jC' Wegman, Halleystraat 28 B°erhavelaln V' S™™6" en E' M' a^0 P°lder e t J" Nicolaas, z. van S. Le- at,nes z Seger, Boerhavelaan 1. Jo- man, B^rhave/' L en N- Koender~ si WDEvRnTROUTWD: A' van Breda 39 j. en p.1' en A da Li®fde 30 i- w. Weergang Pfjan a4 f H. Dielemans 27 j. j. Kop- S°e.dvolk as" Hollander 22 j. J. W. C. Heijster 2, en M. F. Markus 24 j. J. F. en J. M. H. Boekhorst 24 j. GEHUWr,08 35 1 en J' K" W' Bo1 25 Van der Mr>"*.E' M' Baerveldt 24 j. en H. A. OVERLEDEN 5 J' Dwarsstraat 3 J- M. Schuurman 64 j., Het voorbeeld van Vlaardingen. De sympathie van het Nederlandsche volk dat blijkt uit alles gaat uit naar Finland, het kleine land met zijn eeuwen oude cultuur en zijn sportieve bevolking. Hier ter stede worden zelfs drie Finland- avonden achtereen gehouden: Woensdag sprak dr. Wicherink voor padvinders en Oudejrcommissie van school L; gisteravond ds. J. W. Tonsbeek voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen en hedenavond zullen een viertal predikanten in de Oosterkerk het woord voeren over Finland en den strijd, die daar gestreden wordt. De groote Finland-avond" volgt echter op Donderdag 29 Februari a.s. in het Passa ge Theater. Dan zal de burgerij van Schiedam in de gelegenheid worden gesteld op een pretige wijze iets bij te dragen voor de uitzending door het Nederlandsche Roode Kruis van een ambulance naar Finland. Zoo'n ambulance de ervaring op den Balkan en in Abessinië heeft dat geleerd verslindt geld, ook al wordt zij met de bekende Hollandsche degelijkheid beheerd. Er moet dus veel geld bijeengebracht wor den om het Nederlandsche Roode Kruis zijn sympathieke taak te kunnen laten vervullen. En ook Schiedam zal daarvan een portie voor zijn rekening willen nemen. Vlaardingen gaf reeds het goede voor beeld: Een straatcollecte daar bracht 1500 op een Amerikaansche verkooping op een Finland-avond 240. Als men die bedragen met twee vermenigvuldigt, en dan bij elkaar optelt, verkrijgt men de som, die Schiedam minstens moet bijeenbrengen! Het zal den Schiedammers gemakkelijk worden gemaakt om te offeren! Dat kan door straks toegangsbewijzen voor den Finland-avond op 29 Februari a.s. in het Passage Theater aan te schaffen wat van Maandag af mogelijk zal zijn en door op Zaterdag'2 Maart mee te helpen de collecte te doen slagen. Voor den avond van 29 Februari wordt een goed programma samengesteld: rijk aan af wisseling en zoo, dat ieder met genoegen naar het gebodene zal luisteren en kijken. Twee kasregisters gelicht- In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een brutale inbreker zich toegang ver schaft tot twee aan elkaar grenzende winkels aan den Rotterdamschedij ka van de firma Thom. Vink en van de firma Bobbe. De in dringer heeft zich de toegang verschaft langs de achterzijde van het pand. Achter de tuinen van de panden loopt een brandgang die te bereiken is vanaf het hofje aan de Buiten havenweg. Door de vorst sloten de tuin deuren niet goed. Hiervan heeft de indrin ger gebruik gemaakt. In het pand van de firma Vink blijkt de ongenoode gast zeer kalm te werk te zijn gegaan. Een deur die hem in den weg zat heeft hij niet gefor ceerd. Kalm en op vakkundige wijze heeft hij de ruit uit die deur gelegd en zonder iets te beschadigen zette h;j dit in de keuken. In de winkel heeft hij het kasregister ge opend, door een flink bedrag aan te slaan. De inhoud, die niet bijzonder groot was, heeft hij meegenomen. Verder heeft hij een mis siebusje dat aan de kassa hing geopend en geledigd evenals een busje dat bij de tele foon hing. Uit een vitrine heeft hij nog een tweetal sigarettenkokers meegenomen. Dat de ongewenschte klant kalm gewerkt heeft wordt wel bewezen door het feit, dat hij zelfs van het toilet gebruik heeft gemaakt. Ook bij de firma Bobbe is hij op dezelfde wijze binnengekomen. Hier heeft hij het kas register geledigd. Verschillende waardevolle dingen liet hij onaangeroerd. Daaruit blijkt dat het hem alleen om geld te doen is ge weest. Laatste verantwoording. Bij de laatste verantwoording van het plaatselijk comité van het algemeen steun comité 1939 kan nog een gift van 1000 ge meld worden. Bij de Spaarbank Anno 1820 is aan gif ten nog binnengekomen: A. G. de Z. ƒ5; G. v. D. ƒ4; mej. M. M. v. d. S. ƒ20; N.V. W. F. 1000. Er is nu een netto bedrag van totaal 3633,97. Hiervan komt 10 pet., dus 363,40 ten goede van het plaatselijk co mité voor bijzondere nooden. De rest wordt afgedragen aan het algemeen steuncomité te Den Haag. Een buitengewoon resultaat heeft deze collecte in Schiedam gebracht. FILMAVOND. Uitgaande van het bestuur van den R. K. Volksbond, afd. Kethel zal Woensdag 21 Fe bruari een propaganda-filmavond worden ge geven in het Vereenigingsgebouw t. o. de R. K. Kerk. Er zal een Amerikaansche teekenfilm en een geluidsfilm vertoont worden. Woensdagmiddag zal de film voor de schooljeugd gedraaid worden. HET WIT GELE KRUIS. 1 Moeder-cursus. Vanwege het Wit Gele Kruis zal dit jaar weer een Moeder-cursus worden georgani seerd. Aangemoedigd door de groote deelna me van de vorige cursus heeft zij ook nu weer Zr. A. M. Hoskam, hoofd-enquetrice van den Z. H. Bond van het Wit Gele Kruis bereid gevonden ook nu weer de leiding van den cursus op zich te nemen. In het R. K. Vereenigingsgebouw zullen de 9 lessen wor den gegeven. De cursus is toegankelijk voor alle meisjes en vrouwen boven de 18 jaar en vangt aan op Dinsdag 2 Maart. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondag a.s. zal pater A. Timmers S.J. in de parochie van den H. Ignatius (De Zaaier) zijn koperen priesterfeest vieren. Vandaag is het eigenlijk de dag, waarop pater Timmers, die thans kapelaan is in de kerk aan de Rozengracht, 12% jaar geleden de H. Wijding ontving. Kapelaan Timmers was korten tijd kape laan te Den Haag en daarna sinds 1930, in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen aan den West Zeedijk te Rotterdam. Enkele maanden geleden werd hij naar de hoofdstad overgeplaatst, waar de vele vrien den, die hij hier reeds maakte, a.s. Zondag bij zijn feest zeker van hun belangstelling zullen dofin blijken. De jubilaris zal dien dag om half elf een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen en daarna in het Roothaanhuis recipleeren. Deze week draait in het Passage-theater ue Nederlandsche film „Boefje" c»en product naar het bekende tooneelstuk van denzelf den naam. Annie v. d. Lugt—Melsert van Ees, de hoofdvertolkster in het tooneelstuk vervult ook in de film de hoofdrol. Na iedere voorstelling zal in de hall van het Passage-theater gecollecteerd worden voor „Pro Juventute", de vereenlging die ook „boefje weer op het goede pad hielp brengén. De 1.1. Dinsdag voor de wintercompetitie gespeelde partijen haddein het volgende re sultaat: J- v. Slobbe—H. Hijgeman 0—1 J- de Jong—H. Kloos 1—0 A. Veringmeier—J. Ost'erholt 1—0 F Srhm? er~A' Sprong J. Sprong—j. Mulder afgebr. p. Oomen—E. Linnenbrink 10 j. Maagdenberg Drs. "p. wnlemg M D y Hees-Mar** v. Slobbe-A. Beek afgebr. Heeft voor het zee-rampenfonds ruim 368 gulden opgebracht. Hedenmorgen hebben eenige militairen onder oppercommando van Overste J. P. Boots de mijn gedemonteerd, die plusminus drie weken als een gevaarlijk monster voor „Cineac" de wacht heeft gehouden, niet om onheil te stichten, doch om de Rotterdamsche burgery in de gelegenheid te stellen iets bij te dragen voor het zee-rampenfonds, zooals dit ook elders in den lande is geschied. We gelooven niet, dat de opbrengst erg zal meevallen, want het koper domineerde, en dat zet weinig aan. Terstond is men onder toezicht van een ambtenaar van Maatschap pelijk Hulpbetoon aan het tellen geslagen en de opbrengst viel waarachtig nog mee, al blijft de Maasstad nog veel ten achter bü Amsterdam en Den Haag. In totaal is opgebracht 368.67. Gisteren is de 48-jarige wielrijdster A. Schuilwerve-v. d. Kleyn wonende in de Slafi- hekstraat vanwege de gladheid van haar fiets gevallen op den hoek van de Hillelaan. Met een bekkenbreuk is zij per auto van den G. G. D. vervoerd naar het Zuider-zieken- huis. De 13-jarige J. Mouthaan wonende in de Oranjeboomstraat is gisteren op het ijs van de Hillevliet gevallen. De jongen bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het Zuider-ziekenhuis. Om half 10 vanmorgen is de 45-jarige wielrijder L. v. Rij uit de Haringpakkerstraat in de Rochussenstraat aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 26-jarigen H. de V. uit Nootdorp, die probeerde den wiel rijder in te halen. R. kwam te vallen en is met een breuk in het rechterdij been naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. J)o°r de in Fran krijk wonende Nederlanders werd een bedrag bijeengebracht ter ondersteuning' van de uit Elzas-Lotharingen geëvacueerde bevolking. In een te Parijs gehoudt>n bijeenkomst bracht de afgevaardigde van Elzas in de Fransche Kamer, Oberkirc)\ den dank van de bevolking over aan de Nederlanders. Staande de heer Jberkirch,zich richtend tot den Nederl. gezant te Parijs ihr. Loudon. Wintersch natuurschoon op de Waal onder de gemeente Doodewaard. Tot hulp aan de noodlijdende burgerbe volking van het zoo zwaar getroffen Finland werd gisteren in den Tivoli-Schouwburg een liefdadigheidssoiree gegeven, welke èn door de groote opkomst èn door de betoonde mildheid ongetwijfeld een succesvolle avond is geworden. Medewerking aan dezen avond verleende de tooneelclub van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, welke on der leiding van Anton Koolhaas een reprise gaf van het jongste lustrumspel „Artis-in- gang", de moderne comedie, waarin met een reflex in het jong-vrouwelijk sentiment zoo frisch en levendig het conflict tooneel-film wordt behandeld. In het pension voor jonge actrices werden alle verwachtingen en te leurstellingen van het leven aan het tooneel, van het leven in de kunst in het algemeen, te zien gegeven, met een bijzonder relief voor een van de meest gave en edele karakters onder haar, door Mej. J. E. Boon op voor treffelijke wijze vertolkt. De avond, welke ook door den Burgemees ter van Rotterdam, Mr. P. J. Oud, werd bij gewoond, werd geopend door den vroegeren consul-generaal van Finland te Rotterdam, Mr. K. P. van der Mandele, die de aanwezi gen van de zoo prettige en behaaglijke sfeer van de tooneelzaal in gedachte even over plaatste naar het barre Noorden van Europa, naar Finland, waar de bevol king, van huis en haard verdreven, in dezen schrikkelijken wintertijd een onderkomen heeft moeten zoeken in het veld en in de bosschen. Toch houdt die bevolking het hoofd rechtop. Spr. vertelde van een Fin- schen vriend kort gelecien het volgende te hebben vernomen. In een klein dorpje in de buurt van Helsingfors was een vrouwtje aan gekomen, te voet gevlucht uit het oorlogs gebied in Karelië, In een taschje droeg zij alles bij zich, wat zy had kunnen redden. Toen men haar vroeg of dit het eenige was, wat zij had overgehouden, kwam als ant woord: Neen, veel meer, mijn man en mijn zoon aan het front! Voor dit vrouwtje, zoo zeide spr. vragen wy uw steun. Voor de va ders en zonen, die dag en nacht strijden moeten voor de vrijheid van hun land, zal het zoo'n steun zijn te weten, dat zij die ach tergelaten zijn, geholpen worden. Spr. dankte de Rotterd. Vrouwelijke Studentenver. en de afd. Rotterdam van „Voor Volkenbond en Vrede" voor het initiatief van dezen avond en de Leidsche Vrouwelijke Studenten voor haar gewaardeerde medewerking. Voor de Leidsche zustervereeniging was dit, 200 zeide spr. toch eigenlijk plicht. Want, is de Finsche oorlog een strijd voor de vrijheid, de Leidsche universiteit werd door Prins Wil lem van Oranje gesticht in onzen vrijheids strijd als een „presidium libertatis", een bol werk voor de vrijheid. Va., daar mag dus wel op de eerste plaats steun verwacht wor den voor Finland, het bolwerk van vrijheid en vrede. Tijdens de pauze werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld hun goede gaven voor het gestelde doel te offeren. Dank zij de voortreffelijke zorgen van den Tivoli-exploi- tant, den heer N. van Weizen, waren zoo- Wel de foyer als de bovenzaal van Tivoli voor wat ververschingen en versnaperingen betreft, in Finschen stijl gebracht. Meisjes in Finsche nationale dracht presenteerden het „poytaviina", de Finsche akvairt, uitgebreide tafels met Finsche gerechten vonden mede veel belangstelling. Zelfs het „voileipapoyta" een typisch Finsch broodbaksel, ontbrak niet op het nationale menue. Mede dank zij een zeer gesoigneerde verzorging werd de ge animeerde pauze voor het Finsche Comité een gouden uurtje. Aan den avond, welke met de volksliede ren werd besloten, verleenden nog tal van anderen hun medewerking, waarvan wij nog willen noemen de Tango Band Peter Petriu, welke zoowel de entreacte muziek als de mu zikale omlijsting van de pauze verzogde. Een zeer geslaagde avond, deze Rotter damsche gala-soiree voor de Finsche burger bevolking. Gisteravond heeft bovengenoemde bond in café Paviljoen een ledenvergadering gehou den. De voorzitter, de heer C. v. d. Linden, heette in zijn openingswoord speciaal wel kom den eerevoorzitter Th. J. M. Scheerder. Bij de gedachtenwisseling over het houden van den jaarlijkschen competitiewedstrijd bleek, dat niet kon worden besloten tot het organiseeren daarvan in verband met het feit, dat vele leden van de vereenigingen zich onder de wapenen bevinden. Uit de vergadering gingen stemmen op om het 20-jarig bestaan op 30 Juni 1941 te vieren met een grooten nationalen wedstrijd. De verschillende voorstellen, die te dien aan zien werden ingediend, zullen nader door een commissie worden onderzocht. Gisteravond is het s.s. „Beemsterdijk" van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam aan gekomen. Het schip had slechts twee passa giers aan boord. De lading bestond uit stuk goederen en graan voor de Nederlandsche -egeering. Gisteravond hield de heer P. M. van Riel, leider der Snellius-expeditie, voor de leden van de af deeling Rotterdam der Weer- en Sterrekundige Vereeniging een voordracht over het oceanografisch onderzoek der diepe bekkens in het Oostelijke gedeelte van den Archipel. Als inleiding behandelde de spreker de overeenkomst tusschen het onderzoek der zee en dat der atmosfeer benevens de wissel werking, die beide sferen op elkaar uitoefe nen, om daarna aan te geven, wat het zee- onderzoek omvat. lo. Het bepalen van den vorm en de gesteldheid van den zeebodem en de natuur kundige en scheikundige eigenschappen van het zeewater tusschen bodem en zee-opper vlak, d. w. z. de levensomstandigheden. 2o. Het vaststellen en verklaren van de veranderingen, die in deze eigenschappen optreden. Van deze eigenschappen noemde spreker de temperatuur, het zoutgehalte, gehalte van zuurstof, voedingszouten en andere chemische eigenschappen. De vorm en de aard van den bodem zijn niet alleen voor den oceanograaf van belang, doch ook voor den geoloog, daar 2,3 gedeelte der aardkorst onder het zee-oppervlak ver borgen ligt. Bekendheid met de levensomstan digheden, vooral in de bovenste waterlagen, en met de daarin optredende veranderingen komen ook den zee-bioloog ten goede. Een voortgezet onderzoek in een bepaald gebied kan bijdragen tot verklaring van de elk jaar wisselende uitkomsten in het visscherijbedrijf en op den duur wellicht tot een voor spelling daarvan. In verband hiermede noem de de heer Van rliel den Permanenten Inter nationalen Raad voor het onderzoek der zee, waarvan het Centraal Bureau in Denemarken gevestigd is. Na het terrein van onderzoek nader be schouwd te hebben, gaf de spreker, aan de hand van verscheidene lantaarnplaatjes en enkele instrumenten, een overzicht van de wijze, waarop het onderzoek in 1929-1930 werd uitgevoerd en van het groote aantal waarnemingen, dat gedurende de expeditie werd verricht. Daarna behandelde hij welke resultaten de bewerking van het oceanogra fisch materiaal tot nu toe heeft opgeleverd. Deze bewerking zal nog verscheidene jaren "ragen. Tenslotte sprak de heer Van Riel zijn dank uit voor den belangrijken financieelen sreun van de zijde van particulieren te Rotterdam ondervonden en bracht hij hulde aan de Koninklijke Marine voor het groote aandeel, dat haar personeel gehad heeft in het onder zoek aan boord van Hr. Ms. Willebrord Snelllus. Met dit daarvoor speciaal uitgeruste schip werd in den loop van 16 maanden in het Oostelijk gedeelte van den Archipel en de daaraan grenzende Oceanen een afstand van 1% möal den omtrek van den equator afgelegd, gedurende welken tijd op het gebied van oceanografie, geologie en biologie zeer vele gegevens werden verzameld. 17 Feb r.: Tivoli-Schouwburg, Grompie, (Gezelsch. Saalborn-Parser), 8.15 uur. 18 F e b r.: Tivoli-Schouwbug, Rasmus de wonder-dokter (Gezelsch. Saalborn-Parser) 8.15 uur. 19 Feb r.: Tivoli-Schouwburg, Toontje heeft een paard geteekend (Residentie-too_ neel) 8.15 uur (voor volw.b Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur. Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 Februari in: Grand: De regen kwam (v. volw.); Lumière: Gol den boy (v. volw.); Studio: De jonge mr. Lincoln; Thalia: In het vreemdelingenlegioen (bov. 18 jaar); Scala: Juarez; Colosseum: Doodloopende straat en Mama's bruigom (bov. 18 jaar); Prinses: Algiers en De avonturen van Tom Sawyer (volw.); Corso: Sta op en vecht (volw.); City: Straten zon der einde (volw.); Ooster: De galante bandiet en Gibraltar (v. volw.); Victoria: Sweethearts en Parelvisschers der Zuidzee (boven 18 jaar); Centraal: Het verloren spoor en In geheimen dienst (boven 18 jaar); Asta: Lord Jeff en Devallei zonder wet (boven 18 jaar); Harmonie: De drie musketiers en May-time (volw.); Capitol: Ramuntcho en Bij verrassing getrouwd (v. volw.); Cineac: actualiteiten. Schiedam. Pasage: Boefje en Het meisje uit Mexico (volw.); Monopole: Jongensstad en De ge heime speurhond (volw.). Met medewerking van O. en O. heeft de tooneel- en muziekafdeeling van de Vereeni ging N. H. M., bestaande uit employés der Nederlandsche Handel Maatschappij, agent schap Rotterdam .gisteravond in „Lybelle" een feestavond gegeven voor de te Rotterdam gemobiliseerde militairen. Het behoeft geen betoog, dat slechts weinige genoodigden ver stek lieten gaan en de zaal derhalve geheel gevuld was. Allereerst werden woorden Van welkom gesproken door den secretaris, tevens lei der van het tooneel-ensemble, den heer J. Geelhoed. Spr. uitte zijn vreugde over het feit, dat cle Vereeniging N. H. M. een steentje kon bijdragen om het O. en O. werk te ver gemakkelijken en dankte tevens den zaal houder voor het belangeloos beschikbaar stellen van „Lybelle". Nadat de muziek-afdeeling een pittige marsch had laten hooren kwamen de too- neelisten voor het voetlicht met het spel van Henk Bakker, „Vrijdag de Dertiende", niet bepaald het beste werk van dezen auteur, doorspekt als het is met kwinkslagen, welke niet altijd achttien-karaats zijn. Behoudens deze enkele tirades, die aan het blauwe pot lood ten offer hadden mogen vallen, kon men zich om de vele dolle situaties prettig amu seeren en dat onze militairen dat deden, be wezen de herhaalde lachsalvo's. Veel meer dan het geven van amusement zal men met dezen avond wel niet beoogd hebben en amusement was er inderdaad volop. HEFBOOM ACTIE - Februari 1940 Onderzoekt alles. Behoudt het goede I Sint Paulut SCHIEDAM, 16 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). Voor het concert van het Haarlemsche orkest, in de Doelenzaal gegeven onder auspiciën van het Conservatorium van mu ziek, had de dirigent, Toon Verhey een keu rig program samengesteld: Drie stemmings stukken van W. Landré, Largo en Allegro, voor strijkorkest, van Badings, pianoconcert op 16 a. kl. t. van Grieg en de derde sym- phonie van Bruckner. Het was Verheij ook, die ons met de derde van Bruckner heeft doen kennismaken, eeni ge jaren geleden bij zijn eerste ontreden als dirigent van „Symphonia". De .productie liet toen nog wel wat te wenschen over, wat \an een dilettantenorkest, al staat het nog op zulk hoog peil, niet anders te verwachten was. Buckners symphonieën eischen voor uit voering groote routine, paraatheid, zekerheid en muzikale intuitie van de uitvoerenden; eigenschappen, waarover de leden van dit or kest uit de Spaarnestad in hooge en ruime mate beschikken. Vooral in Bruckners werk heeft dit en semble minder bezet, dan de orkesten, welke hier geregeld musiceeren, waardoor men eerst aan de minder massale en minder sterke klankproductie moet wennen zijn mooie hoedanigheden ten toon gespreid. De ze diepe, bloeiende, machtig-geïnspireerde muziek van den meester, die daarin geheel zijn groote ziel en warm-voelend hart in weelderigen rijkdom van harmonie, melodie en rijke vormen heeft neergelegd, werd door het orkest in geheele toewijding, met gloed en geestdrift en ook met een vrijwel over de geheele linie in de puntjes materieele ver zorging en speltechniek, gegeven. En in de zielvolle visie en interpretatie van den dirigent, die de symphonie uit het hoofd diri geerde, kwamen stijl, karakter, geest, muzi- kanteske bravour en biddende ingekeerdheid zoo emotioneerend tot hun recht. Verheij is een kundig, vurig bezield en be zielende leider zijn druk en breed geba rend dirigeeren, wordt op den duur ver moeiend om aan te zien. die van zijn or kestleden het allerbeste verlangt. Hij eischt alles en een voortdurende gespannenheid met als resultaat, zooals de uitvoering be wees, een sterk en wederkeerig begrijpen tusschen dirigent en orkestleden en daardoor orkestspel van groote muzikale standing, be geestering en gedistingeerdheid. Ook in de andere werken waren deze mooie kwaliteiten waar te nemen en te waar- deeren. Landré's „Stemmingsstukken" gingen in eerste uitvoering. Het is aangename muziek, die den vakman verraadt niet alleen, maar ook den componist, die wat te zeggen heeft. Er zit climax in de deelen en het derde deel leek ons verreweg het beste. Hier waren ge voelige sfeer, warmte, rijke instrumentatie en mooi en wisselend coloriet. De componist werd op het podium geroe pen en daar hartelijk toegejuicht; wat ook Badings ten deel viel, na de uitvoering van zijn compositie, waarin het strijkkwintet bij zonder mooi werk leverde. Theo v. d. Pas was de solist in het piano concert van Grieg. Hij gaf er een voortref felijke vertolking van en had een uitbundig succes. G. Gisteren heeft de weleerw. pater A. J. Vermeulen S.J., kapelaan aan de St. Igna- tiuskerk, Westzeedijk, zijn koperen pries terfeest herdacht. Dit feit heeft pater Vermeulen onder waarlijk zeer groote belangstelling mogen herdenken. Den geheelen dag door is het een „va-et- vient" geweest aan de pastorie in de Van Vollenhovenstraat van parochianen, congro- ganisten en talrijke vrienden, die den be minden priester hun gelukwenschen kwa men aanbieden. Naast bloemen en geschenken, gewerd den jubilaris een stroom van schriftelijke en te legrafische gelukwenschen, waarin ook tal rijke vrienden uit de mijnstreek en ou l- retraitanten hun ar.ndcc! hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1