„ADRESSEN" GARAGE „WALDO" Taxi's. Rijles, Auto's zonder chauffeur. Reparaties dm iut zó&v&t fornn STADSNIEUWS. Duizenden platen triplex RU SLAND-F1NL AND. De stoomwals. ROTTERDAM. ROTTERDAM LEENT 8 MILLIOEN. Tegen een renle van 41 pCt. ZATERDAG i7 FEBRUARI 194Ö WINTER PROGRAMMA VAN DE K. J. M. V. De heer N. an Baarle over de laatste Pauselijke encyclieken. ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Telcf. 68735 FRANS VAN THIENEN BIOSCOOPNIEUWS. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. BURGERLIJKE STAND Groote weldadigheidsvoorstelling Nederl. Roode Kruis-Ambulance in FINLAND Passage-Theater te Schiedam DE „POLYANTHA"-TEEKEN- WEDSTRIJD JAARVERGADERING VAN DEN R. K VROUWENBOND. BOTSING. GEVONDEN VOORWERPEN. KETHEL. NIEUWE MAATREGEL BIJ DE R. E. T. PAROCHIE VAN DEN H. JACOBUS. De voorbalcons van de bijwagens zullen voorlaan afgesloten zijn. MET BENZINE BIJ OPEN VUUR. 9 „ZACHTlfS RIIOfN" - 7UINIC 7IIH MEI BEHZIKI Erg bezwarende aflossingsvoorivaarden DUURTETOESLAG. BURGER WACHTERS ONDERSCHEIDEN. S. V. „HET CENTRUM". AFSCHEID AAN DE HUISHOUD- SCHOOL. IIOOGER ONDERWIJS. Als afgevaardigde van den W, M., sprak de heer N. van Baarle. voorzitter van den Werknemenden Middenstand in de j.l. ge houden ledenvergadering van de K. J. M. V, over de standsorganisatie in verband met de Pauselijke encyclieken. Wij brengen, al dus spr., de maatschappij tot de positieü- christelijke opvatting der standsorganisatie door nieuwe zeden, een betere mentaliteit en een daartoe helpende organisatie. Het broe derlijke samenleven vraagt orde en om die orde samen te stellen dient er rekening ge houden te worden met wat elk der menschen- groepen voor de gemeenschap beteekent. De sociale geest is tamelijk ver weg ge storven. Nu staat stand tegenover stand. Spr. gaat dan de beteekenis van stand na. Wat vinden wij nu in de zendbrieven „Re- rum Novarum" „Quadragesimo Anno" en in die welke handelt over de „Actio Catholi- ca" over de standsorganisaties vermeld? De Fransche revolutie vaagde de laatste sporen der middeleeuwsche gilden weg. Op voor beeld van den Franschen minister Targot werd spoedig in de andere staten van Euro pa het vereenigingsrecht wettelijk opgehe ven. Sociale en zedelijke ellende, vooral on der het arbeidende volk, ontstonden. Men ging in tegen de christelijke rechtvaardig heid en naastenliefde. Dan geeft Paus Leo XIII z.g. op 15 Mei 1891 zijn encycliek „Rerum Novarum" aan de wereld, in de dagen van hevigen strijd op staatkundig en sociaal-economisch ter rein. met een ongekende groei der industrie, verandering der techniek, wijziging in de verhoudingen tusschen patroon en werkne mer, opeenlooping van kapitaal etc. Spr. citeert dan „Rerum Novarum" om de meening der Kerk over de standsorganisa tie en haar belangen te verduidelijken. Vooral ónze middenstandsgelederen echter hebben nog zoo weinig de roepstem van het Vaticaan en die der Bisschoppen begrepen. Nog immer sust men zich met de gedachte, dat men door lid te zijn van K. J. M. V. en W. M. of andere standsorganisaties z'n plicht gedaan heeft. Maar in het mandement van het Nederlandsch Episcopaat van 1 Febr. 1933 staat wel anders te lezen. Uit de korte weergave van de encyclie ken, die spr. dan geeft 2ien wij duidelijk dat de zoo vurig gewenschte hervorming der maatschappij moet voorafgegaan wor den door een hervorming van den christe- lijken geest waarvan zoovelen, die zich op economisch terrein bewegen zoo jammerlijk zijn afgeweken. Wanneer wij wii in alle rust een blik werpen over de wereld van 1940, dan zien wij, autarkie, dictatuur en ongeloof, bande loosheid en godshaat, oorlog en kneveling. Men confereerde, sloot verdragen en concor daten. af, doch bezoedelde of verscheurde deze, het fatale wantrouwen heerscht alom. Nog wordt de wereld beheerscht door wan verhouding op monetair en vooral politiek gebied. Een verschrikkelijk ontbindingspro ces is ingezet. Dan gaat spr. den toestand der Katholieke Kerk na in Rusland, Mexico en Duitschland, etc. 37 Jaar geleden heeft Paus Pius X dezen tijd geprofeteerd. Toen was ;men het niet eens-met Hem. Alles herstellen in Christus, dit is de groote les, die Pius XI ons in zijn ency cliek duidelijk voor oogen houdt, de zeden wetten moeten geëerbiedigd worden, de vre de en liefde hersteld. De instellingen en de menschen, onafscheidelijk verbonden moeten hervormd worden. Welke middelen hebben wij voor deze verbetering, vroeg spr, zich af. De Paus zegt zoo duidelijk, dat dit moet ge schieden door het z.g. leekenapostolaat, de ronde stokken en latten in alle maten. Bioersveld 123. Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42 Ondern. A G. van Dorp SINGEL 41—45 TELEF. 67-57-0 „Actio Catholica" der leeken. Hij omschrijft haar als de deelneming door de kern aan het hiërarchische apostolaat der Kerk. Reeds in de 3e eeuw kon men den vorm van leeken apostolaat aantreffen, al was er toen verschil in opvatting. De Paus heeft bij de nieuwe vorm vooral twee dingen vooropgesteld: Den meer gecentraliseerden organisatievorm en het streven om zoo mogelijk allen er aan te laten deelnemen. De redenen hiervoor zijn o.a. Ie. De samenleving is meer heidensch ge worden. 2c. Er is gebrek aan priesters in vele lan den. In de groote steden van ons eigen land is het onmogelijk, dat de priesters aan het zielenheil kunnen werken, zooals dit vroeger het geval was. 3e. De priester hebben in vele gevallen bij vele personen en op vele plaatsen geen toe gang meer. Met de geestelijkheid moeten wij dus mede werken, wij moeten een zending ontvangen voor dit apostolaat, dat nu speciaal door den Paus in Zijn K. A. is gegeven De K. A. is geen [Kern: noch eeh massabeweging. DORDRECHTS OUDSTE INWONER, de hegtr J. Littig, vierde gisteren zijn 103den verjaardag. Burgemeester Bleeker en zijn eehtgenoote behoorden tot de velen die kwamen geluktvenschcn. De zoozeer gevreesde stoomwals, Die Europa plett'ren zou. Die, met ongetelde horden Al wat voorkwam, man of vrouw. Al 't gebouwde zou vernielen; Stampen onder reuzenvoet. Heel Euroop' zijn wet opleggen, Drukken onder Rusland's knoet. Onz' cultuur, beschaving dreigde Met 't embleem van Rusland's Beer. Lijkt toch niet zoozeer te vreezen Na het schrikbeeld van weleer Op de proef gesteld, zou blijken, Slechts een logge Beer te zijn. Die, door d' aangevallen Finnen, Vlug en sterk, in aantal klein, In 'n onmoog'lijke verhouding Wat betreft het aantal, thans Aan die Beer een proefje geven. Laten zien dat de balans Niet steeds overslaat naar 't aantal. Dat hier oef'ning, moed en kracht AI reeds enk'le maanden stand houdt, En niet wijkt voor overmacht. Alles wat die Beer nu doen kan Is 't vernielen van dat deel Voor hen uit de lucht bereikbaar, 't Arme Finland, 't Grootste deel Der bevolking van Europa Int'resseert zich voor 't verloop Van dien strijd. Hulp wordt geboden Heel de wereld koestert hoop Dat die dappere Finnen winnen Van dien Beer, wiens log gebaar, Ongetelde offers kosten, Plus 't verlies (dat blijkt hier klaar), Van een naam, „niet 't overwinnen", Doch verloren bij de Finnen. teerend, fnoeten voöral de Kafh. Jóngeren be zield zijri met een groöte toewijding en offer vaardigheid om de maatschappij te doen door dringen van de christelijke levensopvattingen Vooraf trouwe organisatie-leden moeten wij zijn, al kost het moeite en geldelijke offers. In dezen chaotischen tijd hebben wij nu een maal een hooge roeping te vervullen, moeten wij wegbereiders zijn van een nieuwe maat schappij, welke dient geordend te worden volgens de ordeningsgedachten van Q. A. Meer dan ooit moeten wij ons aaneen sluiten tot één granieten blok. Met Schaepman kun nen wij dan eens zeggen: De vrijheid is ver zekerd, het recht is gehandhaafd, de vrede is gekomen, de liefde trlompheert. De secretaris der K.J.M.V. wil hierbij aan- teekenen: Hoelang zullen wij K.J.M.V.'ers nog moe ten blijven roepen om alle jonge buitenstaan ders in onze gelederen te zien? De jonge middenstand heeft inzicht in en toewijding voor bovenomschreven idealen bitter hard noodig. De K.J.M.V. is de ideale vereeniglng om dat inzicht en toewijding te geven. Passage-theater. „Boefje" een van de laatste Nederlandsche films draait deze week in Tuschinsky's Passa ge theater. Het is de verfilming van het ge-, lijknamige tooneelstuk dat reeds zooveel ma len lauweren oogstte. Uitvoerig werd deze film reeds op onze filmpagina besproken De hoofdrol wordt vertolkt door Annie van Ees, die ook in het tooneelstuk de rol van „Boefje" speelt. Guus Brox speelt de rol van Pietje Puck. In het voorprogramma draait „Het meisje uit Mexico", een amusant filmwerk met Lupe Velez, Donald Woods en Leon Errol. Na de voorstellingen wordt in de hall gecollecteerd voor „Prb Juventute", de vereeniging die zich ook over „boefje" ontfermde. Voor volwassenen Monopole-theater. Ook in Schiedam blijkt de film „Jongens stad" vele bezoekers te trekken, zoodat het Monopole-theater de vertooningen met een wpek geprolongeerd heeft Degenen die dus deze grootsche creatie vah Spencer Tracy nog nh' zagen of die de film nog eens Willen zien hebben hiertoe deze week nog de gelegenheid Voor de pauze draait na het Profilti-nieuws de film „De geheimzinnige speurhond". Een film met de noodige spanning waarin een valsche muntersbende wordt achtervolgd en gearresteerd, terwijl de hoofdpersoon zich nog een aardig meisje verwerft. Morgen zullen de volgende geneesheeren voor spoedgevallen aanwezig zijn: A. Hoogendijk, Tuinlaan 74; A. D. de Leeuw, Westvest 12; J. J. G. de Maeyer, B. Knappertlaan 30. Geopend zal zijn de aptotheek van de firma van Westendorp, Singel, hoek Emmastraat en de Rembrandt-apotheek Rembrandtlaan 5b, die beide in de komende week tevens de nachtdienst waar zullen nemen GEBOREN: Leendert, J. z. v. B. de Gids en D, A. Janssen, B.K.laan 255; Magdalena M. S„ d. van M. A. G. van Deurzen en M. Gouka, Archimedesstraat 4; Wijntje, d. van J. Versluis en A. Roos, Boerhavelaan 1; Gerardus A., z, v. M. Streng en M. de Laat, Mariastr. 100. ten bate van de op DONDEF-DAG 29 FEBRUARI a.S. in het ten 8.15 uur precies. Toegangsprijzen van f 0.75 tot f 1.25. Gevariëerd programma, o.a. FINLAND-FILM en F1NSCHE LOTTA'S. Kaartverkoop dagelijks van 67 uur (behalve Zondags) en op den dag van voorstelling aan het Passage-Theater en bij de Comité-leden. Plaaitsbespr.: Dag van voorstelling van 11-2 uur. Nogmaals wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de jaarvergadering van de R. K. Vrouwenbond Dinsdagavond a.s. praats vindt in het Gebouw v. d. R. K. Volksbond. Behalve de reeds genoemde agendapunten, waarover ieder lid vrijelijk het woord mag voeren, zal nog besproken worden het gezamenlijk be- zoex aan ae rolyanuia-eiii,uOn„vau.ijg. „u. en- dien zal op deze vergadering gelegenheid be staan zich op te geven voor het sparen van het reisgeld voor atn grooieu zoHMsraUiu- tocht. Na afhandeling van de agenda zal de Geest. Adviseur Kapelaan van Steen een interessan te lezing nuuuen, waaroij door een Dames- zangkoor eenige toepasselijke liederen zullen worden gezongen. Wij zullen dezen keer de dames eens nieuwsgierig laten naar wat er dien avond geboden zal worden. Als slot komt weer de gratis verloting van enkele fraaie voorwerpen. Het was niet doenlijk de vergadering op een anderen avond te houden dan dezen Dins dag. Nu wordt op deze avond wel de lijdens meditatie gehouden via de K.R.O. doch in iedere parochiekerk geschiedt dit ook, zoodat het voor niemand een bezwaar behoeft te zijn de vergadering bij te wonen. Gistermiddag te omstreeks 2 uur vond op de Damlaan, ter hoogte van het H.D.V.S.-ter rein een botsing plaats tusschen een stilstaan de bestelauto en een vrachtauto, bestuurd door W. v. d. R. te Schiedam. De bestelauto bekwam vrij groote carosserieschade. Er is mooi werk bij. In November werd aan de Schiedamsche schooljeugd een folder uitgereikt, welke een opwekking bevatte deel te nemen aan een teekenwedstrijd, door de „Polyantha"-comité speciaal voor de jeugd georganiseerd. Deze opwekking vond gehoor. Ruim 2400 kaarten werden aan leerlingen van Schie damsche scholen van iedere richting uitge reikt en toen werd met teekenen begonnen. Slechts een klein deel van dit leger jonge ar- tisten zag tenslotte geen kans om met iets be hoorlijks voor den dag te komen, zoodat bij de sluiting van den termijn ongeveer tweedui zend teekeningen waren ingekomen Over het algemeen had men zich vrij nauwkeurig aan de vereischte maten van twintig bij dertig centimeter gehouden en alle teekeningen be vatten onderwerpen uit de natuur. Onder leiding van den gemeentelijk inspec teur van het onderwijs, dr. W. J. Smit, die te vens lid is van het „Polyantha"-comité, werd uit het onderwijzend personeel van de betrok ken scholen een commissie gevormd van leer krachten, die uit hoofde van het feit, dat zij bijzonder veel werk maken van het teekenen in hun klassen, bevoegd geacht mochten worden de ingekomen teekeningen te beoor- deelen. Tot leden van deze jury werden benoemd mej. H. van Riet (R. K. scholen), de heeren W. Boer (openbare scholen), L. Koornneef (Chr. scholen) en L. van den Berg (Geref scholen). De commissie is in den werkelijken zin van het woord aan het zwoegen gegaan en heeft vijf avonden lang over de honderden teeke ningen gebogen gezeten zich de handen vuil gemaakt, doch met het resultaat, dat er een aantal werd uitgeschoven voor een nader be oordeeling Uit alles was te zien, dat er met liefde getee- kend is en dat er vooral op zorgvuldige af' werking is gelet. Tijdens haar onderzoek kreeg de commissie niet de volledige zekerheid, dat het allemaal kinderwerk was en soms werd zelfs met ver bazing hoogstaand artistiek werk bekeken. De leden der commissie zijn er voor zich- zei: vanovertuigd, dat er op hun scholen met het teekenonderricht niet die resultaten wor den bereikt, zooals deze „Polyantha"-wed- strijd heeft opgeleverd. Enkele teekeningen zijn ingelijst. Véle zijn gekleurd met pastel, inkt en soms met verf. Verscheidene teekeningen zijn eenvoudig in potlood uitgevoerd. Van het overgroote deel kan gezegd worden, dat er hard aan geploe terd is. Er zijn slechts enkele bij, waarvan men een slordigen indruk krijgt. Ongeveer een twee a driehonderd teekenin gen zullen bij de opening van de tentoonstel ling geëxposeerd worden .waarbij zij zullen worden ingedeeld naar de leeftijden. Hoeveel teekeningen voor een prijs in aanmerking ko men, kan thans nog moeilijk gezegd worden. Van de .zijde der commissie wordt hieraan het Volgende toegevoegd: De commissie had van het „Polyantha"- comité het verzoek ontvangen als jury op te treden en uit de Ingekomen werkstukken die teekeningen te schiften welke voor een prijs of expositie in aanmerking konden komen. Dé corntriissie, bestaande uit ter zake kundige onderwijskrachten, die volledig op de hoogte zijn van het werk van een gemiddeld school kind, hebben teekeningen ontmoet van een technische volmaaktheid en hoog artistiek peil, dat de vraag rees of daarbij van hulp van derden was gebruik gemaakt. Indien dit het geval zou zijn hetgeen thans onderzocht wordt zou de commissie zulks zeer betreuren, omdat zij haar tijd en moeite dan gegeven heeft aan bedrieglijk werk. Zij slaakt daarbij de verzuchting, dat zulk een wijze van handelen buitengewoon onpae- dagogisch is, omdat het kind leert pronken met andermans veeren .terwijl het met mede weten van anderen bedrog heeft gepleegd. Hoewel het uiterst lastig is Uit te maken wat eigen werk" is, moest dé commissie deze verzuchting toch van het hart. De commissie leden wilden tenslotte volmondig erkennen, dat zij van de leerlingen nog nimmer zulk mooi werk hebben kunnen verkrijgen. De voorzitter, dr. W. J. Smit, verklaart eveneens van geen enkele lagere school ooit zulk bizonder mooi teekenwerk te hebben gezien, als nu door een aantal kinderen als „eigen werk" is Ingezonden. Gedurende in het tijdvak van 10 t.m. 16 Februari 1940, gevonden voorwerpen, zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat alhier, terug te bekomen. Rood lederen beursje met inhoud; groene badschoen; dis tributiekaart; idem met naam; diverse hand schoenen; handbeschermer; kousen; 3 man den; portem. met inhoud, parapluie, polsmof, rijwielpomp, diverse sleutels, diverse wanten, 4 staven Ijzer. Bij vinders: bankbiljet, Hema; nikkelen da meshorloge, G. van Nielen, A. Muysstraat 61a; dameshandschoen, W. Balvers, Korte Achter weg 17; armbandhorloge, van Bovendorp, B. K. laan 273b; bruine langharige hond, B. p. Hinten, F. van Bourgondiëstraat 47a; foxter- rier, M. Feyter, Rott.dijk 247; zijden tafel kleedje, P. Jacobs, Middelh.straat 34; wollen sportkous, A. Polêt, Marconistraat 22boven; duivenkoói, W. Wlese, v. Leeuwenhoekstraat 72c; zakmes, A. M. Vollebregt, West Frankel. straat 77; portem. met inhoud, C. Noordegraaf Singel 122; odme, J. Hesbach, Oosterstraat 22; idem, F. Berkhout, Broersveld 157a; fiets- plaatje in étui, W. Rutten, Passagetheater; rozenkrans in étui, B. den Boer, V. Smaleveld- straat 17a; huissleutel, H. den Hond, Jan Ver meerstraat 32a; 2 moersleutels, G. van der Haar, Reaumurstraat 11; schroevendraaier, C. Smit, v. Ostadelaan 73; stalen schaats, H. van den Oever, van Marumstraat 19a; schaats P. Brand, Bilderdijkstraat 5; bruine dames schoen, N. Budde, Gasstraat 44; boodschap- pentasch, A. Koster, Laan 3; tube tandpasta, T. Selbach, Vlaard.dijk 27; vulpen, C. Ver veen, Thomas a Kempisstr. 8; grijze heeren- want en 2 jutezakken, P. N. van Hagen, W. Bmnvef'straat 15; kinderwantje, N. vtojIjk, Rembrandtlaan 14a; knot wol, A. R. Polet, Marconistraat 22b; klnderwant, B. Dijke, Da Costastraat 10. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar is afgehaald bij een vinder, Wordt hiervan mededeeling verzocht aan het Hoofd bureau van Politie, Lange Nieuwstraat 55, Tel. 6807Ö of 68036. Weekagenda. Heden de tweede Zondag van de Vasten. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10.10 uur. Onder de H.H. Missen de jaarlijk- sche collecte voor de Kathedrale kerk van Haarlem. Te 7 uur Lof met lijdensmeditatie. Maandag congregatie voor de jongens en Kruisvaart. Dinsdag congregatie voor de jongemannen en K. J. M. V. Donderdag, feest van Sint Petrus' Stoel te Antiochië. De kinderen komen biechten te 12 uur en de algemeene H. Communie der kin deren is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur. Vrijdagavond 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. N.B. Heden gelegenheid om het stalgeld te voldoen op de gebruikelijke wijze, d.w.z. na de H.H. Missen in de koffiekamer. Maandag 9 uur vergadering van het Kerk bestuur. Intenties der H.H. Missen. Zondag half 7 jrgt. voor Petrus van Mil Jos.zn. 10.10 uur H.D. voor het geestel. en tijd. welzijn der parochie. Maandag 7 uur HD. voor wed. Brinkman Heijdra, lid van de Brielsche Processie 8 uur maandd. voor Henricus Corn. Lansber gen. Dinsdag 7 uur H.D. voor overl. Armen der parochie 8 uur gezongen jaargetijde voor Antonius Goeman. Woensdag 7 uur H.D. voor Maria Lansber gen, lid van de Vughtsche procesie 8 uur H.D. voor Joanes van der Maarel. Donderdag 7 uur maandd voor Petrus van Mil JoS.zn. 8 uur maandd. voor Gabriël Ölsthoorn. Vrijdag 7 uur H.D. voor beider Overl. Ouders (K.) 8 uur jrgt. voor Joannes Huigrok. Zaterdag 7 uur H.D. voor Henricus Stólk, lid v. d. Brielsche proc. 8 ur jrgt. voor Cornells Stolk—de Vette. Zondag a.s. half 8 H.D. voor Cornelia Lans bergen, lid van het H. Hart 10.10 uur H.D- voor het geestel. en tijd welzijn der parochie. Sinds Donderdag j.l. heeft de directie van de R.E.T. een nieuwen maatregel genomen, een maatregel, welke velen zullen toe juichen, doch wellicht voor enkele een streep door de rekening beteekent. Men kent het type van den ouderen bij wagen. Ze volgden de hobbelende karretjes van de oude paardetram op, die langen tijd hun geld nog moesten opbrengen en daarom achter de motorwagens gekoppeld werden. De daarop In gebruik genomen bijwagen was nog van hetzelfde type, alleen veel lan ger en comfortabeler. De voor- en de ach- terbalcons werden voorzien van een deur constructie, waardoor het mogelijk werd de balcons aan een zijde te sluiten en zoo tocht en koude zooveel doenlijk te weren. Maar totnutoe kon men zoowel op het achter- als op het voorbalcon instappen, met dit verschil, dat het voorbalcon geen toegang verleende tot de zitplaatsen binnen. Einde lijk is de directie echter tot het besef ge komen, dat deze openstelling van het voor balcon bezwaren meebracht, doch men moest eerst de overstelpende drukte van dezen sneeuw- en vorstwinter meemaken, om hier in verandering te brengen. De nieuwe maatregel bestaat n.l. daarin, dat de voorbalcons voortaan aan belde zijden zijn afgesloten en de deuren, welke toegang verleenden tot het binnendeel van den wa gen doch niettemin altijd gesloten bleven, nu zijn open gesteld. Welke overwegingen precies tot dezen nieuwen maatregel hebben geleid, wist men ons niet te verklaren, doch o.i. zijn de ge varen van een volgepropt open voorbalcon er niet vreemd aan en bovendien is de con trole voor den conducteur nu vergemakke lijkt. Wanneer de trams met eenige vaart de bochten nemen, wordt de bijwagen met ge weld meegetrokken. Het gevolg hiervan is, dat men vooral op het voorbalcon van den bijwagen heftig heen en weer wordt ge schud en het moet zelfs nog van recenten datum zijn, dat een tramconducteur, die toch waarlijk wel het rijden op de tram gewend is, in een bocht van den wagen werd ge slingerd. Ook moet het eenige malen zijn voorgekomen, dat iemand de onvoorzichtig heid beging op een rijdende tram te willen springen, daarvoor het voorbalcon van den bijwagen uitkoos, doch de handvaten niet stevig genoeg kon grijpen en werd meege sleurd, zonder dat de conducteur het be merkte en het noodsignaal kon geven. Bezien uit een oogpunt van veiligheid ls de maatregel dus al toe te juichen, maar bovendien zijn de passagiers binnen in de wagen nu gevrijwaard voor tocht, die tel kens met volle lagen binnenkwam, zoo vaak het loketje werd geopend om geld te Innen. Voor dezen maatregel zal echter wel de doorslag gegeven hebben de omstandigheid, dat vooral in de avonduren de conducteurs te weinig controle hadden op het voorbal con. Er is nu eenmaal een zekere categorie mensch©*!, welke de grootat mogelijke kans zoekt om gratis mee te rijden. Door hen werd bij voorkeur het voorbalcon gefrequenteerd. En wanneer ze al niet geheel voor niets hun ritje konden maken, dan waagden ze 't er toch op met een „sectie" te volstaan, als ze eigenlijk een kaartje van 10 of 15 hadden moeten nemen. Controle was immers uiterst moeilijk, vooral bij groote drukte. Dit alles ls nu afgeloopen en ook de con ducteur van den bijwagen kan al zijn pap penheimers ln 't oog houden. En bovendien heeft hij er een combortabele „voorkamer" bij gekregen. 17 Febr.: Tivoli-Schouwburg, Grompie, (Gezelsch. Saalborn-Parser), 8.15 uur. 18 Febr.: Tivoli-Schouwbug, Rasmus de wonder-dokter (Gezelsch. Saalborn-Parser) 8.15 uur. 19 Feb r.: Tivoli-Schouwburg, Toontje heeft een paard geteekend (Residentie-too. neel) B.15 uur (voor volw.). Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur. Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 Februari in: Grand: De regen kwam (V. volw.); Lumière: Gol den boy (v. volw.); Studio: De jonge mr. Lincoln; Thalia: In het vreemdelingenlegioen (bov. 18 Jaar); Scala; Juarez; Colosseum: Doodloopende straat en Mama's bruigom (bov. 18 jaar); Prinses: Algiers en De avonturen van Tom Sawyer (volw.); Corso: Sta op en vecht (volw.); City: Straten zon der einde (volw.); Ooster: De galante bandiet en Gibraltar (v. volw.); Victoria: Sweethearts en Parelvisschers der Zuidzee (boven 18 jaar); Centraal: Het verloren spoor en In geheimen dienst (boven 18 jaar); Asta: Lord Jeff en Devallei zonder wet (boven 18 jaar); Harmonie: De drie musketiers en May-time (volw.); Capitol: Ramuntcho en Bij verrassing getrouwd (v. volw.); Olym- pia: Muiterij °P de „Zwarte havik" en De vliegende bende (boven 18 jaar); Luxor: Sen satieproces Casilla (boven 18 jaar); Cineac: Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart) Kunsthandel Gebr. Koch: werken van Eugène Lücker (tot 29 Febr.) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schiderijen en teekeningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Schol ten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage: Boefje en Het meisje uit Mexico (volw.); Monopole: Jongensstad en De ge heime speurhond (volw.). f-4oe sneller ze rijden, bos meer benlint et oerspild mordl dei le spoediger krijgen roe benzine-dislribuli» en dan zou een paard ooor de auto goede diensien kunnen beioijzenl Vrouw in brand. Gistermiddag om drie uur hoorde de heer P. C. V. in de Donkerslootstraat zijn vrouw, die in de keuken bezig was, gillen. Toen hij in de keuken kwam, zag hij zijn vrouw met brandende kleeren op den grond liggen. Met een kleedingstuk en een deken blusch- te hij de vlammen. De vrouw werd per auto van den G.G.D. naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar zij in hoogst ernstigen toe stand is opgenomen. Het bieek, dat zij ern stige brandwonden aan borst en bovenlijf had opgeloopen. Vermoedelijk heeft zij in de keuken een of ander kleedingstuk willen reinigen met benzine. Er stond althans een half gevulde flesch benzine in de keuken. Waarschijnlijk heeft een geyser de benzine dampen vlam doen vatten. De heer V. heeft zelf ook tamelijk ernstige brandwonden aan beide handen opgeloopen. maar hij kon, na ln het Zuiderziekenhuis verbonden te zijn, naar zijn woning terug- keeren. B. en W. van Rotterdam deelen den Raad mede, dat zij van den directeur der Rijkspost spaarbank te Amsterdam een aanbieding heb ben ontvangen voor het verstrekken van on- derhandsche geldleeningen tot een totaal be drag van 8.000.000 en tegen een rente van 414 per jaar. De aflossing kan geschieden in 40 jaar- lijksche termijnen. Met de commissie voor de financiën van oor- deel, dat hot aanbeveling verdiervt van gelègemiëid Tot consolidatie van vlottende schuld gebruik te maken en dat de voor waarden van de verkregen aanbieding aanne melijk zijn, geven zij den Raad in overweging deze te aanvaarden. De geldleeningen worden aangegaan tegen een rente van 4',4 per jaar, te voldoen half jaarlijks en wel op 1 April en 1 October van ieder jaarde eerste betaling geschiedt op 1 October 1940. In de Jaren 1941 tot en met 1980 zal jaar lijks op 1 April 200.000 van het nominaal be drag der geldleeningen worden afgelost. Te beginnen in het jaar 1045 heeft de Ge meente het recht op de jaarlijksche aflossings verschijndagen tot vervroegde aflossing hetzij van de geheele leeningen, hetzij van een ge deelte daarvan over te gaan, met dien ver stande, dat: a. op de aflossingsdagen, vallende in de pe riode 1945 tot en met 1949, slechts extra mag worden afgelost tegen 101 b. op de aflossingsdagen, vallende ln de pe riode 1950 tot en met 1979, slechts extra mag worden afgelost tegen 101 Door de firma Van der Meer Schoep is heden aan het geheele personeel een toe lage op het loon gegeven in verband rne het strenge jaargetijde. Zooals va" ze spreekt, werd dit door het personeel zeer op prijs gesteld. De vele extra kosten, we ke deze bijzonder strenge wint0* met z'ch brengt, maken een toeslag °P 00n zeer welkom, en het is verheugen ui deze daad het medeleven te zien van e directie met haar personeel. Wij maken er dan ook met ingenomenheid meId'ng van- Door den Nederlandsche Bond van Vrij willige Burgerwachten zijn, wegens bijzon dere diensten aan de Burgerwacht bewezen, de navolgende onderscheidingen toegekend aan leden der Burgerwacht van Rotterdam. Hst „Kruis van verdienste" aan de officie ren: L. Das, H. D. de Jong, J. L. J. M. Maas en W. H. M. Uilenbroek (allen bij bevorde ring), en aan den heer H. de Jong, inspec teur van politie le klasse te Rotterdam. De „Medaille voor bijzondere toewijding'' aan de officieren: W. van Hattem WAzn., A. Pak, D. Smit, J. A. Stols, M. M. van Tuyl en D. Wiersma, alsmede aan de burgerwach ters J. H. Engelsman, M. Langenberg, P. Oostdijk en G. Schell. ROTTERDAMSCHE VENNOOTSCHAP VOO BELEGGING IN HUIZEN vergadering van de Rotterdamsche Vennoot schap voor Belegging in Huizen worden- voor gesteld over het afgeloopen boekjaar een divi dend uit te keeren van 5 (onv.) pCt. Voor de huishoudelijke competitie werd als volgt gespeeld: Groep 1: L. BuitenhuisJ- A- V. d. Poort 0—1. Groep 2: M. WagemansM. Godschalk af gebroken; G. J- Koops—A. Mes 1—0; J. Lim- pens—M. Godschalk 10; A. v. d. Starre M. WagemanS 10; W. H. v. d. PolderG. W. L. neyê 0—1. Groep 3: C. van RooyenH. Koster 10 w.n.o.; plaatsingwedstrijd: P. RighiniP. G. Ripmeester j Groep 4; p. Hantelman—D. Zuur 1—0; J. C- ChristensenC. J. Alewijn 01; plaat singswedstrijden: K. Haverkamp—W. de Witte 1—0; H. Verstappen—J. de Neef 1—0; J. Vermeulen—R. Cremer 0—1. Na-competities: groep A, A. C. Timmerman C. van Rooyen 0—1; groep C: A. Malie paardW. Erdtsieck 10. N.S.B. competitie. Door met 5 K4;<J van Kralingen 7 te winnen, behaalde Centrum 4 het kampioenschap der 4e klasse B. Vrijdagmiddag heeft in de Rotterdamsche Huishoudschool, Graaf Fiorisstraat, een bij eenkomst plaats gehad om bestuur, collega s, oud-collega's, leerlingen eri oud-leerlingen in de gelegenheid te stellen afscheid te ne men van mej. C. E. Huender, die de school wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft verlaten. Mej. Huender werd, onder aanbieding van geschenken, hartelijk toegesproken door den voorzitter van den Raad van Beheer, mr. G. L. A. van Dijk, door de directrice mevr. J. Simons-Oppenheimer en door de voorzitster van den Leerlingenbond, mej. E. DaUban- ton. Te Leiden slaagde voor het 'candidaats- examen Nederlandsch recht, de heer J. Weyi te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2