Naar den Stillen Omgang. St. Josephs Gezellenvereen. Stationsplein. MAANDAG 19 FEBRUARI 1940 ROTTERDAM BOUWT De geest van Van Oldenbarnevelt. HAARDKACHEL DOOR DEN VLOER GEZAKT. Het waarom in dezen onzekeren donderen tijd. INENTEN EN HERINENTEN TEGEN DE POKKEN. VERHOOGING TAXI-TARIEVEN GEVRAAGD. SCHAAKVEREEN. „HET CENTRUM". A 3'A A A TERAARDEBESTELLING G. A. KLOEG VLAARDING EN. VOORTBESTAAN ONMOGELIJK. BENOEMINGSVOORDRACHTEN. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. BRAND IN DE FREDERIKSTRAAT. OVERSCHIE. KLEUTER-DEMONSTRATIE. BERKEL EN RODENRIJS. IJSSELMONDE. verbetering loonen gemeente werklieden. burgerlijke stand. HOEK VAN HOLLAND. HILLEGERSBERG. GEMEENTERAAD Begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. SCHOONHOVEN. burgerlijke stand. SCHIEBROEK. Vroeger, toen we nog kinderen waren, konden we als kleine Rotterdammers niet goed verdragen, dat onze goede geboorte stad vaak werd achtergesteld bij Amsterdam. Hu zijn wij zoo chauvinistisch niet meer, yiaar toch komen we nog altijd in verzet, als Sfczoo in 'n gesprek voorkomt, dat Rotterdam eigenlijk geen toeristenstad is, omdat er ge woon niets te benven valt. Daarom deed hdt ons onlangs zoo goed, in Qjn uitgesproken Amsterdamsch orgaan als Jte Telegraaf", een artikel te lezen, waarin Rotterdam's voortvarendheid ten voorbeeld werd gehouden aan Amsterdam. Rotterdam bezit .al twintig jaar een nieuw raadhuis, terwijl Amsterdam nog maar ein deloos daarover aan het plannen maken is. Rotterdam kan wijzen op een model van een modern museum, bouwt midden in crisis- en malaise-tijd een geweld van een nieuwe Beurs, Rotterdam is aldoor bezig zijn oude binnenstad te moderniseeren, en laat buiten aan zijn peripherie een pracht van 'n nieuw park groeien. Terwijl in het hooggeroemde Amsterdam zoo wat niets van beteekenis ge beurt. 't Is niet, dat ik dat beweer, Rotter dammers zijn nu eenmaal bescheiden van aanleg, maar het was „de Telegraaf", die het schreef. En nu heb ik warempel onzen tunnel nog vergeten, dat monument van Hollandsche waterbouwkunst. Rotterdam geen toeristenstad. Als ze er nog komen, zijn ze zoo uitgekeken, en gaan ze weer op een drafje naar Den Haag terug. Ik zou het bijna gaan gelooven, nu ik ver leden week in de „Haagsche Post" een inge zonden stuk las van een schrijver, die er zich ernstig over beklaagde, dat een groot Nederlander als Johan van Oldenbarnevelt nu nog geen standbeeld heeft. Oldenbarnevelt, ofschoon in Amersfoort geboren, een historische figuur, waarop Rot terdam groot mag gaan, omdat hij er eens pensionaris was. Oldenbarnevelt, een naam, die mij per soonlijk zoo vertrouwd is geworden, omdat ik al 'n zestig jaar lang in de straat woon, die naar zijn naam is genoemd. De schrijver in de „Haagsche Post" klaagt dat dit standbeeld nu al ruim drie eeuwen uit blijft, hoewel het daarvoor benoodigde geld sinds lang bijeen is gebracht. Twee ja ren geleden is de vraag nog eens gesteld, waarom de fondsen, geschonken voor 't eer herstel van den grootsten staatsman, dien ons land heeft gehad, niet worden aange wend voor het doel, waarvoor zij zijn aan gevraagd en geschonken. Het comité dat de gelden heeft ingeza meld, dateert al van 1918, 15.000 gulden heeft het bijeengebracht en dat geld is op renten gezet, en nog is zelfs niet met een beeldhouwer in overleg getreden. Met een mr. Dresselhuys en een dr. de Visser is Den Haag vlugger opgeschoten, die kregen ieder hun monument, kort na hun dood. Maar van Oldenbarnevelt wacht nu al meer dan drie eeuwen. Wat mij nu opvalt is, dat de man, die dit stuk in de „Haagsche Post" schreef, 'n naam draagt met een zeer Rotterdamschen klank. Zou deze heer nu niet weten, of komt hij zoo weinig in onze stad, dat Rotterdam zich al twintig jaar geleden gekweten heeft van de taak van dankbaarheid, waarin Den Haag is tekort geschoten. Een standbeeld van Oldenbarnevelt, dat er wezen mag, al heeft men de figuur van den grooten staatsman, zeker ter herinnering aan diens rheumatische aandoeningen schreef Vondel niet een vers op het stokske, dat den grooten man altijd vergezelde ook een veilig plaatsje toegewezen aan den wand van het nieuwe Raadhuis. Maar hij staat er forsch en kloek, ten voe ten uit, rechtop, al heeft men ook een bankje achter hem geschoven, waarop hij desnoods nog kan gaan zitten aan den mooisten boulevard, waarop Rotterdam trotsch kan gaan. Een standbeeld, waarvoor men geen deftig comité bij elkaar heeft behoeven te zoeken; een standbeeld, waarvoor men geen natio nale inschrijving heeft behoeven te openen. Maar een standbeeld, dat de gemeente, waar Oldenbarnevelt leefde en werkte, ten geschenke werd aangeboden, door een Rot terdamschen burger, die zelf jaren regent der stad, een grooten eerbied koesterde voor den grooten raadspensionaris. Nog herinneren we ons de historische ge meenteraadsvergadering, geleid door Burge meester Dr. Zimmerman, een man, die den Rotterdamschen burgers liefde wist te geven voor hun stad, waarin een officieel schrijven werd voorgelezen, waarin Mr. Sam. Muller kennis gaf dat hij ontslag nam als wethou der onzer stad. Mr. Sam. Muller besloot zijn brief met de mededeeling, dat hij ter herinnering aan de jaren dat hij wethouder was geweest, aan de stad ten geschenke aanbood een stand beeld van v. Oldenbarnevelt, te plaatsen in een nis aan den voorgevel van het nieuwe stadhuis, welke bij den bouw voor dit doel was gereserveerd. Eén standbeeld ter waarde van 18.000 gul den, zijnde ongeveer het gezamenlijk bedrag, dat de schenker in de jaren van zijn wet houdersschap aan salaris had getoucheerd, en dat hij op deze fijne en delicate wijze weer aan de gemeente remitteerde. Een „beau geste", welke alleen een Rot terdammer zich kan veroorloven. En welke verdient bij deze gelegenheid nog eens in herinnering te worden ge bracht. De menschen vergeten zoo gauw. P. H. H. Weldra zal de dag weer zijn aangebroken, waarop de katholieke mannen van Rotter dam in het nachtelijk duister naar de Amstel- stad zullen trekken om er dien stillen myste- rieuzen bedetocht door de straten en stegen van de oude veste te volbrengen. De nacht van Zaterdag 9 op Zondag 10 Maart is voor deze Rotterdamsche bedevaart vastgesteld. De algemeene bedoeling van dezen nachte lijken tocht is altijd weer de stille hulde van geloof en onze liefde aan de H. Eucharistie, een eerherstel aan den door zooveel anderen vergeten en verlaten God-met-ons. Elk jaar heeft deze tocht evenwel eene speciale intentie. Ditmaal zal deze zijn om van God te verkrijgen, dat ons vaderland voor de rampen van een oorlog moge be waard blijven. Was er ooit eene intentie, waarbij wij allen persoonlijk meer belang hadden Duizenden hebben huis en haard moeten verlaten om voor de verdediging van ons vaderland paraat te zijn, steeds paraat on danks de ontberingen van dezen schrikkelijk barren winter. In dezen nacht van den Stillen Omgang zullen wij ook met duizenden optrekken, niet naar de grenzen, maar naar het oude hart van het oude land, om daar te bidden, te smeeken, dat het ergste ons land, en onzen gezinnen bespaard mag blijven en onze gren zen niet met bloed mogen worden gedrenkt. Katholieke mannen van Rotterdam, ook gij zult weer in grooten getale opkomen, ook gij zult niet willen ontbreken in die zwijgende, biddende rijen van den Stillen Omgang. Dit jaar is er wel een bijzondere reden om alle bezwaren en vermoeienissen ter zijde te stellen en present te zijn bij dit Eucharis tisch appèl. Ook dit jaar zullen wij weer in twee groe pen naar Amsterdam trekken. De eerste groep vertrekt om kwart over twaalf van het station D.P. (trein K.Z.) en zal na aan komst te Amsterdam onmiddellijk naar de kerk van den H. Franciscus Xaverius (Krijt berg) trekken en vervolgens den stillen om gang maken. De tweede groep (trein H.Z.) vertrekt om 0.13 van station Feijenoord, 0.18 van Beurs en 0.26 van het D.P. Deze groep maakt eerst den stillen omgang en gaat na afloop daarvan naar de O.L.Vr.-kerk aan de Keizersgracht. Tusschen 2 en 8 Maart zal er wederom bij het Reisbureau Lindeman, Noordblaak 13, ge legenheid zijn zich van een plaatsbewijs 1.85) te voorzien. Op Vrijdag 8 Maart 6 uur n.m. wordt de uitgifte gesloten. Het Genootschap van „den Stillen Om gang" te Amsterdam heeft het bestuur van den Vriendenkring ter eere van het Aller heiligste Sacrament te Rotterdam steeds ver zocht te willen bevorderen, dat de reizen naar en van Amsterdam per trein geschie den. En dit wel uitsluitend in de overtuiging, dat aldus de goede stemming en de eenheid der leiding worden bevorderd. De bedevaartgangers van Rotterdam zijn echter nog niet zoover, dat zij ten deze vol komen met het Genootschap medewerken. Daarom is het bestuur bereid te trachten om ook voor de busgangers de beschikking te krijgen over een kerk te Amsterdam. Voor waarde daartoe is allereerst, dat de busgan gers zich vóór 28 Februari a.s. komen melden ten kantore van den secretaris van den Vriendenkring, mr. R. H. Hoogeweegen, Middensteiger 31a, daar opgave doen van hun leider en tegelijk 10 cents per busganger af dragen. Nader zal dan worden bekend ge maakt, welke kerk in Amsterdam voor deze categorie beschikbaar kan worden gesteld. Tenslotte zij nog gemeld, dat de jaarlijk- sche vergadering van den Vriendenkring op Woensdag 28 Februari a.s. zal worden ge houden. Brand in de Willem Beukelszstraat. Zaterdagavond half 7 is tijdens afwezig heid vart de bewoners op de eerste étage van pand 37 aan de Willem Beukelzstraat, bewoond door de familie K. van Baarle, een brandende haard-kachel door den vloer ge zakt, waardoor een vloer- en plafondbrand ontstond. Er brandde een gat in den vloer en de haard hing tusschen de binten, een wel heel vreemde positie voor een kachel. Het vuur is gebluscht door gasten van slan genwagen 57 met een straal op de water leiding, onder leiding van onder-brandmees ter Van der Lee, brandmeester Bom en hoofdman Kruis. Mede aanwezig waren de slangenwagens 55 en 36. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek inge steld. Op Dinsdag van elf tot twaalf uur. Con sultatie-Bureau voor Zuigelingen, Goudsche Singel 49. Op Donderdag van half twaalf tot twaalf uur. Hulppost Gem. Gen. Dienst, Maasha ven 2. Op Vrijdag van elf tot twaalf uur. Con sultatie-Bureau voor Zuigelingen, G. J. Mul derstraat 102. Trouwboekjes of geboortebewijs mede brengen. De Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders „B.O.V.A.G.", afd. taxi- en luxe-verkeer, heeft een schrijven gericht aan B. en W., waarin wordt gevraagd om een verhooging op zeer korten termijn van de destijds vastgestelde tarieven. En wel als volgtgroote wagens (5-6 personen) 15 cent per K.M., aanslag 55 cent, kleine wa gens (3-4 personen) 12% cent per K.M, aanslag 45 cent. Voor beide groepen wacht tijd 1.50 per uur. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie van de schaakver. Het Centrum werden inhaalwed strijden en een gedeelte van de zesde ronde gespeeld met de volgende resultaten'. Hoofdgroep A: W. C. GorisJ. C. Lager waard 01; F. DamenJ. van Engers afgebr., W. C. GorusF. Damen 10; J. IJzerman L. Brouwer 01, L. ReitemaJ. C. Lager waard 10, W. C. GorisL. den Harder uit gesteld. Hoofdgroep B: G. van HattemT. Overdijk afgebr.; Mr. E. Mulder—C. Verhagen afgebr.; J. de Vries—D. 't Hart 0—1. Groep 1 a: Veentjervan Roon afgebr.; W. H. v. d. PolderA. Timmerman uitgest.; O. H. LehmannH. Meyer afgebr.; W. H. v. d. PolderO. H. Lehmann 10; JoekerA. Timmerman 01. Groep 1 b: A. de RuyterM. Wagemans afgebr.; P. J. Stouthart—C. Poppeliers 1—0, KouwenbergPoppeliers 10, J. Voorwinde A. v. d. Starre 10. Groep 2 a: H. Koster—C. v. d. Wel afgebr.; K. GodschalkC. van Luik 01, J. Vossel- manP. Righini afgebr.; F. AbrahamsJ. Knijpinga uitgest. Groep 2 b: J. E. EldersonJ. van Groot- veld 1—0 w.n.o.; v. d. Ende—A. v. d. Berg uitgest.; C. J. VerzijlJ. Matti 01, „O-O" C. van Rooyen 1—0; J. H. Elderson—v. d. Ende 10. Groep 3 a: A. de Jong—Homan, uitgest.; de GoeyL. Ensel 0—1, C. L. Mac Pherson— G. van" Katwijk 1—0, B. Star—Tj. Teensma afgebr.; C. L. Mac PhersonA. de Jong 10. Groep 3 b; G. Lodewijk—C. Alewijn 1—0; J. C. ChristensenM. J. van Gogh 10, J. KlipL. Weyer 10, R. Cremerde Vos 0-1. De voorloopige stand in de hoofd- en eerste groepen is als volgt: Hoofdgroep A; gesp. L. Reitsma (Spangen) 3 W. C. Goris (Kralingen) 5 F. Damen (Kralingen) 2 L. Brouwer (W. Steinitz) 3 J. van Engers (Het Centrum) 3 J. C. Lagerwaard (Kralingen) 4 J. IJzerman (S.U.L.T.H.O.) 2 L. den Harder (Kralingen) Groep 1 a: H. Meyer (N.R.S.V.) W. H. v. d. Polder (Centrum) Jocker (Wester Toren) Van Roon (Trianon) O. H. Lehmann (Het Centrum) A. Timmerman (Het Centrum) M. v. d. Hoeven (W. Toren) Veentjer (G.E.B.) Hoofdgroep B: T. Overdijk (Het Centrum) J. Oudenaarden (Nationale) G. van Hattem (Excelsior) D. 't Hart (Kralingen) Mr. E. Mulder (Kralingen) J. de Vries (Het Centrum) J. Visscher (Wester Toren) C. Verhagen (Het Westen) Groep 1 b: Kouwenberg (Wester Toren) P. J. Stouthart (Trianon) J. Voorwinde (Het Noorden) C. Poppeliers (R.V.S.) M. Wagemans (Het Centrum) A. de Ruyter (E.R.C.S.) G. W. Beye (Het Centrum) A. v. d. Starre (Het Centrum) gesp. 3 3 5 2 pnt. 3 3 2 2 1 1 0 pnt. 3 2A 2 1'A 1 1 0 gesp. pnt. 4 3/, 6 3 3 2 2 3 1 4 1 4 1 3 0 gesp. pnt. 5 5 5 4 6 3A 5 3 4 2'A 4 1 5 6 Onder buitengewoon veel blijken van be langstelling heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad van wijlen den heer G. A. A. Kloeg, in leven penninmeester van het Paroch. Armbestuur „St. Hildegardis" en lid van de conferentie H. Hildegardis der St. Vincentius-Vereeniging, secretaris van het Collectantencollege en bestuurslid in ver schillende organisaties. Te half 10 werd in de parochiekerk van de H. Hildegardis, welke voor een groot ge deelte gevuld was met afgevaardigden, col lega's en belangstellenden, een plechtige Re quiemmis opgedragen, door den Z.Eerw. heer A. P. C. Konijn, pastoor der parochie met assistentie van de kapelaans A. de Boer en P. Vollebregt. Op het priesterkoor had de oudste zoon frater Kloeg mede plaats geno men. pet versterkte zangkoor voerde onder leiding van Hub. Vissers op piëteitvolle wijze de 3-stemmige Mis van Perosi uit. Aan de groeve op het kerkhof, waar Pas toor Konijn de absoute verrichtte, waren ve le belangstellenden tezamen gekomen. Wij merkten o.a. op de Directie en Inspectie van de E.R.K. uit Nijmegen, bestuur en admini stratie Ziekenfonds A.R.V., de directie der R. K. Begraafplaats, kerk- en armbestuur der St. Hildegardisparochie, het collectan tencollege, afgevaardigden van de vereeni- ging van R. K. Ondern. en Aann. van Begra fenissen, Centraal-comité in het Begrafenis- bedrijf, in welke laatste organisaties de over ledene de functie van voorzitter, resp. secre taris vervulde; Onderl. Rouw-vereeniging en verder vele collega's uit neutrale, christelijke en moderne organisaties. Na het bidden voor zijn zielerust heeft frater Kloeg allen ge dankt voor de belangstelling. STILLE OMGANG. Donderdag 22 Februari a.s., des avonds te kwart over acht is er in het R. K. Veree- nigingsgebouw een ledenvergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang, alwaar de Omgang van dit jaar zal worden besproken. Vlaardingen zal aan den Stillen Omgang deelnemen in den nacht van 2 op 3 Maart .s. BURGERLIJKE STAND VL. AMBACHT. GEBOREN: Dirk, zoon van IJ. van der Velden en A. Werner, Merellaan 24. Cor nells Borghardus, zoon van B. Schotel en B. t Hoen, Sportlaan 40. Cornelis, zoon van van der Zwan en W. Vuyk, Geranium straat 20. Adriaan C., zoon van A. C. Zan- dee en S. Th. S. Kraan, Julianalaan 36. Lambertus H., zoon van J. Remmerswaal en D. M. Vredenbregt, Begoniastraat 8. ONDERTROUWD: Gerrit Knor 26 j. Prins Hendriklaan 91 en Anna M. de Jong 28 j., Asterstraat 33. GEHUWD: Paulus Berkhout 27 j. en Sietje van der Have 21 j. Zondag j.l. was een zware en tragische dag voor het bestuur en de leden der oude St. Joseph'sgezellenvereeniging van Rotter dam. Oudere en jongere gezellen, gehuwden en patroons waren opgeroepen voor een buitengewone algemeene ledenvergadering, waarin hun een mededeeling gedaan zou worden, beslissend voor de toekomst van hun vereeniging, aldus luidde de convocatie. Reeds bij den aanvang der vergadering wees alles er op, dat er iets treurigs te ver wachten was. Geen gebruikelijke muziek van G. A. V. E., Rotterdam's oudste katho lieke muziekcorps, geen Kolpings lijfwacht, geen Kolpingsvlaggen. Ernstig en stil trad de praeses, C. D. Terstegen O.P., gevolgd door den centraal praeses, den vice-praeses, raad van bestuur en raad van commissaris sen, binnen om, na opening met gebed, ter stond een aanvang met zijn toespraak te maken. Rustig en zakelijk sprak hij zijn Kolpingsgezin, dat ademloos luisterde, toe, slechts nu en dan zijn begrijpelijke ontroe ring nauwelijks meester. Weldra werd het harde woord gesproken: het bestuur ziet na rijp beraad het voortbe staan van de St. Josephsgezellenvereeniging als een onmogelijkheid, zoodat binnen af- zienbaren tijd tot opheffing van dit oudste katholieke sociale werk van Rotterdam overgegaan zal moeten worden. Terwijl de ontroering als 't ware tastbaar over de zaal hing, vervolgde praeses Terstegen zijn ver klaring door kernachtig en duidelijk aan te geven, hoe deze toestand was gegroeid, wat er gedaan was om dit einde te voorkomen. Reeds voor vele jaren terug het was in 1927 zag de toenmalige raad van bestuur in, dat de meest ingrijpende maatregelen genomen moesten worden, om de vereeni ging, die van den beginne af door gemis aan een behoorlijk stichtingskapitaal financieele sterkte gemist had, voor een spoedigen on dergang te behoeden. Doch de jaren tus schen 1927 en nu brachten vele ongunstige omstandigheden, die, alle tezamen, ondanks de genomen maatregelen een blijvende en steeds groeiende dreiging voor het voortbe- Voor de benoeming als tijdelijk genees kundige, hoofd eener afdeeling, bij de Psy chiatrische Inrichting „Maasoord" is op de aanbeveling geplaatst mej. A. E. Sonies te Groningen. Voor de benoeming als tijdelijk leeraar in de radiokunde aan de Gem. Zeevaartschool ir. G. E. F. van Dijk; voor de benoeming als tijdelijke leeraren aan de Gem. Vakteekenschool aan de Vesta- straat J. Wage en P. Elffers te Gouda; voor de benoeming als hoofd der school voor g. 1. o. A no. 136: 1. Mej. Th. van der Hoeven; 2. mej. S. M. van der Steen; 3. mej. J. C. M. G. Joosse. Blok 6 en 7 van district C, Sectie V, hield op Woensdagavond 14 Febr. j.l. een propa- ganda-film-avond. Behalve de films (een komische en een dramatische) werd een propaganda-woord ge sproken door den heer Verrijzer, sectieleider. De zaal was goed gevuld; eenige nieuwe con tribuanten konden worden genoteerd. Al bij al kan de avond geslaagd genoemd wor den, wijl daarvan weer propaganda is uitge gaan. Tijdens afwezigheid van de bewoners is brand uitgebroken in de woning van L. J van Munster aan de Frederikstraat. Buren ontdekten den brand, toen in de achterka mer het meubilair en de gordijnen reeds in lichter laaie stonden. Slangenwagen 47 was toen spoedig gewaar schuwd en ving onder leiding van brand meester Kok de blussching aan met een straal op de waterleiding. Gelukkig kon men den brand tot de achterkamer beperken, welke echter bijna geheel uitbrandde. Hoofdman van Ommeren, die de leiding inmiddels had overgenomen, behoefde de slangenwagens 48, 12 en 10, die eveneens aanwezig waren, geen dienst te laten doen. Behalve veel brandschade is er ook vrij veel waterschade Vermoedelijk is kortsluiting in een radio toestel de oorzaak. staan van de vereeniging vormden. De zaal- huur liep angstwekkend terug, door de ge dwongen overplaatsing van de avondteeken- school naar de R. K. ambachtsschool (1935) werden de vele leslokalen tot een renteloos bezit, met de stijging en den langen duur der werkloosheid werden de contributie inkomsten geleidelijk minder. Ondanks de meest drastische bezuinigingsmaatregelen, in den loop der jaren genomen, kon niet voor komen worden, dat het vereenigingsleven reeds lang met aanmerkelijk jaarlijksche tekorten werken moest. Door dit alles werd de toestand steeds alarmeerender en op den duur onhoudbaar, zoodat het bestuur zich terecht in geweten verplicht achtte gebruik te maken van de in 1939 geboden kans om de gebouwen aan de gemeente te verkoopen. Ernstig en met groot verantwoordelijk heidsbesef is de mogelijkheid onder de oogen gezien, om elders het vereenigings leven voort te zetten. Sinds Mei was dit vraagstuk een voorwerp van studie in het bestuur geweest en men kwam tot het over wogen besluit, dat het zonder aanmerkelij- ken geldelijken steun van verschillende zij den, o.a. door een beroep te doen op de lief dadigheid van katholiek Rotterdam, onmo gelijk zou zijn om de vereeniging in een haar passende, al was het dan ook meer be scheidener vorm, voort te zetten. Waar de hierin tot oordeelen bevoegde overheid tot haar groot leedwezen om de ongunstige tijdsomstandigheden en andere ernstige bezwaren de ongetwijfeld hoogst moeilijke verwerkelijking van deze plannen onverantwoord achtte, en consequent op dracht gaf in de binnenstadsparochies met parochieele gezellenvereenigingen een aan vang te maken, restte het bestuur van de vereeniging, hoezeer het hem ook ter harte ging, niets anders dan de bovengenoemde mededeeling aan de leden te doen toekomen. Diep verslagen maar waardig en rustig hebben de St. Josephsgezellen deze mede deeling aanhoord. Gesterkt door den vader lijken zegen en het innig medeleven van hun bisschop, waarvan deze in een eigen handig schrijven uiting gaf, gingen deze mannen, méér dan ooit trouw aan Kolping, naar hun gezinnen terug. De St. Josephsgezellenvereeniging werd in 1877 door pater Koors O.P. gesticht en telde op 31 December 1939 totaal 1071 leden, waarvan 384 gezellen, 394 gehuwden, 52 patroons, 201 leerlingen en 30 St. Jans knapen. Dat in een op de hoogte van den tijd zijn de Kleuterschool, zooals de R. K. Kleuter school te Overschie is, de tijd niet doorge bracht wordt met kindertjes zoet houden maar dat de kleinen daar zoodanig gevormd worden, dat zij op den leerplichtigen leeftijd gekomen daarvan de vruchten plukken in den vorm van vaardigheden en kundigheden, die menigeen niet van zulke peuters zou ver wachten, zal heden middag om drie uur in het clubhuis „St. Petrus-Banden" naast de kerk worden gedemonstreerd. Vooral de ouders zullen daarvan getuigen willen zijn, maar ook de vaders en moeders die kinderen hebben, die voor plaatsing op die school in aanmerking komen, maar nog niet besloten hun kleinen daarheen te zen den. Zij vooral moeten de gelegenheid niet voorbij laten gaan eens met dat onderwijs kennis te gaan maken. DS. H. VAN REKEN. Bij Koninklijk besluit is ds. H. van Reken alhier, benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde STATIONSCHEF. De heer H. J. Heinen, chef van het station Rodenrijs, is met ingang van 1 April a.s. be noemd tot chef van het station Leidschen damVoorburg. GENOOTSCHAP DE STILLE OMGANG. Op Woensdag 21 Februari a.s. zal door de afdeeling alhier een algemeene vergadering worden gehouden. In deze vergadering zullen de jaarversla gen worden uitgebracht terwijl bestuursver kiezing zal plaats (lebben, alsmede bespre king van den a.s. Stille Omgang. BOOMPLANTING GAAT NIET DOOR. Het Oosten der gemeente zal het nog zon der boomen moeten stellen. De Polder Oost- IJsselmonde toch heeft geweigerd toestem ming te geven tot planten van boomen in den Beneden-Oostdijk. Er is overeenstemming bereikt tusschen B. en W. en de werkliedenorganisaties in zake verbetering (verhooging) der wedden van de gemeentewerklieden, dat, mede in verband met de gewijzigde loonen in de be drijven. GEBOREN: Pieterj z. van A. Smit en T. L. Leenheer. Hendrik, zoon van J. Linden- burg en C. van Driel Lijntje P., doch ter van G. Schilperoort en A. Dekker. Teuntje dochter van J. Hageoort en M. de Jong Anthonie C. A., zoon van J. van Driel en G. M. Schagen van Soelen Dirk je W., dochter van B. de Jong en H. de Jong. ONDERTROUWD: A. van Dongen 23 j., te Ridderkerk en A. van Hengst 23 j. te IJs- selmonde. GEHUWD: J. Scheurwater 22 j. te Ridder kerk en S. Huizer 17 j., te IJsselmonde. OVERLEDEN: A. P. Sturrus 11 m., zoon van S. P. Sturrus en G. Plaizier. J. van den Heuve 69 j., echtgenoot van A. E. Knegt. C. Hage 91 j., weduwe van W. de Looff levenl. kind van J. van Wingerden en G. D. Kranendonk. DAMMEN. De einduitslag van den wedstrijd tusschen een 20-tal Westlandsche deelnemers en een ploeg uit Den Haag is 4040. Na loting is de wisselbeker, welke voor deze wedstrijden is beschikbaar gesteld, in handen gesteld, in handen van den Westland- schen Dambond gekomen. geslaagd. Te Delft slaagde voor het Propadeutisch- examen civiel-ingenieur de heer A. Brugge- man. GEBOREN: Ariaantje W. B., d. van G. v. d. Ham en J. van 't Hoog. Willempje T. M., d. van H. Verkerk en H. W. Verhey. GEHUWD: J. v. d. Meer 20 j. en A. Eshuis 21 j. OVERLEDEI^ H. Driesen 82 j. weduwn. van E. de Korte. Vrijdagavond werd de behandeling van de begrooting-1940 in tweede openbare zitting voortgezet. De heer v. d. Pauw (A.R.) opende de replieken met de verklaring, dat ook de mondelinge toelichting van den voorzitter omtrent de geoorloofdheid van critiek op het beleid van de politie spr. erg had teleurge steld. Vervolgens was spr. het antwoord van den wethouder van openbare werken zeer tegengevallen, waarin zonder meer werd vastgesteld dat 'n raadslid „van vijf maan den" niet competent was gebreken vast te stellen in de organisatie van dien dienst. Spr. bleef echter zoo vrijmoedig om den parmanen- ten maximum-toeslag op alle loonen van de straatmakers wonderbaarlijk te noemen. Een collectief spaarloon met bonus en reisfonds komt volgens spr. eenvoudig neer op 'n ge camoufleerd verlengstuk van het loon. Spr. zag in deze materie mede 'n object om tot 'n sluitende gemeentebegrooting te komen. De heer Steeman (R.K.) verzocht soepel heid inzake het verbaliseeren voor het rijden van auto's op de rijwielpaden van den Straat weg. Den heer Mensen wees spr. er op, dat de afspraak met de S.D.A.P. over de bezet ting van den derden wethouderszetel in 1931 nog 't zelfde jaar ongedaan gemaakt was, het geen spr. voor den goeden vorm niet ong®~ passeerd wilde laten. Vervolgens dwongen e woorden van den heer Janssen, die do vm'1^0 maal op zijn wijze uiteen gezet had a .1 niet op veen gebouwd had, een ui voei ïge uiteenzetting te geven over de Jel'nS en de handelwijze van dit e °Pzichte van de Katholieke Staatsparp' 'e hem steeds correct behandelde en pei sa do regle mentair als lid royeerde wegens het niet vol brengen van onderteekende verklaringen. Spr. liet de conclusie aan de hoorders over. De gedragingen van de A.R. ten opzichte van de rechtsche raadsclub bevreemdden spr. zeer. Nu verklaart men, dat deze club niet meer bestond, maar spr. heeft dat tijdens de wethouderskeuze van geen enkel lid verno men en bovendien kan men toch maar niet eenzijdig stilzwijgend een contract verbre ken. Al de vermeende bezwaren, door den heer v. d. Have geuit, kwamen spr. als on juist voor en de handelwijze van dezen can- didaat-wethouder waren volgens spr. mid delen, die het doel moesten heiligen. De heer Janssen (wild) was het niet eens met den heer Steeman en ging terug in de geschiedenis tot de verkiezingen van 1931. Toen was zijn lijst officieel erkend door de Katholieke Partijraad en dezen keer bleek volgens spr. zijn „incidenten-lijst" in niet ge ringe mate de gunst van de kiezers te heb ben mogen genieten. De critiek van den heer Verbeek (C.H) was hoofdzakelijk gericht tegen het beleid van den wethouder van sociale zaken, den heer Spronkers, in verband met de regeling die deze getroffen heeft tusschen, de ver eeniging tot ziekenhuisverpleging en Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. bestreed de rechtsgeldigheid van dit optreden daar dit berust op een reglement, dat nog niet de goedkeuring heeft van Gedeputeerde Staten. In verband met de volgens spr. eenigszins hautaine toon, die de wethouder in zijn me morie van antwoord aanslaat, kon spr. niet nalaten er op te wijzen dat deze zaken tijdens zijn wethoudersschap terdege hun voorberei ding hebben gehad en in dezen geest wilde spr. dan ook het gebezigde woord „erfenis" verstaan. Wat de wethoudersverkiezingen betrof, was het den heer Verbeek een behoefte te ver klaren, dat de houding van de R.K.S.P. naar het inzicht van de C.H.-fractie geen enkel verwijt treft, maar tot het laatste stadium toe hierin fair gehandeld heeft. Meenings- verschillen in deze materie hebben zich in spr.'s partij niet voorgedaan. De heer Mensen (S.D.A.P.) wilde, gezien de moeilijke tijdsomstandigheden, niet in cri- tische bijzonderheden afdalen maar moest toch even zijn verwondering uiten over É9 A.-R. partij, die blijkbaar zoodanig den z<*t«i van plaatselijke werken ambieerde, da!) 9 zelfs dreigt met een tegenstemmen van begrooting. Spr. constateerde daarin meer revolutionnaire neigingen dan de S.D.A.P. ooit vertoond heeft in dezen raad. Dat men van G.-H. zijde eenige rancune heeft over den zetel van sociale zaken acht spr. begrijpelijk. De heer Jongeneel (V.B.) voelde geen be hoefte aan uitvoerige repliek. Het eenigste wat spr. graag vervuld zag was zijn wensch over de toezending van de notulen der raads commissies aan alle leden. Hierbij sloot zich de heer Beemer (R.K.) aan, die tevens graag den principieel aanvaar den kindertoeslag over de heele linie doorge voerd zag en bovendien verzocht, dat geen represaillemaatregelen genomen zouden wor den tegen raadsleden, die hun gerechtvaar digde critiek op politie-beleid durfden uiten. Verder informeerde spr. naar de vor deringen van de keuring van donors voor den bloedtransfusiedienst en naar het toege zegde rapport inzake de ziekenhuiskwestie. De heer v. d. Have (A.R.) bepleitte de bevordering van de opvoedende taak van de politie, in tegenstelling met de jacht naar processen-verbaal. Daarna kwam spr. terug op zijn geuite veronderstelling, dat de vriend schap tusschen de twee wethouders Daniëls en Terwiel uit de vorige periode invloed zou moeten hebben gehad op de keuze van de nieuwe combinatie en vond deze veronder stelling niet beneden alle peil, zooals de heer Daniëls spr. verweten had. De gevoelens van geestverwantschap tusschen de R.K. en C.H. moesten volgens spr. den heer Verbeek ge^ steld hebben boven den liberalen heer Ter- wiel. De houding van de R.K. was spr. nog niet duidelijk, daar de voorgegeven kennis en geschiktheid van den heer Terwiel toch ook behouden bleef in de afgewimpelde com binatie TerwielDanielsv. d. Have. Wat de samenwerking in de rechtsche raadsclub betrof kon spr. niet beter typeeren dan de achtervolging van de vloek van den boozen daad, gepleegd in 1931, waarbij men de A.R. eenvoudig de besluiten ter goedkeu ring had voorgelegd. Burgemeester van Kempen beantwoordde vervolgens de gemaakte opmerkingen. Spr. deelde mede, dat de keuring van de donors voor de deur stond, daar eerst de Rotterdam mers werden behandeld. De critiek op het politieel toezicht achtte spr. zeer overdreven en vestigde de aandacht erop, dat spr. altijd voor klachten open stond. Het rijden van auto's over de fietspaden zal krachtig be streden worden en het dreigement van den lieer v. d. Pauw om in hooger beroep te gaan, had spr. zeer eigenaardig in de ooren ge klonken daar spr. nocit was gewaarschuwd. Het zenden van notulen van commissiever gaderingen oordeelde spr. niet gebruikelijk. Wethouder Daniëls (R.K.) rekende af met den heer Janssen over diens onverantwoor delijke verkiezingsreclame. Het bewijs, waar toe spr. deze pamflettist had uitgedaagd te leveren, over 'n passage in 'n strooibiljet inzake de financieele positie van de ge meente was nog nooit geleverd. Dan de suggestie van den heer v. d. Have over spr.'s vriendschappelijke verhouding met den heer Terwiel, waardoor de alge meene gemeentebelangen geschaad zouden worden. Spr. verzocht hierover de uitdruk kelijke meening van den voorzitter. Wat de houding van den heer v. d. Have betreft in de kwestie der wethoudersverkie zing kon spr. niet beter typeeren dan die van een man, die z'n verlies moeilijk kan nemen. Dat spr'. graag conservatief is als wethouder van financiën, maar vooruitstrevend als wethouder van sociale zaken had spr. bewe zen in de moeilijke jaren 1931'34, toen spr. beide functies bekleedde en den grondslag legde voor steunverleening en werkverschaf fing. Wethouder Terwiel (V.B.) zegde toe den aanleg van de begraafplaats zooveel mogelijk in werkverschaffing te laten verrichten te zijner tijd. De opmerkingen van den heer v. d. Pauw achtte spr. onvoldoende gefun deerd en maakten een rammelenden indruk. Spr. hoopte voor de A.R., dat het in hun partij ook niet begon te rammelen. Wethouder Spronkers (S.D.A.P.) verdedig de zijn optreden in de ziekenhuisverpleging en oordeelde het optreden van M.H. voor 100 pet. rechtmatig. Het premiestelsel van den heer Verbeek was uit den booze en spr. ad viseerde met de nieuwe regeling, die de leden voor centralisatie der verschillende takken behoedt, een reëele proef te nemen. Nadat de burgemeester verklaard nad, dat juist het algemeen gemeentebelang gediend Werd door een goede harmonie in het college van B. en W. en de personen kenner.de die dit verwijt betrof, kon spr. deze suggestie niet scherp genoeg veroordeelen. Daarna werd overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling van de begrooting, waar bij nog vele opmerkingen geplaatst werden, maar om kwart over twaalf kon ze toch zon der hoofdelijke stemming worden aangeno men. De gewone dienst sluit met inkomsten en uitgaven van 1.885.522,16; de kapitaal- dienst met een inkomen van f 1.020.151,86 en een nadeelig slot van 140.623,76. De ge raamde winst uit het gasbedrijl bedraagt 30.895,78; uit het waterleidingbedrijf 48.462,18. Oonvoorzien geeft 7.479,12 aan. BURGERLIJKE stanp BEVALLENG' B°vens geb. van Woennel z. M. de Ridder geb. de Ridder z. ONDERTROUWD', p. de wintèr 32 j. en T. stofberg, 21 3" beWen alhier - A. Koster ';5 1 Rotterdam en A. Middelkoop 24 j., alhier B Eberle 25 J. en J Mijnders 22 j., beiden al- hj'er D. Spier 29 j. Rotterdam en G. van der Heijden 25 j., alhier. GEHUWD: G. Donker 29 J. en W. Zijderlaan 22 J-, beiden alhier. OVERLEDENJ. Hazelzet 73 j„ echtg. van E. Luyke. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C. de Jong geb. Burgh r.. W. Zwart geb. Zeitzen d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2