CREDIETVOORZIENING VAN DEN MIDDENSTAND. DUITSCH-ENGELSCHE STRIJD OM DE NOORDZEEVISCH mmm Het vergaan der „Den Haag". De nieuwe Staatsleening MAANDAG 26 FEBRUARI 1940 Langloopende voorschotten dp. mogelijk. lasi -Tl- mm Geen lioop meer op redding der vermisten. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. doodelijk mijnongeluk. Duitsche klacht over En; e' h gelnedsschendingfi11- Wat liet Nederlandsche volk nog te weinig beseft. NEDERLANDSCH-DUITSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De onderhandelingen heden begonnen. Vliegmachines beschieten de kotters. Groote beroering onder Deensche en Belgische visschers. De jongste maatregel der regeering. De Ned. Middenstandsbank schrijft ons Tot nog toe bestond voor het middenstands bankwezen niet de mogelijkheid om aan mid denstanders credieten te verleenen met een looptijd van bijv. vijf of tien jaren, dus credieten op langen termijn. De banken Werken met golden, welke voor het overgroote deel zonder of met een betrekkelijk korten termijn van opzegging ften Worden opgevraagd dit is ook bij ^ed. Middenstandsbank het geval. Indien erl dit „korte" geld zou gaan bevriezen d°0r het vast te leggen in „lange" credieten, Z0U de bank niet aan eventueele belangrijke 0Pvragingen kunnen voldoen en dus vastloo- Pen. Bij de credietverleening diende de bank zich tot nog toe dus te beperken tot de z.g. handels- en bedijjfscredieten, welke slechts kunnen dienen tot financiering van voorra den en/of uitstaande vorderingen en welke desgewenscht onmiddellijk door de bank unnen Worden opgeëischt. Jal van middenstanders hebben echter Behoefte aan crediet met langen looptijd, Waarvan behoudens zeer bijzondere °mstandigheden algeheele terugbetaling binnen een bepaalde periode niet kan worden gevorderd. Dergelijk crediet kan dan worden aangewend voor andere doeleinden dan financiering van voorraden en/of vorderingen; bet z.g. vaste actief (onroerend goed en verbouwing daarvan, inventaris, machines e. d.) kan er mede worden gefinancierd. Dank zij een nieuwen regeeringsmaatregel k de Ned. Middenstandsbank thans in de gelegenheid gesteld lang-loopende credieten, 2-g- vaste voorschotten,te gaan verleenen. Bij de begrooting voor 1940, welke kortelings do°r de Eerste Kamer werd goedgekeurd, is 111, n regeling getroffen, krachtens welke e K de in vaste voorschotten gestoken gelden 00 noodig vlottend kan maken, waar- c°oi het banktechnische bezwaar van finan ciering vap lange credieten met korte gelden is opgeheven. Ter vermijding van mogelijk misverstand zij allereerst opgemerkt, dat de bank de vaste Voorschotten verstrekt voor eigen rekening en risico. Bij de verleening van bijzondere eredieten en werktuigencredieten komen sUa^r.hoopte verliezen voor rekening van den heeft' de* opzichte van de vaste voorschotten maar eventual de liquiditeit gewaarborgd, van de bank Vei"liezen komen ten laste Voorschotten beteekent, dat voor de vaste worden gesteldU,3 een zekerheid dient te verleening geldt°°ï,S VT ?orma}e "ed'et~ opnieuw De staat verleent hier king t vu Z0er te waardeeren medewer- dnev, 6n oeve van 't middenstandscrediet, srhnttTn11 m.ag de Verleening van vaste voor zie i. beschouwen als een credietvoor- nmg ten behoeve van in meer of minder ernstige moeilijkheden verkeerende midden anders. Ter voorkoming van teleurstelling r?' d'f duidelijk te worden gezegd. De vaste voorschotten worden verleend met eri maximum-looptijd van tien jarenook Kortere looptijden zijn dus mogelijk. Er dient Periodiek op te worden afgelost. Duiten de mogelijkheid van verleening van vaste voorschotten vallen de ambachts- cred°0ns en klein-industrieelen, die een het at' langeren termijn behoeven voor en vooth fen van machines en werktuigen outilla?e in' verbeteren van hun technische categorie hket algemeen, daar voor deze bestemd. Een az 8' werktuigencrediet is industrieel kan ^Machtspatroon of klein- krijgen bijv. voor de^el een vast voorschot plaats of fabriek. Verbouwing van werk- Er bestaan dus thans de volgende vormen van middenstandscrediet a. het normale handels- en bedrijfscrediet b. de bovenbedoelde vaste voorschotten c. de bijzondere credietverleening ter behoeve van middenstanders, die tengevolge van de in hun branche heerschende omstan digheden in liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt, maar overigens een volwaardig bedrijf hebben d. het werktuigencrediet ten behoeve van ambachtspatroons en klein-industrieelen, die crediet op langeren termijn noodig hebben voor het aanschaffen van machines e. d. en/of ter verbetering van hun technische outillage in het algemeen. Pe onder a. en b. vermelde credieten worden verstrekt voor rekening en risico van de bank bij de onder c. en d. vermelde credieten komen de verliezen ten laste van den staat. Ten behoeve van den kleinen middenstand zijn verder nog de borgstellingsfondsen opge richt, door wier bemiddeling credieten tot een maximum van 500 verstrekt kunnen worden aan in moeilijkheden verkeerende kleine zakendrijvenden. Door deze verschillende mogelijkheden is thans een sluitend geheel verkregen, waar door een zoo goed mogelijke credietvoorzie- ning van den middenstand wordt gewaar borgd. Dit beteekent nhtuurlijk niet, dat aan de credietbehoefte van iederen middenstan der kan worden tegemoet gekomen elke credietverleening is aan bepaalde normen gebonden en niet alle credietaanvragen vallen binnen het kader van deze normen. Hoewel dus niet te bevredigen credietvraag zal blijven bestaan, is mede of liever vooral door maatregelen van de regeering, een complex van credietmogelijkheden geschapen hetwelk de middenstandscredietvoorziening in Nederland gunstig doet afsteken bij die in de meeste andere landen. MMmmhÉÉÉ II ill I - WW le« waar wonder van de rotsen in het Rainier Nat, Washington. natuur vormen i°nal park te EEN TWEEDE LIJK AANGESPOELD. DE reederij van het op 15 Februari j.l. door een explosie gezonken motor tankschip „Den Haag" heeft be richt ontvangen, dat Zaterdag te Sint Just in Cornwall het lijk is aange spoeld van een der opvarenden van het verongelukte schip. Vermoedelijk is dit het stoffelijk overschot van den 22-jarigen marconist M. Stegenga uit Wolvega. De thans leeg aangespoelde twee redding booten zijn door de geredde leden der bemanning niet herkend als de boot, waarin zij zich bevonden, alvorens zij aan boord werden genomen van een Engelsch schip. Daar bovendien de marconist niet in dezelfde reddingboot had plaats genomen als de bediende Van der Horst, wiens lijk Vrijdag is aangespoeld, moet worden gevreesd, dat uiteindelijk 26 personen bij deze ramp het leven hebben gelaten. Zaterdagmiddag heeft in de ondergrond- sche werken van de mijn Oranje-Nassau I een doodelijk ongeluk plaats gehad. Bij het uitvoeren van werkzaamheden in een opbraak viel de houwer T. S. plotseling enkele meters omlaag, waarbij zijn hoofd met een voorwerp in aanraking kwam. De man werd naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht, waar hij in den nacht van Zaterdag op Zondag is overleden. Het slachtoffer, dat te Heerlen woonde, was gehuwd en vader van 2 kinderen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt d.d. 24 Februari uit Berlijn: In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen wederom boven Nederlandsch ge bied gevlogen. Zoo werd, zonder dat twijfel mogelijk is, vastgesteld, dat te 22.00 uur een vliegtuig over het eiland Terschelling is ge vlogen in Oostelijke richting: te 22.23 uur vloog een toestel bij Nieuwsschans ten Oos ten van Groningen in Zuid-Westelijke rich ting, te 22.45 uur vloog een vliegtuig 10 K.M. ten Zuiden van Nieuweschans in Zuid-Ooste lijke richting en te 22.49 vloog 10 K.M. ten Oosten van Delfzijl een toestel in Zuid-Wes telijke richting. In de laatste drie gevallen was het zeer gemakkelijk te constateeren, dat de toestellen over Nederlandsch gebied vlogen, aangezien de vliegweg boven Duitsch- land tot de grens nauwkeurig werd gevolgd. Binnen een week zijn derhalve minstens twaalf keer Britsche vliegtuigen over Neder landsch gebied gevlogen. In het bijzonder heb ben de Engelschen in den nacht van 20 op 21 Februari Nederlandsch territoir geschonden, toen zij met een aantal toestellen langs ver schillende wegen dwars over Nederlandsch gebied naar de Duitsche grens vlogen. Van gezaghebbende zijde wordt hierbij op gemerkt: De door het D.N.B. meegedeelde overvlie gingen door Britsche vliegtuigen zijn hier niet bekend. Natuurlijk is het niet uitgesloten, dat zich onder de hier te lande gesignaleerde vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, Britsche toestellen heb ben bevonden. Wel is deze week een aantal schendingen van 't Nederlandsch rechtsgebied door Duit sche vliegtuigen vastgesteld. In deze geval len bestond er ontwijfelbare zekerheid, zoo- als o.m. bleek toen, bij een ontkenning van Duitsche zijde, de regeeringspersdienst het type van het in overtreding zijnde vliegtuig kon noemen, waarna de Duitsche tegenspraak niet is herhaald. In het veertiendaagsch overzicht van de fa. R. Mees Zoonen wordt omtrent de nieuwe staatsleening het volgende opgemerkt De Amsterdamsche beurs en beleggend Ne derland hebben zich in de afgeloopen verslag periode in hoofdzaak beziggehouden met de nieuwe staatsleening. Doordat de inschrijving op deze leening feitelijk verplicht is, zoowel voor particulieren als voor vennootschappen en instellingen, is de kring, waarin deze ver plichting gevoeld wordt, zeer groot en strekt zich ook uit tot lichamen, die als regel met het beleggingsvraagstuk weinig te maken heb ben. En doordat zoovelen belang bij de be palingen van deze uitgifte hebben, èn door dat het prospectus verschillende vraagpun ten onbeantwoord laat, zijn daarbij heel wat pennen in beweging gekomen. Als wij onzen indruk zouden moeten weer geven over de stemming, die ten opzichte van deze belangrijke oorlogsleening bij gesprek ken en in geschriften heerscht, dan is het deze, dat het Nederlandsch volk nog te weinig beseft, dat het hier niet betreft een gewone leeningstransactie, maar dat het hier gaat om den eersten belangrijken stap ter verkrijging van de noodige middelen, die moeten dienen voor de verdediging van ons vaderland. Wij twijfelen er niet aan, of het Nederlandsche EEN TRIESTEN AANBLIK vooral sedert het invallen van den dooi biedt de oude Diergaarde in het centrum van Rotterdam, met de boomen druipend van het nat, temidden daarvan de ruïne van het Sociteitsgebouw. volk zal, zijn aard getrouw, met eenig mop peren zijn plicht en wellicht meer dan zijn plicht doen, zoodat de leening in dit opzicht een succes zal worden en een gedwongen lee ning, die ook tegenover het buitenland geen goeden indruk zou maken, vermeden kan worden. Toch is het te betreuren, dat niet alles in het werk gesteld is, om bijv. een leening van een 500 millioen gulden of meer met vlag en wimpel te doen slagen. Thans zal, door de mogelijkheid tot beta ling met de obligaties 1940 I, wellicht slechts een 200 millioen gulden verkregen worden. Wat beteekent dit bedrag tegenover de gelden die spoedig weer noodig zullen blijken te zijn en de beroering, die deze leening heeft gewekt Daarbij krijgen vooral de vennootschappen door den langen duur der leening een effect, dat voor hen weinig aantrekkelijk is. Veie zullen n.l. gedwongen zijn het thans verkre gen bezit binnenkorter of langer tijd weer van de hand te doen, waarbij het dan voor hen van het grootste belang is, dat het papier niet aan te groote koersschommeilngen on derhevig is. Engeland heeft ons kort geleden een voor beeld gegeven, hoe het door het vaststellen van minimumprijzen mogelijk is, om in tijden van zwakke obligatiemarkten, houders voor ver liezen te vrijwaren en den koers van zijn lee ningen op peil te houden. Of het echter ook ons zou gelukken, om daarna de stemming zoo danig te doen verbeteren, dat deze minimum prijzen slechts korten tijd hun werk behoe ven te doen, is een andere vraag. De Nederlandsch-Duitsche handelsbespre kingen zijn hedenochtend op het departement van economische zaken te 's Gravenhage be gonnen. Zaterdag is medegedeeld, dat dr. Hirschfeld, de leider van onze delegatie, een vrij ernsti- gen aanval van griep had, tengevolge waar van toen nog niet vast stond, dat de bespre kingen heden zouden beginnen. Naar wij vernemen, is dr. Hirschfeld thans zoover her steld, dat hij heden aan het hoofd van onze delegatie aan de besprekingen kan deelne men. Zondagmorgen viel te IJmuiden binnen de Deensche vischkotter „Olympia" E 544, welke op zee een minder aangenaam avontuur had beleefd. De schipper rapporteerde name lijk, dat toen hij met zijn vangst op weg was naar een Engelsche haven, zijn schip door een vliegtuig was beschoten. Het vliegtuig cir kelde eerst eenige malen rond den kotter, waarna het over het scheepje scheerde en het met een machinegeweer beschoot. De kotter kreeg een zestal treffers op het dek, maar niemand werd gewond. Toen de E 544, den steven Oostwaarts wendde, werd hij door den vlieger met rust gelaten. De kotter zou nu zijn uit 175 kisten be staande vangst in IJmuiden lossen. De laatste dagen zijn er op zee al meer der gelijke dingen gebeurd en deze hebben groote beroering gewekt vooral onder de Deensche en Belgische visschers. In dit verband schrijft men ons uit IJmui den: Als oorzaak van deze aanvallen moet men wel beschouwen den onderlingen strijd tus- schen Engeland en Duitschland om de visch geland strijd geleverd wordt. Eenzelfde strijd ontbrandde er ook in het begin van den vori- gen oorlog tusschen deze beide landen, welke kapitalen heeft verslonden. Toen werd op de diverse buitenlandsche markten de visch te gen ongekend hooge prijzen opgekocht, niet omdat zij zooveel waard was, doch meer om het feit, dat beide landen elkander dit voedsel trachtten te onthouden. In de afgeloopen week blijken nu tal van gebeurtenissen te zijn voorgevallen, die er op wijzen dat de neutrale visschers niet meer zonder gevaar een willekeurige markt kun nen uitzoeken, waar zij hun vischvangsten willen verkoopen. Zondagmorgen 10 uur arriveerde in de ha ven van IJmuiden de Deensche vischkotter „Olympia" Esbjerg 544. Deze kotter had Vrij dag jl. na het beeindigen van de visscherij op de Noordzee koers gezet naar een Engel sche haven. Zaterdagmorgen was het vaartuig de En gelsche kust reeds vrij dicht genaderd toen het werd opgemerkt door een vliegtuig, dat regelrecht op het schip afkwam. De vier opvarenden vreesden reeds het erg ste, mede door de diverse radioberichten, die zij van andere schepen hadden vernomen, en renden naar het vooronder, alwaar zij zoover mogelijk wegkropen. Hun voorgevoel bleek wel juist te zijn, want enkele seconden later floten de kogels om hun ooren. De schipper, die de stuurhut was binnengevlucht, liet zich plat op den grond vallen. Dat hij hier aan een groot gevaar ont snapt is, bleek wel uit de vier kogelgaten, die alleen reeds in de onmiddellijke omgeving van de stuurhut werden aangetroffen. Toen het vliegtuig zich verwijderde, trachtte de schip per de nationaliteit vast te stellen, hetgeen niet mogelijk was Even later keerde de vlie ger terug en duidde den 'schipper, dat hij on middellijk van koers moest veranderen en uit de Noordzee. De Duitsche vischvloot heeft zich practisch dus niet naar Engeland doch naar het Oosten van de Noordzee teruggetrokken. Weliswaar moest keeren. Terstond gooide de hevig ont- visschen vele Duitsche treilers op de Oostzee stelde schipper het roer om en wendde den doch de vischrijkdom en de gevraagde visch- soorten zijn daar niet zooals in de Noordzee. Hierdoor is Duitschland voor zijn visch- voorziening voor een belangrijk deel aange wezen op de buitenlandsche markt. Ook de Engelsche vischvoorziening is sterk gehandicapt, doordat een groot aantal treilers door de Engelsche regeering is opgevorderd en deze vaartuigen voor andere doeleinden zijn klaar gemaakt. Dus ook in Engeland is de aanvoer van visch belangrijk minder geworden, waardoor de prijzen sterk stegen. Vele Deensche en Belgi sche kotters prefereeren om deze reden de Engelsche markt, dit tot ergernis van Duitsch land. Het ziet er naar uit dat op dit punt van ravitailleering tusschen Duitschland en En- steven naar ons land, waarna het onbekend gebleven vliegtuig verdween. Men besloot daarom naar IJmuiden te gaan om daar de vischvangst te laten ver koopen. De kotter was toen op ongeveer 120 mijl van IJmuiden verwijderd. De kotter had de Deensche vlag in top. De opvarenden waren nog zeer onder den indruk en weigerden aanvankelijk ook maar iets van dit voorval uit te laten. Met zeer veel moeite zijn we er in geslaagd deze ge gevens te krijgen. Nog meer kotters aangevallen. Nader vernamen wij nog, dat in de laat ste dagen ook nog andere Deensche vis- schersvaartuigen door onbekende vliegtui gen zijn aangevallen, tijdens het uitoefenen van de vischerij op de Noordzee. Zoo deelde een Deensche schipper ons mede, dat hij zich Vrijdagavond op de Doggersbank bevond met enkele andere kot ters, die vlak bij elkaar bleven visschen. Nauwelijks was de duisternis gevallen, toen zij vliegtuiggeronk hoorden. Zekerheids halve gaf hij order, dat de overige drie op varenden onmiddellijk van dek moesten. Ge- ruimen tijd cirkelden deze vliegtuigen boven de visschersscheepjes. Den volgenden morgen, aldus de schipper, zagen we, dat een der kotters, de Mercator, spoorloos verdwenen was. Den schipper daarvan hebben we na dien ook niet meer op de radio gehoord. We vreezen het ergste Ook-van die vliegtuigen heeft men de na tionaliteit niet kunnen ontdekken. Ook een andere Deensche kotter, Juena, is de afgeloopen week door onbekend ge bleven vliegtuigen op de Noordzee gebom bardeerd. Drie van de vier opvarenden zijn later door een tweetal Deensche kotters ge red. De vierde wordt vermist. Deze kotter was zoo goed als nieuw. Nog een ander ver lies heeft de Deensche visschersvloot moe ten boeken. De nieuwe groote kotter „Kata" blijkt door een Duitsch schip te zijn gepraaid en naar Cuxhaven te zijn opgebracht. Deze schipper gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat deze onbekende vliegtuigen wel van Duitsche nationaliteit zouden zijn. Op onze vraag wat hiervan de reden zou kunnen zijn, dat de Duitsche vliegers nu ook neutrale visschersschepen hebben aan gevallen, kon of wilde hij ons geen ant woord geven. „Zou het misschien een represaille-maat regel kunnen zijn, van de Duitschers, om dat vele Deensche kotters hun visch in En geland verkoopen?, vroegen we hem. Hij antwoordde niet, doch knikte even met zijn hoofd, alsof hij daarmede wilde zeggen, dat vermoed ik ook. Engeland contra Belgische visschers. Ook de Engelschen hebben in de laatste dagen de neutrale visschersschepen niet on gemoeid gelaten. Zoo is een Belgische trailer noor een En gelsch oorlogsvaartuig gepraaid en naar Har. wich opgebracht. Doch later werd dit schip weer vrijgelaten. Ook is een tweetal Bel gische kotters naar een onbekende Engel sche haven opgebracht. Insiders in het visscherijbedrijf deelden ons mede, dat deze Engelsche maatregelen wel verband zullen houden met het feit, dat de Duitschers momenteel belangrijke hoeveelheden visch uit de vischmarkt in Ostende nemen. Blijkbaar wil Engeland trachten de Bel gen te bewegen hun vangsten zooveel mo gelijk in Engeland en zoo weinig mogelijk in Ostende te laten verkoopen. Door de uitbreiding van den oorlog is de positie van de neutrale visschers alles behalve gunstiger geworden. srke van t. jaj om <en- :ling/ 1 het vaf i af' men zijds ge- fioud raan rage zen aden ;cnd- het raad lie"1' ver van a de re de jtee- ede- iten- ating doof igini ieene geldt vel® min' mede iging- at voof I ist te ardde ,r d® I kan f ch al iterst orstel I enin'l resp'T amer' r Va" pella' oend® ;ellin^ i zie" adde" laagd* telde" erke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1