defensie in eerste kamer. instemming met het ministerieel beleid. De Nederlandsch-Belgisclie paspoorten-kwestie. Lichtsignalen afgestoken DONDERDAG 7 MAART 1940 De „Stad Schiedam" o t aan mijnengevaar Pauselijke internuntiatuur. Geen receptie op 12 Maart. mijnwerker GEDOOD. De mobilisatieclubs. Vergadering van IE oensdag 6 Maart. SCHIJN EN WEZEN. Deze steenen dierenfiguren vormden het décor voor de opnamen van een film, welke zich in een oud-Indiaansche omgeving moest afspelen. Thans staan zij aan de vergetelheid prijs gegeven in de nabijheid van Palm Springs in California. Motie van don Antwerpschen gemeenteraad. Arrestatie te Doesburg. HET GEVAARLIJKE OVERSTEKEN. BOOTTREINEN VAN DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT'. Mrs. Pepper i verlort kal '"ruggevonden JWt//'///", ■AAUvV' Copr. 1939, King Features Syndicate, lnc, World rights resen U moet het maar eens wat melk uit de keuken gevenI t>oor waakzaamheid van Engelachc vliegmach ine. Reuter meldt uit Londen dd. 6 Maart: De waakzaamheid van een vliegtuigbe manning, behoorende bij 'n kustpost van de koninklijke luchtstrijdkrachten, heeft giste ren voorkomen, dat het Nederlandsche stoom schip „Stad Schiedam" van de Halcyonlijn te Rotterdam op een mijn liep en ten onder ging. Het vliegtuig had de mijnen gesignaleerd en verwittigde het schip op draadlooze wijze van de ligging. Daarbij vloog het over het bijna zesduizend ton groote ..chip, dat regel recht op de mijnen in liep. Met een seinlamp gaf het vliegtuig waarschuwingsteekens, doch niets wees erop, dat aan boord aandacht aan deze seinen werd geschonken. Ofschoon vlak voor het schip lichtkogels in zee werden ge worpen, wijzigde dit zijn koers niet. De positie van de „Stad Schiedam w r 200 Uitermate gevaarlijk, dat de bestuur Van het vliegtuig zich genoodzaakt zag ma- chinegeweervuur voor den boeg van het ®chip te geven. Toen gooide Ue „Stad Schie dam" het roer om en verwijderde het schip Zich van het zeer nabije gevaar. In verband met de tijdsomstandigheden zal ditmaal de receptie, welke ter eere van den verjaardag van de kroning van Paus Pius XII op 12 Maart in het gebouw der Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gravenhage zou plaats vinden, niet worden gehouden. In de mijn Maria Sohpia te Hückelhoven in het Duitsche grensgebied is de ruim veertigjarige ongehuwde mijnwerker H. Moedersheim, wonende te Hoensbroek, door vallend gesteente getroffen en gedood. (Ad Interim) Alle sprekers, die gisteren bij de behandeling van de begrooting van De fensie in de Eerste Kamer het woord voerden, met uitzondering alleen van den N.S.B.-er den heer Van Vessem, hebben minister Dijx- hoorn warme hulde gebracht voor zijn be leid, voor zijn krachtige leiding, zijn kennis, zijn kunde en zijn doortastendheid. De sociaal-democratische afgevaardigde, de heer Wiardi Beekman, noemde hem zelfs: den juisten man op de juiste plaats in dezen tijd. Over het algemeen werd er dan ook geen critiek geuit en beperkte men zich tot eenige wenschen en adviezen. Tot deze wenschen en adviezen behoorden: voortmaken met den bouw van slagkruisers, krachtig optreden tegen spionnage, verraad en slechte leveranties aan de weermacht en geen toelating van z.g. mobilisatieclubs in het leger. Tegen dit laatste advies, dat door de hee- ren de Savornin Lohman, v. Rappard en Blomjous was geuit, kwam echter de heer Wiardi Beekman in verzet. In een uitvoe rig pleidooi verdedigde hij de mobilisatie clubs, welke van de S.D.A.Pen haar moderne arbeidersbeweging zijn uitgegaan. Hij beriep zich daarbij op uitlatingen van de ministers Dijxhoorn en De Geer, dat er geen bezwaren tegen bestaan, dat gemobiliseerden in eigen kring samenkomen, mits er geen politiek ge voerd wordt. Het standpunt: geen politiek in het leger, respecteerde en accepteerde de heer Wiardi Beekman volkomen. Maar hij zou toch gaarne van den minister vernemen, hoever dat ver bod van politiek zich uitstrekt. Valt er ook onder een zakelijke behandeling van sociale en economische onderwerpen, vroeg hij. Circulaires met vragenlijsten zooals de so ciaal-democratische jeugdorganisatie, de A. J. C., aan gemobiliseerde leden verzonden, werden door hem afgekeurd. Men moest deze circulaire den menschen niet al te euvel dui den, omdat zij geen ervaring hadden op het gebied van militaire aangelegenheden. Doch men moest niet alleen den „onhandi- gen" A.J.C.-leiders een verwijt maken, meen de hij. Want er was ook een andere instantie, die soortgelijke circulaires met vragenlijsten had verzonden, zooals blijkt uit de antwoor den daarop in het tijdschrift „Volksontwik keling" van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. En daartegen is geep verzet ge rezen. De huidige paraatheid van onze weermacht werd door verschillende sprekers geprezen en met algemeene instemming werd gewag ge maakt van de persexcursies langs onze ver dedigingswerken, waartoe ook corresponden ten van buitenlandsche bladen waren uitge- noodigd. De heer Blomjous constateerde, dat deze excursies een gunstige reactie in binnen- en buitenland hebben verwekt. Niet alleen van den goeden geest in het leger, maar ook van de voortreffelijke inrichting van onze verdedigingswerken heeft men door die ex cursies kunnen kennis neme. en de overtui ging is er door bevestigd, dat Nederland niet alleen bereid, maar ook in staat is zijn zelf standigheid en onafhankelijkheid tegen eiken aanvaller te verdedigen. Onze D-correspondent schrijft ons: De kwestie der paspoorten voor den Ne derlandBelgiëwedstrijd heeft in den Ant werpschen gemeenteraad aanleiding gege ven tot een interpellatie. De heer Hou- ben (katholiek), betreurde het dat de re geering geen gevolg heeft gegeven aen e Antwerpsche eischen faciliteiten te ver ee- nen aan de Nederlanders, die naar den elgie Nederland-wedstrijd komen. Wij hebben met spijt vastgesteld, dat de regeering een slecht gebaar heeft gemaakt tegenover Ant werpen. De gemengde grens-commissie te Brussel is van oordeel, dat er paspoorten noodig zijn, omdat men spionnage vreest. Dat gevaar schijnt denkbeeldig. Zie maar wat er verschijnt in de dagbladen. De ligging der troepen is immers voldoende bekend. Verleden jaar werden 26.000 kaarten in Ne derland verkocht. Nu, met de paspoorten, zal dit aantal veel kleiner zijn, hetgeen een enorme schade zal bezorgen aan den Ant werpschen middenstand. Er werden besprekingen gevoerd voor een leger-wedstrijd BelgiëNederland, maar tengevolge van de paspoorten-kwestie zijn ook deze onderhandelingen gestaakt. De heer Houben diende daarop een mo ie in, waarin de beslissing der gemeng ^re"s commissie ten zeerste betreurd W01 zij groote schade zal berokkenen aan Ant werpen en niet overeenstemt me en wensc het leven zijn normaal aanzien e rne- mDe motie, welke het schepencollege gelast nog verder de noodige stap?e" wp°,fn' op at het besluit zal herzien worden, werd met al gemeene stemmen aanSen°mfJr', In de Belgische pei"s> en m het bijzonder de Antwerpsche, gaan eveneens dagelijks stemmen op om facüheiten te verkrijgen. Men wijst op het onlogisch optreden der autoriteiten, Voor de Jaarbeurs te Brussel zijn er geen passen noodig, voor den België Nederlandwedstrijd wel! Hoe rijmt men dat te zamen? „T Zouden er onder de Nederlandsche sport liefhebbers spionnen zijn en onder de Neder landsche handelslieden geen, vraagt een blad spottend. Trouwens met heel deze passen-kwestie springt men te Brussel op weinig logische wijze om. De commissaris voor toerisme en enkele andere Vlaamsche letterkundigen worden dezer dagen naar Nederland gezon den om de Nederlandsche toeristen aan te zetten tot een reis naar België. Laten zij eerst van de Belgische regeering verkrijgen, dat de Nederlanders aan de Bel gische grens minder door alle mogelijke for maliteiten geplaagd worden, dan zullen, ook zelfs zonder voordrachten, de Nederlandsche toeristen, dit jaar naar België komen. Want het is toch genoeg bekend, dat het Neder- landsch toerisme van België hoi"J* De heer Bruineman diende bij den minister van Defensie eenige verzoeken in. Hij vroeg voor de betrokkenen vergoeding voor indi recte inundatieschade; een vlotter betaling voor leveringen en diensten aan het leger; een tijdige waarschuwing aan de boeren, als hun gronden voor defensiedoeleinden noodig zijn; het naar huis zenden van de vrijwillige luchtwachters, die daartoe den wensch te kennen geven evenals destijds met de vrij willigers van den motordienst is geschied; verhooging van de mobilisatietoelage tot het oude peil en onbepaald klein verlof voor va ders van groote gezinnen. Wat dat laatste punt betreft, had de mi nister in de Memorie van Antwoord reeds gezegd: ik doe het niet. Dit antwoord noem de de heer Bruineman teleurstellend, te meer daar de motiveering van den minister hem wel wat gezocht voorkwam. De bewindsman toch had als bezwaar aangevoerd, dat onbil lijkheden niet te vermijden zouden zijn, om dat officieren, kader en gespecialiseerden van een zoodanigen maatregel niet zouden kunnen profiteeren. Maar, voerde de heer Bruineman hiertegen aan, die ongelijkheid tusschen minderen eenerzijds en officieren en onderofficieren anderzijds bestaat ook thans reeds. Laatstgenoemde categorieën zijn bijvoorbeeld langer dienstplichtig dan de gewone soldaat. In het belang van de groote gezinnen, die door de mobilisatie extra moei lijkheden ondervinden, vroeg hij den minis ter er nog eens over te denken. De nationaal-socialistische afgevaardigde, de heer Van Vessem, zorgde aan het eind der vergadering voor een incident, dat tot gevolg had, dat de voorzitter zich genood zaakt zag hem het woord te ontnemen. De heer Van Vessem klaagde over de ver boden tegen de N.S.B. en uitsluiting van N.S.B.ers van leidende functies bij de weer macht. Vanwaar dat wantrouwen, vroeg hij. Heeft Willem van Oranje de Franschen niet te hulp geroepen en hebben de voorvaderen van de liberalen, de patriotten, de Franschen hier niet binnengehaald? We dachten, dat hij zoo doorgaande ten slotte zou laten volgen, dat men het de N.S.B. dan ook niet kwalijk kon nemen, als zij met plannen rondliepen om een andere buitenlandsche mogendheid zich met onze zaken te laten bemoeien. Want dat zou toch de eenige logische consequentie zijn van den opzet van zijn betoog! De voorzitter liet het echter niet zoover komen, want hij vond, dat de historische beschouwingen van den heer Van Vessem al hield de N.S.B.er ze dan ook, zooals hij het noemde: „in vogelvlucht" te ver bui ten het kader der defensiebegrooting vielen. Gisterochtend is te Doesburg gearresteerd een werkloos arbeider van de steenfabriek te Giesbeek, gemeente Angerlo, die Dins dagavond te Doesburg lichtsignalen zou hebben afgestoken. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Ook elders in het land meent men de laat ste dagen weer seinen te hebben waargeno men, zoo in midden- en Oost-Noordbi-abant alsmede in de omgeving van Bodegraven. Ar restaties zijn daar echter niet verricht. Toen de heer Van Vessem ondanks de her haalde waarschuwing van den voorzitter toch maar op het historische chapiter door ging, ontnam baron De Vos van Steenwijk hem het woord en sloot de vergadering. De heer Van Vessem riep nog zooiets van „het vrije woord". Wat dat beteekent, zullen we eens in een nationaal-socialistisch woordenboek gaan opzoeken Dame door auto gegrepen en gedood. Gistermiddag is de ongeveer vijftigjarige mevrouw BI., wonende te Uitgeest, op den provincialen weg aldaar bij het oversteken door een zeswielige vrachtauto gegrepen. De dame werd tegen den grond gesmakt en was op slag dood. De N.V. Stoomvaart maatschappij „Neder land" deelt mede, dat in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" hetwelk op 10 Maart te Genua verwacht wordt, twee boottreinen naar Nederland zullen rijden. Deze treinen zullen, bijzondere omstandighe den voorbehouden, op Maandag 11 Maart van Genua vertrekken, en op 12 Maart in Nederland arriveeren. De vermoedelijke aankomst dezer trei nen is resp. te Roosendaal 11.13 en 12.08 uur, te Rotterdam (D.P.) 12.21 en 13.08, te Den Haag (H.S.) 12.48 en 13.33. 1 "(C\ Oh mrs. Pepper wat heeft U daarbuiten een allerliefst kalfje rondloopen - wat een snoezig grappig diertje is dat I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1