rr, i ïs vir l-Czt ïr\co-mek£ op ^acJL, e&n, vwA m Oplichter aangehouden. STADSNIEUWS. POLYANTHA. s.v.v. ROTTERDAM. J, I ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VRIJDAG' 8 MAART 1940 Het eerste spant geplaatst. 27 APRIL ZAL DE OPENING PLAATS HEBBEN. HET V. V- H -HUIS. 'N HUIS VOL HERRIE. DE SPORT VOOR ZONDAG. j EXCURSIE R. K- VROUWENBOND DE PAARDENMARKT. JUBILEUM BIJ GEMEENTE WERKEN. PROV- CREDIET- EN DEPOSITO- BANK- 3 -V9Y-: - •»--4 K"ïe XwXiSS™ voega Uit 12 plaatsen werd zijn opsporing verzocht. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIEFSTAL TEN NADEELE VAN DE GEMEENTE. rico Reel. 1178S 20 De werkzaamheid die verzet moet wor den alvorens de groote bloemententoonstel ling in het Volkspark geopend kan worden, verloopt vlot. De langdurige vorstperiode heeft daaraan geen afbreuk kunnen doen. Men is reeds begonnen met den bouw van de groote tentoonstellinghal. Gisteren middag is van deze hal het eerste spant ge plaatst in tegenwoordigheid van den voor zitter van het comité, mr. H. A. M. Roelants den technischen adviseur den heer A. Geurt- sen, den uitvoerder van het werk, den heer J. Schotel en den ontwerper ir. C. E. Alexan der. Langzaam ging het spant waarop de nationale en de Schiedamsche vlaggen wap perden omhoog. Toen het stond, werd een driewerf hoera uitgebracht. Hoe de gebouwen worden. De groote tentoonstellingshal, waarvan nu ■het eerste spant is geplaatst, heeft een op pervlakte van 20 bij 36 meter. De ingang zal naar voren uitgebouwd worden en een aantal vitrines bevatten, waarin Nederland- sche bedrijven hun producten kunnen ten toonstellen Aan beide zijden van de hal worden voorts stands geprojecteerd voor commercieele inzendingen De wanden van de hal bereiken een hoog te van 4 meter en een nokhoogte van 6.50 meter. Op het terrein dat grenst aan de Wordt Maandag geopend. Vol geestdrift hebben de dames van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp in Schie dam de zaken aangepakt. In enkele weken tijd werden in de Gorzen de gegevens ver zameld voor de eventueele evacuatie. Nu staat de inrichting van de noodziekenhuizen, die komen in de R. K. scholen aan de Lan ge Singelstraat, op het programma. Met de inrichting van het V. V. H.-huis aan de Broersvest gaat het ook in de goede rich ting. Maandagmiddag om half 3 zal dit huis ge opend worden. Wie de opening zal verrich ten is nog niet bekend. Onder de vele le den die de V. V. H. in onze stad reeds telt, zijn heel veel Katholieke dames. De ac tiviteit van die leden is groot. Zij werkten mede aan het verzamelen van de gegevens in de Gorzen en aan de inrichting van het V. V. H.-huis. Twee Katholieke dames hebben zitting in het bestuur. Dathun werk zeer op prijs wordt gesteld lijdt geen twijfel. Johan Kaart brengt een avond vroolijkheid. Gisteravond gaf de tooneelgroep de Kome dianten een opvoering van het Amerikaan- sche tooneelstuk „Crazy Family", dat in het Hollandsch de titel kreeg ,,'n Huis vol her rie". Met de groote „K" heeft dit tooneelstuk niet veel uitstaande, maar de kleine „K" wordt er uitstekend mee gediend. Johan Kaart en zijn gezelschap heeft de aanwezigen den geheelen avond doen scha terlachen. De lachsalvo's waren niet van de lucht. Men was nog niet uitgelachen van de eene scène of Johan Kaart zorgde voor een nieuwe lach-situatie. Het verhaal vertoont zeer veel gelijkenis met het film-scènario van de film „De fa milie van mijn vrouw". Ongenaakbaar wordt de schoonmoeder ge hekeld alsof er werkelijk niets goeds zou zijn aan den toch reeds zoo dikwerf ver smaadde vrouwenfiguur. Maar als men eens werkelijk een schoonmoeder zou treffen als de door Aaf Bouber uitgebeelde figuur, men zou aan het geluk gaan wanhopen. Het geheel leverde een vlotten avond. De hoofdingang der Polyantha aan de Penninglaan. Penninglaan, komt de hal voor de populair- wetensehappelijke afdeeling. Deze hal wordt 8 meter breed en 12 meter lang. De nok hoogte wordt 5.60 meter. Links van den ingang komt de bar, ver der komt hier de z.g. Westland-keuken, een speciaal hoekje voor de huisvrouwen, waar, Siemens een ideale keuken-installate zal inrichten en waar de beroemde Westland- sche tuinproducten door vakkundige handen zullen worden toebereid tot culinaire novi teiten. De dakbedekking der gebouwen zal bestaan uit wit Amerikaansche katoen. De hoofdingang zal geheel in stijl gehou den worden. Het front krijgt een breedte van 18 meter en zal twee ingangen met draai- hekken van ieder 4.20 meter breed bevatten. Aan beide zijden en in het midden komen de kantoortjes voor den verkoop van toe gangsbewijzen. De midden partij zal een hoogte bereiken van 7.50 meter en bestaan uit een formatie van latten, waarop de naam Polyantha wordt aangebracht, omgeven door een aantal eenvoudige bloemmotieven. Het dak zal aan den ingang een rustiek karakter geven. De toren met het „Polyantha"-em- bleem krijgt een hoogte van 13 meter. Er wordt hard gewerkt. Op het terrein zelf wordt hard gewerkt. Op de ruimte aan het verlengde van de Pen ninglaan is men bezig met het leggen van de buizen voor de fontein. Deze buizen wor den aangesloten op den motor, die op de fon tein in het Julianapark staat. Deze motor is sterk genoeg om de beide fonteinen te be dienen. Verder komen op dit terrein de krui dentuin, de puzzle-tuin en de kindertuin, waar bezoekers hun kinderen tijdelijk kun nen brengen en waar zij aangenaam bezig gehouden zullen worden. Ook komen hier nog vijf model-tuinen. Zoo goed als alle grond is reeds uitgegeven. Het vullen van de tentoonstellingshal blijft echter moeilijk daar binnen-exposities altijd kostbaar zijn. Men hoopt op tien verschillende exposities vijf hiervan zijn reeds besproken. De kolenaschpaden worden verbeterd. Nu wordt eerst puin gestort, daarop komt een dubbele vlaklaag van klinkerstükken. Ver- Reikhalzend zien de voetballiefhebbers uit naar den komenden Zondag, die hen, naar zij hopen, weer eens volop voetbalgenot zal verschaffen. De vooruitzichten zijn gunstig. Het weer is prachtig voor een flinke match. De gesteldheid van de terreinen zal ook in de afgeloopen week wel een hoop verbeterd zijn. R- K. S. V. Excelsior. Voor onze zwart-witten is de competitie leider deze week al heel karig geweest. Slechts voor twee elftallen zijn wedstrijden vastgesteld. Het eerste, dat Zondag j.l. tegen Spartaan bewees het voetballen nog niet verleerd te zijn, is Zondag vrij. Het tweede gaat naar Spartaan 2 en speelt om 2 uur. Zondag j.l. kregen zij R.C.D. op bezoek en verloren met 52. Spartaan 2 ver loor Zondag van Activitas met niet minder dan 120. Een overwinning voor onze stad- genooten mag dus wel verwacht worden. Excelsior 3 ontvangt om 2 uur St. Ignatius 2. Verleden week kreeg dit elftal klop van Spartaan. St. Ignatius, dat nog ongeslagen is, zal ook geen makkelijke tegenstander zijn. Het derde heeft echter een naam op te houden. Een goed resultaat 'moet bevochten worden. Het verdere programma luidt: St. Ignatius AExcelsior A, 12 uur; Excelsior B 1 Tog B 1, 12 uur. Voor Zaterdag: Excesior B 2Aeolus B 1, 3 uur. Hockey-programma voor a.s. Zondag: Dames: Excelsior 1Rapid 2 uur; Excel sior 2Aeolus 2 12 uur; D. D. H. C. 2Ex celsior 3 11 uur. Heeren: Tempo 3Excelsior 1 2 uur; Aeolus 4Excelsior 2 2 uur. Hermes-D-V.S. De blauw-witten gaan naar den Haag om H.B.S. te gaan bestrijden. Een zware strijd zal Hermes hier wachten, willen zij een goed re sultaat boeken. Zondag a.s. staat de voetballiefhebbers aan den Boschrand weer een belangrijken wed strijd te wachten. S.V.V. speelt dan tegen Quick uit Den Haag, eveneens nog een ge gadigde voor de bovenste plaats, met 2 pun ten achterstand op S.V.V. Dat de rood groenen er geweldig in zijn, bewees de 90 overwinning op H.V.V. j.l. Zondag. Quick, dat echter over een zeer sterk elftal beschikt, zal het zoover niet laten komen, doch juist alles in het werk stellen om haar mooie positie op den ranglijst te behouden. Al met al een wedstrijd, welke de moeite waard zal zijn. Beide elftallen zijn volledig. S.V.V. 2 speelt in Delft tegen D.H.C. 2, het 3e in Rotterdam tegen R.F.C. 3 en het 4e op den Damlaan tegen H.D.V.S. 4. Martinit Martinit speelt deze week thuis tegen H.V.V., die Zondag j.l. met een 90 neder laag door S.V.V. naar huis werd gestuurd. Wij twijfelen niet of ook Martinit zal aan het langste eind trekken en H.V.V. een nederlaag toebrengen. em-ma .-.'■.v.-a - Het Nederlandsche s.s. „Jonge Willemdat op de Noordzee door een onbekend vliegtuig werd aangevallen en na de be schieting heeft deelgenomen aan het reddingstverk van de opvarenden van de Domala is gisteravond te Rotterdam aan gekomen, waar het schip in de Lekhaven ligplaats heeft gekozen KATHOLIEKE KRING GORZEN. Zondagavond a.s. zal er uitsluitend voor de leden van bovengenoemde vereeniging een missie-avond gegeven worden in het Pa_ rochiehuis Lekstraat 55. Op dezen avond zal de Missionaris, de Zeereerw. Pater Frans van de Made, Pas toor in Yambayo in midden-Afrika, een lezing komen houden over zijn 20-jarigen missie-arbeid aldaar. In de Nieuwe Schie damsche Courant van Dinsdag j.l. gaf Pa ter Hyacinth Hermans een mooie beschrij ving over het leven van dezen missionaris. De schrijver noemde dezen missionaris den blanken toovenaar die in de wildernis is gekomen. Het bestuur der K. K. G. verzocht dan ook de leden, deze zeer mooie mededeelingen over deze missionaris eerst te lezen, alvorens zij naar deze missie-avond komen. ƒ41.406 (63.063), Reserve voor afschrijvingen ƒ36.000 (nihil), 4 pCt. Obligatieieening ƒ1.399.600 (1.400.000), deposito o.g. ƒ1.921.946 (2.026.858), aflosbaar gestelde 4 pCt. obliga- tiën 1.000, interest en commissie 50.747 (54.118), dividend 1939 5 pCt. is ƒ5.000, op richtersdividend 220 en diversen 13.727 (15.658). De winst- en verliesrekening vermeldt aan baten totaal ƒ236.901 (231.344), waarvan in terest en huren ƒ208.517 (182.205) en com missie ƒ28.384 (38.712). Na aftrek van de onkosten ad 41.914 (38.814), interest ƒ116.973 (108.748) bluft er een batig saldo van 78.013 (82.267) De leden, die zich voor de 2e excursie naar de Sunlightfabrieken te Vlaardingen opgaven moeten Maandagmiddag a.s. om half 2 aan wezig zijn op het parkeerterrein vóór het postkantoor Tuinlaan, vanwaar ze per auto bus van v. d. Ende naar Vlaardingen zullen vervoerd worden. Het programma is weer evenals de vorige maal. Terugkomst om streeks half 5 te Schiedam. Er kunnen nog enkele leden en dochters van leden deel nemen. Spoedige aangifte (uitsluitend schrif telijk) aan het secretariaat Hoogstraat 182, is gewenscht. SCHOORSTEENBRANDJE. Gistermorgen is door de brandweer ten huize van H. v. d. W. in de Hakkerstraat al hier, een schoorsteenbrand gebluscht. NAAR MOEDERS PAPPOT TERUG. Gisteravond is door de politie alhier ter j stede een 13-jarige jongen zwervende aan getroffen. Bij nader onderzoek bleek hij afkomstig uit Utrecht, en gisteren van huis weggeloopen. Achter op een vrachtauto was hij medegereden naar Rotterdam en vervol gens naar Schiedam komen loopen. De jongen zal naar zijn woonplaats op trans port worden gesteld. BURGERLIJKE STAND- GEBOREN: Johannes A., z. van M. J. J. Standaart en H. A. M. Kalus, P. K. Onnes- laan 133. Johannes C., z. van K. Jager en A C. Nobel, Dr. Noletstraat 1. Anna R., d. van D. Baron en S. C. van Weert, Aleidastraat 76. Tiny K., d. van J. J. Rozendal en G. C. Blomsma, Nassaulaan 75 Jan, z. van J. van de Woude en G. Bisschop, vaartuig in Voorhaven. An- tonia, d. van E. C. Schlebaum en A. van Leeuwen, Reaumurstraat 14. ONDERTROUWD: F. A. Visser 32 j. e'n M. van Veldhuizen 21 j. G. van de Vorle 23 j. en W. Slavenburg 21 j. J. de Winter 22 j. en A. van der Waal 23 j. J. van Heiten 23 j. en J. P. Zwaan 22 j. M. No tenboom 24 j. en J. N. Uchtrop 22 j. H. B. de Smits 22 j. en G. J. de Bruin 22 j. GEHUWD: B. van der Zee 23 j. en E. S. Mak 21 j. W. p. J. Simons 18 j. en A. van Dijk 18 j. J. Heijster 21 j. en J. M. H. Boekhorst 24 j. OVERLEDEN: J. Klein 67 j., Nassaulaan 75 E. J. de Gooijer 67 j., wed. van H. Verhoeckx, IJsselmondestraat 54. De groote tentoonstelling van Polyantha aan de achterzijde gezien. volgens wordt er sproeistof opgebracht, dat weer wordt bedekt met grindzand. Tot slot wordt het geheel afgewerkt met Spramex. Er is dan een flinke stevige weg ontstaan met een solieden harden ondergrond, waar door de weg zelfs geschikt is voor zwaar ver keer. Naar wij vernemen zal de opening van de Polyantha op 27 April a.s. plaats hebben. De aanvoer bedroeg 5 paarden. Wordt het paard iets wat in onze heden- daagsche wereld niet meer thuis hoort? Het begint er hard op te lijken als men de loop van de tradioneele paardenmarkt, die ieder jaar op de tweede Vrijdag van Maart in on ze stad wordt gehouden, ziet. De varkens- markt is in Schiedam reeds heelemaal ver dwenen. Wij gelooven niet dat het nog lang zal duren eer de paardenmarkt dit voor beeld volgt. Bedroeg de aanvoer verleden jaar nog 14 stuks, dit jaar stonden er een paard en vier hitten, zeggen en schrijven dus vijf stuks in totaal en de handel was ja, wat voor een woord wij daarvoor moe ten zetten weten wij niet. Het was nog veel erger dan „stil of traag". Wat de oor zaak is? De grootste oorzaak ligt natuurlijk in de motoriseering en mechanisatie van de laatste jaren. Misschien ook zijn er in Schie dam en omgeving veel paarden opgevorderd bij de mobilisatie. Al met al is een aanvoer van 5 stuks toch al heel bedroevend. Venters met allerlei soorten mallemo- Ientjes, luchtballonnen en verder van alles waarmee een kind gelukkig gemaakt kan worden deden betere zaken. Ook was er een venter die de Schiedammers een koopje wil de bezorgen. Hij verkocht vulpenhouders voor de kapitale som van.10 ct. en nog kochten die domme Schiedammers ze niet, of zouden die domme Schiedammers juist verstandig geweest zijn? Al vroeg haalden de kooplui hun paardjes van de lijn om ze weer naar stal te bren gen. Om half twaalf was er geen paard meer te zien. Vandaag herdacht de heer M. A. H. v. d. Laarschot den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van gemeentewerken. De jubi laris bekleedt thans de functie van opzichter- teekenaar le klasse. De heer v. d. Laarschot had er de voorkeur aangegeven dezen feest dag in huiselijke kring te vieren. In den loop van den morgen ontving hij bezoek van den wethouder van gemeentewerken Ir. C. Hout man, die enkele woorden van waardeering sprak en een bloemstuk overhandigde. De directeur van gemeentewerken- Ir. H. B. J. Aikema heeft den jubilaris ook bezocht en hem van zijn waardeering maar vooral van zijn vriendschap betuigt. Ook sprak de heer Aikema vol lof over de vriendschappelijke betrekkingen die den jubilaris steeds met het personeel weet te onderhouden. De oud directeur van Gemeentewerken, Ir. G. Gerlagh had een schrijven, inhoudende een hartelijke gelukwensch, gezonden. Van de schoonheids commissie ontving de jubilaris een bloemstuk en een gelukstelegram. Van verschillende oud-leerlingen ontving de jubilaris geluk- wenschen. Schiedam. Passage (t.m. Woensdag): Algiers en Woekeraars ontmaskerd (voor volw.); Mo- nopole: Vrouwengevangenissen en De mar» die dén moed had (volw.). -r Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. ,t rïSït&'Ssinis. De hal voor het populair-wetenschappelijk gedeelte der Polyantha. Links is de W'estland-keuken en rechts de bar. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 7 Maart 1940 de beslissing op het verzoek van de N.V. Olie-Handelsvereeniging om vergunning tot oprichting van een inrichting tot bewaring en verwerking van benzine en oliën in het pand Admiraal de Ruijterstraat 35 en het daarbij behoorende open terrein, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 8 Maart 1940. Winst 1939 78.013 (v. j- 82.CS7). In de vergadering van aandeelhouders wer den de jaarstukken goedgekeurd en het di vidend bepaald op 5 pCt. De aan de beurt van aftreding zijnde Com missarissen, de heeren mr. Ph. B. Libourel en p. Schaberg werden herbenoemd. Aan het verslag is het volgende ontleend: De in 1938 sterk toegenomen vraag naar bouwcredieten verminderde geleidelijk in 1939, om na den in Augustus j.l. ingetreden oorlogs toestand vrijwel geheel op te houden. Gevolg hiervan was, dat het bedrag aan nieuwe credieten ad 1.276.997 belangrijk achter bleef bij de in 1938 verstrekte ruim ƒ3.000.000 (1937 ruim ƒ2.450.000, 1936 ruim ƒ1.450.000). Hierdoor werd de commiss rekening ongunstig beinvloed. hip Het koersverlies op de effectenpo bedroeg ƒ21.656 en werd rechtstree en aan de Extra Rese-rvefSO-Sei dan komt aan- statutaire reserve 700.—, aandeelhou ders 5.265? oprichtersdividend ƒ230.-. De balans vermeldt,, debet: Aandeelhou ders nog te storten ƒ898.200 (onv.), Credieten ƒ3.001.357 (3.871.061), Onroerende Goederen ƒ283.134 (349.879), deelneming in andere on derneming en vordering op die onderneming 161.550, kas, postgiro en kassier 287.719, effecten 121.882 (169.800), Bel. reservefonds ƒ84.280 (100.000), te vorderen interest, huren etc. ƒ15.116 (21.889); credit: maatschappelijk kapitaal ƒ1.000.000 (onv.), statutaire reserve ƒ98.031 (100.000), Extra reserve ƒ285.561 (255.000), Reserve voor koersverschillen De politie heeft een 26-jarigen Hage naar in arrest gesteld, wiens opsporing in 'n twaalftal plaatsen door de justitie verzocht was wegens verduistering en oplichting, door hem gepleegd. Zijn arrestatie Is ingeleid door een con nectie met een banketbakker in de binnen stad, die den man kende. De Hagenaar, G. W. J. V. geheeten, vervoegde zich bij hem met de vraag ,of er niets voor hem te ver dienen was. Daar de banketbakker wel wist, dat V. niet over geldmiddelen beschikte, ging hij er niet toe over hem goederen te verkoopen, wel liet hij zich verwurwen een kist eiwit en partijen cosos, abrikozenpitten en amandelen, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 400, in consignatie te geven. Maar van verkoop hoorde de banketbak ker niets en evenmin bemerkte hij iets van betaling. Daarom trok hij erop uit, naar. de woning van V., dien hij na eenige vergeef- sche reizen in den Haag aantrof. V. liet het daarop voorkomen, alsof hij de goederen aan een bakker in de residentie had verkocht maar het geld nog niet had ontvangen. De banketbakker vertrouwde V. niet meer en stond erop, gezamenlijk naar dien bakker te gaan. Doch met een handig trucje wist V. den Rotterdammer om den tuin te leiden Hij zei nL: laten we eerst even opbellen, of hij thuis is, stapte met den argwanenden ban ketbakker een telefooncel binnen, draaide inderdaad een nummer en sprak, echter zon der dat er aan den anderen kant van de lijn iemand luisterde. „Maar goed dat ik gebeld heb", zei hij, „want de bakker is niet thuis!" Toen de banketbakker eenigen tijd later met de politie dreigde, moest V er wat anders op verzinnen. Hij ging naar een andere firma, kreeg van deze na een omslachtig verhaal een kist eiwit los en kon, door overhandi ging van die kist aan den Rotterdamschen banketbakker, dezen voorloopig tevreden stellen, doch met de rest, ter waarde van on geveer 100, is het nog niet in het reine. Goeden zwier gemaakt. Intusschen kwam vast te staan, dat V. in deze stad nog een ander zaakje op zijn kerfstok had. Op een kwaden dag was hij n.l. met een auto gestopt voor een café aan den Schie- damschedijk. Hij bevond zich in gezelschap van een tweeden man, dien hij aan de café- houdster als zijn chauffeur voorstelde. Hij maakte zoo'n goeden indruk, dat men af sprak gezamenlijk naar een dansfeest te gaan. Op dat feest maakte V. groote ver teringen, maar toen het op èetalen aan wa beschikte hy slechts over een pos volgenden dag opnieuw verschijnen, om den caféhoudster te vieret1- Hij legde het grootscheeps aan, want ter eere van den geboortedag liet hy een bloe menmand bezorgen, maar verzocht aan de caféhoudster zelf maar even de 6.75 ervoor té betalen. Dat kwam later wel in orde. Dien dag het geld rollen, al„be- taalde' hij dan met chèques. Voor ongeveer 250 moest hij teekenen. Toen enkele dagen later de chèques aan het betrokken loket op het postkantoor wer den aangeboden, bleek daar geen advies aanwezig te zijn. Men ging op stap naar zijn woning in Den Haag en toen de „stand" daarvan weinig in overeenstemming was met de wijze, waarop hij zich voordeed en bij informatie aan den Postchèque- en Giro dienst kwam vast te staan, dat men op be taling niet behoefte te rekenen, werd de jus titie in de zaak gemoeid. V. heeft ook nog op 26 Januari in een stal ling in de binnenstad een rijwiel gehuurd. Hij legitimeerde zich 'toen met een spaar bankboekje van een ander. Bij vergissing gaf de rijwielhandelaar eep fiets in huur, die bij hem gestald was door een zekeren v. B. Het rijwiel is nooit teruggekomen. Voor 2 heeft V. het van de hand gedaan. Thans zit V. in het huis van Bewaring te 's-Gravenhage, in welke stad hij ook nog menig zaakje te vereffenen heeft, opgeslo ten. SCHIEDAM, 8 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). (Zitting van 7 Maart). In Juli en Augustus van het vorig jaar heeft de gemeente aan de Oranjeboomstraat een werk laten uitvoeren, waaraan een aan tal arbeiders in werkverschaffing verbonden zijn. Onder, lien bevond zich de 29-jariga timmerman J. A. v. d. M., thans gedetineerd, die herhaaldelijk uitgezonden werd om het voor dit werk benoodigde hout te halen aan de gemeentelijke opslagplaats aan de Re serve Boezem. Van der M. had al spoedig in de gaten, dat de contróle niet in orde was en daarvan heeft hij op een ontstellende wijze misbruik weten te maken. De afgifte van hout aan de opslagplaats geschiedt met overlegging van een bon, maar bij de af gifte van den bon wordt niet altijd nagegaan of hetgeen aangevraagd wordt, wel noodig is en bovendien wordt later bij den aanvoer op het werk niet gecontroleerd of inderdaad alles afgeleverd wordt, wat op den bon ver meld staat. Van der M. heeft zich niet ontzien her haaldelijk een gedeelte van de lading, die per vrachtauto vervoerd werd, ergens anders af te leveren en het geschiedde zelfs, dat dia planken in de een of andere straat zonder meer werden neergelegd. In totaal heeft v, d M die zich nu terzake van verduiste ring "subs, diefstal te verantwoorden had, 2oo planken en 15 palen, benevens eeniga platen multiplex aan anderen verkocht Getuige H. Broerman, civiel-ingenieur, dia de leiding had van de werkzaamheden aan de Oranjeboomstraat, verklaarde, dat er wel degelijk een voorschrift is, dat degene, die den bon uitschrijft ook moet controleeren of het aangevraagde ook op het terrein van het werk wordt afgeleverd. Dat voorschrift ig blijkbaar overtreden. Inderdaad lijkt het ook vreemd, dat chauffeurs van de by de ge meente in gebruik zijnde huurauto s met dit hout maar omwegen maakten door de stad en dat alles op verzoek van verdachte, maar het buitengewoon brutale is blijkbaar voor deze menschen overtuigend geweest, waarbij men niet moet vergeten, dat zij gewend zijn van iedereen orders te krijgen. In zijn requisitoir heeft de vertegenwoor diger van het O.M., mr. H. A. J. Reumer, zijn verbazing uitgesproken over een derge lijk gemis aan contróle en aan verantwoor delijkheidsgevoel. Hier moet ten spoedigste worden ingegrepen ten bate van de belas tingbetalers, die zich ten zeerste zullen er geren over de wijze, waarop hier met de door hen opgebrachte belastinggelden wordt om gesprongen. Tegen dezen verdachte, die al eens eerder is gestraft, eischt spr. 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. van Zwet, heeft op eenige verzachtende omstandigheden gewe zen en aangedrongen op een althans gedeel telijk voorwaardelijke straf. De helers. Vervolgens hebben vijf personen terecht gestaan, die zich aan heling hadden schul dig gemaakt, doordat zij, tegen belachelijke prijzen van v. d. M. het hout hadden gekocht. Drie van hen, de 25-jarige varensgezel D. P. L, de 30-jarige steenhouwer L. F. L. W. en de 28-jarige varensgezel F. van D., waren tegelijk met v. d. M. by de uitvoering van het werk aan de Oranjeboomstraat betrok ken en zij wisten dus, dat zij te doen had den met iemand, die niet op eerlijke wijze aan het hout kon komen. Tegen hen eischta het O. M. resp. 3, 3 en 4 maanden gevan genisstraf. De vierde was de rijwielhandelaar H. B., die 20 planken, welke aan de ge meente kosten 45,26 voor 3.50 had gekocht en die veertien van die planken tegen 1 per stuk aan een werkloos familielid had verkocht. Het O. M. eischte tegen hem 4 maanden gevangenisstraf, evenals tegen den 31-jarigen meubelmaker W. C. de B., die voor 100 planken 13 had neergeteld en ze voor 105 had verkocht. Uitspraken 21 Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2