s „Vastberaden Nederland". De tram-explosies van de vorige week. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. Bijeenkomst in den Groeten Schouwburg. DE MAASTUNNEL. DONDERDAG 14 MAART 1940 R. K. S. V. EXCELSIOR. VRIJWILLIGE VROUWENHULP TE SCHIEDAM. GARAGE „UNIQUE" ÏSiSPgtfPXA RIJNBENDE'S SCHAAKCLUB. R. K SCHAAKVER. S. B. O. BURGERLIJKE STAND AUTOBOTSING OP DE WILLEMS BRUG. Een gewonde. Tweede tunnelstuk naar de rivier gesleept. Morgen begint de afzinking. DE EUCHARISTIE IN DE CATACOMBEN. Mr. Oud weer in het actieve politieke leven KISTJE MET GELD GESTÓLEN. Dé taak van den Nederlandschen burger in dezen tyd. Politie heeft twee belhamels gearresteerd, die de „projectielen" maakten. Beide jongelui ter beschikking gesteld van de Justitie. Hei eerste projectiel. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. NIEUWE OPLÏCHTERSTRUC. Maar èêïl handig zakenman had het geval door. Het voetbal bestuur vergaderde In de dezer dagen gehouden bestuursver gadering van de voetbalafdeeling is besloten het bestuur, in afwachting van de goedkeu ring der algemeene jaarvergadering, uit te breiden van 5 op 7 leden. De samenstelling is thans als volgt: C. Witberg, voorzitter; J. Kloos, secretaris, Marconistraat 77; Th. Janse, wedstrijd-secre taris, Appelmarkt 4; Th. Melchers, leider ad- spirantenafdeeling, J. van Dalen en G. de Waal, juniorenleiders; G. v. d. Horst, com missaris. De belangen van de gemobiliseerde leden en de viering van hét 20-jarig bestaan hebben de bijzondere aandacht van het bestuur. De mededeeling dat het ledental ondanks de mobilisatie in de voetbalafdeeling seeds stij gende is, stemt tot tevredenheid. Het vele werk, sedert 29 Januari verzet, nadert zijn voltooiing. Tot nu toe had het comité geen vergaderinglokaal en werd het gastvrij ontvangen in het Stadhuis, waar voor het hartelijk dank zegt Bij al het andere werk door het comité en plm. 60 vrouwen Ver richt, behoort ook de inrichting van een eigen huis. Lijsten werden gepresenteerd en de Schiedamsche ingezetenen gaven zoo, dat we de inrichting konden beginnen. Alle aange boden meubels hebben hun plaats in het huis ingenomen. Wat niet geschonken is, hebben ons de lijsten verschaft. De laatste week vooral is er in versneld tempo gewerkt, om zoo spoedig mogelijk 't huis klaar te krijgen. Alle héns waren aan dek. De moeite is beloond. Vrijdag 15 Maart a.s., 2 uur zal de Burge meester het huis openen. Uitnoodigingen zijn verzonden, maar alle belangstellende vrouwen zijn welkom. Ons huis is echter te klein voor zoo'n groote toe vloed; daarom is er voor ieder van 3—5 uur, dus na de officieele opening, gelegenheid ons huis te bezichtigen. 1014 S 7 Voor de huishoudelijke competitie speelde Rijnbende's Schaakclub Woensdag j.l. in haar Clublokaal Lange Kerkstraat de vólgende wedstrijden: W. J. Bult—H. Stapels 1—0 H. C. MindermanJ. van Luijk 01 C. J. v. d. ToorenJ. Rijnbeek afgebr. J. C. JansenL. v. d. Toorn 10 F. van BakkerenJ. Ilmer y, 3. Robberecht—W. Horstkamp afgebr. A. van Etten—W. den Uijl 0—1 Rijnbende's Schaaktournooi. Evenals vorig jaar organiseert Rijnbende's S. C. een schaaktournooi voor 10-tallen, aan gesloten bij den Rotterdamsehen Schaakbond en spelende in de 4e klasse. De inschrijving hiervoor is opengesteld tot en met 15 April aanstaande. Uitslagen van de gisteravond gespeelde par tijen: L. Beek—A. v. d. Kali 1—0 J. MaagdenbergJ. Holleman 10 A. de JongW. Palman 01 D. van HeesA. van Noort 10 F. SchmiermanTh. v. d. Velde 10 J. SteensJ. Leest 10 J. van SlobbeH. Kloos afgebr. H. Paap—drs. P. Willems 0—1 A. VeringmeierP. Öomen 01 J. de JongJ. Mulder 0—1 A. SprongH. Markx H P. LinnenbrinkJ. Zoetmulder 01 J. KorverA. Ostérholt 10 W. SteenhouwerSprong afgebr. GEBOREN: Joseph B., zoön van J. C. H. M. Titulaer en R. C. de Maat, Dr. Noletstraat 1 Emilie B. M., dochter van G. J. Nefkens en M. J. R. A. Erftemeijer, Rembrandtlaan 93 Geert, zoon van B. J. C. Jurgens en E. Schreuder, Ridderkerkschestraat 35 Een als levenl. aangeg. kind van A. Lagewaard en J. M. Bos, Reaumurstraat 17 Een als lévenl. aangeg. kind van F. v. d. Graaff en Th. in 't Hout, Snelliussingel 8. GEHUWD: W. Bijloo, 20 jaar en L. Ver meer, 21 jaar R. C. van der Veen 21 jaar en J. Jendeschejewski 19 jaar S. Rosman 28 jaar en Th. J. Bergman 26 jaar M. van den Tempel 26 jaar en C. M. Hehermann 20 jaar W. C. Verhaeren, 28 jaar en J. A. Roozen 21 jaar P. Bijkerk 24 jaar en M. C. E. Ritter, 21 jaar A. P. J. Gouweleeuw 21 jaar en J. den Hartog 18 jaar J. van der Hoeven 24 jaar en J. W. Groeneweg 23 jaar. OVERLEDEN: G. Kok, 76 jaar, wed. van H. Loggers, Pr. Fred. Hendrikstraat lb J. J. Meeder, 07 jaar, Edisóttstraat 22b M. Leentvaart 77 jaar, Nieuwe Haven 153. Gisteravond om 10 uur is op de Willems brug da personenauto, bestuurd door den 42-jarigen W. Ouwerhand uit Katwijk aan Zee, doordat de auto slipte in aanrijding gekomen met een vrachtauto en aanhang wagen, bestuurd door den 24-jarigen L. van Tol uit Dordrecht. De vrachtauto reed klem tegen den bovenbouw van de brug, terwijl de personenauto omsloég. Nadat door voor bijgangers de auto was recht gezet heeft, men den bestuurder en diens metgezel den 42-Jari- gen C. Heins uit Wassenaar kunnen bevrij den. De bestuurder Ouwerhand had een hersenschudding bekomen en ls door de zie kenauto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Het tramverkeer in de richting Zuid Noord had een kwartier en in de richting Noord—Zuid drie kwartier vertraging. De belde auto's zijn door een kraanwagen op gesleept. Lili Kraus trad gisteravond in de Doelenzaal te Rotterdam voor het laatst in Europa op vóór haar groote tournee naar Ned. Indië, Australië en Amerika. De pianiste dankt na afloop van het concert voor de haar gebrachte ovatie, rechts de dirigent van de Rotterdamsche Kamermuziekvereen., Bertus van Lier. Hedenmorgen is het tweede van de neger, betonnen caissons, waaruit de tunnel onder de rivièr wordt samengesteld, vah de böuw- steiger in de Waalhaven overgebracht naar de rivier en te bestemder plaatse verankerd. Morgenochtend zal met de afzinking worden begonnen. Evenals bij de plaatsing van het eerste tun nelstuk, welke plaats vond op 27 November 1939, was het weer verre van fraai. Tegen drie uur waren acht sleepbooten van den Ned. Stoomsleepdienst v.h. v. P. Smit Jr., welke ook het eerste transport verzorgde, naar de Waalhaven gevaren. Om half vijl voer het convooi weg en tê kwart over zes was men zoover, dat ook het tweede tunnel- caisson boven de plek, waar het zal worden neergelaten, voörloopig verankerd lag. Het werk was nog juist met hoogwater uitge voerd. Bij het intreden van de eb liet men het tunnelstuk zwaaien en wérden ook de voor- en achterankers uitgebracht. Het voör- anker werd bevestigd aan het eerste tunnel stuk. Morgen vroeg zal men beginnen met het richten, waarna op de gebruikelijke wijze als bij het eerste caisson, het tweede caisson zal worden neergelaten in de geul, welke tus- schen de twee rivieroevers is gebaggerd. Dit tweede stuk komt weer twee meter lager te liggen dan het eerste, op een diepte van 20 meter. Sacrament dés Altaars als de sterkste uit drukking van vertrouwen, dat de hun dier bare dooden door het nuttigen van dit „Brood" de hemelsche zegepraal zouden deel achtig worden. De bezoeker van de catacom ben treft afbeeldingen aan van de wonder bare broodvermenigvuldiging. De afbeeldin gen van brooden dragen het Eucharistisch tèekèn. Voorts werd er gesproken over het breken des broods waarmede bedoeld werd het Ont vangen van de H. Eucharistie. Spr. haalde nög talrijke voorbeelden aan en spoorde tenslotte aan te léven naar de „steénen stem", die opklinkt uit de catacomben. Pater P. TheuniSsen S.J. heeft aan het eind van dezen geslaagden avond nog een geest driftig woord gesproken. Door de af deeling Haarlem van den Vrij- zinnig-Demócratischen Bond werd een dezèr dagen een ledenvergadering gehouden, waar O.m. de candidaatstelling voor de verkiezin gen van de Tweede Kamer in 1941 werden besproken. Er werd een advies opgesteld, waarop de heer Mr. P. J. Oud als no. 1 voor komt. Hiérbij overwoog de vergadering, dat mr. Oud, wanneer dé partij daartoe een be roep óp hem zou doen, bereid zou zyn om den terugkeer in hét actieve politieke léver» te overwegen, in welk geval hij uit zijn te genwoordige functie ontslag zou vragen. Op het advies voor de eerste tien plaatsen op de lijst kwam Mr. P. J. Oud no. 1 te staan. Causerie van Pater H. Gianotten O.F.M. In een Interessante causerie, verduidelijkt met lichtbeelden, heeft pater H. Gianotten O.F.M. Dinsdagavond de leden van de Eucha ristische sectie der Mariacongregaties van de Westzeedijk-parochie nader gebracht tot de catacomben en wat deze ons lêeren ten aanzien van de H. Eucharistie. De zaal der St. Josephsgezellenvereeniging aan het Sta tionsplein was vrij goed gevuld met een aan dachtig en dankbaar publiek. Nadat de heer H. van de Water den spreker met welgekozen woorden had in geleid herinnerend aan den bloei van de congregaties in de Westzeedijk-parochie en meer in het bijzonder van de Eucharistische sectie begon pater Gianotten te wijzen op het merkwaardig bezit van Nederland, be staande in de H. Landstichting de St. Pieters kerk te Oudenbosch en de nabootsing der catacomben in Valkenburg. Dit bézit herin nert ons eraan, dat wij niet alleen christe nenen zijn, maar ook katholiek en apostolisch. Spr. gaf een algemeene uiteenzetting van wat de catacomben voor onS eigenlijk zijn. Nóóit 1S de verdrukking en de lijdensweg van het katholicisme zwaarder geweest, dan in de eerste drie eeuwen van het christen dom. Maar ook is nergens meer offerzin, meer levensmoed getoond en overwinning gevierd, dan in die lente van het christen dom. De catacomben kunnen ervan getuigen. Spr. memoreerde de groote kerkvervolgin gen en den marteldood van een H. Caecilia, de H.H. Felicitas en Perpetua. Ook ver schillende pausen gaven hun leven. Nieuwe vervolgingen brachten de H. Kerk martela ren als den H. Tarcisius, den patroon van Rotterdam, den H. Laurentius en de H. Agnes, wel de liefelijkste van alle martelaressen. Spreker beschreef het godsdienstig leven In de eerste eeuwen en de wijze, waarop de H. Geheimen moesten worden gevierd. Van het begin af hebben de christenen hun eigen begraafplaatsen gehad. Die zijn altijd ondergronds gehouden. Deze catacomben, wel 815 K.M. lang, zijn tot het jaar 313 en zelfs nog daarna de begraafplaatsen der dooden gebléven. Ze ontvingen den naam van de voornaamste daar begraven neiligen of van de stichters, onder wie vele vrouwen waren. Later wérden in die catacomben ook gods dienstoefeningen gehouden en jubelen nu ons eeuwigheidsgeloof uit, een arsenaal als ze zijn van geloofsverdediging en een on vergankelijk credo van ons katholiek ge loof. Wat in verschillende musea bewaard wordt, vormt een ware apologie. Wat de catacombenkunst beheerscht is het smach tend heimwee naar het Eeuwig Leven. Zoo is in een heel onbeholpen fresco dikwijls de opwekking van Lazarus uitgebeeld of een voorstelling van de drie jongelingen in den Babylonischen oven. Voorts worden veel voorstellingen aangetroffen van Noë, van Suzanna, Jonas en Daniël. M-iar een geliefd middel om da bedoelingen van de eerste christenen kenbaar te maken, was voorts het symbool, zooals olijftak, de orante en het Kruis. Christus werd op twee manieren uit gebeeld, nl. door het Christusmonogram en de visch. De eerste christenen leefden met geheel hun ziel in de geloofssfeer en beeldden de symbolen van de geloofswaarheden in einde- looze variaties uit. Onder die symbolen neemt een belangrijke plaats in die over het H. Dinsdagmiddag is doör een onbekend ge bleven man uit het kantoortje van het hoofd der school aan de Toussaintstraat een geld kistje gestolen met een bedrag van 11. De man was in de middaguren bij een over- blijvénden leerling geweest en had ge vraagd den hoofdonderwijzer te mogen spreken. Dé man ging weg, doch kwam later terug en heeft toen zijn slag geslagen. Het geldkistje is later door een jongen ledig te ruggevonden. IN den Grööten Schouwburg heeft gisteravond de groote bijeen komst plaats gehad, belegd do§r de afdeëling Rotterdam van het Natio naal Jongeren Verbond onder de leuze: „Vastberaden Nederland". Tot de aangekondigde sprekers van dezèn avond behoorde ook de gisteren plotseling overleden generaal-majoor jhr. J. Th. Ailing von Geusau, com mandant van het le Legercorps. Herdenking generaal-majoor Alting von Geusau. De vóórZitter van de afdèèling Rotterdam van het N.J.V., Res. kapt. mr. O. Verdoom, opende de bijéénkomst met een sympathiek woord van nagedachtenis aan gêneraal- majoor Alting von Gèusaji „ons ontvallen in de Uitoefening van zijn taak voor de verdediging Van ons vaderland Een eminent opperofficièr, eèn goed vaderlander, een man, die aan ieder in het leger, van hoog tot laag, tèn voorbeeld kon worden gestéld. Wiens verscheiden Vöof heel het volk een groot verlies is. Een warm voorstander van het N.J.V., op wien nimmer tevergeefs éèn beroep werd gedaan en die in deze zware tijden zich wederom bereid verklaarde om te kómen spreken, tenzij zooals hij schreef ernstige dingen dit zouden verhinderen. Dé generaal is niet gekomen Op déze wöordèn, welke door dé aanwezi gen staande wérden aanhoord, volgden eenige oögenblikkèn van stilte. Vervolgens richtte mr. Verdoörn een wóórd van welkom tot den luitenant-géne raal S. G. Nauta Pieter commandant van den luchtverdedigingskring R'datnDen Haag, tot den burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, die zich bereid had verklaard een inleidend woord të spreken) tot den garni zoenscommandant lt. kolonel P. J. Gaillard, tót kölónèl P. W. Scharroo, die zich onmid dellijk bereid had verklaard de spreekbeurt over tè nèmeh tot prof. Jhr. mr. B, C. de Savórnin Lohman, den oud-medestrijder in het N. J. V., tot kol. F. J. M. A. von Frêytag Drabbè, chef van het korps Mariniers en tot lt. kol. F. Lugt, commandant van de afdee- ling Mariniers te Rotterdam, tot de burge meesters van Schiedam en Hillegersberg, de heeren mr, dr. van Haaren en F. van Kem- f>«n, töt majoöï C. T>. DijxTioorn, coftiman» dant van het vaartuigendepöt, tot de leger en vlootpredikanten en den opperrabijn, tot mgr. dr. J. Witlox, hoofdredacteur van „De Ma&sbode" alsmede tot het hoofdbestuur van het N. J. V. ïh hét kórt zette mr. Verdoorn hierna het doel van dezen avond uiteen: uit te dragen de gedachte ondèr ons volk, dat Nederland alleen dan kan blijven leven in vrede en vrijheid, indien het vastberaden is om daar voor óffers, Zelfs het gróótste offer te bren gen. Niét Van dé weermacht, maar ook van dé burgerij is die vastberadenheid vereischt, wil Nederland het onaantastbaar brok gra niet zijn in hét hért van West Europa. Inleidend woord van den burgemeester. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J, Oud verscheen dan op het tooneel om èen inleidend woord te spreken. Vastberadenheid, zoó zeide spr. is altijd goed, doch is noodzakelijk in moeilijke tij den, als wij thans beleven. In 1918 hebben wij een zucht van verlichting geslaakt en de hoop gekoesterd nieuwe grondslagen te kunnen leggen onder de Internationale sa menleving en de internationale geschillen op 'n andere wijze te kunnen oplossen dan door wapengeweld. Nederland heeft zijn taak in dèn opbouw van die nieuwe rechtsorde ver vuld. Doch alles is anders geloopen dan ver wacht werd en het gevaar van een nieuw gewapend conflict kwam naderbij. De traditie van het Nederlandsche volk is steeds gewéest het voeren van een actieve zelfstandigheidspolitiek. Ook nu zijn Regee ring en volk het volkomen eens: zelfstandig zijn en blijven. Het ïs onze taak, niet meege sleept tè Worden in het kamp der strijdende partijen en geen bijwagen te worden van de eene of de andere groep. Feit is, dat neu traliteit slechts wordt gerespecteerd, indien achter die neutraliteit staat al'de kracht om die neutraliteit te handhaven (applaus). En het gaat er hierbij niet alleen om, hoe wij, doch ook hoe de twee oorlogvoerende par tijen over onze kracht Van neutralitèits- handhaving oordeelen. Daarom kunnen wij onze paraatheid tegen eVentuèele schending van onze neutraliteit niet hoog genoeg op voeren, opdat beide strijdende partijen in dit opzicht gerust kunnen zijn. En daarom zijn onze jongens aan de grenzfen een in strument van vredè en niet van oorlog (ap plaus). Een vastberaden weermacht is ech ter niet voldoende. Ook is nöodig een vast beraden volk. Leger ën burgerij moeten vormen een zoo sterk mogelijke gesloten eenheid. Ondanks de moeilijkheden der tij den, is er geen reden bm te wanhöpèft. Uit het groot verleden van ons volk kunnen wij de kracht putten. Aan het begin van Ons zelfstandig volksbestaan staat de figuur van een Willem van Oranje, wiëns devies was het „Saevis tranquillus in undis", rustig te midden van de stormen, die ons bedrei gen. De jaren 15841595 hebben geleerd, wat vastberadenheid vermag. Frederik de Groote's oordeel over ons volk was, dat hét vredelievend van aard was en alleen bij toe val in oorlog kwam. Een vredelievend volk willen wij ook nu zijn, maar wanneer onze zelfstandigheid wordt bedreigd, dan zal het al zijn krachten inzëtten om zich te weren (applaus). Nederland is paraat". Hierna zou spreken de overleden generaal- majoor Jhr. Alting von Geusau over de pa raatheid van onze weerwacht. Zijn plaats werd thans ingenomen door kolonel P. W. Scharroo, commandant van het depót Ge nietroepen, die alvorehs zijn rede, welke hij d^zer dagen ook in anderen kring had ge- hbuden, San te vangeh. met eemgf wóórdeh den gestorven trouwen kameraad, plichtsge trouwen officier en vaderlander herdacht, wiëns plaats hij dezen avond innam. In zijn rede zette spr. in den breede uit een, dat, hoewel de positie van Nederland thans gevaarlijker is dan in 1914, Nederland geheel paraat is. Eerstens wat betreft zijn verdedigingswerken, waardoor een over rompeling van ons land met gemotoriseerde troepen als uitgesloten kan worden be schouwd evenals een Overrompeling van zeezijde. Ook wat het materiaal betreft, kunnen wij gerust zijn. De achterstand, wel ken wü hadden aan artillerie is reeds voor De Róttèrdamsche politie is ér in geslaagd de twee jongelui aan te houden, die aan hét einde van de vorige week dé tfamèxplösies hebben veroorzaakt op dèn Coolsingel en op den Goudschesingel. De belhamels, resp. 18 jaar en 19 jaar, hebben bekend, dat zij de „projectielen", welke in de tramrails werden gelegd, zelf hebben vervaardigd. Zeer vermoedelijk zullen zij hun kwajongensachtig optreden met zware straffen moeten uit boeten, want zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Men zal zich herinneren de tweê explosies, welke zich aan het einde van dé vorige week hebben voorgedaan Onder een tramwagen, rijdende op den Coolsingel, ter hoogte van Hotel „Atlanta" ên onder eèn tramwagen, welke reed op den Goudschesingel. Zoowel onder de voorbijgangers als onder de tram- passagiers ontstond groote Consternatie. De trams werden na een hevlgen knal, welke tot ver in den omtrek was te hoorèn, als 't ware in een rookgordijn gehuld. De eerste explosie had Vrijdagavond plaats om onge veer half 10 op den Coolsingel. Onmiddellijk werd door het personeel van de tram een onderzoek ingesteld. Men kon echter niets bijzonders vinden en heel begrijpelijk werd daarop gedacht aan een defect aan den motor. De passagiers stapten weer in en de tram reed door. Zaterdagavond jl. óm 8 uur echtef had een tweede geweldige ontploffing plaats onder een tramwagen, welke réed öp den Goud schesingel, ter hoogte van de Vondelstraat. De klap was tot ver op den Oostzeedijk te hoorèn. Weer ontstond er groote consternatie ónder voorbijgangers en trampassagiers. Had de politie aanvankelijk weinig aandacht besteed aan de eerste explosie, nu werd het toch wat al té mal en terstond werd eer. uitgebreid onderzoek'ingesteld. Door een burger, zóówel als door eèn agent werden ter plaatse eénlge stukjes koper gevonden en het stond al direct vast, dat van projectielen gebruik was gemaakt Hoé warén de projectielen daar gekomèn, wie had ze gemaakt, het waren twee ernstige vragen waarvoor de politie stond. Een gelukkige tip Maandagmiddag jl., terwijl de politie volop bezig was met het bestudeeren van de rapporten, die Inmiddels waren opgesteld, kreeg zij een „tip", dat er een jongen was, die van deze ontploffingsaffaire meer wist. Deze jongen werd door de politie aangehou den en naar het hoofdbureau overgebracht. Hij werd eens gepolst, doch aanvankelijk kwam men niet veel te weten. De jongen maakte deel uit van een clubje, doch hij kêftde de óvêrigê „léden" slechts bij hun bijnemen. Op vagè signalementen afgaande is dè politie er echter In geslaagd zeven andere jongelieden aan te houden, die ongetwijfeld wel opheldering zouden kunnen geven. By het vérhoor, dat werd afgenomen, kwam één van dè jóngens los ên Uit hetgeen hij mededeelde werd geconcludeerd, dat slechts twee van de zeven arrestanten met deze zaak iets uitstaande hadden. De overige jongelie den fungeerden sléchts als toeschouwers. De twee belhamels, om wie het ging, bleken te zijn de 17-jarige J. W. S. en de 18-jarige F. M., beiden machinebankwerker van beroep. Zij warén het, die de ontploffings affaire in elkaar hadden gedraald. Hoé men Op hét idee kmtn l' S. vertelde aan de politie, dat hij op 12-jerigen leeftijd, toen hij op de ambachts school was, de boeken van Jules Vèrne als 't ware had verslonden. O. m. had hij daarin gevonden hoe men explosieve stoffen kon maken. Hy wist echter niet de juiste ver houding van het mengsel en om nu te weten tè komen, hoe mén „bommen" moest maken, leende hij boeken uit een bibliotheek, uit welke boeken hij zijn wijsheid ppdeed. Van tijd tot tijd nam hy eens een proefje. Een beetje van het mengsel, dat hy had gemaa legde hy dan op de warande en wapnf^r„„n er dan met een hamer op sloeg, 8a flinke klap. Ziezoo, dacht S.. nu aD gevonden Kort geleden leerde J en en aan hem vertelde Ui te weten hoe men „bommen" kon maken. Al spoedig kwam men overeen het samen eens te probêeren. S. maakte op de zaak, waar hy werkte, van oude doppen van sleden van stofzuigers, zyn eérste projectiel, dat mét zeer explosieve stof werd gevuld. Het projectiel had de grootte van een ei. Vrüdagavónd jl. was men op stap gegaan om in verschillende drogist winkels in de stad explosieve stoffen te koopen. Daarop is men naar huis gegaan, waar hêt projectiel verder werd klaar gemaakt Aan- vankeiyk had men de bedoeling het projec tiel te laten ontploffen voor het gtoote zie kenhuis aan den Coolsingel. Zij zouden zich dan in de Passage verdekt opstellen om van- daaruit de uitwerking op het publiek te zien. Dit vonden ze toch wel al te gek en ten slotte werd besloten het ongeveer 7 c.M. groote projectiel in de tramrails te leggen ter hooge van hotel „Atlanta". Een vlucht in een bioscoop. Toen het „projectiel" was ontploft en de daders de rookwolk zagen, waarin de tram werd gehuld, sloeg hun de schrik om e hart. Zij maakten zich uit de voeten en wis ten zich verdekt op te stellen in een bios coop-theater, waar z« zonder betalen waren binnengeslopen. Hier vertoefden zy tot aan het einde van de voorste ing. Den doorgestanen angst was men echter spoe dig vergeten én vooral M. vond de uitwer king zoo mooi en geweldig, dat wederom werd besloten een „projectiel" te maken. Zaterdagavond j.l. trok men er weer op uit, nu naar andere drogistwinkels, waar weder om explosieve stoffen werden gekocht. Het projectiel werd in elkaar gezet en zooals bekend kwam het op den Goudschesingel to ontploffing. De jongens zeiden zich 11 het publiek te hebben gemengd, daa^„jnE,_n interessant vonden de verschillende g van het publiek op te vangen. By S. is door de politie nog een Projectiel in beslag genomen, dat."^ frgeiaSf,uGr VSr" vaardigd was en geheel waar- door hét veel gevaareer was dan de klei nere projectielen, die ztfn vriend onder de tram deed ontploffen. Wanneer het grooteré projectiel zou zijn gebruikt, dan Zouden Vol gens de meening van de politlè ongeluk ken niet uitgesloten zijn geweèst. Zware straffen kunnen het gevolg zijn. Zeer vermoedelijk zullèn de belde jongens hun verregaande baldadigheid met strenge straffen moeten boeten. Zy zUn reeds naar hêt Huis van Bewaring overgebracht en mor gen zullen zij worden voorgeleid voor den rechtercommissaris. Art 157 van het W. v. S. zegt, dat hij die opzettelUk een ontploffing teweegbrengt, kan gestraft worden met èen gevangenisstraf van ten hoogste12 jaren, wannéér gemeen gevaar Vöor goéderen was te duchten. Is er levensgevaar te duchten gewêèBt, dan kan 13 jaar gevangenisstraf worden géëischt en zou iemand tengevolge van een dergelijke ontploffing zyn gedood, dan staat daafOp Voof den dader levenslang of 20 jaar. Verder heeft men nog de kwestie van het vervaardigen en vervoeren van explosieve stoffen. Volgens art. 12 van dé Vuurwapèn- wet kan daarvoor een gevangenisstraf van 4 jaren wordeh geëischt 15 Maart: Doelen, Philh. Orkest, 8.15 u. 16 M a a r tGroote Schouwburg, De Parel- visschers (Ital. Opera), 8 uur (volw.) 17 Maart: Doelen, Johannes-Passión van Joh. S. Bach (R. K. Gemengd Koor), half 3 Groote Schouwburg, Toontje heeft een paard geteekend (Residentie Toonéêl), 8.15 uur (vólw.) 19 Maart: Nieuwe Zuiderkerk, Westzee dijk, Johannes-Passion (Rotterd. Kamerkoor en Ned. Kamerorkest), 8 uur. L a g e 1 y k s: Tivoli-schouwburg, Mottige Janus (De Rotterdammers) 8,30 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 14 Maart in: Grand: De dag van morgen (volw.); Studio: De re gen kwam (volw.); Thalia: In 't vreemdelin genlegioen (volw.); Olympia: 't Zit in de lucht; Scala: Union Pacific (boven 18 jaar); Colosseum: De gier van Jamaica en De jon ge dr. Kildare (boven 18 jaar); Prinses: Morgen gaat 't beter en Vreemde kostgan- 18 jaar); Capitol: Het kindvrouwtje (volw.) City: De stad der wetteloosheid eh Race met den dood (volw.); Cehtraal: Onstuimig bloed en Wie is de dader? (volw.); Ooster: Hoera, ik ben papa en Blokkade (volw.); Victoria: Potpourri en 't Land der woestyn (bov. 18 jaar); Asta: De gouden kooi en Vrybuiters in het westen (volw.); Harmo nie: Vier moedige meisjes en De onzicht bare man (volw.); Lumière: De 9 Vrijgezellen (völw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelyks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 15 Maart). SCHIEDAM, 14 Maart. Officieelè nötèerihg van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwyn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). een groot gedeelte en wordt nog steeds vér der ingehaald. En wat het personeel betreft, dank zy de zes maanden, welke achter ons liggen, kon de geoefendheid worden opge voerd. De geest onder de soldaten is prach tig, een bewijs van de groote Innerlijke kracht van ons volk. De strategische positie van Nederland is gevaarlyk. Echter uit een militair oogpunt bezien zou een dergelijke omtrekkende flankaanval voor den agressor gelyk staan met zelfmoord. Dè vraag is echter of ook dè civiele leiders dit inzicht deelbn en daarom is het onze taak paraat te zyn tot het uiter ste. „JEat van ons, burgers verwacht wordt". Derrie spreker was het Eerste Kamerlid» prof. vJTxr. mr. 3. C de Sevumin L.otimo„, die een antwoord gaf op de vraag, wat in dezen tijd Van den burger wordt gevraagd. Onze weermacht is standvastig en paraat, maar hoe staat het met het moreel van de natie? Waar zelfs in de oorlogvoerende landen dè stemming schijnt te heerschen, dat het met dezen oorlog wel zal losloopen, daar is er reden om vooral in landen, welke buiten het conflict staan, zich af te vragen of de burgery materieel en geestelijk op alles is voorbereid. Door paraatheid voor totale weerbaarheid, zooals de moderne oorlog ver eischt Door zelfbeheersching en gehoorzaam heid; door Offerbereidheid in navolging van de helden van leger, en vloot en de dappere zeelleden, die de zee blyven bevaren; door ons als één man achter H. Ms. regeering te plaatsen en de onderlinge saamhoorigheid te betrachten. Door vertrouwen in het buiten- landsch beleid en in het defensiebeleid. Daarmede houde ook de burger rekening. Voor de intellectueelen bestaan op dit punt volstrekt geen privilegies. Onder algemeerten by val trok spr. dan van leer tégen de mobilisatie-hyena's, geiyk hij ze noemde, de knoeiers met legerlève- rantiès en tegen de spionnen en landverra ders, voor wie de zwaarste straffen niet zwaar genoeg zyn. Maar ook wanneer wy alles doen wat in ons vermogen ls, dan moeten wij toch, in navolging Van hetgeen onze Koningin in haar Adventsboodschap 200 fyn heeft aan gevoeld, onze kracht zoeken in een nederig Godsvertrouwen. Niet in zich zelf, maat in hoogere macht zroeke de natie ten slotte haaf kracht. Tusschen de verschillende sprekers trad onze voordrachtkunstenares Charlotte Köh- ler op met eenige declamaties o.a met het Wilhelmus en de boetpsalmen, welke diépen indruk maakten. Aan het einde van den avond vereerde mr. Verdoorn haar met bloe men, terwyi hij ook bijzonderen dank bracht aan het muziekkorps van het Vaartuigen- depót en het marine-detachement voor hun gewaardeerde medewerking Dóór de politie is aangehouden de 46-j. promotor P. B., dlè ervan verdacht wordt in het begin van Maart gepoogd te hebben Ver schillende winkeliers op te lichten. Hy stelde de menschen in kennis met een schema, ontworpen voor de oprichting van een handelsclub. De bedoeling was, Neder land in verschillende districten te verdee- len terwijl aan het hoofd van elk district een leider zou komen. De firma's zouden dan haar 'orders Uitwisselen en omdat er uit elke branche slechts een was toegelaten, zou eohdurrentie onmogeiyk zyn. Voor toe treding zouden zy echter 25 moeten stor ten, met welk geld de eerste onkosten zou den wórden bestreden. Toén dé promotor zich echter by een han dig zakenman vervoegde, die het geval doorzag en in ieder geval de bedoelingen Van B. niet vertrouwde, stelde hy zich in verbinding met dè politie. Deze slaagde er in om B. aan te houden. Gebleken ls, dat hy twéé firma's heeft opgelicht, resp. voor bedragen van 25 en 10. HU is ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2