■I) ■F WILTON FIJENOORD. V 18 Exploitatieoverscliot 1939 vrijwel gelijk aan vorig jaar. STADSNIEUWS. v Er-irVr Ipff-fll VRIJDAG 15 MAART 1940 OFFICIEELE OPENING V.V.H.-HUISr, Wat in zes weken tot stand kwam. BENOEMING TOT LID VAN DEN GEMEENTERAAD WINANDO TRAD OP IN HET PASSAGE-THEATER 40-JARIG JUBILEUM. SPOELINGBRUG DEFECT. AANRIJDING. Ai Gunstige bedrijfsbezetting verwacht, behalve voor reparaties. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Bijzonderheden uit het jaarverslag 1939. S. H,jman. Evenals afschrijvingen en reserveeringen. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. AUTOBOTSING. BOOM OMGEWAAID VOORAS VAN AUTO GEBROKEN, BURGERLIJKE STAND. KETHEL. TRANSPORTFIETS BESCHADIGD. Aan den gevel van een der winkelpanden aan de Broersvest prijkt sedert eenigen tijd een groot bord met het opschrift „Vrou welijke Vrijwillige Hulp." Wat deze woorden beteekenen behoeven wij »helaas" niet meer uit te leggen. Het is een somber tijdsbeeld, hoewel de V.V.H. toch eigenlijk weer een lichtend punt is in deze sombere tijden. Onze mannen staan reeds bijna een jaar paraat aan de grenzen, in de rimboe of, om de gebruikelijke term te bezigen „ergens in Nederland", maar ook de vrouwen zijn thans paraat. Zij werden niet gemobiliseerd, maar zij hebben zichzelf gemobiliseerd. Het was een mobilisatie waarbij geen enkele ontevre dene was. Deze mobilisatie was een groot stuk spontaniteit, bereidwillighed en spon taniteit. Er waren geen maanden van voor bereiding noodig. Slechts ongeveer zes we ken, vanaf 29 Januari, draait de organisa tie. Reeds veel is er in dien tijd gedaan, werk dat niet gezien nog genoemd kan wor den doch thans was er gelegenheid om het publiek te laten zien wat de V. ge aan heeft om een eigen huis te stichten. Veel werd er door de burgerij geschon ken maar een huis meubileeren valt niet mee, ook al krijgt men veel. Het past met altijd en dan moet het pas gemaakt worden. Ook de harmonie sprak een woordje mee. Er moest daarom nog het een en ander ge kocht worden. De giften stroomden echter royaal binnen, zoodat het huis thans geheel klaar is. Vanmiddag om 2 uur vond de officieele opening plaats door den Burgemeester. De voorzitter van de V.V.H. Mevr. Bent- hem de Wilde nam het eerst het woord en zeide, dat na eenige weken het V.V.H.- huis gereed is, al ontbreekt er nog wel iets aanHet comité was nie van plan het huis officieel te openen, doch van andere zijden heeft men er °P aangedrongen om het werk van de V.V.H. m e algemeene belangstelling te plaatsen, preekster sprak vervolgens een woord v ani welkom tot de genoodigden.. In het bijzonder tot den bur gemeester en dankte zijn ecntgenoote voor de gezonden attentie n den vorm van een kamerlinde. De Burgemeester spreekt. Hierna nam de burgemeester het woord, die allereerst mededeeling deed van de re den van afwezigheid van den heer Baten burg. kapitein-inspecteur der V.V.H. en van zÜn ecbtgenote. Spr. verzekerde, dat hun belangstelling echter tegenwoordig was. Vervolgens memoreerde spr. de voorge schiedenis. De bijeenkomst der vertegen woordigsters der vier vrouwen-organisaties op het stadhuis in het begin van dit jaar; daarna de vorming van het comité op 29 Januari in Musis Sacrum en thans staat hier, na zes weken, met de hulp van de Spaarbank, (eigenaresse van het pand. Red.) en met de hulp van diverse gemeen telijke instellingen en van de burgerij het V.V.V.-huis. Spr. getuigt van dankbare herkenning en bewondering. Stapels werk zijn verzet en zullen nog verzet moeten worden. Tenslotte wenscht spr. deze opening te laten vooraf gaan door een gelukwensch. Mevr. Benthem de Wilde neemt hierna nogmaals het woord en dankt voor de waar deering van den burgemeester. Het wel slagen van het V.V.H.-werk hangt voor een groot gedeelte af van de medewerking van den Burgemeester. Spr. dankt vervolgens den heer van Veen, directeur der Arbeidsbeurs. Zij schetst den ouden toestand en bespreekt de financieele zijde. Vervolgens zet zij de inrichting uiteen. Aan de straatzijde is de wachtkamer, daar achter een werkkamer voor de typiste en ver volgens de groote vergaderkamer met aan grenzende keuken. Zij spreekt een bijzonder dankwoord tot Ir. Alexander, die bij de in richting van advies gediend heeft. Hierna werd de thee gepresenteerd. Daarna spraken nog een kort woord de heer G. W. van Bergen Walraven, voorzitter van de afd. Schiedam van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming en de heer J. Dinkelaar, wethouder van sociale zaken. Van hun belangstelling gaven blijk: weth. J. Dinkelaar, mr. N. J. Post, gemeente-secre taris; ir. c. E. Alexander, gemeente-architect; G. W. van Bergen Walraven, voorzitter van de afdeeling Schiedam Ned. Vereen, voor Luchtbescherming; A. C. Jordaans namens de Spaarbank; C. den Hoedt, secretaris Lucht bescherming; N. W. van Gelder, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst; J. v. d. Graaf, chef afd. A van het stadhuis; J. A. van Veen, directeur gemeentelijke arbeidsbeurs en ver der vertegenwoordigsters der vier vrouwen organisaties. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den ge meenteraad van Schiedam maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente (afd. Algemeene Zaken) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit van 14 dezer ter benoeming van den heer M. de Haan tot lid van den ge meenteraad in de open gevallen plaats van den heer P. A. van den Berg. Schiedam, 15 Maart 1940. Morgen herdenkt de heer W. Schouten, wonende Amperestraat 35, den dag waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Nederl. patent- en kristalsodafabriek voorheen firma Durry en Hammes. De heer Schouten begon zijn loopbaan als fabrieksarbeider en heeft 40 jaar het wel en wee der fabriek meegemaakt. Hij is thans chef van de soda-verwerking. Morgenmiddag 12 uur zal de jubilaris ge huldigd wordeni Gisterenmiddag raakte de Spoelingbrug (verbindingsbrug tusschen Broersvest en Noordvest) bij het doorlaten van een schip defect. Het verkeer, behalve voor rijwielen, was gedurende 3 kwartier volkomen ge stremd. Gisterenavond vond op den hoek B. K. laan Warande alhier, eveneens tengevolge van gladheid van het wegdek, een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een be stelauto. Beide wagens bekwamen lichte schade. Een avond vol mysteries. De magische kunst en alles wat er mede samenhangt of wat er mee wordt samenge bracht, blijkt nog steeds de interesse van het publiek te hebben. Zoo was het ook gisterenavond in het Pas sage-theater, toen de fascinateur Winando enkele staaltjes van telepathie, suggestie en andere occulte verschijnselen demonstreerde. Het publiek leefde geheel mede met de verrichtingen. Het programma begon met 'n telephatische proef. Eerst een enkelvoudige, daarna een viervoudige opdracht. Daarna kwam de guillotine ten tooneele en werd voor de oogen der toeschouwers een vrouw onthofd. Het hoofd zweefde los boven twee zwaarden, doch enkele oogenblikken later stond de vrouw ongedeerd op het too- neel. Hierna volgde een sterk staaltje van ge- dachtenlezen, waarbij Winando beter weet hoeveel geld een zeker persoon bij zich heeft dan de persoon in kwestie. Vervolgens kwam het bekende experiment met den Indischen koffer, mysterieus evenals de volgende scène waarbij iemand op drie staande zwaarden ligt, waarvan er twee wor den weggenomen, zoodat alleen het zwaard onder het hoofd blijft staan en de persoon dus eigenlijk moet zweven. De clou van den avond was de Indische touw-truc, waarbij een touw omhoog stijgt, blijft staan en zoo stijf wordt dat een jongen er in kan klimmen. Wanneer de jongen boven is verdwijnt hij zelfs geheel. Wie zal het raadsel onthullen. Het lijkt ons echter, dat deze scène meer berust op truc, zij het dan een voor den toeschouwer onverklaarbare, dan op het Indische touw-experiment waar bij bewezen is, dat het uitsluitend berust op massa-suggestie. Het slot van het programma was het onder persoonlijken invloed brengen van eenige personen, die dan precies doen wat hun ge zegd wordt, zonder het te weten en zelfs zonder het zich te herinneren. S - V - Liquiditeit blijft groot. Op het kruispunt StrevelswegGroene Hilledijk in Rotterdam-Zuid wordt ten behoeve van het doorgaande verkeer van de Maastunnel naar het Zuiden een onder' doorgang gemaakt, waarvoor de iverk- zaamheden reeds in vollen gang zijn. In de samens^linS van het bestuur kwa men in den lo°P va'n dlt jaar enkele wijzi- g Daar de peningmcester binnenkort zijn functie zal neerleggen' wfrd naar een op volger uitgezien. Het bestulur vond hiertoe bereid Mevr M. schmidt-Elshove, die reeds in Juli als bestuurslid is,t<5f?^ed®^ ^Pdat zij zich kan inwerken i« de f', a"t'eele aan gelegenheden der school, om dan m den loop van 1940 het penniflgmeesterschaP te kunnen aanvaarden. o Als gedelegeerd-lid der gemeente Schle- dam is m Mei afgetreden de heer J. O. van Dorp- Het bestuur spreekt hier gaarne zijn dank uit voor de b[jzonder prettige wijze waarop deze S«delegeerde heeft meegewerkt om de belangen def eT™behartigen. Als opvolger Van «£>°1 te Van Dorp werd benoemd de he h55 rs, Met diep leedwezen t beStuur fdillVTen r> van het oud-be- Ten slotte wordtujermeld dat de voor- welk feit aanleiding werd voor'het bestuur om den jubilaris te huldigen, de ter nog jaren zijn blijven be- klOpe3ni December bestond^bGstuur de volgende person j an, voorzit ter; C. Boorsma-Mulder, ce-v0 tste E. M. Castend ijk-Jansen, secretaresse, P j van Harderwijk, penning ub. A Houtman-van Buysen; A. j^^T. Schaberg-Qualm, A. «J- lshove. GedelT" Raijmakers, M. Schmidt-E- geerden der gemeente Schiedam W. J. Smit en C. Kramers. Directrice en personeel. Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, werd aan de diiec 1C mejuffrouw M. J. H. van de Ven, tegen ai December eervol ontslag verleend. Tot haar opvolgster werd benoemd mejuf frouw W. C. Westerdijk, leerares-leidster van het filiaal der 1ste Openbare Huishoud school te Amsterdam. Een comité trof de voorbereiding voor het afscheid, dat plaats had op 22 December. On der groote belangstelling werd de scheidende directrice onder het aanbieden van geschen ken, door velen toegesproken en dank ge bracht voor wat zij m het tijdperk van bijna 40 jaren voor de school en de leerlingen heeft gedaan. Den middag daaraanvoorafgaand had mej. Van de Ven den leerlingen een afscheids- fppstip bpreid In de samenstelling van het personeel der school kwam dit jaar geen wlJz»gmg, Met ingang van 1 April werd de hulpad ministratrice, mej. C. Scholten, voor vast aangesteld, terwijl mevr. M. van Griethuij- senVan Vugt m.i.v. 1 September weder om voor een jaar tot leerares in teekenen werd benoemd. Aan de leerares, mej. Kals- beek, werd verlof verleend om in Juli en Augustus haar familie in Indië te gaan be zoeken. Haar lessen werden waargenomen door mej. G. Bonefaas. Tijdens het langdurig ziekteverlof van mej. M. H. Reijmersdaai, gaf mej. E. Kreu- ger de lessen in Huishoudkunde, terwijl mej. M. Pitti gedurende eenige weken een gedeelte der V.L.O.-lessen waarnam tijdens onge steldheid van Mejuffrouw E. Abeln. Eenige weken voor de zomervacantie moet Mejuffrouw C. Korteweg, wegens een her senschudding tengevolge van een aanrijding, volkomen rust nemen. Het aan haar verleen de ziekteverlof werd verlengd tot 31 Decem ber; de kooklessen werden waargenomen door mejuffrouw A. C. Vredebregt. Onderwijs en leerlingen. In het jaarverslag over 1938 werd melding gemaakt van plannen tot stichting van een» Internaat bij de school, teneinde de leerlin gen in de gelegenheid te stellen meer „prak- tijkwerk" te verrichten. In verband met de tijdsomstandigheden zal van de verwezenlij king van dit plan voorloopig niets kunnen komen. Aan de leerlingen der atelieridas mocht wederom een gedeelte van het ontvangen naaigeld van de voor derden gemaakte klee- dingstukken worden uitgekeerd. Deze maat regel, die stimuleerend werkt op den ijver der meisjes, komt indirect de school ten goe de. De nieuw ingestelde cursus: „Opleiding van Gezinshulpen volgens het Leerlingstelsel" werd op 6 Februari met een klas van 22 meisjes begonnen, waarvan de meeste reeds bij een huisvrouw waren geplaatst. Dit werk kon zich geregeld uitbreiden, zoodat met 1 September een nieuwe 1ste klas van 23 leerlingen kon worden gevormd. Op alleen nog maar geruchten, dat er kans bestond, dat de leeftijdsgrens van toelating tot de Nijverheidsscholen voor Meisjes, we derom zou worden verlaagd meldden zich een 20-tal meisjes aan, die op 1 September den vereischten leeftijd van 12 jaar en 8 maanden n0§ n'e^ bereikt zouden hebben. Wel een bewijs, dat vele ouders het Nijver heidsonderwijs verkiezen boven het volgen van het 7de leerjaar. Dat er van deze leer lingen velen zullen terugkomen om zich voor Let schooljaar 1940 41 op te geven, acht het Lestuur zeer onwaarschijnlijk. Immers, de hinderen zijn dan niet meer leerplichtig en nnnen en moeten helaas vaak op 14 Aar gaan verdienen. De fabrieken staan h, °m ze te ontvangen! Waarom moet de ten 0Udscho°l haar deU1" bliJven dichtslui- situeerde 06 dochtertjes van de slechtst-ge- Jm'L'10' Verloop in het 2de leerjaar van werkt dnnreri cursus' zeer in de hand ee" t °.r den hoogen toelatingsleeftijd, ne ïft smeer toe. Men kan. bij de aan- melding, er de ouders wel op wjjzen, dat het meisje°°k 2 iaar op school moet blijven om beide klassen te doorloopen, maar welk machtsmiddel heeft men om een kind op school te houden dat 14 jaar js? En bo vendien, kan men het behoeftigen ouders kwalijk nemen, a s zij een vermeerdering van gezinsinkomsten, die ze zoo uitstekend kun nen gebruiken, verkiezen boven het school onderwijs, dat nog kosten meebrengt ook? De jaarlijks uitgesproken wensch van het bestuur worde ook hier weer herhaald: moge de toelatingsleeftijd zoo spoedig moge lijk verlaagd worden. Het totaal aantal dagleerlingen, dat in Sep tember 1938 343 bedroeg, was bij het begin van dezen cursus 352. De eerste klas, die 7 afdeelingen had, telde 135 en de tweede klas 85 leerlingen. Op 31 December was het aantal leerlingen uit buitengemeenten dat de school bezocht 83. Van Dagschool I .en II verkregen na driejarigen cursus 20 leerlingen het di ploma „Hulp in de Huishouding", aan 1 leer ling kon het diploma niet worden uitgereikt. Het diploma „Huisnaaister" verwierven 20 leerlingen; 1 meisje kwam hiervoor niet in aanmerking. Het diploma „Coupeuse" verkregen 6 leerl. en het diploma „Kinderverzorging" 14 can didates Op het consultatiebureau voor zuigelingen mochten laatstgenoemde leerlingen wederom hospiteeren. Schoolgebouw Daar de Centrale Verwarming gebreken begon te vertoonen, werd, met toestemming van den Minister van Onderwijs, door des kundigen een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat een ingerijpende herstelling, even tueel gedeeltelijke vernieuwing, zal moeten plaats vinden. Het bestuur hoopt, dat dit werk in den zo mer van 1940 kan worden uitgevoerd. Om trent een eventueele ontruiming van het schoolgebouw in verband met een mogelijke oorlogstoestand in ons land, werden bespre kingen gevoerd op het Departement en met de plaatselijke autoriteiten van het Roode Kruis. Het schoolgebouw zal dan tot zieken huis moeten worden ingericht; terwijl de kooklokalen intact worden gelaten, opdat in de lessen door de leerlingen voor de militai ren gekookt kan worden. Door den gemeen telijken inspecteur van het L.O., tevens ge delegeerd lid in het bestuur, Dr. W. J. Smit, werd de meest mogelijke medewerking toe gezegd om gemeente-lokaliteiten beschik baar te stellen teneinde de andere lessen zoo goed mogelijk voortgang te doen vinden. Ook voor een spoedige ontruiming van het ge bouw werden maatregelen getroffen. Schoolgeldregeling. De op het gezinsinkomen gebaseerde schoolgeldregeling kon ook dit jaar billijk worden toegepast, dank zij de verleende hulp van den gemeentelijken Inlichtingendienst, die door het bestuur zeer wordt gewaardeerd. Cursussen. Voor de dagcursussen gaven zich 22 leer lingen aan voor Costuumnaaien. Deze cursis ten werden in verschillende klassen onder gebracht. De avondcursussen „Burgerpot" telden 17 en 18 deelneemsters en de cursus „Fijne Keuken" 16 deelneemsters, terwijl voor de 2 avond-costuumlessen 42 leerlingen ingeschre ven waren. De cursussen voor werkloozen werden we derom in lokaliteiten der school gegeven. Evenals in vorige jaren profiteerden vele vrouwen en meisjes van dit voor haar zoo nuttige onderwijs. T entoonstelling. De tentoonstelling met openbare les, die gehouden werd op 7, 8 en 9 Juni, droeg dit jaar een bijzonder stempel. In verband met het bijna 40 jarig bestaan der school en het a.s. vertrek van de direc trice, werd op de tentoonstelling in beeld gebracht „40 jaren huishoudonderwijs". Men zag de primitieve hulpmiddelen en gebruiks voorwerpen van vroeger, naast de moderne electrische apparaten voor huis- en keuken, gebruik. Deze uitbeelding „voorheen en thans" sprak duidelijk van de groote vooruitgang, die in de 20ste eeuw, ook in het Nijverheids onderwijs voor Meisjes, heeft plaats gehad. De burgemeester, Mr. Dr. F. J. L. van Haa- ren, had wederom de welwillendheid deze tentoonstelling, die alle dagen zeer druk be zocht was, te openen. In het jaarverslag der Dok- en Werf- Maatschappij Wilton-Ffjenoord N.V. wor den de financieele resultaten van het af- geloopen jaar der dochtermaatschappij, de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf weder zeer bevredigend genoemd. In de huidige omstandigheden der wereld is elke voorspelling van wat de toekomst brengen zal ijdel. Maar le directie stelt er prfjs op vast te stellen, dat de door haar voorgestelde afschrijvingen en de hoogst voorzichtige wijze, waarop de activa door haar steeds en ook thans weer werden ge waardeerd, recht geven over die toekomst, wat onze vennootschap betreft, hoopvol te zijn. 1 De directie der Dok- en Werf Mij. stelt, ge lijk reeds gemeld, voor om evenals het vorige jaar het dividend op de preferente aandeelen vast te stellen op 5 pet., dat op de gewone en prioriteitsaandeelen op 10 pet. Dat dividend op de preferente aandeelen is reeds op 1 Juli 1939 en 2 Januari 1940 als interim-dividend uitge keerd. Aan het jaarverslag der Dok- en Werf Mij. W.-F. ontleenen wij verder het volgende: Kasmiddelen ruim f 61 millioen. Ten einde, in verband met de ingewikkelde structuur van ons concern, een duidelijk hi- zicht te geven in de balansperiode van onze maatschappij en van hare beide dochteronder nemingen, hebben wij een concernbalans per 31 December 1939 opgemaakt. Naar uit deze j balans blijkt, bedragen de kasmiddelen per balansdatum in totaal 6.684.517 met inbegrip van schatkistpromessen tot een bedrag van 994.150. Aan het jaarverslag der Directie van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf over 1937, dat tevens rapporteert over het bedrijf der met haar tot een gezamenlijke onderne ming verbonden Mij- voor Scheeps- en Werk tuigbouw „Fijenoord" N.V. wordt in het ver slag der Dok- en Werf Mij. o.a. het volgende ontleend: Vermindering van het scheeps- reparatiebedrijf verwacht. Onze afdeeling Reparatie heeft gedurende de eerste acht maanden van het verslagjaar door loopend op vrijwel volle capaciteit gewerkt. Na het uitbreken van den oorlog, bij den aanvang van September, trad, als direct gevolg van de sterk afgenomen scheepvaart, een scherpe da ling in, doch reeds in den loop van Novem ber viel er een verbetering te constateeren. Se dertdien is de bedrijvigheid jn de Reparatie eenigszins toegenomen, zoodat de omzet en het financieele resultaat van deze afdeeling over het geheele boekjaar per saldo alleszins bevre digend zijn te achten. Dit gedeeltelijk heiste heeft zich ook in de eerste twee maanden van het nieuwe boekjaar gehandhaafd. Bij een voortduren van de krijgsbedrijven en de blok kade ter zee, kunnen onze verwachtingen ten aanzien van de in 1940 te verkrijgen opdrach ten voor scheepsreparaties uit den aard der zaak niet hooggespannen zijn en zullen, naar het zich laat aanzien, de resultaten van dit deel van het bedrijf op een lager niveau komen te liggen dan het gemiddelde over de laatste drie jaren. Normale bezetting voor scheeps bouw verwacht. Onze afdeeling voor den bouw van schepen en van voortstuwingsinstallaties voor schepen was in het vérslagjaar steeds goed van werk voorzien. In Februari 1939 ontvingen wij van het Departement van Defensie de opdracht cot den bouw van een kruiser. Voorts mochten wij begin Maart d.a.v. een belangrijke order ver werven voor rekening van de HollandAme rika Lijn, nil. den bouw van 2 motorvrachtsch'e- pen met passagiersaccomodatie en koelinrich- tingen, elk van circa 10.300 ton draagvermo gen. Voor laatstgenoemde schepen worden de voortstuwingsinstallaties, bestaande voor elk schip uit 2 dubbelwerkende tweetakt Fijen- oord-M.A.N. dieselmotoren van tezamen 10.400 P.K., in onze werkplaatsen vervaardigd. Alhoe wel niet meer tot hei verslagjaar behoorend kan nog worden medegedeeld, dat de V. N. S. M. ons op 28 Febr. 1940 den bouw heeft op- gedragen van een dubbelschroef motorvracht schip, type m.s. „Amerskerk", met een draag vermogen van 11.000 ton, met inbegrip van de machine-installatie. Deze orders en het overige in dit verslag vermelde per balansdatum onder in 1940 met nieuwe opdrachten zal worden vermeerderd waarbij wij vooral het oog heb ben op een eventueele opdracht voor een slag kruiser, waarvoor wij reeds maatregelen heb ben getroffen waarborgen voor het nieuwe boekjaar pen als normaal te beschouwen bezet ting van dezen tak van bedrijf. De door het intreden van den oorlogstoe stand onvermijdelijke vertraging in den voort gang van de werkzaamheden werd tot dus ver binnen redelijke grenzen gehouden. Of dit ook in de toekomst mogelijk zal zijn, zal voor namelijk afhangen van een regelmatige leve ring van de te verwerken materialen, waarvan niets met zekerheid is te zeggen. Zeer bescheiden resultaten der gesch ut fa briek. Onze geschutfabriek heeft, dank zij de per 1 Januari 1939 onderhanden en de sindsdien ontvangen nieuwe opdrachten, voor de af werking waarvan deze afdeeling belangrijk werd uitgebreid, het geheele jaar op volle ca paciteit gewerkt. Wij meenen, bij bevredigend blij venden aanvoer van de vereischte grond stoffen en halffabrikaten, ook in 1940 op een volle bedrijfsbezetting te mogen rekenen. De financieele resultaten van deze afdeeling zijn. ofschoon niet onbevredigend, tot dusver -van zeer bescheiden aard. Exploitatie-winst vrijwel onver- anderd op 3,3 millioen. Het winstcijfer over 1939 van de N.V. Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf is, dank zij de oplevering en afrekening van een aan tal groote objecten, nagenoeg gelijk aan dat. van het vorige boekjaar. Het voordeelig saldo der verlies- en winstrekening bedraagt, met inbegrip van het dividend op de aandeelen der Mij. „Fijenoord" ad 80.000, van de op brengst van gesloopte en verkochte, groöten- deels afgeschreven activa ad 50.846 en van het saldo ad 11.563 der thans overbodig ge worden Reserve voor rentebetaling op de 5 obligptieleening 1930, in totaal 3.360.870 (vorig jaar 3.389.718). Het na afschrijving en reserveering overblijvende bedrag van 1.019.730 (v. j. 879.178) komt geheel ten goede aan de eenige aandeelhoudster, de Dok en Werf-Mij. W. F. Hierbij moet in aanmerking worden geno men, dat de per balansdatum onderhanden werken voor rekening van derden, ten be drage van 11.247.797 (v. j. 15.209.000 tegen 5.850.000 eind 1937) op de bij onze vennoot schappen gebruikelijke, door de omstandighe den meer dan ooit geboden, conservatieve wijze zijn gewaardeerd. Met het feit, dat de sedert September j.l. ingetreden stijging van materiaalprijzen en kosten de te verwachten uitkomsten dezer werken ongunstig zal be ïnvloeden is, voor zoover te overzien, rekening gehouden. De Reserve voor personeelbelangen ad 1.307.000 is overgedragen aan de op 28 Maart 1939 opgerichte Stichting Pensioenfonds W. F. Onze bijdrage over 1939 aan de stichting be droeg 51.200. Bovendien betaalden wij, ten laste der bedrijfsrekening aan beambten en ba zen, die onzen dienst hebben verlaten vóór de oprichting van het Pensioenfonds en aan voor malige werklieden, vrijwillige ondersteunin gen tot een totaal bedrag van 121.068. Uitbreidingen en vernieuwingen De verdere afwerking en voltooiing van onze bedrijfsinstallaties te Schiedam en het, in verband met de voortschrijdende ontwik keling der techniek, op peil houden van onze werkplaatsoutillage, hebben in 1939 voor uit breidingen en vernieuwingen een uitgave ge vergd van 1.314.927 (v. j. 1.374.578), waar van vijf ton voor de kanonnenfabriek)Deze uitgave en de in vorige jaren aan den op bouw onzer bedrijfsmiddelen op ons terrein te Schiedam bestede kosten hebben mede tot gevolg, dat onze overige terreinen, met een oppervlak van circa 53 H.A., welke als een belangrijke reserve voor onze ondernémin gen kunnen worden beschouwd, geleidelijk vrij komen voor verkoop. Onder bovengenoemde aanschaffingen en werkzaamheden zijn als voornaamste posten begrepen: de aanschaffing van diverse nieuwe machines en gereedschappen voor de machine en geschutfabriek en voor de scheepsbouw afdeeling, het bouwen van een overkappin voor de onderzeeboothellingen, het bouwen van een nieuwe helling voor de ons in 1939 opgedragen kruiser „De Zeven Provinciën", de aanschaffing van nieuwe kranen en kraan- banen op het terrein en in het bouwdok, de uitbreiding van onze electrische laschinstal- latie, het treffen van de noodige voorzie ningen in verband met de luchtbescherming enz., enz. SCHIEDAM, 15 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). Gisterenmiddag botsten tengevolge van slippen in de Havenstraat, alhier, een personenauto en een 6-wielige vrachtauto tegen elkaar. Beide wagens bekwamen lichte carrosserieschade, terwijl tevens een aldaar geplaatst houten hek over een afstand van c.a. 3 M. werd vernield. Gisterennamiddag is achter het sportpark Boschhoek een wilgenboom omgewaaid. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op den hoek van de Overschieschestraat en de Gedempte Broersvest brak van een be stelauto van een Rotterdamsche firma de vooras, Geen persoonlijke ongelukken. Aangifte van 1214 Maart. GEBOREN: Elisabeth M., dochter van B. A. J. Zoetmulder en C. van der Velden, Havenstraat 5 Frank L., zoon van J. Poort en W. J. Huigen, Westfrankel.straat 50 Wilhelmus G. C., zoon van W. G. C. Rosman en J. P. Holswilder, Rhoonschestraat 13 Louise, dochter van A. Dubbelman en L. van IJperen, Dr. Noletstraat 1. ONDERTROUWD: A. J. M. Herrie 22 jaar en S. C. v. d. Kooij 21 jaar G. Barzilay 21 jaar en W. C. v. d. Poel 18 jaar J. Kruining 23 jaar en L. Krul 20 jaar D. W. van der Linde 29 jaar en P. C. Kalkman 26 jaar J. Hoogerwerf 21 jaar en M. M. J. Roelse 23 jaar - J. M. Smit 28 jaar en J. P. M. Rebers 29 jaar C. H. Harreman 24 jaar en A. Welbie 18 jaar J. Polet 23 j. en J. M. de Jonge 20 jaar W. Th. Bors- boom' 23 jaar en J. A. Scholte 20 jaar J. F. W. Dröge 25 jaar en P. H. J. Smit, 23 jaar H. A. van Troost 26 jaar en I. van Raaij 20 jaar M. Poeltuin 32 jaar en C. P. Swaer- dens 27 jaar. GEHUWD: C. A. Standaart 23 jaar en H. J. Radstake 19 jaar J. v. d. Veen 28 jaar en P. M. Noordzij 28 jaar D. J. Ruseier 24 jaar en G. de Vringer 22 jaar J. van Wolfs winkel 29 jaar en N. G. van Nus 27 jaar C. Smit 27 jaar en W. Dekker 31 jaar D. H. Kientz, 35 jaar en J. Markus 38 jaar W. van Doesburg 31 jaar en G. Lupker, 26 jaar. OVERLEDEN:'W. J. P- Schuurveld, 90 jaar wed. van C. J. v. d. Poel, Overschieschestraat 8 M. van Duijn, 68 jaar, wed. van P. Groen, Dr. Noletstraat 1 C. K. Bramkamp, 79 jaar, wed. van D. Krommenhoek, Broersvest 82. handen werk, hetwelk, naar wij vertrouwen, 1 nield. Gisterenmiddag werd op de Lange Haven alhier, een geparkeerd staand transportrijwiel vermoedelijk door een onbekend gebleven passeerende vrachtauto gedeeltelijk ver- EINDLES 2-JARIGE LANDBOUWCURSUS. Gisteravond heeft in de Openbare Lagere School de eindles plaats gehad van den 2-ja- rigen landbouwcursus, uitgaande van den R. K. Land- en Tuinbouwbond en den Chr. Land- en Tuinbouwbond, onder leiding van de heeren H. van der Loo en J. Meijers, te Vlaardinger-Ambacht. Na afloop van dit eind-examen reikte de Rijkslandbouwconsu- ient, ir. P. Verhoeven, uit Den Haag, met een woord van gelukwensch aan de cursisten en dank aan de leeraren, de diploma's uit. Met aanteekening „zeer veel vrucht" aan J. v. d. Does, J. L. Fransen, C. S. v. d. Helm, W. F. Schaver, J. Rodenburg en P. Verboom. Met aanteekening „veel vrucht" A. J. v. d. Helm, A. Meerkerk en A. Moerman. Met aanteekening „met vrucht"C. W. Baartman en F. A. Olsthoorn. Hierna sprak de Burgemeester, mr. J. J. v. d. Lip zijn waardecring uit over hetgeen door cursisten op deze eindles was gepres teerd en wenschte hun succes met dit be haalde resultaat. Namens den C. B. T. B. sprak de voorzit ter, de heer W. Poot, zijn gelukwensch uit tot de cursisten en dank aan de beide lee raren. s Namens den L. T. B. sprak de voorzitter, de heer L. J. Lansbergen, in gelijken zin. Het hoofd van den cursus, de heer H. v. d. Loo, dankte sprekers voor hun woorden van waardeering, waarna een der cursisten den dank vertolkte voor allen, die dit onderwijs hadden genoten en liet dit vergezeld gaan van een geschenk voor beide leeraren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1