EEN VERLIES VOOR l KATHOLIEK ROTTERDAM. DE GEZELLEN-STICHTING VAN PATER KOORS. MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. HILLEGERSBERG. De modelkoffer der R. K. Kraamverzorging. examens, VLAARDINGEN. MAANDAG 18 MAART 1940 \f S. V. „HET CENTRUM". R. C. ROTTERDAM. VETERANEN-RENNERSCLUB VOORWAARTS. RENNERSCLUB „FEIJENOORD". geslaagd. KEURING VAN DONORS. Ba&y's modeshow. EERSTE NED. SCHEEPSVERBAND MIJ. PAROCHIE VAN DE H. BARBARA TE ROTTERDAM. R. K. SIGARENWINKELIERSVEREEN. „BALISCHE MASKERDANSEN". EXAMENS HUISHOUDKUNDE. L Tndien wij hier in Rotterdam een kerkelijk museum bezaten om er waardevolle relieken van katholiek leven voor onze nazaten te bewaren, dan zouden daar nu gedeponeerd kunnen worden eemge stukken, welke met het katholiek leven van het einde der XIXde eeuw en het begin der XXste eeuw zeer nauw verbonden zijn: de marmeren gedenk platen uit de hal van het trotsche Gezellen- gebouw aan het Stationsplein, eens het mid delpunt, waarom heel het katholieke open bare leven zich binnen Rotterdam concen treerde. De dagen van dit gebouw zijn geteld en het oogenblik. waarop deze oude burcht van katholieke actie zal worden gesloten, is genaderd. Er ligt iets weemoedigs, iets droevigs, ja iets tragisch in, wat daar aan het Stations plein zich heeft afgespeeld in de laatste maanden. Een jong gezellenvader, die zich met al het enthousiasme van zijn jeugdig priester- hart op dit' werk had geworpen, eens be zield met het heilig voornemen de glorie rijke traditie van zijn voorgangers voort te zetten, daar de woorden van den zwaarbe- proefden Job te hooren uitspreken: „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft geno men, de naam des Heeren zij gezegend' Eerst die beslissing, dat het gebouw zou verdwijnen en daarna die nog pijnlijker boodschap, dat op hem de droeve taak rustte om wat pater Koors 63 jaren geleden in Rotterdam begonnen was, definitief te doen eindigen. Toen voor eenige jaren van over de gren zen de berichten kwamen, dat in de baker mat van Kolping's werk de Gezellen-Ver- eeniging in haar bewegingsvrijheid werd beknot en deze tijdingen hier een storm van verontwaardiging verwekten, wie had toen kunnen vermoeden, dat zoo kort nadien, hier in ons eigen land, in onze eigen stad, dit bolwerk van katholieke actie ook zou gaan verdwijnen? Wie korteren of langeren tijd het werk Van deze centrale Gezellenvereeniging van Rotterdam heeft meegemaakt, haar werk naar binnen de vorming van godsdienstig en maatschappelijk degelijk-onderlegde katholieken en haar werk naar buiten katholieke actie op allerlei terrein des levens die moet dezen tragischen loop der dingen wel met innige droefheid gade slaan. Doch, al wie niet slechts toeschouwer is geweest, doch zelf behoorde tot dit groote ééne Kolpingsgezin, voor hem moet dit ein de wel het allerpijnlijkst zijn geweest. Zij zouden echter geen echte Kojpingszonen zijn, indien zij in deze ure der beproeving zich niet onderwerpen aan het hooge gezag en zich niet schikten naar de woorden van onzen bisschop: „Ook Wij gevoelen innig leed, dat zooveel moois moet worden prijs gegeven, maar we moeten ons gevoel doen zwijgen voor hetgeen de noodzakelijkheid eischt." Nochtans moge bij dit afscheid een terug blik geworpen worden, een terugblik vol dankbaarheid voor hetgeen de oudste Gezellenvereeniging van onze stad voor haar duizenden leden en voor het katho lieke leven in het algemeen heeft beteekend. De eerste Gezellenvereenigingen hier te lande waren die van Amsterdam en Bergen op Zoom. Zij zagen in 1868 het levenslicht. Spoedig daarop volgden den Haag, Breda, Rotterdam, Nijmegen en Leiden. Die te Rot terdam dateert van '1877. Haar stichting was een gevolg van het onvermoeid ijveren van den eersten centraal praeses van Neder land, den onvergetelijken jhr H. C. J. M. van Nispen tot Sevenaer z.g. den Amster- damschen kapelaan, die iedere gelegenheid aangreep om meer bekendheid te geven aan dezen socialen arbeid bij uitnemendheid. Het was deze praeses van Nispen, die pater Dominicus Koors O.P., kapelaan aan het Steiger, persoonlijk heeft aangezet tot de stichting van een Gezellenvereeniging te Rotterdam. Zes jongelui was het begin van pater Koors' stichting, welke in den aanvang met veel moeilijkheden had te kampen. Maar in 1880 kon zijn eerste gezellenhuis in de „Olde" plechtig in gebruik worden geno men door eene vereeniging, welke al 150 leden telde. Tot 1883 heeft hij als een echt gezellen-vader zijn Kolpingsgezin mogen leiden. Bij zijn dood trokken ruim tweehon derd jongemannen uit den arbeidersstand achter den lijkwagen door de straten om in het openbaar getuigenis af te leggen van hunne diepgevoelde dankbaarheid. Was de stichter er in geslaagd de ver eeniging te grondvesten en sympathiek te maken, de opvolger zou de stichting moeten uitbouwen Die opvolger was pater Th. A. Zegers, die reeds van 1878 als vice-praeses aan de vereeniging was verbonden. Zijn streven was om het vakonderwijs tot hoo- ger bloei te brengen. Zijn spreekwoordelijk gezegde: „Die een ambacht heeft geleerd, vindt de kost, waar hij verkeert" kreeg burgerrecht in de vereeniging. Hij stichtte pok de afdeeling leerlingen, na reeds te voren tot de oprichting van een afdeeling gehuwden te zijn overgegaan, welke altijd zoo'n groote steun voor de vereeniging is geweest. Den 17den Juli 1889 mocht praeses Zegers den eersten steen leggen voor het nieuwe gebouw aan het Stationsplein, waar van hij de inwijding echter niet meer mocht beleven. Dit was het voorrecht van zijn opvolger, pater A. H. Verhoeven, prior van het toen malige Dominicanenklooster in de Van Oldenbarneveltstraat, die van 18901897 de leiding heeft gehad, daarna vijf jaar in Tiel heeft gestaan en van 190222 pastoor en deken te Schiedam is geweest De plechtige inwijding van het nieuwe Gezellengebouw, dat aan alle eischen der vereeniging zou beantwoorden architect was de heer J. C Roovers vond plaats den 27sten April 1890 en werd verricht daar Z. D. H. den bisschop van Haarlem, mgr. C. Bottemanne. De feestrede werd uitgesproken door prof. J. V. de Groot O.P., die een magistrale uiteenzetting gaf van het Kolpingsprogram „Arbeid en godsdienst zijn de gouden bodem van het volk!" In dit nieuwe huis heeft de Gezellen vereeniging zich onder de stuwende leiding van praeses Verhoeven aanzienlijk uitge breid. Het ziekenfonds werd gesticht, de spaarkas der vereeniging georganiseerd, een patroonsafdeeling opgericht, leslokalen voor de avondscholen werden gebouwd. Bij al haar eigen zorgen vergat de Gezellenver eeniging de nooden van anderen niet. Voor tal van algemeene katholieke acties wist de praeses zijn gezellen te bezielen. Bij zijn heengaan telde de vereeniging 336 gezellen, 224 leerlingen en 149 gehuwden. Zijn opvolger werd pater N. G. Orie, die zich als volijverig directeur der mannen- congregatie van het Steiger groote sympa thie had weten te verwerven in de Rotter- damsche arbeiderskringen. Onder zijn prae- sidium werd de ziekteverzekering gesticht en kreeg de vakteekenschool met medewer king van den directeur der Rijksteekenschool te Amsterdam, den heer W. B. G. Molken- boer, een ander leerplan en werd in 1902 het zilveren feest der vereeniging herdacht met de daaraan verbonden groote vakten toonstelling, welke tevens de gelden leverde voor de noodige restauratie van het gebouw. Bij het vertrek van pater Orie naar Am sterdam in 1905, werd president pater Lud. Jansen, die reeds 8 jaar lang het vice-presi- dentschap had bekleed. Voor de huishoudelijke competitie werd als volgt gespeeld: Groep 1: J. de VriesF. Jacobs afgebr.; F. van DijkA. de Vries Vs Groep2: M. GodschalkF. H. Hulsker 10; G. J. KoopsJ. Limpens 10; E. Karlsson G. J. Koops 01 w. n. o. Plaatsingswed strijd: A. v. d. BergM. Wagemans 01. Groep 3: Plaatsingswedstrijd; J. Matti P. G- Ripmeester 10. Groep 4: M. J. van GoghJ. C. Christen- sen 01. Plaatsingswedstrijden: G. van KatwijkJ. de Neef 10;.K. Haverkamp C. L. Mac Pherson 01; F. HantelmanH. Verstappen 10. Na-competities: Groep A: P. RighiniC. van Rooyen 10 Groep B: H. KosterW. van Leeuwarden 0—1. Groep C: W. ErdtsieckW. de Jong 01. Voor de competitie der R. S. B. werd ge speeld de wedstrijd: Het Centrum 2Het Noorden 1, met als voorloopige uitslag 63. Zondag heeft de R. C. Rotterdam alhier haar eersten rit van de voorjaarscompetitie gehouden. De uitslag daarvan is als volgt: A klas: 54 K.M.: tijd 1 uur 35 min.: 1. W. van Vliet, 2. C. v. d. Burg, 3. F. Mosterd 4. J. Leeuwenburg, 5. J. Saarloos, 6. C. Oudenaarden, 7. F. Langhorst. B klas: 45 K.M.: 1 uur 23 min.: 1. F. Riet veld, 2. W. L. Merk, 3. W. van Beek. C klas: 36 K.M. 1 uur 16 minx 1. Dumou- li,n 2. L. v. d. Heuvel, 3. W. Louer. Gisteren heeft de veteranen-rennersclub Voorwaarts een trainingsrit gehouden aan de Keilehaven over 20 ronden. De uitslag was: 1. Hofs, C Klas, in 53 min. 20 sec.; 2. Wes- terlaken, A-klas; 3. Wetering, B-klas; 4. v. 't Riet, C-klas; 5. Bogaard, B-klas; 6. Koopal, veteraan. De uitslag van de tweede rit der voorjaars competitie luidt, voor zoover het de eerste vijf plaatsen betreft: Amateurs: 1. Hofstede; 2. Westerveld; 3. van Krimpen; 4. Bravenboer; 5. Riethof. Nieuwelingen: 1. Blokland; 2. Koops; 3. Verveer; 4. Zoek; 5. Ligtvoet. Junioren: 1. Schoonderwald; 2. Vilters; 3. Kwist; 4. Storm; 5. C. van Kooten. rinus Verduijn 37 jaar en Gerritje Neelemaat 28 jaar; Jacob Verheij 27 jaar en Maria Kop penaal 19 jaar; Carlo Antonio Grava 31 jaar en Gerritje de Zwart 25 jaar; Frans Pieter Verkade 25 jaar en Teuntje Helena Hoog land 2Ï jaar; Jacob Boerdam 24 jaar en Mara Lena Moerman 23 jaar; Leendert Jo hannes van der Poel 24 jaar en Catharina Jacoba Hoogwerf 26 jaar. Overleden: 11 Maart Pieternella Cornelia de Jong, oud 10 maanden, d. v. F. de Jong en A. vanKattum, Piet Heinstraat 4; Frede- rikus Johannes van Tienen oud 83 jaar, wednr. van H. M. Eras, Broekweg 2. Geboren: 14 Maart Elberd z. v. C. Scheep maker en B. E. Webers, van Kinsbergenpl 5; 13 Maart Leendert z. v. J. Voogd en C. C. Letterman, Gr v. Prinstererstraat 58. Ondertrouwd: Hendrik Hofland oud 27 j. VI. Joz. Israëlstraat 32 en Wilhelmina van Oosten oud 23 j. VI. Marisstraat 37. JAARVERGADERING M. O. G. Onder leiding van haar voorzitter den heer p. Don hield de Maassluissche On derlinge Glasverzekering in het Zeemans huis haar jaarvergadering. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat het jaar 1939 veel glas schade had gebracht. Gelukkig echter kon als eindresultaat nog een klein batig saldo worden geboekt. De secretaris wees in zijn jaarverslag op den ingetreden oorlogstoestand, waardoor het Bestuur zich genoodzaakt had gezien zijn ge dachten te laten gaan over het sluiten van een molest-verzekering. Een beslissing kon inmiddels nog niet worden genomen, doch zal naar alle waarschijnlijkheid zeer binnenkort vallen. De voorzitter bracht den heer Speet har telijk dank voor zijn keurig verslag, hetgeen de vergadering met een applaus onder streepte. Het overzicht van den penningmeester, den heer A. van Oosten, wees uit, dat de ont vangsten hadden bedragen 1341,58 en de uitgaven 1223,33, zoodat een batig saldo kan worden geboekt van 118,25.' De reserve bedroeg op 1 Januari 1939 ƒ7007,87. In verband met het 20-jarig be staan van de M. O. G. was in 1939 aan de verzekerden, die tevens lid zijn van een der plaatselijke middenstandsvereenigingen een uitkeering gedaan, zoodat de reserve op 1 Januari 1940 6431,24 bedroeg. Namens de commissie van toezicht bracht de heer van der Spek een gunstig rapport uit. Tot leden van de commissie van toezicht voor het jaar 1940 werden aangewezen de heeren P. C. Molenaar en C. P. Paalvast en de heer W. den Hengst als secundus. Van de plaatselijke middenstandsvereeni gingen was bericht ingekomen, dat tot le den van het Bestuur opnieuw waren aan gewezen de heeren P. Don en L. J. van den Bosch. Ten slotte hield de vergadering zich nog gepuimen tijd bezig met de vraag of het slui ten van een molestverzekering gewenscht was. Na uitvoerige discussies zegde de voor zitter toe, dat nog eens op ruime schaal inlichtingen zouden worden ingewonnen, waarna dan een besluit kon worden genomen. Met een dankwoord van den heer van der I.,ee tot het bestuur van het M. O. G. W6rd de geanimeerde vergadering besloten. BURGERWACHT. In den uitslag van den kring wedstrijd van de Federatie Westland werden door H. v. H. de volgende resultaten bereikt: Eerste vijftal: J. Boel 59 pnt., C. v. d. Hoe ven 59 pnt., A. N. M. de Bruyn 58 pnt., A. Landa 55 pnt., A. Hoogendonk 55 pnt. Tweede vijftal C. J. J. Rooney 59 pnt., P. M. Kaashoek 54 pnt., R. Buitenhuis 51 pnt.; C. H. C. Jochem 56 pnt., J. Dekker 56 pnt. Derde vijftal: J. Langelaan 58 pnt; M. J. Slof 57 pnt., C. Benard 56 pnt; P. Koele- wijn 55 pnt.; M. Luitjes 46 pnt. Vierde vijftal: J. Benard 58 pnt.; L. Hey- stek 55 pnt.; H. v. d. Velden 56 pnt.; D. Kley- wegt 54 pnt., C. Das 50 pnt. De-heer Henk v. Zanten alhier slaagde te Den Haag voor het examen bakkersleeraar. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pietronella, d. van L. den Heyer en P. Kaasjager; Alexander P., z. van P. A. v. d. Weiden en W. J. Kramer Freker Pleuntje d. van W. M. Nieuwhof en P. Kruik. GEHUWD: N. v. Duijn 27 j. en C. Benard 24 j. OVERLEDEN: Cornelia Albers 69 j., wed. van Mathijs Visser. EEN TON DER BEBAKENING OP REIS. Schipper J. v. Dam heeft in de Berghaven een ton met 10 vadem ketting aangebracht, die °P mÜl Uit de kust was aangetroffen. Het beek een ton te zijn, afkomstig van de Schelde-bebakening; de vondst is aan Rijks waterstaat overgegeven. SCHAKEN. De uitslag van het schaken voor de huis houdelijke competitie is als volgt: Groep A. Soeteman—W. Krediet, afgebr.; A. Bliek A. Mostert 01. Groep II: C. Langelaan A. Vonk 01; F. v. d. BerghC. Timmers 0_i; J. Kraayenbrink—C. Fonteyn 0—1; G. BrandJ. L. Soeteman 01. RAADSVERGADERING. Een spoedeischende openbare raadsverga dering is belegd tegen Dinsdagavond 7.30 uur. GEMEENTEWERKLIEDEN. Besloten is de loonen der gemeente-werk lieden en wel der bazen te brengen in groep 6 der rijkswerklleden n.l. 33 per week met ingang van 1 Jan- 1940. VERMINDERING werkloosheid. In de afgeloopen week werden 38 mannen afgeschreven uit de arbeidsbeurs en slechts 11 bijgeschreven. Het totaal is nu 175 mannen en 9 vrouwen. Met de keuring van donors voor de bloed transfusie is gisteren een begin gemaakt. De eerste, die als donor werd gekeurd, was de burgemeester, de heer F. H. van Kempen. Donderdag Z8 Maart wordt de tweede groep gekeurd. Op 't raadhuis bestaat gelegenheid zich als bloedgever aan te melden. Ondanks de booze en sombere tijden zijn we toch aangenaam verrast geweest door de vele mode-shows hier en elders geboden. Niet iedereen kan zich het bezoek aan een dergelijke show permitteeren, maar wat wel bijna iedere jonge vrouw en moeder zich veroorloven kan, mag en.... moet, is een show, een eigen show bij zich aan huis desgewenscht met groot publiek moeders, tante's, nichtjes, vriendinnen enz. Het is een show van 't liefste, 't meest aanvallige wat er bestaat, de baby-show, de model koffer van de kleine Hoogheid de Baby. Het is lang geleden, dat wij over deze modelkoffer schreven, nu is 't weer lente. De eerste klokjes trillen in den zoelen wind, de merel fluit, de duiven roekoeën springt ook U 't harte niet wijd open van voorjaars beloften en verwachting Voert dan deze stemming tot een climax, bestelt den model koffer. Oudere, maar vooral gij, onervaren mammies, weet ge soms niet, hoe uw echt vriend een zoet mysterie kenbaar te maken? Wat zou hij denken, wanneer hij bij zijn thuiskomst uw lieve blonde of donkere kopje gebogen vindt over die beeldige col lectie hemdjes, truitjes, ponnetjes, jurkjes, alles wat tot „Baby's show" behoort Daar zijn woorden overbodig Bestelt dus zoo spoedig mogelijk een dezer koffers, die zwervende weldoeners bij uit nemendheid, ze zijn hernieuwd aangevuld, 't volmaakte overtreffend. Behoeft ge het zelve niet, wel maak an deren eens gelukkig, een dochter, nichtje of degene, waaraan ge de stille armoede peilt, stuur haar dezen koffer eens voor uwe reke ning thuis. Schrijft dan nu direct: Centraal Bureau, Goudschesingel 203, Rotterdam. Belt ons op: 120 12. Voor 1.50 per week of 2 gulden in de 14 dagen plus vracht heen en weer of afge haald, en ge hebt Uw Privé Show bij U thuis. Noord en Oost, Zuid en West Aarzelt niet, maar doet uw best. Namens de R. K. Kraamverzorging H. VISMANS—ANNEGARN. PASSAGE MIJ. TE ROTTERDAM. Winst 15.155 (v.j. 14.901) Dividend 2 pet. (onv.). Op de ter visie liggende balans der N.V. Passage Maatschappij te Rotterdam per 31 December 1939, komen de navolgende bezit tingen voor: gebouw 788.000 (795.000), kan toormeubilair enz. 3., kas en banksaldi 22.368 (29.800), effecten 9.008, belegde reserves 20.000 (20.527), huurders 2.094 (2.684), vooruitbetaalde ass.-premie 415. Hiertegenover staan de navolgende schul denaandeelenkapitaal 500.000 (onv.), 3Vz pet. hyp. geldleening 281.000 (291.000), re serve (statutair) 21.215 (21.022), reserve v. diverse belangen 10.000 (onv.), aandeejb, winstaandeel 4.468 (3.897), crediteuren 3.896 (4.002), te betalen rente 1.639 (1697), te betalen dividend 275 (440), huurders 1.240 (1.825), herstelling kap en vloer 3000, zoodat de winst bedraagt 15.155 (14.901). De winst- en verliesrekening vermeldt de volgende baten huurrekening 63.592 (v. j. 64.782), divirse baten 151 (219). De lasten bedrageninterest 9.904 (v. j. 11.579), onderhoud 14.428 (13.907), onkos ten 21.257 (21.613), afschr. gebouw 3.QOO (1.000). In de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld om het divi dend weder, als in de laatste jaren, te bepa len op 2 pet Bestuursvoorstellen goedgekeurd. In de op 15 Maart 1940 gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Eerste Nederlandsche Scheeps- verband Maatschappij te Rotterdam werden de balans en verlies- en winstrekening (zie ochtendblad van 5 Maart) over 1939 goedge keurd en het dividend bepaald op de basis van 5.per aandeel van 1000 waarop 10 pet. gestort. Aangenomen werd het voorstel tot aankoop tot den koers van 100 pet. van aandeelen der Hollandsche Scheepsverband Mij. N.V. te Amsterdam. Het door den heer J. van Herwijnen ver zochte ontslag als directeur der N.V., werd hem eervol verleend. De vergadering be noemde den heer Van Herwijnen tot com missaris. Van de aftredende commissarissen stelde de heer J. J. Louwman zich, met het oog op zijn gevorderden leeftijd, niet herkiesbaar. De beide overige aftredende commissarissen, de heeren mr. J. Salomonson en Adr. Volker Lzn., werden als zoodanig herkozen. BLOEMENPRACHT OP DE AMSTELFLORAEen fraaie, inzending arons kelken op de gistermiddag door minister Steenberghe geopende bloemententoon stelling in de Apollohal te Amsterdam. Een herinnering aan vroolijke dagen aan boord van de Rotterdam„Oud- Scheveningen" op een der dekken van het schip. Nieuwe voorstellen aan de obligatie houders. In October 1934 heeft het Kerkbestuur aan zijn crediteuren voorgesteld, de opgenomen schuld te verdeelen in een rentegevend en niet-rentegevend gedeelte op basis van 50 50, met terugbetaling van 10 pet. op het niet- rentegevend gedeelte. Het Kerkbestuur ver wachtte, dat door deze saneering de rentebe taling op het rentegevend gedeelte gedekt zou worden door de gewone inkomsten. Het Kerkbestuur ziet zich echter tot zijn leedwezen genoodzaakt te verklaren, dat het ln deze verwachting werd teleurgesteld. Zelfs in de eerste jaren na de saneering kon het Kerkbestuur, uit eigen middelen, niet aan zijn renteverplichting voldoen, en was evenmin in staat iets van zijn schulden, uit eigen middelen, af te lossen. Dat kon slechts geschieden met behulp van derden, die in de jaren 1935 tot en met 1939 een bedrag van 72.000 voor onze parochie hebben besteed ten gunste van de crediteuren. Op deze wijze doorgaan is echter een onmogelijkheid. De gewone inkomsten, welke in 1934 nog konden worden vastgesteld op 26.530, kun nen thans, in deze arme volksparochie, niet hooger geraamd worden dan 22.500. terwijl de uitgaven kunnen worden begroot op 15.200, zoodat er overblijft voor rente en af lossing 7.300. Daar de schuld, welke nog op de parochie rust, bestaat uit: rentedragend 285.000, ren teloos 175.140, totaal 460.140, waarvoor aan rente verschuldigd is 11.230, sloten de jaarrekeningen sinds de laatste reorganisatie nog steeds met groot verlies. Het Kerkbestuur ziet zich derhalve genoodzaakt, opnieuw een beroep op crediteuren te doen. In verband met de omstandigheid, dat de subsidies uit het Fonds der arme kerken steeds kleiner worden en de aflossing van de rentelooze schuld een veel grooter aantal jaren zal vereischen, dan oorspronkelijk kon worden voorzien, wordt, in overleg met het Bisdom Haarlem, derhalve aan crediteuren 'n nieuwe regeling voorgesteld. Deze nieuwe regeling vraagt van de hou ders van rentedragende vorderingen een zeer belangrijk offer, waartegenover staat, dat de parochie, welke door een gezonde saneering bevrijd wordt van te zware financieele lasten, in staat wordt gesteld, een aanvang te ma ken, met terugbetaling op haar rentedragen de schuld. In dien zin doet het Kerkbestuur aan cre diteuren het voorstel, gedurende den verde ren looptijd der leeningen, vanaf 1 November 1939 resp. vanaf 1 Januari 1940 genoegen te nemen met een rente van 2 pet. op het rente dragende deel der obligatie. Voor deze rente zal jaarlijks een bedrag van circa 6.000 noo- dig zijn. Verder verklaart het Kerkbestuur zich be reid, voor degenen, die de voorgestelde rente verlaging hebben geaccepteerd, de rentelooze deelen van zijn obligatieschuld ad 450, 225— en 45.ter finale kwijting in te koopen tegen 25 pet. van haar nominale waar de, dus tegen 112,50, 56,25 en 11,25. Het daarvoor benoodigde bedrag van ca. 44.000 wordt door derden ter beschikking gesteld, zonder eenige lasten voor het Kerkbestuur. Het Kerkbestuur verplicht zich echter jaar lijks, te beginnen in 1941, minstens 1.000 van de rentedragende schuld af te lossen, ter wijl voorts alle overschotten, schenkingen en extra giften, alsmede de eventueele opbrengst van verkochte eigendommen voor aflossing zal worden benut, een en ander onder con- tróle van de Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet. De afdeeling Rotterdam van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers hield Don derdagavond in de bovenzaal van „Eden" haar jaarvergadering, welke druk bezocht was. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging nog steeds in leden tal toeneemt, dat de toestand in de branche nog steeds weinig rooskleurig is en alle hoop is gevestigd op eene spoedige toepassing van de Vestigingswet. Het verslag van den penningmeester en ae begrooting werden goedgekeurd. Drie periodiek aftredende bestuursleden worden bij acclamatie herkozen, de heer Kroone wordt als nieuw bestuurslid ge- Kozen Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een nieuwen voorzitter, daar de aftredende zich niet weer herkiesbaar stelde. Met meer derheid van stemmen werd de heer v. d. Vee ken als zoodanig gekozen. De scheidene voorzitter werd door den geestel. adviseur toegesproken en daarna door den eere-voorzitter, den 2en voorzitter en den nieuwen voorzitter. Hierbij werd hem namens de leden een studieboek ter hand gesteld als stoffelijk blijk van waardeering. Nadat de secretaris nog een uiteenzetting had gegeven over een étalage-campagne, sloot de voorzitter op die gebruikelijke wijze. Voor de afdeeling Rotterdam van de Ko ninklijke Vereeniging „Het Koloniaal Insti tuut", aardrijkskundig genootschap' en „Oost en West" heeft dr. Th. P. Galestin, conservator aan de afd. Volkenkunde van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, een voordracht gehouden in de aula van de Eco nomische Hoogeschool, alhier, over boven genoemd onderwerp. De heer J. D. Daubanton, voorzitter der afd. K. V. „Oost en West", heette den spre ker namens de drie samenwerkende veree- nigingen, de „kongsi tiga", hartelijk wel kom. Spreker begon met er op te wijzen, dat de Ealische maskerdansen, als één der uitingen van de kunst op het eiland, slechts te begrij pen zijn als onderdeel van het groote geheel, de Balische cultuurgeschiedenis. Na deze algemeene inleiding wees spre ker op het feit, dat het oogenblik waarop in alle onderdeelen van het vraagstuk voldoen de inzicht zou zijn verkregen nog lang niet is aangebroken, hoewel in den allerlaatsten tijd ons begrip van den Balischen dans eenigs is verhelderd door recente publica ties. Vervolgens herinnerde spreker aan het verband van de danskunst met de oudere literaire producten, de beeldhouw- en schil derkunst, welke drie laatste cultuurelemen ten van het eiland, o.a. in verband niet Ja va, onze kennis van het heden in vele ge vallen kunnen aanvullen of verklaren. Aan den anderen kant biedt Bali in sommige ge vallen, ook wat de maskerdansen betreft, den sleutel tot wat bv. op Java wordt aan getroffen. Ten slotte voerde de inleider zijn gehoor ln gedachten naar de Balische dansplaats, waarbij hij iets mededeelde over het tooneel, de toeschouwers, de omgeving, de muziek, de dansers, hun maskers en hun scholing. Hierbij aansluitend werden de lichtbeelden vertoond, waardoor veel van het besproke ne nader werd verduidelijkt. Na beëindiging heeft de heer Daubanton dr. Galestin bedankt voor zijn bijzonder boelende voordracht en demonstratie. ROTTERDAM, 15 Maart. Geslaagd voor het candldaatsexamen in de economisch weten schappen de heeren W. C. van Olm, J. J. Kot, A. B. Keizer,' H. B. Platell en voor het docto raal examen in de economische wetenschappen de heeren J. E. Bausch en P. G. de Rijke. ROTTERDAM, 16 Maart. Geslaagd voor het candldaatsexamen in de economische wetenschap pen de dames S. C. in 't Veld en C. C. Meyneken en de heeren H. J. Gorter, L. M. Rombouts, J. P. Kuipers en H. J. W. Debets. Aan de Rotterdamsche Huishoudschool, Graaf Florisstraat 45 slaagden voor het 2e gedeelte Staatsakte N VII (leerares huis houdkunde en waschbehandeling) J. p. Weynman en T. Zwitser, voor het 2e gedeelte Staatsakte NVIII (leerares koken en voe dingsleer) F. D. Granberg, S. Postma en R. M. M. Simons. WERKVERSCHAFFING. Deze week wordt weer begonnen met de uitzending van de werkloozen dezer gemeente naar de werkverschaffng. Er zullen n.l. 40 werkloozen naar Rozenburg gaan, in den Scheurpolder, 12 naar De Lier en 8 naar den Maasdijk, gemeente Naaldwijk. ROLSCHAATSEN. In het belang van de veiligheid en de vrij heid van het verkeer hebben B. en W. de zer gemeente besloten, als plaats waar het verboden is zich op rolschaatsen voort te be wegen af te bevinden aan te wijzen: den Hofsingel, tusschen den Binnensingel en de Callenburgstraat; den Binnensingel tusschen de van Leyden Gaelstraat en den Juliana- singel; de viaduct; verbindende den Binnen singel met de Kon. -Wilh.haven; den Schie- damscheweg; het Verploegh-Chasséplein; de Westhavenplaats; «Je Hoogstraat en de Afrol. SPOORBRUG GESLOTEN. De Spoorbrug z;al in de nachten van 18 op 19 en van 19 op 20 Maart gesloten zijn, in verband met het nazien der bovenleiding. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 Maart Christiaan Johannes z. v. H. G. Odijk en <B. Th. M. Böhm Hofsingel 50; 8 Maart Leentjt' d. v. A. T. Zwanenburg en M. de Ligt, Ma>rkt 34; Maart: Jakob z. v. K. de Bruijn en P. C. Schenk, Vette- oordskade 31; Cornelis z. v. C. Hofman en A. Agterberg, Oosthavenkade 49; 13 Maart Cornelis Christiaan 'z. v. Th. Saarloos en A. Boerdam, Westnieuwland 63. Getrouwd: Pieter van Spijk, oud 24 jaar en Adriana Schaar 212 jaar; Harmen Nuis, 20 jaar en Maria de Jong:, 21 jaar; Leendert Ma-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2