UISHOUD-PUZZLE'S A. DAALMEYER 0NZE VOORJAARS- COLLECTIE „DE LANDBOUW" ■-:-! mm GEZ. Wtt t fm« mm STADSNIEUWS. m HHM ROTTERDAM. WÊÊÊÊÊÈÊÊh»™»* WOENSDAG 20 MAART 1940 KATHOLIEKE bond GEZIN". •VOOR HET kastelein bestal zijn kellners? AANRIJDINGEN. LOODDIEF AANGEHOUDEN. COLLECTE E. H. B. O. SLUITING bureaux. na den middag gesloten zullen zijn. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. m - Hf 9W m i lal Iv i I i r: SPREKEN EN ZWIJGEN. „KRIS-KRAS DOOR JOEGO SLAVIË". Een staalkaart van rassen en culturen. OPGELOST DOOR: I Stookt zuinig... 'Het brandstoffen van J|euwe Haven 229 - Telef. 68296 HOOGSTRAAT L tel.^4 Voor Berliner Leverworst Schouderham Rookvlee8ch SPECIAAL ADRES: Firma J. H. v. d. WATER, DAM 5 2 TELEFOON 67664 N.v. MELKHANDELAREN-VEREENIGING Vellevest 16-18 SCHIEDAM Tel. 68239 Vraagt Uw leverancier onze gepasteu riseerde KARNEMELK in flesschen. GEEN STRANDLEVEN TE HOEK VAN HOLLAND. Het badbedrijf zal het komende seizoen niet verrijzen. PRO ECCLESIA ET PONTIFICE. DIEFSTALLEN. EFFICIENCY IN DEN STEDEBOUW. Het Noordelijk stadsdeel ten doode opgeschreven DE SNELLE GROEI VAN DE NIEUWE DIERGAARDE. Reeds met de Paaschdagen zal toegang worden verleend. DE STUCADOORSSTAKING. Bespreking met Rijks bemiddelaar. F f> m ÉlilÉlillIÉiÉilisi -* Jaarvergadering. Naar wij vernemen zal de jaarvergadering Van den Kath. Bond „Voor het Gezin" ge houden worden op Vrijdag 5 April a.s. in gebouw R. K. Volksbond. De agenda ver meldt de gebruikelijke punten zooals. jaar verslagen secretaris en penningmeester, ver slag kascommissie en begrooting 1940. Van het bestuur zijn aan de beurt van aftre ding de heeren W. Janse, F- Borsboom en A. Van Oppen, die zich herkiesbaai stellen. Bovendien zal moeten worden voorzien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den penningmeester, den heer P. A. v. d. Berg, die vanaf de oprichting in 1930 deze functie heeft vervuld. Giserten heeft de waarnemend kantonrech ter mr. dr. ir. M. M. van Praag uitspraak gedaan in de civiele procedure tegen den Schiedamschen kastelein J. B. W., die voor den strafrechter te Rotterdam eenigen tijd geleden werd veroordeeld, omdat hij de af- rekenstaatjes van zijn kellners vervalschte, daardoor deze meer moesten afrekenen dan zij aan consumptie ontvangen hadden. Een viertal kellners heeft toen een civiele vorde ring egen zijn vroegeren patroon ingesteld. Mr. van Praag verwierp in zijn uitspraak de juridische verweren van den raadsman van gedaagde en droeg aan elk der eischers op het bewijs te leveren, dat zij de door hen ten requeste gestelde schade hebben geleden. Het getuigenverhoor, dat openbaar is, zal op Woensdag 27 Maart om 2 uur in het gebouw van het Kantongerecht plaats hebben. Te Omstreeks 3 uur heeft op den Singel aanrijding plaats gehad tusschen een voetganger, genaamd G. H. en een wielrij- der J. J- E G h. bekwam een bloeden de hoofdwond bij het linkeroog. Omstreeks 6 uur heeft op de Hoofd brug een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder V. C. G. uit Overschie en een auto, waarvan de bestuurder onbekend gebleven is. De wielrijder bekwam enkele onbeduidende wondjes. Gistermorgen is door een surveilleerenden agent van politie in de Admiraal de Ruij ter straat aangehouden een persoon die een zak vervoerde, waarin bij nader onderzoek een hoeveelheid lood bleek te zitten, welke den voorafgaanden nacht was gestolen. Deze per soon, D. v. 't Z. genaamd, werd naar het Hoofdbureau overgebracht, waar hij een vol- ledige bekentenis heeft afgelegd. Zaterdag a.s. zal de Ned. Ver. E. H. B. O. afd. Schiedam een collecte houden. De op brengst daarvan zal besteed worden voor onderhoud en aankoop van materiaal. Het zal van algemeene bekendheid zijn t bovengenoemde vereeniging zeer veel menschlievend werk heeft verricht en, zoo- wei bij massa ongevallen als bij individueele ongevallen, altijd klaar heeft gestaan om daadwerkelijk hulp te verleenen. Daar de vereeniging zich ook ingesteld heeft op hulp aan de burgerbevolking bij eventueele luchtaanvallen, is het de plicht van de burgerij om, mocht deze ramp over °ns komen, de vereeniging in staat te stellen die taak te verrichten. Daarvoor is veel geld noodig en vertrouwd wordt dat ieder naar vermogen een steentje zal by dragen. Bfj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. te^ïelegStd evanndeSn G^def VnSg to Gemeentc-O^vanger^ch^Techmsche^Bedry- ven, de Gemeente-werken, de Gemeente reiniging, den Gemeentelijken Woningdienst den Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst «e Gemeentelijke Arbeidsbeurs, den Gemeen- bet ken Dienst voor Maatschappelijk Huip- jj het Bureau Onderwijs, het Algemeen bare Ii"EntrePot, alsmede de Gem. Open- na den mfri en Bibliotheek, op dien dag, c h 1 e d a m, 20 Maart SCHIEDAM, 20 Maart. Officieele noteering handel comm*ssie de Kamer van Koop- Moutwijn 4e n M°«n. 6 Pet. 17 per H.L. Spoeling l.to-.8'0®11»*- 50 (niet officieel). 5 y? V. mm s» Si! Een ieder is toch met het spreekwoord vertrouwd, Dat spreken is zilver, doch zwijgen is goud. Ofschoon wij ook weten, een woord op zijn pas, Tersnede gesproken, is geld in de kas Dit laatste is zeker, want iemand die zwijgt, Wanneer door dit zwijgen en vriend wordt bedreigd 't Zij met straf of verdenking, die doet zeker kwaad. Terwijl door te spreken die vriend was gebaat De waarheid te zeggen mag worden geëischt Althans waar zulks noodig is. Iedereen prijst De man of de vrouw, die de waarheid stelt hoog. Verachting verdient hij, die iemand beloog. Ons woord zij ons zegel, van leugen gespeend 't Zij steeds overtuiging en eerlijk gemeend. Doch veel hooger nog staat er zwijgen dan spreken. Er is aan een ieder reeds dikwijls gebleken De waarheid van 't spreekwoord, wat 'n spreker betreft, Hij kundig moet wezen, als hij overtreft Een zwijger. Degene die zelfs weet te zwijgen, AI zou men hem dan ook met straffen bedreigen. 'tls een kerel, die zwijgt over anderer daden, En nooit door zijn praten een vriend zou verraden. Respect verdient ieder die, zegt wat hij meent, Doch nooit zich voor praatjes van anderen leent. Een ander wil sparen voor schande en last. Die zwijgen zijn plicht acht, doch spreekt als het past. Moraal. Wat leed is er reeds hier op Aarde geleden Hoe fel heeft het menschdom elkander bestreden Met 't zwaard van de tong, zegt men vaak niet in drift Dingen die feller treffen dan dolk of vergif? Eén woordje teveel doet soms 'n koninkrijk beven, En kost vaak aan duizenden menschen het leven. Een ieder hoort gaarne een redenaar praten. Doch 'n veelprater houde een elk in de gaten. Ik eindig met 't spreekwoord, waar elk het mee houdt; Dat spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Op uitnoodiging van het Koninklijk Ne- derlandsch Aaardrykskundig Genootschap en de Koninkhjke Vereeniging Oost en West hield Dr. J. B. de la Faille u Den Haag gis terenavond in de aula der Nederl. Economi sche Hoogeschool een lezing over bovenge noemd onderwerp. Prof. w. E. Boerman heette spreker na mens de besturen van de twee samenwer kende vereenigingen hartelijk welkom. bpreker, die geheel Joegoslavië herhaal delijk heeft doorkruist, voerde zijn talrijke toehoorders, aan de hand van voortreffelijke lichtbeelden, die in de natuurlijke kleuren waren opgenomen, kris kras door het prach tige land. Van de hoofdstad Beograd, waar de lage uit leem opgetrokken Turksche wo ningen allengs plaats maken voor groote ge bouwen, leidde spreker ons naar Skoplje, waar het Westersche en Oostersche leven slechts door de rivier de Vardar gescheiden worden. Schafte Kemal Ataturk voor geheel Turkije fez en sluier af, de Joegoslavische regeering verbood niet de uiterlijke teekenen is gereed. »u Ook voor n °nze nleuwste creatie van 1940. een PASSEND CORSET. van godsdienst en ras, waaraan vele op haar grondgebied levende volken nog hechten. In de vele kloosters, die in de omgeving van Skoplje liggen, vindt men fraaie fresco's uit de twaalfde eeuw. De politieke verhoudin gen hebben de bewoners van Zuid Slavië in verschillende provincies verdeeld, die zich in cultureel opzicht onafhankelijk van elkaar ontwikkelden. Dientengevolge kreeg de volkskracht in iedere streek een individueel karakter. Wat ze alle gemeen hebben is een oneindige variatie in de ornamentiek en har monische kleurencombinaties. De fraaie lan taarnplaatjes deden de bonte kleederdrach- ten goed tot haar recht komen. In Prilep, het land van de Macedonische tabak, be draagt de jaarlijksche tabaksproductie on geveer 40 millioen kilogram. Vanaf Budva, in het Zuiden, leidde de spreker zijn auditorium langs de kusten van de onvolpre zen Adriatische zee, langs de middeleeuw- sche stad Dubrovnik, het „Eden van Europa" en langs Split, vermaard door het paleis van keizer Diocletianus, in welks gebouwen heden ten dage nog 3000 menschen huis vesting vinden. Van de tallooze eilanden besprak Dr. de la Faille Korcula, Hvar en Rab, ware open lucht-musea van Italiaansche bouwkunst. Na een tocht door Bosnië en Herzegowina met de steden Mostar en Sarajevo, waar het Oos tersche leven nog onvervalscht doorgaat, stond spreker stil bij een der belangrij |jte natuurmonumenten van Joegoslavië; de me ren van Plitvice. Over een uitgestrektheid van 8 km. treft men hier 16 meren aan, die terrasgewyze boven elkander liggen en door middel van 40 watervallen in elkaar over vloeien. Ten slotte behandelde spreker het noorde lijke Slovenië met zijn bergen, meren (o.a. van Bied en Bohinj) en badplaatsen als Ro- gaska Slatina en Slatina Radenci. Spreker besloot zijn voordracht met de hoop uit te spreken dat het Joegoslavië ge geven moge zijn zich in vrede en voorspoed te ontwikkelen. Onder de aanwezigen werd. o.m. opgemerkt Dr. J. S. Milicic, consul-ge neraal van Joegoslavië. Prof. Boerman bracht Dr. de la Faille den dank der aanwezigen voor zyn buitengewoon boeiende voordracht. Naar wij van welingelichte zijde vernemen zal in verband met de defensie-belangen het komende seizoen afgesloten blijven en van een strandleven zal dus geen sprake kunnen zijn. Dezer dagen stond het Rotterdamsche gemeentebestuur voor de beslissing om de voorwaarden, waaronder de militaire autori telfen een zeer beperkt badleven wilden toe staan, te accepteeren ja dan neen. De voor waarden waren echter van dien aard, dat het den gemeentelijken autoriteiten beter voor kwam van alle exploitatie af te zien. Dit beteekent, dat Hoek van Holland dit jaar een doodschen indruk zal maken, terwijl men zich van den zomer 1940 zooveel had voorgesteld. Weidsche perspectieven had den zich geopend in verband met de groote verbeteringen, welke het vorig jaar zijn tot stand gekomen, we wijzen o.m. op den aan leg van een nieuwen boulevard en 't binnen kort gereed komen van het nieuwe kampeer terrein. Nu het strand te Hoek van Holland blijft afgesloten tot strandpaal 117 kunnen in geen enkel opzicht exploitanten worden toegelaten en daar juist het vorig jaar de contracten waren afgeloopen, heeft het gemeentebestuur den exploitanten doen weten per circulaire, dat voorloopig naar aanleiding van de tijds omstandigheden, geen nieuwe contracten kunnen worden afgesloten. Het gemeentebestuur blijft inmiddels dili gent, door o.m. aan de totstandkoming van het nieuwe kampeerterrein door te laten werken, opdat mochten de omstandigheden zich nog ten gunste keeren, de exploitatie zoowel van strand als kampeerterrein even tueel nog doorgang kan vinden. Wy wijzen er ten overvloede op, dat ook het oude kampeerterrein voor het publiek niet toegankelijk zal zijn. De heer P. J. van Haaren, die onlangs zijn gouden jubileum heeft herdacht als lid van het zangkoor „Soli Deo Gloria" der Leeuwen- straatsche kerk is onderscheiden met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Voor den aanvang der wekelyksche repetitie heeft de pastoor der parochie de Zeereerw. Pater Zantvoort O.F.M. de versierselen aan den jubilaris uitgereikt. Ten nadeel- van L. O., wonende Engelsche- straat zijn uit het nieuwe Beursgebouw twee katrollen en 70 meter hyschtouw gestolen. Door het verbreken van een winkelruit heeft men uit de étalage van de firma H. v. L. aan den SchiedamschecUjk voor een waarde van 30 gulden aan Zeemansgoederen gestolen. TENTOONSTELLING VAN OUD-AAR DEWERK IN BOYMANS. Een der zalen van de expositie van oud aardewerk uit de verzameling RastertVan Schaar denburg, welke gistermiddag in het Mu seum Boymans te R'dam door burgem. mr. Oud iverd geopend. Voor het Nederlandsch Instituut voor Ef ficiency heeft ir. L. H. J. Angenot, chef-in genieur van de afd. economische en sociale belangen van den gemeentedienst der stads ontwikkeling gisteravond gesproken over „Efficiency in den stedebouw". Stedebouw, aldus spr., behoort wel tot de gelukkige voorbeelden van ordening. De ervaring met verkeersbezwaren heeft in den loop der tijden veel geleerd. Minder bekend by het groote publiek is, dat efficiency niet minder klemmend is bij de stadsuitbreiding dan bij de opstelling van een plan, om ver keersbezwaren in de binnenstad weg te ne men. Indien niet doelbewust vaste richtlijnen worden gevolgd, dreigen chaotische toestan den te ontstaan, waarvan spr. het Noordelijk stadsdeel een voorbeeld noemde. Dit gebied met zyn ongeveer 125.000 bewoners is van eiken hoofdverkeersweg verstoken. De eenige toegang vormt de kronkelende Hofdijk. Deze wijk zal in de toekomst niet in stand kunnen biyven. Een moderne groote stad is uiterst gecom pliceerd en bijzonder duur. Een woonwijk 'v&n 100.000 zielen behoeft op het oogenblik bijna 30.000 woningen op een terreinopper vlak van 4 5 K.M. Er moet gerekend wor den op 120 K.M. aan straten en ruimten, die tezamen ongeveer 50 millioen kosten. Re kent men de opstallen op 75 millioen, dan bereikt men een totaal van 125 millioen. De accomodatie van zoo'n wijk eischt veel aan ondergrondsche leidingen, plantsoenen, scho len enz. Er is 10 H.A. begraafplaats voor noo dig en voorts heeft men rekening te houden met tal van inrichtingen van openbaar nut als postkantoren, brandspuithuisjes, enz. Maar een stad is niet alleen om te wonen, zy moet ook economisch worden toegerust Men moet rekening houden met industrie terreinen, met een kanalensysteem, spoorlij nen, enz. Indien een stad eenmaal gebouwd is, is men er nog niet van af. Dan komen de regel matig terugkeerende kosten van onderhoud. Men kan ook voor verrassingen komen te staan, zooals de demping van de Schie, nood zakelijk geworden wegens den bouw van Biydorp. Fouten uit het verleden Langen tijd heeft de paardentractie, die flauwe en daarom lange hellingen vroeg, den aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Maas tegengehouden. Dank zij de uitvinding van de auto, is een dergelijke tweede oeverver binding mogelijk geworden. Dit was het eerste conflict. Het tweede vormt het Oos telijk deel van het Hofplein, waar een wei nig elegante knik in den verkeersweg bij den Pompenburgsingel niet te vermijden is, vanwege de kruising vaarweg en spoorweg viaduct. Het viaduct heeft een te steile hel ling, om het daar nog hooger te brengen De eenige oplossing zou geweest zijn het viaduct over de geheele linie, inclusief het station D. P., te verhoogen, doch dat zou schatten gelds kosten. Deze fout uit het ver leden dwingt ook tot het behouden van een kuil onder den spoorwegovergang over de Schie. Stedebouw acht spr. thans in de eerste plaats een economisch vraagstuk. De tech nische vraag komt op de tweede plaats, om dat er tegenwoordig geen technische belet selen meer bestaan. In 1899 telde de stad een woning op 5 in woners, thans is dat 1 op 3%. Vandaar dat de steden in de laatste tientallen jaren zoo snel groeien. De bestaande woningvoorraad kan minder bewoners opnemen dan vroeger Voorts dient men er rekening mee te hou den, dat 10.000 tot 20.000 bestaande wonin gen zullen verdwijnen. Daarvoor moet ook ruimte worden gereserveerd in de uitbrei dingsplannen. De stad behoort te worden verdeeld in woon-, zaken-, industrie- en ha- venwijken met vermijding van scherpe schei dingen tusschen die wijken. De gemengde wyk acht spr. verwerpelijk. Aanwijzing van 1 of 2 industrie-gebieden biedt de gelegen heid tot vestiging. Als overgang naar zaken- of woonwijk kan een deel voor lichte Indus trieën worden gereserveerd. By de hooge be bouwing van de zakenwyk komen weer an dere verkeersvraagstukken om den hoek ky- ken, opdat er geen verkeersindigestie ont staat, zooals In New York. Vervolgens ging spr. uitvoerig in op de efficiency van het stratensysteem eener groo te stad, waarbij naast verkeersstraten en afsluitingsstraten nog gedacht moet worden aan lanen e. d. Bij de wegenprojectie van Plan Zuid is reeds rekening ermee gehouden dat mogelijk over 30 jaar een derde oever verbinding tot stand zal moeten komen. Spr. lichtte zyn beschouwingen toe met een aantal lantaarnplaatjes en ging voorts uitvoerig op tal van by zonderheden in. De tijd van bouw en inrichting der nieuwe Diergaarde in Blydorp was zeer kort ge meten. Wanneer men bedenkt, dat nog geen jaar geleden de eerste aanbesteding van het grondwerk en een deel der kleinere gebou wen plaats vond en dat de daaruit voort vloeiende werkzaamheden op 10 Mei 1939 een aanvang namen, dan begrypt men, dat alle omstandigheden moesten meewerken, wilde het bestuur zyn voornemen, de nieu we inrichting in den voorzomer van 1940 open te stellen, kunnen ten uitvoer brengen. Er is intusschen veel, wat niet meegeloopen is. Eerst brachten de politieke spanning en het uitbreken van den oorlog stagnatie en toen. de directe bezwaren daarvan waren overwonnen, viel de vorst in, die het werk ruim twee maanden stillegde. Natuurlijk zou het voor onze stad jammer geweest zijn, wanneer het a.s. zomerseizoen zou voorbijgaan, zonder dat de Diergaarde haar poorten opende. Alle partijen, het publiek, het bestuur, de directie, de architect en last not least de dieren, die thans op zoo primitieve wijze ge huisvest zijn en die als het ware naar een betere woning snakken, allen hebben zij het grootste belang bij het zoo snel mogelyk in- gebruik-nemen van het nieuwe terrein. Van daar dan ook, dat thans op het nieuwe ter rein met verdubbelde kracht wordt gewerkt om te trachten den achterstand, die ontstaan is, geleidelijk aan in te halen. Zy, die de laatste weken langs de Van Aerssenlaan en den Stadhoudersweg geloopen hebben, zul len grif erkennen, dat er „schot" zit in het werk. Vooral op de laatste paar Zondagen heb ben, voorzoover het weer meewerkte, dui zenden stadgenooten deze omgeving bezocht. De groote belangstelling heeft het bestuur aanleiding gegeven te besluiten, het publiek op de dagen, dat er niet gewerkt wordt, gelegenheid te geven, zich op het eigenlyke werkterrein van de vorderingen van den bouw op de hoogte te stellen. Op werkdagen kan dit natuurlijk niet worden toegestaan. Voor het eerst zal toegang worden verleend op de beide Paaschdagen van 10 tot 6 uur. Al zal het geheele terrein met alle ge bouwen en in het bijzonder het centraal ge legen hoofdgebouw, pas in den loop van den zomer gereed komen, reeds thans kunnen de bezoekers zich een voorstelling maken van den grootschen opzet der Diergaarde „Bly dorp". Van de eerste, verleden herfst inge zaaide groote weiden, bestemd voor wapitis en bisons, is het grastapyt, ondanks den strengen winter, in behoorlijken staat ge bleven. Geleidelijk aan zullen dit voorjaar deze en volgende weiden bevolkt worden, terwyl ook de rotsen voor bergdieren, apen enz. en de bassins voor ysberen en zeeleeu wen, naar gelang zij gereed komen, in ge bruik zullen worden genomen. Voor zoover dit mogelyk is, zal den bezoekers worden toegestaan, een kijkje in verschillende ge reed gekomen dierenverblyven te nemen. Lij de nog in aanbouw zijnde is dit natuurlijk uitgesloten. Er zal personeel der diergaarde aanwezig zyn tot het geven van alle ge- wenschte inlichtingen. Van de vorderingen in den aanleg der be plantingen kan men eveneens een goed overzicht krijgen. Dit geldt vooral voor het Noordelyk gedeelte van den tuin, waar o.a. het fraaie rosarium en de uitgebreide rots- tuin gelegen zijn. Vermoedelyk van ongeveer half Juli af zal de diergaarde opengesteld worden en met uitzondering van het centrale gebouw dagelijks voor het publiek toegankelijk zijn. Daar de ontworpen Cafétaria als gevolg van de vorst pas tegen het einde van den zomer gereed zal zijn, ligt het in het voor nemen te zorgen, dat men zich op een andere plaats op 't terrein en wel naast één der mooist aangelegde plekjes, den veel- belovenden rotstuin, kan verpoozen op het terras van de theeschenkery. Gisteren heeft in het stadhuis te Rotter dam een bespreking plaats gehad van den ryksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta met partijen betrokken bij de staking in het stucadoorsbedrijf. Er is nog niet be middeld, doch er is een voorstel gedaan aan patroons en werknemers om zich te beraden en na Paschen opnieuw te vergaderen. Dan zal slechts vergaderd worden met de pa troons, by wie de staking is ingetreden. Dit zijn er vyf, aangesloten by de vereeniging van werkgevers te Rotterdam en omgeving, een patroon van den Kath. bond en een patroon, die niet georganiseerd is. Ter gelegenheid van 't zilveren bisschops' jubileum van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen bood de vrouwelijke jeugd een door Ch. Eyck vervaardigde bronzen plaquette aan (boven), terwijl de mannelijke jeugd een boek, gebonden in lederen band, bewerkt door kap. Dekkersaanbood (beneden). y lA-ïA jV. j Een kijkje op de varkensmarkt in Peking, Met sanvengebonden pooten worden de ten vefkoop aangeboden dieren op straat neergelegd. "y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1