De strijd om het goud. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. MUSEUM BOYMANS. HILLEGERSBERG. WOENSDAG 20 MAART 1940 Dr. B. C. VAN DER NAGEL f Organisator van het ziekenfondswezen Tentoonstelling van oud aardewerk uit de collectie Bastertvan Schaardenburg. VERZILVERING VACANTIEBON. ARNOLD GILISSEN'S BANK. BEGRAFENIS KORPORAAL P. FAASSEN. TECHNISCHE WETENSCHAPPEN Winst 1939 33.323 (v.j. ƒ37.063). Dividend 5 pet. (onv.) S. S. BOSMAN t GOUDEN ZAKENJUBÏLEÜM. BURGERLIJKE STAND. KAMER VAN KOOPHANDEL. DE POST OP GOEDEN VRIJDAG. AANRIJDING. SCHIEBROEK. IJSSELMONDE. RAADSVERGADERING. VLAARDINGEN. HOEK VAN HOLLAND. HILLEGERSBERG EN ROTTERBAN"'. Geautoriseerde vertaling naar het Amerikaansch van FRANK C. ROBERTSON. HOOFDSTUK VII. ONDER VERDENKING. (Zitting van 19 Maart.) Op heeterdaad betrapt. Op Zondagavond 11 Februari te omstreeks half zeven was de koopman M. v. Beets met zijn vrouw uitgegaan. Hij had de deur van zijn woning aan de Mathenesserlaan 322, waarin niemand achterbleef, op het nacht slot gedaan. Twee uur later was hij weer thuisgekomen. Het slot van de buitendeur werkte normaal maar bij het betreden van de woning bemerkte de koopman, dat er in de achterkamer licht brandde. Omdat hij zeker wist alle lichten te hebben uitge draaid, vermoedde hij onraad en hij ging daarom weer naar buiten. Juist toen hij weer op straat stond, zag hij door het raam van de parterrekamer twee mannen naar buiten klimmen die de vlucht namen. Zij werden nagezet en men slaagde er in een van hen, den 22-jarigen schoen maker G. A. H. aan te houden. In de woning bleken alle kasten en laden geopend te zijn en de inhoud was over den vloer verspreid. Er was echter niets ver mist. Geld was niet in huis geweest. De schoenmaker heeft nu terzake van po ging tot diefstal terecht gestaan. Verdachte hield vol, dat hij alleen was geweest en dat de koopman zich vergist moet hebben, toen hij twee mannen naar buiten heeft zien klimmen. Bovendien was verdachte niet door de terugkomst van den koopman ver rast, omdat hij al besloten had weg te gaan, nu hij geen geld had kunnen vinden. De vertegenwoordiger van liet O. M. mr. J. F. Hoeffelman was van meening dat hier wel degelijk sprake is van meer dan één persoon De koopman heeft twee mannen gezien, maar hoogst vermoedelijk is er nog een derde geweest, die op den uitkijk heeft ge staan. Deze moet dan geweest zijn de man met de fiets, wiens hulp de koopman inriep bij de achtervolging, maar die meer gehin derd dan geholpen heeft. Verdachte is nu reeds tweemaal veroordeeld en naar de mee ning van het O. M. verdient hij nu een ern stige bestraffing. Spr. eischt 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. J. Leopold die er op wees, dat ver dachte uit armoede gehandeld heeft vroeg oplegging vin een zoo clement mogelijke straf. Uitspraak 2 April. Een onbekwaam chauffeur. De 30jarige chauffeur H. C. v. d. B. heeft terechtgestaan wegens het aan zijn on voorzichtig rijden te wijten hebben, dat op 16 December de door hem bestuurde vracht auto op den Beukelsdijk in aanrijding was gekomen met de 14-jarige wielrijdster M. H. A. Graff, die dientengevolge een geeom- pliceerden breuk van het linkeronderbeen had bekomen. De wielrijdster was uit de Werkhoefstraat gekomen, op een oogenblik, dat verdachte s auto, die uit de richting van de tunnel na derde nog ver genoeg verwijderd was om het te wagen den rijweg over te steken. Uit tegenovergestelde richting kwamen echter ook eenige auto's, die de wielrijdster op haar beurt voorrang moest verleenen. Zoo kwam het, dat zij, ongeveer midden op den rijweg nagenoeg tot stilstand was gekomen. Ver dachte, die blijkbaar op een dergelijke ma noeuvre niet gerekend had, remde, doch doordat zijn wielen doorgleden, botste zijn wagen nog tegen het meisje aan. Volgens de verklaring van den agent van de verkeerspolitie L. v. d. Bergen, waren de remmen van verdachte's wagen geheel in orde. Uit het remspoor is af te leiden ge weest, dat verdachte met een snelheid van 50 km. heeft gereden, dat, in aanmerking ge nomen, dat hier vele zijstraten op den hoofd weg uitmonden, te snel moet worden geacht. Bovendien had, naar het inzicht van dezen getuige verdachte nog heel goed het ongeluk kunnen voorkomen, door even zijn stuur naar rechts te gooien, waardoor hij achter de fietsrijdster om had kunnen rijden. Dat hij dit nagelaten heeft moet vermoedelijk hier aan geweten worden, dat verdachte niet snel genoeg gereageerd heeft. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte in de zes weken, dat hij als chauffeur dienst deed, niet minder dan vier aanrijdingen heeft gehad, hetgeen wel be wijst, dat verdachte achter het stuur van een auto niet vertrouwd is. Spr. eischte 6 weken hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. m In den ouderdom van bijna 70 jaren Vrijdag a.s. zou hij dezen leeftijd hebben be reikt is gisteren alhier plotseling over leden de bekende medicus dr. B. C. van der Nagel. Na zijn gymnasiale studie aan het Eras- mianum, studeerde hij geneeskunde aan de universiteit te Utrecht, deed in 1900 zijn artsexamen en promoveerde in 1902 tot doc tor. Hij vestigde zich in zijn geboortestad, waar hij al spoedig een zeer groote practijk als huisarts verwierf. Tot tweemaal bekleed de hij het bestuurslidmaatschap van de afd. Rotterdam van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, en had ook zitting in den z.g. eere-raad. Meer dan 30 jaar was hij be stuurslid en 25 jaar voorzitter van het A. Z. R., het fonds der huisartsen, dat in dien tijd zijn ledental van ruim vier duizend tot bijna,82.000 zag stijgen. Zijn groote verdienste is geweest het huis artsencontract, hetwelk hij te zamen met dr. Fehmers heeft opgesteld en dat tot model heeft gediend voor geheel Nederland. Na langdurige onderhandelingen met de ver schillende ziekenfondsen, waarbij hij als ver tegenwoordiger van de huisartsen optrad, h^eft hij indertijd een regeling tot stand ge bracht, welke ook thans nog geheel voldoet. Diefstal van electrische energie. De 52-jarige electriciën O. C. R. zou in 1939 meermalen electrische energie hebben ontvreemd, ten nadeele van de gemeente. Ambtenaren van het G.E.B., die geconsta teerd hadden, dat er stroom via de aarde afvloeide, hadden in de woning van verdachte in de Haringpakkerstraat een onderzoek in gesteld, waar zij een installatie vonden, wel ke het mogelijk maakte stroom te betrekken, zonder dat deze door den meter werd ge registreerd. Verdachte deed het voorkomen alsof het hem er alleen om te doen was geweest elec- trischen stroom te verkrijgen van een ge ringe sterkte en dat hij niet geweten had, dat op die wijze, de meter niet in werking was, doch de rechtbank kon aan die bewe ring niet veel geloof hechten, gezien het feit, dat verdachte al 26 jaar het vak van electri ciën uitoefent. Het O.M. was van oordeel, dat aangezien dit euvel nog herhaaldelijk voorkomt niet volstaan kan worden met een voorwaarde lijke straf. Spr. eischte 1 maand gevangenis straf. Verdachte vroeg hem een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraken 2 April. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. J. B., 41 jaar, vertegenwoordiger, we gens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wij ten hebben, dat de door hem bestuurde auto op het kruispunt RochussenstraatHeem raadssingel in botsing was gekomen met den van rechts komenden fietser U. van Bleek, die dientengevolge was gevallen en een her senschudding had bekomen, tot 14 dagen hechtenis. B. T., 19 Jaar, metaalbewerker, gedeti neerd, M. v. d. B. 18 jaar, nageljongen en K. V. 18 jaar, zonder beroep, gedetineerd, wegens diefstal door middel van verbreking zij hadden ingebroken in het gebouw van de Coöperatieve Aardbeienveiling, waar zij wat appels en potlooden hadden weggeno men, in een consumptietent op het voetbal veld van den Charloischen Leeuw, waar wat koeken, sigaretten en kauwgom in hun han den was gevallen en in het schoolgebouw, dat T. vroeger als scholier bezocht had, waar zij wat zeep en een klein bedrag aan geld hadden weggenomen tot respectievelijk 8 maanden ,6 maanden voorwaardelijk en 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. Voor allen werd de tijd van het voorarrest in mindering gebracht. C. W., 57 jaar, koopman, wegens een ze denmisdrijf, tot 4 maanden gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevange nis en ter beschikkingstelling der regeering, doch dit laatste voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. W. L., 64 jaar, koopman, wegens eenzelfde misdrijf, tot 2 maanden gevangenisstraf. Een bijzondere tentoonstelling vult thans een zestal zalen van de kunstnijverheids- afdeeling van het Museum Boymans. Ze om vat een rijke verzameling oud aardewerk van het midden der 13e eeuw tot omstreeks 1650, afkomstig uit Perzië, Spanje, Italië en de Nederlanden. De collectie Bastertvan Schaardenburg, hier voor het eerst in het openbaar te zien, werd in den loop van de laatste vijftien jaren bijeengebracht. Veel is aanwezig, dat een sieraad vormde van bekende oudere verzamelingen en in de vakliteratuur vêr- meld en afgebeeld staat. Met kennis, liefde en een juist gevoel voor kwaliteit is, al dus de directeur van het Museum Boymans, dr. D. Hannema, in zijn tijdens de opening gehouden redeeen gesloten geheel bij eengebracht, waarop zelfs een museum trotsch kan zijn. De hernieuwde belangstelling voor aarde werk, vervolgde dr. Hannema, dateert in ons land uit het laatste kwartaal van de vorige eeuw. Collecties van oud-Delftsch werden bijeengebracht; kunstenaars be oefenden weer dit vak en zochten hierin nieuwe wegen. De Chineesche en de Japan- sche ceramiek, in het bijzonder de effen glazuren, waren hun tot voorbeeld. Wat in andere landen, zooal Perzië, Spanje en Ita lië, vervaardig werd, had hier minder de aandacht. Het is juist dit werk en wat be treft de Nederlanden de periode vóór den bloei in Delft, dat hier tentoongesteld is. Vorm, kleur en versiering zijn de boeiende elementen in de pottenbakkerskunst. De invloeden van het eene land op het andere zijn waar te nemen, van Perzië op Spanje en van Italië op de Nederlanden, Noord en Zuid. Bij het binnentreden van de eerste zaal treffen uitgelezen voorbeelden van Ita- liaansch majolica, dan komt het vroeg-Ne- derlandsche aardewerk, gesteund door enkele welgekozen tegeltableaux uit den zelfden tijd en met vaak dezelfde motieven. Prachtige specimina van Spaansch-Moorsch en Perzisch aardewerk zijn in twee opeen volgende ruimten te bewonderen. Voorts is in drie zalen documentatiemateriaal bijeen gebracht Tevoren had burgemeester, mr. P. J. Oud, als voorzitter der Stichting Museum Boy mans, de openingsplechtigheid verricht, her innerend aan het succes van de eerste ten toonstelling, welke onder auspiciën van de nieuwe stichting was gehouden. Spr. dankte tenslotte den heer en mevrouw Bastert voor het beschikbaar stellen van hun collectie. Na de rede van dr. Hannema heeft de heer Bastert dank gebracht voor de aan de ver zameling bewezen gastvrijheid. Tenslotte werd een rondgang door de za len gemaakt. De verzilvering van den vacantiebon (2den Paaschdag) zal vanwege den R. K. Bouwvak arbeidersbond plaats hebben op Dinsdag 26 Maart van 78 uur voor georganiseerden en van 89 uur voor ongeorganiseerden in het gebouw Westersingel 14. In Zuid heeft de verzilvering plaats op Donderdag 28 Maart in het Volksbondsge bouw Lange Hilleweg. De uitbetalingsuren zijn dezelfde als die voor den Rechter Maasoever. Gistermorgen is op de R. K. begraafplaats de korporaal P. Faassen, die Vrijdagmiddag te Veenendaal, toen hij zich per rijwiel naar zijn vrouw en kinderen wilde begeven, door een vrachtauto werd aangereden en gedood, met militaire eer ter aarde besteld. De baar werd voorafgegaan door het derde bataljon genietroepen, een muziekcorps van de infanterie bracht treurmuziek ten ge- hoore. Achter de lijkkoets volgde een deputatie van het regiment, waarvan de overledene deel had uitgemaakt. Namens den minister van Defensie was aanwezig de kantonnementscommandant van Rotterdam, kolonel P. W. Scharroo. VRAAGT ONS PROSPECTUS o.a. Opleiding Nijverheidsakten (NI, NIV, NV, NH, NJ, NK, NU en NW) RESA ARNHEM (Bekende schriftelijke cursus). Reed. 1186 DGVS 7 Aan het verslag van Arnold Gilissen's Bank N.V. te Amsterdam over het jaar 1939 is het volgende ontleend: De achter ons liggende periode is voor het commissionnairsbedrijf waar, zooals bekend, onze instelling zich in hoofdzaak op toelegt zeer weinig bevredigend geweest. De gestage afbrokkeling, waaraan tegelijker tijd het effectenbezit was blootgesteld en zelfs de vaste rentedragende beleggingsfondsen niet ontkwamen, miste hiernaast haar invloed niet en het eenige lichtpunt, waarop te wijzen valt, zou mogelijk in het verbeteren van de gemid delde prolongatierente bestaan, indien dit he laas door het volslagen gebrek aan onderne mingsgeest en het in verband daarmee inkrim pen der rekening-saldi weer niet grootendeels teniet werd gedaan. Dat onder deze weinig gunstige omstandig heden onze instelling er desondanks in geslaagd is, haar boeken af te sluiten met een winst saldo, waaruit een onveranderd dividend aan aandeelhouders kan worden uitgekeerd, mag ongetwijfeld tot tevredenheid stemmen en vindt zeker niet op de laatste plaats zijn oor zaak in de sinds jaren gevolgde voorzichtige politiek. De politiek van vorige jaren voortzettend, meenen wij na een voorzichtige samenstelling der verschillende balansposten, het beschikbar® winstsaldo te kunnen bepalen op 33.323, te vermeerderen met het saldo ao. po. ad 2.880. Na de statutaire storting van 10 pet. in het reservefonds, kan hiervan 5 pet. dividend wor den uitgekeerd. Na een tweede dotatie aan het reservefonds, ten bedrage van 1.667 en bestemming van 3.800 voor div.- en tant.-belasting, resteert 1.156, dat als onverdeeld saldo naar het nieuwe boekjaar wordt overgebracht. Het reservefonds zal hierna 110.000 105.000) bedragen. In den ouderdom van bijna 75 jaar is gistermiddag alhier overleden de heer Simon S. Bosman, oud-vennoot in de firma L. H. van Hertzfeld, importeurs van zuidvruchten alhier. Hij was mede-oprichter van de Ver. voor den handel in gedroogde zuidvruchten en aanverwante artikelen, in welker hoofd bestuur hij zitting heeft gehad. Ook is hij bestuurslid geweest van de afdeeling Rotter dam dezer organisatie en lid der arbitrage commissie. Op Joodsch godsdienstig en sociaal gebied nam de heer Bosman een vooraanstaande plaats in. Gisteren herdacht de heer F. J. M .Strijards, onder Rijkstoezicht gedipl. schoenhersteller, het vijf tig-jarig bestaan van zijn door zijn vader opgerichte zaak. Het ontbrak hem niet aan belangstelling. Daarvan getuigden de vele bloemstukken in zijn zaak aan de Ber- kelschelaan, alsmede de vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen. In den loop van den dag zijn deputaties van de R. K. Midden- sta ndsvereenlging en van de R. K. Schoen- makerspatroonsvereeniging „St. Crispinus" hun gelukwenschen komen aanbieden. Aangiften van 19 Maart 1940. BEVALLENJ. Kraaieveld geb. Nijman z. W. Hengstmengel geb. Leeman z. H. van de Westeraken geb. Braun z. M. Beek geb. van Beek z. J. Oosthout geb. Mennes z. M. Spetter geb. Vissers d. M. den Hartog geb. Visser d. G. Blom geb. van den Berg z. M. Suiker geb. van de Kooij d. B. van Strien geb. van Weelden z. W. de Ruvjter geb. Val- ster d. E. Greenman geb. van Dam z. D. Kathmann geb. Verheden z. W. Schippers geb. van Mierlo z. A. Beernink geb. Hoogendijk z. J. Velds geb. Leentvaar z. C. Mangelaars geb. Ras z. C. Leeuwrik geb. Hoogendam d. C. Niehof geb. Swaerdens z. M- Smeehuijzen geb. Bonte d. A. van Os geb. Lucassen z. W. Koudijs geb. in 't Veld d. A. Blaauwieke! geb. van der Schot d. A. van Walsum geb. den Elt z. OVERLEDEN: A. de Koomen, zoon 1 - J. v. Wlligen, vrouw van C. v. d. Bosch 38 j. G- Benoist, man van J. Guillot 60 J. E. Bak ker ongeh. vrouw 70 j. A. Timmers, gesch. man van E. Hogesteeger 78 j. M. Varewijck, wedr. van G. Overgaauw 74 J. M. v. d. Mark, vrouw van J. Biegstraten 61 J. C. Slpb, wedr. van A. v. Doorn 60 J. C. de Vos, vrouw van c. Potters 56 j. G. Mulder, wedr. van B. v. d. Lindt 80 j. H. v. d. Vooren, vrouw van A. Butz 62 j. L. Woodman, wede. van A. Schrij ver 88 j. H. v. Vuurden, gesch. man van G. Boobgaard 72 j. N. Mooiman, vrouw van J. Falandt 77 j. D. de Jong, vrouw van P. Loo- ren de Jong 58 J. A. Braad, vrouw van J. Schoonhoven 51 j. Voorts als levenloos aangegeven: S. v. Horik geb. Esser z. C. Robbe geb. v. Wageningen d. C. Buurman geb. v. d. Sluijs z. De bureaux van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam, daaronder begrepen de afdeelingen Handelsregister en contingenteering, zullen op 22 en 23 Maart a.s. gesloten zijn. Slechts zal op die dagen van 911 uur des voormiddags gelegenheid bestaan tot het afgeven en terughalen van certificaten van oorsprong en andere stuk ken ter legalisatie. Op Goeden Vrijdag t. Maart zullen het hoofdpostkantoor, de bijkantoren der P.T.T., de postagentschappen hier ter stede, alsmede het bijkantoor der P.T.T. te Hillegersberg en de postagentschappen te Terbregge en Klei weg Schiebrotk, om 16 uur worden gesloten. Het postagentschap Oranjeboomstraat zal den geheelen dag gesloten zijn. Voor busrechthouders zal gelegenheid be staan om hun correspondentie af te halen tot het voor werkdagen geldende sluitings uur. De brieven- en de pakketpostbestellingen, alsmede de lichting der brievenbussen zullen op de gewone wijze worden uitgevoerd. Voor het aanbieden van telegrammen en het voeren van celgesprekken is de toegang aan de Meentzijde van het hoofd-P.T.T.-ge- bouw geopend na 16 uur. Gisteravond om 6 uur is de 16-jarige wiel rijder J. W. v. d. Kris wonende Lusthof straat in de Witte de Withstraat bij het oversteken aangereden door den 19-jarigen motorrijder J. v. L. uit Vlaardingen. Met een hersen schudding en een hoofdwonde is de jongen opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool- singel. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENE. M. AkveldHouet d. Gisteravond vond een spoedeischende raadsvergadering plaats. Alle leden waren aanwezig. Onder de ingekomen stukken bevond zich een Koninklijk Besluit tot goedkeuring 'der wijziging der los-, laad- en kadegelden. Het betreft hier voornamelijk de abonnementen voor parlevinkers, die nu iets billijker wor den. Verder was ingekomen een Koninklijk Be sluit betreffende de reeds gemelde goedkeu ring van het raadsbesluit tot vermeerdering van het aantal openbare scholen met een. De heer Ir. van den Berg (Lib.) vraagt of nu spoedig begonnen zal worden met de heropening der school. De Voorz. zegt, dat de zaak kersversch is, maar nu reeds de volle aandacht van het College van B. en W. heeft. De loonen van het leidinggevend personeel van gemeentewerken en gemeentebedrijven worden door den Raad gebracht van klasse 5 in klasse 6 hetwelk een verhooging be- teekent van 31.50 tot 33 per week. Aan de orde was de verhuur van een ge deelte van „het Zomerland" aan den heer F. W. Clements te Alblasserdam voor een huurprijs van 375 per jaar voor 5 jaren. Gedurende dien termijn heeft hij het recht van voorkeur voor ev. aankoop ad 7500. Reeds in de vorige raadsvergadering kwa men B. en W. met dit voorstel, echter wilde de Raad toen een onderzoek naar de inrich ting, die er op gevestigd zou worden n.l. een verzinkerij. B. en W. hebben intusschen een en ander onderzocht bij verschillende inrichtingen en gebleken is, dat er geen hin der of stank voor de omgeving zou ontstaan. Na eenig debat werd het voorstel met 4 stemmen tegen aangenomen. MARINE-RAMPEN. De door de gemeente aangemoedigde col lecte voor het Marine-Rampenfonds heeft in deze gemeente opgebracht de somma van 73,25. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: W. Bunk 78 j., echtgenoo- te van KI. Barendrecht. J. de Bondt 74 j., echtgenoote van L. van der Wel G. A. de Reus 19 j., zoon van M. de Reus en G. de Pijper. M. van 't Land 34 j., dochter van J. 't Land en C. J. Brouwer. BURGERWACHT. In afwijking van het programma zullen Donderdag a.s. te 7 uur in de Gemeentezaal wel schietoefeningen plaats vinden. SCHUILKELDERS. Aan den heer A. Oudenaarden, adviseur voor den luchtbeschermingsdienst te IJssel- monde opdracht is gegeven voor meerdere schuilkelders. JDat zijn mijn grootoudere „O ja, ik had niet gedacht, dat U van de negers afstamde POSTDUIVEN VER. KEER WEER EN ADELAAR. De postduivenverenigingen Keer Weer en Adelaar hielden een gecombineerden eieren- vlucht van Roosendaal. Uitslag: 1 6 8 J. van Dorp; 2 35 A. van den Berg; 3 D. van Steensel; 4 7 14 16 30 A. Stam, 5 10 24 33 34 A. Sonne- velt en Co.; 9 23 37 A. Reijndijk; 11 18 J. Harloff; 12 J. Bodegom; 13 31 M. Hoos, 15 26 38 J. Rijnaard; 17 19 Gebr. Heinsius; 20 27 28 C. Letterie; 21 25 32 H. Snoek; 22 29 36 J. C. Muller. SCHAKEN. H.V.O. I speelde haar laatsten competitie wedstrijd tegen S.I.O. 1, voor den R.S.B. 3e klasse A. Deze wedstrijd, waarin H.V.O. met een invaller uitkwam, werd gewonnen door H.V.O. met 73. WATERPOLO. Voor de 2e klasse der Z. R. en O.-competitie speelt Donderdagavond H.V.O. II tegen Rotterdam I. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Magdalena, dochter van W. Zevenhuijzen en J- Wapenaar, Ged. Biersloot 174Geertruida J., dochter van L. W. Leer dam en H. van Santen, Thorbeckestraat 7 (tijd. Binnensingel 17/2) Ingen, zoon van W. Steenhoek en S. Maat, VI. Amb., Gera niumstraat 4 (tijd. Binnensingel 17/2) Trijntje, dochter van S. van Deventer en J. Bakker, Ged. Biersloot 32 Janna C., doch ter van A. B. M. van Haaften en J. v. d. Hul, Broekweg 198 Hendrik C., zoon van J. A. de Krieger en C. M. van Haaren, van der Driftstraat 80. OVERLEDEN: Jan van der Windt, 84 j.f wedr. van E. E. Vrijland, Oosterstraat 43 Jannetje de Bloois, 60 jaar, echtgenoote van M. van IJperen, Oranjestraat 11 Adriana Dijkshoorn, 26 jaar, echtg. van C. van Zelm, Ruijtenburchstraat 14 Johanna G. Eggink, 19 jaar, echtg. van J. den Boer, Handelstr. 12. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van Vliet, Spoorsingel fïS rijwielplaatje; Politiebureau, radiatordop; Kooyman, van Schravendijkplein 44, wantje; Meeder, le van Leyen Gaelstraat 41, huis sleutel. P. T. T.-KANTOOR. De Directeur van het P. T. T. -kantoor te Hoek van Holland deelt mede, dat op Goe den Vrijdag de postdienst als volgt wordt uitgevoerd: le. De avondbestelling vervalt; 2. Het kan toor zal na 13 uur gesloten zijn. Tusschen 18.30 en 19.30 uur zal gelegenheid zijn post stukken gratis af te halen; 3e. Het telegraaf en telefoonverkeer zal gewoon doorgang vin den. Wegens bijzondere verdiensten heeft het bestuur van „Hillegersberg en Rotterban", den heer D. G. van Beuningen te Rotterdam, tot eerelid benoemd. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN. M. v. Ravestejjn—Hoekstra z. li). Het bloed stroomde snel door Dal's ade ren terwijl hij besefte, dat hij den dood in het aangezicht keek, maar uitwendig was hij kalm. fiij had niet gedacht aan bluffen of overbluft worden. Indien North zou be ginnen zijn wapen te trekken, was hij van plan het zijne zoo snel en goed mogelijk te gebruiken. Hij wist ook, dat Steve North geen lafaard was, maar geen enkele man zou er voor voelen in een moment van overmoed zijn leven weg te gooien. Had Dal ook maar éénig teeken van opwinding getoond, ook maar iets anders dan zijn air van rustig zelfvertrouwen, dan zou Steve North mo gelijk vertrouwd hebben op zijn erkende snelheid in het trekken van zijn revolver om de rekening tusschen hen meteen te vereffenen. Nu besefte de man echter, dat op zoo korten afstand, en terwijl ieder hun ner zich zelf meester was, de kans groot was, dat beiden zouden sterven. Langzaam verwijderde North's hand zich weer van zijn revolver. Je hebt heel wat gezegd, vreemdeling, snauwde hij. Ik weet niet wat je daar alle maal mee bedoelde, maar ik zal zeker niet vergeten, hoe je me genoemd hebt. Deze menschen hier zijn mijn vijanden en ik voel er niets voor je hier neer te schieten om hun de kans te geven tegen mij te getui gen. Maar, wanneer een man mij tot vijand maakt, heeft hij er een voor z'n heele le ven. Begrepen? Met zijn linkerhand greep hij de teugels en tegelijk een pluk haar van de manen van zijn paard. Terwijl het dier zich half om draaide, greep hij met zijn rechterhand den zadelknop en zwaaide zich in het zadel met het gemak en de gratie van een man van twintig. Elk van de bewegingen van Steve North sprak van soepelheid en kracht. Dal moest dat met een tikje naijver erkennen. North bedwong het zenuwachtig getrappel van zijn paard en leunde in het zadel voor over, op Dal neerkijkend. Je zegt, dat ik Ted Blaine wurgde, hè? Indien dat waar is en jij bent daar getuige van geweest, waarom laat ze mij dan niet arresteeren? Vraag haar dat maar eens, wil je? Hij lache, liet zijn paard keeren en reed stapvoets de laan uit Dal bleef verrast en woedend achter. Te gen zijn wil in had de ander hem ten prooi aan twijfel en onzekerheid achtergelaten. Hij zou dat niet zoo erg hebben gevonden, als hij maar wist wat het allemaal te bedui den had. Zijn geheugenverlies had hem den achtergrond van het heden volkomen ont nomen en de reden voor het gedrag van deze vreemde menschen was hem volkomen duister. Plotseling dacht hü aan mrs. Blaine. Zij had gehoord, hoe hij ervan beschuldigd werd hier als spion gekomen te zijn. Zij had hem met Steve North zien praten en ongetwijfeld zou zij denken, dat hij gepro beerd had het met North op een accoordje te gooien. Zij kon feitelijk niets anders den ken. Hij had zeker verwacht, dat hij het op de een of andere manier met den man had kunnen uitvechten, maar niets zou mrs. Blaine tot die overtuiging kunnen brengen, tenzij ze het kleine tusschenspel met de re volvers gezien had. Hij keek om naar de plek, waar zij gestaan had, maar zij was verdwenen. Ze zouden denken, dat hij een verachte lijke spion was, die misbruik bad gemaakt van hun gastvrijheid. Hij kon dat niet ont kennen, omdat zijn uitgevaagde memorie een blinden muur scheen te vormen, waar hij voortdurend tegenop botste. Hij wist niet, hoe vurig hij in het verleden mogelijk naar iets verlangd had, maar hij wist wél, dat hij er nu hevig naar verlangde door Teddy Blaine gewaardeerd en vertrouwd te wor den. Mrs. Blaine was naar binnen gegaan en Dal bezat tè veel gezond verstand om haar te volgen en te probeeren het gebeurde te verklaren. Inplaats daarvan schepte hij een emmer water uit de bron en keerde daar mee naar de tent terug. Regenboog Mathers was In de tent aan het werk geweest en had daardoor in het geheel niets gemerkt van Steve North's bezoek. Het heeft lang geduurd voor je dat water gevonden hebt, mopperde hij. Ik had intus schen wel van dorst kunnen sterven. Regenboog, ik vrees dat we hier vandaan zullen moeten, zei Dal. Steve North was daar net hier en ik ben bang, dat hij mrs. Blaine er van overtuigd heeft, dat wij een paar betaalde spionnen zijn. Die schooier. Waarom heb Je mij niet geroepen? vroeg Regenboog. Ik achtte me wel in staat zelf met hem af te rekenen, wanneer hij vijandig zou wor den, glimlachte Dal. Maar ik vrees, dat hij er in geslaagd is mrs. Blaine te doer gelooven, dat ik mijn-ingenieur ben. Het ergste is, dat ik het niet positief kan ontkennen, hoewel ik er van overtuigd ben, dat ik nooit iets uitge voerd heb, dat maar half zoo nuttig is als dat. Maar verdraaid nog toe, oat kunnen ze toch niet volhouden, protesteerde Regenboog. jk heb één ding ontdekt, dat me genoe gen doet, hoewel het ons waarschijnlijk onze laatste kans ontneemt om ons tv rechtvaardi gen. North wist, dat we vandaag in Porcupine Canon geweest zijn. Ofwel hü, of zijn mannen hebben ons bespionneerd, ofwel die twee ke rels op wie je geschoten hebt, zijn North gauw gaan vertellen wat er gebeurd is. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat dit laat ste het geval is geweest, verklaarde Dal. Ongetwijfeld, beaamde Regenboog. Dan werken die twee cowboys dus reeds voor North en bespionneeren zij de Blaines. Regenboog, ik voorzie complicaties. Nu, als zich hier moeilijkheden voor doen, zuLen wij die uit de wereld moeten helpen, meende Regenboog. Een goed Idee, gaf Dal toe. Het kwam hun waarschijnlijk voor, dat Petty en Huntsman, direct nadat Regenboog hen uit de buurt van de hutten verjaagd had, naar de ranch van North waren getogen om daar rapport uit te brengen van wat er gebeurd was. Dal en Regenboog twijfelden er nu niet langer aan, dat zij ook de man nen waren, die dat zadel en die kleeren be graven hadden en dat zij ln het geheim in dienst waren van Steve North. Hetgeen North had gezegd, bood Dal nog meer stof tot overdenking. Waarom was de man er zoo zeker van, dat hij myn-ingenieur was? Uit zijn woorden was gebleken, dat hy geloofde, dat de een of andere groote myn- axploitatie maatschappij nog altijd naar er s zocht in de Jakie May Vallei en hy scheen ook te vermoeden, dat zij dit op het terrein van Blaine dachten te vinden. Waarom anders de noodzakelijkheid van spionnee- ren En. Indien North geloofde, dat andere menschen op het terrein van Blaine daarnaar zochten, was het dan niet waarschijnlijk, dat North zelf geloofde, dat zich daar waarde volle ertsen in den grond moesten bevinden, ondanks Blaine's mislukte pogingen om die te vinden North wilde de Blaines uitkoopen. Enkel Teddy Blaine stond tusschen hem en zijn plannen. Wanneer zij uit den weg was, zou hij mrs. Blaine kunnen dwingen te ver- koopen en hij had geprobeerd het meisje te vermoorden. Het duurde niet lang voor Dal tot de overtuiging kwam, dat hij toevallig iets belangrijks op het spoor was gekomen. Er was zeer zeker ergens sprake van een samenzwering en deze was gericht tegen de Blaines. En het was best mogelijk, dat het om iets veel belangrijkere ging, dan Teddy of haar moeder vermoedden. Totdat Teddy terugkwam kon hij niets doen. Zij zou naar zijn vag« verklaringen kunnen luisteren, of zij zou hem kunnen be velen de ranch terstond te verlaten. Zy kon den enkel afwachten en zien wat er van kwam. Vlak na zonsondergang zagen zy Petty en Huntsman op de kraal toeryden. Zij zagen, hoe de mannen heimeüjk blikken in de rich ting van hun tent wierpen, waarna ze zich met de verzorging van hun paarden bezig hielden. Regenboog slenterde naar de kraal. Er gaat niets boven het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen, grinnikte hy tegen Dal, terwyl hij wegslenterde. Deze laatste voelde niets voor een gesprek met de mannen, maar hy had Regenboog gewaar schuwd in het gezicht van de tent te bhjven eh hij ging zóó zitten, dat hij den ouden man voortdurend zou kunnen volgen. Hy hield daarbij voortdurend zyn geweer in de handen, onder voorwendsel, dat hy het mechanisme onderzocht. Er was niets van te zeggen, hoe de cow boys op Regenboog's avances zouden reagee- ren en Dal voelde er niets voor den ouden man voor zyn oogen te zien dooden. Er lag een dreigend fronsen op Petty's ge laat, toen Regenboog met een vrooiyk gryns- lachje naderby kwam. Huntsman's blauwe oogen puilden uit van verbazing over de ver metelheid van den ouden man. Wei heeren, die paarden van jullie zien er uit, alsof jullie een zwaren dag achter den rug hebt, merkte Regenboog op. Je zult wel heel wat koeien verplaatst hebben. Ja, we hebben heel ,wat afgereden, gaf Petty toe. Zoodra we gegeten hebben, kruip ik onder de wol. Jullie waart toevallifg zeker in de buurt van Porcupine Canon, wel? vroeg Regen boog. Neen. Waarom antwoordde Petty kort. Wel, om je de waarheid te zeggen, dacht ik, dat ik daar vanmorgen in de buurt van die oude hutten een paar kerels had gezien. Ik dacht, dat jullie dat misschien geweest waart. Neen, we zyn al sedert een week dien kant niet uit geweest, zei Petty kort. Dan moeten het anderen geweest zün, zei Regenboog. Hy keek beide mannen lang en onderzoekend aan. Jnhie schijnt in aardig moeilyk terrein gereden te hebben, mompelde hy. Ik zie> dat Merle een gat dwars door den bol van zyn nieuwen hoed heeft en ik heb dien vanmorgen nog al zoo bewonderd. Laat myn hoed met rust, ouwe. Bemoei jij je maar met je eigen zaken, zei de jonge Huntsman driftig. Zeker. Ik dacht er net over een nieu wen hoed voor je te koopen, antwoordde Regenboog rustig. De cowboys draaiden zich om den ouden man verder negeerend, begaven zy zich naar hun kwartier. Een paar minuten later kwam Teddy Blaine aanryden. Het meisje bereed dien dag een gespierden, krachtigen vos maar zoo wel het paard als de berijdster zagen er ver moeid uit, zoodat Dal begreep, dat zij dien dag ver gereden moest hebben. Dal zou het liefst naar haar toegesneld zyn om aan te bieden haar paard voor haar te verzorgen, maar hy wist, dat hij daar toch geen kans toe zou krygen. Regenboog stond reeds naast haar en het meisje stond hem toe het zware zadel voor haar af te nemen. Miss Ted, zei de oude man ernstig, laat U door niemand wysmaken, dat die baas van my niet "all right" is. Ik weet niet meer van hem dan hy omtrent zich zelf weet maar hy is eeriyk en oprecht Waarom zou ik iets anders denken? vroeg het meisje verrast. Ik weet het niet, antwoordde Regen boog een beetje verward. Maar ik dacht, dat de menschen wel eens praatjes konden verkoopen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2