25) VLIEGTUIG ER VANDOOR JVAAR TEXAS v HET DRIETAL GAAT VLIEGEN. DE BOERDERIJ IN TEXAS. DINSDAG 26 MAART 1940 ALS EEN BELG NAAR NEDERLAND WIL. St. Bureaucratius stapelt moeilijkheden op. VAN STOOMTRACTIE NAAR MOTORTRACTIE. i y 11 yj v. v INTERN ATIONAAL MARIA- CONGRES. Nederlandsche en Belgische Propaganda-Commissie. DR. IR. J. VAN LOON f kindje in teil zeepsop VERDRONKEN. Visschersschepen door oorlogsschip aangehouden. Naar Duitsclie haven opgebracht, doch weer vrijgelaten. DE VOEDSELSCHAARSCHTE IN MIDDEN-LOMBOK. Tusschen Nieuwersluis, I ith or.i en Amsterdam. INBREKERS IN DEN HELDER GEARRESTEERD. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. DUITSCHER WILDE DESERTEEREN. NAAR DE MISSIE. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK. Toestellen van de Lufthansa. Jongen onder zand bedolven. DRIE JAAR ACTIE „VOOR GOD", Een suggestieve brochure. WAT EEN STEMBUREAU CONSUMEERDE. Er is den laatsten tijd nog al eens wat te doen geweest over de vraag of het nu -niet mogelijk zou zijn het verkeer tusschen -.e- derland en België te vergemakkelijken. En in het bijzonder ging het er dan om, de be lemmering voor de Nederlanders weg te ne men, welke een nauw contact met onze Zui delijke buren in den weg staan. Intusschen blijkt het voor een Belg even min een hapje te wezen om bij ons Neder landers op bezoek te willen kon-en. Hij vindt daar dan een berg moeilijkheden, welke St. Bureaucratius voor hem heeft opgestapeld en die hem den reislust bijna zou doen ver gaan. Om dit te illustreeren, laten we hier het verhaal volgen van iemand uit Brugge, die met de Paaschdagen Nederland wilde bezoe ken: Op de eerste plaats moet men natuurlijk in het bezit zijn van een geldig paspoort, want indien men dit niet heeft, zijn er nog veel meer formaliteiten. Met dit paspoort moet men naar het stadhuis gaan, ten einde een bewijs van goed gedrag te verkrijgen Met dit bewijs van goed gedrag gaat men naar het politiecommissariaat, waar de gel digheid er van vastgesteld moet worden en waar dit bewijs met een stempel voorzien wordt. Vervolgens gaat men met deze docu menten terug naar het stadhuis, waar men drie formulieren heeft in te vullen en een gelijk aantal foto's voor te leggen. Twee van de formulieren laat men op het stadhuis als mede het certificaat van goed gedrag. Dan wendt men zich tot het provinciaal bestuur om een aanvraag in te dienen tot het beko men van een paspoort-verlenging, welke gra tis afgegeven wordt voor ten hoogste één maand; indien men geen geldig paspoort heeft, betaalt men 52 fr. Daarna moet men referenties geven en schriftelijk de noodza kelijkheid van de reis kunnen bewijzen. In dien dit alles aangenomen wordt, kan men na drie dagen zijn pas afhalen voorzien van een autorisatie om naar Nederland te gaan gedurende een periode van b.v. acht dagen, waarbij datum van aankomst en vertrek aan gegeven wordt, met de uitdrukkelijke mon delinge opmerking dat deze autorisatie slechts geiaig 's voor één enkele reis. Indien men daarna nogmaals naar Nederland gaan wil begint hetzelfde spelletje opnieuw «•y i i G 'Y. - r- - T v ■-..■/ L-siS*!/ r» •- 'N'5 In het door Duitschland bezette Poolsche gebied werden de Poolsche postzegels voorzien van een Duitschen opdruk en doen als zoodanig verder dienst. Onder deze zegels bevinden zich o.m. die, waarop Moscicki en Smigly Ryds staan afgebeeld. Dat het Internationaal Maria Congres niet beschouwd moet worden als een plaatselijke of diocesane, doch als een nationale en zelfs internationale gebeurtenis van groot belang, werd onlangs opnieuw en ten duidelijkste onderlijnd door de samenstelling van twee groote propaganda-commissies waarin res pectievelijk alle Nederlandsche en Belgische Bisdommen vertegenwoordigd zijn, alsmede de leiders der voornaamste Katholieke acties en organisaties. Het doel van deze commissie is een intense zoowel practische als ideeële propaganda voor het Maria-Congres 1940 te Maastricht. Voor Nederland is de samenstelling: voor zitter de Hoogeerw. heer mgr. F. N. J. Hen- drikx, vicaris-generaal den Bosch, de Zeer- eerw. heeren A. Janssen, directeur K.A., dr. P. C. de Brouwer, rector G. Huys, M. Jen- neskens, directeur Jeugdwerk, en pastoor L. J. Willenborg, respectievelijk voor het Aartsbisdom Utrecht en voor de bisdommen s Hertogenbosch, Breda, Roermond en Haar lem. Tot dit propaganda-comité traden verder toe: de Zeereerw. paters D. Cox, namens het Intronisatiewerk, J. Dito O.P., namens den K.R.O., N. Covers C.ss.R. namens de Ver- eenigingen van de H. Familie, Jac. Jacobs M.S.C. namens „Credo Pugno", J. Mulders S.J. namens de Maria-Congregaties, Anatho- lius O.F.M., Paschalis O.Cap. en P. Piels O.P. namens hun resp. Derde Orden. Voorts de Z.E. Pater drs. P. H. Eykel S.M.M. van de H. Landstichting te Nijmegen en prof. dr. A. Steger, lid der Eerste Kamer. Voor België is de samenstelling als volgt: Voorzitter de Hoogeerw. heer mgr. C. Cruijsbergs, algemeen proost van de K.A., als vertegenwoordiger voor het Aartsbisdom Mechelen. De bisdommen Brugge, Gent, Luik en Na men zijn vertegenwoordigd resp. door den Hoogeerw. heer kanunnik C. Dubois, Ch. Calenwaert vicaris-generaal, kanunnik B. Verjans, deken van Tongeren en prof. Mag- niette uit Dinant. In dit Belgische propaganda-comité heb ben verder plaats genomen de Z.E.H. M. van Hoek, pastoor van Walburgis te Antwerpen en de Zeereerw. paters Ares O.F.M., Vitus O.Cap., van Gestel O.P., benevens de proost der Kath. Pers-Centrale de Z.E. Pater Mor- lion O.P. en de algemeen bestuurder van de H. Hart-bonden, de Z.E. Paters Meeus S.J- De Z.E. Pater J. M. Hupperts S.M.M. die zijn propaganda-werkzaamheden zoowel over België als Nederland liet gaan, is toegetre den tot het Nederlandsche propaganda- comité. Beide Commissies zullen begin volgende maand een gezamenlijke vergadering houden in de Congres-stad Maastricht. In den ouderdom van 65 jaren is gisteren te 's Gravenhage overleden de heer dr. ir. J. A. A. M. van Loon. De thans overledene werd den len Juli 1874 te Steenbergen geboren. Hij studeerde aan de Polytechnische school te Delft en verwierf in 1894 het diploma van technoloog om in 1896 te Heidelberg te promoveeren tot doctor in de philosophia naturalis. De heer Van Loon was commissaris der Centrale Suikermaatschappij en van de Zuid-Nederlandsche spiritusfabriek en lid van den raad van toezicht der P.N.E.M. te 's Hertogenbosch. Voorts is hij lid geweest van de Prov. Staten van Noordbrabant en van de Eerste Kamer en burgemeester van Steenbergen, alsmede correspondent der Ned. Bank en commissaris der Nat. Bankver- eeniging- Te Dinther is het ongeveer twee jarig dochtertje van den heer C. van B. in een on bewaakt oogenblik in een teil met zeepsop gevallen. Hoewel spoedig geneeskundige hulp ter plaatse was, slaagde men er niet in de levensgeesten van de kleine weer op te wek ken. Uit IJmuiden vernemen wij, dat een in Scheveningen thuisbehoorende logger en een IJmuider stoomtrawler, terwijl zij op de Noordzee aan het visschen waren, door een Duitsch oorlogsschip zijn aangehouden. Beide schepen werden naar een Duitsche haven opgebracht, maar later weder vrijgegeven. Nader meldt men ons, dat de N.V. Scheeps- exploitatie-Mij. „De Marezaten" te IJmuiden Zaterdagmiddag bericht ontving, dat een harer trawlers, de „BruinvischIJm. 97, naar Duitschland was opgebracht, doch dat het schip waarop zich tien visschers bevin den, inmiddels reeds weer door de Duitschers was vrijgelaten en terstond naar de vise - gronden op de Noordzee was teruggekeer om zijn reis te beëindigen. Van zee uit heeft de schipper, de heer H. Vuil. de reederij te IJmuiden langs radio- telefonischen weg van het gebeurde op de hoogte gesteld. Tengevolge van hevige storing was dit gesprek echter zeer ondui delijk. De directie heeft er uit begrepen, dat de trawler tijdens het uitoefenen van de visscherij op de Noordzee door een Duitsch vaartuig is opgebracht. Omtrent de reden van het opbrengen, de haven waarheen en hoe lang het schip daar heeft gelegen, tast men in het duister. Aan boord is alles wel. AMPENAN, 23 Maart (Aneta) In verband met de voedselschaarschte, wel ke thans in midden-Lombok heerscht, zijn verscheidene Europeesche bestuursambtena ren derwaarts gedetacheerd ten einde een di rect toezicht te houden op de voedselvoorzie - ning en hulpverleening. De landbouw-voorlichtingsdienst verstrekt zaailingen voor driemaandelij ksche ge.vas sen aan de bevolking. Deze zaailingen wor den met vrachtauto's aangevoerd. De in midden-Lombok gevestigde genees heer oefent geregelde controle uit op den ge zondheidstoestand van de bevolking. Naar wij vernemen, wordt thans de laat ste hand gelegd aan de voorbereidende werkzaamheden tot invoering van motor- tractie op de lijn Nieuwersluis, Uithoorn, Amsterdam. De proeven, welke eenigen tijd geleden met motortractie op deze lijn wer den genomen, zijn bevredigend uitgevallen, zoodat thans besloten is, zoo spoedig moge lijk de stoomtractie op deze lijn te doen verdwijnen en te vervangen door motortrac tie. Zooals bekend, heeft de directie der Ne derlandsche Spoorwegen het materieel van de Gooische tramweg maatschappij overge nomen. Dit materieel is aan een grondige proef onderworpen geweest en heeft blijk baar aan de gestelde eischen voldaan. De wagens hebben inmiddels een flinke revisie ondergaan en zijn gereed gemaakt om dienst te kunnen doen op deze lijn. Ook op de verschillende stationsemplacementen, waar dit materiaal gebruikt zal worden, is men momenteel nog bezig eenige noodzakelijke voorzieningen te treffen. Hoewel de juiste datum nog niet is vastgesteld, kan toch me degedeeld worden, dat er groote kans be staat, dat nog voor de nieuwe dienstregeling zal worden overgegaan tot de motortractie. De dienstregeling op dit baanvak levert immers geen enkel bezwaar op tegen de wijziging van stoom- in motortractie. In Den Helder werd den laatsten tijd ver schillende malen ingebroken in grossierde- rijen, terwijl ook van een der booten van de „Esona", welke op Amsterdam varen, wan neer deze uit de hoofdstad waren terugge komen, meermalen goederen werden vermist Vrijdagavond had een rechercheur zich in de kajuit verborgen. Op een gegeven moment zag hij van den overkant der Binnenhaven een vlet komen, waarin twee personen zaten, die even later aan boord klommen. Toen de grootste van hen een luik opende, achtte de rechercheur zijn tijd gekomen en sprong te voorschijn. Eén der betrapten rende over een aantal schuiten, sprong op de Binnenhaven en terwijl de rechercheur hem dicht op de hielen zat en daarbij eenige schoten loste, trachtte de man via een steeg te ontkomen. Na een achtervolging waaraan verscnei- den burgers deelnamen, lukte het een van hen den vluchteling te grijpen en vast te houden totdat de politieman hem de boeien aan deed. Daar de rechercheur den ander had herkend, duurde het niet lang of men Kon ook op hem de hand leggen. Nog denzelfden avond deed men een n - zoeking in de woningen der inbrekers die en 18 jaar oud zijn. Het bleek dat zich da een groote hoeveelheid levensmiddelen ne- vond. De gearresteerden zouden meer dan zeven inbraken op hun geweten hebben. DRIE ZONDER VREES De oude zeeman briesde als een nijdige ter ier. „Deze heeren zijn mijn vrienden," blafte hij, en ik moet je verzoeken beleefd te zijn! Carrie, ik zal thee drinken aan boord van hun schip en kom dus niet mee eten!" Er viel een pijnlijke stilte in; daarop haalde de dame, die Carrie genoemd was, de schou ders op, en het groep trok af in de richting van het huis. Wild West staarde met oogen, die groot wa ren van verbazing, naar den ouden zeeman. „Kapitein Voight!" riep hij uit.^.Dan.is u de millionnair, die eigenaar is van Parel Eiland!" Dan moesten wij er maar van doorgaan!" riep Alan uit. Een Duitsch militair is te Kerkrade dood geschoten, toen hij zich naar Nederlandsch gebied wilde begeven. De man trachtte over de draadversperring te klimmen, welke in de Nieuwstraat het Duitsche van het Neder landsche grondgebied.scheidt, toen deze po ging werd opgemerkt door een der Duitsche grensbewakers. Deze loste een schot, dat den vluchteling dood ter aarde deed storten Op Paasch-Zaterdag vertrokken naar de Missie van Curagao de zeereerw. paters Jansen en C. Gallé van de orde der Domi nicanen. Beide paters vertrekken voor de derde maal naar hun missiegebied en zullen zich te Lissabon inschepen op het s.s. „btuy- vesant" der K.N.S.M. In de week van 18 tot en met 23 Maart werden in Nederland 26 faillissementen uit gesproken. „Een mooie pret, millionnair te zijn!" grom de kapt. Voight. „De ontmoeting met jelui, jongens, is het eerste echte pretje dat ik in een jaar tijds gehad heb!" Hij zat op het dek van de Avontuur sterke thee te drinken, en bus-zalm met scheepsbe schuit te eten. Zijn mooie witte broek was bevlekt en gekreukt, en hij had zijn jas uit getrokken, zoodat twee sterke bruine armen zichtbaar waren, rijk getatoeëerd met ankers en blauwe meerminnen. „Ik ben zeeman", vervolgde hij. „Ik ben zeeman geweest en sinds mijn jongensjaren, en tot voor vijf jaren was ik arm. Toen begon ik met de parelvisscherij, en ik trof het bui tengewoon In enkele weken tijds maakte ik een fortuin, en ik dacht reusachtig gelukkig geweest te zijn!" Gelukkig 1 Nou, dat zou ik meenen, mijn heer", zeide Alan. „U kunt zich nu toch alles veroorloven wat u wilt „Zoo, kan ik dat?" flapte de millionnair eruit. „Heb je gehoord, hoe mijn dochter Carrie tot mij sprak? Dat is zoo de manier sinds wij rijk geworden zijn. Ik mag mij niet inlaten met gewone zeelieden. Als ik reizen wil, dan moet ik met een van die vlieg machines gaan inplaats van met een boot ik kan jelui dèt zeggen, jongens, dat het een vreeselijk ding is, rijk te zijn „Maar u zoudt toch een vacantie kunnen nemen merkte Wild op. „Waarom koopt u geen boot en zeilt uit, zooals wij doen Bij dit voorstel begonnen de oogen van den ouden zeeman te schitteren. „Dat zou reu7° zijnmompelde hij. „Een klein schip, zr 's dit, waar ik mijn eigen kostje zou het. i te koken, en zou moeten werken als een matroos om den boel netjes te houden Ik zou wegvaren naar de eilan den waar niemand weet dat ik een million nair ben, en ik zou weer het oude vrije leven leiden, waarvan ik houd." Eensklaps scheen hij een kloek besluit te neJnik zal het doen óók riep hij uit zich een klap op de knie gevend. „Verkoopt mij die boot'van jelui en vanavond vaar ik weg zonder er iemand iets van te ver*®U®" h Het Onvervaarde Drietal was zóó onthutst over dit voorstel, dat niemand wist, wat te zeggen. De oude zeeman keek van den een naar den ander; toen kreunde hij teleur gesteld. „Het zal niet gaan!" zuchtte hij. „Jelui zoudt achtergelaten worden op Parel Eiland en dan zouden zij begrijpen wat gebeurd was Een heele vloot van jachten zou achter mij drukt worden van den millionnair die in een oude boot voerheelemaal alleen. Zij zouden zeggen, dat ik gek ben, en vreeselijke herrie van alles maken. Neen, jongens, het gaat niet „Als er een of andere manier was om hen van het spoor af te brengen", zeide Alan langzaam, alsof hij hardop dacht. „Als zij nu eens dachten dat u vertrokken was in een van uw vliegmachines, en dat wij weer in zee gestoken waren met de Avontuur „Precies, Dat is het!" riep kapt. Voight uit. „Laat ons ruilen mijn nieuwe vlieg machine voor jelui bootZij zouden in het geheel niet behoeven te weten, wie in de eene, en wie in de andere gegaan is. Jelui doet het toch, jongens Jelui zult een armen rijken ouden zeeman toch niet teleurstel- ien De vrienden konden het niet over hun hart krijgen eenig bezwaar aan te voeren, of schoon Alan het plan dwazer toescheen, hoe meer hij erover nadacht. In de sloep roeiden zij met z'n allen naar den wal terug. Kapt. Voight nam hen mee naar het vliegveld, achter zijn marmeren pa leis, en ontsloot de groote loods. „Daar is zij", zeide hij, wijzend naar de vliegmachine, die erin stond. „Zij heet even eens de Avontuur, zoodat het wel lijkt, alsof het lot gewild heeft dat dit alles gebeuren zou. Bevalt zij jelui, jongens „Of zij ons bevaltriep Alan uit, terwijl hij tuurde naar den ranken, van dubbelen motor voorzienen ééndekker. „Maar zij is een vliegende droom, mijnheer Het was een heerlijke machine; zij had stroomlijnen als een zeemeeuw, en de ca bine was toegerust met alles, dat voor lange afstandvluchten vereischt werd. Met zulk een vliegmachine lag de heele wereld binnen het bereik der gelukkige bemanning „Maar het is niet eerlijkprotesteerde Wild West. „Zij is duizenden dollars waard, mijnheer, en de oude boot „Dan zullen wij zeggen ,dat wij elkaar de dingen leenen zei kapt. Voight snel. „Ik leen jelui de vliegmachipe, en jelui leent mij de boot. Dat is toch eerlijk, of niet „Wij doen hetzeide Alan Fane. Kapt. Voight greep zijn hand en drukte deze, en er stonden tranen van vreugde in zijn oogen. Daarna verliet hij de loods zonder een woord te spreken. Weldra kwam hij terug met een lederen tasch Hier zijn kaarten, en.... en andere din gen die jelui van nut zullen zijn, jongens, zeide hij. „Ik heb mijn dochters een briefje aangestuurd worden, en de geschiedenis zou zeide nij. zeggen, dat ik alleen in de kranten komen. Er zouden foto's afge- geschreven oil >iaar te zeggen, op een korte vacantie uitga, en dat ik nie mand in de Avontuur wil meehebben. Zij denken natuurlijk, dat ik de vliegmachine bedoel, en zullen zich niet druk maken als zij deze hooren opstijgen. Kom nu mee terug naar de boot, en help mij van wal gaan Zij hielpen hem het anker inhalen en de zeilen zetten. Er stond een aardige bries. Kapt. Voight zette hen af op de marmeren kade, en stuurde toen de Avontuur naar open zee. Het Onvervaarde Driespan stond te kijken ternauwernood wetend wat het v,an dit alles denken moest. De glans van de zeilen van het kleine schip loste zich op in de scheme ring. De groote deuren der loods gleden ge- ruischloos over de gesmeerde rails, en Alan steeg in de cabine van de Avontuur. Hij ging zitten voor het controlebord, en knipte de twee motorschakels aan. Vervolgens drukte hij op de electrische starters, en de schroeven vlogen rond. Plotseling werden de motoren van uitbun dig leven bezield, en de draaiende schroeven waren in het electrische licht als glanzende glazen schijven. De machine sidderde, en reed toen ge dwee het gras op. „Sluit de deuren der loods, on ga aan boord", beval Wild West, en Bendigo, die een beetje verbouwereerd was, perste zijn geweldig lichaam door de smalle opening der cabine. Wild volgde hem, en Alan reed de ma chine naar den overkant van het vliegveld, en richtte haar vervolgens naar den wind. Eensklaps slaakte Bendigo een kreet, ter wijl hij naar het groote huis wees. Lichten werden aangeknipt, en zij konden menschen door de openstaande glazen deuren zien snellen, alsof zij in paniek verkeerden. „Zij hebben de motoren gehoord, en mis schien hebben zij kapt. Voights brie je ge vonden" schreeuwde Wild West. „Ik vrees dat de oude heer vergeten heeft ons te ver tellen dat hij in het geheel geen vliegmachine besturen kan". „Dan moesten wij maar ervan doorgaan!' riep Alan uit, en hij haalde de hefboomen over. De motoren gaven hierop hun brullend antwoord. De slanke eendekker vloog o ven het gras, al sneller en sneller, en steeg toen steil de donkere lucht in. „Papperlepap!" schreeuwde Bendigo, nog nooit in een vliegmachine geweest was „Alan, de eiland krankzinnig geworden ben nen, en op zijn kant staan! .Waarheen zullen wij gaan, jongens?" rieD Alan, een blik op het compas werpend. Het feit, dat sedert enkele dagen de Duit sche Lufthansa wederom vliegt tusschen Am sterdam en Berlijn, blijkt nog niet algemeen bekend te zijn. Vandaar dat de verschijning van een Duitsch verkeerstoestel boven Nederlandsch grondgebied reeds enkele malen aanleiding heeft gegeven tot geruchten als zou een Duitsch militair vliegtuig boven ons land hebben gevlogen. De bevol king in den omtrek van den „corridor", welke voor het verkeersvliegtuig is aangewezen zal wel spoedig gewend zijn aan de geregelde verschijning van deze toestellen. Nadruk ui#? -'Ji'sjroav-r-jr*" verboden) Wild West nam de lederen kaartentasch ter hand, welke kapt. Voight hun gegeven had. Ik heb al een tijdlang verlangd ergens heen te gaan, waarheen de oude Avontuur ons niet voeren kon", zeide hij. „Maar nu kunnen wij gaan, als jelui wilt". „Waarheen wil je, Wild?" vroeg Alan, en Bendigo boog zich belangstellend voorover. Texas!" zeide Wild. „Daar is een boer derij, waar ik woonde toen ik nog cowboy was. Jongens, op die oude boerderij zullen wij begroet worden op een manier, die jelui vast verrassen zal!" Hoera voor het Wilde Westenlachte Alan. „Maak de route op, Wild, en morgen vóór zonsondergang, zullen wij er zijn! En zoo snelde heel dien nacht de vlugge slanke eendekker in westelijke richting bo ven den Oceaan, naar die wijde vee-vlakten, welke het hart aantrekken van eiken waren avonturier, het land van den woest-rijden- den cowboy Dokter kon slechts den dood constateeren. Men meldt ons uit Amsterdam: Zaterdagmorgen is op het opgespoten land tegenover de mr. Treublaan (nabij het Am- stelstation) een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een 10-jarigen jongen. Een viertal kinderen was ter plaatse in het zand aan het spelen en had daarbij een diepen kuil gegraven. Alle vier twee jon gens en twee meisjes waren in de buurt woonachtig en een der jongens ging na een, uurtje gespeeld te hebben, naar huis, terwijl de drie andere bleven. De kuil werd steeds grooter en dieper en op een gegeven moment gleed het zand omlaag en stortte de kuil in» daarbij de kinderen onder het zand bedel vend Een hunner, het zes-jarige meisje de Jonge kon zich reeds direct bevrijden en waarschuwde onmiddellijk eenige burgers in de nabijheid, die zich daarop direct naar de plaats van het ongeluk spoedden en met hun handen pogingen aanwendden om de twee kinderen, die onder het zand lagen, uit te graven. Kort daarop kwam ook een agent, die, hoorende wat er gebeurd was, uit een bouwkeet in de nabijheid eenige schoppen haalde, met behulp waarvan het reddings werk effectiever kan worden voortgezet. Reeds vrij spoedig was het tweede meisjei uit haar benarde positie verlost, doch de jon gen, de 10-jarige Jopie de Jong, een broer tje van het hierboven genoemde meisje, werd eerst na langeren tijd gevonden en bleek bewusteloos te zijn. De geneeskundige dienst was inmiddels telefonisch gewaarschuwd en in de ambu lance-auto werd in afwachting van de komst van een geneesheer van den G. G. en G. D. künstmatige ademhaling toegepast Hoewel men hiermede geruimen tijd doende is ge bleven, gelukte het niet, de levensgeesten bij den knaap weer op te wekken. De dokter kon dan ook slechts den dood constateeren* De beide geredde kinderen werden door de zorgen van de politie naar huis gebracht en de ouders van den verongelukten jongen van het droeve nieuws op d-e hoogte gesteld. De publieke belangstelling ter plaatse van het ongeluk was reeds spoedig zoo groot, dat de politie tot afzetting van het terrein moest overgaan. Uren achtereen hadden de twee motoren van de Avontuur den slanken, zilver-ge schilderden eendekker, zonder onderbreking hun zoemend lied gezongen. Zij had gevlogen over een half werelddeel over barre bergketenen, over uitgestrekte eenzame vlakten en machtige rivieren, en boven de twinkelende lichten van kleine steden. Nu brak de dag aan, en de drie vliegen de makkers keken scherp voor zich uit. Plotseling liet Wild West een vreugde kreet hooren. ,Het is de Dakbergketen!" riep hij uit, met den vinger wijzende. „Zien jelui die scher pe bergpiek Dat is de ooftop (de „Top van het Dak" aldus genoemd wegens den vorm, en omdat de berg boven alle an ere toppen uitstak). Wij zijn er, ionge"s' Hij legde de kaart ter zijde, volgens welke hij gestuurd had, en strekte Z1J ge" worden ledematen uit. A an .ie heel den nacht als piloot werkzaam geweest was, zuchtte van opluchting en grinnikte. Bendigo, de groote, simpele neger, keek nog alsof hij er niet veel van geloofde. Na vigatie op kaart en compas was een mysterie voor Bendigo. Het scheen toovenarij te zijn dat iemand zijn weg door de duisternis zou vinden wanneer h(j met ontzettende snel heid vloog hoog boven de onzichtbare aarde. „Jij wel zeker bennen, Wild?" mompelde hij, turend naar de woeste bergen, die op rezen boven den ochtendmist onder hen. „Hoe jij weten dat het niet de maan is waarop wij nu komen?" Dp maan7" riep Alan uit, „Wat ben je nu aan t brabbelen, Ben?" Toen ik vannacht in slaap te vallen be gon, wij rechtaf gingen gegaan op ouwe vriend de maan", zeide Bendigo. „Nu het mij voorkomen wij er aangeland bennen!" „Alsof ik de oude Dakboerderij niet ken nen zou als ik haar zag!" riep Wild uit. „Jarenlang heb ik gewerkt en gereden in de schaduw van den Dakberg, toen ik een cowboy was. Achter die heuvels is de Dak boerderij, en daar is het dat wij ontbijten zullen, jóngens!" (Wordt vervolgd) Door het katholiek comité van actie „Voor God" is een suggestieve, rijk geïllustreerde brochure, getiteld „Drie jaren actie „Voor God"" uitgegeven, waarin de balans wordt gepubliceerd van dire jaar krachtig en geest driftig streven, om voor alle Nederlanders het Godsgeloof te maken tot de grootste, alles beheerschende werkelijkheid van het dagelijksch leven in al zijn uitingen Een ontzaglijk materiaal is bijeengebracht, dat in den strijd tegen hen, die zich tegen God en Godsgeloof keeren, is dienstbaar ge maakt. Samenwerking met „Petrus Canisius" de kloosterorden en saeculiere priesters had tot gelukkig gevolg, dat aan het belangrijk werk van de conferenties voor niet-katho- lieken groote uitbreiding gegeven kon wor den. Twintig millioen vliegende bladen werden verspreid, op vierhonderd stations en op honderden plaatsen langs openbare wegen hing gedurende de zomermaanden een plaat, die tot waardige ^me^enng aanspoorde. Meer dan zeV® zend manifesten opwekkend tot meer fier heid bij de viering van den zomer werden door de jeugd verspreid. Tienduizend met- katholieke intellectueelen ontvingen gratis een volledige geloofsleer. Lichtteksten, als „God is Liefde" werden geplaatst op zeer drukke punten in de groote steden evenals lichtkruisen op verschillende kerken. Vlie gende winkels ter verspreiding van goede lectuur verrichtten prachtig apostolaatwerk. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het opsommen der acties, door het comité onder nomen, maar deze enkele grepen uit de brochure ze is verkrijgbaar bij het katho liek comité van actie „Voor God", postbus 2, Heemstede moge voor iederen katholiek van-de-daad reeds een aansporing zijn, om zich te scharen in de rijen van het katholie ke leger, dat optrekt voor de eer van God en het heil der onsterfelijke zielen. In den gemeenteraad van een onzer ste den kwam dezer dagen een voorstel van B. en W. aan de orde om aan de leden van stembureaux voortaan geen vrije consumptie meer te verstrekken op gemeenteitosten, doch een bedrag van 15.— per stembureau als presentiegeld uit te kee-en. Verschillende raadsleden hadden hiertegen bezwaar. In antwoord op een opmerking van een der leden, die voor 7 menschen, die wer ken van 's morgens half 8 tot 's avonds half acht, een belooning van 15 in totaal veel te gering vond, zette de burgemeester uiteen, dat een stembureau niet uit 7, doch uit 3 leden bestaat. Zooals de regeling thans is, kan men beleven, gelijk in 1939, dat de kosten per stembureau varieeren tusschen 10 en 54. Er was in 1939 een stembureau dat heeft gebruikt 52 koppen koffie, 24 gla zen sherry, 38 flesschen bier, 42 broodjes, enz., enz. Dat zijn toch uitwassen, die voor komen moeten worden in de toekomst, meende de burgemeester. Het voorstel van B. en W. werd daarop door den raad aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4