Mill Hill in Nederland Congregatie van Wereldgees telijken bestaat een halve eeuw WOENSDAG 27 MAART 1940 SCHILDERIJEN VAN JAN WIEGERS. In de kunstzaal Unger te Rotterdam. ONGEVALLEN. BURGERLIJKE STAND. SPOEDIG IN DE VAL. OM DEN ZILVEREN MAASSTAD- CALAND-BEKER. STALUSE PERA. RACINE'S „PHAEDRA". R. H. C. DE KNIJZER. HILLEGERSBERG. heistelling omgevallen. li -» VLAARDINGEN. CONTROLE PERSONENVERVOER. ZEILBOOT OMGESLAGEN. HOEK VAN HOLLAND. OUDE TONGE. HAAR OPKOMST EN HAAR BLOEI. TT N Mei van dit jaar zal het feit her- 11 dacht worden, dat 50 jaren gele den Mill Hill zich vestigde in Neder land, het. gelijknamige tijdschrift, de Missie-annalen „MUI Hill", voor het eerst werd uitgegeven en het St. Joseph Missiehuis te Roosendaal (N.B.) werd gesticht. De Sint Joseph-congregatie voor Vreemde Missiën te Mill Hill hij Lon den, welke schouder aan schouder met vele andere energieke Missie-congrega ties en missioneerende Orden en Con gregaties onder de zwarte, gele en brui ne broeders strijdt voor de uitbreiding en bevestiging van het Godsrijk op aar de, is een congregatie van wereldheeren, welke zich toelegt op de bekeering van heidenvolkeren buiten Europa. Vi Het is altijd merkwaardig de reflexen te volgen in het werk van den kunstenaar, die zich uit de teedere sfeer van het Hollaridsche landschap naar de laaiende, hartstochtelijke heftigheid van het Zuiden verplaatst. Dit nu kan men met veel vrucht doen bij de be schouwing van het werk van den Growing - schen schilder Jan Wiegers, thans eerder Am sterdammer dan Noorderling, maar voor alles een persoonlijkheid, die nauwgezet reageert op de indrukken, welke door hem worden op gedaan. Er hangen in de kunstzaal Unger te Rotter dam schilderijen, een statisch Groningsrh landschap voorstellend, tegen denzelfden wand als een doek, in welks kader de dyna miek van een brok Cote-d'-Azur is gevat. Deze omschrijvingen staan inmiddels voor iets, dat het eerste opvalt, maar bij een nader bekijken toch meer blijkt, dan het lijkt. Im mers, landschappen als dat van Finsterwolde en Westpolder wekken een eersten indru/c van diepe verstilling maar daarin verschuilt zich toch de ingehouden levenskracht van den Noordschen bodem, terwijl in het dy namische van een licht en kleur als het ware om zich heen slingerende aarde onder de Zui derzon de rust verborgen ligt en in zekeren zin de levensmoeheid van een gebied, waarin niet alleen de menschen, maar ook de bodem feller leeft en zich daardoor ook sneller uit leeft. Wanneer we de twee genoemde landschap pen met het gezicht op Kaap Ferrat van Eze uit vergelijken, constateeren we een voortref felijke weergave van de zooeven aangeduide karakteristieken. Het valt inmiddels niet te verwonderen, dat de directheid in het as pect van het Zuidelijke landschap een schil der als Jan Wiegers onmiddellijk pakte en in beslag nam. Zijn taak werd hierdoor eenigszins vergemakkelijkt. Hij wist zich er echter voor te behoeden, haar al te gemakke lijk op te vatten. Het blijft intusschen een open vraag, of hij als kunstenaar tegenover zijn objecten een actieve of een passieve rol speelde. Te oor- deelen naar de Zuidelijke landschappen, wel ke hij ter expositie uitkoos, zouden we hem de laatste willen toebedeelen. Het lijkt ons toe, dat de kracht van het Zuiden hem in haar greep heeft en hij er nog toe zal moeten komen, zich er aan te ontworstelen, om dan volkomen vrij en met een volledige beheer- sching van het gegeven zich aan het schil deren te zetten. Hij heeft tot dusver nog te veel gereproduceerd, inplaats van te schep pen of te herscheppen. Dit neemt inmiddels niet weg, dat in hetgeen hij bereikte, vele goede kwaliteiten op te merken vallen, ten spijt van menige aarzeling en een dixwijls moeizaam vechten om de juiste expressie. Zijn landschappen zijn o.i. sterker dan zijn. portretten en zijn stillevens. Nu is het por tret altijd een zware opgave, vooral als het op bestelling dient te worden geleverd. Er zijn enkele, vrij geschilderde portretten,, zoo als b.v. dat van de vrouw van Matthieu Wiegman, dat heel beschaafd van kleur is zulks in tegenstelling met dat van dea heer Han de Windt of dat van Alexander de Haas In de twee laatste bespeurt men echter een krachtig pogen tot psychologische verdiening, waaronder ook het als nummer 30 aangege ven naakt te rangschikken valt. Wat hij ook bij een opdracht kan presteeren, laat Jan Wie gers zien met een portret van mevrouw Edi Gertschanowitz. Men is niet altijd in staat, de bedoeling van een kunstenaar in een bepaald stuk werk met zekerheid vast te stellen. Wilde Jan Wie gers met het portret van de cabaretière of variété-artieste Jopie Koopman iets weer geven van de sfeer, waarin zulk een figuur leeft? Het is, alsof ze op weg is naar een maskerade, terwijl het gelaat veel weg heeft van een popperig masker. Het pièce de resistance van de tentoonstel ling is een groote beeltenis van een danseres. Alhoewel dit doek sterk persoonlijk gezien is, bevredigt het toch niet ten volle en wel door een zekere onevenwichtigheid in de com positie en tevens door een, we zouden haast zeggen, te schools vasthouden aan het ori gineel, dit dan nog van den buitenkant be zien. Deze figuur is allerminst mooi en even min een incarnatie van de zoo etherische danskunst. Men krijgt hier den indruk, met een willekeurige vrouw te doen te hebben, voor wie het costuum der balletteuse een cos- tuum is als vele andere. Ligt dit aan den kunstenaar of aan het model? We gelooven aan beide en ten aanzien van den Kunste naar vragen we ons af waarom hij een der gelijk werk onder een dusdanig definitieve benaming presenteert. Hoeveel menschelijker en zuiverder is bij de „Danseres" vergeleken het heel goed ge dane „Emigrante". Daarin toont Jan Wiegers wat hij ook in een portret met kleur kan be werkstelligen. A. A. De 26-jarige werkster C. W. de Jong, wonende in de Touwslagerstraat, heeft gis teren op den Stationsweg bij het schoon maken van een luifel een gedeelte daarvan op het hoofd gekregen. Met een hersenschud ding is de vrouw vervoerd naar het zieken huis aan den Coojsingel. Bij het plaatsen van een schoorbalk in de Crooswijkschestraat, -heeft de 39-jarige metselaar B. Huizer, wonende in de Heinlant- straat 128, een vallend stuk hout in de rech terzijde gekregen. Met inwendige kneuzingen is de man per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. DE ZOMER-VACANTIE OP OPENBARE SCHOLEN. DE Van 22 Juli t.m. 24 Augustus. De zomervacantie is voor de openbare scholen voor. gewoon lager- en voor voorbe reidend onderwijs in dit jaar vastgesteld van 22 Juli tot en met 24 Augustus. De nieuwe leerlingen worden op deze scholen verwacht op 26 Augustus. SLUITING SULTR CAFÉ'S. Door den burgemeester is het sluitingsuur voor inrichtingen tot het verbruiken van eet- of drinkwaren in den nacht van Zater dag 30 op Zondag 31 Maart 1940 vastgesteld op 3 uur ter gelegenheid van den op Zondag 31 Maart 1940 te spelen inter land-wedstrijd N ederlandLuxemburg. Aangiften van 23 Ma»ut 1940 In verband met een kleine overtreding werd gisteren op Charlois door de politie een jongeman aangehouden. Ai spoedig bleek, dat men te doen had met iemand die stond gesignaleerd als de pleger van den diefstal jl. Zaterdag bij de Heineken's Bierbrouwerij. De jongeman is overgebracht naar het politie-bureau aan de Meermansstraat. Hij is de 19-jarige fabrieksarbeider E. van D. Gisteravond zijn de eerste partijen gespeeld van den massakamp tusschen de biljartvereeni- gingen „De Maasstad" en „Caland" om den zil veren Maasstad-Calandbeker. Het resultaat was dat De Maasstad 1984, Caland 1812 punten be haalde. Na gedurende een paar jaar in het buiten land te zijn opgetreden, zal Staluse Pera Donderdag a.s. weer een dansavond geven in Rotterdams Tivoli-schouwburg. Zij wordt be geleid door den pianist Albert Hansen. Het Nederlandsche Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, zal Zaterdag 30 Maart a.s. in den Grooten Schouwburg te Rotter dam een opvoering geven van Racine's mees terwerk „Phaedra". Charlotte Kohier vervult de titelrol. De R. H. C. de Knijzer hield 2en Paaschdag een onderling puntenconcours in Alblasser- dam De uitslag luidt als volgt: 1 M. A. Broek mans, 2 G. Schellen, 3 M. J. Molders, 4 M. Schellen, 5 J. G. Buising, 6 J. Buising Jr., 7 T. Buising. Het concours stond onder leiding van den heer L. P. Buising. BEVALLEN: G. van Nieuvlaod gob. Ottenhof d. C. Hulspas geb. Nikken S. B. Kersten geb. van der Hart z. C. W aarts geb. Voogdt d. V. Lagendijk geb. Bal:kei z. - S. van der Ree geb. Roijeis d. J. Gaertmar geb. Zim merman z. J. van W aas dij .t geb. Frank z. J. van Baarle geb. van Eijme.rn z. -- T. Riool geb. Lindsen d. H. Roos geb. Leenheer d. M. Arnold geb." van den Dun gen d. M. Hou wen geb. Bolhuis z. W. Kruisifikx geb. Bdnte d. M. Siermans geb. Brechmann u K. Vonk geb. van der Poel d. W. Dierjjck geb. Ponsen d. J. Troost geb. Huizer z. A Visser geb. Sips z H. van Ast geb. \laas z. E. Nee- leman geb. Schelle d. M. Stuij geb. van de Vorst d. M. Ickowicz geb. de Bruijne z. J. van Haaren geb. Klewits d. L. van den Berg geb. Noorlander d. S. van der Atede geb. Noordzij d. J. van Noort geb. -an Sehie d. E. Loos geb. Heijkoop d. - L. Wijr.belt geb. Grill d. I.' den Hoedt geb Boennarink z. M. Martens geb. van Haaren :i. O. den Bra sem geb. van Loon d. G. Boite geb. de Jager z. J. Vriens geb. de Vos d. M Groeneweg geb. Kerkhof d. A. de Waard geb. Sramek d. J. Gerringa geb. Drost d. P. Dogterom geb. Valk z. P. Faassen geb. aen Ouden d. S. Moritz geb. Boet d. J. van der Vlies geb. Fondse d. A. Smit geb. Blanken o C. van der Werf geb. Versluis d. D. Aar» geb. Meu- wis z. M. Nome geb. Plak 2 zus. M. Joos- ten geb. Paauwe d. W. RoJderho" geb. van Drongelen z. OVERLEDEN: A. Kok, vrouw van R, v. Welij □a j. J Siewert, man van J. v. Smaalen 55 j. w. Peet, wedr. van A. v. Spongen 70 j p. v. Waas, zoon ld. J. Ubas. man van S. v. Vlijmen 39 j. J. Bouwen3, man ven J. Bou- wens 43 j. M. Romer, vrouw van J. Beugel 68 j. W. Verschoor, wedr. van A. v. Vliet 72 j. G. Bras, man van C. v. a. Tas 12 j. - E. Tunnel, ongeh. vrouw 22 j. J. v. d. Meer, man van G. Riep 58 j. K. Moody, dochter 10 d H. Vink, ongeh. vrouw 32 j. K. v. Gulden, man van J. Hommel 80 j. c,. Scheffers wedr. wedr. van E. de Jager 90 j. W Everwijn, wede. van J. Reichardt 72 1. M Merrelaar, man van C. Klaassen 63 j. A. v. d. Ham, ongeh. man 24 j. A. Koppenol, wedr. van A. de Ko ning 65 j. Aangiften van 26 Maart 1940. BEVALLEN: N. van Schoonneveldt geb. Blok i. J. F. van den Eijnden geb. Hoeboer z M. A. Roelants geb. Chabot u. H. Ziip geb. de Groot z. E. Mulders geb. Mühlenbruch d B. Penning geb. Berk z -E. Broeren geb. Hoger- vorst z. K. Dekker geb. Aalwerper z. E. C. A. van Amen geb. Bernard o. -- B. Sa.ooes geb. de Boer d. M. J. van Buuren geb van Noort- wijk d.J. A. van der Waal geb. Heijkoop z. W. Rook geb. Hoogendijk z. - A. M. van der Veeke geb .Willemse d. N. M"lis geb. van der Have z. C. P. Smol geb. Basters d. - A E. Eijkenboom geb. van Geel z. M. Lobrjjnen geb. Stijnen d. G. van Sasse van IJsselt geb. Abcouver d. H. Netten get. Krijaen d. A. H. M. W. Mouthaan geb. van yperen d. B. Louwese geb. Muchenberger d. M. A. van der Leur geb. de Man z. A. W. C. O'lemans geb. Wiegmans d. B. Leeflang geb. van dor Spek z. A. Zuurhaar geb. Kramer z. M. Schuijf geb. Zoestbergen d. A. M. Veddor geb, van 't Hof d. H. H. Wüst geb .vla'legrcm z K. van Rooijen geb. Boelhouder z. G. Stinissen geb. Boonstra d. M. Rietveldt geb. Eolman z. A. Korstanje geb. Tuk d. -- E. A. Dorland geb. Nederhand z. M C. P. Kooiker gob. Graner z C. de Visser geb. Stolk z. - N M. E. Tim merman geb. Ophorst z. J. C. va' dor Weer den geb. Rond d. F. X. Mostert g:b. Legerstee z. A. Huisman geb. van der Ouuk z. J. B. J. van Hasselt geb. Hameter z. J. A. van den Bergeeb. Keizer d. M. A. J. H. van Nijenhotf geb. Scholten z. J. van der Sman gob. Speksnij der z C. M. Boschman geb. Suijkerbuijk z. M Minkema geb. Giwitz d. M. H. Trouwborst geb. de Lege z. G. Teileman geb. Lems z. J. Florijn geb. Koojjman d. A. Ba-en geb. den Braber z. J. T. M. van Asperen g°b. Lokker- bol d. E. Heemskerk geb. VrKnds d. N. T. Friederich geb. van Roon z. A. M. Brom geb. van de Meeberg d. T. H. Bosch geb. van Gog d. J. C. Verpoelgen geb. van 't Woud z. M. J. Verboort geb. Grüdelbach z. S. Burger geb. van de Donk z. B. Greijdanus geb. Tilstra z. N. van der Ham geb. Jansma a. I. O. Teuteberg geb. Bauer d. K. Stolk geb. de Groot d. A. Molenberg geb. van der Munnk z. P. van der Knaap geb. van Straten z. C. J. Quaars geb. de Kruijter d. J. Schamper gob. N'.pius 2 3 J C Lenscihk geb. Broere d. R. van Dijk geb Mannak z. - A. E. Ro nets geb. van Zun- derd z. - H. A. Bergwerf geb Kr-gsmsn z. A. A. M. Appel geb. Tangeld»r z M. Struijk geb. de Kam d. M. Moe rel - van Vreswijk d. - O. Bool geb. van de- Linde z. H. M. Koppelaar geb. Zoetmulder d. OVERLEDEN: A. J. de Haas m. van C. W. Cchrisitaanse 29 j. -o. Tempel d. 2 m. G. P. P. V Delft z. 7 j. - C. J. v. d. Wiel m. van W. Jacquet 64 j. M. A. Bekedam m. van G Koop 83 j B. Kramer vr. van J. Baak 45 j. L. Pik m. van M. Hoftijzer 49 j. 1. Bras wedr. v. W. v. Oei 76 j. D. Euser wede. v. J. Groen 77'j. J. C. Vermaat ongeh. vr. j. J. Kok m. v. S. E. Nederveen Pieterse 58 j. P. A. v. Els- wijk wedr. van J. Schuijer 82 j. W. G. de Koning m. van A. E. v. d. Melde 51 j. J. de Smoker m. van H. de Heus 72 j. L. Baris wede. van J. Boele 75 j. B. den Bak m. var. D. Zaal berg 49 j. L. H. v. d. Kraan m. van M.Leeuwen- burg 71 j. I. V. Dijn m. van A. J v. ESjk 60 j. C Mosmans ngeh. vr. 73 j. -- J. Been m. van A. M. v. d. Waarde 51 j. P. .7. Scholten ongeh. m'. is j. J. A. Ebeli m. van ft. v. Veen 64 j. A. Mes m. van B. vVeeda 79 i. J.J.v. Driel m. van J. v. Oenen 84 j. H. Roozeboom ongeh. m', 60 j. A. Perin m. van O. J. C. Kind 76 j A. W. Boer vr. van G. Lekkerkoiker 78 j. E. m'. Vroomans vr. van P. J. F'. H. v. Wijngaarden 5° jaar. Voorts als levenloos aangegevenT. Moerer geb. v. d. Mooren z. In de Zonnebloemstraat is een heistelling opgesteld van den heer B. Klein te Rotter dam. Een der tuien is geheel over den Klei weg gespannen en voorzien van het voorge schreven veiligheidsteeken. Gistermorgen naderde vanuit Overschie, rijdende in de richting Hillegersberg een veewagen met koeien, bestuurd door J. van O. te Berkel. Deze reed tegen de tui aan, waardoor deze afknapte met het gevolg, dat de hijstelling omviel en op de huizen terecht kwam. Deze werden ernstig beschadigd. Ook de vracht auto liep belangrijke schade op, terwijl het zoogenaamde derde been van de hijstelling is gebroken. De politie heeft de zaak in on derzoek. Hoe een Duitsch teekenaar zich een voorstelling maakte van de noodlanding, welke een Duitsch verkenningstoestel onlangs na een lucht strijd met Fransche jachttoestellen, in de Maginotlinie moest maken. J an de 4 inzittenden van het Duitsche vliegtuig kwamen er twee om het leven. Door de Hillegersbergsche politie is gis teren controle uitgeoefend op het personen vervoer door autobussen, met het gevolg, dat de autobusdienst van Rotterdam op Zoetermeer in overtreding bleek te zijn van de desbetreffende voorschriften. In een autobus die plaats biedt aan 26 personen be vonden er zich niet minder dan veertig, zoodat procesverbaal niet achterwege bleef. Hedenmorgen was een zevental jongelie den aan het zeilen op den Bergschen Voor- plas, in het gezicht van de Prins Bernhard- kade en in de nabijheid van de tuinen van den Straatsweg. Toen de zeilboot van achter een van die tuinen vandaan kwam, wierp een rukwind haar omver, waardoor alle in zittenden in het water terecht kwamen. Zij hadden de tegenwoordigheid van geest om zich aan de omgeslagen boot vast te grijpen, en werden vrij spoedig uit hun benarde po sitie bevrijd door eenige personen in roei- booten, die zich in de nabijheid bevonden. Ze zijn daarna naar het bootenhuis van de Watersportvereeniging bij het Schiebroek- sche Verlaat gebracht, waar zij van droge kleeren zijn voorzien. SCHUILKELDER. Met den bouw van het pand op den Straat weg in de nabijheid van den Kleiweg waar onder met een bijdrage van de gemeente een openbare schuilkelder zal worden gemaakt, is een aanvang gemaakt. Men is thans druk bezig met het heiwerk. 20 KIPPEN DOODGEBETEN. Een 'zwarte bouvier van iemand uit Vlaar_ dingen heeft Maandagmorgen 20 kippen van den veehouder J. Vente doodgebeten. INBRAAK. Zondagmorgen omstreeks 5 uur is ingebro ken bij D. Zonneveld aan de Julianalaan 68, te Vlaard. Ambacht. De inbrekers heb ben beneden de kamers doorzocht. Zij zijn binnen gekomen door verbreking van het slot van de keukendeur. De bewoners, die boven sliepen, hebben wel lawaai gehoord, doch hier verder geen aandacht aan ge schonken. Een bedrag van 6 wordt ver mist. RECTIFICATIE. Wij maken onzen lezerskring erop attent, dat de eerste twee berichten onder de ru briek „Vlaardingen" in ons nummer van gisteren en betreffende een vandaag te hou den vergadering der R. K. Staatspartij en de benoeming van den heer van Zanten tot bakkersleeraar onder de rubriek Hoek van Holland geplaatst had moeten worden. TERUGKEER „CHRISTIAAN BRUNINGER" De ijsbreker „Christiaan Bruininger", die bij werkzaamheden in den afgeloopen winter werd beschadigd en op de werf te Dordrecht moest worden gerepareerd, is heden te Hoek van Holland aangekomen. Het schip heeft lig plaats genomen aan den steiger in de Berg- Haven. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... RA AD S VERG ADERING. Onder voorzitterschap van den loco-burge meester, den heer C. L. de Wit, vergaderde de Raad der gemeente Dinsdagmiddag open baar. Een verzoek van de R. K. Standsorgani satie om duurtetoeslag toe te kennen aan in- tellectueele werkers, benevens een verzoek van den Alg. Ned. Politiebond om salaris- verhooging voor den gemeenteveldwachter, werden voor kennisgeving aangenomen, met de restrictie, dat afgewacht wordt het stand punt der regeering inzake het toekennen van duurtetoeslagen. Aan de kappers werd op verzoek vergun ning verleend om gedurende 21 Woensdagen de zaken tot 's avonds negen uur °pen te hebben. Aan de bijzondere school wordt een voorschot ingevolge de lager onderwijswet toegekend tot 1066,89 en aan de R.K. school een voorschot van 2219.44. De voorzitter doet mededeeling, dat inge komen zijn voorstellen tot wijziging der ge meenschappelijke regeling van de vleesch- keuringdienst. B. en W. zullen op deze aan gelegenheid t.z.t. nader in den raad terug komen. De Alg. Politieverordening krijgt een aan vulling waarbij het verboden is radio- of andere muziek of menschelijke stem zoodanig te doen hooren, dat anderen daarvan hinder ondervinden. De Nationale commissie tegen het alcoho lisme verzoekt het maximum aantal vergun ningen te verlagen tot 8. B. en W. stellen voor het maximum op 9 te brengen (thans 10). Het voorstel van B. en W. wordt aan- vs3rd Ten aanzien van het salaris van den tij de- lijken havenmeester stellen B. en W. voor, dat dit voor 1940 van 200 op 250 wordt gebracht, terwijl over 1939 een gratificatie wordt gegeven. De voorzitter geeft een toe lichting op dit voorstel, waaruit blijkt, dat aan den havenmeester indertijd een d.g. belofte is gedaan. Wegens ongeschiktverklaring door den pensioenraad verzoekt de gemeente-secretaris, de heer M. Wittekoek, met ingang van 1 April a.s. ontslag. De voorzitter sprak een kort waardeerend woord ten opzichte van den secretaris, waarbij de raad zich aansloot. Het ontslag werd op de meest eervolle wijze ver leend met dank voor de bewezen diensten aan de gemeente. Tot verbouwing van de Tt. K. school wordt besloten tot het aangaan van een geldleening van 14000 tegen 4'/< pet. met een aflossing gedurende 40 jaar. De voorzitter doet mededeeling van de mogelijkheden tot tijdelijke onderbrenging van de leerlingen der katholieke school ge durende de verbouwing. In de openbare school kunnen twee klassen beschikbaar wor den gesteld en in de bijzondere school twee klassen, terwijl een klas in de oude school ondergebracht kan worden. Op een vraag van Gebraad (S.D.) om in lichtingen omtrent steenen van een oven van de gasfabriek, welke van de gasfabriek zijn vervoerd naar de oude school en daar weer zijn verdwenen, wenscht de voorzitter in ge sloten zitting te antwoorden. Ik maak onderscheid tusschen Missie congregaties en missioneerende Orden en Congregaties, omdat naast de vele Orden en Congregaties in Nederland, welke zich o.a. ook op de missioneering in de heidenlanden toeleggen, er in ons land maar een paar eigenlijke missie-congregaties gevonden worden, welke zich uitsluitend wijden aan de bekeering van de heidenen buiten Europa De St. Joseph-congregatie van Mill Hill be hoort tot deze kleine groep. Een zeer merkwaardig verschijnsel in het Katholieke leven in Nederland is het feit, dat, terwijl er zeer vele binm nlandsche Broeders- en Zuster-congregaties zijn, welke geboren werden hier in eigen land, ons va derland niet één, neen, geen enkele priester orde of priester-congregatie rijk is: dat alle orden en congregaties, hetzij ze hier een af zonderlijke orde-provincie hebben of niet, slechts takken zijn van tftiitenlandschen stam of loten, welke hier een zelfstandig bestaan leiden. Tweemaal is er in latere tijden nog een poging gedaan tot vorming van een Neder- landsche priesters-congregatie: mgr. Zwijsen de stichter van de bekende fraters en zus ters van Tilburg, stichtte tegelijkertijd een paterscongregatie, maar de goddelijke voor zienigheid had andere plannen; en de paters congregatie bestaat niet meer. Een tweede poging werd in deze eeuw beproefd met een priesters-missie-congregatie door den vro men herder van Boerdonk, pastoor van Schijndel z.g. tegelijk met een zusters- missie-congregatie. De zusters-congregatie van den H. Antonius floreert, maar de pries ters-congregatie is nooit tot wasdom geko men. Is het niet wonderlijk, dat niet één van de duizenden Nederlandsche missionarissen een beroep kan doen op den nationalen kant van zijn orde of congregatie, dat wij allen, van welke orde of congregatie ook, als gelij ken voor U staan zooals wij gelijk staan voor den Goddelijken Meester in Wiens naam Ne derlands Katholieken hunne zonen uitzen den? van Mill Hill, als Missie-congregatie, is hiervan wel het sterkste voorbeeld. Allerlei nationaliteiten zijn in de Congre gatie van Mill Hill vertegenwoordigd, maar sinds jaren reeds bestaat de grootste helft der leden uit Nederlanders, en van alle orden en congregaties telt Mill Hill het grootste aantal Nederlandsche priesters in de Heiden missies. Hier in Nederland zijn wij het beste be kend als de „Fathers van Mill Hill". De titel Father is hier te lande zóó ingeburgerd, dat wanneer zoo nu en dan een Nederlandsche priester van een andere orde of congregatie zich Father noemt, men hem voor een Mill Hiller aanziet. Moeilijkheden, waarmee de stichter te kampen had. Om mee te werken aan de verovering der heidenwereld voor Christus werd de St. Jo seph-congregatie voor vreemde missiën, be staande uit priesters en broeders, naast een zusters-congregatie, opgericht in de tweede helft der vorige eeuw (1866). Haar stichter is een Engelsche priester, Father dr. Herbert Vaughan, later bisschop van Salford en Kar dinaal-Aartsbisschop van Westminster, een afstammeling van een oud Engelsch Katho liek geslacht, dat de beproevingen der her vorming overleefd had. Is niet een der gunstige gevolgen van dit feit, dat zoowel de Nederlandsche missiona ris als de Nederlandsche katholiek in zake Missie-actie vrij gebleven is van alle chau vinisme, en een ander gevolg, dat de bui- tenlandsche regeeringen in de onzijdigheid van den Nederlandschen missionaris het vol ste vertrouwen hebben? Dit kwam op zeer opvallende wijze tot uiting na den vorigen oorlog, toen uit de nieuwe protectoraten de missionarissen der overwonnen landen ver dreven werden. Neemt bijv. het voormalige Duitsche Kameroen in Afrika. Engeland eischte Engelsche missionarissen, maar net duurde geen jaar of de Nederlandsche Md Hillers werden ongestoord toegelaten, verie- den jaar nog verlangde Engeland, dat de Italiaansche missionarissen van Kodok, een Nijl-gebied, grenzend aan Abessinië, zouden vervangen worden door Engelschen. Weder om had men geen bezwaar tegen Nederlan ders. Hoe wonderbaar ook, dat die buitenland- sche orden, welke zich hier van af het verre verleden gevestigd hebben, en die jongere congregaties, welke in de laatste eeuw hier ook een tehuis gevonden hebben, hun leden tal hebben zien groeien, en, ondanks de zware tijden, hun verheven zielenwerk kun nen voortzetten. De St. Josephcongregatie Kardinaal Vaughan, de stichter van de St. Joseph Congregatie voor vreemde missies. Herbert Vaughan was de oudste zoon van kolonel Vaughan; die zelf drie broers pries ter had en twee zusters in het klooster. Her berts vader huwde een bekeerlinge, een door en door brave en godsdienstige vrouw, die de moeder werd van dertien kinderen: vijf dochters, die in het klooster gingen, en acht zoons, waarvan zes priester werden en drie de bisschopswijding ontvingen. Dagelijks had deze moeder gebeden, dat God toch maar haar huwelijk met geestelijke roepin gen zou zegenen. Op dertigjarigen leeftijd vatte Herbert Vaughan het plan op om een missie-congre gatie te stichten, in een tijd waarin geen en kel bisdom in Engeland genoeg eigen pries ters bezat, zoodat vele buitenlanders het te kort moesten aanvullen. De onderneming leek een groote dwaasheid, maar gelukkig waren er mannen, door God verlicht, die het „avontuur" van dezen jongen priester van de bovennatuurlijke zijde beschouwden. De eerbiedwaardige pater Vincent Palotti, de stichter der paters Palottij nen, had aan Kardinaal Wiseman voorspeld, dat een En gelsche missie-congregatie den noodigen zegen op de Katholieke Kerk in Engeland zou brengen. En kardinaal Manning gaf la ter zijn toestemming met de woorden: „De priesternood in Engeland kan op natuurlijke wijze niet worden opgelost, en dus alleen door bovennatuurlijke middelen, door van onze eigen priesters weg te zenden naar de missie". Zoo weinig vooruitzicht bood de onderne ming in 1862, dat Herbert Vaughan het niet aandurfde om in Engeland zelf gelden bijeen te bedelen voor den bouw van zijn eerste Missiehuis. Dus trok hij voor een driejarigen bedeltocht naar Zuid-Amerika, steeds ver trouwend op de hulp van zijn machtigen Voorspreker, St. Joseph. Zijn vertrouwen werd niet beschaamd, ofschoon hij allerl®1 avonturen beleefde. Toen hij o.a. geduren e een revolutie in Panama zijn best dee om geestelijke hulp te verleenen, werd hij ge vangen gezet, maar door de vrouw van den cipier, evenals St. Paulus, in een mand naar beneden gelaten en verlost. Tenslotte had hij de voldoening, dat hij in 1866 kon beginnen met den bouw van zijn Missiehuis, nu het Moederhuis te Mill Hill. Maar nu de moeilijkheid om studenten te krijgen. Engeland kon niet genoeg roepingen leveren. Zijn oogen gingen naar Nederland, het land der vele roepingen en schocne ge zinnen. Hij bezocht zelf de seminaries in Nederland. Zijn oproep vond direct weer klank. Jaarlijks meldden zich nieuwe recru- len aan. Een der meest bekende MillHillers van dien tijd is wel Father Felix Westerwoudt, in 1898 op Borneo overleden. Zijn levens beschrijving door een zijner familieleden, uitgegeven in Roosendaal, is genoeg bekend. Evenals de Stichter der Congregatie gespro ten was uit een der beste en meest hoog staande families van zijn land, zoo was ook Felix Westerwoudt geboren uit een der vooraanstaande families van Amsterdam. Zijn vader was bankier en tevens directeur van de toenmalige Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij Na Hageveld en Warmond ging Felix, als theologant, naar Mill Hill. Priester gewijd, verzocht hij om de gunst om naar de arm ste en moeilijkste Missie te mogen worden gezonden, en zoo trok hij als missionaris naar Borneo. Blijkbaar nog ruet voldaan, vroeg hij zijn Overste in Borneo om het voorrecht te mogen werken op den aller armsten Missie-post. Ook c''e hartewensch werd vervuld en Father Felix weid gezon den naar de armzaligste statie onder de Da- jakkers op den Singhi-berg. Hier heeft hij in stilte en verlatenheid, in armoede en ont bering dertien jaren gewerkt, heldhaftig op zijn post zich opofferend voor een der meest laagstaande stammen der wereld. Hij blijft een voorbeeld voor alle toekomstige missio narissen. In 1890 werd overgegaan tot e eerste Mill Hill-stichting in Nederlan Roosendaal in het bisdom Breda. De stichtingen en het missie, gebied. Van dien tijd af heeft de Congregatie van Mill Hill steeds meer en meer gebloeid in Nederland, zoodat zij thans 615 priesters telt waarvan 342 Nederlanders, en 119 Broe ders waaronder 89 Nederlanders. Andere stichtingen volgden in den loop der jaren, niet alleen in Nederland maar 00k in Ierland, Schotland, Oostenrijk en Italië, en het eene Missiegebied na het an dere werd aan de Congregatie toevertrouwd. Thans evangeliseeren de Mill Hillers in de volgende elf Missie-velden. (De jonge Congregatie vond haar eerste arbeidsveld onder de negers van Amerika. Later, toen een dochter-Congregatie gesticht werd, die der Josephite Fathers van Baltimore, trok Mill Hill zich terug). 1 Apost. Pref. van Kashmis en Kafiristan (1879), 2. Bisdom Nellore (Madras) (1875) beide in Br.-Indië, 3. Apost. Pref. Br. N. Borneo, (1881) 4. Apost. Pref. Serawak (Borneo) (1927), 5. De Maoris (N. Zeeland) (1886), 6. De Philippijnen (1906), 7. Apost. Vic. v. d. Boven-Nijl (1895), 8. Apost. Vic. v. Kisumu (1925), 9. Apost. Pref. v. Basan- kusu (1905), 10. Apost. Vic. v. Buea (1922), 11. Apost. Pref. v. Kodok (1938) de laat ste vijf alle in Afrika. In Nederland bezit Mill K."l één stichting in elk der vijf bisdommen. Het St. Joseph- Missiehuis te Roosendaal (1890) in het bis dom Breda heeft bijna honderd studenten in de philosophic. De stichter is Father J. Aelen, de latere Aartsbisschop van Madras. Tal- looze studenten zijn van hieruit reeds door gegaan naar Mill Hill, Nederlanders en En gelschen, Ieren en Schotten, want ook deze buitenlanders maken hier hun philosophie zooals de Nederlanders in Mill Hill de theo logie moeten volgen. Deze methode bevor dert karakter-verruiming en savoir-vivre. Maar het Roosendaalsche Missiehuis is niet alleen studiehuis. Het is ook een soort centrale voor de MillHillsche Missie-actie in Nederland. Hier bevindt zich de Missje- procuur en de expeditie voor de Missiën. Bovendien is hier gevestigd de re ac ie en de administratie van de Anna en, et fris- sche maandblad „Mill Hill dat maande lijks in duizenden gezinnen vertellen komt van moeizaam zaaien en van gezegenden oogst, van ziekte en dood, maar ook van ten eeuwigen leven gewekte heiden-zielen. Het St. Joseph-Studiehuis te Tilburg (in den volksmond „de Rooi pannen" (1912) in het bisdom Den Bosch werd gesticht door Father Dr. H. Ahaus. Sinds 1935 zijn er al leen de vier laagste klassen, voor jongens uit de Zuidelijke en Oostelijke provincies van het land. Sinds zijn ontstaan zag het circa 200 van zijn oud-studenten tot priester R°Hetd' St. Bonifacius-Missiehuis te Hoorn (NH) (1925) in het bisdom Haarlem werd gesticht door Father Lefeber. Ook hier worden slechts de vier laagste klassen der Humaniora ondergebracht, bestaande uit jongens uit het bisdom Haarlem en uit het Aartsbisdom (voornamelijk Friesland en Groningen). Van het St. Joseph-Missiehuis te Haelen (1928) in het bisdom Roermond was Father G. Wygerink de eerste directeur. De stich ting werd uitgebreid en geschikt gemaakt voor de vijfde en zesde klassen der Huma niora, welke de Tilburgsche en Hoornsche studenten hier komen volgen. Missiehuis „Vrijland te Arnhem (1919) m het aartsbisdom is het rustoord voor onze invalide missionarissen en tevens de oplei- dingschool voor onze Broedermissionarissen. Het werd gesticht door den H. Eerw. Father D.Wagenaar, oud-Apostolisch Prefect van Kashmir en Kafiristan. Moge deze Congregatie, welke naast de roepingen uit den gegoeden stand, nooit een onbemiddelden, geschikten werkmanszoon geweigerd heeft, steeds Gods duidelijken zegen waardig blijven en deelen in en kun nen rekenen op de waardeering van Katho liek Nederland, dat zich nooit onbetuigd gelaten heeft, wanneer het ging om de zie len, waarvoor Gods eenige Zoon den slaven dood stierf, waarvoor Moeder Maria haar Goddelijk Kind afstond, waarvoor de mis sionaris alles offert wat het leven voor aantrekkelijks biedt. A r n h e m. Father LEFEBER,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2