V STADSNIEUWS. R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". ROTTERDAM. DONDERDAG 28 MAART 1940 DE SLACHTHUISBOUW. Reeds veel ondershands aanbesteed. GARAGE „UNIQUE" Jgt *Ég KASTELEIN VERVALSCHTE AFREKENSTAATJES VAN ZIJN KELLNERS. DE DISTRIBUTIE VAN VET EN MARGARINE. Een terugblik bij het zilveren jubileum. de krotopruiming. AANRIJDING. ARBEIDSBEURS. GEZONDHEID. AANVULLINGSAGENDA VAN DEN GEMEENTERAAD. AANBSTEDING VOLKS HUISVESTING. ORKESTVEREENIGING „EENDRACHT'. „DE WITTE NON" IN PASSAGE THEATER. COLLECTE LANGS DE HUIZEN. BURGERLIJKE STAND. ZSPï li NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. NEDERL. OPERA-ENSEMBLE. Faust. „NIENEBOKOS" IN HET ZILVFF Naar aanleiding van het besluit van de Raad van 23 Juni 1939 tot stichting van een openbaar slachthuis in den Klein Bab berspolder, waarbij het College werd opge dragen het verrichten van alle handelingen ter uitvoering van dit besluit, werd bij be schikking van Gedeputeerde Staten van 4 October 1939 machtiging verleend tot het doen van uitgaven ten laste van den be trokken begrootingspost. Van deze machtiging is onmiddellijk ge bruik gemaakt om de plannen verder te doen uitwerken en om al datgene te ver richten, wat de totstandkoming van het slachthuis kan bevorderen, wat vooral ook met het oog op de stijging der materiaalprij- zen, waarop ook door Gedeputeerde Staten was gewezen, noodzakelijk was. Wel heeft het College, evenals de „Ad vies-Commissie voor den Keuringskring „Schiedam" de vraag onder het oog ge zien of de bijzondere tijdsomstandigheden aanleiding opleverden om de Raad voor te stellen den bouw uit te stellen, doch voor al het feit. dat nagenoeg alle in den Keu ringskring bestaande particuliere slacht plaatsen in onvoldoenden toestand ver- keeren, maakte het noodig, dat het besluit van de Raad zoo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. Dit is ook geheel in overeen stemming met het standpunt dat het aanbe veling verdient de uitvoering van de nood zakelijke bouwwerken, zoover dit redelijk mogelijk is, daargang te laten vinden. De bijzondere tijdsomstandigheden heb ben behalve ten aanzien van een ver hooging van de oorspronkelijk geraamde kosten in zoover ook nog hun invloed doen gelden, dat zoodra eenmaal omtrent 1014 S 7 de levering van een onderdeel van den slachthuisbouw met een van de uitgenoo- digde firma's overeenstemming was be reikt, onmiddellijk tot gunning moest wor den overgegaan, daar de termijn, gedurende welken de inschrijvers zich verbonden ach ten, in de huidige omstandigheden slechts zeer kort is en iedere vertraging in de gun ning de mogelijkheid van verdere prijsstij ging met zich medebrengt. Het besluit van de Raad is thans zoover uitgevoerd, dat de levering van het groot ste gedeelte van de machine-installatie is opgedragen zoomede een gedeelte van den onderbouw. Tot nog toe zijn de volgende werken be steld: de slachttechnische installatie bij de N.V. Noord-Nederlandsche Machinefabriek voor 79.082,52; twee stuks transportwagens bij de Con structie- en Transportwagenfabrieken „Buiscar" voor ƒ162,50 per stuk, ƒ325; de koeltechnische installatie bij de Apel- doornsche Machinefabriek v.h. Loog Lan- daal voor 29.305; de ketelinstallatie bij de N.V. Veendam- mer Machinefabriek J. ten Horn voor 10.582,50; met eventueel voor verankering 122; de weegwerktuigen bij de firma Jan Mo lenschot en Zoon voor 7.658. Voorts zijn besteld: de koelhuisdeuren bij de Java Deurenfa- briek Jac. Boon voor 1.900; het maken van een nortonbron bij de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. C. de Ruiter voor 897; de levering van gietijzeren rioolputten bij de N.V. Ijzergieterij en Handelmij. v.h. Th. Thijssen en Zonen voor 1.418,70. Op 29 Februari j.L kon de fundeering van den onderbouw worden gegund aan de N.V. Hollandsche Beton Maatschappij voor ƒ71.500. Daarna kon nog worden overgegaan tot het bestellen van de levering van 82 beton oplangers bij de N.V. Schokindustrie voor 1.394; een directiekeet en bergloods bij de fa. Van 't Verlaat voor ƒ2.289; Betonplaten voor deze loodsen bij de N.V. Hollandsche Beton Maatschappij voor 375; de kurkisolatie van de koelruimte bij de N.V. N. J. Bouvet's Kurkplatenfabriek „Bo- fa" voor ƒ9.279 en ƒ300 is 9.579; de verwarmingsinstallatie bij de N.V. Gebrs. Vincent voor 5.300. Waar bovenstaande transacties alle onder- handsche aanbestedingen betreffen de aard van deze werkzaamheden brengt me de, dat het houden van een openbare aan besteding hiervoor niet is aan te bevelen, zoodat op advies van de technische advi seurs aan aanbesteding bij uitnoodiging de voorkeur moest worden gegeven welke onderhandsche aanbestedingen strikt genomen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeven, stellen B. en W. de Raad voor deze nog formeel te bekrachtigen, en deze raadsbesluiten bij Gedeputeerde Sta ten ter goedkeuring aan te bieden. Zij teekenen hierbij aan, dat voor het tweede gedeelte van den onderbouw even eens van een onderhandsche aanbesteding de meest doeltreffende resultaten worden verwacht, doch dat de aanbesteding van den bovenbouw, voor zoover het zich in deze omstandigheden laat aanzien, in het openbaar zal kunnen plaats vinden. Ten slotte zij het ons vergund onder de aandacht te brengen, dat tegenover de ver hooging, welke de stichtingskosten tengevol. ge van de bijzondere tijdsomstandigheden ondergaan, gewezen mag worden op het feit, dat de slachtrijfers over 1939 hooger zijn dan die over 1938 welke laatste als basis voor de oorspronkelijke exploitatiebegroo- ting zijn aangenomen zoodat, wanneer deze vermeerdering van het aantal slachtin gen zich zal voortzetten, dit een gunstigen factor voor de exploitatie zal kunnen op leveren. Door de afd. Schiedam van den landelijken bond van werkverschaffings-arbeiders E. M. M. is het volgend schrijven aan den Raad gericht: Hierbij richten wij ons beleefd tot Uwen Raad met het verzoek, de distributie van vet en margarine in handen te geven van den eigen winkelier, door den bonafiden handel in te schakelen. Het is bekend, dat bij de winkeliers die wensch sedert jaren sterk leeft, hetgeen an dermaal blijkt uit bijgevoegde lijsten met handteekeningen. Ook echter bij de ondersteunde werkloozen vindt zulks groote instemming, want een der voordeelen daarbij voor laatstgenoemde cate gorie is wel, dat zij dan niet langer genood zaakt is, het geheele kwantum in eenmaal af te nemen wat vooral in de zomermaanden van groot belang is. Hopende dat Uw Raad daartoe de noodige maatregelen zal willen treffen. Het getuigenverhoor in de civiele procedure. Gisteren is voor het kantongerecht te Schiedam de behandeling van de civiele procedure tegen den Schiedamschen kaste lein J. B. W. voortgezet. Vorige week Dins dag verwierp de waarnemend kantonrechter Mr. Dr. Ir. M. M. van Praag de juridische verweren van den raadsman van gedaagde en droeg aan elk der eischers op het bewijs televeren dat zij de door hen ten requeste gestelde schade hebben geleden. Het getuigenverhoor dat naar aanleiding van bovenstaande gistermiddag plaats had trok veel belangstelling. Niet minder als elf getuigen werden gehoord. Nadat een le verancier en een vrouw van een kellner, die vroeger in dienst van gedaagde ge weest was, gehoord waren, werd de re chercheur van politie W. A. A. v. d. Born gehoord, die het onderzoek geleid heeft. De ze betwijfelde ten zeerste of de aan hem getoonde briefjes de eenige waren waarop vervalschingen waren aangebracht. Bij het verhoor heeft gedaagde W. gezegd: „Als de kellners beweren dat zij voor zoo- en zoo veel benadeeld zijn, kan dat juist zijn". Een volgende getuige C. W. K. vertegen woordiger wonende te Schiedam kwam ver klaren dat hij op een Zondag bij gedaagde een kruik genever had gekocht en een con sumptie bij hem had gebruikt. De kantonrechter: Had W. daar dan ver gunning voor? Getuige: Neen, het was een vrienden dienst. Getuige had 1,93 aan de toonbank be taald. Het bedrag werd toen nog eens op een staatje dat op de toonbank lag geschreven. Nadat W. zijn vrouw er opmerkzaam op had gemaakt, dat het reeds betaald was werd dit bedrag doorgehaald. Een vaste bezoekster van het café ver klaarde reeds drie jaar terug gehoord te hebben van de knoeierijen. Enkele malen heeft zij ook de briefjes gezien waarop ge knoeid was. Een werkster die in dienst van W. was ge weest kwam verklaren dat de kellners haar vaak briefjes hebben laten zien waarop ver anderingen voorkwamen. Zij weet echter niet te vertellen wie die veranderingen had aangebracht. Een kellner C. H. S. verklaarde dat de fooi in zaken als van W. ongeveer 15 a 20 pet. bedraagt boven de verkoopsprijs. Een der eischers C. R. wonende te Schiedam, verklaarde dat van kellner H. vele brief jes waren vervalscht. Het was volgens de ze getuige een zeldzaamheid als de briefjes niet vervalscht waren. De schadevergoe ding van 5 per week die H. eischt acht hij niet te hoog. Hij leidt dit af van zijn eigen ervaring. Op dagen dat hij 100 om zette maakte hij niet meer als 7 a 8 pet., terwijl dit 15 a 16 pet. moest zijn. Zijn eigen eisch van 10 per week heeft deze getui ge gebaseerd op zijn omzet die 250 a 300 per week bedroeg. Zijn hoogste weken wa ren 25 of 26. Men schrijft ons: De afdeeling Schiedam van den R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus be staat 25 jaar. Onwillekeurig gaan de ge dachten terug naar de oprichting van de af deeling. Een volledige beschouwing van dit werkzaam leven zou ons te ver voeren. Toch is het van belang eenige grepen uit de ge schiedenis van dezen vakbond te memo- reeren. Vooral voor de jongere fabrieks arbeiders is dit zeer zeker noodig, om hen op te wekken tot actief deelnemen aan den strijd. Beschouwen wij den toestand van vóór 25 jaar in de fabrieken. De ouderen onder ons kennen nog wel de ontzettende lange werk tijden en lage arbeidsloonen der branders- en distillateursknechts, waarvan zeer zeker de toestand der eerstgenoemden het slechtste was. De overige arbeiders waren evenmin te benijden. Een der grootste oorzaken hiervan was, bewust of onbewust, het veelvuldig drankgebruik. Merkwa.rdig komt in de ge dachten de zoogenaamde Maandagviering, waaraan alle categorieën van arbeiders sterk mede deden. Het maatje van 13 centen was even beroemd als het stadhuis op de Markt. Het kerkelijk leven werd niet verder uitge dragen als 's Zondagsmorgens om 6 uur even naar de H. Offerande, waarin de gedachten aan het verhevenste Offer, dat werd opgedra gen, verre waren. De achterste banken toen tertijd waren de stille getuigen. Wij willen niet ontkennen, dat er verschil lende patroons waren die op dit punt het erg goed meenden met hun arbeiders, maar het recht tot een menschwaardig bestaan, was ook tot hen niet algemeen doorgedrongen. Ongelooflijk lage loonen, lange werktijden, geen rechten bij ziekte of ongeval, dat was het harde lot dat de arbeiders onbewust droe gen. Afhankelijk, wanneer vader van zijn in komsten wegens ziekte of ongeval beroofd was, werd het gezin overgeleverd aan de liefdadigheid dat, om het spreekwoord te ge bruiken, te weinig gaf om te leven, te veel om te sterven. De krotwoningen, waarin velen gehuisvest waren, zijn zulke getuigen van het slechte bestaan. Het gezinsleven werd geheel of gedeeltelijk vernietigd, alleen 's Zondags was er gelegenheid voor den vader om bij vrouw en kinderen te zijn. Ook dit kon niet eiken Zondag gebeuren, want de branders knechts moesten ook 's Zondags, wanneer de natuur ons naar buiten riep, in de branderij zijn om de productie voor bederf te behoe den. Voor dezen extra arbeid werd niet be-, taald. Die werd, of beter gezegd, moest gratis gedaan worden. Zoo was de toestand vóór 25 jaar, maar ook daar zou verandering komen, ook daar zou de lichtstraal, de vakbeweging, een ver andering brengen. Dit gebeurde in April 1915. Er werd een vergadering uitgeschreven voor de R. K. Fabrieks-, Haven- en Transport arbeiders. Er waren een dertigtal menschen. De vergadering werd geopend door den heer J. Cloude uit Rotterdam, en als spreker trad op de vurige propagandist W. Mooijman uit Rotterdam. Met welk een aandacht werd naar dezen spreker geluisterd en het slot was, dat, staande de vergadering, een 14-tal aanwezi gen zich opgaf. Zoo werd de afdeeling geboren onder den naam van den R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeidersbond. Hoe teer dit jonge plantje was, behoeft niet uiteengezet te worden. Een eere-saluut voor de harde werkers, bij wie het recht van organisatie was doorgedrogen, is wel op zijn plaats. Het bestuur bestond uit vijf personen, onder wie zijn, die gedurende dit tijdvak veel van zich hebben doen spreken. Als voorzitter trad op A. Lingenouts, als penningmeester G. H. Huiskens en als secretaris den Hertog, ter- Verdoes en J* van Gerven als commis sarissen fungeerden. Reeds spoedig vond er een vergadering plaats van het bestuur en werd de heer M. Verdoes als voorzitter gekozen, die deze functie na een vrijwillige onderbreking van acht maanden, tot heden toe heeft vervuld. Dat er veel werk is vericht door de pioniers dezer afdeeling, behoeft niet verder gememo reerd te worden. Waar is, dat zij na hun langen werktijd er 's avonds op uit trokken om hun mede-arbeiders te overtuigen, dat ook zij een beter lot verdienden en dat de weg daarvoor was de organisatie. Hun werk werd beloond. Langzamerhand groeide het leden aantal en werd tevens gewerkt voor betere arbeidsvoorwaarden. In 1917 werd de afdeeling gesplitst en kre gen de fabrieksarbeiders hun eigen bond on der het patronaat van St. Willibrordus. Op een daartoe gehouden vergadering, welke on der leiding stond van den afdeelingsvoorzitter werd het besluit bekrachtigd en was de split sing een voldongen feit. In 1923 kwam de fusie tot stand met den vakbond der Glas- en Aardebewerkers en kreeg het bestuur een flinken kracht in haar midden en wel den propagandist, den heer H. van Oorschot. We gens vertrek uit de gemeente, moest hij voor het bestuurslidmaatschap bedanken en kwam als plaatsvervanger de heer J. Etman, die tot heden toe zijn taak vervult op een wijze die respect afdwingt. In 1927 fuseerde de lederbewerkersbond met ons en werd het bestuur onzer afdeeling uitgebreid met den voorzitter der toegetreden afdeeling, Hooge- mans, die ons voor eenige jaren heeft ver laten en bjj ons een aangenamen en prettigen indruk heeft achtergelaten voor zijn prettig samenwerken. Minder gemakkelijk ging het met het over nemen van leden der Margarine- en Zuivel industrie. Nadat door de respectieve hoofd besturen geconfereerd en gecorrespondeerd was, werd het besuit genomen dat wij de leden met volle rechten konden overnemen. Reeds spoedig werd een vergadering gehou den met de betrokken leden en na harden strijd tusschen den afdeelingsvoorzitter en het lid van het hoofdbestuur van den Mar garine- en Zuivelbewerkersbond, gaven zich vele leden voor het lidmaatschap van de af deeling op. De heer Jac. van Klink werd in het bestuur opgenomen voor behartiging van die groep. Zoo groeide ons ledenaantal en werd de functie van penningmeester steeds zwaarder. De heer G. H. Huiskens, die 23 jaar lang deze functie heeft waargenomen, heeft van den beginne af zich doen kennen als een man, die zich beijverd heeft voor het belang der leden inzake hun uitkeeringen en zich accuraat heeft gedragen. Thans wordt deze functie waargenomen door den heer Th. Hengst. De groote vooruitgang, dien alle vakbon den maakten was de oorzaak, dat de geestel. adviseur, kap. Paulissen het werk daaraan verbonden niet meer geheel kon volbrengen en het besluit van Z. H. Exc. den Bisschop was, dat zijneerwaarde assistentie kreeg van verschillende andere kapelaans. Op een vergadering werd afscheid genomen van den gevierden adviseur en kwam als adviseur pater Onk. Wegens verplaatsing naar elders heeft onze afdeeling verschillende adviseurs gehad. De namen van de paters Strijbosch, den Boer, Schuurmans, Deter- meyer, van den Broek, zullen wij nooit kun nen vergeten. Thans is onze eerw. adviseur pater Beekman O.P. Zoo staat men thans aan den vooravond van het zilveren jubileum. Er is volop reden om dit feest te herdenken. De feestcommissie, welke benoemd is, werkt hard daarvoor. Overzicht van de situatie ter plaatsewaar de Britsche bommenwerper bij Rotterdam werd neergeschoten. Een der andere eischers, A. J. Sch., ver klaarde dat de omzet van de zaak tusschen de 500 en 800 varieerde; 2/3 werd hier van door hem omgezet. Hierbij was het be drag dat ontvangen werd bij het bezorgen van dranken aan huis. De kellner H. M. H. die ook een van de eischers is zeide dat de vorderingen van Sch. en R. hem laag voorkwamen. Naar de mee ning van dezen getuige werd R. alleen al op Zaterdag en Zondag voor 10 benadeeld. Ook Sch. had tegen hem dikwijls geklaagd dat hij zoo weinig verdiende. Er ging geen dag voorbij dat Sch. en R. hem vertelde „ik ben weer voor zooveel voor de bijl gegaan". Ook van dezen getuige zijn veel briefjes ver valscht. Nadat nog een kellner was gehoord die ook verklaarde dat er op zijn briefjes vele knoeierijen waren aangebracht werd de zitting gesloten tot Dinsdag a.s. te 11 uur teneinde de tegenpartij gelegenheid te geven getuigen te laten hooren. Daarna volgt dan de conclusie van enquête waar na de kantonrechter uitspraak zal doen. Door het Ud van den Gemeenteraad den heer J. Bergman, waren de volgende vra gen gesteld: I. Hebben B.en W. kennis genomen van het voornemen der Regeering, de Gemeen tebesturen de gelegenheid te bieden de op ruiming van krotwoningen krachtig ter hand te nemen en te bespoedigen? II. Zijn B. en W. niet met ondergetee- kende van meening, dat ook in Schiedam tal van woningen voor onbewoonbaarver klaring in aanmerking komen? III. Zoo ja, achten B. en W. het, finan cieel gezien, de tijdsomstandigheden in aan merking nemend, thans niet hun allereerste en voornaamste taak om over te gaan tot krotopruiming en bouwen van nieuwe ar beiderswoningen, voordat andere maatrege len worden genomen? IV. Zijn B. en W. bereid ten spoedigste met de Regeering in overleg te treden om ook hier ter plaatse de krotopruiming en arbeiderswoningbouw krachtig ter hand te nemen? Naar aanleiding hiervan kan het volgende worden medegedeeld. Ad. I. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Ad. II. Ofschoon hier ter stede in de laat ste tien a twaalf jaar zeer vele slechte wo ningen zijn onbewoonbaar verklaard en ge sloopt en andere krotwoningen verdwenen zijn tengevolge van onteigeningen van ge meentewege zal ons College niet aarzelen langs dezen weg voort te gaan en voor onbewoonbaarverklaring voor te dragen hetgeen daarvoor in aanmerking komt. Ad. III. Verschillende plannen zijn bij het College in voorbereiding. Zij erkennen gaar. ne, dat de bevordering v§n de volkshuisves ting een belangrijk deel is van de bestuurs taak. Het heeft echter geen doel, dit onderdeel van onze taak te vergelijken met andere takken van onze werkzaamheid. Ook is het noch gewenscht, noch mogelijk aan de in voorbereiding zijnde plannen een volgnummer naar meerdere of mindere ur gentie toe te kennen. Op het bevorderen van de volkshuisvesting door het opruimen van krotwoningen, door het doen bouwen van woningen voor groote gezinnen en door de middellijke of onmiddellijke bevordering van den bouw van woningen voor kleinere en middelgroote gezinnen, is het College bij voortduring bedacht. Het noodzakelijk contact met de desbetref fende Rijksinstanties wordt gestadig onder houden. Ad. IV. In het bovenstaande moge deze vraag haar beantwoording vinden. Gisteravond te omstreeks 7 uur werd ter hoogte van de Koemarktbrug alhier een autobus door een luxe-auto aan de ach terzijde aangereden. De oorzaak was, dat de autobus voor het hek van de open Koe marktbrug stilstond, terwijl de bestuurder der luxe-auto niet opgemerkt had dat be doelde brug openstond en dientengevolge links wilde passeeren. Beide wagens leden carosserieschade. BU of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offlclëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen hiermede ter kennis van de daartoe bevoegde werkgevers- en werk nemersorganisaties, die gebruik willen maken van de bevoegdheid tot het doen van aanbe velingen voor benoeming van leden van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, dat zij tot en met 10 April a.s. in de gelegenheid worden gesteld om aanbe velingen in te zenden voor de benoeming van een lid-werkgever en een lid-werk nemer, zulks in verband met de uitbreiding van het ledental der Commissie. Schiedam, 20 Maart 1940. Van alles wat w' op Aard' bezitten, Is de gezondheid 't grootst genot; En nooit voldoende te waardeeren, De beste gave is 't van God. Wat baat een sterv'ling al het groote 't Zij macht, verstand of wel fortuin, Als hem ontbreekt een krachtig lichaam, 't Welk door gezondheid als een tuin Vol bloemen bloeit door 't krachtig vloeien Van 't bloed dat onze spieren staalt, Waardoor geen moeilijkheid te groot lijkt. Niets dat er bij gezondheid haalt. Al is dan onze wil ook krachtig, En onze geest vol vuur voor 't werk. Als de gezondheid faalt, komt slapte. Niets dat der menschen wil zóó sterk Terneder haalt; hem doet versagen, Opgeven vaak 't gemaakte plan, Doordat de krachten hem ontbreken, Waardoor hij 't niet volvoeren kan. Hij zij dan President of Koning, Of een, die zwoegt voor 't daag'lijksch brood. Bij ziekte raakt de mensch, hij zij dan Door rang of titel nog zoo groot, Den lust kwijt om soms grootsche plannen Tot 'n eind te brengen, 't Slaat hem neer. Slechts als gezondheid wederkeerde, Herleeft de lust tot werken weer. Laat ons dus 't allen tijd waardeeren Die grootste gave van omhoog. Want missen wij die; weest verzekerd; Dat niemand ooit gezondheid loog. Aan 'n schepsel die deez' gave moet missen, Kan men zich moeilijk vergissen. Niets dat zich klaarder demonstreert Gezondheid dus steeds gewaardeerd. De aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam, op Vrijdag 29 Maart 1940, des na middags te half drie uur, ten Stadhuize. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van den Gemeenteraad, den heer M. de Haan. Voordracht van B. en W. ter benoeming van: A. een onderwijzer aan de O. L. School H aan de Huijsmansstraat (hoofd de heer A. Baan). Voorgedragen worden: 1. de heer B. Th. Hooghuis, tijd. onderw. te Rotterdam; 2. de heer A. Langestraat, tijd. onderw. te R'dam; 3. de heer H. Struiving, tijd. onderw. te Zeist. B. een onderwijzer aan de O. L. School J 2 aan het Edisonplein (hoofd de heer Th. van Woerkom). Voorgedragen worden: 1. de heer A. Langestraat, tijd. onderw. te Rotterdam; 2. de heer B. Th. Hooghuis, tijd. onderw. te Rotterdam; 3. de heer G. N. Roza, tijd. onderw. te Gorinchem. Voorstel van B. en W.: a. tot het verleenen van een crediet van 8200 ten behoeve van het aanbrengen van een centrale verwarming in het schoolgebouw aan de Prins Maurits- straat en betreffende onderhandsche aanbe steding van de levering van de installatie; b. tot wijziging in verband hiermede van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1940. Gisteren heeft de aanbesteding van het buitenverfwerk van 301 woningen der Vereen. „Volkshuisvesting" ten kantore der vereeniging Oude Maasstraat 14 plaats ge had. Ingekomen waren 17 biljetten met de volgende uitslag: Wed. Joh, Smits, Made (N.B.), perc. I f2890, perc. II ƒ2890, perc. Ill ƒ1190; B. G. Hoógendam, Schiedam, perc. I 4880, perc. II 4775, perc. III ƒ2085; A. H. v. Stigt, perc. II ƒ6529, perc. III ƒ2345: H. Niesink, Apeldoorn, perc. I 2450. Massa 5980; B. Schotel, Dordrecht, massa 6000; J. de la Rie, 's-Gravenhage, massa 7675; J. Bosch, Aalsmeer, perc. I 2600, massa 6400; van Dijl en Poljée, Schiedam, perc. I ƒ4470, perc. II ƒ4995, perc. III ƒ2790; J. M. v. Pelt, Schiedam, perc. I 4990, perc. II 4970, perc. III 1989; A. Scholte Jz„ Schiedam, perc. I ƒ4790, perc. II ƒ4820, perc. III ƒ2040; J. Nederlof, Dordrecht, massa 12.377; F. J. Langeveld, 's-Graven hage, massa 11.585; H. A. Schell, 's-Gra venhage, massa 10.085; Corn. v. d. Leden, Zeist, massa 10.400; W. v. d. Wilt, Rotter dam, perc. III ƒ3075; J. G. Verlaat, Ka- merik (U.), massa ƒ8263; L. den Breems, VI. Ambacht, perc. I ƒ3630, perc. II ƒ3730, perc. III 1600, massa 8900. Maandag a.s. geeft de orkestvereeniging Eendracht in Musis Sacrum een uitvoering. Voor de pauze wordt een concert ten ge- hoore gebracht, door de leden der vereeni ging, die allen dilettanten zijn. Na de pauze wordt een klucht getiteld „de veelbelovende zoon" opgevoerd. Woensdag 10 April a.s. zal het Groot Ne- derlandsch Volkstooneel in Passage-theater een opvoering geven van „de Witte Non Roosje Kohier zal de rol van de zuster ver tolken. De 3 maandelijksche collecte langs de huizen zal worden gehouden op Donderdag 4 April a.s. ten bate van de R. K. armen van Schiedam. GEBOREN: Nellie, dochter van A. Hofman en P. v. d. Bosch, Visscherstraat 15 Joseph P. M., zoon van L. H. M. Brounts en A. S. C. Ronde, Wilhelminaplein 28 Pieter J„ zoon van M. Putters en J. Stehouwer, Ploegstr. 30 Frederika, dochter van J. A. Biesheuvel en F. M. A. de Reuver, B. K. laan 255 Gerar- dus, zoon van W. G. Immerzeel en G. Tam boer, Dr. Noletstraat 1 Hendrika J., dochter van J. v. d. Tempel en P. Vethaak, Broers- vest 127. GEHUWD: J. M. Smit, 28 jaar en J. P. M. Rebers, 29 jaar J. F. W. Dröge, 25 jaar en r, 23 jaar G. Barzilay 21 jaar en W. C. v. d. Poel 18 jaar C. H. Harre man 24 jaar en A. Welbie, 18 jaar J. Polet 23 jaar en J. M. de Jonge 20 jaar W. Th. Borsboom 23 jaar en J. A. Scholte, 20 jaar. OVERLEDEN: W. Breddels, 1 jaar, Nassau- laan 75 A. L. E. Brennecke, echtg. van J. C ai jaar pembrandtlaan 28. 28 Maart: Tivoli-Schouwburg, dans avond Staluse Pera, 8 uur (volw.) 29 Maart: Groote Schouwburg, Faust (Ned. Opera-Ensemble) 8 uur (volw.) Doelen: piano-voordracht Walter Gieseking (Rotterd. Kunstkring) 8 uur. 30 Maart: Groote Schouwburg, Phaedra (Ned. Tooneel), 8.15 uur (volw.) 31 Maart: Groote Schouwburg, Toontje heeft een paard geteekend (Residentie Too neel), 8.15 uur (voor volw.) Dagelijks (behalve Donderdag 28 dezer): Tivoli-Schouwburg: Mottige Ja nus, (De Rotterdammers) 8.30 uur (volw Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", Schiedam- sche Singel 55, dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 127 uur (tot 1 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. Jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg. Rotterdamsche Kunstkring, oude schilderijen uit de collec tie der N.V. Kunsthandel P. de Boer (tot 8 April). Schiedam. Monopole: Trader Horn en Drie mannen in de sneeuw (volw.) SCHIEDAM, 28 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). Bij de voorstelling van Vrijdag a.s. te Rot terdam zal de partij van Marguerite worden gezongen door de bekende sopraan Helens Ludolph. Jac. Turner zal de Faust voor zijn rekening nemena De overige bezetting is als bij de jongste opvoering. Het Rotterdamseh Philharmonisch Orkest verleent zijn mede werking. Het hoofdbestuur van den Nieuwen Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters „Nienebokos" heeft gistermiddag in café restaurant „Parkzicht" gerecipieerd ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. Verschillende sprekers voerden in de groote serre, waar het bestuur temidden van talrijke bloemstukken was gezeten, het woord. Namens de Centrale voor den handel in gedistilleerd sprak de heer P. J. van Dijk, die zijn felicitatie besloot met den wensch tot nauwe samenwerking. Vervolgens heeft de voorzitter van Niene bokos, de heer M. A. Opmeer, het hoofdbe stuur, de bstuursleden, de leden en de naaste medewerkers dank gebracht voor wat zjj in het belang van den bond verricht hadden en de hoop uitgesproken op een spoedigen te rugkeer van de goede verhoudingen tus schen de volkeren. Namens den Bond van koffiehuis, restau ranthouders en slijters liet de heer G. Staal man zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een geschenk in den vorm van een barome ter. Voorts voerden o.m. nog het woord de heeren J. A. Engels namens de R, K. Ver eeniging van hotel-, café- en restauranthou ders en slijters „St. Joseph", een afgevaar digde van de Rotterdamsche kellnersvereeni- ging D. O. V. en de heer C. K. Morelis, na mens de afd. Rotterdam van den bond van koffiehuishouders en slijters. Onder de aanwezigen merkten we voorts op een deputatie van de C. V. G„ bestaande uit de heeren mr. M. M. van Velzen en J. Schilthuis, dr. van Moorsel namens de Ver- eenigde Distillateurs, J- Lambermont, voor zitter van den Ned. Bond van grossiers in gedistilleerd en een deputatie van „Hore- caf". Voorts waren er tal van bloemstukken en telegrafische en schriftelijke gelukwen schen. Een strijkje van Gerzee zorgde tijdens de receptie voor de stemming. 's Morgens had er op het bondsbureau reeds een 'kleine plechtigheid plaats gevon den, toen de heer A. J. Vermey namens de gezamenlijke afdeelingen den voorzitter een schrijfbureau aanbood. Op de receptie volgde een diner in intie- hien kring. De dag werd besloten met een feestavond. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huls van bewaring.... Een scène uit de opvoering van „De nótre Dame van de Sloppen" door de Vereen, Haagsche Spelers gisteravond in den Grooten Schouwburg te R'dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2