„ADRESSEN" Vrijwillige Hwi GARAGE „WALD0" Taxi's. Rijles. Auto's 7GiHier c!iaoffeur. Reparaties Vrouwenhui p. J STADSNIEUWS. ROTTERDAM. ZATERDAG 6 APRIL 1940 S Aan de Vrouwen en Meisjes van Schiedam, X ALLES OP HET GEBIED VAN GLAS N.V. Katwijk's Glashandel, Tölef. 68735 Dutzenden platen triplex FRANS VAN THIENEN TARZAN EN MICKEY ROONEY SPELEN IN PASSAGE-THEATER MEDISCHE ZONDAGSDIENST Katli. Bond „Voor het Gezin" Af doeling Schiedam. JAARVERGADERING. Acties. een ATTENTIE VOOR DEN HEER P. A. v. d. BERG BURGERLIJKE STAND. QttZC s4(l\aalclkH6t! LEZING VOOR DEN R. K VOLKSBOND. DE WITTE NON IN PASSAGE THEATER. SCHIED. VOETBAL-COMPETITIE. Tuberculosebestrijding in 1939. WAT SCHIEDAM VORIG JAAR DEED. 'Y-fJ AUTO CONTRA FIETS. KETHEL DE EMMABLOEM-COLLECTE ONEERLIJK PERSONEEL. het ongeval op den mathenesserweg. Het doel van de V.V.H. blijkt in Schiedam nog niet voldoende bekend te zijn. En.onbekend maakt onbemind. Het werken van de Vrijwillige Vrouwen Hulp is van onschatbare waarde voor de Regecring en voor de plaatselijke overheid bij de vervulling van de bijzondere taak, waar voor beide zich in deze buitengewone tijds omstandigheden gesteld zien. Medewerking aan de V.V.H. door alle vrou wen en meisjes, die daartoe in staat zijn, is dan ook van het grootste belang. Ik doe daarom een dringend beroep op U alien om in de allereerste plaats nauwkeurig ï.ennis te nemen van de mededeelingeri, welke in de algemeene en plaatselijke bladen om trent de V.V.H. verschijnen en vooral ook i m de brieven, welke door de V.V.H. reeds bij U thuis bezorgd zijn of in de eerstkomende weken bij U thuis bezorgd zullen worden niet terzijde te leggen, doch ernstig te lezen en U af te vragen, in welk opzicht U aan de V.V.H. kunt medewerken. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. DI5TRICTS-ARBEIDSBEUR5 SCHIEDAM. Bijna 300 werkzoekenden minder. Op 29 Februari 1940 stonden ingeschreven 3347 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand Maart 1940 bedroeg 765; afgevoerd werden in dezelfde maand 795 inschrijvingen; het aantal plaatsingen bedroeg 257, zoodat op 31 Maart 1940 ingeschreven stonden 3560 werkzoekenden. In dit aantal zijn begrepen 130 personen die tewerk gesteld zijn bij een van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing. lllilllilliltiilllllllltllni ronde stokken en latten in alle maten. Broersvetd 123. Tel. 69799. Opslagpl. Baan 40-42 Ondern. A. G. van Dorp SINGEL 41—45 TELEF. 67-57-0 „De avonturen van Huckleberry Finn" die voor de pauze draait toont Mickey Rooney weer op zijn best. Deze film, die gemaakt is naar het bekende boek van Mark Twain, speelt zich af in Amerika aan de oevers van de Mississippi en in den tijd dat de slavernij nog niet afgeschaft was. Huck Finn, van huis uit de zoon van een zwerver, wordt keurig opgevoed door een paar oude dames. Jim, de negerslaaf van de dames, is zijn besten vriend. Op een gegeven moment ver schijnt de vader van Huck die zijn zoon wel kwijt wil aan de dames voor 800 dollar. Huck ontvlucht tezamen met Jim. De menschen denken dan dat Huck vermoord is en als dader wordt Jim aangewezen op wiens hoofd een prijs gezet wordt. Met een vlot drijven zij de Mississippi af naar een land v/aar Jim geen slaaf meer is. Onderweg pik ken zij nog twee oplichters op die op han dige wijze worden ontmaskerd. Toch wordt J'm ook gegrepen. De rechtbank veroordeelt hem n'et. Het volk is woedend en wil Jim lvnrhen. Op het laatste moment verschijnt Huck cm Jim te redden en voor zijn vrijheid te zorgen. „Tarzan's verbanning" draait na de pauze. Het is weer een echt verhaal uit de wilder nis met Tarzan op zijn best, vol spanning en met prachtige opnamen van de natuur en het d'ercnlevén. Mooi zijn ook de opnamen van 'iet zwemmen onder water. liet verhaal draait in het kort om het volgende: Fen vliegtuig. op weg naar Kaaostad. stort neer in de jungle. Alle inzittenden ziln ge dood behalve een baby. Deze neemt Tarzan bij zich en voedt hem op zooals hij zelf is. Na vijf jaar komt een karavaan de even- tueele overlevenden zoeken. Het komt uit dat de jongen de eenlgste is. Zij nemen hem mee. Op de terugtocht val'en zij in handen van wilden. On het laatrte onifmhlik weet Tarzan hen van een wissen dood te redden. De karaveeo'^den jap"t hii dan weg en vol geluk behoudt Tarzan, de Koning der jungle, zijn zoon Morgen zullen de volgende geneeshee- ren voor spoedgevallen aanwezig zijn: J. A. H. v. d. Eerg, L. Nieuwstraat 175: H. C. v d. Broek. W. de Zwijgerlaan 23: S. Greethuy- sen. B. Knappertlaan 154. Geopend zal rijn de apotheek van de firma F. H. Backer, St. Liduinastraat 58, die in de komende week tevens de nachtdienst waar sal nemen. De waker aan de Vlaggemansbrug ontvangt bezoek in zijn „hof'. Gisteravond had de jaarvergadering van den Kath. Bond „Voor het Gezin" plaats. Behalve de geestelijk adviseur, Pater D. v. Zeyl O.P. en het bestuur, waren tevens aan wezig de heeren F. A. Hakkaart uit 's-Gra- venhage en H. H. Derks uit Voorburg, resp. voorzitter en secretaris van den Kring Zuid- Holland. De voorzitter heette alle aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de bestuursle den van den Kring. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen was een schrijven van den penningmeester, den heer P. A. v. d. Berg, waarbij deze zijn ontslagname mede deelde wegens vertrek naar Hillegersberg. De voorzitter memoreerde, dat de heer v. d. Berg persoonlijk niet aanwezig zou zijn, zoodat het bestuur van een openbare hul de van dezen verdienstelijken functionna- ris moest afzien. Het Bestuur heeft echter gemeend den heer v. d. Berg namens den Bond een aandenken te moeten doen aan bieden wegens zijn groote verdiensten. Dit is geschied in den vorm van een Madonna, waarmede betrokkene ten zeerste ver eerd was. Spreger schetst in korte trekken de 'buitengewone werkzaamheden van den heer v. d. Berg voor de afdeeling Schiedam vanaf de oprichting in November 1930 en zijn aangename omgang en joviale vriend schap. Het moge den heer v. d. Berg in alle opzinchten goed gaan. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester over 1939 werden hierna goed gekeurd. Het financieel verslag vermeldt een batig saldo, dat naar het reservefonds is overgebracht. De aan beurt van aftre ding zijnde heeren W. Janse, P. Borsboom en A. J. C. v. Oppen werden by acclamatie herkozen. In de vacature van den Berg werd gekozen den heer P. Groenendaal, dien door den voorzitter 'n hartelijk welkom in 't bestuur werd toegeroepen. Bij de rond vraag deelde de voorzitter nog mede, dat de Moederdagviering dit jaar niet plaats zou vinden in verband met de viering van het 10-jarig bestaan van de afdeeling in de maand November. Aan de geanimeerde rond vraag deden diverse leden mede en werd o.a. nog de propaganda voor nieuwe leden besproken. De voorzitter van den Kring, de heer F. Hakkaart, nam ten slotte nog even het woord. Hij zeide gekomen te zijn uit belang stelling niet alleen maar tevens uit sym pathie. Gaarne had hij, als oud-voorzitter der afdeeling, den heer v. d. Berg toegesproken. In zeer waardeerende woorden herdacht hij diens medewerking en rusteloos streven om de afdeeling groot te maken. Hij twijfelde er niet aan of Gods Zegen zou hem en zijn groot gezin ten deel vallen. Ook sprak hij het nieuwgekozen bestuurslid en de herko zen bestuursleden in hartelijke bewoordin gen toe, daarbij tevens de gelegenheid vin dend om de verdiensten te schetsen van den heer P. Borsboom, de stille werker, die, ondanks moeilijke omstandigheden, vanaf de -oprichting steeds in actie was gebleven en steeds op de bres stond voor de belan gen van het katholiek gezin. Hierna werd deze niet druk bezochte, doch geanimeer de vergadering gesloten. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Het bestuur was per 31 December 1939 als volgt samengesteld: Voorzitter: W. Jan- se; secretaris A. J. C. v. Oppen; penning meester P. A. v. d. Berg; commissarissen: P. Borsboom Dr. Ir. F. C. Huygen, Dr. A. Kunze en H. J. Markx. Als geestelijk adviseur was aan onze vereeniging verbonden de Z.E. Pater D. van Zeyl O.P. met wien aangenaam werd sa mengewerkt. Op de jaarvergadering van Dinsdag 9 Mei traden de bestuursleden, de heeren P. A. v. d. Berg en A. J. L. Kunze periodiek af. Zij werden beiden herkozen. Centraal Bureau en hoofdbestuur. Met het Centraal bureau en hoofdbestuur werden aangename relaties onderhouden. Het blijft nog steeds mijn vaste overtuiging dat overplaatsing van het Centraal bureau van Breda naar Den Haag urgent is te achten. De op 29 Juli te Groningen gehouden centrale raad was daarom zoo belangrijk omdat dit jaar de herziening der bondssta- tuten en reglement zijn beslag kreeg, welke herziening daarom zoo belangrijk was van wege de decentralisatie is het bestuur wel ke hierdoor tot uiting kwam. Vooral heb ik hierop het oog op de bestuursregeling dei- kringen. Tevens werd de naam van den Bond ge wijzigd van R- K. Bond voor Groote Gezin nen in „Katholieken Bond voor het Gezin". Naar deze Centrale Raad werd de heer v. d. Berg afgevaardigd. Gedurende 1939 werden de gebruikelijke 3 Kringvergaderingen gehouden en wel resp. op 22 April, 22 Juli en 9 December. De eerste vergadering werd bezocht dooi 5 be stuursleden en de 2e laatste vergaderingen door de 3 leden van ons dag. bestuur. Wegens de aangenomen wijziging van de statuten, trad op de laatste vergadering het kringbestuur in zijn geheel af. De voorzit ter de heer F. Hakkaart en de secretaris de heer H. Derks. werden bij acclamatie her kozen, de heer Robeek kon zich niet meer beschikbaar stellen. In diens plaats werd ge kozen de heer Princen uit Dordrecht. Het is altijd aangenaam vergaderingen te bezoeken waar men iets van meeneemt. Dit is ook het geval met de kringvergaderingen. De activiteit van het kringbestuur is boven alle lof verheven. Bovendien dragen de uit wisseling van gedachten en ervaringen van elkander er toe bij, dat het organisatieleven in de afdeelingen worden gestimuleerd. Onze jaarvergadering werd mede bezocht door den Kringsecretaris. Van de redactie van ons orgaan, haddon wij niet anders dan de grootste medewer king bij het plaatsen van onze publicaties. Wij blijven nog steeds van meening, dat wil men ervan verzekerd zijn, dat verreweg de meeste onzer leden „Het Gezin" ook wer kelijk lezen, naast het vereenigingsnieuws en wetenschappelijke bijdragen, zeer zeker ook plaats moet ingeruimd worden voor ar tikelen op het familieleven betrekking heb bend. Propaganda. Tot onzen spijt heeft de Z.E. Pater Colum- banus O.Cap.M. per 1 April zijn functie als bondspropagandist neergelegd. Hij is opge volgd door den Z.E. Pater W. Cooymans van de Nobertijner Abdij van Heeswijk. Wij dan ken Pater Columbanus voor zijn vriend schap en hartelijke samenwerking en wij roepen Pater Cooymans een hartelijk wel kom toe. Bij onze propaganda voor leden- aanwerving wordt steeds het systeem gevolgd dat aan jonggehuwden een propaganda-cir- culaire wordt toegezonden. Daarna ontvangt de betrokkene huisbezoek door een der le den van de propagandacommissie. De pro- pagandacommissie bestond wederom uit de bestuursleden de heeren P. A. v. d. Berg, P. Borsboom en H. J. Markx. Niettegenstaande de intensieve arbeid van deze heeren kon toch niet worden voorkomen dat ons leden tal daalde van 449 leden per 31 December 1938 tot 405 leden per 31 December 1939 Propaganda voor onzen Bond door de le den zelf, behoort nog altijd tot de vrome wenschen van het bestuur. Uitkeering bij gezinsver meerdering. Het Bevallingsfonds onder beheer van het dagelijksch bestuur, keerde een bedrag uit van 329.50 in 65 gevallen: over 1938 wa ren dit 64 gevallen met 329. Het uitge keerde bedrag is dus nagenoeg gelijk ge lijk gebleven. Dit fonds keerde een bedrag uit van 102,39 in 34 gevallen. Feesten. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden werd dit jaar op Zondag 3 Dec. gevierd. Als vanouds was er een blijde stemming onder de ongeveer 1200 kinde ren die van diverse kinderfilms konden ge nieten en getracteerd werden. Na afloop kreeg ieder kind een pakket mede. Dit feest zou niet gevierd kunnen zijn indien niet vele particulieren en firma's door hun milde bijdragen in geld en natu- ra dit hadden mogelijk gemaakt. Onze ijve rige zelatrices zorgden weer voor het inza melen der gelden. Op het feest zelf wa ren het vooral de heeren Schoof, Markx ar. en Vlug die hun beste beentjes vooruit zet ten. De leiding was weer in handen van onze 3 bestuursleden van de feestcommissie de heeren v. d. Berg, Borsboom en Markx Sr. De viering van de Moederdag was wederom een goed succes. Des Zaterdags 13 Mei ven den in alle parochiekerken H.H. Missen plaats tot intentie der katholieke moeders van Schiedam, welke door de kinderen wer den bijgewoond. Zondag 14 Mei werd in ae H. Hartkerk een H. Mis opgedragen tot in tentie onzer leden. Nabij de kerken was we derom de jaarlijksche speldjesverkoop ten bate onze fondsen. De speldjesverkcop bracht weer een aardig bedrag op. Op Dinsdag 16 Mei was er des avonds in gebouw R. K. Volksbond een Klein-Kunst- avond waarbij optraden Coos en Polly Speen, hoff. Deze avond was toegankelijk voor alle leden en hun echtgenoten. De voorstelling viel ten zeerste in den smaak der leden. Katholieke pers. Aan de redacties van N. Schied. Crt. en Pa rochiebladen wederom onzen hartelijken dank voor de medewerking bij onze diver se publicaties. Ons bestuur heeft thans in overweging de oprichting van een huwelijks voorlichtings bureau. In de St. Janskerk werd, dank zij de me dewerking van den Z.E. Pastoor Binkhorst een korting op het plaatsengeld ingevoerd. Voor iedere 3 plaatsen of meer wordt 10 pet. korting gegeven. Onze afdeeling is vertegenwoordigd in het Comité „Katholiek Schiedam". De in ons vorig jaarverslag in uitzicht gestelde samenwerking van organisaties die een cha ritatief doel beoogen, kwam nog niet tot stand. Laten wij hopen, dat de diverse orga nisaties elkander zullen vinden en niet op de laatste plaats in het belang der bedeel den zelf. Bij de oprichting van het Comité „Naar de nieuw Geemeenschap" sloten wij ons direct aan. De heer v. d. Berg heeft namens ons 'n het comité zitting. Wanneer wij diverse feiten, welke in 1939 geschied zijn, de revue laten passeeren, dan betreft het mij, dat langzamerhand ook in andere kringen de meening gaat, veld win nen, dat ook in Nederland gezinspolitiek moet gevoerd worden. De plannen van de oud-ministers Romme en de Wilde wezen in een goede irchting. Helaas is het poli tieke leven dikwijls van korten duur en moest van diverse plannen op dit geb'cd worden afgezien. Dit neemt echter niet weg, dat de onder Minister Romme door de Tweede Kamer goedgekeurde Wet op de Kinderbijslag onder Minister v. d. Tempel in de Eerste Kamer werd aangenomen. Het jaar 1939 sloot dus nog wel zeer hoopvol voor velen. Moge in steeds versneld tempo worden voortgegaan met het nemen van maatregelen ten bate van het christelijk gezin. Daar er geen gelegenheid was in een open bare vergadering van de R.K. Staatspartij afscheid te nemen van den heer P. A. v. d. Berg, die jarenlang bestuurslid en raadslid is grwee:it, heeft het bestuur van de afdeeling Schiedam den heer v. d. Berg een aandenken aangeboden waarbij een dankschrijven was gevoegd dat door alle bestuursleden was on- terteekend. Geboren: Willem, z. v. J. Gille en P. Zon neveld, J. steenstraat 6; Jacobus M., z. v. J. M. van Dorst en C. J. de Pater, Zijlstraat 56; Franciscus J. z. v. Th. A. de Lange en C. M. Heetman, Dr. Noletstraat 1; Simon A., z. V. CBijl en D. v. d. Berg, Boerhavelaan 1. Overleden: H. J. van Noort, 6 uren, Dr. Noletstraat 1. U behoeft niet meer naar de Spaarbank te komen, de Spaarbank komt naar U, elke weck of elke maand, al naar U het wenscht, om gelden af te halen ter bijschrijving op Uw boekje. Minimum per week SO cent Minimum per maand f 2.50 Geeft U nog heden op bij de LANGE HAVEN- 80 TELEFOON 08240 Cultureele beteekenis var» den K. R. O. Onder auspiciën van de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond organiseert de Kat.h. Radio-omroep op Vrijdag 12 April een lezing in het gebouw van den Volksbond over het onderwerp „De cultureele beteekenis van de Kath. Radio-Omroep. De lezing zal met licht beelden worden toegelicht en belooft een leerzame en interessante avond te worden die ook voor niet-leden gratis toegankelijk is. Men raadplege voor bijzonderheden onze rubriek „Kampioenen". D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg de doch ter van den tamboer-majoor (OoeieUe- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag n April in: Grand: Eerste liefde; Luxor: Meine Tante, deine Tante: Lumière: Liefdesspel (volw.); Studio: Madeleine (volw.); Thalia Rio (volwd; Ca pitol en City: Als dooden herrijzen en Blnn- die volw.); Arena: Ninotrhka (volw.); Olympia: Spionnenwerk en Grensincidenten bov. 18 j.): Scala: Broadway serenade, (volwd; Prinses: Drie schattige meisjes worden groot en Heidi t stiefkind; Corso: Vernon en Irene Castle: Colosseum: Je kunt 't toch niet meenemen en Zwervers der zee (boven 18 jaar); Victoria: Hotel Impe rial en Artisteningang (volw.); Asta: De krachtpatser en Het rooversnest (boven 18 jaar); Harmonie: Het monster van dr. Fran kenstein en Een spannende avond (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Schiedam. Passage: Tarzans verbanning en De avonturen van Huckleberry Finn. Het jaarverslag over 1939 van de Schie- damsche Voetbal Competitie is verschenen. Wij ontleenen hieraan het volgende: Het ledental is thans 589, dat een groei beteekent van 156 leden. Vier nieuwe be stuursleden deden hun intrede, doordat de heeren Th. Visscher en A. Jansen zich niet herkiesbaar stelden en doordat het bestuur uitgebreid werd van 5 op 7 man. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: H. M. van Lith, voor zitter, L. v. d. Berg, secretaris, G. Campon, penningmeester, W. van Os, 2e voorz., F. H. Piek, 2e secr., A. den Blank commissaris, J, Plambeck, commissaris. De protest- en strafcommissie bleef onge wijzigd. Zij kwam drie keer bij elkaar. Dank wordt gebracht aan de kascommissie en aan de scheidsrechters. Na de algemeene verga dering heeft het bestuur acht maal verga derd. De competities der verschillende af deelingen hadden een vlot verloop. N.I.M.A. werd kampioen der S.V.C. De sluitingsavond is, al was de competitie niet geheel afgewerkt, toch gehouden en goed geslaagd. De behaalde prijzen werden op dezen avond uitgereikt. De inkomsten en uitgaven sluiten met een saldo van f 26,06. De jaarvergadering zal gehouden worden op Maandag 22 April a.s. in het vergader lokaal van café Bleekendaal. Reductie-bon voor onze lezers! Woensdagavond 10 April aanvang dos avonds 8.15 uur zal het bekende gezelschap „Groot Nederlandsch Volkstooneel" (dir. Willem Goossens) te Schiedam in het Pas sage-Theater, slechts één populaire voorstel ling geven, van het meest aangrijpende too- neel-epos van dezen tijd: „De Witte Non" naar het wereldberoemde boekwerk in 6 be drijven. Na het enorme succes van „Het Biechtge heim" heeft men kunnen besluiten om ook voor deze voorstelling van „De Witte Non" een groote reductie aan onze lezers te ver- strekken. Men vindt daartoe een Boh in dit nummer afgedrukt welke een zeer sterke Uit het jaarverslag van de Schiedamsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c ontlee nen wy het volgende: Het afgeloopen jaar eischte wederom een groot bedrag voor sanatoriumverpleging, zoo- alsnog nimmer werd bereikt. Velen hebben wederom steun verleend om de uitzending te kunnen volbrengen, t. w. „Verg. Verjaardag", Verg. „Draagt Elkanders Lasten", T.B.C.-fonds van het N.V.V. e. a. Wederom werden wij verrast met een gift van de „D.E.S." van f 200. Uit het financieel verslag blijkt, dat dit met een klein batig saldo sluit van f 45,81, welk bedrag naar den Kapitaaldienst wordt overgeheveld, evenals de opbrengst ad f 250 van een door zr. G. Plooij gehouden verloting ten bate van de lighallen. Het verslag memoreert het overlijden van mej. C. Nolet. Met eenige woorden van dank voor hetgeen zij in het belang van de ver eeniging en in het bijzonder voor de lighal len heeft verricht, heeft de voorzitter haar in de laatst gehouden bestuursvergadering herdacht. Verder kwam in de samenstelling van het bestuur geen verandering. De werkzaamheden van de vereeniging. Het huisbezoek. Dit werd verricht door mej. Chr. M. Beversluis en mej. A. v. Waart. Op 1 Januari 1939 stonden onder toezicht 312 gez. met 382 pat. In 1939 werden nieuw ingeschreven 56 gez. met 72 pat. Werden in 1939 afgeschreven 52 gez. met 76 pat. Bleven onder toezicht op 31 December 1939 316 gez. met 378 pat. Afgeschreven wegens vertrek 12 gez. met 12 pat., overlijden 4 gez. met 19 pat., onwil 8 gez. met 7 pat., andere reden 28 gez. met 38 pat. Er werden 368 gezinnen bezocht. In 99 dezer gezinnen werd sputum-prophylaxe toe gepast, waar de patiënt opgegeven werd als open t.b.c. Er werden 4040 bezoeken afge legd. Uitgezonden patiënten voor rekening der vereeniging: op 1 Januari 1939 waren in ver pleging 20 patiënten. In 1939 werden opge nomen 22 patiënten. In 1939 werden ontslagen 16 patiënten. Op 1 Januari 1940 waren nog in verpleging 26 patiënten. Door de vereeniging werd in 6 gezinnen verschaft: 5 sp. flacons, 14 sp. potten, 32 maal thermometers, 2 groote emmers, 5 ruststoelen 5 ledikanten, 2 matrassen, een deken en een kussen. Door de vereeniging wer din 6 gezinnen hulp voor de wasch gegeven. Huurtoeslag werd verleend door de ver eeniging 19 maal om te blijven wonen, een maal om te verhuizen. Eenmaal werd huur toeslag gegeven door de vereeniging „D.E.L." Verbetering van woning door verhuizen zon der toeslag 9 maal. Verbetering door verandering in de wo ning drie maal, waarvan eenmaal door de vereeniging. Verder werd door verschillende vereenigingen en instellingen geholpen voor extra voeding, kleeding en dekking. De lighallen. De lighallen werden geopend op 24 April 1939 en gesloten op 21 October 1939. Ver pleegd werden 18 patiënten t.w. 7 vrouwen, 5 mannen en 6 kinderen met 2448 verpleeg- dagen in totaal. Op medisch advies is van 2 patiënten het lichaamsgewicht verminderd met 2,3 en 0,2 K.G. Het toezicht op de patiënten werd uit geoefend door dr A. H. de Bruyn, waarbij wekelijksche bezoeken, namens het bestuur van wijlen mej. C. Nolet, mej. M. Cool en dr. A. Hoogendijk. Eveneens werden de hallen bezocht door mej. N. de Raad, inspectrice voor Zuid Holland van de T.B.C.-bestrijding en dr. B. van Vliet van 't Consultatiebureau. De patiënten kuurden regelmatig en er was nagenoeg geen verzuim. Er heerschte een aangename stemming en veel fraaie en nuttige handwerken werden weer door de patiënten vervaardigd. De weersgesteldheid was over het alge meen gunstig, waardoor de patiënten veel in de open lucht konden verblijven. De geboorte van H.K.H. Prinses Irene, op 5 Augustus 1939, werd feestelijk gevierd. De patiënten hadden de lighallen keurig ver sierd met veel zelfgemaakte vlaggetjes. De eetzaal was een weelde van lathyrus, die we dankten aan de hartelijke belangstelling van den gem. plantsoendienst. Door een vriendelijke gedachte van den commissaris, den heer H. P. Clasie, werden de patiënten verrast met een concert van het Schiedamsche Politie muziekcorps. Het jaarlijksche bezoek van de Oranjevereeniging waarbij iedere patient een versnapering kreeg, werd zeer gewaardeerd. De dames en heeren van de aangrenzende tennisbanen bewezen meermalen hun goede nabuurschap en sympathie door het zenden van fruit en nuttige geschenken. De patiënten drongen er eenparig op aan in het jaarverslag, ook namens hen, de ja renlang genoten toewijding van mej. C. Nolet met groote erkentelijkheid te gedenken. Verder wordt dankbaar vermeld het ont vangen van fruit, gebak en speelgoed, door vrienden der lighallen telkenmale gezonden. De aflossing op vrije dagen van de vaste verpleegster geschiedde ook dit jaar weer door mej. A. van Waart. Ook de hulp van mej. L. van Muurs wordt "-et groote waardeering vermeld. xm:~:x,x: Gistermiddag te omstreeks 5 uur vond op den hoek Nieuwe Haven West Frankeland- schestraat een aanrijding plaats tusschen een taxi, bestuurd door P. F. H. wonende te Rotterdam, en den 48-jarigen wielrijder P. W.„ wonende te Schiedam. Het rijwiel leed vrij ernstige schade. reductie geeft op de gewone toegangs prijzen. Men denke er echter aan tijdig de plaatsen te bestellen, wil men verzekerd vai plaatsen zijn. Zooals bekend treden in „De Witte Non" op: Willem, Goossens, Roos je Kohier, Greta Goossens, Emmy Bouw meester, Car. van Dommelen, Lou Poolman, Alex Hock, Dirk Janse e. v. a. „De Witte Non" zal ongetwijfeld een zelfde succes be halen als „Het Biechtgeheim" (in Scala, Den Haag, waren vorige maand bijna alle voorstellingen uitverkocht). De Witte Non behandelt de vreeselijke strijd eener jonge vrouw, die in het harde leven alles moet verliezen. Haar strijd tusschen liefde en roe ping. Moet zij haar roeping verloochenen Men knippe de Bon uit en voorziet zich vooral tijdig van plaatsen voor deze be ang- rijke voorstelling. Zaterdag 13 April a.s. zal wederom de jaarlijksche EinmabLoemcollecte ten bate van 'de Schiedamsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose worden gehouden. Het bestuur doet een dringend beroep op alle ingezetenen om deze collecte te steunen Veel geld is noodig voor onze eigen zieke en zwakke t.b.c. patiënten, die voor herstel van gezondheid naar een sanatorium moeten wor den uitgezonden. Ook de exploitatie van de leghallen gelegen in ons mooie Volkspark, waar des zomers vele patiënten herstel, zon en boschlucht opdoen, vordert veel geld. Plaatsgenooten tast den 13en April eens goed in uw beurzen, opdat de collectrices en collectanten goed gevulde bussen kunnen af dragen. Het is voor hen die zich voor deze collecte beschikbaar zullen stellen geen aan gename taak telkens de woorden „dank u" te moeten hooren. Het gaat om herstel van gezondheid van onze eigen stadgenooten en om nu aan de vele aanvragen voor sanato riumverpleging te kunnen voldoen hopen wij dat zich vele zullen aanmelden. Helpt ons. Waar men zich kan vervoegen wordt in een advertentie in dit blad medegedeeld. Tegen J. M. H., Wonende tc Vlaardingen, die ten nadeele van haar patroon 2 had verduisterd, werd proces-verbaal opgemaakt. PAKOCmE VAN DEN II. JACOBUS. Weekagenda. Heden de tweede Zondag na Paschen en de eerste Zondag van de maand. De Vroegmis is te half 8 en de Hoogmis te 10.10 uur. On der de H.H. Missen de jaarlijksche collecte voor het H. Hart, bijzonder voor het H. Graf. Te 2 uur begint de novene voor de Vorm- leerlingen. Te 7 uur het lof ter eere van het H. Hart met Rozenhoedje en Litanie van het H. Hart. Maandag congregatie voor de jongens en Kruisvaart. Dinsdag congregatie voor de jongemannen. Gedurende de wintermaanden is een groote afname van het congregatiebezoek ingetreden bij de jongemannen, hetgeen verklaarbaar was wegens de slechte weersgesteldheid. Wij sporen daarom de jongemannen en hun ouders aan, ervoor te zorgen, dat voortaan de bijeen komsten trouwer worden bijgewoond. Woensdag Beschermfeest van den H. Joseph, patroon der geheele H. Kerk. De gezongen H. Mis is te 8 uur en 's avonds te half 8 Lof ter eere van den H. Joseph met zijn lofzang en litanie. Donderdag komen de kinderen biechten te 12 uur en de alg. H. Communie der kinderen is Vrijdag onder de H. Mis van 8 uur. Vrijdag avond te half 8 Lof ter eere van het H. Hart met litanie en Acte van Toewijding. Zaterdag gelegenheid om te biechten van 45 en van half 78 uur. H. VORMSEL. Vanaf Maandag tot en met Zaterdag dage lijks novenegebeden en onderrichting voor 'tj H. Vormsel na de H. Mis van 8 uur. De bus voor de Vastendispensatie hangt achter in de kerk. Men gelieve te denken, dat het Eucharistie sche Dag is met Uitstelling van het Aller heiligste vanaf na de Hoogmis tot het Lof en alg- H. Communie der mannel. en vrouwei. jeugd der parochie. INTENTIES DER H.H. MISSEN. Zondag half 8 jrgt. voor Catharina Vos kuil— Heinsbroek; 10.10 uur H.D. voor het geestel. en tijd. welzijn der parochie. Maandag 7 uur H.D. voor Cornelia Liduina Lansbergen; 8 uur H.D. voor de meest ver laten zielen. Dinsdag 7 uur H.D. voor wed. Francisca GebbeOlsthoorn; 8 uur H.D. voor overl. ouders v. d. Water. Woensdag 7 uur jrgt. voor de wed. Brink manHeijdra; 8 uur tot intentie van dank baarheid. Donderdag 7 uur H.D. voor Clasina Rade maker; 8 uur H.D. voor Joannes Kerkhof en Catharina van Leeuwen. Vrijdag 7 uur H.D. voor Nicolaas Kester, lid van den Stillen Omgang; 8 uur maandd. voor Joannes Heijdra. Zaterdag 7 uur maandd. voor Aric Lans bergen Jac.z.; 8 uur H.D. voor Maria Lans bergen, lid van de St. Liduina-broederschap. Zondag a.s. half 8 jrgt. voor Joanna Olst hoorn, wed. van Henricus Lansbergen; 10.10 uur H.D. voor het geest, en tijd. welzijn der parochie. De dame, die gistermorgen op den Mathe nesserweg door een militaire aute is over reden zij kreeg het linkervoorwiel over het lichaam en bekwam ernstige inwendige kneuzingen is gebleken te zijn de 41-ja- rige N. van Tusscnen broekBerkel, wonende Korfrnakerstraat. De toestand van het slachtoffer is zorg wekkend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2