Gewichtig! DE XEMA TERUG OP SCHIPHOL 35) 111111 DE MAN DIE WIST IN VLAMMEN ZATERDAG 6 APRIL 1940 Wederom Nederl. patrouille over Duitsche grens. Tien militairen vermist. HERINNERING AAN DE GEBOORTE VAN PRINSES IRENE. Uitreiking van een oorkonde bij de regimenten Grenadiers en Jagers. in het voorjaar DOODELIJKE VAL UIT HET RAAM. ONREGELMATIGHEDEN IN DE LANDS ADMINISTRATIE. ACHT UUR BOVEN ZEE. Eerste retourvlucht A'dam— Lissabon volbracht. HET K.L.M.-vIiegtuig PH-ARX, de „Xeuia'", dat Dinsdag j.l. uit Amsterdam is vertrokken naar Portu gal ter opening van den geregelden post- en vrachtdienst op Li-sabon v.v. is Vrijdagmiddag om vijf minuten voor half vijf na een lange vlucht over de Golf van Biscaje, het Kanaal en de Noordzee, op Schiphol teruggekeerd. .iff '- fZmmm UITVOER VAN GROENTEN NAAR DUITSCHLAND. „CENTRAAL RUREAU VAN DE TUINBOUWVEILINGEN". HET MAN EENZAME EILAND. NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. NOG GEEN GROOTE TRAWLERS NAAR ZEE. De „Limb. Koerier" meldt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag wederom een Nederlandsche patrouille bij vergissing over de Duitsche grens is geraakt Thans had de overschrijding van de grens nabij Swalmer. plaats. Tot -leden zijn de Nederlandsche sol daten nog niet teruggekeerd. Laat in den avond van Woensdag was de patrouille, bestaande uit een sergeant, een korporaal en acht manschappen, van den commandopost naar de grens gefietst, om te patrouilleeren in de omgeving van Swalmen. Toen de volgende patrouille, die de eer.-ie moest aflossen, om twee uur in den na ht op de plaats van samenkomst kwam, wachtte men tevergeefs. De eerste patrouille keer de niet terug. Aanvankelijk vermoedde men, dat de mi litairen door een of andere oorzaak opont houd hadden gehad, doch toen men de heelc route nauwkeurig naging, vond men nergens een spoor, en rees het vermoeden, dat de soldaten, door de duisternis misleid, ergens in de bosschen langs de grens bij Swalmen bij vergissing op Duitsch gebied waren ge raakt. Op dat gedeelte van de grens is na melijk nergens een afzetting of versperring en in het nachtelijk duister kan men daar in die dichte bosschen, die aan weerszijden van de grens zijn, gemakkelijk op Duitsch gebied komen, zonder dat men het merkt. Van het moment af, dat de patrouille is uitgereden, heeft men niets .neer van de sol daten gehoord. Pogingen, om iets te verne men, of om de soldaten naar Nederland te doen terugkeeren, hadden tot nu toe nog geen resultaat. Men meldt ons uit Den Haag: 5 Augustus 1939 werd een heugelijke dag voor het Nederlandsche volk, want op dezen dag werd geboren H. K. H. Irene, Emma, Elisabeth, nieuwe loot aan den stam van Oranje. Evenals bij de geboorte van H. K. H. Prin ses Beatrix was gedaan, lag het ook nu weer in het voornemen om als herinnering aan deze heuglijke gebeurtenis een oorkonde te verstrekken aan ieder, die op den geboorte dag van H. K. H. Prinses Irene de eer genoot bij de regimenten Grenadiers en Jagers te dienen. Gelijk de vorige maal, was het wederom kapitein Oxenaar van het regiment grena diers, die aan dit voornemen een stoffelijken vorm gaf. De „topographische inrichting" verzorgde op kunstvaardige wijze den druk. Voorbereidingen waren getroffen, opdat de oorkonde zoo spoedig mogelijk na de ge boorte zou kunnen worden uitgereikt. Op 25 Augustus waren de drukproeven klaar en kon met het drukken van de oplage van 2500 exemplaren worden begonnen. Op 1 September werd de mobilisatie af gekondigd en waren 4 van de 6 kleuren ge drukt De persen werden toen volledig door defensiewerk in beslag genomen en tenge volge hiervan moest het afwerken van de oorkonde worden uitgesteld. Het zal nog wel eenigen tijd vorderen, voordat ieder rechthebbende een exemplaar in zijn bezit heeft. Ofschoon zooveel moge lijk spoed zal worden betracht, vraagt de expeditie onder de bestaande omstandighe den eenigen tijd. Overste H. D. Scherpenhuyzen heeft als oudste der beide regimenscommandanten een exemplaar aan Z. K. H. Prins Bernard aan geboden. de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen. slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Or. Schieffer's Stoff- wisselingzout. De weldadige wer king is verrassend. Flacon f 1.05, Dubbele flacon f 1.75 bl| apotfiekeri en vakdrogisten Reel. 3839 DGVS 18 Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag om twee uur was in de Derde Witten burgerdwarsstraat de 38-jarige bewoonster van de derde verdieping van perceel 52 bij het open raam bezig met het afschuieren van een kleed. Het kleed is haar. naar men vermoedt, daarbij uit de .han den gegleden, met het gevolg, dat de vrouw, toen zij het wilde grijpen, het evenwicht verloor en uit het raam viel. Zij kwam te recht op den betonnen vloer van de binnen plaats en was vrijwel op slag dood. De G. G. en G. D. heeft het zwaar verminkte lichaam naar het Binnengasthuis vervoerd. Er waren geen getuigen van het ongeluk. De vrouw was alleen thuis met haar twee kinderen van resp. vier jaar en vier maan den. BATAVIA, 5 April. (Aneta). Verschenen is het verslag van de algemee- ne Rekenkamer over 1939. Hieruit blijkt,, dat in dat jaar 389 gevallen van onregelmatig heden in de landadministratie ter kennis van de rekenkamer zijn gebracht. Van dit aantal waren 327 gevallen die betrekking hadden op fraudes en 62 gevallen van andere onre gelmatigheden. Voor zoover tot dusver bekend bedraagt de schade veroorzaakt door fraudes 73.667,07, en die tengevolge van andere oorzaken 24.464,95. De hoogste fraude, voor zoover deze kon worden vastgesteld, ligt tusschen de 5000 en 10.000.—. In vergelijking met andere jaren toont de schade, welke door fraude aan het land is toegebracht, een vermindering. Deze bedroeg nl. in 1936 153.070, in 1937 116.957 en in 1938 ƒ111.140. De schade door andere oorza ken bedroeg in 1936 32.275, in 1937 29,836 en in 1938 40.465. De eerste retourvlucht AmsterdamLissa bon is daarmede op een gelukkige wijze vol bracht en ter gelegenheid van dit heuglijke feit was op de Amsterdamsche luchthaven een klein gezelschap van autoriteiten aan wezig, om de bemanning van de „Xeraa" te verwelkomen. Onder de aanwezigen bevonden zich Z.Exc. Francisco dos Santos Tavares, gezant van Portugal, voorts de heeren J. de Lima San tos, consul van Portugal te Rotterdam, J- de Sousa Cordeiro, consul van Portugal te Am sterdam, mr. De Jong, consul te 's Graven- hage en J. Voetelink, honorair consul te Am sterdam, alsmede de heer A. Plesman, direc teur der K.L.M., verschillende K.L.M.-offi cials en familieleden van de bemanning. De „Xema", waarvan de bemanning be stond uit de heeren Parmentier en Van Bal- kom, piloten, Th. Bell, marconist en R. Smit, boordwerktuigkundige, -terwijl zich mede aan boord bevond de heer H. Brinkhuis, die in December jl. in opdracht van de K.L.M. naar Portugal is vertrokken om daar den nieu wen vliegdienst voor te bereiden, was Vrij dagmorgen om half zeven uit Lissabon ver trokken. Het vliegtuig maakte een tusschen landing te Oporto, vanwaar het om 8.53 startte. Om 9.52 passeerde het Kaap Finisterre, waarna het in drie uur tijds de Golf van Biscaje over stak. Te 12.51 passeerde de „Xema" Ouessant, om 15 uur passeerde het Dungeness, om 15.25 uur Duinkerken en om 16.05 Haamstede. Een driewerf hoera begroette de inzitten den van het vliegtuig, toen zij op het plat form voor het stationsgebouw van Schiphol de cabine verlieten. Hun eerste werk, nadat de hartelijke begroeting door familieleden was geëindigd, was het overhandigen van een doos met een groote Portugeesche cake aan de echtgenoote van den Portugeeschen gezant en een doos met Portugeesche bloe men aan den heer Voetelink. Beide geschen ken waren een vriendelijke attentie van den vertegenwoordiger der K.L.M. in Lissabon. In de bovenzaal van het restaurant van Schiphol werd de bemanning toegesproken door den heer Plesman, die zijn dank betuig de voor het feit, dat deze vlucht is uitgevoerd met de stiptheid van een gewone lijnvlucht. Spr. hoopte, dat de volgende vluchten op de nieuwe luchlverbinding met dezelfde regel maat zullen worden uitgevoerd. Zich tot den Portugeeschen gezant wen dend, herinnerde de heer Plesman eraan, dat de nieuwe luchtlijn een rechtstreeksche ver binding heeft tot stand gebracht tusschen twee neutrale Landen, beide met een groot verleden, beide koloniseerende mogendheden en beide zeevarende landen. De Nederlanders hebben in het verleden de zeevaart geleerd van de Portugeezen. Thans zijn het de Ne derlanders die het initiatief hebben genomen voor een geregeld luchtverkeer met Portugal. Met dankbaarheid gewaagde spr. van de groote medewerking, die de K.L.M. bij de voorbereiding van de nieuwe luchtlijn heeft mogen ondervinden van de Portugeesche autoriteiten. De vlucht AmsterdamLissabon duurt thans nog acht uur. maar spr. twijfelde er niet aan ,of de tijd zal komen, dat dezelfde afstand zal kunnen worden afgelegd in 4 5 uur. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch uit te. spreken, dat Portugal en Ne derland beide de vruchten zullen mogen plukken van deze nieuwe verbinding. De gezant dankte met enkele woorden voor de heilwenschen van den heer Plesman en verklaarde er niet aan te twijfelen, dat deze inderdaad in vervulling zullen gaan. Wij hebben na afloop van deze korte plech tigheid nog een korl onderhoud gehad met den gezagvoerder van de „Xema", den heer Parmentier en met den heer Brinkhuis, die gedurende drie en een halve maand in Por tugal de nieuwe luchtverbinding heeft voor bereid. De heer Parmentier bevestigde ons, dat de route, die de vliegtuigen naar en van Por tugal vlogen, geheel boven de zee ligt. De heenreis is gemaakt op een hoogte van 2000 meter, de terugreis op een hoogte van 1200 meter. De weersomstandigheden zijn gunstig geweest voor een regelmatig verloop van de vluchten. Overlast van de zijde van oorlog- De Brit.iche minister-president, Neville. Chamberlain (redits) voert het noord op de Donderdagavond j.l. te Londen gehouden vergadering van den centralen raad van de Conservatieve partij. voerende landen heeft de „Xema" noch op de heenreis, noch op den terugtocht onder vonden. Zelfs boven het Kanaal was het zeer rustig. Tijdens de vlucht heeft de bemanning van de gelegenheid gebruik gemaakt om proef nemingen te doen op het gebied van de as tronomische navigatie. De heer Van Balkom, die destijds de vlucht van de „Snip" naar West-Indië heeft medegemaakt, is op dit ge bied een specialiteit. De vliegers waren uiter aard op dit project in staat, nu en dan hun astronomische peilingen te controleeren. Het bleek, dat zij zeer behoorlijk waren. Het ligt in de bedoeling, de vliegers op dit traject geregeld astronomische peilingen te doen verrichten, zulks, naar de heer Brinkhuis ons mededeelde, met het ook op het tot standko- men van een eventueele luchtverbinding Am sterdamParamaribo. Wanneer die verbin ding wordt geopend, moet de K.L.M. de be schikking hebben over een aantal bestuur ders, die de astronomische navigatie beheer- schen. De heer Parmentier deelde ons voorts me de, dat hij en zijn makkers bij aankomst te Lissabon waren verwelkomd door den Ne- derlandschen gezant aldaar. Het lid der Tweede Kamer de heer Die ters heeft onlangs aan den minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in het loopende seizoen niet meer groenten naar Duitschland zullen mogen uitgevoerd dan een gemiddelde van de gedurende de laatste jaren uitgevoerde hoeveelheden of bedragenj en zoo ja, aan welke oorzaak is dat toe te schrijven? 2. Heeft de minister er zich rekenschap van gegeven, dat dit catastrophale gevolgen zal hebben voor den tuinbouw, vooral nu Engeland den invoer van bijna al onze tuin bouwproducten heeft verboden? 3. Is de minister van meening, dat, on danks den gunstigen stand der clearing met Duitschland, het uit te voeren kwantum tuin bouwproducten niet grooter kan zijn? 4. Heeft de 'minister overwogen, welke maatregelen hij zal nemen om den Neder- landschen tuinbouw voor ondergang te be hoeden? Minister Steenberghe heeft hierop thans als volgt geantwoord: 1. Deze veronderstelling is niet juist; de uitvoer van groenten naar Duitschland is echter in hoofdzaak afhankelijk van den stand der Nederlandsch-Duitsche clearing. 2 De minister geeft zich rekenschap van den toestand van den tuinbouw, doch hij moet er wel op wijzen, dat exportmoeilijk heden naar Engeland niet steeds gecompen seerd kunnen worden door vermeerderden uitvoer naar andere landen, ai wordt uiter aard in deze richting gestreefd. 3 en 4. In verband met de beantwoording van de vorige vragen oehoeven deze vragen geen nadere beantwoording. Op Donderdag 11 April a.s. te 11 uur zal In de groote zaal van „De Doelen" te Rot terdam de algemeene jaarvergadering der vereeniging „het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland" worden ge houden. Onder andere zal een aantal voorstellen ■worden behandeld inzake de taak van het centraal bureau in oorlogstijd, ruimeren ex port en productiesteun, collectief sorteeren van fruit, verhooging van de minimumprij zen, steun bonken-tomaten, afz. middenprijs voor bepaalde gebieden, exporteurs-winst- regellng, juistere verhouding tusschen vei ling- en detailprijzen, verlenging garantie regeling van vroege aardappelen en con- tróladienirt veilinggebouwen. DRIE ZONDER VREES Nadruk verboden) Een borrelend geraas van den motor gaf hierop het gewenschte antwoord. De boot schoot vooruit, en toen Alan, boven van de vliegmachine uit, het witte kielwater zag, liet hij ook de Avontuur koers zetten naar het verwijderde land, dat hij en Bendigo be speurd hadden. „Volg de vliegmachine, vriend", zeide Wild tot zijn metgezel. „De jongens hebben land in zicht gekregen. Alles gaat van een leien dakje Haar snelheid dreef de Avontuur spoedig ver voor de motorboot uit. Bijgevolg waren het Alan en Bendigo die het eerst het land van nabij zagen, en beiden waren verbaasd over wat zij aanschouwden. „Lieve help! 't Een eiland bennen!" riep Bendigo uit, terwijl de machine daalde en op het eiland aanzette. „En het ziet ernaar uit alsof het bewoond is óók!" voegde Alan eraan toe. „Kijk, daar staat waarachtig een chic huis!" Het eiland was meer dan een mijl lang, en ruim half zoo breed. Hoog oprijzende pal men negen onder den zachten, warmen wind, en een weelde van tropische planten en bloe men omperkten de uitgestrekte grasvelden rondom het voornaamste gebouw. Dit was een indrukwekkend wit huis, ge bouwd in Spaanschen stijl; de naburige bij gebouwen leken er maar heel nietig bij. „Het ziet er uit als het week-end verblijf van een of anderen rijken Amerikaan!" merk te Alan glimlachend op. „Ik hoop dat hij er niets tegen zal hebben indien wij zijn gras veld als landingsplaats gebruiken. In ieder geval daar gaan wij! Wij moeten landen om Wild en dien anderen baas aan boord te nemen." Bendigo knikte, maar zweeg, want hij hield dan adem in toen zijn blanke makker de motoren afzette, en de machine geruisch- loos liet dalen boven de boomen. Enkele oogenblikken later reed de Avontuur over het lange grasperk, om in het midden daar van tot stilstaan te komen. Nauwelijks had zij gestopt, of een half dozijn mannen kwamen het huis uitrennen. Zij waren een ontstellend ruw-uitziende ben de; allen waren Mexikaansche halfbloeds, en toen Alan en Bendigo uit de machine stapten merkten zij op dat de gelaatsuitdruk kingen dier kerels alles behalve vriendelijk waren.. „Neem mij niet kwalijk dat ik hier zoo kom binnenvallen", zeide Alan glimlachend. „Is de eigenaar van dit huis in de buurt?" De gemelijk uitziende dagos wisselden blikken van verstandhouding, maar wend den zich schielijk om toen een andere ge daante uit het huis te voorschijn kwam, en tie treden afschreed. Het was een groote man, in een hoogst correct costuum van wit linnen. Maar hij was even groezelig van huidskleur als de halfbloeds Zijn mager gelaat en zijn havik- aehtige neus gaven hem een hard, afstoote- iijk voorkomen, en Alan ontwaarde een glin stering van toorn in zijn diepliggende oogen „Waarom komt gij naar mijn eiland. De man sprak bits, met een vreemd accen „Ik moet mij verontschuldigen omdat ik zonder verlof geland ben, mijnheer ant woordde Alan. „Wat wilt gij hier?" vroeg de ander. „Ik ben Senor Alonzo Cadronga. Komt gij om mij te spreken? „Neen, senor Van de cabinedeur uit sprong Wild West in zee. hier geland om een vriend van ons op te pikken, die zich thans op weg hierheen be vindt in een motorboot. Het spijt mij u ge stoord te hebben, maar ik beloof u dat wij niet lang zullen toeven. Onze vriend moet nu langzamerhand bijna hier zijn. Hebben wij uw vergunning hem te halen en naar de vliegmachine te brengen?" „Ja. Ik zal met u meegaan", antwoordde Cadronga. Zijn zes vreemde rotgenooten pakten zich stil weg. Toch hadden Alan en Bendigo, toen zij Cadronga tusschen de boomen door ver gezelden naar het strand, beiden het onaan gename gevoel dat zij werden bespied. Toen zij tusschen de boomen uitkwamen ?agen zij de witte motorboot, zoemend door de branding en tegen dat het drietal het strand bereikt had, was Wild met zijn met gezel aan wal gesprongen. „Hallo, kerels!" grinnikte Wild luidruchtig. ,.Het spijt mij dat ik den jongenheer niet kan voorstellen. Ik ken zijn naam niet, en...." Eensklaps brak hij af. De plotselinge ver andering van uitdrukking op het gelaat van Cadronga, toen deze den jongen vreemdeling opmerkte, legde hem het zwijgen op. „En hij kan zichzelf niet voorstellen", her nam Wild langzaam, „omdat hij niet weet wie hij is. Hij heeft zijn geheugen verloren!" Cadronga's rechterhand was, terwijl de Amerikaan sprak, juist op weg om iets uit zijn jaszak te halen, maar eensklaps onder brak de man deze beweging. Heel zijn lichaam drukte spanning uit. Zijn oogen doorboorden den jongen vreemdeling. „Zijn.... geheugenverloren!" her haalde hij, alsof hij over de beteekenis van dit feit nadacht. „Dat is wel heel ongeluk kig! Kan hij zich niets herinneren?" „Volstrekt niets, mijnheer!" antwoordde Bendigo. II est. antwoordde Alan. „Wij zijn I diging af te slaan. F une. de onbekende, terwijl hij met de hand over het voorhoofd streek en het gelaat fronste om zijn eigen hulpeloosheid. „Kom, trek het u niet aan!" zeide Alan. „Wij zullen u wel meenemen." „Wacht!" viel Cadronga hem in de rede, en nu lag er een glimlach op zijn donker ge laat. „Weest zoo goed mijn gasten te tijn. Blijft ten minste bij mij lunchen. Ja, ja, daar sta ik op!" voegde hij eraan toe, daar Alan op het punt stond de uitnoo- Zij vergezelden hem dus naar het groote witte huis. Daar voerde hij hen naar een koele, statige eetzaal. „Wilt mij een oogenblik verontschuldigen!" zeide hun gastheer, breed glimlachend, en zijn witte tanden toonend. „Ik zal u wat van mijn eigen specialen wijn halen. Veront schuldigt mij!" En hij verwijderde zich door een der vele gewelfde uitgangen, welke uit de ruime zaal leidden. Maar. nauwelijks had hij de hielen gelicht, of Wild West wendde zich tot de anderen. ..Houdt jelui oogen open, jongens!" mom pelde hij. „Ik heb zoo'n gevoel dat wij daar- zoo wat vuurwerk zullen zien. Die lange knaap met zijn gemaakten glimlach heeft het op iemand gemunt. En dat ben jij!" Hij wees met zijn duim naar den jongen vreemdeling. „Ik?" herhaalde de onbekende. „Maar waarom? Ik ken hem zelfs niet." „Maar hij kent jou, en hij richtte bijna een revolver op je zoodra hij je op het strand in de gaten kreeg!" antwoordde Wild. „Ik.. Pas op!" Kresj! Krak-krek-krek! Beng! Aan het eind van de zaal was een deur geruischloos geopend, en drie groote revol vers en een geweer braakten hun inhoud op de vrienden uit. Maar Wilds waarschuwing was nog juist op het nippertje gekomen, en de hagel van kogels floot zonder eenig on heil te stichten over hun hoofden terwijl zij zich tegen den vloer wierpen. „Komt! Hier uit!" schreeuwde Alan. De drie makkers wilden juist wegrennen, toen Wild opmerkte dat de onbekende jonge vreemdeling verbaasd om zich heen keek. „Komaan, kereltje!" riep hij, hem bij den arm grijpend. „Ze hebben je toch niet getrof fen, wat?" „Getroffen? Neen!" antwoordde de andere, terwijl hij met de vliegende Drie door een andere deur rende „Maar ik herinnU,p nu alles!" riep hij uit, en zijn °°®e" v n van strijdlust „Het geluid van dat schieten heeft vast den ouden Tikker in mijn her senen weer op de juiste manier in werking gezet. Ik herinner mij alles. Ik ben Paul Hart een Amerikaansch dagblad reporter!" „Nou, dat is fijn" grinnikte Wild, terwijl zij de deur achter zich dichtsmeten, en de daarachter loopende gang doorrenden. „Maar wat heeft die Cadronga tegen je?" „Cadronga?" herhaalde Paul Hart. „Dat niet zijn echte naam. Ik kwam vandaag of vallig op dit eiland toen ik uit was in mijn boot, en toen ik bij het aan land gaan dien langen slungel zag, herkende ik hem on middellijk. Hij is Miguel Vancim, de revo- lutionnair, die eenige maanden geleden uit Zuid Amerika vluchtte. Dat is de reden, waarom hij mij neersloeg en in een lekke boot liet drijvenzooals je mij gevonden hebt". Door deze onthulling van Paul Hart was het heele geheim opgelost. De vrienden wis ten dat Vancini, als hij het maar even belet ten kon, hem niet zou laten ontkomen van zijn schuilplaats op het eiland, terwijl zij renden naar het open uiteinde van de gang. verschenen er meer gewapende mannen vóór hen uit. Krek-krek-beng! Kresj! De schoten weerschalden rauw, en alom floten kogels. Het lawaai trok Vancini, die Uit een andere richting kwam, eveneens naar het tooneel. Met vlammende oogen trok hij zijn automatisch pistool. Maar als het weerlicht stortte Alan zich op hem. „Jippi! Goed gedaan, Alan!" galmde Ben digo, toen de Engelschman den schurk met een verpletterenden opstopper tegen de kin velde. „Wat ervan zeggen, wij hem als mas- kot gebruiken?" Met deze woorden nam de reusachtige ne ger den gevallen Mexikaanschen roover op, slingerde hem 't onderste boven over zijn rug ,en snelde toen over het breede grasveld, gevolgd door Wild, Alan en Paul Hart Tegen dat de massa halfbloeds uit het huis kwam hollen, klonk het geronk van de motoren der Avontuur over het geheimzin nige eiland, en een oogenblik later steeg de eendekker omhoog, het blauwe uitspansel tegemoet. „Hoeveel je denken wij aan bank van lee ning voor dezen man kunnen krijgen?" vroeg Bendigo, grinnikend tot den grom- menden Vancini. „Je zult zoowat vijftig duizend dollars belooning krijgen omdat je hem gevangen hebt", antwoordde Paul Hart. „Jippie!" galmde Bendigo. „Jelui dat hoo- ren, jongens? Wij rijk worden zullen!" „Drommels! Is het niet fijn de oude Roc kies (het Amerikaansche rotsgebergte) weer te zien te krijgen, jongens! Het was Wild West, die deze geestdriftige opmerking ten beste gaf, en Alan Fane grin nikte hartelijk terwijl hij hun vliegmachine, de Avontuur, eenige honderden meters bo ven de hoogste toppen van het rotsgebergte loodste. „Geeft je een gevoel van heimwee, he, Wild?" zeide hij. „Zeker doet het een man g°ecl c''e rots spleten daar onder ons te zien!" gaf de spich tige comboy toe, terwijl hij vol bewondering door de ruit der cabine keek. „Daar, in en rondom de Rockies vind je eenige van de overweldigendste landschappen, die ter we reld bestaan! Ja, man, geef mij een goed paard, en ik zal avonturen in overvloed daar beneden vinden Tot nu toe had Bendigo zich buiten het ge sprek gehouden, want hij was druk bezig iri het praktische electrische keukentje, dat achter in de cabine gelegen was. Maar nu liet hij zich toch hooren. „Dit menschenkind niet zoo vreeselijk tuk op bennen avonturen te vinden", gromde hij met zijn diepe basstem. „Maar ik je wat zeg gen zullen, cowboy! Als" jij denken dat er kans bestaan daar beneden in die Rotsberger van jou hoenderrek vol eieren te vinden dan zal ik met je komen zullen!" (Wordt vervolgd) De heer Brinkhuis was vol lof over de medewerking, die hij gedurende zijn verblijf in Portugal heeft ondervonden van de Portu geesche autoriteiten. Met enkele ministers had hij eens een vliegtocht gemaakt naar Ponta de Sagres, aan de zuidelijkste punt van het land. Van den nieuwen vliegdienst koesterde de heer Bruinkhuis gunstige verwachtingen. Deze dienst is hoofdzakelijk een postdienst. Passagiers worden op dit traject niet ver voerd. De dienst, die alleen door de K.L.M- wordt uitgevoerd in Portugal bestaat geen nationale luchtvaartmaatschappij en het bur- gerluchtvaartverkeer is er lang niet zoo ont wikkeld als in Nederland is in het levert geroepen ten einde een directe aansluiting te creëerenop den transatlantischen cüPPer" dienst. Omtrent dezen clipperdienst deelde de heer Brinkhuis mede, dat deze niet steeds regelmatig verloopt .afhankelijk als hij is van de weersgesteldheid. Het is de laatste maan den wel eens voorgekomen, dat het vliegtuig op deze route twaalf dagen later, dan in de dienstregeling was voorzien, vertrokken was. Dergelijke groote vertragingen zijn échter uitzondering, meestal is het oponthoud, dat de vliegtuigen op de transatlantische rou te ondervinden, niet grooter dan enkele da gen. Naar wij vernemen zullen in eenige D. C. 3 machines, die op het traject Amsterdam Lissabon gebruikt zullen worden, boven in de cockpit luiken worden aangebracht om het doen van astronomische waarnemingen, die thans op zij uit de cockpitramen moeten geschieden, te vergemakkelijken. Maart-nummer van liet Orgaan. „Tot de krachten die In de fiatle -wetTTTi voor het welzijn van het geheel, dragen de katholieken een groeiend aandeel bU- Een derde der bevolking is katholiek, doch het percentage katholieke kinderen, da' voor het eerst naar de lagere school gaat, nadert de helft. Is dit kwantitatief geno men aanzienlijk, in kwalitatief opzicht be- teekent het ten profijte van 't Nederlandsche maatschappelijke leven een zware, doch aan trekkelijke taak, de sociale en politieke ide alen van het katholicisme in wetenschappe lijke prestaties en in de practijk zoo dicht mogelijk te benaderen. De mate van verwe zenlijking hiervan biedt voor het Zuiden grootere perspectieven dan voor het Noor den, indien wij bedenken, dat in Noord- Brabant en Limburg de helft der katholie ken woont, de andere helft verspreid is over de negen overige provincies. Voorzoover zulks afhangt van volkska rakter en in de gemeenschap levende krachten, zal het streven Naar de Nieuwe Gemeenschap in Limburg en Brabant den zin eener ideale gemeenschap kunnen ver tolken, en in het resteerend deel van ons land een actieve rol behooren te vervullen in de daar mogelijke werkgemeenschap. Daartoe zullen de goede eigenschappen ge cultiveerd moeten worden, die wij van God gekregen hebben en zal bezinning op de vele tekorten ons dat besef van nederig heid kunnen brengen, waaruit groote en edele daden voortspruiten. Wij zullen dan ondervinden, hoeveel wij ook van niet-ka- tholieke landgenooten kunnen leeren. In deze wisselwerking van geven en nemen zullen wij ervaren de wondere krachten, die er in de besten der Nederlandsche volksge meenschap leven, die bij allen gevoed wor den door nationale en hoogere idealen en die katholieken en niet-katholieken samenbin den in het één vaderland". Aldus besluit drs. Aug. Albregts zijn ar tikel „De voedingsbodem van de Nieuwe Gemeenschap in Nederland waarmee het orgaan van deze maknd opent. Behalve dit instructieve artikel, waarvan wij de conclusie nopens het aandeel der katholieken hierboven weergaven, bevat het blad een uitvoerig overzicht van de drie be schouwingen in „Studia Catholica", gewijd aan de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap. Deze drie wetenschappelijke studies zijn res pectievelijk van dr. Anton van Duinkerken, mr. dr. Arn. Borret S.J., en dr. J. Beuns S.J.; zij leveren een interessante bijdrage tot een scherpere formuleering zoowel van verschil lende aspecten met betrekking tot de nieuwe gemeenschap als van enkele belangrijke pro blemen, die zich voordoen en de richting waarin naar een concrete oplossing ervan moet worden gezocht. Zij, die belang stel len in 't streven naar een nieuwe gemeen schap, zullen van deze aflevering met vrucht kennis kunnen nemen. Het maandblad bevat verder het verslag van de jongste vergadering van het werk comité en enkele persstemmen over de actie. Voor wie van de actie op de hoogte wil blijven een onmisbaar blad. Uit IJmuiden wordt ons gemeld, dat van de reeds eenige dagen in de visschershaven aldaar onder stoom liggende groote stoom trawlers ook Vrijdag nog geen enkel schip naar de visscherij is vertrokken. Het schijnt, dat de opvarenden nog nadere besluiten van zekere instanties willen af wachten, alvorens weer zee te kiezen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4