ITALIË'S BESTE REGIMENT MAANDIG 8 APRIL 1940 PHILHARMONISCH ORKEST* Loes en Marinus Flipse als solisten. ■m m G. HILLEGERSBERG. BAROMETER GESTOLEN. ENKEL GEBROKEN. OUDE TONGE. UIT DE PERS. ILSE MEUDTNER. STICHTING. De Tooverfluit. NEDERLANDSCHE OPERA- luchtbescherming IN OUD-MATHENESSE. R. K. M. S. „AEOLUS", NEDERL. OPERA-ENSEMBLE. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW. SCHIEBROEK. VROUWELIJKE VRIJWILLIGE HULP. VL AARDINGEN. RENNERSCLUB FEIJENOORD. RENNERSCLUB VOORWAARTS. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. KOOLHOVEN-JEUGD LUCHTVAART CLUB. NEDERLAAGWEDSTRIJ D SCHAAKVEREEN. „HET CENTRUM". HET GEWIJZIGDE ÜITBREIDINGS- PLAN DIERGAARDE. Eduard Flipse als dirigent, Loes Flipse als sopraan-soliste en Marinus Flipse a s pianist: zoo stond dit Zaterdagmiddagcon cert in het teeken van de familie Flipse. Het is al eenige jaren geleden, da w van Loes Flipse-Snel eenige lie,fer®^ den uit de „Six poèmes Arabes va Aubert en 't was ons een gen geheelen cyclus ding, te hooren zingen en kennis maken. De wijze, waarop de zangeres deze dankbare liederen met een kleurige en mooi-ilustreerende orkestbegeleiding heeft voorgedragen, leverde het bewijs, hoe zij de Fransche liedkunst verstaat en ze met charme en vooral met intelligentie weet voor te dragen. Want juist de sprekende voor dracht en doorleefde zegging geeft aan haar vertolking zoo'n groove bekoring en ar tistieke waarde. Daarbij komen een mooi gecultiveerde zang- en stemtechniek het ge heel op een nog hooger plan zetten. Wat bij haar zingen zoo opvalt is wat helaas bij vele vocale solisten nog al eens te wen- schen laat haar duidelijke en verzorgde articulatie. Haar stem, die in het middenre- gister het warmst van klank is, is over den geheelen stemomvang met zorg geëgaliseerd, al zijn er bij de hoogere tonen eenige, welke aan sonoriteit en volheid nog kunnen win nen. Met haar mezzo-voce weet ze heel in het bijzonder prachtige effecten te bereiken. In samenwerking met de toegewijde en warm afgestemde begeleiding van het orkest kregen deze Aubert-liederen door de zange res een hoogstaande en zeer waardevolle vertolking, waarvoor zij met veel bloemen en hartelijk applaus, verdiend, werd gehul digd. Marinus Flipse speelde het pianoconcert in fis op 20 van Skrjabin en toonde daar mede weer eens opnieuw, hoe groot en voor naam zijn pianistische en kunstzinnige kwa liteiten zijn en hoe hij zich in stijl en waar de van een compositie weet in te werken. Er zat geestdrift en stuwing in zijn spel en voordracht, waardoor de reproductie van deze spontane en geïnspireerde muziek, al roept ze dan remiscenties op van voorgan gers, zoo vol leven, sentiment en poëzie werd vertolkt. Flipse heeft uit de dankbare en mooie pianopartij alles naar voren gebracht wat er in zit aan lyrische gevoeligheid, warm coloriet; zangerig melos en pittige massa e hoogtepunten en het orkest liet zich daarbij evenmin onbetuigd. Na het brillante slot volgde een spontane huldiging. Net orkest begon met „Prologus Brevis van Jan van Gils, pretentielooze maar niet temin frissche en pittige muziek, gevolgd door de „Suite voor strijkorkest" van Anton Schweitzer, welke op goede en muzikantes- ke eigenschappen mag aanspraak maken en waarvan ons opnieuw bleek, dat de beide eerste deelen: „Allegro" en „Andante con variazioni" het sterkst en meest-zeggend zijn. De componist moest van achter zijn les- senaar komen om te danken voor de betoon de waardeering. Tot slot van het concert, waarbij het or kest in topvorm was, de „Bolero". NED. REIS VER EENIGING VOOR KATHOLIEKEN. In verband met het Belgisch-Nederlandsch propaganda-tournée, tot bevordering van het tourisme in beide landen, komt de bekende schrijver Felix Timmermans, Dinsdag 9 April in de groote Doelenzaal spreken over „Menschen en gebruiken in België". Na de lezing vertooning van eenige toepasselijke films. Verder zal op Donderdag 11 April na de ledenvergadering van de Reisyereemging voor Katholieken een serie kleurenfoto's borden vertoond van een reis der N.R.V.K. ■frcicir Withers wil. Voor belde avonden verwijzen w« naar öe Kabouter-annonce van heden. Door den heer B. in de Juliana van Stol berglaan is hij de politie alhier aangifte ge daan, dat uit de gang van zijn woning een barometer is ontvreemd. Het vermoeden bestaat dat een venter de schuldige is, die van de gelegenheid, dat de deur even is opengelaten, nadat hij had aan gebeld gebruik heeft gemaakt om genoemd voorwerp weg te nemen. De 50-jarige mevr. H„ wonende te Rotter dam was gisteravond met haar man op visite in de Prins Frederik Hendrikstraat. Bij het verlaten van de woning waar het echtpaar had vertoefd, had mevr. H. het ongeluk van de stoep te vallen, waarbij ze haar enkel brak. Door een auto van de Gem. Geneesk. Dienst te Rotterdam is zij naar het zieken huis aan den Bergweg gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. steld in ontvangsten op 21.743 13 en in uit gaven on 22292, nadeelig slot 549.85. De begrooting 1940 werd vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op 14423. De polder- lasten, welke in 1939 bedroegen 7 per H.A., zijn bij deze begrooting vastgesteld op 8 per H.A Dit vindt zijn oorzaak in de buiten gewone regenval in 1939, waardoor het tel kens terijgkeerende saldo veranderd is in een nadeelig saldo. Het bestuur wérd gemachtigd de overdracht van 7 bruggen aan de gemeente Vlaardinger-Ambacht in eigendom en onder houd te regelen. R. K. VOETBAL. Zondagmiddag speelde de R. K. voetbalver. Don Bosco een wedstrijd voor den B. V. B. tegen Dia 1 van Steenbergen; ruststand 1-2, eindstand 13. presenteerde°ffAbont gevarieerd programma sten pn Weten ï1 het ^bouw voor Kun" res Ilse Meudtner. (Geim^*110^811 de dans0" in den Grooten Schouwburg alhier optreden! Zij opende de r« met het eerste deel uit Mozart s twaalfde Piano-sonate. Dit overbekende stuk met z'n als een Berceuse klinkende melodie en wiegend rhythme vond in den geest van Ilse Meudtner een allerongelukkigste transpositie in dans vormen, welke in geen enkel opzicht ver band tenzij uiterlijke versnellingen of vertragingen, versterkingen of verzwakkin gen met Mozart's broze en naieve muziek hielden. Gelukkig dat daar onmiddellijk een „Boe rendans naar Breughel" op volgde met mu ziek van Wasien, die een volkomen tegen overgestelde creatie inhield. Al was hier in vloed van andere, vroegere beroemde voor heden (Argentina) in te bespeuren het met alleen een zeer acceptabele, doch Ilse Meudtner BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Teneinde beveiligd te zijn tegen de kogels, welke-door een aanvallend vliegtuig op de schepen kunnen worden afgevuurd, laten de eigenaars van verschillende kustvaarders 't dak van de stuurhut versterken, hetzij door dit te beleggen met tegels, hetzij door een versterking aan te brengen van gewapend beton. Het district Oud-Mathenesse, inclusief het In gebouw „Palace" aan de Gedempte Bo- tersloot heeft de R.K.M.S. „Aeolus" een zeer Voor de derde maal ging in dit seizoen Vrijdagavond Mozart's „De Tooverfluit" .n den Rotterdamschen Grooten Schouwburg. Thans onder auspiciën van „Eruditio Mu- sica" en de volledig bezette Schouwburg duidde er wel op, dat zij resultaat had met haar initiatief. De algemeene indruk is er wel een van voldaanheid voor hetgeen de Nederlandsche Opera-Stichting heeft gepresteerd, al zou den er ook wel enkele tekortkomingen zijn aan te wijzen. Paul Pella had de muzikale leiding en kweet zich naar behooren van zijn taak. Prof. dr. Lothar Wallerstein voerde de regie en aan alles was wel te zien, dat hier een bekwame hand aan het werk was. Zouden we enkele der voornaamste figu ren willen noemen, dan verdient allereerst wel een woord van lof de Papageno van Anton Eldering, die met een forsch geluid en njet veel acteertalent, een werkelijk goe den indruk maakte. En, omdat we Papageno nu toch noemden, moeten we toch ook even de guitige Papagena van Elisabeth Glastra van Loon releveeren, die in haar scène met Papageno een welverdiend open doekje kreeg. De Tamino van Cor van Munster was goed, hoewel wat vlak. Corry Bijster als Pamina had een zwak begin, doch in de tweede acte kwam ze wat meer los. Alleen haar acteeren leek ons nog zeer matig. Frieda van Hessen als Koningin van den Nacht deelde ook eenigszins in de begin- malaise, maar zij won in de tweede acte zeer veel. De drie dames der koningin lieten goe den zang hooren en haar acteeren voldeed zeer wel, hetgeen trouwens eveneens van de drie knapen gezegd kan worden. Het zware geluid van Willem van Santé als Sarasto deed het zeer goed. Het Residentie Orkest vertolkte Mozart's meesterwerk op voortreffelijke wijze, terwijl ook het Rotterdamsch Philharmonisch kooi volkomen voor zijn taak berekend was. Aan het slot dankten de aanwezigen met een langdurig applaus, terwijl voor de voor naamste executanten bloemen werden aan gedragen. Resgiseur Wallenstein en Paul Pella werden in deze hulde zeer terecht be trokken. Witte Dorp, heeft Zaterdagmiddag eene oefe- geslaagden feestavond gegeven. De zaal was; zooals verwacht kon worden, flink bezet en van het begin tot het eind is de gezonde, gulle lach niet van de lucht geweest. De avond werd geopend met de gebruike lijke openingsspeech. De voorzitter, de heer ir. H. F. Hopster, richtte speciale woorden van welkom tot rector E. v. d. Helm van het R.K. Gymnasium en tot dr. P. Kouwenho ven, directeur van de R.K. H.B.S., alsmede tot de afgevaardigden van het district Rot terdam. Voorts weidde hij uit over de op te richten tennisafdeeling van de jongens, waarvoor hij eenige propagandistische woor den sprak. Oud-leden en leden, bijgestaan door een enkelen outsider, brachten vervolgen» het bekende Amerikaansche blijspel van Georg Barr, in de vertaling van Jaap van der Poll. „Millionnair tegen wil en dank" voor het ning gehouden met de door dit district opge leide E.H.B.O.'ers. De oefening stond onder leiding van dr. L. A. Coltof. Zij bestond uit de behandeling van been- en sleutelbeen breuken, in het leggen van hoofdsnelverban- den en hand- en armverbanden. De been breuk-slachtoffers werden per brancard naar het plein van de school aan de Barkas straat vervoerd, terwijl de overige patiënten zich te voet daarheen begaven. Er was voor deze oefeningen groote belangstelling en de demonstraties konden als zeer geslaagd be schouwd worden. Eenige blokken, die slechts een paar avonden onderricht hadden ontvangen, konden met hun E.H.B.O. ers deze proef zeer goed doorstaan. Tot groote voldoening van den betreffenden verband- meester. Extra vermelding verdiende het hoofdsnelverband van den 12-jangen Mois- ^oetlicht Het is de bekende historie van den lipwnnniTino sant, waarover dr. Colthof zijn bewondering uitsprak. Op de verzamelplaats dankte de districts leider W. Harpers dr. Coltof voor zijn zeer gewaardeerde medewerking, alsmede alle blokleiders, sectieleiders, assistent-distrirts- man, die pas een millioen geërfd heeft, als hij hoort, dit millioen op niet abnormale wijze binnen een jaar te moeten uitgeven om vijf millioen te verdienen. Maar hoe meer hij uitgeeft, hoe meer hij verdient Zoo lijkt het althans, want als het jaar om is. I lij tv e "Cl dl uictiia, wam aw «i leider en verder allen, die medewerkten .g toch piatzak. En dan volgt het happy tot het slagen van deze demonstratie. De cncj E.H.B.O.'ers met hun „slachtoffers werden op een feestavond als deze en onder de geluk gewenscht met hun succes en hartelijk gegeven omstandigheden wordt een critisi.h dank gezegd voor hun medewerking. Bij de o0rdeel niet verlangd. Trouwens, die critiek verbandleggers werd er op aangedrongen krachtig door te gaan met de oefeningen. Het ligt in de bedoeling binnenkort wederom een oefening te houden. zou heel wat goeie dingen naar voren kun nen brengen. Niet alleen de aanwezigen, maar ook de speelsters en spelers hebben zich den geheelen avond dol vermaakt en daar was het maar om begonnen, Donderdag as. geeft het Ned. Opera-En semble (dir. Chris van Dam) te Rotterdam in den Grooten Schouwburg een opvoering van Wagners „Tannhauser" in dezelfde be zetting als bij de première van vorige week te 's Gravenhage. een sterk-karakteristieke herschepping van al het groteske, burleske en humoristische aan Breughel's boertige-Vlaamsche schilder kunst eigen. In „Spel met een rooden doek", uit drie episoden bestaande, konden we in „vrouw in het zwart" eveneens zeer eigene choreo- graphische figuraties ontdekken. Bacchante" naar Rachmaninoff boeide door het wild-Dionysische element dat ons voorloopig de sterkste zijde van deze dan seres toeschijnt. Het Dionysische naast het Apollinische Plaatsend, lijkt deze laatete majesteiteUjke rust haar vreemd. Het is zelfs g Use Meudtner ueberhaupt r U st als nood wendige tegenhanger niet alleen, maar als ft fdf.nde tegenkracht van beweging n Haar lichaamsbewegingen vlieden als wa er voort, bijna even soepel hetgeen j.'n.jGer .bijzondere eigenschap van vaar digheid gesignaleerd dient te worden maar ook soms even rusteloos Waarschijnlijk is dit''n gevolg van het prille stadium van haar danskunst, waarin evenals ieder ander debuut, eer een teveel aan ->.c. beweging - dan een manco van zich openbaart. Toch lijkt ons ook dat dit teveel een kwestie is van geaardheid, van sentiment. Dit sentiment, zich onophoudelijk in lijn, gebaar en gelaatsexpressie manifes- teerend, is veelal overladen; het ligt er m.a.w. te dik boven op; mist derhalve de reserve die aan ieder meesterschap verbon den is. De sterkste zijde van haar expressief, danskunstig vermogen lijkt ons in het humo ristisch somwijlen parodistische gelegen. Ïls zoodanig waren de tweede Tarentella en sommige episoden na de pauze bijzonder seslHci cci Het leek *n wijle, alsof deze danseres de voetsporen van Trudi Schoop zou drukken door voorbeelden, tableaux als men wil, uit het dagelijksch leven te styleeren in dans vormen. Dit was echter schijnze dans- ste na de pauze een volksmuzieksuite „In een bodega" en enkele episoden uit het van Beiersche scherts vervulde „Wil helm Busch-Album". Daarvan leek ons „Die Wit we Bal te" zonder veelof zelfs zonder weinig fantasie. „Die fromme Helene" daar entegen soms meesterlijk van potsierlijke bewegingskunst. Over het algemeen dus was dit optreden zeer ongelijk van waarde vooral de uiter lijke kwaliteiten costumeering en tech nische lichaams-training spraken sterk; waarbij ook bij tijd en wyle flitsen van sterk choreographisch vermogen zich open baarden, zoodat men de verdere ontwik king met belangstelling zal gadeslaan. Gisjteren werden onder groote publieke belangstelling trainingsritten gehouden waar van de uitslagen luiden als volgt; A-Klasse 60 K.M. 1. J. Demmenie in 1 uur 34 min. 16 sec.; 2. Rijnbeek; 3. van Her pen; 4. Reeling; 5. Steenwijk; 6. Dalhaus. B-Klasse 50 K.M. 1. Gruteke in 1 uur 33 min.; 2. Roodbol, 3. Rijswijk, 4. Alblas, 5. Verstrate, 6. de Graaf. C-Klasse 40 K.M. 1. van Dijk in 1 uur 23 min. 29 sec.; 2. van der Heem, 3. Kamme- raat, 4. Rurmonde, 5. Rinsma, 6. Mens. Junioren 20 K.M. 1. Blikwedel in 37 min. 5 sec.; 2. Schouten Azn., 3". Schouten. Veteranen 50* K.M. 1. J. Stentler in 1 uur 39 min., 2. van der Waag, 3. Schenk. De V.V.H. te Schiebroek heeft Vrijdagavond een druk bezochte vergadering gehouden in de Montessorischool aan de Schoolstraat, on der leiding van de presidente mevr. Dhont Voerman. De burgemeester van Schiebroek de heer Dhont zette in een inleidend woord uiteen welke gevaren er aan den modernen lucht oorlog verbonden zijn ook voor de burger bevolking, waardoor de hulp der vrouwen veel minder kan worden gemist dan ooit. De presidente deelde na haar welkomst woord mede, dat de contributie per lid en per jaar minimum bedraagt 1, maar dat vrouwen van werkloozen kunnen volstaan met 0.25. Er zullen verschillende cursussen worden gehouden met het doel om keur- groepen te vormen. Dr. J. Albronda te Schiebroek is met het onderwijs van meerdere cursussen belast. Mevr. Albronda zette in een overzicht uit een, welke redenen geleid hebben tot het tot stand komen van V.V.H., en welke cursussen voor de vrouwen van belang zijn. In Mei a.s. worden ruim 20 cursisten geëxamineerd, ter wijl de opleiding van anderen wordt voort gezet en de paraatheid van de geslaagden door repetities wordt onderhouden. Tot de V.V.H. worden toegelaten meisjes en vrouwen boven den leeftijd van 18 jaar. Verschillende schriftelijk gestelde vragen zijn beantwoord. Het bestuur is aldus samengesteld Mevr. DhontVoerman, presidente; mevr. mr. M. L. van MastrigtErklens, secretaresse; mevr. E. M. ScliimmerLoweij, eerste penning- meesteresse en mej. W. C. Zöllner, tweede penningmeesteresse. De secretaresse woont Molensingel 17 en houdt spreekuur Dinsdagavond van 78 en Donderdagmiddag van 23 uur. Critiek op de radio. Uit een der „Stemmen uit de redactie" in „De Gids" klinkt onder den titel „Zwak Verweer" o.a. het volgende op: De wyze, waarop de leider van onze grootste omroepvereeniging in zijn lijfblad gereageerd heeft op de kritiek, die in de laatste maanden op het instituut radio is uitgebracht, geeft weinig hoop, dat de omroep zich de geuite klachten ter har\e zal nemen en haar houding zal herzien. Een omroepvereeniging, zoo was o.m. betoogd, is noodzakelijk de slaaf van haar leden, want als de programma's hun niet bevallen, houden ze hun bijdragen in; de omroepleiding moet dus in hooge mate den smaak der groote massa vleien en ziet zich hierdoor belemmerd in haar cultu- reele taak> die in de veredeling van dien smaak bestaat. Hoe kunt ge, aldus ongeveer de repliek van den heer Vogt, toch zoo redeneeren; getuigt niet het groote aantal van onze contribueerende leden van wijdverspreide tevredenheid over onze gestie? Dit antwoord strekt den heer Vogt niet tot eer; niet, wanneer hij het zelf voor af doend houdt en nog veel minder wanneer hij er zelf de volkomen voosheid van in ziet. Iemand, die het verwijt, dat hij ge dwongen is, de groote massa der luisteraars naar den mond te praten, meent te kunnen weerleggen door er met een trotsch gebaar op te wijzen, hoe groot die massa wel is, heeft of het verwijt niet begrepen of hij heeft geen al te hoogen dunk van de intel ligentie van zijn lezers Professoren-invloed. Gisteren werd op het traject aan den Kromme Zandweg te Rotterdam de vierde en laatste rit der voorjaarscompetitie ver reden. De uitslagen luiden als volgt: Amateurs 60 K.M. 1. R. Scholtens in 1 uur 41 min. 4 sec.; 2. G. Meerkerk, 3. W. Bra- venboer, 4. K. L. van 't Hof, 5. B. van der Wal, 6. K. de Vries, 7. P. van Gerven, 8. Stehouwer. Nieuwelingen 50 K.M.: 1. Th. Verveer in 1 uur 36 min. 38 sec.; 2. Muilwijk, 3. Zoek, 4. de Winter, 5. Blokland, 6. H. Hordijk, 7. P- de Vries, 8. B. Delno, 9. Mijnster. Junioren 25 K.M. 1. Storm in 59 min.. I9 sec.; 2. Vilters, 3. w. Buitendijk, 4. Schoon- derwald, 5. van Kooten, 6. van Drunen, 7, Wuurman, 8. van Til, 9. Hijzer, 10. Quist. Veteranen 25 K.M. 1. Goverden, 2. Ruig- haver, 3. Bijl, 4. Buitendijk, 5. Jonkman. Vrijdagavond gaf het revuegezelschap van het Depot Genietroepen een „knalavond" in de cantine van C. Jamin N.V. Het volledige O. en O-orkest onder leiding van Korporaal Tigchelaar verzorgde het mu zikale gedeelte. De overvolle zaal heeft ge noten van een programma, dat klonk als een klok. De groep voor O, en O. van het Depöt Genietroepen, die onder leiding staat van den Kapitein H. v. d. Sluys is er een, die zich mag verheugen in enthousiasme van de medewerkers en de sympathie van de Rot- terdamsche militairen. Er werd begonnen met een proloog, waarin de medewerkers van de revueclub werden voorgesteld. Fred. Fagel heeft op de van hem bekende prettige wijze de aanwezigen bezig gehouden met een liedje en een praatje. Kapitein v. d. Sluys verhaalde op onder houdende wijze over de krijgsverrichtingen op Atjeh. Daarna volgde het optreden van Toontje. Deze raskomiek zorgde voor uitbundige vroolijkheid. Toen hij zijn creatie als opper hoofd ten beste gaf, uitgedoscht in een won derlijk met goud beslagen uniform, behan gen met rijen medailles, voerde hij de vroo lijkheid ten top! „Dolle Dries" gaf een nummer ten bests, waarmede hij de aanwezigen toonde, wat hij kan presteeren. Al met al een avond, welke nog lang in de herinnering van onze gemoboliseerden zal blijven voortleven. De Centrale Jeugdcommissie der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart omvatte tot heden uitsluitend een 50-tal plaatselijke jeugd-luchtvaartclubs, terwijl ook nog een vrij groot aantal jeugdige luchtvaart-enthou siasten als verspreid lid van de organisatie deel uitmaakten. Sinds kort is hierin verandering gekomen. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst VERKEERSVERBETERING. Op de Westhavenplaats tegenover en opzij van de havenbrug zijn thans ijzeren palen met kettingen geplaatst, waardoor de voet gangers genoodzaakt zijn, op vastgestelde plaatsen over te steken. Hierdoor is een goede verkeersverbetering tot stand gebracht. JUBILEUM. Donderdag herdacht de heer J. H. Dragt, inspecteur van den verkoop bij de Lever's Zeep Mij. N.V., alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar zijn loopbaan begon. Op een feest avond ter eere van den jubilaris in restaurant Royal te Arnhem, waar de heer Dragt woon achtig is, werd de jubilaris toegesproken door de directeuren van Lever's Zeep Mij. N.V., de heeren H. K. Fabian en Ph. Ant. Hofkamp. De heer Dragt is bij de Ned. krui deniers en grossiers een zeer geziene en popu laire figuur, die door zijn groote bekwaam heid en zijn prettig optreden en aangename omgangsvormen, zoowel bij zijn collega's als in middenstandskringen groot aanzien geniet, zoodat hij bij deze gelegenheid vele bewijzen van waardeering mocht ontvangen. lIOLIëRHOEKSCHE EN ZOUTEVEENSCHE POLDER. In de vergadering van den Hcliërhoek- schen en Zouteveenschen Polder werden tot bestuursleden herkozen de heeren K. Char- don te VI. Ambacht en P. M. v. d. Ende te Schipluiden. De rekening 1939 werd vastge- In een artikel over de benoeming van prof. Asselbergs op den Leidschen Vondelleer stoel schreef de „Avondpost" o.m.: Over professoraten in het algemeen heerschen nog wel vreemde denkbeelden. Wij kregen dezer dagen bezoek van een letterkundige, die zich ernstig bij ons kwam beklagen over de wijze, waarop hij door een bekend criticus was behandeld. En in den loop van het gesprek plaatste hij deze opmerking: „Die man is zoo knap; laat men hem professor maken, dan zijn wij van hem af" Onafhankelijk van de vraag, of men dan inderdaad „van hem af" zou zijn, ligt aan die opmerking toch een totaal ver keerde beschouwing ten grondslag. Pro fessoren hebben zeer grooten invloed, en juist op een leeftijd, die daarvoor in hooge mate ontvankelijk is. Men vrage maar eens aan allerlei vooraanstaande menschen, a;e het tot „iets" brachten in het leven, welke hoogleeraren hen in hun studietijd het strekst hebben be-invloed; trouwens, zij zeggen het dikwijls uit zich zelf. Het is volstrekt niet overdreven om te verklaren, dat de ontwikkeling van verschillende menschen een andere richting zou zijn gegaan, indien zij van andere professoren onderwijs hadden genoten. Dit zijn waarheden als koeien, maar zij dienen toch wel eens gezegd te worden, wanneer men een knap man in het pro fessoraat wil loozen, om elders „van hem af" te zijn". Deze „waarheden als koeien" vormen even veel argumenten voor onze eigen katholie ke universiteit. Gisteren is de eerste rit verreden van de competitie van de rennersclub Voorwaarts. I van jeugdige personen, die bij de N.V. Kool- De afstand was 63 K.M. Het resultaat luid- hoven-vliegtuigen werkzaam zijn, werd tot oprichting van een „Koolhoven-jeugd-lucht- vaartclub" besloten. Na een inleiding van den secretaris der Centrale Jeugdcommissie van de K.N.V.v.L. gaven 45 jongelieden zich als lid op, De nieuwe club zal een onderafdeeling vormen van de sportvereeniging „Kool hoven' de: Amateurs: 1. van Vliet in 1 ur 57 min. 20 sec.; 2. T. Westerlaken, 3. C. Boogaard, 4. J. Schouten, 5. C. de Wetering, 6. J. Bakker. Klas C: 1. C. Roks (veteraan), 2. J. Boo- gert, 3. c. Visser. De overige renners hebben opgegeven. Voor de nederlaagwedstrijden georgani seerd door de schaakver. Het Centrum om Het Centrum embleem (Wisselprijs) hebben de volgende vereenigingen ingeschreven: Afdeeling A (Vijftientallen). Charlois, N. R. S. V. 2, Kralingen 2, Het Westen, O. D. I. (Dordrecht) en Onesimus. Afdeeling B: (Vijftientallen): Wester To ren, O. D. I. 2 (Dordrecht), Kralingen 4, Tria non, S. I. O. en R. V. S. Afdeeling C (Tientallen): Rijnbende (Schie dam), Kralingen 6, Kralingsche Veer, M. S„ Het Witte Paard en Nationale. De loting heeft plaats op Donderdag 11 April a.s., des avonds om acht uur in het clublokaal van het Centrum, gebouw Thalia, St. Laurenstraat 44. Op 22 Februari j.l. heeft de Raad voor loopig vastgesteld een wijziging van het uit breidingsplan Diergaarde, zulks in verband met het veranderde inzicht van de Neder! Spoorwegen ten aanzien van een nieuw Sta tionsgebouw D.P. Aangezien geen bezwaar schriften zijn binnengekomen, geven B. en W. den Raad in overweging bedoelde wijzi ging thans definitief vast te stellen. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! is dat der bersaglieri's waartoe indertijd Mus solini heeft behoord. Dit regiment geniet nog steeds de speciale belangstelling van den duce. Manschappen van het regiment tij dens oefeningen in hun kwartier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3