s VERLOVEN INGETROKKEN. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND ,.ST. WILLIBRORDUS". STADSNIEUWS. fPf DINSDAG 9 APRIL 1940 De regeeringspersdienst meldt nader: De regeering heeft l 'j wijze van voorzorgsmaatregel besloten de vol gende verloven in te trekken. a. Voor al het personal van land- en zeemacht de periodieke verloven V acanti e-verlo v en Buitengewone verloven (met uit zondering van die, verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van ge" zinsleden) h. Bovendien voor het personeel, hehoorende tot de luchtstrijdkrachten, de luchtdoelartillerie, de luchtdoel mitrailleurs en de zoeklichten Zakenver loven Studieverloven. Alle militairen, aan Wie voren genoemde verloven zijn verleend moeten terstond naar hun standplaats terugkeeren. K.J.M.V.-WINTERPROGRAMMA. Een geslaagde jaarlijk ch& feestavond. ™d*o!krarfSe,temd. opv<*- Prachtig geslaagde feestelijke bijeenkomst. Voorzitter M. Verdoes ontvangt een Pauselijke onderscheiding. De huldiging der jubilarissen. HINDERWET. ALGEMEEN KAPVERBOD. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KETHEL. BURGERLIJKE STAND. Op de laatste schep ping van den overleden architect Staal de nieuwe beurs te Rot terdam hangt de vlag halfstok. De secretaris schrijft ons: Zondagavond J.l. heeft de K.J.M.V^ ha Jeen wezigen, waaronder verscheidenee de heeren geestelijken, hartelijk we bijzonder de militairen. Het winterprogramma 19391940 zal gesloten worden met een ge zinsavond, aldus deelde spr. mee. Op die avond zal de zeereerw. heer H. oe Greeve komen spreken over arbeid, gezin en ver maak. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan de Nieuwe Schiedamsche Courant, aan Rector Coppens voor het gebruik maken van de kapel in de Dr. Noletstichting, en aan de donateurs van de K. J M V. Ondanks tegenwerking is er, volgens spr-, aan den anderen kant ook weer groeiende belangstel ling voor ons werk. Na een opwekking tot de jongeren om aan te treden onder de vaan der K.J.M.V., was het woord aan de K. J. M- V.-tooneelgroep. Het tooneelstuk. De bezoeker van de j aarlij ksche feestvie ringen e.d. zal misschien met eenige huiver r.aar dit tooneelspel van H. de Wilde, getiteld Muggen om de kaars", zijn gegaan. En toch, na afloop moet men erkennen dat de gulle lach die wij dien avond zoo dikwijls hoor den een bewijs is voor een zeker bestaans recht van dit genre, te meer daar de regie Iedere twijfelachtige situatie, iedere grofheid giehmineerd heeft. „Muggen rond de kaars" thlli- in het genre van die stukken, die hoort th huiselijke huiselijkheid ademen moderne tooneelstuk, éLTono^.°^f,^oSek«»twwde hadden. „Muggen rond de kaars 1 „„„et dat juist om het genre een volksche g ademt. Het behandelt geen hooge levens waarden, maar de dagelijksche perikelen des levens, die zich aaneenvlechten tot een tragi- comische levensdraad. Coïncidenties en kleine trucjes moeten het hem hier doen. Wie de zin van het leven verstaat, dus ook de humor, kan voor een enkele keer zoo'n stuk waar- deeren. In >iMugf!!en rond de kaars" zien wij een drietal vrijgezellen van middelbaren leef tijd die Op zoek zyn naar een nieuwe huis houdster. Zoolang dit factotum niet gevonden is, komt het drietal voor tallooze huiselijke moeilijkheden te staan. pan, *0lb- citanten op een geplaatste advertentie af. Na veel verwikkelingen wordt de laatste sollici tante gekozen. Terwijl er in de oude harten een late liefde gaat ontluiken voor de vrouw in huis, neemt deze charmante dame het drie tal leelijk bij de neus. Voor een „afspraakje verlaten de oudjes het huis voor eenige uren. Dan slaat deze vrouw, die een beroeps- inbreekster blijkt te zijn, haar slag. Er is voor A* treurende vrijgezellen toch een troost: ze hlhen weer eens heerlijk flensjes te eten! De heer H Kamp, die de regie heeft gehad, heeft groote talenten als regisseur en als tooneelspeler getoond ,mmer su_ Zyn tooneelspel zelf wa t bliem. Er waren kostelijke tafereeltjes met een filmisch karakter, dat wel ee. verloren ging in het niet rolvast J sommige spelers. Rie Kamp heeft zi haar moeilijke taak, het zich geleidelyk on - poppen tot inbreekster, dankbaar gekweten. Wat een dictie toch immer! Een openbaring was Jopie Jansen in hgar rol van Emmy. Haar spel behoorde tot het beste van den avond. Ook de dames Ans Verwayen en Mar. v. d. Laarschot weten wat tooneelspel is. De heer B. Heggelman heeft zijn rol van vrijgezel wel aardig vertolkt. Alleen zijn mimiek moet sterker spreken. De heeren F. Noordhoek en Th Jacobs hebben als debutanten hun eerste stappen op het tooneelgebied gezet. De prach tige tooneelaankleeding was verzorgd door de firma W. A. Verwayen. De dames oogstten ten daverend applaus en eenige schoone bouquetten als waardeering. Na afloop was er met medewerking van de Hakkertband een gezellig samenzijn. In de pauze heeft moderator Roosen cte jonge middenstanders gewezen op hun ver antwoordelijkheid om toe te treden tot de K.J.M.V. Behalve een kleine strubbeling, waarmee t bestuur wel raad wist, een heel prettige avond Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibror- dus in de feestelijk versierde zaal van den R. K. Volksbond gisteravond een feestelijke bijeenkomst gehouden, die zeer zeker ge slaagd mag heeten. Erg jammer was, dat zoo weinig leden aan den oproep van het be stuur gehoor hadden gegeven, waardoor de zaal slechts voor een derde deel gevuld was. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: deken A. J. C. Schraag, Rector Coppens, adviseur van den R. K. Volksbond, pastoor P. Binkhorst O.P., Broeder Overste, wethou der Mr. M. M. van Velzen, bazen en chefs en afgevaardigden van de afdeelingen Den Haag, Delft en Vlaardingen. Nadat het strijdlied van het R. K. Werk liedenverbond was gezongen, werd de avond geopend door den heer Th. Hengst, onder wiens leiding deze avond stond. Spr. heette welkom, in het bijzonder aan de aanwezige autoriteiten. Mochten wij gisteren het feest kerkelijk in zetten, nu vieren we op andere wijze feest, aldus spr. Hij memoreerde dan het doel waarvoor deze avond in elkaar was gezet, n.l. om een blik te werpen op de afgeloo- pen 25 jaar. Voordat daaraan echter begon nen werd, kregen wij eerst de huldiging. Spr. betuigde zijn spijt, dat de tweede jubi laris, de heer G. Huiskens, niet aanwezig kon zijn. niet alleen hier gewaardeerd, maar ook door den H. Vader. Aan Hem heeft het behaagd U de onderscheiding „Bene Merenti" toe te kennen. De bondsadviseur, de zeereerw. heer Pas toor J. J. B. M. Möller, heeft daarna den jubilaris de versierselen van deze onderschei ding op de borst gespeld. Bij de versierselen werd een oorkonde overhandigd onderteekend door Kard. Mag- lione. Pater Beekman feliciteerde met de onderscheiding en besloot met den wensch dat de jubilaris nog lang voorzitter zou mogen blijven in het belang van de afdee ling en van de gezinnen. De heer Th. Hengst zeide hierna dat naast de Pauselijke onderscheiding de afdeeling een klein blijk van waardeering wilde ge ven. Namens bestuur en propagandisten over handigd spr. een klok. Mevr. Verdoes over handigde hij een fruitmand. „Mevr. Verdoes dat gij Uw man een steun mag zijn voor het vela werk dat hij nog te verrichten heeft" aldus spr. Voorzitter Verdoes dankt. legd zijn. Deze regeeren de economische we reld. Hij zegt, dat in de fabrieken de zielen bedorven worden door de economische dicta tuur. Hieruit komt weer de dictatuur van het proletariaat voor. Er is 'n wedloop naar de staatsmacht. Men wil de staatsmacht misbruiken ten voordeele van zich zelf. De volkeren staan tegenover elkaar. Zij drin gen naar de politieke economie. Er moet een ander leidend beginsel komen in het po litiek economische leven. Er moet gestreden worden voor een be tere maatschappij. U hebt 25 jaar gewerkt voor de arbeiders in deze stad. Over de re sultaten kan men nog niet blij of tevreden zijn. Zeker er is veel bereikt. Maar er mag niet gerust worden voor de jeugd bereikt is. Wij hopen hen de overtuiging ie geven, dat als zij hun ziel zalig willen maken, wij de oogen open moeten hebben voor het leed, dat in deze maatschappij in vele gezinnen heerscht. Sdhien moeten wij komen uit deze liberale wereld. Laten wij jongeren staan om Z. H. den Paus en uitvoering geven aan Zijn gedachte. Pater Beekman heeft hierna dank gebracht aan den zeereerw. spreker. Vervolgens las hij een telegram voor, inhoudende een ge- lukwensch voor den heer Verdoes, afkomstig van den burgemeester. Namens de afd. Delft sprak de heer G. H. Vrijmoed woorden van gelukwensch. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan van een mand bloemen. Deken Schraag voert 't woord. De H.Eerw. Deken begon met een geluk- wencsh tot de fabrieksarbeiders. Wij hebben gehoord, dat de Christelijke geest nog niet genoeg is doorgedrongen. U heeft den Chris- telijken geest altijd naar voren gebracht. U staat nu aan het begin van een nieuwen weg, den Christelijken geest opnieuw te brengen Spr. feliciteerde den voorziter met zijn on derscheiding en hoopte, dat hij nog niet aan het eind van zijn verdiensten zou zijn, Namens den Chr. bond van fabrieksar beiders sprak de heer A. van Veen enkele woorden en wenschte bestuur en voorzitter geluk. De heer Th. Hengst heeft den sprekers dank gezegd. Verder deelde hij mee, dat er voor -den heer Verdoes bloemen gekomen waren van de directie van de B. P. M. en drie bloemenmanden van de chefs en bazen der B. P. M. Nadat de bariton Th. Beumers nog een tweetal liederen had gezongen, was het woord aan den bondsvoorziter. Rede van den Bondsvoorzitter De heer P. J. Kleys sloot zich aan bij de Menichen. dis zóóveel Haatt hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau In hospitaal of hult van bewaring.... De adviseur van de afdeeling, pater L. H. Beekman O.P., nam vervolgens het woord. Naast woorden van lof aan het bestuur wil de spr. enkele woorden van hulde wijden aan de jubileerende afdeeling. 25 Jaar geleden werd besloten tot oprich ting van de afd. Schiedam van St. Willi- bordus. Er waren er, die vroegen waar voor het diende. Zij voorspelden de afdee ling geen levenskracht. Er waren er, die een vereeniging voor de arbeiders niet noodig achten. Onze innige dank gaat uit naar hen, die de vele moeilijkheden hebben gedragen. Wij plukken de vruchten van hun arbeid. Laten die menschen bij ons in hooge eer blijven. Er zijn vele moeilijkheden geweest, in eigen kring en ook daarbuiten. De af deeling heeft altijd klaar gestaan voor el- ken redelijke wensch van de leden, Spr. wenschte de leden geluk met het zilveren Zïïm van hun ald.ellng. De a(d,el,„g heef, glansrijk beweren recht var teta te hebben (applaus). Spr. hoopte dat God dit vruchtbare werk zou blijven zegenen tot heil van de gemeenschap. Blijft uw afdee ling trouw. Wij hebben elkander noodig, werken in liefde maakt het leven en de ar beid mooi en gelukkig. onrwWie hebben wij dat allemaal te dan ken. Dan denken wij aan hen, die wij zelf kozen, ons dagelijksch bestuur. Met opoffe ring van eigen vrijen tijd hebben de leden daarvan gezwoegd om de resulaten te beha len. Spr. memoreerde de vele verdiensten van de zilveren jubilarissen M Verdoes en G. Huiskens. Dank aan vriend Huiskens, die 25 jaar lief en leed heeft meegedragen. Hij is een van de oprichters. Hij durfde in de toe komst te zien. Met heel zijn persoonlijkheid heeft hij zich gegeven. 23 Jaar was hij de ijverige penningmeester. Bij iedereen was hij gezien en bemind. Om gezondheidsre denen nam hij voor twee jaar zijn ontslag. Gistermiddag is het volledige bestuur met den bondsvoorzitter hem thuis gaan felici- teeren en een cadeau onder couvert is aange boden Dank Huiskens voor alles wat U gedaan heeft (applaus), Een jubileum met voorzitter is een dubbel feest. Met zoon voorzitter als hier is het een feest. 23 Jaar heeft U aan hei o staan. U moet verblijd zijn met de mooie, resultaten die bereikt zijn. Deze zijn te dan ken aan Uw streven en Uw optimisme. Altijd stond deze voorzitter klaar. Hij was ieders vertrouwensman. Elke kwestie be handelde hij als een persoonlijke taak. Niets was hem te veel. Zijn eeuwig optimisme maakte, dat men hem overal graag zag ko men. Zijn benoeming tot lid van den be stuursraad van het R. K. Werkliedenver bond toonde de waardeering van het hoofd bestuur. Hij was Katholiek in merg en been. Het kan zijn, dat de dank nog al eens ach terwege blijft, voorzitter. Namens alle leden thans gelukgewenscht met Uw zilveren ju bileum. Dat U nog vele jaren Uw vruchtbaar werk Spr. is gedwongen een woord te spreken. Even wil spr. iets releveeren uit het orga nisatorische leven. Wat is organisatie? Juist in de dagen, dat het door moest drin gen, zag men het niet. Heel de geschiedenis door is te zien, dat organisatie onontbeerlijk is. Het is het begrip belangen-gemeenschap. 'n artikel dat heel de geschiedenis door nooit op den uitverkoop stond. De arbeidersbewe ging heeft altijd een omvang van groote be- teekenis gehad. De Katholieke arbeiders die georganiseerd waren hebben de groote taak gezien, die voor hen is weggelegd. Met angst ziet spr. de toekomst tegemoet. De jongeren lijken gedachtenloos rond te loopen. Moeten wy weer terug naar den tijd dat de moe- aers weer naar de fabrieken moeten? Spr. is God dankbaar, dat Hij hem de kracht gaf om te doen wat hij gedaan heeft. Do vakbeweging heeft thans een andere taak dan een gulden opslag te winnen. God moet heei- schen in de vergadering, waar hij thans niet heerscht. Wij arbeiders moeten beter en harder werken voor onze stoffelijke belan gen, niet alleen op nationaal maar juist op internationaal terrein. Wij moeten vaster staan in ons streven. Wij zijn ook de verde digers van de stad Gods. Het R. K. Werk liedenverbond zette de actie naar de Nieuwe Gemeenschap in. De Nieuwe Gemeenschap i,s dat wij elkander lief zullen hebben. Weest organisatieman. Toont Uw werken door ook de jongeren in onze afdeeling te brengen. Dank zeide spr. aan den Adviseur. Spr. heeft gevoeld, dat het noodzakelijk was zich te geven voor een betere toekomst. Spr. is Z. H. de Paus dankbaar en hoopt de onderschei ding nog vele jaren met eere te mogen dragen. Dank aan vriend Huiskens vervolg de spr. Altijd heeft hij met raad en daad bijge staan. Dat hij nog vele jaren gespaard no- ge blijven en den groei en bloei van den bond moge gade slaan. Dank aan de mede- bestuursleden. Hun vriendschap selde spr. op grooen prijs. Danj^ ook aan de chefs. Ook aan hen heeft de bond veel te danken- De bariton, de heer Th. Beumers, zong hierna Panis Angelicus en Mijn Vaderland. Pastoor Möller spreekt. goede wenschen, gericht tot den voorzit ter der afdeeling. Gij waart overtuigd, toen gij 25 jaar geleden begon, dat er groote offers gevraagd zouden worden. Onze ge- loofsgenooten zetten ons 25 jaar geleden den voet dwars. Zij wisten niet, waar het om ging. Verschillenden zijn in den strijd gevallen. Anderen stonden op en verkondig den de woorden van Leo XIII. Een goed organisatieman werkt, omdat zijn ziel het gebiedt. Er zijn er die meenen, dat er voor niets gesjouwd is. Onze arbeiders weten be ter. Spr. memoreert hoe het vroeger was voor de arbeiders. Wij hebben niet voor niets gewerkt. Wij danken aan onze organisatie, dat wij in eere hersteld zijn. Gij wilde God beminnen en Hem niet bestrijden. U is ver plicht te strijden tegen de positie van slaaf. Onze strijd is nog niet ten einde. Onder de arbeiders leven nog de liberale beginselen. De huidige maatschappij lijkt niet op een goede samenleving. Zonder organisatie loopen wij den ondergang tegemoet. Het gaat om de groote massa arbeiders. Gij waart een voor beeld voor de jongeren. Kweek bij hen liefde voor ons ideaal. 25 Jaar stondt gij aan het front. Blijft strijden. Namens het hoofdbe stuur wenscht spr. geluk. In 1915 werd Uw afdeeling opgericht met 24 leden. Twee er van zijn nog in actie. In 1918 droeg de pen ningmeester zijn eerste contributie af aan het hoofdbestuur. Van 1918 tot 1939 is be taald 150.277 en uitgekeerd 182.595.. Een winst dus van ruim ƒ30.000. Contributie is dus geen weggegooid geld, zooals wel eens beweerd wordt. Naast de felicitatie een woord van dank. In de eerste plaats aan God. Dame aan de mannen van de eerste lichting. Plicht gaat bij hen bovenal. Dank aan den advi seur en aan de standsorganisatie. Gij hebt veel leed verzacht en onrecht bestreden. Met vreugde kunt gij op den afgelegden weg te rug zien. Wij zijn geen kleine organisatie meer. Wij hebben een leger van ruim 23.000 fabrieksarbeiders (applaus). De strijd zal moeilijk en zwaar zijn, maar w!j zullen komen waar wi,i willen zijn. Vol geestdrift gaan wij de toekomst tegemoet. Dank ook aan de vrouwen. Wij vragen haar medewer king. Maakt Uw kinderen lid van onze or ganisatie. De grondslag is gelegd. Daarop voortbouwen is onze plicht. 210.000 Leden telt onze R. K. vakbeweging. Wij moeten vooruit. Honderden Katholieken zijn nog niet aangesloten. Onze R. K. arbeidersbewe ging nu te versterken beteekent een dam op werpen tegen de gevaarlijke extremistische stroomingen, die na eiken oorlog komen. Verzaakt Uw plicht niet. Geeft als cadeau dat Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ingekomen zijn verzoeken van- le. de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning om vergunning tot oprichting van een entrepot van gedistilleeid in het pand Lange Haven 54, kadaster Sectie C No. 720, met 2 electromotoren van resp. 3 en 2 P.K., voor het drijven van een zuig- perspomp en een luchtpomp (beide verplaats baar) 2e. Honda's Handelmaatschapoij N.V. om vergunning tot uitbreiding van de fabriex voor opsiag en verwerking van veevoeder producten en mineralen in het pand Westvest 3335, kadaster Sectie C No. 1229, door bij plaatsing van 11 electromotoren van totaal 76.5 P.K (t.w. 2 x 20, 1 x 7.5. 2 x 6.2, 1x6, 1 x 5, 1 x 3, 2 x 1 en 1 x 0.6 P.K.), drijvende diverse arbeidswerktuigen, zulks met ver wijdering van 7 electromotoren van totaal 69 P.K. (t.w. 1 x 50, 1 x 10, 1 x 3, 2 x 2 en 2 x 1 PK.), met verplaatsing van 1 electro motor van 20 P.K. en diverse arbeidswerk- luigen en met vervanging van een stoomketel met een verwarmd oppervlak van 9% M2. door een van 12 M2. 3e. C. J. A. Limburg om vergunning tot oprichting van een stoomwassclierij en - strijkerij in het pand Steenstraat 20, kadaster Sectie I., no. 1065, met een stoomketel met een verV/armd oppervlak van 5 M2., en met 2 electromotoren van resp. 2 en 1 P.K., voor het drijven van een centrifuge, een exhauster, een mangel en een waschmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag den 23 April 1940, des voor middags ten 11.30 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren legen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 9 April 1940. De Regeeringscommissarls voor de Bodem- productie vestigt de aandacht van belangheb benden op het bepaalde in artikel 7 der Bo- demproductiebeschikking 1939, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 8 en 9 December 1939, no. 241, op grond van welke bepaling bosschen en andere houtopstanden slechts mogen worden geveld of gerooid krachtens vergunning. Deze behoort te worden aangevraagd bij den Productiecommissaris voor den bosch- bouw en de houtteelt, adres Bureau Staats- boschbelieer, Museumlaan 2, te Utrecht. Het verdient, aanbeveling, ter bevordering van 'n spoedige afdoening bij het aanvragen van een dergelijke vergunning gebruik te maken van een daarroe bestemd formulier, dat op een desbetreffend, tot den Productie-commissaris voornoemd gericht verzoek kosteloos zal wor den toegezonden en dat bovendien kan wor den verkregen ten kantore van de houtvesters en van de boschwachters bij het Staatsbosch- beheer. In bet bijzonder wordt er op gewezen, dat niet alleen voor algeheele velling, doch ook voor dunning van bosschen vergunning noo dig is, terwijl alle houtopstanden r— dus ook wegbeplantingen, rijen, groepen of alleen staande boomen en hakhout order de be schikking vallen. Velling of roofing zonder vergunning wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Schiedam, 9 April 1940. 10 April: Groote Schouwburg, Boefje (Ned. Tooneel), 8.15 uur. 11 April: Groote Schouwburg, Tann- hauser (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (bo ven 18 jaar). 12 April: Groote Schouwburg, dansa vond Ilse Meudtner, 8.15 uur (volw.l. D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Schiedam. Passage: Tarzans verbanning en De avonturen van Huckleberry Finn. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 April in: Grand: Eerste liefde; Luxor: Meine Tante, deine Tante; Lumière: Liefdesspel (volw.); Studio; Madeleine (volw.); Thalia: Rio (volw.); Ca pitol en City: Als dooden herrijzen en Blon- die volw.); Arena: Ninotchka (volw.); Olympia: Spionnenwerk en Grensincidenten bov. 18 j.)Scala: Broadway serenade, (volw.); Prinses: Drie schattige meisjes worden groot en Heidi 't stiefkind; Corso: Vernon en Irene Castle; Colosseum; Je kunt t toch niet meenemen en Zwervers der zee (boven 18 jaar); Victoria: Hotel Impe rial en Artisteningang (volw.); Asta: De krachtpatser en Het rooversnest (boven 18 jaar); Harmonie; Het monster van dr. Fran kenstein en Een spannende avond (boven 18 jaar); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „Rotterdam—Batavia", Schiedam sche Singel55, dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 12—7 uur (tot 14 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. Jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg. Rotterdamsche Kunstkring, oude schilderijen uit de collec tie der N.V. Kunsthandel P. de Boer (tot 8 April). SCHIEDAM, 9 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel). ieder lid in 1940 een nieuw lid meebrengt om de R. K. arbeidersbeweging te verster ken.. Laten wy samenwerken tot verbete ring der maatschappelijke toestanden in het belang van gezin, kerk en maatschappij. De heer Hengst heeft den spreker dank ge zegd en de leden aangespoord de woorden van den bondsvoorziter in daden om te zetten Vooral drong spr. aan op organi satie van de meisjes. De voorzitter, de heer M. Verdoes, heeft hierna een slotwoord gesproken. Spr. her innerde aan het werk van de pioniers van de R. K. arbeidersbeweging. Schepman streed voor een Katholieke pers. Hoeveel verderf wordt verspreid door de neutrale pers. Het is het langzame zielevergif. Ban die neutrale krant uit Uw huis. Een eere-sa- luut aan Mgr. Schaepman, die ons een Ka tholieke pers gaf. Met het zingen van het „Aan U o Koning der Eeuwen" werd deze zeer geslaagde bij eenkomst gesloten. Er was bericht van verhindering ingeko men van den heer J. H. Veen, directeur van de arbeidsbeurs. DE EERSTE AARDBEIEN. Op de markt zijn de eerste aardbeien reeds geveild. Zij brachten een prijs van 16 cent per stuk op. De thans nog kostbare vruchten worden in een doosje met houtwol zorgvuldig verpakt. havelaan 1 Petrus A., zoon van W. v. d. Pluijm en J. C. Nieberg, Pendrechtschestr. 5 Mieke J. T., dochter van W. C. Sleegers en F. C. v. d. Kwast, Nassaulaan 75 Gijsbert, zoon van C. J. Krabbendam en M. Graafland, Broersvest 179 Jacob, zoon van J. Guis en A. Vieivoije, Boerhavelaan 1 Een als leven loos aangegeven kind van H. Vis en J. v. d. Hoorn, Boerhavelaan 1. OVERLEDEN: J. Meeuwse, 78 jaar, Dr. Nolets-raat 1 J. Huigen, 44 jaar, Nassau laan 75 J- M. Dal, 51 jaar. echtg. van M. Löke, Oude Sluis 13. De Bondsadviseur, de zeereerw. heer Pas toor J. JB. M. Möller, nam vervolgens het woord. Met blijdschap wilde spr. e°n kort woord spreken. Een aantal jaren heeft hij hier mogen werk n. Nog iederen dag denkt spr. aan Schiedam en aan de Gorzen. Als Bondsadviseur bood dan spr. zijn geluk- wenschen aan. Met alle afdeelingen trachtte het bondsbestuur mee te leven, zeker met een fabrieksstad als Schiedam. Een moeilyk. held is die van de jeugd. Wat ontbreekt ons ouderen? Moeten wij een anderen weg «Pi Misschien heeft de jeugd andere idiaien. A<s de jeugd ons dan maar vertelt wat het wil. Een punt van overeenstemming hebben wy. Een deel van onze jeugd is zeer religieus. Dat moet het aanrakingspunt worden om «en te krijgen. Het moet niet moeilijk zijn hen de wegen, die de Paus aanwees, te laten volgen. Onze Bisschop wil toch de de Ka tholieke actie wordt beoefend. Hiervoor is noodig, dat menschen worden gevormd. Dr. Schaepman vroeg voor de arbeiders een lager arbeiders met een rotsvast geloof en een die pe kennis. De diepe kennis is het antwoord op het waarom. Als de jeugd begrijpt waar om de Paus dat vraagt, dat religieus zijn beteekent onder de broeders een apostolaat voor Christus vormen, dan zullen zij het hunne doen uit te bouwen, wat begonnen is. Als wij de jeugd de vraag stellen in deze coöperatieve maatschappij „hoe komen wij uit deze liberale samenleving?" Daarop zal geantwoord worden: daarvoor moet gewerkt worden: In „Quadragesimo Anno" staat het kenmerkende neergeschreven van dezen tijd. Er staat, dat de economische macht wordt uitgeoefend door een aantal menschen, die niet eens de bezitters zijn van de rijkdom- mag U IlUg veie jan.11 W T» - --- - blijven voortzetten. Uw werk wordt men maar wien de credieten in handen ge- BLIJFT DIT EEN RUÏNE Het kasteel „De Hooge Vuursche" aan den Soestdijker straatweg tusschen Hilversum en Raam, dat vorig jaar als hotel werd ingericht en daarna door brand werd verwoest, zai' naar gemeld wordt, niet worden herbouwd. DE STILLE OMGANG EN DE NED. SPOORWEGEN. Bij den Stille Omgang naar Amsterdam hebben de treinreizigers dit jaar een onaan gename ervaring opgedaan. De treinreizigers die dachten de reis per extra-trein te maken kwamen bedrogen uit. Toen de extra-trein voorkwam, bleken deze reeds geheel vol te zijn. Slechts enkele Schie damsche deelnemers konden er een plaats in vinden. De overige deelnemers konden de reis naar Amsterdam maken in den gewonen trein. Het gevolg was, dat zij plaatsen kre gen gewoon tusschen het reizend publiek in. Een deel kwam zelfs terecht bij een ca baretgezelschap. Door het bestuur van den „Vriendenkring" is direct krachtig gepro testeerd tegen die behandeling. In verband daarmede heeft het bestuur van de Neder landsche Spoorwegen het volgende schrij ven ontvangen. Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 4 Maart 1940 deelen wij U mede, dat wij ter zake een nauwkeurig onderzoek hebben in gesteld. Hieruit is gebleken, dat de door U bedoelde trein inderdaad te klein was sa mengesteld. Deze aangelegenheid hebben wij met het in verzuim zijnde stationspersoneel behan deld, en wij geven U de verzekering, dat maatregelen ter voorkoming van dergelijke klachten zijn getroffen. Wij betreuren het ten zeerste, dat door deze nalatigheid Uwe vereeniging gedupeerd werd en bieden U daarvoor onze verontschuldiging aan. Hoogachtend, Voor den chef van de commercieele afdeeling. GEBOREN: Johanna M. C. L., dochter van M. A. v. d. Sloot en J. S. W. Bastiaanse, le Tuinsingel 27 Hendrikus, zoon van K. Ver meer en F. de Ruiter, Boerhavelaan 1 Arie, zoon van G. Romijn en M. J. Romijn, Boer- DE L. T. B. EN HET NIEUWE ARBEIDSCONTRACT. Gsteren hield de L. T. B. een ledenver gadering ter bespreking van het Nieuwe Ar beidscontract. De vergadering was matig be zocht. De voorzitter den heer L. J. Lansbergen opende de vergadering met gebed heette de aanwezigen welkom vooral den ZeerEerw. Heer Pastoor en gaf het doel weer waar voor deze vergadering was belegd. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. Hierna was de bespreking van het nieuwe arbeidscontract aan de orde. Het concept be staande uit 8 artikelen waarvan art. 1 en 2 en 7 van het oude contract afwijken werd door den secretaris voorgelezen. Met algemeene stemmen werd voorgesteld om het loon van de vaste en losse arbei ders te brengen op 19 per week en het dagloon voor losse arbeiders op 3,50 alleen voor Dec., Jan. en Febr. op 3 per dag. Artikel 7 bepaalt, dat wanneer de kosten van levensonderhoud hooger worden ook de loonen naar evenredigheid zullen stij gen. Over deze voorstellen zal dezen avond met de arbeidersorganisatie een bespreking gehouden worden. GEGUND. Aan den heer G. Romijn, aanemer alhier is gegund de verbouw van de dokterswo ning; tot wachtkamer en aanbouw van een keuken voor de som van 1795. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: P. van Reuven 29 j. en M. Vis 24 j. G. Noordennen 27 j. en M. Noordennen 21 j. P. Diethelm 22 j. en C. Wolf 22 j. W. Holleman 24 j. en M. J. E. Stoutenberg 19 j. A. G. Kerklaan 25 j. en H. v. d. Meij 27 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1