Z. H. Em. J. Kardinaal Verdier t VER. TOUWFABRIEKEN. n Nieuw bord. HOEK VAN HOLLAND. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. SCHIEBROEK. BERKEL EN RODENRIJS. .Op uw woord zal ik liet net uitwerpen". SCHOONHOVEN. IJSSELMONDE. OUDE TONGE. DINSDAG 9 APRIL 1940 Omtrent de toekomst valt niets te zeggen. HET STOOTEN EN ZINKEN VAN HET m.s. „ALJA". Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. DIEFSTAL BONTCAPE. ARBEIDERSWONINGBOUW. Devies van den overleden aartsbisschop. P ARIJS, 9 April. (Van onzen correspondent) Hedennacht is Z. H. Em. J. Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, op 76- jarigen leeftijd overleden. HERMANN A. SCHREUDER f Oud-voorzitter der Kamer van Koophandel. BEKEND INDUSTRIEEL. kind in de wieg verbrand. OVERSCHIE. burgerlijke stand. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Vereenigde Touwfabrie- ken te Rotterdam waren gedeponeerd 1840 aandeelen, recht hebbende op het uitbrengen van even zooveel stemmen. De jaarstukken zie ons avondblad van 30 Maart werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer C. Teves werd bij acclamatie als commissaris herkozen. Bij de rondvraag vroeg een der aandeel houders, welke verwachtingen men van de toekomst mag koesteren. De voorzitter de heer A. G. Bosman ant woordde hierop, dat daaromtrent buitenge woon weinig te zeggen valt in de gegeven omstandigheden. Wij zitten eigenlijk maar in koffiedik te kijken als wij ons aan het uit spreken van toekomstverwachtingen willen wagen. Er zijn in normale tijden reeds zoo ontzettend veel factoren, die op den gang van zaken van invloed zijn, en thans maakt de oorlog het heelemaal tot een raadsel. Vroeger was ons bedrijf in de eerste plaats op export gericht Deze wordt thans ontzettend belem merd, Wij zijn vrijwel geheel op het binnen land aangewezen. Moge dit eenerzij ds een handicap zijn, er is ook een voordeel aan verbonden, daar het zaken doen in het bin nenland gemakkelijker is en de te maken prijzen er beter zijn. Op het oogenblik zijn wij dan ook niet ontevreden. Tot nu toe zijn wij op de binnen- landsche markt vrij goed geslaagd. De directeur, de heer A. J. Buyser, voegt hier nog eenige opmerkingen aan toe. Wij doen ons best, aldus spreker, om de exploi tatie sluitend te maken, doch het zal van de prijzen en van den omzet afhangen hoe wij hierin slagen. De uitkomst is dan ook niet te voorspellen. De tevredenheid omtrent den gang van zaken, waarover de voorzitter sprak, is dan ook slechts betrekkelijk, d. w. z. zij geldt slechts voor de heerschende omstandigheden. Het grootste gedeelte van onzen afzet, nl. den export, zijn wij kwijt en ook op de binnenlandsche markt is de vraag minder geworden. De toekomst is dan ook hoogst onzeker, zoodat met geen moge lijkheid is te zeggen, welk resultaat zal worden bereikt. Een voornaam ding is echter, dat de zaak op het oogenblik loopt, terwijl de financieele positie van de maatschappij sterk is. De raad voor de scheepvaart heeft in zijn zitting van Maandagmiddag een onderzoek ingesteld naar het verloren gaan van het motorschip „Alja", dat op 18 Februari jl. nabij het eiland Aux Moutons aan de West kust van Frankrijk aan den grond heeft ge- stooten en vervolgens is gezonken. De zit ting stond onder leiding van den waarne mend voorzitter, mr. dr. F. C. van Geer. De „Alja" was een motorkustvaartuig van den reeder G. van Dijk te Groningen. Het schip mat 384,52 bruto register ton en was op 13 Februari met stukgoed uit Lissa bon vertrokken om in Setubal bij te laden. Den volgenden dag vertrok men met be stemming Antwerpen en Rotterdam. De kapitein, die als getuige gehoord werd, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat het schip op een wrak had gestooten. Hij voer reeds sedert 1916 als kapitein, en heeft ge durende 24 jaar herhaaldelijk in de golf van Biscaye gevaren, die voor hem dus geen on bekend terrein is. Uit het onderzoek bleek, dat de kapitein niet gelood heeft en vrijwel geheel op ge gist bestek heeft gevaren. Toen hij het schip voelde stooten, heeft hij even de machine gestopt en daarna zou hij zijn doorgevaren, indien het schip niet was begonnen slagzij te maken. Zoowel de raad als de inspecteur-generaal, de heer P. S. van 't Haaff, meenden dat er aanleiding was, om den kapitein op schuld te hooren en te onderzoeken, of het niet aan het verwaarloozen van de geëigende middelen om de positie van het schip te be palen, geweten moet worden, dat schip en lading verloren gingen De kapitein voerde aan, dat de Westelijke storm, die na het passeeren van kaap Fini- sterre was opgestoken, zeer krachtig was geweest, terwijl de trek grooter moet zijn geweest, dan verwacht kon worden. De compassen blijken niet regematig te zijn bijgesteld. De inspecteur-generaal van de scheep vaart, de heer P. S. van 't Haaff, consta teerde, dat het den kapitein bekend was, dat men op het oogenblik op de vuren langs de Fransche kust niet kan rekenen. Dit had moeten leiden tot bijzondere maatregelen voor den kapitein. Om de gevaarlijke rots achtige kust te vermijden heeft hij direct koers gezet op Ouessant. Een Westerstorm heeft hem toen toch de golf van Biscaye in gedreven. Desondanks heeft men N. O. ten Noord gestuurd, een koers die onvoldoende was, omdat men op een westelijker punt had moeten koers houden dan Ouessant. Van het lood heeft men geen gebruik ge maakt hoewel dat, ondanks alle moeilijkhe den, het eenige middel was waarover men beschikte. Toen de kapitein een licht zag, kon hij weten dat dit niet Ouessant was, en dus was het gevaarlijk. Hij stuurde toen Noor delijk, maar hij had terstond geheel uit de kust moeten sturen. De veronderstelling, dat de „Alja" op een wrak zou zijn gestooten, wordt door niets ge rechtvaardigd, en de inspecteur-generaal kwam dan ook tot de conclusie, dat het schip verloren is gegaan door nalatigheid van den kapitein. De raad zal later uitspraak doen. Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be* teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. „ROTTERDAM AAN ZEE". De Harmonievereeniging Rotterdam aan Zee hield haar laatste uitvoering voor dit seizoen. De zaal van het Vereenigingsgebouw in de Harmoniestraat was echter zoo goed bezet, dat men genoodzaakt is a.s. Zaterdag een tweede uitvoering te geven. Het gezelschap v. d. Moesen verleende op de gehouden uitvoering haar medewer king, terwijl het jeugdkorps van Rotter dam aan Zee zich ook heeft laten hooren Dit jeugdkorps, dat eveneens staat onder leiding van den heer v. d. Tand, belooft veel voor de toekomst en het is voor Hoek van Holland dan ook een groote aanwinst. Bij de politie alhier werd door Mevr. H. J. G. uit het Molenlaankwartier aangifte ge daan van diefstal van een bontcape. Inmid dels is gebleken, dat de toedracht van deze ontvreemding de volgende is: De 18-jarige dienstbode J. de G. de Terbregge, die vroe ger bij mevr. G. in dienst was geweest, doch wegens oneenigheid was vertrokken, had, nadat de kwestie was bijgelegd, de vorige week Vrijdag in verband met een familie feestje een avond hulp verleend. Zij heeft toen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de cape uit een kast in de slaap kamer weg te nemen. Door de politie is te gen haar procesverbaal opgemaakt en de cape is in beslag genomen. BURGERLIJKE STAND BEVALLENJ. Mulder geb. v. Kooten d. BEVALLENJ. Surie—Hengeveld z. ONDERTROUWD: F. de Beer, 25 j. R'dam en G. Seriier 23 j., alhier J. van Helden 24 j. alhier en E. Alders, 23 j., R-dam. GEHUWD: J. Smits te R'dam 27 j. en M. Tij- burg 29 j. alhier G. Emmerig 28 j., R'dam en K. Post 27 j., alhier A. Nauta, 25 j.. Rot terdam en C. Boll, 24 j„ alhier B. Kooiman 28 j. alhier en L. Ankersmit 28 j., R'dam C. Buizer, 40 j., R'dam en C. van der Sluis 45 j., alhier. OVERLEDENC. van Lieshout 64 J. ongeh. B. en W. hebben bij den Raad een voor stel ingediend om in principe te besluiten tot het ten behoeve van de Woningbouwveree- niging „Onderling Belang" uit 's Rijks kas aanvragen en aanvaarden van de noodige gelden voor den aankoop van grond en den bouw van 40 normale arbeiderswoningen en 14 woningen voor groote gezinnen. De wo ningen zullen worden gebouwd op een ter rein bestemd voor arbeiderswoningen, gele gen nabij de Eikenlaan en de Kastanjesin gel, welk terrein momenteel nog eigendom is van de N.V. „Molenvliet". BURGERLIJKE STAND BEVALLENA. van der Leer geb. van Doom dochter. OVERLEDENC. Steenman, 2 maanden. LEZING OVER CHINA. Gisterenavond werd voor de leden der St. Jozefgezellenvereeniging en voor verdere be langstellenden door den zeereerw. pater H. van Vree S.V.D. een lezing met lichtbeelden gehouden over China. Pater v. Vree is 12 jaar als missionaris in China werkzaam geweest. Op bijzonder inte ressante en onderhoudende wijze vertelde pater van Vree over het Chineesche volk, over de Chineesche gebruiken en toestanden, waarbij Z.eerw. meermalen uit eigen onder vinding het gesprokene met voorbeelden toe lichtte. Het Chineesche volk is moeilijk te begrijpen, maar de heidensch-godsdienstige aanleg is een geschikte grondslag voor het bekeeringswerk. In de binnenlanden, waar pater v. Vree in hoofdzaak gewerkt heeft en waar nog voor 98 pet. het analfabetisme bestaat, is het Chi neesche volk een eenvoudig-goed volk, wel taai vasthoudend aan eeuwenoude gebruiken, maar met veel geduld en tact niet moeilijk te leiden. De Chineesche ziel is uiterst moeilijk te doorgronden; de toestanden op hygiënisch gebied zijn nog op vele plaatsen allerbedroe vendst, maar toch een dankbaar en vrucht baar terrein voor den missionaris. Vele interessante bijzonderheden vertelde de eerw. spreker over de huiselijke- en fa milie-toestanden, over de deugden en on deugden, over de heidensche gebruiken van dit millioenen tellende volk. Het was een bijzondere leerzame interes sante avond en aan het einde sprak kapelaan Plouvier dan ook een welgemeend verdiend hartelijk woord van dank. De uitgestrekte gazons in de parken, welke gelegen zijn in de nabijheid van de dicht bevolkte Londensche wijken, werden ter beschikking gesteld van de bewoners, die daar in hun vrijen tijd den grond bewerken om groente te kweeken. WIJZIGING REGLEMENT BRANDWEER. De Vlaardingsche Vrijwillige Brandweer- liedenvereeniging „Door oefening vaar dig", heeft B. en W. verzocht een herziening te willen bevorderen van de loonen der brandweerlieden en der hoofdlieden bij de vrijwillige brandweer, zoodanig, dat de uur- loonen voor den dag worden verhoogd van 0.67 tot ten minste 1 en de jaarwedden der hoofdlieden van 18 tot 35. In het bijzonder wordt die verhooging noodig geacht, in verband met de inhouding van loon in het particulier bedrijf, welke voor de vele brandweerlieden het gevolg is van het op den dag deelnemen aan oefenin gen der brandweer en het medewerken aan het blusschen van branden, waardoor in verschillende gevallen door brandweerlieden directe schade wordt geleden. B. en W. hebben omtrent dit verzoek het advies ingewonnen van het college van brandmeesters, dat hen adviseerde een ver hooging der loonen met 10 pet. te bevorderen en deze derhalve te brengen op de basis van voor 1 Januari 1935; en van de commissie voor financiën, in welke commissie een voorstel om het uurloon te brengen van 67 op 75 ct. en de jaarwedden der hoofdlieden van 18 op 25, geen meerderheid kon ver krijgen. Niettemin zijn B. en W. van oordeel, dat een verhooging der uurloonen van 67 tot 80 ct. en van de jaarwedden der hoofdlieden van 18 tot 30 billijk is te achten. Worden deze bedragen aanvaard, dan zal door het inhouden van loon wegens verlet in het algemeen geen schade meer worden geleden. Het bepalen van de vergoedingen op bedragen, welke het lijden van schade voorkomen, is naar hun meening niet in strijd met het karakter eener vrijwillige brandweer. In zijn meergenoemd advies heeft het col lege van brandmeesters B. en W. voorts ge adviseerd, de thans door dat college genoten toelage, groot 200 per jaar, voor de te ver richten werkzaamheden en ter bestrijding van de kosten zijner vergaderingen, weer te brengen op het bedrag dat tot 1 Januari 1935 is genoten, n.L ƒ250. Gezien de toeneming van de werkzaamhe den van het college en de uitbreiding van het aantal zijner leden, bestaat tegen de in williging van het verzoek bij B. en W. geen bezwaar. GROND UITGIFTE BLIKEMBALLAGE- FABRIEK. B. en W. geven den Raad in overweging aan de Machinale Kuiperij A. de Neeff N.V. te Maassluis toestemming te verleenen de tij delijke erfpacht van het perceel kadaster sectie B nr. 6311' aan de Koningin Wilhel- minahaven N.Z. te mogen overdoen aan Thomassen en Drijver Blikemballagefabriek N.V. te Deventer. Laatstbedoelde N.V. verzoekt de tot 1 Ju li 1952 loopende erfpacht van het perceel na overdracht, om te zetten in eeuwigduren de erfpacht en tevens om na onderzoek van de mogelijkheden eventueel tot het bouwen van een grootere fabriek over te gaan, haar optie te willen verleenen op een perceel grond ter grootte van pl.m. 7500 M2. van het perceel kadaster B nr. 7526 voor een ter mijn van lVz jaar tegen een jaarlijksche door haar te betalen vergoeding van 1000. B. en W. hebben tegen inwilliging van beide verzoeken geen bezwaar, het eerste echter tegen verhooging van den erfpachts canon van 60 cent tot 65 cent per M2., welke prijs ook is aangenomen als basis voor den verkoop van grond aldaar aan de N.V. Vlaar dingsche Machinefabriek I. A. Kreber. GESLAAGD. Te Leiden slaagde voor practisch apothe kers examen 1ste deel de heer A. L. Backer alhier. NEDERLANDSCHE VEREENIGING LUCHTBESCHERMING. Afdeeling Vlaardinger Ambacht. Ingevolge bestuursvergadering der Afd. Vlaardinger Ambacht, is het bestuur vanaf dien datum als volgt samengesteld: Voor zitter, J. Zuydgeest; waarn. voorzitter C. de Witte; penningmeester H. A. A. Degen, Ju- lianalaan 91; secretaris C. F. Feltmann, Sport- laan; waarn. penningmeester-secretaris J. E. Diederix; leden A. M. Kip en mej. C. W. de Boer. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacob C., z. van L. Droppert en J. v. d. Berg, Den Haag, Wingerdstraat 82 (tijd. Verpl. Chasseéplein 5). Irene, d. van A. W. Rouss en J. Brouwer, Kui perstraat 16a Jan, z. van A. Breederveld en C. Huijser, Pr. Hendrikstraat 43. Neeltje A., d. van W. Goedknegt en A. J. Korpershoek, Dwarsbleekstraat 14. Cor- nelis, z. van G. Velgersdijk en F. Poot, Sweelinckstraat 31 (tijd. Binnensingel 17/2). OVERLEDEN: Marinus A. de Bruijn 64 j., echt. van L. Maan, Spoorsingel 6. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Boomsma, Groen van Prinstererstraat 93, heerenrijwiel; De Bruy- ne, Groen van Prinstererstraat 3, dames- portemonnaie; Donkersloot, Flackstraat 31, motorjas; Van Wijk, Sweelinckstraat 142, waardepenning; Veldhoen, Spoorsingel 45, ketelpak; Sloot, 2e Maasboschstraat 31, paar glacé handschoenen; Ned. Leger des Heils, Het bericht van het overlijden heeft hier een ware verslagenheid gewekt. Men wist, dat Z. Em. verleden week een kleine operatie had ondergaan, doch sindsdien waren de berichten zeer geruststellend geweest en gisterochtend was meegedeeld, dat geen be richt omtrent den toestand van den kardinaal meer zou worden gegeven. Het verscheiden komt dus wel heel onverwacht. De verslagenheid doet zich onder alle krin gen gelden. Zoo onbekend deze zeer groote persoonlijkheid was, toen Z. H. Paus Pius XI haar op den aartsbisschoppelijken troon van Parijs verhief, zoo groot was nu de popu lariteit in den besten zin des woords ge worden, die kardinaal Verdier zich niet al leen in de Fransche hoofdstad maar in het geheele land had verworven. „In verbo tuo laxabo rete", „Op Uw woord zal ik het net uitwerpen", had hij bij zün bisschopswijding tot devies voor zijn wapen gekozen. De groote geleerde en organisator der priesterstudiën, die uit de stilte van Saint Sulpice plotseling werd overgeplaatst in het volle gewoel der wereld, heeft geen oogenblik verzuimd zijn prachtige aposto lische taak te volbrengen. Geen dag heeft hij opgehouden te spreken leiding te geven aan de hem toevertrouwde kudde, en in het bijzonder tot de groote volksmassa zich richtend, heeft hij zich ook bij haar doen verstaan. Wij herinneren slechts aan de meest hartstochtelijke dagen van het Volksfront en de weldadige uitwerking, die toen het wijze en liefderijke woord van den kardinaal heeft gehad. Parijs bemint zonder eenig voorbehoud den kardinaal, die zelf geen Parijzenaar, „zijn" stad, zooals hij altijd zeide, heeft lief gehad en in haar geschiedenis als een der meest weldadige figuren zal herdacht blijven. Meer dan honderd torens, door hem zelf opgetrokken, hebben hedenochtend hun klokken den droeven klank doen hooren in het rouwkoor dat zijn dood heeft aangekon digd. Kardinaal Verdier werd den 19en Februari 1864 te Lacroix-Barres in het departement Aveyron geboren. Wie vernam, dat de kar dinaal reeds 76 jaar oud was, bleef een oogenblik verwonderd, want de aartsbisschop van Parijs was nog steeds een kloeke fi guur gebleven, het type van den forschen Auvergner, met den vriendelijken, open blik, de groote toegankelijkheid en merkwaardigen eerrvoüd. Na aanvankelijk opgeleid te zijn in het seminarie van Rodez voerde zijn vurig ver langen een „visscher van menschen" te zijn, hem naar de Compagnie van Saint Sulpice, Z. H. Eminentie kardinaal Verdier f die hij eerst als kardinaal zou verlaten. Op gemerkt door zijn buitengewone gaven, zond de Compagnie hem naar Rome, waar hij ook de priesterwijding ontving en het doctoraat in de godgeleerdheid en het kanonieke recht behaalde. En Rome zond hem naar Frankrijk terug voor het leeraarsambt in de seminaria. Achtereenvolgens werd hij leeraar in de seminaries der Compagnie te Pergneux, Lycn en te Parijs en onderrichtte daar theologie en philosophie en onderscheidde zich zoozeer dat de generale overste van Saint Sulpice hem reeds in 1898 de leiding van het semi narie voor wijsbegeerte te Lyon toever trouwde'. Reeds toen toonde hij zich een bouwer. Weldra verrees een seminarie te Alix, maar het was vooral als zielenleider, dat de jonge president Verdier zich een grooten naam verwierf. Evenwel trad deze groote Sulpi- cien niet buiten de wereld der geestelijken en bleef zijn ijverig leven voor de wereld nagenoeg verborgen. 1 October 1905 werd hy naar Parijs geroe pen om in het beroemde seminarie van Saint Sulpice de moraal-theologie te onderrichten aan de studenten van het laatste studiejaar. President Verdier oefende weldra een ont zaglijken invloed uit op de theologanten, die, zooals men weet, niet alleen uit Frankrijk stamden, maar ook uit het buitenland. Ook bij de Parijsche geestelijkheid werd weldra zijn invloed groot. Toen dan ook in 1912 president Guilbert door ziekte gedwongen werd de leiding van het Carmelseminarie neer te leggen, verwonderde men zich niet, dat prof. Verdier met die leiding werd be last. Van dat oogenblik af dateerde vooral de nauwe samenwerking van mgr. Baudril- lart, die hem de directie van de „Revue pra- tique apologétique" opdroeg'. Mgr. Baudril- lart was toen reeds volop bezig, den uitbouw van het Institut Catholique, waaraan het Carmelseminarie ten nauwste was verbor den. Den 16den Juli 1929, toen na den dood van den hoogeerw. heer Garriguet het ka pittel van de Compagnie naar Saint Sulpice geroepen werd om een nieuwen superieur- generaal te kiezen, was de keuze als aan gewezen. Professor Verdier kwam aan het hoofd te staan der Compagnie. Het was be kend, dat die keuze ook geheel naar het ver langen van den H. Vader was en Z. H. Paus XI benoemde dan ook onmiddellijk den nieuw gekozene tot protonotarius apostolicus. Wat een ontroerende verrassing was dat voor den opvolger van „monsieur Olier", stichter van de Compagnie, die als zijn groote voorganger nimmer naar eerbetoon had ge streefd. Mgr. Verdier meende zich aan zijn taak te kunnen zetten als leider van de beroemtle Compagnie, maar God had anders beschikt. Weinige dagen na zijn benoeming ontviel kardinaal Dubois aan het diocees van Parijs. Betrekkelijk weinig ingewijden wisten, dat mgr. Verdier als candidaat voor dien zetel genoemd werd. Den 16den November op de nuntiatuur geroepen, vernam mgr. Verdier uit den mond van den nuntius, den tegenwoordigen kar dinaal-staatssecretaris Z. Em. Maglione, dat de H Vader hem gekozen had voor den aartsbisschoppelijken zetel van Parijs. Volkomen verrast vroeg Mgr. Verdier: „Is dat waarlijk God's wil?" En hy formuleerde een reeks bezwaren. Doch mgr. Maglione zelde hem. „Gij hebt den wil van den II. Vader te aanvaarden." Mgr Verdier ant woordde daarop: „Daaromtrent kan geen twijfel bestaan", waarop hij in tranen uit brak. Mgr. Verdier beschouwde dien dag als den zwaarsten van zijn leven, want wie als hy had ernstiger opvatting van zijn plicht? La ter heeft men ook vernomen, dat kardinaal Dubois, die zijn einde voelde naderen, aan den H Vader verzocht had, de aandacht op mgr. Verdier te mogen vestigen voor zijn opvolging. De aanvaarding van Mgr. Verdier werd naar Rome geseind en als een uiting van da blijdschap van den H. Vader werd als ant- woordtelegram de mededeeling ontvangen dat Mgr. Verdier in het a.s. consistorie tot dé kardinaalswaardigheid zou worden verheven. Dat gebeurde in het consistorie van 16 December 1929. Maar de groote liefde van den H. Vader jegens den krachtigen bevor- deraar^ van het seminarie-onderricht ging nog verder. De bisschopswijding werd docr den H. Vader zelf verricht op 29 December 1929 in de Sixtijnsche kapel te Rome. Op Driekoningenfeest van 1930 had de in- tronisatie in de Notre Dame van Parijs plaats. De groote raadsman der geestelykheid was onbekend gebleven, aan Parijs, doch weldra zou ook Parijs hem kennen, en zou hij de meest gezaghebbende figuur der wereldstad worden Van dat oogenblik af, na zooveel visschers te hebben opgeleid, wierp Kardinaal Verdier zelf het net uit en ving dus dat groote werk van apostolaat aan, waarvoor hij de elite der Fransche katholieken wist te winnen en waarbij hij, wij kunnen het wel zeggen, ook het vertrouwen van het gouvernement won. De Banlieue, maar ook Parys zelf, werden van kerken en priesters voorzien. Weik een nieuwe kracht ontving ook de sociale beweging en hoe onverschillig en verdeeld de arbeidersmassa ook was, hoe ver ook van het geloof verwilderd en in het kwaad der eeuw verzonken, de kardinaal-aartsbisschop kon ook bij die arbeidersmassa weldra slechts eerbied ontmoeten. Het was ook een zeer vaderlandslievende stem, die thans zwijgt. Ged. Biersloot 51, rijwielplaatje; Noordijk, Dwarsstraat 2, huissleutel; Van der Linden, P. K. Drossaartstraat 158, hond; Van Lin den, Spoorsingel 47, rijwielplaatje; Donker sloot, Emmazijstraat 2, babysokje; Van 't Hof, Kievitlaan 13, huissleutel. Gistermorgenis te Schoonhoven overleden de heer Hermann A. Schreuder, industrieel en oud-voorzitter der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Voor wie kort geleden den heer Schreuder nog zagen of nog met hem in aanraking kw- men, zal de tijding van zijn sterven wel vol komen onverwachts zijn. Eerst sinds een paar weken was de krasse heer Schreuder onge steld; zijn laatste levensdagen waren een langgerekt lijden. Zondag bereikte hij juist den ouderdom van 79 jaar. Hermann A. Schreuder werd geboren op 7 April 1861. Hij was nog slechts een kind van 4 jaar, toen hij met zijn ouders naar Schoonhoven kwam, waar zijn vader een schilderswerkplaats in de Koestraat vestig de. Toen Hermann Schreuder 25 jaar was, begon hij een eigen zaak in verfwaren, wel ke later het groote bedrijf is geworden, dat zelfs tot ver over de grenzen bekend is, n.l. de N.V. Verf-, Vernis- en Japanlakfa brieken H. A. Schreuder Co. De laatste jaren vervulde de heer Schreuder de functie van president-commissaris, terwijl zijn bei de zoons de zaak als directeuren leiden. Aanvankelijk was de verffabriek gevestigd in de Koestraat en toen op de Voorhaven, maar in 1901 werd het terrein gekocht van de oude gasfabriek aan de Scheepmakers haven, waarop een jaar daarna de tegen woordige fabriek verrees. In 1915 werd de heer Schreuder, die door zijn bedrijf .een groote bekendheid had gekregen, gekozen tot voorzitter van de Vereeniging van Verf- en Vernisfabrikan ten. Voor het Goudsche industriegebied is van groote beteekenis geweest het voorzitter schap van den heer Schreuder van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. In deze functie heeft hij vol toewijding en liefde prachtig werk verricht. Hij werd in 1899 lid en vier jaar later voorzitter van de Schoon- hovensche Kamer, een organisatie, welke in 1922 werd opgelost in de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en omstre ken, waarvan de heer Schreuder in 924 voor zitter werd. Onafgebroken tot 15 Februari 1939 bekleedde hij het praesidium van deze instelling. Bij het afscheid werden hem groo te dank en hulde gebracht voor de wijze, waarop hij stuwing en leiding gaf. In 1903 kwam de heer Schreuder als afge vaardigde der A. R.-Partij in den Schoonho- venschen gemeenteraad, waarvan hy tot 1931 lid is geweest. Van 1908 was hij wethouder der bedrijven. Voor de totstandkoming van de tramlijn GoudaSchoonhoven heeft de heer Schreu der zich bijzonder ingespannen. Tegen de plannen tot opheffing, welke de laatste jaren bestaan, verzette hy zich krachtig. Van de vele functies, die de heer Schreu der bekleedde, zijn nog te vermelden zijn lidmaatschap van 1914-1918 van de Provin ciale Staten van ZuidHolland, lid van het bestuur der Vereeniging van Kamers van Koophandel en voorzitter van de plaatselij ke afdeeling „Het Groene Kruis" De heer Schreuder was onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje Nassau, een waardige belooning van zijn hard en onver moeid arbeiden op velerlei terrein. Talrijken zullen aan den overledene, die een opgewekt en sympathiek karakter had, goede herinneringen bewaren. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal a.s. Donderdagmiddag te Schoonhoven geschieden. VAN STEIGER GEVALLEN. Bij de werkzaamheden aan den bouw van de barakken bij de Willem de Zwijgerschool is gistermorgen de 31-jarige werkman A. Rijnen uit Eindhoven van een stelling ge vallen. Per ziekenauto is hij naar 't zieken huis vervoerd. PERSONENAUTO TE WATER. Zondagavond omstreeks 11 uur geraakte een auto op de West Vlisterdijk in een mist bank. De wagen werd bestuurd door den heer J. v. d. V. van een taxi-ondernemer C. B. gehuurd. De auto kwam in een sloot terecht. De inzittenden kwamen er ongedeerd af. De auto werd gistermorgen gelicht. Gistermiddag is een meisje van elf maan den, dochteertje van een familie te IJssel- monde op zeer tragische wyze om het leven gekomen. De moeder had voor enkele oogenblikken de woning verlaten en in dezen tijd is de wieg van de kleine door onbekende oorzaak in brand geraakt. Toen de moeder terugkeer de, was de kleine reeds overleden. Het lichaampje was voor een groot deel ver koold. VERZANDING HAVEN. De haven achter den watertoren, die te vens dient als toegang voor den houthan del van Gebr. Hulsinga, is aan het verzan den. Zaterdag ging het ruim 100 ton me tende scheepje van J. C. van der Stroom uit Rotterdam, dat zwaar belast met stee- nen, aldaar ligplaats had, gevaarlijk over hellen terwijl het door den schipper moest worden verlaten. Het geheele schippersge- zin moest in den kouden nacht op den wal doorbrengen. De steenlossers weigerden te lossen. Een tweede op stroom liggend schip durfde de haven niet binnenvaren. Oorzaak is wel het langzaam verzanden en vooral ook het vuilwerpen in den haven door be woners der gemeente. SCHOOLTUINTJES. De uitgifte van schooltuintjes zal plaats hebben op Zaterdag 13 April a.s. des namid dags 2 2.30 uur In het Vereenigingsgebouw De huurkosten ad 0,25 moeten direct wor den betaald. p SCHEIDSGERECHT. Gekozen tot leden van het gemeentelijk scheidsgerecht voor ambtenaren de heeren J. Karreman IJz., J. D. B. Kortryk en F. Clemens. WACHTHUISJE. B. en W. hebben aan de R. E. T. vergun ning verleend tot het plaatsen van een wachtplaats aan den Roterdamsche Rijweg. ONDERTROUWD: Cornells Schout en Cor nelia L. de Korte. GEHUWD: P. A. Uitdewillige, 27 jaar en C. Buijs, 29 jaar. OVERLEDEN: Pieternella R. de Korte, 62 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2