HET AVONTUUR DER „ADELANTE". <SiAimmerToM DONDERDAG 11 ATVRIE 194Ö" K. L. M.-DIENSTEN OP ENGELAND. Met ingang van heden worden ze hersteld. De trawler te IJmuiden De schipper vertelt over het beschieten door Duitsch vliegtuig. HET ARRANGEMENT MET ENGELAND. Verklaringen tegenover Britschf ambtenaren en de A.N.I.C. FRAUDE TE AMERSFOORT. DIEFSTAL VAN 110.000 KUBIEKE METER GAS. Een jaar gevangenisstraf tegen pensionhouder geëisclit. DIEFSTALLEN DOOR MILITAIREN- /o«/ H. W. MAUSER f BEDRIJFSRAAD VOOR HET DRUKKERSBEDRIJF. De invoering der vervroegde pensionneering. Goed vriend Oh miss Pepper, help me tegen de Indianen. Wilt U soms de nieuwste liefdeslied jes van me hooren? dat misschien Uw Indianen Jjys/ssy ^fS Prachtig, U leert 't vlug I Luister. Kunt U mij die j ook leeren? n- :ht Dit >or ize >p- en k- Le ef, Dt- hij ing te- ?e- 2re in- eft rale ïim ost. een aad den den kon lUW rde bij F., te eeft akt. het ïrk- raar lili- den. Ne- loch :den wilt jou de geen ilde, af lens, van dea' ieten den t af' ont' tzet' pen' iraad De verbindendverklaring. Wat de verbindendverklaring betreft, maakt het verslag melding van de beschik king van den minister van Sociale Zaken van 29 Maart 1939, waarbij een reeks van artikelen der collectieve arbeidsovereen komst verbindend werd verklaard ook voor niet georganiseerde drukkerijen zulks met ingang van 1 Mei d.a.v. Deze verbindend verklaring betrof ook de bepalingen inzake bedrijfsrechtspraak en gold, behoudens en kele uitzonderingen, eveneens voor de huis drukkerijen. In samenwerking met en namens den be- drijfsraad heeft de centrale commissie, be doeld in artikel 54 der C.A.O., de doorvoe ring van de verbindendverklaarde bepalin gen bevorderd. Laatstgenoemd college heeft door de vorming van verschillende sub commissies contact gezocht met omstreeks 200 niet-aangesloten ondernemingen. Merkwaardigerwijze is dit contact in den regel van zeer vriendschappelijken aard ge weest. De van verschillende zijden uitge sproken vrees, dat de groote bevoegdheden, die aan deze bedrijfsinstantie zijn gegeven, zouden worden misbruikt door discriminatie van de niet-aangeslotenen, is niet gewettigd gebleken. Met groote soepelheid heeft de centrale commissie in de moeilijkheden, die voor verscheidene niet-aangeslotene bij de invoering der verbindendverklaarde bepalin gen waren gerezen, voorzien. Eenige ge gronde klacht omtrent de werking dezer commissiën is niet voorgekomen. Het feit, dat thans verscheidene sociale bepalingen als factor in de concurrentie zijn weggevallen heeft omstreeks 150 patroons bewogen, zich bij een der contracteerende patroonsorganisatiën aan te sluiten. Een zwak punt bij de doorvoering der verbindendverklaarde bepalingen blijft de controle. De bedrijfsraad heeft zich op het standpunt gesteld, dat slechts in het uiterste geval, wanneer dus de bedrijfsinstanties zelve, langs minnelijken weg geen behoor lijke inlichtingen kunnen verkrijgen, de weg van artikel 10 der wet op het algemeen ver bindend verklaren van bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten moet wor den bewandeld. Het verleenen van controle-bevoegdheden aan den bedrijfsraad en/of de door dezen aangewezen personen, lijkt den raad echter voor goede ontwikkeling der verbindend verklaring onmisbaar. Vorige week maakten we melding van de beschieting van den stoomtrawler „Adelante" IJM 93, welk bericht afkomstig was van een te IJmuiden opgevangen mededeeling van op zee vertoevende trawlers. Gistermiddag is de „Adelante" veilig te IJmuiden binnengeloopen en de opvarenden waren allen ongedeerd. Omtrent het avontuur op de Noordzee ver telde de schipper, de heer P. van de Meij het volgende: Op Woensdag 3 April bevond de „Adelan te" zich op 59 graden N.B. en 1.55 graden O.L. Het schip lag stil en de bemanning hield zich bezig met het binnenhalen van de net ten. Tijdens deze werkzaamheden naderde een vliegmachine, maar de bemanning van den trawler schonk hieraan geen aandacht, omdat de opvarenden van de trawlers deze dagelijks zien. Het vliegtuig naderde het schip blijkbaar met de bedoeling om er overheen te vlie gen. Op 200 meter van den trawler gekomen werd vanuit het vliegtuig geschoten. De be manning van de „Adelante" liet de netten in den steek en zocht overhaast dekking, waar ze die konden vinden. Boven het vaartuig gekomen ratelde wederom het machinege weer van het vliegtuig, dat de Duitsche na- tionaliteitskenteekenen voerde. De vliegmachine beschreef een groote bocht en kwam nogmaals op den trawler af. Toen zij wederom den trawler passeerde werd met meer geschoten. Blijkbaar hadden de pilo ten ontdekt met een Nederlandsche kchip te doen te hebben. De schipper van den trawler heeft daarna onmiddellijk radio-telegrafisch andere traw lers gewaarschuwd. Hij kreeg verbinding met de „Haarlem" en dit gesprek werd opge vangen door IJmuiden. Doordat uit het be richt niet duidelijk bleek, wat er gebeurd was gaf het aanleiding tot ongerustheid. De „Adelante" heeft zich ten slotte bij de op andere plaatsen visschende trawlers aange sloten. Op weg naar deze nieuwe vischplaats pas seerden wederom twee Duitsche vliegtuigen de „Adelante". Ze lieten den trawler tot groote opluchting van de bemanning met rust. De opvarenden waren bij de thuiskomst te IJmuiden den schrik al weer te boven ge komen. De „Adelante" had een flinke lading visch aan boord. De directeur der Algemeene Nederland sche Invoer Centrale (A. N. I. C.) deelt mede, dat importeurs zich, in verband met het ar rangement, met Engeland, ontslagen kunnen achten van verklaringen, door hen afgelegd tegenover Britsche consulaire en andere ambtenaren, ook voor wat de „vrije" goede ren betreft. Met betrekking tot de uiteindelijke be stemming van goederen zullen van Britschen kant geen nieuwe verklaringen worden ge vraagd. Verklaringen, welke vroeger tegenover de A.N.I.C. onderscheidenlijk de rijksbureaux werden afgelegd, kunnen als vervallen wor den beschouwd, hieronder zijn eveneens be grepen verklaringen met betrekking tot goe deren, welke onder verband van eventueele terugzending, werden opgeslagen: (zgn. „Black diamond clauses". Ambtenaar ter gemeentesecretarie gearresteerd. Op vermoeden van fraude heeft naar het A. N. P. meldt de gemeentepolitie te Amersfoort een ambtenaar ter gemeente secretarie gearresteerd, die in het bijzonder belast was met de verzorging van paspoor ten. Hij is op het politiebureau in verzeker de bewaring gesteld. Met ingang van heden Donderdag, wor den de vliegdiensten van de K. L. M, Engeland hersteld, d.w.z., dat in den odhten drie vliegtuigen zouden vertrekken e 8 uur, half negen en negen uur. Waarschijnlijk zouden in den loop middag nog twee diensten daaraan worden Verwacht mag worden, dat op de vol gende dagen de luchtdienst op Engeland we der normaal zal functionneeren. Voor het hof stond Dinsdag de Amster- damsche pensionhouder terecht, diei er in October van het vorig jaar op ten dat hij reeds drie jaar gas hadg^ nadeele van de gemeente Am Behalve de verwarming siongasten een groot fornuis, dat in de keuken stond een^ rvange met gestolen gas gestookt. VanS Juli 1936 tot 27 October 1939 ging vóór den monteur-pensionhouder abes goed. Toen werd hij gesnapt, de politie deed een inval en de man werd gearresteerd. Wegens diefstal veroordeelde de rechtbank hem tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ter zitting van het hof verklaarde een employé van het gasbedrijf, dat verdachte naar schatting 110.000 kubieke meter had gestolen. De gemeente was voor een waarde van 5600 benadeeld. De verd. zelf schatte de hoeveelheid gas op veel minder en de toegebrachte schade op 1000 President, mr. Jolles: 't Is gemakkelijk riemen snijden van een andermans leer. Jw pensiongasten mochten alles op het gas doen wat ze wilden. En u kreeg nog geld toe. Verd. is in zijn vorige woning op een er- gelijk feit betrapt. Toen is er echter een regeling getroffen. De procureur- mr. J. Versteeg vond de feiten ongehoo brutaal, te meer daar verd. reeds eens ern stig is gewaarschuwd. Wegens het voortgezet misdrijf van dief stal eischte spr. bevestiging van bet vonnis (éen jaar gevangenisstraf). De verdediger, mr. Keune, pleitte cle mentie. Arrest 23 April. *eLh?°g Militair gerechtshof deed Dinsdag van T h geTy°0n"dienstplichtige korporaal J. C. ae V., die in een winkel een aantal enveloppen en prentbriefkaarten heeft weg genomen, toen de winkelierster z.ich even verwijderd had, werd veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en verlaging tot den stand van soldaat. Vijf gewoon-dienstplichtige soldaten heb ben van de gelegenheid, dat zij in de keuken werkzaamheden moesten verrichten, mis bruik gemaakt door een aantal levensmid delen van het rijk weg te nemen, zooals Pakjes margarine, suiker, koffieboonen, kof- fie-siroop, e. d. Zij werden allen tot zes Weken gevangenisstraf veroordeeld. Voorts werd een gewoon-dienstplichtig s°ldaat tot een maand gevangenisstraf ver- °°rdeeld omdat hij met een militaire auto, Waarmee hii benzine op rekening van het rijk getankt had, een pleizierritje heeft gemaakt. algemeene verbindendverklaring van de voornaamste bepalingen der collectieve ar beidsovereenkomst voor het boekdrukkers en rasterdiepdrukbedrijf. De bedrijfsraad deelt aan den minister mede, dat de invoering der vervroegde pen- sionneering volledig is geslaagd. Dat een dergelijke regeling mogelijk was, is voor een belangrijk deel te danken aan het feit, dat de bedrijfsorganisatie reeds beschikt over een eigen pensioenfonds, dat met een betrekkelijk geringe uitbreiding zijner werk zaamheden de invoering van deze sociale regeling op zich kon nemen. In den loop van het verslagjaar zijn om streeks 265 werknemers van 60 jaar en ouder vervroegd gepensionneerd en door werkloozen vervangen. Dat moet U mij leeren. direct....! nu Kan toor Pension de ranch. Woensdagochtend is op 71-jarigen leeftiJ'd te Delft overleden de heer H. W. Mauser, 1930 directeur van de Delftsche aardewerk fabriek „De Porceleyne Fles" en sedert dien commissaris der naamlooze vennootschap. De overledene, die baanbrekend werk heeft Verricht op het gebied van de Nederlandsche keramische industrie, was gedurende eenige jaren voorzitter van de kamer van koophan del Voor Delft en omstreken. Hij was ridder In de orde van Oranje-Nassau. 4 Opening nicuive R.K. Huishoud- en indus trieschool te Delft. 1H- Exc. mgr. Huibersdie de inzegening verrichtte, maakt met de andere autoriteiten, waar onder burgemeester van Baren en deken mgr. V. d. Tuyn, een rondgang door het nieuwe gebouw. Aan het verslag van den bedrijfsraad voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf over het jaar 1939 ontleenen wij het volgen- dHet jaarverslag is voor de bedrijfsorgani satie, die door den raad wordt v g woordigd, zeer belangrijk gewees tweeërlei opzicht heeft de regeering aan ie wenschen van den raad voldaan Op 3 April trad de regeling inzake de vervroegde pen sionneering in werking en op 1 Mei d.a.v. de s»pr 1919. Kin,': Features Syndicate, Tnc World rights reined

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1