m Inschrijving m SS S STADSNIEUWS. O. B. K. 40 JAAR. KETHEL. ROTTERDAM. NED OPERA-ENSEMBLE. DE VIERDAAGSCHE VAN HET GROENE LAKEN. VRIJDAG 12 APRIL 1940 Hartelijke huldiging en veel waardeerende woorden. GESLAAGD CONCERT. 3f m LUCHTBESCHERMING. BURGERLIJKE stand. DE MELKVERSTREKKING OP DE LAGERE SCHOLEN. Zij is mogelijk maar FILMVOORSTELLINGEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. H. D. V. S. S. V. V. TAMBOURS- EN PIJPERSKORPS „HARMONIE". ROTTERDAMSCH PIANO- KWARTET. Een ensemble, waarvan nog veel te verwachten is. Tannhauser, NIEUWE BRUG IN HET PARK NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Een waardig begin. NEPTUNUS. WAAR DAT WIEL DRAAIT" NIET ROOKEN ENZWIJGEN. BESTRIJDING COLORADO-KEVER. ZAKKENROLLERS. In Passage-theater heeft O. B. K. gister avond een eere-avond gegeven ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan. Onbegrijpelijk was het, dat de opkomst zoo gering was. O. B. K. was op het podium opgesteld. Op den achtergrond van het tooneel hihg een latwerk, waarop in lichtletters was aan gebracht O. B. K. en in een lauwerkrans prijkten de cijfers 40. Voorop het tooneel stonden het vaandel met de vele tropheeën en de vlag. Een achttal dames, gekleed in witte japonnen, droegen de jaartallen 1900- 1940. De voorzitter van O. B K., de heer K. T. van Pelt, heette in zijn openingswoord wel kom bij het 40-jarig jubileum. In het bijzon der begroette spr. Burgemeester en Wethou ders, den waarnemend commissaris van po litie, den heer de Leur, 2e voorziter van de landelijke federatie van fanfare, en harmo niegezelschappen, den heer Groenendaal af gevaardigde van de afd. Zuid-Holland van de landelijke federatie, verder afgevaardig de van de corpsen S. H. V., Hermandad, H. L. O., H. A. L., aBen uit Rotterdam; het Ste delijk Muziekcorps, Crescendo, St. Ambrosius, Wilton-Fijenoord, Harpe Davids, Gusto en het Politie Muziek Gezelschap, allen uit Schiedam, Sursum Corda en H. V. O. uit Vlaardingen en afgevaardigden van de ko- ren D. cT^.n Bee^oven. Polyhymnia, Or pheus, Schiedamsch Mannenkoor, Gemengd hoor en Excelsior allen uit Schiedam. Hierna heeft spr. de revue van O. B. K. over de afgeloopen 40 jaar in het kort la ten passeeren. In 1899 werd O. B. K. opgericht door een clubje glasblazers, aan wie Schiedam vroe ger zoo rijk was. De heer van Deventer hielp met de noodige contanten. Op 9 Maart 1900 arriveerden de instrumenten. Onder leiding van den heer van Gent werd be gonnen. Na 7 maanden trad O. B. K. voor het eerst naar buiten bij de Octoberfeesten te Leiden. In 1911 werd de landelijke fe deratie opgericht. O. B. K. werd direct lid. In 1915 werd O. B. K. van een fanfare omgezet in een harmonie. In 1922 werd te zamen met Gusto een concours georga niseerd. Het werd een groote strop. In 1925 werd weer een concours georganiseerd. Toen ging het beter. In 1932 kwam O. B. K. in de eere-afdeeling en in 1937 in de vaan- delafdeeling. In 1939 bereikten zij het vaan del. Hulde bracht spr. fan de oprichters de heeren Straatman, Verhoef en van Os. Een warm woord van dank richtte spr. ook tot den heer Feltzer, die in 1925 de leiding overnam van den heer van Gent. Een woord van welkom richtte spr. nog tot Mevr. van Gent, die mede aanwezig was. Tot slot bracht spr. dank aan Polyhymnia voor haar medewerking. Een lange rij van sprekers volgde hierna, eerste bood de burgemeester Mr. Dr. J- v:'n Haaren de gelukwenschen van net gemeentebestuur aan. Het gemeentebe stuur doet dit om in muziektaal te blijven fortissimo. Er is hier sprake van een ge bouw, dat op hechten grond is opgetrok ken. De bouwstof, de leden en de leiding, zijn ook van goede soort. „Het gemeente bestuur stelt het op prijs, aldus de Burge meester, dat gÜ de ontwikkeling en de ont spanning zoo juist weet te dienen. Het ge meentebestuur is trotsch op O. B. k. Moge het gegeven zijn dat dit 8e lustrum nog met vele lustra mag toenemen tot heil van Uw bestuur en leden en I0*" ^e:1 van de beele burgerij. De leider van het dames-comité, de heer v. d. Kraan, sprak zijn spijt uit, dat er zoo weinig donateurs en donatrices waren. Het bewijst, dat velen alleen voor de film ko men. Namens donateurs en donatrices over handigde spr. een tweetal prachtige schel- lenboomen. De 2e voorzitter van de landelijke fede ratie van fanfare, en harmoniegezelschap pen, de heer de Leur, zeide den eersten voor zitter, burgemeester Mr. van Lanschot, te vervangen. Spr. prees O. B. K. als een op recht lid van de federatie. Ook deze spreker memoreerde nog eenige feiten uit het be staan van O. B. K. en noemde O. B. K. als een lichtend voorbeeld. Namens de Schiedamsche Federatie van muziekgezelschappen sprak de heer J. de w»ardt. Namens alle zusterverenigingen wenschte spr. geiuk. Hij was overtuigd, dat VOwT B- K" n°S vele lauweren waren weg gelegd. sPr. deed zjjn woorden vergezeld gAf Inuver? "oe»enmand en een cadeau onder c0"J®n- mag dit besteden naar eigen goeddunken, aldus spr_ A]s het gebruikt wordt voor-nmooi muziekstuk, komen wij gaarne luisteren. Namens de Kon- MannenzangVer. Schie- lamsch Mannenkoor „Orpheus" sprak de heer van de Meer. Deze prees O. b k omdat zij altijd heeft meegewerkt aan het opbouwen van een groote cultureele waar de, de muziek. Spr. overhandigde een bloe menmand. Namens „Sursum Corda" uit Vlaardingen sprak de heer H. Buis eenige woorden die hij vergezeld deed gaan van een bloëmen- hulde. De heer de Bruin van Polyhymnia sprak ook woorden van gelukwensch. Ook namens H. A. L. uit Rotterdam werd dit gedaan. Bij monde van den heer Paardekoper overhandigde S. H. V. uit Rotterdam een cadeau onder couvert. Er waren nog bloemen gestuurd door het Schiedamsch Politie Muziek Gezelschap, L. van Beethoven, de Seinpost en Mevr. Feltzer. Schriftelijke gelukwenschen zonden o.m. Mr. v. Lanschot burgemeester van 's-Herto- genbosch tevens voorzitter van de landelijke Federatie, St. Ambrosius, een zoon van den heert Feltzer, die het corps een werk van Rossini gaf, Hermandad uit Rotterdam, Ex celsior Schiedam. Namens het damescomité werd aan den heer Feltzer een leeslamp overhandigd en aan den tweeden dirigent een bloemstuk. Voorzitter van Pelt heeft ieder der spre kers afzonderlijk dank gezegd. Hierna werd een aanvang gemaakt met het concert. Het concert. Het jubileum-concert opende met 2 be kende operastukken. Het eerste „Einzug der Gaste auf der Wartburg" uit Tannhau- Ser, van R. Wagner klonk wat onvast. Bij de Groote Fantasie v. d. Opera „Der Frei- mmM DE SPORT VAN ZONDAG. DE WAANZIN van DEN OORLOG. Een scène uit de nieuwe Duitsche film Feuertaufe", welke de verrichtingen van het Duitsche luchtwapen in Polen in beeld brengt. Een detailopname van de ontzettende verwoestingen in Warschau. schiitz" van Carl M. v. Weber, liet O. B. K. zich weer van zijn beste zijde kennen. Zeer'goede solo-partijen en een klankvast geheel, ondanks dat 9 leden van het Har monie-Gezelschap wegens de buitengewone omstandigheden hun medewerking niet kon den verleenen. Van de Gemengde zangver- eeniging „Polyhymnia" o. 1. van den heer P. v. d. Putten, hoorden wij het in zuiveren stijl gezongen „Avé Verum" van Mozart en als laatste nummer voor de pauze een ge deelte uit „die Schöpfung" van J. Haydn het „Die Himmel erzahlen". Dit moeilijke deel der Schöpfung werd op lofwaardige wijze gezongen al domineerden de sopranen soms te veel. Na de pauze beluisterden wij het prachtige „Ave Maria" onder de eminente leiding van den componist den heer M. v. d. Putten en het wel zeer toepasselijke „Halleluja" van Handel. Deze nummers toonen dat er bij „Polyhymnia groote vooruitgang te bespeu ren is. Het ensemblewerk klonk zeer ver zorgd. De voorzitter van O. B. K. dankte de gemengde zangvereeniging voor haar zeer gewaardeerde medewerking en betrok de pia niste Mevr. BerckFetzer en den organist van het Passage-theater, den heer J. Wal vis, hierin voor de uitstekende begeleiding. Aan mevr. Feltzer werden bloemen over handigd. O. B. K. vervolgde het programma met de feestouverture van Leutner. Dit muziekgenre, speciaal de vlotte compositie, is in ieder op zicht geschikt om het musiceeren van O. B. K. op zijn best naar voren te laten komen. Veel beter dan operafragmejaten die zich niet zoo zéér voor Harmonie-weergave leenen. Het door het lid den heer C. de Regt aan het gezelschap opgedragen en door hem ge componeerde „O. B. K.'s Jubileum Wals 1940" is een werk waar de componist met ken nis van zaken een aangenaam te beluisteren stuk muziek van gemaakt heeft. Zonder bui tengewone moeilijkheden vlot van tempo en evenwichtig in klankvolume is het een suc ces te noemen, dat zeker meer ten gehoore gebracht zal worden. De voorzitter dankte den heer de Regt die een dankbaar applaus van het publiek in ontvangst te nemen had. Van G Bizet, arr. L. Chomel werd daarna ten gehoore gebracht de l'Arlesienne, suite No. 2. Bij de Pastorale domineerden de blazers te veel, wat het en semble ongunstig beïnvloed heeft Het In- eimezzo was fraai van geluid met een mooi ge ragen klank. Het menuet bracht veel het61 IJ^heden aan den solist die hij, zij heeftw/renkele onvastheden overwonnen i I als laatste deel de Farondale, o B °tc terripo hooge eischen stelt aan ..We,rd Bizet's werk op schitterende prr] lgd' Met een pittigen marsch werd dit feestprogramma besloten. In Corner House had gisteravond een goed bezochte vergadering plaats van de B K- Laan, Rembrandtlaan, Graaf Florisstraa't en Vondellaan (blok 6 wijk F 33). De bijeen komst stond onder leiding van den heer p. de Bruin Jr. die een uitvoerige uiteenzetting gaf over de getroffen maatregelen. Uit het verslag van den penningmeester van het blok, den heer Wolvers, bleek dat door bewoners en eigenaars 330 bijeen was ge bracht. Hiervan konden de voornaamste materialen voor brandweer en E. H. B. O. worden aangeschaft. Noodig bleek nog de aanschaffing van een achttal gasmaskers etc. waarvoor een bedrag van 70 werd ge raamd. Nadat het vakhoofd de heer A. van Toledo had gesproken over de organisatie van de luchtbescherming in het algemeen was er in de pauze gelegenheid de reeds aan geschafte materialen te bezichtigen. Dit trok de belangstelling. Het was zeer goed verzorgd Na de pauze werden twee films over lucht aanvallen en over luchtafweer vertoond. Door den voorzitter werd deze geslaagde bij eenkomst gesloten. GEBOREN: Gerrit H„ zoon van J. Ouwens en M. Ballijns B. K. laan 255. ONDERTROUWD: G. Vlietstra 24 jaar en M. C. van Vliet 25 jaar T J. van Minnen 20 jaar en J. A. van Pelt 18 jaar h. m. Loef 22 jaar en A. Stroeve 22 laar j. g. Kap 27 jaar en A. Kros 20 jaar J. Oost- baan 26 jaar en K. van Putten 22 jaar j. ®oetfrs 30 jaar en J. A. Willebrand 27 j. N. G. j. de Wolff 23 jaar en E. M. v. d. Linden 23 jaar p. J. janSe 26 jaar en H. L. M. Maagdenberg 23 jaar M. J. J. Daalmeijer 30 jaar en A. M. Roodenrijs 30 j. I C Koosfe £rSi 1aar en C" M ^ots 36 I' Koogje 2„ jaar en A. W Kreukniet 22 i P. Beukelman 21 jaar en A h - P. W. M. Antonissen 21 jaar ,J' 17 jaar W^Blok 23 jaar en b. m. Wenlnk 19 jaar J. E. Matla 24 jaar en G. P. t. v™ Gerven 26 jaar C. J. Rijnten 41 'jaar en E. B. Klaassen 28 jaar. GEHUWD: P. Chaigneau 29 jaar en J Maan 29 jaar P- van den Hoek 24 jaar en C. H. Gerrets 22 jaar J. Voogt 28 jaar en D. Meulstee 26 jaar L. J. de Ruiter 21 jaar en W. D. v. d. Spoel 18 jaar. OVERLEDEN: C. F. Koole, 1 Jaat, Pot gieterstraat 22. In een vergadering van 14 Maart j.l. werd door den heer J. Dinkelaar, Wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken geïnstalleerd een commissie die tot taak had te onderzoe ken of en zoo ja, in hoeverre de wensche- lijkheid en mogelijkheid bestond alhier over te gaan tot algemeene melkverstrekking op de lagere scholen. Deze melkverstrekking heeft reeds plaats in ruim 70 gemeenten in ons land en func- tiónneert daar tot aller tevredenheid. De gunstige ontwikkeling in andere plaat sen heeft ook in onze stad geleid tot de vraag of moest worden overgegaan tot de invoering Van melkverbruik op school. Het was de taak van de commissie hiernaar een onder zoek in te stellen. In de bovengenoemde vergadering waren tegenwoordig behalve de heer wethouder van onderwijs en sociale zaken, de heer J. Dinkelaar, Dr. W. J. Smit, (Jemeentelijk In specteur van het onderwijs, die als voor zitter van de commissie zal fungeeren. Zus- terHönoria, hoofd van een R.K. Meisjesschool en de heeren Broeder-Overste en T. J. Kreb- bers, hoofden van R.K. Jongensscholen, ver tegenwoordigende de Sint Willibrordusstich- ting, de heeren Th. van Woèrkom en H. Schenk, hoofden van openbare scholen ver tegenwoordigende respectievelijk den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en het Ne- derl. Onderwijzers Genootschap, A. v. d. Blom, hoofd eener Gereformeerde School en J. v. d. Steen, namens de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, A. C. Leeu- wis en T. G. Polderman, hoofden van Chris telijke scholen, Th. J. L. v. d. Berg en P. Krommenhoek namens de Vereeniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs, al hier, terwijl het Secretariaat zal worden waargenomen door den heer A. R. Malkus, chef der afdeeling financiën en onderwijs, al hier. In de vergadering die deze commissie aan dit onderwerp heeft gewijd is men unaniem tot de overtuiging gekomen van de wensche- lijkheid tot invoering van deze melkverstrek king. Wel ontveinsde de commissie zich niet de groote moeilijkheden, daaraan verbonden, maar, waar door den oorlogstoestand een te kort dreigt voor zeer vele kindoren aan de meeste elementaire levensbehoeften, achtte men de invoering uit een preventief oogpunt van groote waarde en dus wenscholijk. Aangezien uit medische rapporten geble ken is dat het melkgebruik op de scholen een gunstigen invloed uitoefent op de licha melijke gesteldheid der leerlingen, zal voor een minimum aan kosten de volksgezondheid in het algemeen en die der kinderen in het bijzonder enorm worden bevorderd. Op vier dagen der week, Maandag, Dins dag, Donderdag en Vrijdag, zal dan in de pauze het flesclije melk met een rietje worden verstrekt. Het is een bekend feit en de ervaring heeft het bewezen, dat kinderen die 's morgens vóór het naar school gaan thuis moeilijk of on voldoende ontbijten tot groot verdriet van moeder, op school met de kameraadjes gaarne de melk tot zich nemen. De opzet van deze zaak is dat de kosten worden gedragen door de ouders dei leer lingen, en dus van overheidsbemoeiing geen sprake is. Hel spreekt vanzelf dat er vele ouders zul len zijn die deze kosten niet of ternauwer nood dragen kunnen. Dit behoeft geen bezwaar te zijn. De prijs wordt zoo laag gesteld, dat alle leerlingen, indien door de ouders gcwenscht, op bovengenoemde dagen een fiesnhje melk in de ochtendpauze op de scholen kunnen ge bruiken. De commissie spreekt de verwachting uit dat ook de kinderen van goed gesitueerde ouders hieraan zullen meedoen. Voor deze leerlingen is de prijs het hoogst gesteld, maar deze prijs blijft toch nog lager dan die voor gelijksoortige melk in flesschen verstrekt, uit net vrije bedrijf. De prijs in het algemeen zal vermoedelijk worden bepaald op 5, 10 en 13 cent per week per 4 fleschjes. Alleen als er voldoende leerlingen zijn die 0.13 per week betalen (dus ruim drie cent per fleschje van liter) is algemeene melk- versïrëkking financieel mogelijk Het is daarom dat de commissie de wensch uitspreekt dat alle ouders hunne medewer king zuilen verleenen. In een circularie aan de ouders der leer lingen zullen binnenkort hierover mededee- iingen worden gedaan. Woensdag 24, Donderdag 25, Vrijdag 26 en zoo noodig 27 April a.s. zullen in het Pasage theater weer filmvoorstellingen ge geven worden voor de schoolkinderen uit Schiedam, Overschie en Kethel. Vertoond zullen worden de film „Aardolie" (van put tot pomp) van de B. P. M. eri de K. L. M. bedrijfsfilm. Morgenmiddag zullen deze films in het assage-theater voor genoodigden vertoond worden. R. K. S. V. Excelsior Een klein programma is voor de elftallen van Excelsior voor deze week vastgesteld. Het eerste speelt thuis tegen de leiders van de afdeeling Spartaan. Vorige week lielen de zwart-witten onverwacht een veer. G. D. A-, wij waarschuwden er nog voor, ging met oeide punten naar huis. Excelsior dient zich zeker te rehabiiiteeren door Zondag a.s. met een overwinning voor den dag te komen. Het kan, de uitwedstrijd tegen Spartaan heeft be wezen dat Excelsior lang niet kansloos is. Met de samenstelling van het elftal wordt nog gewacht. De spelers zullen eon aparte aanschrijving ontvangen. Het derde speelt thuis tegen St. Lodewijk 2. Ook hier kan een aardige wedstrijd tege moet gezien worden. Aan den Laanslootschen weg kan Zondag dus een fijne sportdag tege moet gezien worden. Junior-programma voor Zaterdag: Activi- tas b 2Excelsior b 2, 3 uur; Pioniers c. 2 Excelsior c 2 3.45 uur. Hockey-programma voor Zondag a s. Dames: Tempo 2Excelsior, 2 uur; Excelsior 2 Bully 2, 2 ur; Excelsior 3D.D.H.C. 2, 12 uur. Heeren: Bully Excelsior 2. 12 uur. Hermes snee11 Zondag thuis tegen Sparta. Onze blauw-iViUe stadgenooten krijgen een zware kluif. Sparta is dit jaar nie' voor de poes. Hermes heeft echter eigen grono onder de voeten. Misschien kan dat de schaal in haar voordeel doen doorslaan V.I.O.S. in Den Haag ontvangt Zondag S.V.V. Wij vertrouwen dat S.V.V. alles zal doen om haar kans te houden en met een overwinning thuis zullen komen. Martinit Martinit blijft dichter bij huis. Zij gaan naar Vlaardingen om te strijden tegen de Hollan- diaan. Vorige week verloor Martinit van U.V.S., de leider der afdeeling. Deze week behooren zij vriend en vijand te verrassen door een klinkende overwinning. Donderdag a.s. geeft het tamboers- en pij perscorps „Harmonie" een uitvoering in Passage-theater ter gelegenheid var haar li-jarig bestaan. Een uitvoerig programma is samengesteld. Tot slot wordt een taptoe geslagen. Na de pauze zal een film vertoond worden. H. VORMSEL. Maandag 15 April a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. P. Huibers het H. Vormsel komen toedienen des namiddags te half vier. De Bisschop zal ongeveer te drie uur vanSchiedam naar Kethel komen en te half zeven daarheen terugkeeren. De parochianen worden aan gespoord als blijk van welkom dien dag de vlaggen uit te steken. DE LICHTSIGNALEN AAN DEN OVERWEG. Van bevoegde zijde is ons meegedeeld, dat binnen korten tijd de lichtsignalen bij den onbewaakten overweg KethelSchiedam officieel in gebruik zullen worden gesteld. De juiste datum zal nog nader bekend wor den gemaakt. Op het achtste concert in het schooljaar van het muziek-conservatorium (directeur Jos. Holthaus) trad het „Rotterdamsch piano kwartet" bestaande uit Piet Lamberts (viool) Koen v. d. Molen (alt); Bram van Zanten (cello) en Johan Wolters (piano) op, waar bij het een mooi en goed gekozen program ten gehoore bracht. Toen dit kwartet zich in het begin van dit seizoen voor het eerst liet hooren, heb ben we uitvoerig over zijn prestaties ge schreven; de goede en zeer te prijzen kwa liteiten van dit spel naar voren gebracht en ook gewezen op o.i. nog bestaande tekort komingen, waardoor het musiceeren van dit viertal waarvan ieder op zich zijn instru ment op prachtige wijze beheerscht nog geen volledige bevrediging gaf. Als een er van, en wel de voornaamste, brachten we naar voren, dat spel en voordracht te inge houden ,te gereserveerd waren, waardoor de muzikanteske spontaneïteit, artistieke flair en pakkend sentiment nog tè weinig tot, uiting kwamen. Op dit concert was al dadelijk bij het begin van de vriendelijke en melodieuse so nate van Loeillet te hooren, dat in dit en semble een geheel andere en vuriger geest was gevaren, dat het spel van een mec- sleepender impulsiviteit en geprononceer der karakter was geworden. In den tijd van eenige maanden is de onderlinge aanpas sing nog veel steviger geworden en heeft ook het samenspel aanmerkelijk aan homogeni teit gewonnen. De individualiteit van eiken speler trad nu sterk naar voren, resulteerend in een warme en geïnspireerde voordracht. Naast een hoogst verzorgde technische weer gave, met daarnaast soepele en gradueel ge voelig gevarieerde schakeering en frazeering. vielen de gezonde muzikaliteit en warme klankproducten zeer bijzonder op. Naast het Kwartet Es gr. t. op 16 van Beethoven en Kwartet e kl. t. op 15 van Fauré stond nog op het program Kwartet no. 3 f kl. t. op 31 van Max Trapp, dat een eerste uitvoering in Nederland kreeg. We weten niet wat voor een landsman deze com ponist is, maar deze compositie is een knap stuk muziek, con amore, met spirit en vak manschap geschreven. De - beide vlugge deelen zijn als geheel, niet van zóó groote beteekenis en waarde, dat ze voortdurend de aandacht weten ge boeid te houden; er zijn naast mooie en pakkende fragmenten, deelen welke meei op uiterlijk effect zijn ingesteld, dan spreken van bezinning en diepte. Verreweg het beste is het korte, maar, gevoelige en spre kende Adagio, waarin van het begin tot het eind, gedachten en gevoel tot spreken en tot uiting worden gebracht. Vooral dit opus kreeg een uitstekende vertolking naar geest en gave technische verzorgdheid. Het Rotterdamsch kwartet heeft met deze uitvoering het pleit gewonnen en de zeker heid gegeven dat van dit ongetwijfeld se rieus en hardwerkend ensemble nog vee] is te verwachten. Het had een groot en verdiend succes. G. Dat alle feilen, bij de Haagsche première van W agner's groote opera geconstateerd, in Rotterdam gisteravond gecorrigeerd bleken, zouden we niet durven beweren We moger eerlijkheidshalve niet verhelen, dat er voor een uitvoering op behoorlijk peil aen en ander te wenschen bleef en over het geheel genomen het gezelschap van Chris van Dam met dit waagstuk boven zijn krac iten greep. Van al te zwaar tillende critiek bij een werk, dat zoo hooge eischen steU zijn we intusschen afkeerig. En met de betreurens waardige omstandigheid, dat Chris van Dam, die behalve de regie ook de rartij van Wolfram von Eschinbach op zich genomen had, nog altijd ernstig door een indispositie werd gehandicapt, houden we uiteraar d re kening. De verklanking der prachtige orkest- partituur was stellig aan het Rotterdamsch Philharmonisch onder leiding van Maarten Spaanderman wel toevertrouwd, al bleek er in het koper hapering en bracht men niet alle finesses tot haar recht. De meeste tekorten vielen dan ook achter het voetlicht te boeken. Bij de liielroi-ver- tolking maakte Jac. Turner niet altijd het juiste gebruik van zijn stem voor deze partij, ook vond zijn actie slechts bij uitzondering den goeden stijl. De Venus van Magda Litef kon de moeilijke taak, haar door den componist toebedeeld, niet geheel aan. Dc landgraaf daarentegen van Albert Kramer had zeer goede momenten. En het spreekt vanzelf, dat Liesbeth Poolman-Meissner aan de Elisabeth-partij voldoende relief gaf. Toch slaagde zij er niet in, doorloopend het ka rakter der rol in zang en actie vast te hou den en deze Elisabeth had af en loe te vee van Ortrud, haar tegendeel. De koren en ensemble's voldeden over het geheel vrij wel zeer goed zongen de gas ten op den Wartburg met uitzondering van de pelgrims intusschen, die ondanks het te hulp schieten van stemfluitjes moei zaam optornden tegen den toon. Van aankleed ing was het geheel uitne mend verzorgd; en ook de assistentie van Xanda Stradowska's balletgroep verleende cachet aan het tooneelbeeld. Van de zeldzame gelegenheid om weer eens de „Tannhauser" te hooren vroeger was deze opera bij de „Nederlandsche" een vast repertoirenummer maar sinds dien kwam ze in Rotterdam niet meer op de planken en ook de Dusseldorpers laten de Maasstad met hun opvoering van deze maand weer links liggen werd gisteravond een al te zuinig gebruikt gemaakt. Maar het publiek toonde zich zeer dankbaar en voldaan. Voor de dames Poolman-Meissner en Magda Litef waren er bloemen. Volgende week Woensdag reprise van „Lohengrin". L. H. Tollens is dezer dagen uit zijn winterslaap fihaald. Maar toen hij zijn wintersche hou ten kast om zich heen zag wegbreken en weer vrij het Parkschoon kon bewonderen, heeft hij een oude bekende niet meer terug gezien. Het oude vertrouwde brugje, dat over den vijver naar den ingang van „Park zicht" leidde, was verdwenen. Men is thans bezig met den bouw van een nieuwe brug, welke stevig op betonnen mi niatuurpeilers komt te staan. Werklieden zijn druk bezig de houten omramingen met beton vol te storten, terwijl eroverheen ge legde ijzeren binten de komende nieuwe brug ook voor het zware verkeer geschikt zullen maken. En tegen den tijd, dat de zomersche da gen lokken naar de lommerrijke plekjes in ons Park, zullen de dierenliefhebbers zich over nieuwe leuningen kunnen buigen, om de talrijke eenden van brood en lekkernijen te voorzien. 12 A p r i 1: Groote Schouwburg, dansa vond Ilse Meudtner, 8.15 uur (volw.). 14 April: Groote Schouwburg, Chronique scandaieuse (Centraal Tooneel), 8.15 uur (volw.) Doelen, Residentie-orkest, 8 uur. 17 April: Groote Schouwburg, Lohen grin (Ned. Opera-ensemble) 8 uur. D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 April in: Lumière: Ergens in Nederland (v. volw.); Studio: Ma deleine (volw.); Thalia: De terugkeer van dr. X (boven 18 jaar); Capitol: Tropennacht in Saigon en Meisjes met ideeën (volw.); Arena: Ninotchka (volw.); Scala: Mr. Moto en de schat in het Oosten en De drie muske tiers (boven 18 jaar); Colosseum: De zon gaat nooit onder en Schandaal in Washington (volw.); Prinses: Wie is de vader? en Een spannende avond (boven 18 jaar); Corso: Jua rez; City: Tropennacht in Saigon (volw.); Ooster: De drie musketiers en Het lied der woestijn (volw.); Victoria: De aanhouder wint en De zon gaat nooit onder (volw.); Asta: Mr. Moto's laatste kans en Vlammen de prairie-oogen (boven 18 jaar); Harmo nie: Stanley en Livingstone en Tweede viool; Centraal: Het roode huis en De zee slag (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia", Schiedam sche Singel 55, dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 127 uur (tot 14 April) Kunsthandel Unger, schild, en teek. Jan Wiegers (tot 15 April). Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg. Schiedam. Passage: De burcht der stilte en Charlie Chan in het spookhuis (volw.). SCHIEDAM, 12 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel). 1 Juni a.s. herdenkt Neptunus zijn veer tigjarig bestaan. Dit voor de blauwwitte» ongetwijfeld belangrijke feit, zal niet onge merkt passeeren. De voorbereidingen tot een feestelijke herdenking zijn reeds in vol len gang. Op het programma staan o.m. een receptie, een groote feestavond en jubileum wedstrijden, wahraan zoo mogelijk ook een elftal van bekende spelers, die indertijd voor Neptunus hebben gespeeld, zal deel nemen. Ook voor de overige elftallen en de talrijke junioren( die Neptunus heeft, zui len wedstrijden worden georganiseerd. Voorts ligt het in het voornemen in een jubileum-boekje de wederwaardigheden vgn de club te releveeren. kost bij ons 'n goede Buitenband, verder in alle prijzen en maten. Binnenban- den vanaf 49 cent. Complete rijwielen vanaf 29.50. Rijwlel- onderdeelen tegen de scherpst concur- reerende prijzen. Pracht Autopeds vanaf 7.50. Vraagt ook onze Winchester rolschaatsen mdub bele kogellagers. Ook alle onderdeelen, zooals wieltjes.asjes klemmen, voor- of achterstukken, enz. Kom eens even kijken Hnor.STRAAT 67S». TEI 68439 Het bestuur van het St. Jacobs- gasthuis stelt, voor te Schiedam ge vestigde leveranciers, de inschrij ving open voor de levering gedu rende hel tijdvak 1 Mei 194030 April 1941. van de navolgende levensmiddelen r A. BroodB. Vleesch en vet C. Melk D. Kaas. Inlichtingen omtrent hoeveelheid en kwaliteit zijn verkrijgbaar bij de directrice, Burgemeester Knap- pertlaan 59. Indiening van duidelijk omschreven offerten, uiterlijk 20 April a.s v.m. 12 uur. Alle ollerten minstens 8 dagen geldend. Het bestuur behoudt zich het iccht van gunning voor. 2279C 25 Rotterdam heeft gisteravond een nicoti- ne-vrije vierdaagsche ingeluid. Tivoli-Bo- venzaal is een arena geworden, waarin acht matadors op elkander zijn lostgelaten, van wie er zeven met leede oogén zullen moeten aanzien, hoe de achtste nationaal kampioen van Nederland 1939-'40 wordt. De aanwe zigheid van een „klassen" Leeuw in de arena verhindert niet, dat de wapens slechts bestaan in een biljartkeu, een stukje blauw krijt en een luster mouwvest; waaraan dan ieder naar eigen keuze toevoegt een sigaret (contrabande voor den bezoeker), een stuk kauwgom of ee-iig vocht uit een glas. Hier wordt officieel le klasse groot biljart anker kader 45/2 gepleegd. De sfeer in de zaal heeft iets gemeen met een radio-uitzending. Groote plakkaten ver tellen u dat er „Stilte" moet zijn. Aan dit als een verzoek ingekleed bevel' wordt in zooverre voldaan, dat de honderden toe schouwers volstaan met nu en dan een schuchter applausje of een gemompel, waar- ■uit men niet volmaakt kan afleiden of het leedwezen is, dan wel leedvermaak. Weini gen zullen er immers bij zijn, die niet hun troeven op een favoriet gezet hebben..., De spelers blijven uiterlijk onberoerd. Hebben ze een carambole niet gemaakt, dan beschouwen ze dien stoot zelf als een „mispunt", maar de tegenstander mompelt tevreden „poedel". Wat in de biljartwereld synoniem is. Voorzitter Kreijns van „Caland" liet aan Wethouder de Groot de eer het starschot lossen. Deze deed dit met een speech, die knalde van geestigheid. Vervolgens moest 'hij, temidden van de deelnemers, het slacht offer zijn van een serie persfotografen, die allen voor de instandhouding van de blitz- lampindustrie zorgden en toen gingen Swee- ring en Gehrels op het eerste biljart en van Eymeren en de Leeuw op het tweede biljart „een balletje trekken". Waarmee dan was uitgemaakt wie er van „kiet" moest beginnen. Later zouden van Vliet en Kobus, Dommering en Jacobs den strijd aanbinden. De resultaten kan men in ons verslag in de sportrubriek dezen, doch even wilden wilden we vastleggen, dat Rotterdam in de Tivoli-Bovenzaal aan deze Vierdaagsche van het groene laken een ontvangst heeft bereid, die waardig is zelfs in deze tijden van groote internationale gebeurtenissen aan de vergetelheid ontrukt te worden. De Rotterdamsche Commissie tot bestrij ding van den Colorado-kever vestigt er de aandacht op, dat voor het gebied ten Zui den van de Nieuwe Maas dit jaar opnieuw maatregelen tot bestrijding moeten wor den getroffen. De bestrijding zal op dezelfde wijze wor den georganiseerd als in 1939 is geschied. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Commissieleden P. v. d. Hoek, Lom- bardijschewegi Pernis; J. J Hordijk, Hoog vliet; G. v. d. Hucht, Dennendaal 66, Rot- terdam-Z.; A. Huysman, Meekrapstraat 8b, Rotterdam; A. L. Kranenburg, Rockanje- straat I, Rotterdam; B. J. Kranenburg, Randweg 60, Rotterdam; J. den Ouden Hzn., Pernis; J. Spier, Zwartewaalstraat 45, Rot terdam en door het secretariaat van de commissie, Stadstimmerhuis, Haringvliet 4. Gisterenmiddag is op de weekmarkt aan de Spanjaardstraat ten nadeele van mej. C. O., uit de Hondiusstraat, uit een boodschap- pentasch, welke zij aan den arm droeg, een zwart lederen damestaschje ontvreemd, in houdende een rood lederen damesportemon- naie met ongeveer 6.—, een vulpenhouder en eenige snuisterijen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1