?:S"ioiu?'i2-19:4M0Sterd MAANDAG 15 APRIL 1940 DE DIEFSTALLEN BIJ EEN EXPEDITIEFIRMA. Nog meer aanhoudingen verricht. KRUISVERBOND „H. LAUTIENTTUS". {ZAKKENROLLERS AAN HET WERK. R. C. ROTTERDAM. veteranen-rennersclub voorwaarts. De concurrentie-strijd tusschen gas en electriciteit. Commissie van onderzoek ingesteld. BENOEMING TOT ORGANIST. MIVA-FILM-VOORSTELLINGEN. HET PROGRAMMA VAN DE CINEAC. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. IJSSELMONDE. OUDE TONGE. oranjevekeeniging bolnes. rioleering oost-ijsselmonde. het venten. "EÜMMmiÊïïïL KATHOLIEKE FILM-ACTIE. De Notre Dame van de sloppen. Japan en Nederlandscli Oost-Indië. Gouden priesterfeest pastoor S. Bennenbroek O.F.M AARDSCHOK. „Engeland behoort het niet te bezetten, ingeval van een Duitsche invasie in Nederland". PATER J. L. JANSEN. C.s?.B. t OM DE MAASBOKAAE. Dr. Bergsma wint bet tornooi. Ongeveer een week geleden vermeldden we een relaas over diefstallen bij een fxp®" ditiefirma hier ter stede, waarbij een cnau - feur, de 36-jarige S. J., was aanhouden en in het Huis van Bewaring opgesloten. Voorts waren nog twee helers ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld, terwijl te gen een derde proces-verbaal was opgemaakt Hiermee was de zaak nog met au bout de son latin. Want de politie is verder gaan speuren, met het resultaat, dat er nog meer aanhoudingen zijn gevolgd. De 39-jarige ex- peditieknecht-chauffeUr bij dezelfde firma. V. v. d. J., is eveneens gearresteerd. Hij heeft bekend tezamen met S. J. goederen te hebben ontvreemd en ook wel goederen van hem te hebben gekocht. Deze v. d. J. heeft ook nog samengewerkt met een ande ren knecht uit het bedrijf, den 30-jarigen II. v- d. D., die eveneens is aangehouden en een volledige bekentenis heeft afgelegd. Tijdens de verschillende nasporingen kwam de politie ook terecht bij familieleden van v. d. J., die bij hen allerlei goederen tijdelijk had opgeslagen. Vermoedelijk heb ben deze familieleden echter met de zaak niets te maken gehad, zoodat er geen proces verbaal is opgemaakt. Wel leidde het spoor verder nog naar den vader van H. v. d D., genaamd H. v. d. V. Sr een man van 67 jaar Gebleken is, dat deze verschillende gestólen goederen van zijn zoon heeft ge kocht. Deze vader is aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een groot deel van de gestolen goederen js achterhaald en in beslag genomen- Ze be stonden uit sigaren, garens, wol, kindergoe deren, thee, enz. Alle bij deze affaire betrokken personen zijn nog nooit met de politie in aanraking geweest, v. d. J. en de jonge H. v. d. D. zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Tegen H. v. d. D. Sr. is proces-verbaal op gemaakt. 9 Vrijdag" hield het Kruisverbond H. Lau- rentius in het St. Laurentiushuis, Nwe. Haven 133a haar jaarvergadering. De bijeenkomst werd geopend met gebed, waarna de voorzitter de heer J. P. Nijs, den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep in het bijzonder den eere- en oud-voorzitter, den heer A. J. Koetsenruijter uit Venlo. In zijn openingswoord sprak hij verder over de noodzakelijkheid van de drankbestrijding, die nog altijd bestaat, gezien de vele feiten van drankmisbruik die ons iederen dag ter oore komen. Verder sprak hij zijn verwonde ring er over uit, dat vooral in de vakorgani satie zoo weinig voor de drankbestrijding ge voeld wordt. Dit temeer, daar, toen dr. Ariëns met zijn sociaal werk van de R.K. Vakbe weging begon, deze geheel steunde op de drankbestrijding. t. Ingevolge een verzoek in een schrijven van de Rotterd. Roomsche Drank weer Federatie werd een candidaat voor het voorzitterschap aangewezen en wel de heer J. P. Nijs. ^Aangespoord werd de nog in het bezit zijn de loten van Sobriëtas zoo spoedig mogelijk te verkoopen en de opbrengst hiervan af te rekenen met den secretaris. Gewezen werd op de diocesane vergade ring op 2 Juni a.s. en tot deelname aange spoord. Ook werd een krachtig beroep ge daan op de leden er voor te zorgen, dat er dp den Blauwen Bloempjesdag zooveel mo gelijk collectanten (trices) op straat zijn, daar alles wat in de bussen van de R.K. collectan- tcn(triees) komt, ook de R.K. Drankbestrij ding ten goede komt. Daarna had de voorlezing plaats van het 5aarverslag door den secretaris, waaruit bleek, dat er 28 bijeenkomsten waren ge weest. d 'e^ental was wel achteruit geloopen, de toekomst zag er hoopvol uit. net verslag van den penningmeester sloot b^ig saldo van 31.10. 5i»ori!,r>.tegen-candidaten werden de af tredende bestuursleden J. P. Nijs, L. de Boer en W- ?a.c ,er herkozen. De geestelijk adviseur pater Call. Preller O.P. sprak hierna nog een opwekkend woord. Met een dankwoord werd hierna de bij- penkoinst gesloten met gebed. De havenarbeider G. S. uit de Oleander- Straatheeft aangifte gedaan bij de politie, dat hem in een cafe aan den Breede Hilie- dijk, waar hij zich tusschen 3 en 5 uur had bevonden, een portemonnaie met 13 was ontrold. De uitslag Van den vierden rit van de B. C. Rotterdam A Klasse tijdrit 45 t y vliet 1.17.3; Merk-2- c Klasse 60 K tal.^ g y. d. Heuvel, 3. Eeukeiaarj 4. Dumoulin. Gisteren heeft bovengenoemde vereeni ging een trainingsrit over 60 k.m. gehou_ 88 „„ran de uitslag luidt: 1. j. viPV 7c klas» in 1 uur 52 min- 20 scc-; 2'. r wofs óc, 3 L. Bogest (B.); 4. Wete- Sng B5 G. Koopal, (Veteraan). RENNERSCLUB FEIJENOORD. De uitslagen van de gisteren ■wedstrijden op haar traject aan volgt: me Zandweg te Rotterdam luiden Amateurs 70 K.M. 1. Westerveld in min. 4 sec.; 2. Meerkerk, 3. R. Scholten den Otter, 5. Verveer, 6. van Gerven, va denderen. Nieuwelingen 50 K.M. 1. Zoek in 1 uur 29 min. 37 sec., 2. de Winter, 3. Delno, 4. Blok land, 5. de Vries, 6. Meinster, 7. Ruizzeveld, 8. Huyzer, 9. Groenendijk, 10. Sebel, 11. Ste- houwer. Junioren 40 K.M. 1. Schoonderwald in 1 uur 16 min., 2. Storm, 3. Buitendijk Jr., 4. Vilters, 5. Steketee, 6. van Til, 7. Heijzer. Beginnelingen: 1. Wuurman, 2. Kwist, 3. fcaumgarten, 4. v. d. "Wel. Veteranen: 1. Goverden, 2. Buitendijk Sr. Overwegende, dat het wenschelijk is ge bleken een onderzoek in te stellen naar de commercieele gestes van de Gemeentelijke Gas- en Elecariciteitsbedrijven in verband met den afzet hunner producten en de aan prijzing daarvan aan het publiek, hebben B. en W. besloten: I. ten behoeve van dat onderzoek een commissie in te stellen; II. in deze commissie te benoemen tot lid en voorzitter den heer A. B. de Zeeuw, wethouder van financiën en bedrijven; tot leden, de heeren: J. Hasper, administrateur van de secretarie-afdeeling „financiën en bedrijven"; P. Hijdelaar, secretaris, gedele geerd lid van het bestuur der Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland; J. M C. Koert, directeur van de N.V. Maatschappij voor Volkshuisvesting „Vreewijk"; ir. M. J. Romer, directeur van het gemeente-electri- citeitsbedrijf van Rotterdam; prof. ir. J. C. van Staveren, directeur van het Centraal Bureau der Vereeniging van directeuren van electriciteitsbedrijven in Nederland; ir. .T. P. Vader, directeur van het gemeente-gas bedrijf van Rotterdam; H. J. Volk, adminis trateur van de secretaris-afdeeling „Con trole"; K. Wij lacker, algemeen procuratie houder bij de N.V. Rotterdamsche Verzeke ring Sociëteiten: tot secretaris, den heer: A. W. Joolen, hoofdcommies ter secretarie; III. aan de commissie op te dragen rap port uit te brengen over de volgende vra gen: A a. Hoe kan gegeven het feit, dat de beide bedrijven, organen van hetzelfde over heidslichaam, op een bepaald gebied tegen over het publiek (de burgerij) als concur renten optreden en dat in beide bedrijven groote kapitalen der gemeente zijn gestoken een zoo groot mogelijk rendement voor elk van deze bedrijven worden verkregen, met dien verstande, dat daarbij wordt ge streefd naar het hoogste nuttig effect zoowel voor de gemeente als voor het publiek b. Hoe moet tusschen de bedrijven onder ling de verhouding zijn ten aanzien van den afzet hunner producten en de aanprijzing daarvan aan het publiek Bovenvermelde commissie is op 12 April 1940 geïnstalleerd en is onmiddellijk met hare werkzaamheden begonnen. De heer J. H. W. Scholte organist van de H. Familiekerk alhier is ingaande 1 Mei a.s benoemd tot directeur-organist van de H. Pauluskerk te Schiebroek. De heer E. Heins is ingaande 1 Mei benoemd tot organist van de H. Familiekerk alhier. Onder verwijzing naar de Zaterdag ge plaatste advertentie, vestigen wij de aandacht op de filmvoorstellingen, welke de Miva, d.i. de Missie-Verkeersmiddelen-Actie, in de komende dagen geeft in onze stad, nl op Zondag 21 April in het St. Rosaliahuis, des middags te 2 en 4 uur voor kinderen, des avonds te 8 uur voor volwassenen, op Maandag 22 April in het R. K. Verenigings gebouw, Lefèvre de Montignylaan te Hillo- gersberg, 's middags voor de schoolgaande jeugd en 's avonds te 8.15 uur voor volwas senen en tenslotte op Dinsdag 23 April in het St. Hildegardisgebouw, Bammerstraat, 's middags te 5 uur voor de jeugd en des avonds te half 9 voor de volwassenen. Het programma van de Cineac van deze week bevat aan buitenlandsche actualiteiten o.a. eenige opnamen van den zegen, welken Z.H. de Paus op Paasch-Zondag aan de stad Rome en aan de wereld heeft gegeven, in memoriam Z. H. Em. kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, de „Mauretania" en de „Queen Elizabeth" in oorlogsdienst, Frank-, rijk verzamelt oud ijzer, opleiding bij de Duit- sche marine, Churchill bezoekt een Engelsche scheepswerf en koning Leopold herdenkt den dag, waarop hij 25 jaar geleden in het leger trad. De binnenlandsche nieuwsrevue wordt o.a. gevormd door de beëediging van marine-offi cieren door schout-bij-nacht Jolles te Den Helder, begrafenis van den bij Pernis omge komen Engelschen vlieger Miller op de be graafplaats Crooswijk te Rotterdam, presta- tierit K.N.M.V. en den hockey-match Neder landBelgië. Voorts is er een amusante rolprent met Robert Benchley over het genot van het opstaan, terwijl natuurlijk Popeye in het programma niet ontbreekt; hij rekent in deze geestige film met een dubbelganger op danige wijze, af De nog rookende ruïne van het bij Babherich neergekomen Eng. militaire toestel. GEMEENTERAAD. Na de behandeling van het voorstel inzake het Raadsgebed kwam aan de orde de motie van den heer Rey c.s. betreffende de aan stelling van een ambtenaar bij den Gem. Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze motie luidt als volgt De raad der gemeente Vlaardingen kennisgenomen hebbende van devragen gesteld door het raadslid W. F. J. Reij, en het daarop door burgemeester en wethouders gegeven antwoord, in de vergadering van 4 Maart 1940; Van oordeel dat deze beantwoording zeer onvolledig en ten deele onjuist is; spreekt hare teleurstelling uit over het door burgemeester en wethouders ten deze gevoerde beleid, noodigt burgemeester en wethouders drin gend uit baar de toezegging te geven, dat in den vervolge: 1 voor eventueel te vervullen gemeente betrekkingen oproepingen in plaatselijke en/of vakbladen zullen worden geplaatst. 2. aanstellingen in gemeentedienst op ar beidscontract met in vooruitzicht vaste aan stelling na gebruikte proeftijd in de plaat selijke pers worden gepubliceerd. 3. zooveel mogelijk aan inwoners voor keur te geven. en gaat over tot de orde van den dag. W. F. J. REIJ. Deze motie wordt ondersteund en met in stemming onderteekend door de raadsleden: L. G. BOR.SBOOM. J. P. DE WIT. De heer Rey, het woord verkrijgende, her innerde er aan, dat hij voor de laatstgehou den Raadsvergadering vragen had inge diend, welke door B. en W. schriftelijk wa ren beantwoord. Deze beantwoording had spr. geenszins bevredigd, zoodat hij na een nader onderzoek tot het indienen dezer mo tie was gekomen. Over de wijze van benoe ming als hier had plaats gevonden, zeide spr., dat het zeer onverantwoordelijk kan zijn, iemand te benoemen zonder sollicitatie. De benoemde was niet werkloos, de Vlaard. werkloozen waren uitgesloten, terwijl er voor deze betrekking toch een promotiekans aanwezig was voor een salaris van 2000. °f bij de op de Arbeidsbeurs ingeschreven personen geen geschikte krachten aanwezig waren, kan spr. pas beoordeelen na ken nisname van deze personen. Dat de onder linge verhouding bij Maatschappelijk Hulp betoon er niet onder zal lijden kan als wensch worden aangenomen, waar niet aan zal worden voldaan, zoen Is sor. uit eigen on dervinding weet. Alvorens tot stemming over motie over te gaan, zou spr. gaarne in be sloten zitting spreken over de capaciteiten van den benoemde. De beer Bot zeide, in de beantwoording der vragen van de vorige Raadsvergadering de hoffelijkheid te missen, welke gepast was. ttj: staat op het standpunt van den beer Rey. dót stadgenooten een kans gegeven moet worden Elke benoeming binnenshuis kan iodine geven tot praatjes, speciaal als gein oprf® 1» geplaatst, Spr. reide, vdór de motie te zullen stemmen. De heer T de Bruin was ook van meenm0, dat de beantwoording der vragen met be hoorlijk was. Hij neemt echter aan, dat al was de beantwoording half, ze toch juist is geweest. Deze benoeming geeft niet geheel voldoening. De directeur, die een blauwe Maandag hier is, heeft direct daarop iemand benoemd ook uit Nijmegen. Het was beter geweest, als meerdere personen in de gele genheid waren geweest te solliciteeren. Nu de motie. Al geeft de kwestie een gevoel van teleurstelling, toch kan spr. de punten, in de motie genoemd, niet geheel onderschrij ven. Het recht van benoeming is vrijwillig door den Raad aan B. en W. gegeven. Dit heeft nooit reden tot wantrouwen gegeven. Spr. vindt eiken keer oproepingen plaatsen onnoodig. Spr. begrijpt niet de strekking van punt 2. Ook tegen punt 3 heeft spr. bezwaar, terwijl hij het niet goed vindt, dit in een motie vast te leggen. Spr. neemt aan, dat wanneer B. en W. zeggen, dat geen geschikte kracht aanwezig was, men moet' aannemen, dat dit zoo is. Spr. zal tegen de motie stem men. De heer M. de Heer, vroeg op welk art. van het reglement van orde deze wijze van be handeling gegrond is. Spr. dacht, dat de zaak afgehandeld was en vond deze behandeling bij wijze van motie onjuist. De motie is zeer scherp. Wie kan beoordeelen, of de conclu sie juist is en dan nog, of de motie gerecht vaardigd is. Hij is teleurgesteld, dat deze betrekkelijk klein zaak per motie wordt be handeld. Het vertrouwen in B. en W. moeten we handhaven, anders zou naar buiten een ver keerde conclusie getrokken kunnen worden. Spr. vroeg terugtrekking van de motie, die veel te scherp is in woorden en voor de be treffende zaak. De Burgemeester antwoordde allereerst over de wijze van behandeling. Spr. heeft daarom de motie op de agenda geplaatst, op dat de Raad de waarde van dergelijke mo ties kan bepalen. De heer Rey koos dezen weg, die ook niet de ordelijke is. De heer Bagchus zeide, ook geen bewon deraar te zijn van dergelijke moties, daar het persoonlijke zoo spoedig wordt ingelascht. Spr. kan wel begrijpen, dat de heer Rey niet tevreden was over de beantwoording. Ook hij had liever gezien, dat een advertentie was geplaatst, er zijn hier liefhebbers ge noeg, onder wie misschien ook wel geschikte krachten aanwezig waren. Spr. zal vóór de motie stemmen. De heer Moerman zeide, punt 3 der motie wel sympathiek te vinden maar hij vond geen motie noodig. Spr. vraagt zich af, of het wel goed is, dat de zaak hier zoo behandeld wordt. Uit menschelijk oog punt bezien, kan spr. best begrijpen, dat de Directeur heeft gedacht: Er is hier iemand noodig, ik weet in Nijmegen een geschikt kereltje, dien zal ik hier halen. De heer Borsbocm vond de gestelde vra gen zeer juist. Het persoonlijke kan in be sloten zitting behandeld worden. De heer Jonker herinnerde aan Tyl Uilenspiegel, die moest zeggen: „Ze hebben allemaal een he kel aan mij, maar ik heb het er ook naar ge maakt!" Zoo is het ook. aldus spr. gesteld met den heer Rey. B. en W. hebben het recht van benoemen en dan moet de Raad daar over niet door gaan dazen. Spr. wenscht aan dit spelletje niet mee te doen. De heer van Toor raadde aan, voorzichtig te zijn met dergelijke benoemingen. Wethou der Van Rijn herinnerde allereerst aan het geen gesproken is over de beantwoording der vragen. Nu wordt er gezegd in de motie, dat deze beantwoording onjuist was, doch de heer Rey heeft geen onjuistheid aangetoond. Spr. vindt geen besloten zitting noodig. Hier na ontstond een discussie over de al of niet wenschelijkheid van een besloten zitting. Men sprak er zijn afkeuring over uit, dat de heer Rey zonder iets positiefs te zeggen al weer een verdachtmaking had geuit, waar door een persoon in den hoek werd geduwd. Als de heer Rey werkelijk iets over het per soonlijke wilde zeggen, moest hij 'dit dan maar doen, doch B. en W. vonden voor de zaak absoluut geen geheime zitting noodig Tenslotte werd tot een geheime zitting be sloten. Na heropening der vergadering zeide wethouder Van Rijn namens den ganschen Raad, dat de mededeeligen in besloten zit- tig niets ten nadeele van den benoemde of van den directeur der Arbeidsbeurs naar vo ren hadden gebracht, zoodat men niet scep tisch behoeft te staan tegenover de personen, die benoemd zijn. De wethouder constateerde voorts, dat door den heer Rey geen onjuist heid naar voren was gebracht, zooals in de motie wordt gezegd. Hierna gaf spr. in het kort het verloop der benoeming weer. De ziekte van een ambtenaar eischte voorzie ning. Hieromtrent verscheen een rapport van den directeur, waaruit bleek, dat er groote achterstand was ontstaan in de werkzaam heden. De vacature moest zoo spoedig mo gelijk worden vervuld. Verplaatsing van een ambtenaar van een andere afdeeling was niet mogelijk. Noodig was dus de aanstelling van een ambtenaar buiten den dienst, die volledig op dc hoogte was. Toen dit voorstel bij Burg. en Weth. kwam, stonden zij er eerst sceptisch tegenover, het college voelde er niet veel voor iemand te benoemen buiten Vlaardingen. Er was echter iemand noodig, die niet alleen administratief ontwikkeld was, maar ook direct met het werk op de hoogte. Er is wel degelijk een onderzoek in gesteld betreffende de werklooze kantoor bedienden hier ter plaatse. Er waren 13 kan toorbedienden bij de Arbeidsbeurs inge schreven, van wie er 5 momenteel nog werk ten. Bij verdere bespreking bleek, dat er onder de 8 overblijvenden niet iemand ge schikt was, om direct het werk over te ne men, van den zieken ambtenaar. Daarna kwam de Directeur met de namen van en kele geschikte personen uit Nijmegen. Op aanbevelihg van den Directeur is ten slotte de ambtenaar benoemd. Nog eens legde spr. er den nadruk op, dat de hoofdzaak is geweest, dat er direct iemand noodig was, en dat een dergelijke benoeming uitzondering is. Op de Arbeidsbeurs zijn steeds personen benoemd, die werkloos waren. Spr. zette voorts nog uiteen, hoe gewoonlijk de gang van zaken is en zeide niet te kunnen begrij pen, dat een andere weg gevolgd had kun nen worden, dan thans is geschied. Na eeni ge dicussie werd de motie ingetrokken, waarna de heer Borsboom een voorstel in diende, waarin de 3 punten der motie waren vervat. Dit voorstel werd verworpen met 17 tegen 4 stemmen. (Voor de heeren Bors boom, Rey, de Wit en Bot.) Bij de rondvraag informeerde de heer Schilder, of bij den bouw van het nieuwe slachthuis te Schiedam ook Vlaardingers te werk gesteld konden worden. Wethouders Don zeide, dat dit was toegezegd. De heer van Minnen vroeg, of de verkeer: aadies on de Westhavenplaats b.v. Zondags buiten werking konden worden gesteld. De Bur gemeester had hiertegen bezwaar. Na afloop der vergadering had een huldi ging plaats van den heer C. de Jong, Raads- verslaggever en opsteller der oificieete Raadsnotulen, die thans voor het laatst deze werkzaamheden had verricht. De Burge meester sprak eenige hartelijke woorden tot den scheidenden verslaggever en schetste ir. korte trekken diens vaak moeilijke taak, welke steeds zoo accuraat werd verricht. Hierna Sprak de nestor van deri Raad. de heer M. de Heer, die zich bij de hartelijke woorden van den Burgemeester aansloot en namens den Raad zijn dank betuigde. Uit blijk van sympathie werd tenslotte door den heer de Jong een prachtige fruit-bloemen- mand, versierd met een lint in de Vlaardm®- sche kleuren aangeboden. Deze dankte tot slot voor de hartelijke woorden tot hem ge sproken en zeide, steeds met genoegen zijn werk te hebben verricht. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester Mr. A. A. M. Grünaernann. Aanwezig alle leden. Ingekomen was o.m. goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot het aangaan van een kasgeld! eening, groot 15000. Aange nomen werd het voorstel van B. en W. om voor het belastingjaar 1940-1841 het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting vast te stellen op 75, evenals vorig jaar. Het ambtenarenreglement werd aan gevuld met de bepaling, dat geen betaling van overwerk ten aanzien van de ambtenaren in engeren zin plaats heeft, hetwelk onmid dellijk verband houdt met de door de Re geering genomen of nog te nemen bijzondere militaire maatregelen, in geval van oorlog, oorlogsgevaar of bijzondere omstandigheden. Vervolgens werden aanvullingsbepalingen opgenomen in genoemd reglement, inzake be taling van loon en salaris voor ambtenaren, indien deze in militaire dienst zijn opgeroepen Hierna volgde een langdurige besloten ver gadering, ter bespreking van den aankoop van. grond, ten behoeve der te bouwen nieuwe gereformeerde school. Hoewel deze school ïeeds is aanbesteed en gegund, beschikt men nog niet over de grond hiervoor. Na heropening werd het voorstel van B. en W. aangenomen om van den heer P. Schipper 800 M2. grond te koopen tegen 5 per M2., alsmede een op dezen grond staande schuur, ter waarde van 1600; van den Polder Berkel 80 M2. grond te-gen 40 cent per M2., benevens de kosten van overschrijving enz. Voor dem ping, beschoeiing enz. is een bedrag van 2500 noodig. Van het Gereformeerd Kerk- en Schoolbestuur 170 M2. tegen niet in de stuk ken of ter vergadering genoemd bedrag. Voor tijdelijke voorziening schoolruimte werd een bedrag van 3000 gevoteerd, voor straataanleg 2200. In totaal zal met deze bouw een bedrag van 91.424 gemoeid zijn 'voor de bouw 53.467 en voor de geschatte waarde terrein en gebouwen 13.696). Vari het totaalbedrag kan worden afgetrok ken 15 pet. is 11.424, als waarborgsom. Ten slotte nam de Raad het voorstel van B. en W. aan een geldleening, groot 80.000 te sluiten. Bij den rondvraag deelde de voorzitter mede, dat ter Griffie hem was medegedeeld, dat er geen post van 100 a 150 kon worden vastgesteld voor subsidie voor het vervolg onderwijs. Door den heer van Fijn werd gewezen op den gevaarlijken toestand bij den nieuwen Provincialen weg, nabij de kom van het dorp. Spr. verzocht van de Provincie gedaan te krijgen, dat aldaar een vluchtheuvel zal wor den aangebracht. De heer van Mannekes vroeg naar de even- tueele uitbetaling der vergoedingen voor het inbeslag genomen hooi bij de boeren. Blijk baar zijn de taxateurs het hierover nog niet geheel eens, zoodat dit nog wel eenigen tijd zal kunnen duren. Hierna sluiting. INSTALLATIE D. RIJNDERS. Ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen Burgemeester is een uitvoerig feest- program opgesteld. Als de voornaamste pun ten noteeren we: 1.15 uur instalatie van den burgemeester m de vergaderzaal Schoolstraat; 3.30 uur zang- hulde door schoolkinderen; 3.45 uur gelegen heid om den Burgemeester en diens familie te feüciteeren; 4.15 uur défilé van de plaat selijke vereenigingen en 5 uur zang, muziek en gymnastiek, en diverse vereenigingen op de Kaai. In de Electrozaal te Bolnes, heeft de Oranje vereeniging „Prins Bernhard" een feestavond gehouden, waarvoor zeer veel-belangstelling bestond. Medewerking verleenden de N. T. V. De Vriendenkring van Rotterdam, The Music Hars cn de Chr. Gem. Zangver. „Laus Deo". In het Oosten der gemeente, vooral aan den Benedenoostdijk zijn nog steeds meerdere boerderijen, die niet op het riolennet der ge meente zijn aangesloten. Tot nu toe is de gemeente geduldig geweest, besloten is echter ook de landbouwers tot aansluiting te nopen, als zij het niet vrijwillig doen. Venten in deze gemeente is verboden indien men niet in een andere gemeente reeds een gevestigde winkelnering heeft. De Ned. Ver. \an Ventersorganisaties heeft zich nu tot 1 gemeentebestuur gewend om een royalei toe passing te verkrijgen voor de betreffende be palingen der Politieverordening. Een speciale venttrsverordenirtg naaf Rotterdamsch mo- del wordt voorgesteld. Donderdag 18 April a.s. zal in Métropole- Palace te Den Haag een besloten gala-voor stelling van de Fransch-Nederlandsche fiim „Notre Dame de la Mouise" gegeven worden. Hiertoe zijn zeer vele katholieke en niet- katholieke, zoowel geestelijke als wereldlijke autoriteiten uitgenoodigd. Deze voorstelling wordt tevens de eerste openbare vertooning Van deze film en kan dus als de wereld première beschouwd worden. De film is vervaardigd in de Fiat-studio te Parijs. Het senario is, gelijk bekend, ontleend aan net bekende, momenteel door de Ver. Haag- sche Spelers opgevoerde tooneelstuk van Gregoire le Clos, die zelf aan de samenstel ling van den filmtekst meewerkte. De re gisseur is Robert Peguy. Zooals vroeger reeds gemeld, is deze ka tholieke film tot stand gekomen door samen werking van de instanties der kath. film- actie in Frankrijk, Canada en Nederlann Voor ons land nam de K.F.A. hiertoe het initiatief. De film wordt voor Nederland et koloniën uitgebracht door de NV. Golifcx te Leiden, het katholieke filmdistributiekan toor, dat op initiatief van de K.F.A. tot stand kwam. Voor de gala-voorstelling te Den Haag heeft zich ceen comité van aanbeveling ge vormd, bestaande uit de volgende personen, mgr. J. M. van der Tuyn, deken van 's-Gra- venhage; mr. P. J. M. Aalberse Jr., Comité K.F.A., Den Haag; J. W. van den Akker voorzitter R.K. Volksbond, Den Haag; mevr. E. de BlockRegout, presidente R.K. Vrou wenbond. Comité K.F.A., Den Haag; mr. D. Bijdendijk, Comité K.F.A., Den Haag; H. J Borghols, voorzitter Comité „Katholiek 's-Gravenhage; W. C. van Breda, alg. voor zitter Katholieke Garde, Comité K.F.A., Den Haag; mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter Ka tholieke Tweede-Kamerfractie; schout-bij- nacht L. A. C. M. Doorman, voorzitten AR.K.O.; Th. M. Dresmé, voorzitter De Hanze; P. van 't Hof, Comité K.F.A., Den Haag; J. A. L. M. Knaapen, voorzitter R K. Standsorganisatie voor den Werknemender? Middenstand; dr. L. G. Kortenhorst, secreta ris Alg. Kath. Werkgeversvereeniging; jht mr. P. G. M. van Meeuwen, voorzitter St. Adelbertsvereeniging; L. L. E. E. M. Moonen, voorzitter A.R.K.A.; H. J. Osse, voorzitter St. Thomas. De ravage in de slaapkamer van het huis aan de Brederodestraat te Zandvoorl. waar gisteren eenige projectielen van onbekenden oorsprong terecht zijn gekomen. Zondag is de herdenking van het gouden Priesterfeest van pastoor S. Bennenbroek O.F.M. te Oudewater, op luisterrijke- wijze gevierd. De plechtige H. Mis met assistentie werd opgedragen door pastoor S. Bennenbroek O.F.M. De feestpredikatie werd gehouden door een oud-kapelaan der parochie, pater Ro bertas Eijkholt O.F.M. Na de Hoogmis begaf de jubilaris zich naar het Patronaatsgebouw. De voorzitter van het feestcomité pater Th. van Buul O.F.M. bood hem namens de parochie een geschenk aan. Oók andere cadeaux werden aangeboden. Pastoor Bennenbroek dankte voor de hem aangeboden cadeaux. Spr. hoop te nog lang in deze parochie te mogen ar beiden. De parochianen van de buitengemeenten werden hierna in de gelegenheid gesteld den pastoor hun gelukwenschen aan te bie den. Talloozen maakten hiervan gebruik. Om vier uur in den namiddag zijn burge meester J. M. van Doorninck, de gemeente secretaris de heer A. W. den Boer en de beide wethouders de heeren J. P. van Door nen en C. J. van Vliet hun gelukwenschen namens het gemeentebestuur komen aan bieden. Van half vijf tot half zes werd de recep tie gehouden voor de parochianen van Oude water en ook nu weer was het een onop houdelijk komen en gaan. De feestelijkheden van dezen dag werden besloten met een plechtig Lof gecelebreerd door den jubileerenden pastoor. Tijdens deze plechtigheid heeft pastoor Bennenbroek de geloovigen toegesproken. BENKOELEN, 15 April. (Aneta). Zondagnacht om drie uur werd hier een aardschok gevoeld. Schade werd niet aan gericht. Een Un. Press-telegram uit Tokio meldt, dat door Suma een verklaring is afgelegd, waarin gezegd wordt, dat het probleem van Nederlandsch Oost Indië thans „zeer deli caat" is. De pers is unaniem in haar verzekeringen, dat Japan een krachtige actie dient voor te bereiden, om Nederlandsch Oost-Indië te beschermen, ingeval van een invasie in Ne derland. In een artikel, dat officieel geinspireerd werd, zegt de „Nitsji Nitsji", dat Japan zich zal verbinden met andere mogendheden voor het geval, dat Nederlandsch Oost-Indië wordt bezet. Wanneer de oorlogvoerende mogendheden, of de Vereenigde Staten tot een militaire actie overgaan, zal de Japansche minlmum- eisch zijn, dat het zich het recht voorbe houdt tot eenzelfde actie. In een reeks besprekingen van het kabi net en de autoriteiten van leger en vloot en het ministerie van buitenlandsche zaken over een mogelijke uitbreiding van den oorlog in Azië, waarbij Nederlandsch Oost-Indië be trokken zou kunnen worden, is, naar ver luidt, overeengekomen, dat de Japansche re geering een beslissing zal nemen in den geest van de door Suma afgelegde verklaring." Het Japansche standpunt is, dat Enge land Oost-Indië niet behoort te bezetten, in dien Duitschland in Holland een inval doet. Ook zal Japan er op blijven staan, dat de handelsbetrekkingen in. de Zuidzee gehand haafd blijven, waarvoor het in alle opzichten is voorbereid. In het Sanatorium te Heerlen, waar hij sedert vier maanden verpleegd werd, is Zon dagochtend op 80 jarigen leeftijd overleden pater J. L. Jansen C.ss.R. van het Redemp toristenklooster te Wittem. Joannes Laurentius Jansen werd geboren te Niel bij Kleef op 10 Augustus 1860. In 1377 legde hij in het Redemptoristenklooster in Den Bosch op 18 October zijn plechtige geloften af. Op 21 October 1883 werd hij te Wittem priester gewijd. De wijze waarop hij zijn philosophische en theologische studiën volbracht vestigde de aandacht op zijn we- tenschappelijken aanleg en zijn eerste pries terjaren bracht hij dan ook door te Roer mond als docent aan het Klein Seminarie aan de Kapel in het Zand. Vijf jaar later, in 1890 trok pater Jansen weer naar Wittem. In 1903 werden hem daar de lessen in de wijsbegeerte toevertrouwd. Toen begon ook zijn loopbaan als publicist en retraite-leider. In 1910 werd hij redacteur van „De Neder- landsche Katholieke Stemmen". Tot 1936 heeft hij zijn beste krachtep aan dit tijd schrift gegeven. Zijn groofb werkzaamheid deed hem nog veel publiceeren in niet min der dan 34 andere tijdschriften in binnen- en buitenland, terwijl vele publicaties van zijn hand verschenen. In 1937 ter gelegenheid van zijn diaman ten kloosterfeest werd nog eens duidelijk gedemonstreerd welke groote verdiensten de ontslapene heeft gehad voor de Kerk, zijn Congregatie en zijn land. In verband met ziekte heeft Voorwinde zich genoodzaakt gezien zich uit dezen wedstrijd terug te trekken. De uitslagen van Zaterdag waren Mr. Belinfante-mr. Oskam 0—1; dr. Bergsma- van Scheltinga afgebr.; Kramer-Voorwinde 10 (regl.). De stand luidde toen H. Kramer 3 pnt.: or. K. M. Bergsma 212 en i afgebr. party; 'ih. D. van Scheltinga 1 en 1 afgebr. partij: F. J. Voor winde 114 pnt.: mr. \V. G. Belmfante en mr. G. C. A. Öskam, beiden 1 pot. Zondag werd in hotel Eden onder groote be langstelling de laatste ronde gespeeld. Door de ziekte van Voorwinde kreeg mr. Belinfante automatisch een winstpunt. Kramer verkreeg ong goede kansen om met Bergsma gelijk te komen, aangezien de partij Öskam-Bergsma vooruit gespeeld was en in remise was geëin digd. De afgebroken partij Bergsma-Van Scheltinga, die in een betere stelling voor den Rotterdam mer werd afgebroken, werd door Bergsma op fraaie wijze tot winst gevoerd. Indien Kranier de laatste partij tegen Van Scheltinga in winst vermocht om te zetten, zou hij gelijk met Bergsma eindigen. Kramer bracht het echter niet verder dan remise. De eindstand luidtdr. K. M. Bergsma. Rot terdam, 4 pnt. 1ste prils en bokaalhouder; H. Kramer, Leeuwarden. 314 pnt., 2de prijs. Ver der behaalden Th. D. van Scheltinga. Amster dam 2% pnt., mr. G. C. A. Oskamp. Rotterdam, en F. J. Voorwinde, 's-Gravenhage, beiden lYsi punt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3