m VUNST AAI STADSNIEUWS. §11» Polyantha" te Schiedam. ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DINSDAG 16 APRIL 1940 Jaarvergadering de Hanze. BURGERLIJKE STAND. mmMLm S k iff tl 11 m ui RONDWANDELING DOOR DE „POLYANTHA". Voor variatie is zorg gedragen. RUIM 4000 TOEGANGSBEWIJZEN REEDS GEPLAATST. EXCELSIOR. SCHIEDAMMERS VOOR DEN K.R.O. JEUGDIGE DIEVEN. AANRIJDING. KOSTELOOZE INENTING. KETHEL. Vrachtauto door trein van de R. T. M. vermorzeld De chauffeur vrij ernstig gewond. DIEFSTALLEN. WAT IS ER MET ONS DRINKWATER dagelijksche ongevallen. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. CHAUFFEUR ROOK LONT. In de R. K. Volksbond heeft de afdeeling Schiedam van den R. K. Middenstandsbond haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Vredebregt, erende de vergadering met het gebed van de Nieuwe Gemeenschap. Spr. memoreerde 1 et overlijden van het lid den heer B. V' «'Sraan. Voor zijn zielerust werden drie w eesgegroeten gebeden. Spr. betreurde de geringe opkomst der leden. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Bij de mededeelingen werd het priester studentenfonds gememoreerd dat nu geheel klaai is. De heer W. Janse gaf een overzicht van het werk van het fonds en dankte de leden voor hun bijdragen. Ook dankte spr. voor de wijze waarop de collectrices steeds werden ontvangen. De heer Schaeffer vroeg voor het fonds een bijdrage aan de vakorga nisaties. Een organisatie zeide hierop reeds een bedrag toe. Bij de ingekotnen stukken was een schrij ven van het hoofdbestuur dat het spaarze- gelsysteem behandelde. In Bussum is op dit systeem een politieverordening gemaakt. Nu werd hier f een commissie benoemd om dit systeem te onderzoeken en dan te oordeelen of het ook hier noodig is dergelijke stappen bij de overheid te ondernemen. In deze commissie namen zitting de heeren C. Jan- se B. Promes, A. Hersbach en W. A. Ver- wayen. Ook was er nog een schrijven van een cor missie die het hoofdbestuur een cadeau wide aanbieden bij de opening van het nieuwe bondsgebouw. Besloten werd dit schrijven ter afdoenirfg in handen van het hoofdbestuur te geven. De voorzitter installeerde vervolgens zes nieuwe leden. Het jaarverslag over 1939 van den secre- taclis, den heer A. M. Schoof, was uitstekend verzorgd. Wij ontleenen daaraan het vol gende: De secretaris wees op de toestanden in do wereld wat ontwrichting geeft in han del en bedrijfsleven. Zwaar drukt dit op de zaken. Wij moeten de handen ineen slaan om de moeilijkheden te keeren. De proble men zijn in goede handen bij de regeering, die ons tamelijk steunt met de distributie- wetten en met de verklaring van den mi nister om de detailhandel zoo lang en zoo veel mogelijk in te blijven schakelen. Dit geeft het bewijs dat de middenstand bij de regeering een soepele houding heeft aange nomen. Uitvoerig memoreerde de secretaris het ac tie-programma van de drie middenstands bonden waarin 5 punten zijn vastgelegd. Het bestuur bleef onveranderd. Dank werd ge bracht aan het bestuur, in het bijzonder den voorzitter, voor het vele werk dat werd verricht. Dank ook aan den adviseur voor zijn bemoeiingen. Het ledental is sterk toe genomen. Het steeg van 154 naar 169. De leuze moet zijn „Op naar de 200". Hierna werd het werk van het bestuur en de ver schillende commissies gememoreerd. De spoedcursus ging dit jaar niet door in ver band met het geringe aantal cursisten. Als oorzaak wordt hiervoor de mobilisatie aan gewezen. Dank wordt gebracht aan den rechtskundigen adviseur Mr. Hoogerwegen voor zijn vele adviezen aan de leden. Het aantal vakorganisaties bleef ongewijzigd. De groep manufacturiers zal in het komende jaar in het oog gehduden worden om deze vak groep volledig op te richten. Dank werd gebracht aan de commissie van advies en bijstand, die verschillende moeilijkheden oploste voor de leden. De samenwerking met de zusterorganisaties en met de per manente commissie was uitstekend. Door de tijdsomstandigheden was nog niets van acties gekomen. Het priesterstudentenfonds vormde dit jaar een nieuwe afdeeling. Lof en hulde werd deze commissie gebracht voor het vele en mooie werk dat tot stand werd gebracht. Tot slot kreeg het Santosbestuur een pluim, dat ieder jaar meer afdraagt. Dit jaar werd aan het hoofdbestuur ƒ300 afgedragen. Onder dankzegging werd dit uitstekende jaarverslag goedgekeurd. Het jaarverslag over 1939 van den pen ningmeester, den heer G. de ginter, ver meldde aan ontvangsten ƒ1585,32 en aan uitgaven 1304.58. Er was dus een batig saldo van ƒ280,74. Hieimee is tevens het rondje verklaard, dat de leden reeds vroeger op den avond kregen. De kascommissie voor 1939 ver klaarde bij monde van den heer Suyker boe ken en bescheiden in orde bevonden te heb ben. De begrooting voor 1940 werd geraamd op 1500. Tot leden van de commissie voor 1940 werden benoemd de heeren B. Promes en A. Hersbach. Bij het bestuursvoorstel tot het benoemen van een administrateur gaf de voorzitter een korte toelichting. Hij wees er op, dat een der gelijke benoeming noodig was in verband met het vele administratieve werk dat ont- zettendg estegen is in verband met de vele crisis-maatregelen enz. Voor de groei en de bloei der afdeeling is het noodig. Het voor stel aangenomen. Drie leden stemden tegen. Het bestuur zal iemand benoemen voor de ze functie. De aftredende bestuursleden de heeren P. Heynsbroek en A. Schoof werden zonder stemming herkozen. Tot afgevaardigden naar de centrale raad werden benoemd de hee ren J. van Rest en G. Schaeffer. Bij de rondvraag bracht de adviseur Rec tor Coppens dank aan bestuur en leden voor hun medewerking aan het voorstel tot het benoemen van een administrateur. Het komt ten goede aan de afdeeling. Tot slot hoopte spr. nog vele krachten te mogen geven aan de Hanze en dat hij ieder met raad en daad mocht bijstaan. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. GEBOREN: Martien J., z. van W. Beze- mer en M. P. Duijzer, Boerhavelaan 1 Martinug A., z. van M. van Arkelen en C. M. Smoor, Boerhavelaan 1 Augustinus A., z. van A. J. van Bochove en E. M. A. Backelant, Lekstraat 104. Magdalena G„ d. van J. G. Stemerdink en C. E. Vos, Boer havelaan 1 Arie, z. van A. Bom en G. v. d. Horst, Parallelweg 108 Willem T„ z. van P. Lanser en G. H. Borsje, Beierland- schestraat 18 Maria E. d. van A. v. Vliet en B. A. W. M. de Groot, Groenelaan 62. OVERLEDEN: C. Lips 72 j. wed. van J. A. v. d. Broek, Westvest 26 J. W. C. Peek 1 jr. Vlaardingerdijk 49 J. J. Abel 61 echtg. van M. J. Voogd Nassaulaan 75 C. Kanters 46 j. Dr. Noletstraat 1. - si:;yT..,y Irt het „Sterren- •osch" te Schiedam :s men druk bezig net de voorberei dingen voor de 'joote bloementen toonstelling „Poly antha". Ook een boerendorpmag 'lier natuurlijk niet ontbreken. Een bezoek aan de terreinen, waar de „Po lyantha", de groote bloemen- en plantenshow aan 't verrijzen is, heeft den uitstekenden in druk, dien wij van den opzet hadden, beves tigd, Schooner plekje dan dit prachtige brok- stukje van het Volkspark had men bezwaar lijk kunnen vinden, zoodat, weder en omstan digheden dienende, een stroom van bezoekers dezen zomer een uitstapje naar Schiedam zul len maken. Door een landelijk monumentalen ingang, die in deze omgeving allerminst detoneert, leidt de route onmiddellijk naar 'n gebouwtje waar de populair- wetenschappelijke afdee ling wordt ondergebracht. Hiervoor is o.m. medewerking verkregen van den Plantenziek- tenkundigen dienst, van het Bloembollenlabo ratorium te Lisse en van de Westlandsche Modelkeuken. Er omheen zal een Westland sche kruidentuin te bewonderen zijn. Een volgend gebouwtje, van meet af aan als bioscoop betiteld, zal dienen voor allerlei doeleinden. Hier tegenover worden een vijftal modeltuinen aangelegd. Een ervan is reeds gereed. Daarnaast komt een kindertuin met het koekhuisje van Hans en Grietje. Iets meer naar links worden planten gerangschikt, ver zorgd door de Boskoopsche kweekers. Verder wandelend, komt men bij den rots- tuin, waar over het beekje reeds een rustiek bruggetje geslagen is. Den weg vervolgend, komt men bij de groote hall. Daar omheen zijn verschillende ruimten aangebracht, ge pacht door diverse firma's. In den erker te genover den hoofdingang van de hall wordt de maquette opgesteld, eertijds door „Water staat" op de tentoonstelling te New York ge ëxposeerd. Zij zal een bijzondere attractie vormen. Vervolgens voert de wandeling naar het achterterrein, dat eerste beplant zal worden met bloembollen. Later komen hier de dahlia's. Aan de achterzijde van het gebouw zijn eenige vitrines aangebracht. Even voorbij de hall loopt een pad door het bosch naar het z.g. boerendorp, waar ge legenheid is, iets te koopen, of zicji in het café-restaurant van een verfrissching of wat eten te voorzien. Iets verder, in een berkenlaantje, zal een bijenstand te zien zijn, met oude en nieuwe bijenkorven. Eindelijk weer de route nemend naar den uitgang, zal de bezoeker een tuin- bouwkalender ontmoeten, uitgebeeld in hou ten poppen die elk voor zich „de werkzaam heden van de maand in den tuin" zullen aan geven. Voor variatie is zorg gedragen. Zoo zal het populair-wetenschappelijk gedeelte eerst ge wijd zijn aan de bestuiving van den bloem, doch later aan iets anders, in het kader van de expositie. De binnententoonstelling- Wat de binnententoonstelling in de hall betreft, zal er gepoogd worden een tiental keeren de expositie een ander cachet te ge ven. Met „Boskoop" zal geopend worden. De Zondag trekken de zwart-witten naar H. B. C. in Heemstede. H. B .C. is de club die pas een danige versterking heeft ondergaan doordat Kick Smit, die zoolang de kracht van het Nederlandsche elftal was, zich on der hun gelederen heeft geschaard. Excel sior die zeer zeker behoort tot een van de sterkste ploegen van de afdeeling zal daar zeker een goede partij spelen. Zondag j.l. werd tegen het sterke Spartaan gelijk ge speeld. Tegen H. B. C. mag dus ook een behoorlijk resultaat verwacht worden. De Excelsior-supporters hebben aan de zen wedstrijd een tocht per touringcar door de bloeiende bollenvelden georganiseerd. Nog enkelen kunnen aan dezen tocht die zeer zeker de moeite waard zal zijn deelnemen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie onder de rubriek kampioenen in dit blad. Zaterdagavond werken onze stadgenooten De O. K. Rhythm Stars onder leiding van Max Bron, mee aan het K.R.O -programma tijdens de uitzending van „Onze Zaterdag avond". Gisterenavond werden door de politie een 14-jarige en een 13-jarige jongen aangehou den, die eenige latten en plankjes hadden gestolen van het tentoonstellingsterrein Po lyantha. Het hout is inbeslaggenomen, terwijl de minderjarigen na opgemaakt procesver baal door hun ouders zijn afgehaald. Gisteren werd de voetganger J. R., wo nende te Dordrecht door een bijna stilstaande autobus op den Vlaardingerdijk aangereden, waarbij zijn rechtervoet werd verwond. Nadat dr.- G. hem verbonden had, is hij naar huis gebracht Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam maken bekend, dat op Dinsdag, den 23 April 1940 des namiddags tusschen half twee en twee uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting van de ingezetenen, die zich daar toe in den St. Joris Doelen, Doeleplein no. 1, alhier, bij den gemeente-geneesheer den heer A. D. de Leeuw aanmelden. Een week later, op Dinsdag 30 April 1940, zal genoemde geneesheer wederom tusschen half twee en twee uur in den St. Joris Doe len zitting houden, teneinde de vaccinatie bewijzen uit te reiken. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat reeds op de eerste zitting worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewij zen der kinderen. Schiedam, 16 Apri 1940. TOEDIENING H. VORMSEL. Gisteren is door Z. H. Exc. Mgr. P. Hui- bers aan ongeveer 250 kinderen het H. Vormsel toegediend. Als Peter en Meter fungeerde het echt paar P. Hamv. d. Maarel. Vele parochianen hadden aan den oproep van den Z.E. Heer Pastoor om te vlaggen gehoor gegeven, zoo dat het dorpje gisteren een eenigszins fees telijk karakter droeg en den Bisschop een waardige ontvangst is te beurt gevallen. EMMABLOEM-COLLECTE. Morgen zal in Kethel de Emmabloem- collecte gehouden worden. Gaarne bevelen wij een ieder aan voor dit zeer sympathie ke doel royaal in de beurs te tasten. Vanmorgen om kwart voor elf is er in de Brielschelaan een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen Een vracht auto, beladen met zand en bestuurd door den chauffeur A. J. M., werd gegerepen door een uit 8 wagens bestaande trein van de R. T. M., welke uit de richting Charlois kwam, terwijl de auto haar weg nam van de Bas Jungeriusstraat naar de Doklaan. De locomotief reed dwars achter de cabine op de vrachtauto in en sleurde het gevaarte eenige meters mee, dat zoo goed als geheel vermorzeld werd, terwijl de chauffeur onder dfe auto terecht kwam. Wonder boven wonder mag het heeten, dat de man er het leven afbracht. Hij bleek een ernstige hoofdwonde te hebben en voorts verwondingen te hebben opgeloopen aan beide handen. Hij is per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Zuider zieken huis vervoerd en daar ter verpleging op genomen. De trein kreeg alleen aan de voorzijde eenige schade. O.a. werden de koplampen vernield G. V. v. V., wonende op den Goudsche- weg, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele van een op den Nieuwen Binnenweg staand rijwiel een pak sigaretten, inhoudende 200 doosjes, is ontvreemd. Ten kantore van M. v. R., aan de Diergaardelaan is ingebroken. Er wordt een bedrag van 7 aan geld vermist, alsmede voor 30 sigaretten en 10 flesschen met al coholische dranken. Mej. W. B„ uit de Taborstraat, ls Za terdag op de weekmarkt aan den Goudscher. Singel het slachtoffer geworden van een zak kenroller. Zij mist althans een portemonnaie met ongeveer 20. In den afgeloopen nacht heeft een on- genoode gast zich toegang verschaft tot de feestzaal „Huize Marcel" aan de Jonker Fransstraat en daar een kasregister openge broken. Er zat evenwel geen geld in. Boskoopsche kweekers zullen later van en kele vakken het materiaal veranderen. Voorts is er sprake van exposities van West landsche groenten, Amerikaansche anjers, pioenen (met medewerking van de Pioenen- vereeniging), rozen en orchideeën, produc ten, door volkstuinders gekweekt en aquaria, gebonden bloemen en kasplanten, dahlia's en ten slotte fruit, afkomstig uit het Westland en van de Pomologische vereeniging. Naar wij vernamen is de in het najaar ge houden teekenwedstrijd een electant succes geworden. Van de 2600 kinderen, die zich opgegeven hadden, kwamen 2100 inzendin gen binnen. Er is een selectie gemaakt, die ook op de tentoonstelling een plaatsje zal vinden. Een fotowedstrijd is nog in voor bereiding. Ook dienen nog vermelding een stertocht op 26 Mei a.s. van de .Schiedamsche Roei- vereeniging en de Polyanthamarsch, op 8 en 9 Juni te houden door „De Schiedamsche Wandelaar". Er is reeds veel vraag naar doorloopende toegangsbewijzen. Hiervan zijn er alleen in Schiedam al ruim 4000 geplaatst. Voor pro paganda wordt uitstekend zorg gedragen. Niet alleen in de nieuwe Diergaarde te Rot terdam, maar ook in de treinen van Rotter dam naar Den Haag en terug zullen Polyantha-meisjes een bloempje uitreiken en daardoor de aandacht op de Schiedamsche expositie vestigen. Voorts zullen in de Rot- terdamsche trams toegangsbewijzen verkrijg baar worden gesteld. De openingsdatum, 27 April, is reeds aan staande en er moet nog veel, zeer veel ge beuren, wil de expositie gereed zijn om de bezoekers waardig 4e ontvangen. Maar, zoo verzekerde ons de heer Roelants, er is geen tentoonstelling waar niet de laatste week meer gedaan wordt dan in het voorafgaan de half jaar. En daar zullen we 't maar op houden. Een bijsmaak in j^,t Westen. Wat is er aan de hand met ons drink water Die vraag hebben de bewoners van het Westen zich al eenige dagen gesteld. Het heeft een bijsmaakje, dat doet denken aan carbol, lysol, of iets van dien aard en het bijsmaakje is zoo hardnekkig, dat het in the< en koffie te proeven is. Niemand behoeft zich echter ongerust te maken. Er is geen gevaar voor de gezond heid, en hoogstwaarschijnlijk is het bij smaakje binnen enkele dagen verdwenen. Men verzekerde ons althans, dat de oor zaak gelegen is in een nieuwe toevoerbuis welke van het terrein van de waterleiding loopt tot het Oostplein, om daar in ver schillende splitsingen het Westelijk stads deel van drinkwater te voorzien. Zondag j.l. is deze buis voor het eerst in gebruik ge nomen, maar het gevolg was, dat het wate' een bijsmaakje kreeg door de asfaltbeklee- ding aan de binnenzijde van de buis. is het water er eenigen tijd doorheen gestroomd, dan verdwijnt het bijsmaakje vanzelf. De eerste dagen van de week zijn bijzonder ge schikt om een sterke strooming door de buis te laten gaan, want op Maandag en Dinsdag wordt er, door het verzorgen van de wasch, zeer veel water gebruikt. Zeer spoedig zal het Westelijke stadsdeel weer over water met een normalen smaak be schikken. Bij het oversteken van de Jan Sonjéstraat is de 10-jarige W. Overman uit de Eerste Middellandstraat, aangereden door een per sonenauto, bestuurd door den 58-jarigen F. B. P., uit de Hennewierstraat. Het meisje werd door den voorbumper gegrepen en te gen de straat geworpen. Zij brak het linker dijbeen en moest in het Ziekenhuis Eudokia ter verpleging worden opgenomen. Toen de 16-jarige W. van Pelt, wonen de op den Schiedamscheweg, op de Kruis kade met haar fiets slipte, viel zü vlak voor een paard, waardoor zij een trap van het dier kreeg tegen den rechter-enkel. Dit lichaamsdeel brak. Per auto van den Ge neeskundigen Dienst werd het meisje naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen Hedenmorgen omstreeks 8 uur is de 12- jarige K. Valk wonend in de Noordmolen - dwarsstraat, toen hij al spelende de Croos- wijkschestraat overstak, aangereden door 'n vrachtauto, bestuurd door den 26-jarigen C. v. T. uit Vlaardingen. De knaap bekwam een linker onderbeenfractuur en is per auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Vanmorgen om 10 uur was C. v. Beve- ren, wonende in de Meerdervoortsti aat. op het Prinsenhoofd bezig kisten te laden op een vrachtauto Toen hij van de auto wilde springen, waarop hij stond, bleef hij met den voet achter een touw haken. Hierdoor kwam hij met het hoofd op straat terecht. Hij be kwam een wonde boven het linker oog er liep eenige ontvellingen op. Bij werkzaamheden aan de werkobjec- ten p het Lange Pad kreeg de 38-jarige H de Rooij uit de Ackersdijkstraat een zware houten plaat op den linkervoet waardoor dit lichaamsdeel brak. Hij is per auto van den G.G.D. ter verpleging naar het Zieken huis Coolsingel vervoerd. Een openzwaaiend portier. De 60-jarige mevr. G. J. B. B. heeft te rechtgestaan als verdacht van het veroorza ken van dood door schuld. Op 9 Decembei te omstreeks half twaalf had verdachte haar auto geparkeerd langs het trottoir aan den Bergweg voor het Radiotherapeutisch Insti tuut. Toen verdachte haar zuster, die in dit Instituut behandeld was naar buiten zag ko men, had zij naar bij het afgaan van den stoep en het instappen in de auto willen hel pen en daarom had zij haar wagen willen verlaten. Zij had het portier aan de linker zijde van haar wagen geopend waarna den wielrijder J. M. Lodders met dit portier in aanraking is gekomen. De fietser is gevallen en in zijn val gegrepen door een juist pas- seerende kolenauto die hem een eind weegs had meegesleurd. De man had daarbij in wendige kneuzingen bekomen en anderhall uur later was hij overleden. Gebleken was, dat de overleden fietsrijder slechts één oog had. Mogelijk heeft dat zijn uitzicht naar rechts wat beperkt. Ook is ge bleken bij de sectie, dat in de hersenen een gezwel was, dat van plotselingen invloed ge weest kan zijn op het gezichtsvermogen. De rechtbank hoorde een aantal getuigen, die in hun verklaringen niet gelijkluidend waren. De fietser, die achter Lodders reed. had, toen hij öp omstreeks 20 meter afstand was en Lodders dus veel dichterbij, het por tier van de auto zien openstaan. Een schoen makersleerling, die naast de auto van ver dachte had gestaan, verklaarde echter, dat verdachte het portier slechts op een kier ge opend had en dat zij naar achter keek om te zien of het veilig was, dat zij het portier ver der opende. Een kleermaker, die aan de overzijde stond, had gezien, dat het portier bijna geheel open zwaaide. Van de aanrijding zelf had deze getuigc- niets gezien, omdat de passeerende kolen- auto zijn uitzicht daarop belemmerde. Een kantoorbediende, die eveneens achter Lod ders had gereden, had het portier heelemaal open zien staan, terwijl de bestuurster zich nog in den wagen bevond. Verdachte zelf zeide, dat zij het portier op een breedte van ongeveer 35 c.M. had ge opend, dat zij de kruk nog vast had en naar achter uit keek, toen het portier haar uit de hand werd gerukt door de fiets, die er tegen aan reed. Op verzoek van den verdediger, mr. J. J. Fokma, heeft de rechtbank de verdere be handeling aangehouden ten einde dr. Flie- ringa te hooren over den mogelijken invloed van het in de hersenen gevonden gezwel en de mate van de gezichtsbelemmering door den neusrug voor iemand, die slechts over het linkeroog beschikt. Een woeste rijder. Tegen den 27-jarigen koopman A. D. uit Berkenwoude, die op 15 Januari te Lekker- kerk met de door hem bestuurde auto tegen den 78-jarigen voetganger P. van Zoest was gereden, tengevolge waarvan de oude man verscheidene kwetsuren en een breuk van het sleutelbeen had bekomen, heeft het O.M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrennmck geëischt 60 boete subs. 20 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar, benevens 1 maand hechtenis, doch deze straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het was gebleken, dat verdachte het ongeluk veroorzaakt had, doordat hij met veel te groote snelheid had gereden, toen mj een gespan moest voorbijrijden. Hij was daardoor uit zijn stuur geloopen en aan de overzijde van den weg, waar Van Zoes' stond in een heg terechtgekomen. Uitspraak 29 April. t Opzettelijke brandstichting. In den nacht van 25 op 26 Januari was brand ontdekt in de woning van den 28- jarigen koopman in groente Th. G. O. aan ae Busken Huetstraat 138. De onderbrandmees ter J. A. v. Gunstercn had bij het biusschen van den brand ontdekt dat behalve de vuur haard in de achterkamer, zich nog vuur haarden bevonden in de tusschenkamer en in de voorkamer, welke onafhankelijk van elkaar waren. Het gevolg van deze ontdek king was, dat O. nu wegens opzettelijke brandstichting moest terechtstaan. Verdachte ontkende Hij zeide om twaalf uur 's nachts naar bed te zijn gegaan Op dat oogenblik was alles in huis in orde. Des nachts om ruim 3 uur was verdachte wakker geworden en toen had hij ontdekt dat er brand in de achterkamer was. De havenarbeider M. M. van 't Hof', die omstreeks dien tijd door de Busken Huet straat liep had rook zien komen door e naden van de deur van verdachte s woning. Toen hij nog wat nader bij Se alTien was ging de deur open en verdachte, ie m on dergoed was, stormde naar buiten. De man was geheel confuus en sPra% er over dat zijn handelsgeld f 140 dat in de achterkamer in een potje op tafel stona, bezig was te verbranden. Verdachte was daarop weer in het brandende huis gegaan en even later was bij er met een pakje kleeren uitgekomen. Nadat hij de kleeren had aangetrokken is verd. weer naar binnen gegaan, waarbij ge tuige hem gevolgd hreft. Getuige heeft toen gezien, dat het in de achterkamer fel brand de. Ergens anders in huis had deze getuige geen vuur gezien. De onderbrandm. v. Gun- steren en P. F. v. Bart hadden wel de ver schillende brandhaarden gezien. In eel! 'us" schenkamer bleek het vuur te woeden in een muurkast en in een spiegelkast, waar van de deuren open stonden. In de voor kamer stond een béd in brand. Op het be weren van verdachte, dat op de tafel in de achterkamer een potje met zijn handelsgeld van 140 had gestaan'heeft de orandweer nog een onderzoek ingesteld. Men hee van het geld niets gevonden, evenmin a - ce scherven van een potje zijn aang0r" 0n' De vertegenwoordiger van het O.M, mr. J. F. Hoeffelman heeft In zijn requisitoir gewezen op het bestaan van vier onafhan kelijk van elkaar zijnde vuurhaarden, waar door kon worden aangenomen, dat men hier met een opzettelijke brandstichting te doen heeft. Verdachte woonde nadat zijn vrouw hem verlaten had, alleen. Het is waarschijn lijk. dat veidachte een deel van zijn meu belen heeft willen opruimen en het beste middel daarvoor gevonden heeft ze door de verzekering te laten betalen. Het is onaan nemelijk dat een ander dan verdachte den brand zou hebben gesticht. Spr. eischt, in verband met het ernstige van het misdrijf, een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. H. W. A. v. Toen heeft in een uitvoerig pleidooi het bewijs niet ge leverd geacht en geconcludeerd tot vrij spraak. Een verzoek tot onmiddellijke ir.vrfj- heidsstelling werd door de rechtbank afge wezen. Uitspraak 30 April. i 11 April: Groote Schouwburg, Lohen grin (Ned. Opera-ensemble) 8 uur. 19 April: Doelen, uitvoering „Excelsior", 'i 15 uur. 20 April: Nut, Philharmonisch Kamer orkest, 8.15 uur. D a g e 1 ij k s Tlvoli-Schouwburg de doch ter van den tamboer-majoor fOpeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 April in: Lumière: Ergens in Nederland (v. volw.); studio: Ma deleine (volw.); Thalia: De terugkeer van dr. X (boven 18 jaar); Capitol: Tropennacht in Saigon en Meisjes met ideeën (volw.); Arena: Ninotchka (volw.); Scala: Mr. Moto en de schat in het Oosten en De drie muske tiers (boven 18 jaar); Colosseum: De zon gaat nooit onder en Schandaal in Washington (Volw.); Prinses: Wie is de vader? en Een spannende avond (boven 18 jaar); Corso: Jua rez; City: Tropennacht in Saigon (volw.); Ooster: De drie musketiers en Het lied der woestijn (volw.); Victoria: De aanhouder Y De zon Saat nooit onder (volw.); As a. Mr Moto's laatste kans en Vlammen de pra rie-oogen (boven 18 jaar); Harmo nie. Stanley en Livingstone en Tweede viool (boven 18 jaar); Centraal: Het Roode huis en De zeeslag (volw.) Grand: Holly wood cavalcade (volw.); Luxor: De ster van Rio (v. volw.'; Olympia: ln 't vreemdelin gen-legioen en Onverwacht vader (boven 18 j.); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Gebr. Koch, Noordblaak 23, aquarellen en teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran, zen-HesIenfeld, schilderijen van G. Arn. Smith en Johan de Vries en zelf ontworpen gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- burger (tot 6 Mei). Schiedam. Passage: De burcht der stilte en Charlio Chan in het spookhuis (volw.). SCHIEDAM, 16 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwjjn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officieel) Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J. v. d. B., 66 jaar, zonder beroep, wegens een zedendelict, tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest, en met bepaling dat 6 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd met een proef tijd van 3 jaar. M. G. v. d. L., 18 jaar, fabrieksarbeider te Gouda, gedetineerd, wegens poging tot diefstal met bedreiging met geweldpleg,,,,,. verdachte was op 10 Februari de slijterij van de firma de Erven Van Meurs binnen gegaan en daar had hij de winkeljuffrouw W. Trijsburg bevolen de op de toonbank staande kassa te openen, zulks onder bedrei ging met geweld en toen deze daartoe niet bereid bleek, doch om hulp wilde roepen, had verdachte haar aangegrepen en zfjn hand op haar mond gelegd om het roepen te be letten tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van het voorarrest, te onder gaan in de strafgevangenis voor jongeman nen te Zufohen. C. J. T., 26 jaar, motordrijver, recidivist en gedetineerd, wegens oplichting verdachte had zich aan een verkoopstertje, dat hij had leeren kennen, voorgedaan als stuurman op de groote vaart en nadat hij korten tijd later zich met het meisje had verloofd, 'had hij haar 50 afhandig weten te maken, door haar in den waan te brengen, dat hij de duna was geworden van een chantage, hetgeen hem 500 had geko^^jiardoör hij in oogen- blikkeliike geldvei"^ nheid was gekomen tot 2 jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. p. B., 37 jaar, melkbandelaar, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten heb ben, rat de door hem bestuurde vrachtauto op de Nassaulaan te Schiedam in botsing was gekomen met een autobus van de R.E.T., tengevolge waarvan eenige passagiers ver wondingen hadden bekomen, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, henevens 1 maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. doch deze straffen voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 jaar. Een rlrietal naar het politicbureau gereden Men meldt ons uit Gouda: De 46-jarige chauffeur J. v. d. Broek, wonende te Zevenhuizen, bracht gistermor gen om half acht drie onbekende personen aan het Politiebureau te dezer stede, die hem op den Rijksweg bij het viaduct te Waddlnxveen hadden gevraagd te mogen meerijden. Aangezien de personen den auto bestuurder verdacht voorkwamen reed hij m-3r u f°lit!ebureau alhier, waar de po- ïüe het drietal mee naar binnen nam. Dat de chauffeur heel verstandig had gehandeld kwam weldra aan het licht, want allen wa ren goede bekenden van de politie. De eer ste van het trio kon niets ten laste worden gelegd en hij was dus spoedig weer op vrije voeten. Nummer twee, een 22-jarige matroos, stond gesignaleerd in het alge meen politieblad voor 3 boete subs. 1 dag hechtenis wegens het omgooien van vuilnis bakken. De derde, een 23-jarige bakker uit Rotterdam, was wel de grootste zondaar. Bij onderzoek bleek, dat hij een valschen naam had opgegeven. Daar had hij reden voor, want de bakker maakte zich eenigen tijd geleden in Rotterdam schuldig aan ver duistering van geld. Het tweetal werd naar de Maasstad overgebracht en daar ter be schikking van de politie gesteld. Alle drie da personen hadden reeds een vonnis achter den rug wegens diefstal en verduistering. C. B. VAN DEN BOS f Op 60-jarigen leeftijd is overleden de heer C. B. van den Bos, procuratiehouder b(j de RotterdamLonden Stoomvaart Mij. N.V. waarbij hij bijna 40 jaar werkzaam was. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2