OVERHEMDEN HOEDEN bij J.H.KREUGER U SLAAGT BETER S STADSNIEUWS. DE GROEI ONZER STAD VRIJDAG 19 APRIL 1940 OUDERSAVOND BROEDERS- SCHOLEN. ALGEMEEN COMITé VOOR KINDERVOEDING. JACK HANSEN HEROPENDE. BURGERLIJKE STAND B OtKLV SJ 6. Te! B82C8 fiAASTDE H7MA VRIJWILLIGE VROUWENHULP. DE SPORT VAN ZONDAG. 'T TAMBOURS- EN PIJPERSKORPS „HARMONIE" CONCERTEERT. ROTTERDAM. KINDERANGST BIJ OORLOGSDREIGING. Niet verzwijgen en niet overdrijven. ROTTERDAMSCHE FLITSEN. DE ROTTERDAMS DIERGAARDE. R.K.A.S.V. „A.L.O." Nieuwe aanwinsten. H. Laurentius Jongensgesticlit. Herdenking van het 75-jarig bestaan. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. BRAND OP SCHIEDAMSCHEDIJK. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. UIT DE RAADSZAAL. Jagers naar politieke oorlogswinst. Tweede Rotterdamsche Maria-avond. HOOGER ONDERWIJS. Voor een volle zaal, ondanks het zeer slechte weer, werd gisteren in den R- Volksbond de eerste Oudersavond der f;10'" öersscholen gegeven. Na opening dooi ro der-Overste trad het jongenskooitje, once; leiding van Broeder Salvator op, dat °P Ja rige wijze vier liederen ten gehoore bracht, op de vleugel begeleid door Broeder Hubertm. Tonnv van Laarschot declameert Ave Maria van C. Eeckels en De Vrede van Broeder Edgard, en oogstte vooral met het laatste groote bijval- Nu was het woord aan den weleerw. pater D. Cox S.S.C.C., die het onderwerp besprak: Gezag in School en Buis. Ka een inleiding over 'de oorsprong en basis van alle gezag, n.l. God, behandelde spreker uitvoerig de handhaving van het gezag, vooral in huis. maar ook de samenwerking met Kerk en School, ter versteviging van eigen gezag. In dit verband waarschuwde hij tegen licht- vaardige critiek op alle gezagsdragers van laag tot hoog, een euvel, waar onze critisee- rende tijd maar al te zeer aan lijdt. Spreker putte, op geestige wijze, uit zijn rijke ervaring en gof ve^e voorbeelden hoe het niet en hoe het wel moet, hoe vaderlijk gezag en moe der] like liefde in een harmonisch door God bestemd geheel moeten worden tot gezag volle liefde en liefdevol gezag. Hij besprak de moeiijke kunst van gebieden en verbieden, de verstandige toepassing van straf en belooning. Meer dan een uur wist spreker de overvolle zaal met deze leerrijke uiteenzetting te boeieh. Na een langdurig applaus van het dankbare auditorium werd opgevoerd: Mirando, de betooverde Prins, regie van Broeder Modestus. Het stukje is geschreven in de geest van het bekende spel Joco I, dat vroeger ook door de jongens werd opgevoerd en eveneens is gebaseerd op imi tatie en fantasie. De costuums en het paleis- decor waren rijk en de jongens speelden hun rol uitstekend. Het zangkoortje zong nog enkele nummers, waaronder: Het Standvas tige Tinnen Soldaatje, een zeer zwaar stuk, maar dat er perfect inzat en keurig werd uitgevoerd, De Broeder en hun jongens mogen met de aanwezige ouders op een goed geslaagden avond terugzien. Hedenavond zal hetzelfde programma wor den herhaald. Het Algemeen Comité voor Kindervoe ding deelt mede, dat het Schiedamsche Ke gel-comité van 7 Mei tot 2 Juni a.s. op de hanen van het Corner-House alhier, in sa menwerking met den Rotterdamsche kegel bond, liefdadigheidswedstrijden zal organi- seeren, waarvan de baten geheel ten goede komen van „Kindervoeding". Doordat deze winter bijna 50.000 porties warm eten aan de behoeftige Schiedamsche schoolkinderen werden verstrekt, is er veel geld noodig. Het is de bedoeling, de wedstrijden grootsch op te zetten, zoodat er een flink saldo zal overschieten. Op verschillende firma's en in gezetenen wordt een beroep gedaan, om prij zen of geld voor dit doel beschikbaar te stel- In het comité van aanbeveling hebben Zitting genomen de Burgemeester en "Wet- houder van Onderwijs, de schoolarts en de notarissen Blaisse en Schaberg. De spaarbank heeft zich bereid verklaard, giften voor dit doel in ontvangst te nemen, terwijl het adres voor het toezenden van voorwerpen is, bij den heer P. Soetens, Singel 178. In het comi té hebben zitting, vertegenwoordigers van armbesturen, onderwijzers, organisaties, bij zondere schoolbesturen, Groene Kruis en Wit-Gele Kruis. Een groote metamorphose heeft de heeren modezaak van Jack Hansen, v.h. Thom Vink, Rotterdamschedijk 227 ondergaan. In korten tijd heeft de heer Hansen de toch reeds mooie zaak veranderd in een licht en modern ge heel. Het aantal vitrines en kasten werd be langrijk uitgebreid. Een vroolijk licht be hangselpapier werd aangebracht en ook de vloerbedekking is gehouden in een gezellige tint. Wat vooral een groote verandering ten goede heeft ondergaan, is de verlichting. Een Jbtstekende verlichting js aangebracht, die llet de heele zaak door, uitstekend doet en •*n aparte gezeiUge sfeer schept. Boven een der vitrines is een daglichtlamp aangebracht, Waardoor men ook bij avond de juiste kleur Van een of ander artikel kan zien. Hierdoor wordt voorkomen, dat als men bp avond iets gekocht heeft, het niet tegenvalt als men het ziet bij daglicht. Bovendien heeft de heer Hansen zijn aan tal artikelen uitgebreid, met heeren-overjas- sen, pyama's enz. De collectie is geweldig uitgebreid. Het is een lust te zien, hoe in de zaak de honderden soorten overhemden van goedkoop tot duur in de kasten zijn gerang schikt. En zoo gaat het met al de artikelen die maar eenigszins thuis hooren in de heerenmode-branche. Dat er thans keus ge noeg is wordt reeds bewezen door de keu rige étalage. Koopen in de zaak van Jack Hansen moet zoo een genoegen zijn. Wij ver- Houwe^an ook, dat Jack Hansen zich bim- korten tijd een groote kring tevreden l^ntèle en vrienden gemaakt «laats N de heropening die gistermid g Meer 1d was de belangstelling reeds groo dah 30 bloemstukken gaven aan de zaak 'oostelijk cachet. Voor den Rotterdamsche dijk is de zaak zeker een aanwinst. GEBOREN: Jan, z. van K. Schouten en J. Hofman, N. Maasstraat 4. Coenraad, z. van C. M. Wiechert en P. Janssen, Simon Stevinstraat 15. ONDERTROUWD: A. C. van der Waard 29 j- en B. J. M. M. v. d. Water 31 j. J. Mol 25 j. en P. E. van Eek 21 j. L. C. Poortman 26 j. en A. S. Beije 26 j. - M. G. Luijben 27 j. en C. A. van Leeuwen 31 j. E. J. Bals 19 j. en J. Hendriks 16 H. Degeling 22 j. en J. Frenaij 19 j- Breukelman 25 j. en A. Teschmacher 27 J H. G. v. d. Klein 23 j. en L. Mout 24 A. Maan 43 j. en A. Mooldijk 45 j. ■ty'. Hoogerboord 26 j. en M. J. van Noort- C] 22 j. A. G. Boekestijn 20 j. en A. v. U ^lies 19 j. P. van Wieringen 24 j. en jVj Damme 19 j. J. Knotter 21 j. en J. van Kemenade 28 j. v ^BHUWD: C. Timmermans 38 j. en J. A. jj' Sar 30 j. A. J. Vermeulen 27 j. en Iyj' Peters 25 j. D. van Wijek 29 j. en 6tl' H. Sanders 24 j. J. de Korver 29 j. J- K. Rotmans 28 j. A. G. Kerklaan h en H. van der Meij 27 j. JVERLEDEN: A. H. M. Melchers 63 j., Ssaulaan 53. voor Uw en Het V. V. H. comité schrijft ons: Koortsachtig hard wordt er in het V. V. H.-huis al deze dagen gewerkt, tot laat in den avond zelf3. Overstelpend vele zijn de problemen, die allemaal onmiddellijk om een oplossing vragen. Over de inventarisatie van het noodzie kenhuis is zoo al een en ander geschreven. Na onzen laatsten oproep om geldeiijken steun voor het aanschaffen van 100 bedden, druppelen de toezeggingen binnen, We zagen dit graag anders en beter, gezien de dreiging der laatste dagen, maar er blijft in dezen niet anders over dan nu maar rustig af te wach ten. Overigens is het comité niet ontevreden over den gang van zaken. Voor opleiding voor Roode Kruis-help- ster gaven zich 41 vrouwen op waarvoor de cursus Dinsdag j.i. js aangevangen onder leiding van Dr. v. d. Berg in de school aan de Lekstraat. En nadien hebben zich al weer bijna 20 vrouwen gemeld voor den eerstvolgenden cursus.' Wie volgt? Voor de geneeskundige posten in de stad meldden zich tot heden 15 vrouwen die Maandag 29 April a.s. haar scholing zul len aanvangen onder leiding van Dr. Hoo- gendijk in de oude Beurs. Wie nog aan dezen cursus wil deelnemen, geve zich zoo spoedig mogelijk daarvoor op in ons V. V. H. huis, Broersvest 45. Een 12-tal telefonistes is door middel van V. V. H. bij de luchtbescherming ge plaatst. Dit aantal is evenwel lang niet genoeg, wat vooral de laatste dagen is gebleken toen ze onmiddellijk noodig waren. V. V. H. doet daarom een dringend be roep op allen, die ook maar eenigszins over vrijen tijd beschikken, maar vooral op hen, met wie dit overdag het geval is, zich zoo spoedig mogelijk hiervoor op te geven. Voor wie de kunst van telefoneeren niet mees ter zijn zal getracht worden een cursus in te richten. Ook het sociale werk van V. V. H. heeft een aanvang genomen. In 2 gezinnen van gemobiliseerden is nu hulp verleend en zij ondervinden de zegen van het bestaan van V. V. H. Het is de bedoeling zeer binnen kort dit werk belangrijk uit te breiden. Maar daarvoor zijn aller krachten en steun noodig. Sluit u dus aan bij V. V. H. Inlichtingen Broersvest 45. Ter gelegenheid van het 11-jarig bestaan heeft bovengenoemde vereeniging gister avond voor een goed gevulde zaal in het Passage Theater een uitvoering gegeven. Het was een fleurig gezicht deze jeugdige groep tambours en pijpers te midden van palmen en vlaggen als het ware op een tribune gegroepeerd te zien. In zijn ope ningswoord releveerde de voorzitter van de C. K. V. ,Bidt en Werkt" het onder moei lijke omstandigheden plaatsvinden van deze uitvoering. Spr. dankte den nestor der Schie. clamsche predikanten den heer Ds. Bokma, voor zijn aanwezigheid en de afgevaardig den der verschillende pijperscorpsen. Er is met animo en enthousiasme gespeeld. De hoorns schetterden door de zaal dat het een aard was. De discipline was hier en daar zoek. Het karakterstukje „Die beiden klei nen Finken" uitgevoerd door 2 pijpers oogst te zeer veel succes. Ook de nummers met het eenstemmige dameskoor klonken wellui dend Een fleurige noot was de uitvoering der oud-Hollandsche boerendansen met jeug dige ongekunsteldheid, goed begeleid door het pijpercorps, opgevoerd. Na de pauze werd de film „100 mannen en een meisje" met Deanne Durbin vertoond. Tot slot werd door het tambour- en pijpercorps een taptoe geslagen. EEN MOOI SUCCES. Verleden jaar, in 1939, werden door de afdeeling autogenisch lasschen en electrisch lasschen van de Ontwikkelingscursussen voor werkloozen, uitgaande van de gemeen te Schiedam, resp. geplaatst 31 autogenische asschers en 28 electrische lasschers, men- .®n' die nog nooit als zoodanig in het waren werkzaam geweest, te- gen het volie ioon wilUlimU';'" in 3% maand tijd van de Ont- rou-pii-1 nn rSUSSen' nac)at zij hadden proef- fisschers en 20 gePlaatst: 23 electrische mensehen ;'utoseni3che lasschers, alle maal menschen, die het oAtwik- keUngscursussen hebben gele^.d en dus voor zij daarmede begonnen ongeschoold waren. Een zoodanig SUcces* Schiedam, is wel een felicita'tie R. K. S. V. Excelsior Het eerste elftal trekt Zondag naar Heem stede om den strijd aan te binden met H.B.C. de club waarin tegenwoordig Kick Smit mee speelt. Zondag j.l. speelde Excelsior op kra nige wijze gelijk met het sterke Spartaan. Voor Zondag rrag dus zeer zeker ook een gunstig resultaat verwacht worden. De Ex celsior-supporters hebben aan dezen wed strijd een bollentocht verbonden. Excelsior 2 speeJt thuis tegen St. Ignatius 1. Wij gelooven wel dat een zwart-witte over winning verwacht mag worden. Hiet vierde gaat op bezoek bij St. Ignat ius. Om half één wordt begonnen. Makkelijk zul len de zwart-Witten het niet hebben maar kansloos zijn zij zeker met. Het junior-pro gramma voor Zondag luidt: Pioniers A 1Excelsior A 1, half 1. Excelsior B 1St. Lodewijk B 1, 12 uur. Afd. Hockey. Het wedstrijdprogramma voor Zondag luidt: v' Dames: Bully.Excelsior 12 uur; R.B.C. 3 Excelsior 2, 12 uur; Aeolus 3Excelsior 3, half 3. Heeren: Excelsior 2A.S.V. 2, 3 uur. De K.N.V.B.-clubs De K.N.V.B.-clubs zijn Zondag allen vrij in verband met den weekst rij d Holland Bel- gie. die in het stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Gisteravond werd in het gebouw der Vrouwelijke Vrijwillige Hulp een lezing ge houden door mevr. O. van Andel-Ripke, ze nuwarts te Franeker, over het onderwerp „Kinderangst bij oorlogsdreiging". Deze avond vond plaats voor een gecombineerd publiek van de afdeelingen „leader" en „kinderver zorging" der Vrouwelijke Vrijwillige Hulp en leden van het museum voor ouders en op voeders. Mevr. van Andel begon met te wijzen op het verschil tusschen dezen oorlog, die zoo wel in voorbereiding als in wezen hevige angstige spanningen veroorzaakt, en de prae- cedenten in de historie. De invloed van deze geëmotioneerde sfeer uit zich bij kinderen vaak in een algemeen overspannen toestand, maar opvallend zel den in angstige oorlogsvoorstellingen. Hierop volgde een uitvoerige uiteenzetting over 't wezen en den uitingsvorm van kin derangst, ook in vergelijking met angst en vrees van volwassenen. Treffende voorbeel den uit de practijk verduidelijkten de be doeling. Spr. wees op de juiste houding t. o. v. kinderangsten en ging vervolgens over op de zeer speciale situatie, die gescha pen is in dezen tijd van oorlogsdreiging. Het bleek dan, dat zoowel het met afschuw be spreken als het volkomen verzwijgen van oorlogsfeiten bij kinderen angstreacties op roept. die in combinatie met de bekoring die van het geheimzinnige uitgaat, het z.g.u. griezelen" ten gevolge hebben. Men moet trachten kinderen een zakelijke inst. ':ng tegenover de werkelijkheid bij te brengen en hun nooit de volwassen levensvisie op dringen als men gebrek aan gevoeligheid meent op te merken. Tenslotte gaf mevr. van Andel eenige nut tige wenken aan de V. V. H.-leden in het biizonder. Zij wees erop dat men noodzake lijk eigen emotionaliteit moet remmen om aldus een rustige sfeer te scheppen, zelfs in tijd van paniek. Ook het oefenen van disci pline en gehoorzaamheid in tijden van nood is een nuttige taak. Na beëindiging van de lezing werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen. Actueele problemen zooals gasmaskers, schuilkelders en oorlogsnieuws als moeilijk heden in het kinderleven, werden door de spr. vanuit het behandelde belicht. Mej. van der Hoop dankte mevr. van An del uit aller naam voor het verdiepte in zicht, dat zij den belangstellenden had ge geven. Rotterdam verkeert nog steeds in een groeiperiode. Dermate valt dit aan niet- Rotterdammers op, dat iemand ons laatst verzekerde, heel enthousiast en vol overtui ging dat Rotterdam de grootste stad van heel Nederland aan het worden is. Nu zijn wij Rotterdammers nogal nuchter van aard. En we spitsen ons er volstrekt niet op, eerlang Amsterdam naar de kroon te steken. Maar zeker is, dat men Rotterdam kan zien groeien. En zooals baron von Münchhausen het gras kon hooren groeien, zoo kan men ook Rotterdam zich hooren uitbreiden, al timmerend en hamerend. De groei manifesteert zich zoowel naar buiten als naar binnen. En feitelijk is de groei naar binnen, ofschoon niet zoo opval lend, misschien nog wel het belangrijkst. Met dien groei naar binnen toe bedoelen we de langzaam plaats vindende consolidatie van ingrijpende veranderingen, die thans meerendeels nog even zoovele onzekerheden opleveren en voorloopige situaties. Het mag zeker wel als een gelukkig ver schijnsel worden begroet, dat dezer dagen de herindeeling van het profiel van het Van Hogendorpsplein gepubliceerd werd. Mtn heeft er lang over gepraat en de zaak van alle kanten bekeken. Voor ons lijkt het 't verheugendst, dat er eindelijk op een der centrale punten van de as, genaamd Cool- singel, een definitieve regeling komt, zoodat we gelegenheid krijgen, ons in dit stadsdeel weer eenigszins thuis te voelen. Er is daar in de laatste jaren zooveel ver anderd, dat elke echte Rotterdammer, in wiens herinnering nog het beeld van het begin dezer eeuw hangt, met een zucht van verlichting de kans zal waarnemen, om zijn ouden dag tegemoet te gaan met een vast omlijnd beeld van het nieuwe. Op zoovele plaatsen voelt hij zich tegenwoordig als een kat in een vreemd pakhuis. Het gaat nu den goeden kant uit met het Van Hogendorps plein en eerlang zal het Hofplein volgen. De grootste voldoening in verband met tie herindeeling is wel de opmerking van B. W., dat het verkeer er op de spitsuren zal worden geautomatiseerd. Hopelijk zal men dan den voetganger volkomen zijn deel ge ven, in dier voege, dat hij niet langer meer als opgejaagd wild langs 's Heeren straten zal behoeven te rennen, met net een seconde tijd, om zich veilig te stellen voor het door den verkeersagent een eind verderop los gelaten verkeer. Waarschijnlijk zal het automatiseeren dan tevens gelden voor het kruispunt Coolsingel Aert van NesstraatMeent, waar den voet gangers telkens weer schrik wordt aange jaagd door brooddronken fietsjongens en al te haastige automobilisten. z Als in de toekomst ook op het Hofplein de verkeersregeling breed en ruim zal wor den uitgevoerd en de voetganger zijn portie minuten in de automatische regeling krijg:, zijn we een heelen stap vooruit met onzen groei naar binnen toe. Tot dusver heeft de verkeersregeling den invloed weerspiegeld van de verschillende „voorloopige" situaties. De nieuwe zal hope lijk niet alleen rekening houden met de be langen van ouden van dagen en kinderwa gens, zooals de verkeerscommissie zoo vrien delijk was te doen ten aanzien van het Van Hogendorpsplein, maar ook met de tallooze voetgangers, wier zenuwen onophoudelijk op een zware proef worden gesteld. DE HOOFDCOMMISSARIS KEERT TERUG. Mr. Einthoven's taak voor O. en O. loopt ten einde. Mr. L. Einthoven zal binnen afzienbaren tijd zijn taak als hoofdcommissaris weer op vatten. Zooals men weet werd mr. Einthoven in het begin van den oorlog aangewezen om deel uit te maken van den Centralen Raad van Advies voor Ontwikkeling en Ontspan ning voor Militairen. Deze functie was als tijdelijk bedoeld. Tegen het einde van de volgende maand kan de taak van mr. Eint hoven als geëindigd worden beschouwd, zoo dat hij zijn functie als hoofdcommissaris dan weer zal kunnen hervatten. De opvarenden van den Britschen onderzeeër „Spearfish", welk vaartuig, zooals van Britsche zijde, officieel werd medegedeeld, met succes 'n aanval ondernomen heeft op het Duitsche slagschip „Admiral Scheer", verlaten hun schip bij aankomst in een Engelsche haven (Telegr. overgebrachte opname BOTSING TUSSCHEN AUTO EN RIJWIEL. Wie zag het ongeval Gisteravond omstreeks zes uur heeft er in de Rosestraat nabij de Steven Hoogendijlt- straat een aanrijding plaats gevonden tus schen een militaire auto, bestuurd door den 30-jarigen dienstplichtigen kokrporaal G. W. v. d. P. en den wielrijder D. Menheere, een 27-jarigen molenaar van den Blokweg. Het rijwiel werd aan de achterzijde gegrepen en werd met zijn berijder weggeslingerd, waar door M. verwondingen aan gelaat en achter hoofd opliep en door een auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De auto maakte een slag om de verticale as. Een bestuurder van een carrier is getuige geweest van de aanrijding. Hem wordt ver zocht zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan het Politiebureau Nassaukade. DIEFSTALLEN. De politie heeft in bewaring gesteld den 22-jarigen matroos M. A. v. H., die ervan verdacht wordt een bankbiljet van honderd gulden te hebben ontvreemd ten nadeele van den zeeman J. H. De diefstal is gepleegd in een kamer van een kosthuis aan de Veer haven. Toen A. v. d. G., wonende in de Water geusstraat, vanmorgen bij zijn consumptie wagen kwam, welke aan den Schiemond staat, bemerkte hij, dat er ingebroken was. Er worden pakjes sigaretten en consumptie artikelen vermist. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. Hedenmorgen is de 32-jarige J. K. T. Ber gen, wonende op den Electroweg te Hille- gersberg, in de Vlietlaan gevallen, doordat de voorvork van zijn rijwiel brak. Hij be kwam een wonde boven het linker oog en is per auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Bergweg gebracht en daar ter ver pleging opgenomen. Op den hoek van de West Kruiskade en de Coolschestraat is gisteravond de 18-jarige wielrijdster, mej. S. Streefkerk, wonende in de Proveniersstraat, aangereden door een auto, bestuurd door der> 28-jarigen C. H. v. T. uit de Mathenesserlaan. Het meisje be kwam verwondingen aan den rug en kreeg een hersenschudding. Zij is met een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, om daar ter verpleging opgenomen te worden. Zondagavond zal bovengenoemde vereeni ging haar reeds aangekondigde jubileum uitvoering geven in de groote zaal van „De Doelen". Dat zij in Rotterdam een groote bekendheid geniet bewijst wel het feit, dat nu reeds bijna alle kaarten verkocht zijn. Wil men dus a.s. Zondagavond weer van een mooie en gezonde sportdemonstratie genie ten dan wordt aangeraden zich spoedig van een toegangskaart te voorzien. De aanvang is 8.15 uur. Zie verdere bijzonderheden in de kabouter-annonce in dit blad. Terwijl architect en hortulanus met hun staf druk bezig zijn het terrein van de nieu we Diergaarde „Blij-dorp" gereed te maken voor het ontvangen van de dieren, die het straks zullen bewonen, wordt er op het kan toor in de Kruisstraat geschreven, getele foneerd en getelegrafeerd en brengt men be zoeken aan zusterinstellingen in binnen- en buitenland, teneinde de levende have uit te breiden tot datgene, wat het publiek er van verwacht. De eerst resultaten van dit werk zijn reeds in de oude diergaarde te bewonderen. Dezer dagen betrok een groote collectie watervo gels logies in den vijver naast ,de pelika nen, waar de dieren zich al spoedig geheel thuis voelden. Gisteren kwam het eerste transport zoog dieren binnen, bestaande uit lama s, antilo pen en manenschapen. Ze werden alle in perken op het oude terrein ondergebracht. De lama's bewonen een der hertenperken en worden met groote belangstelling door hun buren opgenomen. De antilopen zijn naast hun soortgenooten ondergebracht en maken door het scheidende hekwerk reeds kennis met hun toekomstige kuddegenooten. De manenschapen zijn niet bij hun soortgenoten, doch voorloopig in een der andere rotsper- ken geplaatst, bij het oude groepje staat n.l. gezinsvermeerdering voor de deur en men riskeert daarom op het o?>genblik liever niet de sóms ietwat hardhandige ,of liever hard- hoornige) kennismakingsmethode, die scha pen er op na houden. Later zullen de dieren gemeenschappelijk met de reeds eerder aan wezige de groote bergdierenrots van „blij- dorp" bevolken. Het H. Laurentius Jongens Gesticht aan den Binnenweg gaat feest vieren. Woensdag 10 April j.l. was het 75 jaar geleden, dat een tweetal leden van de St. Vincentius Vereeniging met enkele andere heeren besloot tot oprichting van een Te huis voor jongens, die niet in de termen vie len voor opname in het Weeshuis, en daar mede was de grondslag gelegd voor het te genwoordige H. Laurentius Jongens Gesticht. Oorspronkelijk klein begonnen in een wo ning aan den Groenendaal, is het gesticht al spoedig uitgegroeid. Binnen twee jaren ver schafte het reeds huisvesting en opvoeding aan 25 jongens, wier aantal nauwelijks een jaar later reeds gegroeid was tot 37. Reeds sedert 1867 is het gevestigd aan den Bin nenweg terzelfder plaatse waar het zich nog steeds bevindt, eerst in een zomerhuis met tuin, sedert 1875 in het tegenwoordige ge bouw. In al die jaren heeft het. Gesticht reeds bijna 1400 jongens zijn deur zien inkomen en weer uitgaan; sommige van hun zesde le vensjaar af tot hun meerderjarigheid, ande re voor korter tijd. En de bereikte resulta ten stemmen stellig tot tevredenheid en vol doening. Zes priesterroepingen telt het Ge sticht onder zijn oud-verpleegden, een twee tal Broeders en hoevele nuttige mannen in allerlei functies en vakken in de maat schappij. Maar met dat al heeft het bekende gebouw aan den Binnenweg de zes kruisjes ruim schoots achter den rug. En 't bestuur koes tert dan ook groote plannen, moet deze wel koesteren. Want zelfs aan matige he- dendaagsche eisc'nen beantwoordt het tegen woordige gebouw niet meer. Het bestuur moet gaan bouwen. Er moet een nieuw Lau rentius Jongens Gesticht komen. Dat dit het bestuur vooral in deze tijden voor groote fi- nancieele zorgen plaatst, behoeft zeker geen betoog. Voor wie deze zorgen wil verlichten, zij vermeld, dat het gironummer is 75163 met vermelding „Bouwfonds". Maar niettegenstaande deze zorgen gaat het Gesticht toch Zondag a.s. 21 April op feestelijke wijze zijn 75-jarig bestaan her denken. Om kwart over 10 is er een plechtige Hoogmis in de kerk van O. L. Vrouw Onb Ontvangen (Westzeedijk), opgedragen door den Hoogeerw. heer deken J. W. van Hees wijk, met feestpredikatie door pastoor L. Bonnike S.J., oud-pastoor der parochie en oud-Bisschoppelijk Commissaris van het Ge sticht, om God te danken voor alle goeds en allen zegen in de afgeloopen 75 jaar on dervonden en ook Gods hulp af te smeeken voor de toekomst. Het Bestuur hoopt „heel Rotterdam" in deze H. Mis te zien, want het Gesticht is voor heel Rotterdam. 's Middags van half vier tot vijf uur houdt het Bestuur receptie in het Gesticht. „Charitas aedificat" is de zinspreuk, welke prijkt op den gevel aan den Binnenweg. Dat Rotterdamsche liefdadigheid en mild dadigheid mogen blijven bouwen aan dit zoo zegenrijke werk. Het laatste abonnementsconcert van dit seizoen, dat oorspronkelijk op Zaterdag a.s. was bepaald, is verzet naar Zaterdag 27 April. Het concert wordt geopend met een uit voering van het werk „Die Jahreszeiten" van H. Zagwijn, waarbij zoowel het Rotterdamsch Philharmonisch Koor als de Kon. Zangver- eeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" hun medewerking zullen verleenen. Na de pauze zal het „Lied von der Erde" van G. Mahler ten gehoore worden gebracht. Hiervoor was Ilona Durigogeëngageerd, doch deze heeft wegens een operatie haar geheele concert tournee in Holland moeten afzeggen. Het bestuur van het R. Ph. O. heeft thans Suze Luger berêid gevonden de alt-partij te zingen, terwijl Henk Noort de liederen voor tenor zal vertolken. De uitvoering staat onder leiding van Eduard Flipse. Vanmiddag om kwart over twee is brand uitgebroken in den vischwinkel van G. Oos tenrijk aan den Schiedamschedijk no. 21a, doordat de vlam in een bak met olie sloeg. Het vuur werd gebluscht met een straal op de waterleiding en een gummislang, door gasten van slangenwagen 21, onder leiding van onderbrandmeester van Kan. Mede aan wezig waren de slangenwagens 22, 23 en 24. 19 April: Doelen, uitvoering „Excelsior", 3 15 uur. 20 April: Nut, Philharmonisch Kamer orkest, 8.15 uur. 21 April: Groote Schouwburg, revue „Opgepast(matinee voor Finland) 2,15 uur. 22 April: Groote Schouwburg, concert Peter Kreuder, 8.15 uur. D a g e I ij k s Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- zangers), 8.15 uur (volw.), Zondag ook 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 April in: Lumière: Ergens in Nederland (volw.); Studio: Dybuk (boven 1§ jaar); Grand: Het privé-leven van Elisabeth en Essex (boven 18 jaar); Luxor: Brand op den oceaan (v. volw.); Thalia: Koiuve drukte; Olvmpia: De Saint in Londen en De strijders van het Westen (volw.); Scala; Alleen engelen hebben vleugels (boven 18 jaar); Colosseum: Twee straatjongens van Parijs en De kat en de kanarie (volw.); Prinses: Vijf kwamen te rug en Kom je ook achter de tralies (bo ven 18 jaar); Corso: De rebel van Texas; Capitol en City: De gevaarlijke getuigen een Een meisje uit een stuk (boven 18 jaar); Ariana: Ninotchka (volw.); Centraal: Re- volverspoor en Muiterij op de kostschool (boven 18 jaar); Ooster: Koning der onder wereld en De zon gaat nooit onder (volw.); Victoria: Rue Michel no. 8 en Maria Ilona (volw.); Asta: De kroegbaas en Pioniers der prairie (volw.); Harmonie: Straten zon der einde en Hotel voor vrouwen (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Museum Boy man, oud aardewerk uit de collectie Bas- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). Gebr. Koch, Noordblaak 23, aquarellen en teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran_ zen-Heslenfeld, schilderijen van G. Arn. Smith en Johan de Vries en zelf ontworpen gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- burger (tot 6 Mei). Schiedam. Passage (t.m. Dinsdag): De regen kwam en De blauwe diamant (volw.). SCHIEDAM, 19 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.401.50 (niet officiëel) Het extremistisch viertal, hetwelk de laat ste verkiezingen, voor den Gemeenteraad hebben opgeleverd, laat geen gelegenheid voorbijgaan om in de beroerde omstandig heden, waarin ons land en in het bijzonder onze eerste havenstad verkeeren, stof te zoeken voor politieke beroering. De wijze, waarop zij telkens weer opnieuw trachten verschillende groepen onzer Rot terdamsche bevolking in gisting te brengen tegen bepaalde maatregelen en voorzienin gen, maakt het maar al te duidelijk, dat niet de verbetering van het lot dezer groepen het doel van hun agitatie is, doch dat zij allereerst de verbetering van hun eigen po litieke positie cp het oog hebben. De communist Schalker en de Revolution- nair-socialist Menist, gesecondeerd door zijn schildknaap Vrins, ondernemen om beurten zulk een politieken uitloop, waarbij zich dan geregeld ook Gerrit van Burink voegt. Den kelijk niet, omdat deze laatste aan eenig succes van zijn extremistische kornuiten zoo sterk gelooft, doch alleen omdat hij nu een maal van den regel uit gaat, dat als er iets verdiend kan worden, hij aan de politieke markt wil zijn. Baat het niet, dan schaadt het niet, zal hij bij zich zelf denken. Overigens hoorde al hetgeen gisteren in den Raad door hen tegen de wachtgeldrege ling voor de havenarbeiders is naar voren gebracht, daar eigenlijk niet eens thuis, doch in het overleg tusschen de organisaties van de werkgevers en werknemers in de haven bedrijven. Maar wat trekken deze jagers naar politieke oorlogswinst zich daarvan aan! Wat hebben zij te winnen bij een goed geordende maatschappij! Maatschappelijke wanorde en ontevredenheid hebben zij noo dig om zich staande te houden. Gelukkig is de hedendaagsche arbeiders- wereld voldoende geschoold om dit door zichtig spel der politieke avonturiers te door zien en zich door hen niet weer het hoofd op hol te laten brengén. In aansluiting op ons vorig bericht be treffende den Tweeden Rotterdamschen Maria-avond op 7 Mei a.s., in den grooten Schouwburg, waar als sprekers zullen op treden, Prof. Dr. B. Molkenboer O.P. en Prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duin kerken) vernemen wij nog» nader, dat het Rotterdamsch Katholiek Mannenkoór (Diri gent Paul van der Putten) zich aangeboden heeft dien avond de muzikale omlijsting te verzorgen. De kaarten, tegen zeer lagen entreeprijs, zijn van heden af aan bijna alle pastorieën verkrijgbaar en bij St. Laurens Boekhandel, Witte de Withstraat ROTTERDAM, 18 April. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische weten schappen: de heeren J. Krol, E. W. Levy en C. A. Birnie. ROTTERDAM, 19 April. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische weten schappen de heeren J. van der Doll en J. P. Rijneke en vo >r het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer P. Ch. J. Kien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1