s DE MAASTUNNELBOUW STADSNIEUWS. ROTTERDAM. AAK DINSDAG 23 APRIL 1940 EEN GRAP MET TRAGISCHE GEVOLGEN. SCHÖNBRUNN EN DE WILGENPLAS. KETHEL. ar De onderwaterkoppeling der tunnelstukken. KATHOLIEKE BOND „VOOR HET GEZIN" ST. LIDUINA-BEDEVAART R. K. VROUWENBOND. GEZINSAVOND k j. m. V. been gebroken R. K. S. V. EXCELSIOR l"H>. ST. JOSEPHGEZELLEN- VEREENIGING. Zondag- en Maandagavond heeft de St. CONCERT TOONKUNST. aangifte van leerlingen spreekuur. burgerlijke STAND burgerlijke stand. DRIJVENDE BOK DOOR WINDVLAAG GEGREPEN. x DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. Het kriebeltbet kriebelt DE VERJAARDAG VAN H. K. H. PRINSES JULIANA. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. OPLICHTER AANGEHOUREN. Volgende week gaat nummer drie omlaag I „MARIA IN DE DIVINA COMEDÏA". MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Interessante rubriek. In de op Zaterdag J.l. gehouden vergade ring van den Kring „Zuid-Holland" te Voor. burg, welke door de leden van het dagelijkse 1 bestuur van alle aangesloten afdeelingen werd bijgewoond, hield Dr. L. B®r.S?r „U1 Den Haag een inleiding over de jrubne p" voedings- en Levensproblemen we e ooi hem met Ingang van 1 April in ie onds- orgaan „Het Gezin" wordt verzorgd. De aan dacht der leden wordt hierop gevestigd. Zij, die over een of ander moeilijk geval be treffende de opvoeding van hun kinderen, gaarne advies willen hebben kunnen zich tot het in het bondsorgaan opgegeven adres vol vertrouwen wenden. Ook groote zoons of dochters, die over een of ander moeilijk le vensprobleem, h"n. r,a^e"deJ advies wcn" schen kunnen zjch tot hetzelfde adres wen den. Noodzakelijk is echter, dat alle vragen zoo nauwkeurig mogelijk worden gesteld en de toelichting zoo volledig mogelijk zij. Alle vragen worden discreet behandeld. Wenscht een of ander lid, van tevoren op de een of andere wijze de bemiddeling van ons bestuur, zob wende men zich tot het se cretariaat Hoogstraat nr. 182. Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond wekt nogmaals alle dames op, leden zoowel als niet-leden, om aan de St. Liduinabede- vaart, welke morgenmiddag wordt gehou den, deel te nemen. Vertrek vanaf Marconipiein te Rotterdam uiterlijk half drie in rtjen van vier perso nen en wel stilzwijgend. Gezien de zeer benarde tijden wordt er niet aan getwijfeld, of een groot getal da- mes zal dit jaar opgaan naar de St. Lidui- hakerk, om voorbede van St. Liduina af te smeeken opdat door haar voorspraak ons vaderland van oorlogsrampen worde behoed en de vrede op de wereld spoedig moge te- rugkeeren. pe gezins-avond van de K. J. M. V., waarop de Zeereerw. Heer Henri do Greeve komt spreken, is verschoven naar Maandag avond 29 April a.s. De 10-jarige A. N- heeft in de Westfran- kelandschestraat hij het bokspringen een been gebroken. De politie verleende eerst hulp en heeft hem met de uitrukwagen naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Uitslagen van de Zondag gespeelde hoc- key-wedstrijden. Dames: BullyExcelsior 04; R. B. C. 3 —Excelsior 2 2—0; Aeolus 3—Excelsior 3 Heeren: Excelsior 2—A. S. V. 2 1—2. „Poor de overwinning van het eerste da- op BuUy heeft Excelsior zich definitief van de tweede plaats verzekerd. Nocrwegen's koning Haakon VII moest omdat hij met zijn regeering weigerde, zich aan de Duitsche bevelen te onderwerpen, uit Oslo vluchten, eerst naar Hamar en vervolgens naar Nybergsund, terwijl thans de verblijfplaats van koning en regeering geheim wordt gehouden. Juist toen de sirenes begonnen te loeien voor een Duit- schen luchtaanval op Nybergsund op 11 April j.l. werd deze opname gemaakt van den kroonprins (links) en koning Haakon (in generaalsuniform), toen zij dekking zochten tegen vijandelijke kogels. Bij deze gelegenheid viel een door de bom menwerpers afgeschoten kogel, dicht bij den koning, die het projectiel opraapte en opmerkte, dat hij dit projectiel als aan denken zou bewaren. Jozefgezellen-vereeniging in den R. K. Volksbond haar donateurs de jaarlijksche feestavonden aangeboden. De belangstelling was op beide avonden groot. De tooneelclub voerde op „Jan Kraai krijgt een klussie". Op goede wijze brachten de gezellen dit stuk voor het voetlicht. De muziekclub liet zich beide avonden van haar beste zijde hooren en oogst e lui den bijval. Het publiek was over net ge- bodene zeer voldaan. Alles bijeen -an op een paar geslaagde avonden worden teiug- gezien. Dinsdag 30 April a.s. zal in Musis Sacrum een concert gegeven worden door het Toon kunst Symphonie-orkest o. 1. van Hendrik B. van Sijll. Medewerking verleenen Jet van den Brink, sopraan; A. S. H. A. Blaisse piano; J. Polet hoorn en het dameskoor van de afd. Schiedam van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst. Het programma vermeldt: 1. Concert Grosso no. 7 G. F. Hëndel, 2a. Sento Nel Core Alessandro Scarlatté. b. Where 'er you walk. G. FHftndel. 3. Capriccio Brillant. F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Concert voor hoorn en orkest W. A. Mozart. S Ste Marie Magdaleine Vincent d'Indy. E. H. B. O. Bij het gehouden examen der afd. Kethel der Vereeniging H. B. O. hetwelk werd afgenomen dooJ'dr. de Leeuw, dr. v. d. Berg uit Schiedam en dr. v. d. Kuy alhier slaag den de dames Mevr. Jkvr. v. d LipRoëll, Mevr. v. d. Kuy; B. Jongste, M. Lok, M. de Bruijn, M. v. d. Lee, N. Bijl, C. Poot, Jac. Bijl beide laatste voor 1 jaar en de heeren W. v. d. Eyk, J. P. v. d. Wiet, S. Bijl, J. Roeters, C. Giesen, J. v. d. Linden, W. Schol- te, allen voor twee jaar. Eén candidaat werd afgewezen, die VOOR HET GYMNASIUM.. pe aandacht van ouders en voogden, --- voornemens zijn hun kinderen dit jaar voor het Gymnas um e Schiedam aan te geven, wordt gevestigd op de ln dit nummer voor- komende advertentie. De Wethouder van Onderwijs zal morgen middag van 2 tot 3 uur spreekuur houden. GEBOREN: Sibren, z. van J. J- Timmers en S. Gerkema, Beierlandschestraat 6. Arie, z. van A. Vink en S. C. H. v. d. Es- hof, Zwartewaalschestraat 30 Maria, d. van B. Donkhorst en M. v. d. Poel, Boerha- velaan 1. Irene E., d. van F. H. B. W- Müller en A. V. Krupp, P. Potterstraat 25 Johanna, d. van J. Smith en C. j. Paauw Pr. Fred. Hendrikstraat 4. Jan W. z. van J. W. van Otterloo en A. Spitter, B. K.-laan 255. Cornells G. J., z. van G. M. v. d. Burg en M. Blazer, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: M. Dazenbroek 87 j. wed. van G. H- Dal, Oude Sluis 13 W. v. d. Vlies 73 j. B. K.-laan 58 G, Klein 58 j., echtg. van J. H. Knol, Anth, Muijsstraat 46 D. Stavenuiter 3 mnd. Mariastraat 88. COLLECTIEF ARBEIDERSCONTRACT. Gisteren hield de Landarbeidersbond St. Deus Dedit en de Christelijke Landarbeiders- bond, een gecombineerde vergadering ter bespreking van de voorstellen der L. T. B. en C. B. T. B, Het voorstel der C. B. T. B, was, vaste ar beiders 18,50 per week, losse arbeiders 18 per week of 3 per dag, tijdens de hooitijd 3,50 per dag en emolumenten of 40 cent per uur. Zaterdag eindigen half zeven. Voor tuinders was een loon van 18,50 per week vastgesteld. Dit voorstel werdt verworpen. Voorstel R. K. T. T. B., vaste arbeiders 19 met emolumenten, tuinders 18,50 per week. Losse arbeiders 19 per week, voor korten tijd ƒ3,50 per dag, hooitijd ƒ3,50 per dag met de gebruikelijke kost. In December, Januari, Februari f 3 per dag. Uurloon 45 cent. Zaterdag eindigen zes uur. Dit voorstel werd aangenomen en zal aan de betrokken organisaties ter kennis worden gesteld. HET WIT GELE KRUIS. De deelnemers aan de Moedercursus zul len Donderdag een excursie maken naar de Unileverfabrieken. Deze excursie staat onder leiding van Zus ter Hoskam. GEBOREN L. M. d. van J. C. van Oefelen en H. A. J. de Leur. ONDERTROUWD J. de Raad 23 jaar en L. M. J. Verweide 21 jaar. GETROUWD P. Diethelm 22 jaar en C. Wolf 22 jaar. H. Holleman 24 jaar en M. J. C. Stoutenberg 19 jaar. A. G. Kerklaan 25 j. en H. v. d. Meij 27 jaar. Schadevaring op den steiger van het wagenveer. Vanmorgen omstreeks vier uur werd de drijvende bok „Havik" uit de Parkhaven gesleept door de sleepbooten „Christina" van de N.V. Maastunnel en de „Merwede" van de firma P. Smit. In deze bok hing een ijzeren geraamte om een toren, welke op een der tunnelstukken in de rivier geplaatst was, te lichten. De sleep voer eerst naar het midden van de rivier, teneinde zoodoende tusschen de boeien te komen, maar bij het rondzwaaien, dat ten doel had den bok tusschen wal en boeien te brengen, werd de bok gegrepen door den Zuiden wind, waardoor het gevaarte te dicht bij den wal kwam. Dit had tat gevolg dat het ijzeren geraamte, hetwelk ongeveer 20 M. voor den bok uitstak, over den aanleg steiger van het wagenveer scheerde en daar alles vernielde, wat er op stond, nl. de ijzeren lichtmasten en de booglampen. Er bevond zich niemand op den steiger, zoodat persoonlijke ongelukken uitbleven. Toen op den Stadionweg, bij den Qlympia- weg, de 50-jarige schipper O. J. Meijer, wonende Wolphaertsbocht, met zijn rijwiel wilde oversteken, werd hij aangereden door den 23-jarigen militairen motorrijder G. v. Os uit Dordrecht. Beiden sloegen ze tegen de straat. Een auto van den G.G.D. vervoerde hen naar het Zuider Ziekenhuis. M. had een hoofdwonde opgeloopen, doch kon na behan deling worden heengezonden, v. O. daaren tegen had een hersenschudding en een ern stige hoofdwonde bekomen en moest ter verpleging worden opgenomen. Rotterdam is toch maar de stad van het initiatief. Aan het nieuwste plan hebben we een onzer kennissen mede debet bevonden, doch we moeten er te zijner ontiast.ing aan toevoegen, dat het auteursrecht minstens op naam staat van graaf Lumey en wie weet welk plagiaat die weer pleegde. We ontmoetten onzen kennis heel dege lijk aan de leestafel van esn groot café. Hij beoefende zelfs het summum van degelijk heid, door den smaak van zijn kleintje koffie weg te spoelen met het glaasje Maaswater, dat bij de uitrusting behoort en de gelegen heid biedt, den prijs ervan op het peil van de meest mogelijke winst te houden. Onze kennis zat voorover gebogen en het kwam ons voor, dat hij schrok. Was het wellicht door de plotseling optredende bleek heid, dat we nog eerder iets als een schaduw opmerkten op zijn bovenlip Groeizaam weertjemerkten we op, daarbij onbewust filosofie plegend, die een kappersbediende niet ontsieren zou. Maar voordat we goed en wel den stoel naast hem hadden verschoven om plaats te nemen, zei onze vriend, en het klonk als een veront schuldiging Ken jij het gevoel, ongeschoren te zijn We aaiden eens over onze aalgladde huid en dat scheen hij als Schadenfreude op te vatten. Toch ging hij niet op de onbedoelde hatelijkheid in, maar wel informeerde hij belangstellend, of de fabricatie van snor- renkommen al lang was stopgezet. Men mag ons gelooven, we wisten het niet. De eenige uitwerking van zijn woorden was trouwens, dat we zijn gelaat v/at beter obser veerden. En meteen zagen we de barre wer kelijkheid: vage symptomen van een snor-in- wording. Het kriebeltzei onze kennis. En hij voegde eraan toe: Hoe staat het met Noorwegen Het lag vermoedelijk aan ons, dat we het oorzakelijk verband niet snapten. Hij be greep, een uitleg schuldig te zijn en ver volgde De huidige toestand van mijn bovenlip is een zichtbare bewijs, hoe een grap in tra giek kan veranderen Bij ons op de zaak hij noemde geen firmanaam kwam bij de 1 April-viering ter sprake de geste van Lumey en zijn mannen, die gezworen hadden niet eerder zich te scheren, voordat.... En fin, de rest is bekend. Toen kwam er een op het idee, dat allen den knevel zouden laten staan, totdat er voor Noorwegen weer vrede zou zijn. Nu zit ik met de gebakken peren En het kriebelt.... het kriebelt.... Vanwege de neutraliteit zijn we niet ver der op het onderwerp doorgegaan en of er in Rotterdam ooit zonderlinger- initiatieven genomen zijn, wagen we niet na te gaan. Maar later over het geval namijmerend, heb ben we niet alleen groote bewondering ge kregen voor dit staaltje van moed, dat con flicten in de huiskamer niet uitsluit, maar tevens eenige perspectieven overwogen. Ver moedelijk zal voor allen, die in het snorren- verbond van onzen kennis betrokken zijn, de vermicelli-soep weldra van het menu ge schrapt worden. En wie weet of, als de nieuw gecreëerde mode furore maakt, of de kap pers er niet eerder voor- dan nadeel van zullen ondervinden. Toestellen voor perma nent-wave hebben we tóch al in huis en aan een watergolfje wordt meer verdiend dan aan den verkoop van een gilette-mesje. Maar of onze kennis het zoover zal laten komen De kans dat de belligerenten mede lijden met hem zullen hebben, lijkt ons niet zoo groot. Er blijft toch veel verschil in moreele waardeering tusschen „rechts en „links Dat kan blijken uit één nummer van de „N. Rott. Ct", in dit geval het jongste Zon dagochtendnummer, zoowel uit de rubriek buiten- als binnenland. Op hoogen leeftijd stierf een dame, die een rol gespeeld heeft in het latere leven van keizer Franz Josef, een rMdiemetde 8J5 uur (wlw Zondag ook 2 uur. christelijke huwelijksmoraal ln«eenen d Bioscopen: Goedgekeurde programma's is overeen te brengen, ial behoeven we n Denderdag 25 April in; Lumière: dit geval ln t geheel met het ergste te ver .r Nederland (volw.); studio: Dybuk MdersteUen. mpn ZQoiets met den (boven 18 jaar); Grand: Het privé-leven 24 April: Groote Schouwburg, De ge vaarlijke bocht (Residentie-tooneel) d.15 uur (volw.) 26 Aprii: Groote Schouwburg, De Notre Dame van de Sloppen (Ver. Haagsche Spe lers), 8.15 uur (boven 18 jaar). D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg, de doch ter van den tamboer-majoor (Opeiette- be^! "0ilU me' I Elisabeth en E„e* (boven 18 naar zoo vele lezers vleugels (boven 18 jaar); Colosseum: Twee verlangen. straatjongens van Parijs en De kat en de deze,«l.o5™ug Kanarie (volw..; Prinses: TIM bwame» te- ov-er de persoon ln kwestie altijd de grootste rug en Kom Je ook achter de tr.hes tbo- discretie heeft betracht, zooveel mogelijk te ven 18 jaar); Corso. De rebel van T vergoelijken. „Vast staat, dat zij den levens- Capitol en City: De gevaarUike getuigen een avond van den keizer heeft vermooid", ook Een meisje uit een stuk (bovu18 jaar) al was deze als ieder werkelijk verliefd Arena: Ninotchka (volw.), Centraal. Re- man" wel eens" humeurig, enz- Zij nverd, volverspoor en Muiterij op de kostschool doordat zij wat zon bracht in een doorgaans (boven 18 jaar); Ooster: Koning der onder- somber leven, voor het nageslacht „een vol- wereld en De zon gaat nooit onder (volw.), komen aanvaardbare zelfs sympathieke ver- Victoria: Rue Michel no. 8 en Maria Ilona schüning". (volw.); Asta: De kroegbaas en Pioniers Met dit'al blijft vast staan, dat zij volgens der prairie (volw.); Harmonie: Straten zon de christelijke huwelijksmoraal een volstrekt der einde en Hotel voor vrouwen (volw.); onaanvaardbare verschijning was. I Cineac: actualiteiten. Van Schönbrunn naar den Wilgenpias! Tentoonstellingen: Museum Boy- „Zou het waar zijn, wat men fluistert, dat man, oud aardewerk uit de collectie Bas- de Wilgenpias aan zijn gemengde zonne- tert-van Schaardenburg (tot 30 Juni). en andere baden, die de ergernis van zede- Gebr. Koch, Noordblaak 23,aquarellen en lijkheidsapostelen hadden opgewekt, te gronde is gegaan?" fluistert de „N. Rott. Ct.' Is daardoor Rotterdam beroofd van een re creatie-oord, dat duizenden verfrissching teekeningen van Kees van Dongen (tot 5 Mei). Rotterd. Kunstkring, W. de Wit- straat 35, beeldhouwwerken van Corry Fran_ zen-Heslenfeld, schilderijen van G. Am. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal op 30 April a.s. door de Genlemuziek met tamboers, hoorn blazers en klaroenblazers, aan de burgerij van Rotterdam 's avonds om half tien voor het raadhuis een militaire taptoe worden aangeboden. bracht? vraagt het liberale orgaan. Het blad gmjth en j0han de Vries en zelf ontworpen blijkt intusschen niet blind voor de vele gebreide modellen van Leen de Vries-Ham- andere oorzaken, die ten slotte tot liquidatie j burger (tot 6 Mei), moesten leiden. Wij laten volkomen in het midden, of het er aan den Wilgenpias ooit minder behoor lijk toeging, maar als dat het geval is ge weest, dan was verzet geboden voor ieder, die wepschte vast te houden aan onze chris telijke volkszeden. Er zal een afgrond blijven gapen tusschen „rechts" en „links", zoo lang over ernstige moreele kwesties geschreven wordt in den trant van de „N. Rott. Ct." 1 „Die bloot- Schledam. Passage (t.m. Dinsdag): De regen kwam en De blauwe diamant (volw.). SCHIEDAM, 23 April. Qfficieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- laterij zit trouwens veel meer in de mode dan I handel, in wat anders in den laatsten tijd. De bad pakken zijn nu eenmaal zoo en welke man Moutwijn. Moutwijn 46 pet i 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.40—1.50 (niet officieel) en welke vrouw kan zich verzetten, als de haute couture iets voorschrijft". Het liberale orgaan houde ons ten goede, dat wij voor een dergelijk moreel defaitisme passen, en we hopen, dat er geleidelijk ook I gemakkelijk van zijn geld af en dus ging „links" op dit terrein eens wat meer rugge- het voorschot niet door. graat getoond zal worden. Of is het Rotter- damsche blad ook op dit punt in definitieve concurrentie getreden met een Amsterdam- schen „neutralen" collega? Een man met fantasie en volharding. In het Hoofdbureau van Politie is in be waring gesteld de 50-jarige koopman A. V., die zich aan verschillende oplichtingen heeft schuldig gemaakt. V. was in het verhuizersbedrijf werkzaam geweest. Geen wonder derhalve, dat hij met de gewoonten daarvan goed op de hoogte was. Die trachtte hij te benutten om aan geld te komen. En toen hij in een café in de binnenstad een verhuizer uit Schie- d™ ontmoette z„g hij In den 8ee»t reed, huaet_ w»_ nu ve.htal een tientje in zijn zak glijden, Den volgenden dag ontmoette het twee tal elkaar weer. V. gooide het nu over een anderen boeg om zijn tientje te krijgen. „Help me toch uit den brand!" drong hü aan. „Ik heb een erfenis te goed en moet straks naar den notaris, om de zaak af te wikkelen!" Nog was de verhuizer niet te vermurwen. Het eenige dat hij deed, was meegaan naar het notariskantoor. De Schiedamsche verhui zer bleef buiten wachten en toen de koop man V. terugkeerde, zwaaide hij triomfan telijk met een groot document en zei. „Mor gen kan ik 1300 halen!" Maar al terugloopende, kwam het ver langen naar het tientje opnieuw boven en voor de derde maal deed hij een beroep op den verhuizer, die eindelijk vijf gulden gaf. In den middag zagen ze elkaar weer. De aanhouder wint, dacht V., die het tientje maar volgemaakt wilde zien. En werkelijk, hij zag zijn volharding beloond, want de ver- Want wat hij den verhuizer vertelde, was toch aanlokkelijk genoeg. Hij zei n.l., dat hij veel werk voor hem had en sloot een accoordje af voor een som, die hem een be hoorlijke aanbrengpremie zou bezorgen. „Geef me er vast tien gulden voorschot op", stelde V. voor, doch de verhuizer kon niet Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van: C. de Jong om vergunning tot oprichting van een kui perij in het pand Damlaan 15, kadaster Sec tie H. No. 376. Dit verzoek is met de bijlagen op de se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag, den 7en Mei a.s., des voor middags te 11.30 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 23 April 1940. OVERAL op het uitgebreide ter- rem der Maaetunnelwerkeu den laatsten tijd groote bedrijvigheid gaande. Het duidejjjhst komt de snelle voortgang vap het werk tot uit drukking i" flen afl>°uw der ventilatie gebouwen, maai bit belangrijkste ge deelte van het werk «peelde zich 0ok deze. maand weer af op den bodem van de rivier. Daar is het tweede tunnelstuk dat de vo rige maand was gezonken e hoogte afgesteld, ondertusschen onderspoeld. Voordat deze onderspo heel was voltooid, werden tusschen rlchttoren van het eerste en den daarbij aar.- sluitenden tgren van het tweede stuk de ge bogen en rechte platen voor de voorloopig* zij-afdichting van de voeg tusschen de tun nelstukken van bovenaf ingeschoven. Daar na werd de duikerklok, welke dienst doe" bij de verbinding, op de dekken van 2 tun- neistukken gesteld. Nadat het gewicht van het tunnelstuk no. 2, hetwelk tot dat mo ment op de stalen pooten had gerust, op het zand was overgebracht, kon een aanvang worden gemaakt met het inpersen van luch'. in de duikerklok, zoodanig, dat in deze klok de bovenkanten van de dekken van de f tunnelstukken droog kwamen. In de duiker klok werden daarna de ruimten tusschen de voorloopige zijdichtingen volgebetonneerc. en de naden tusschen de duikerklok en het tunnelstuk zoowel die aan de bovenzijde als de verticale naden terzijde van het tunnel stuk waar de duikerklok buiten om het tun nelstuk heengrijpt, luchtdicht gesloten. Bij het verder inpersen van de lucht kon het water worden weggedrukt* tot op eeni- gen afstand onder den onderkant van de dekken der beide tunnelstukken. Daarna werden de bekistingen gesteld, waarop de 1 M breede dekstrook zal worden gestort er. werden de wapeningsstaven recht gebogen en onderling bevestigd, nadat een en ander van alle vuil als slib en wieren was ont daan. Voordat tot het storten van het beton voor het dek werd overgegaan, moesten de 1,50 M. hooge naden van de zij dichting ter plaatse van de dikte van het dek electrisch worden gelascht om op die plaats de water dichte aansluiting van beide stalen manteis te bewerkstelligen. Nadat het beton voor de dekstrook was gestort, konden daarover do stalen mantels der dekken aan elkaar wor den verbonden en werd over deze stalen verbindingsplaat de schermbetonlaag voor roestwering aangebracht. Hoewel het werk voor de voegdichting op dit moment nog niet is afgeloopen, laat het zich, gezien de ervaring tot dusver, aanzien, dat alles zal verloopen, zooals men zich dat van tevoren had gedacht. Intusschen heeft de baggermolen de sleuf voor het derde tun nelstuk op diepte gebracht en zijn de stel- tegels voor het derde tunnelstuk geplaatst. Waarschijnlijk zal reeds volgende week bet derde tunnelelement in de rivier worden neergelaten. In het geheel zijn er negen elk ruim «o meter lange caissons te plaatsen tus schen de twee ventilatiegebouwen. Verkeersplein Wèstzeedijk. Op den rechteroever is een aanvang ge maakt met het graafwerk voor het tweede gedeelte van het verkeersplein op den West zeedijk hetgeen mogelijk was, omdat het ver keer over den Westzeedijk thans kon worden geleid over het Noordelijk gedeelte van het nieuwe verkeersplein, dat reeds is gereed gekomen. In den iandtunnel is niet veei nieuws meer te zien. Daar wordt doorgegaan met het aanbrengen van de gemetselde bestra ting, waarover wij reeds een maand geleden bijzonderheden hebben verteld. De ventilatiegebouwen. Al is een tunnel uiteraard iets, dat aan het oog wordt onttrokken, toch heeft onze Maastunnel als het ware twee markante landhoofden gekregen: de twee imposante ventilatiegebouwen, welke tusschen de land en riviertunnels aan beide oevers zijn ver rezen. Het ventilatiegebouw op den rechteroever is thans btfna tot de voorgenomen hoogte (33 meter) opgetrokken, zoodat ook hier nog slechts de verdere afwerking resteert. De koepelvormige aanzuigruimten worden met koper bedekt en zullen ongetwijfeld in heï havenbeeld bijzonder pittoresk aandoen, ln de ventilatiegebouwen worden de centrale verwarmingsinstallaties geïnstalleerd en oe proefd. Op den linker-oever. Op den linkeroever wordt regelmatig doorgegaan met den bouw van den gesloten en den open oprit. Ook hier rijst het venti latiegebouw steeds hooger op en is men ge vorderd tot den onderkant van het koepel- Hef ventilatiegebouw op den Rechter Maas oever begint de vol tooiing te naderen; dit gebouw is 33 M. hoog, de koepelvormige aan- zuigruimte, welke met koper zal worden af gedekt heeft 'n hoogte van 20 meter. vormige dak boven de groote aanzuigruimte. Met het weggraven van den grond rond het ventilatiegebouw is men reeds aanga- vangen. Deze ontgraving is, gelijk men weet, noodig om het tunnelstuk, dat tegen dit ventilatiegebouw zal aansluiten, op voldoen de diepte te kunnen invaren en plaatsen. Op het verkeersplein aan de Velgersdijk straat wordt thans gewerkt aan den aanlag van de bestrating en de tramsporen over het aldaar gereedgekomen kunstwerk. In de Waalhaven wordt doorgegaan met den afbouw van het laatste drietal stukker Het derde tunnelstuk wordt in gereedheid gebracht. De drijfpontons zijn reeds aange bracht en ook de onderspoelingsmachine is reeds op dit stuk gemonteerd. In trcenstelling met de eerste twee zal dit derde tunnelstuk niet des nachts, mair overdag naar zijn plaats worden gebracht, zoodat er voor belangstellenden ditmaal wat zal te zien zijn. van de erfenis waarheid bevatte. Maar toen kwam de dag, dat de verhuizing moest geschieden. De Schiedammer begaf zich met zijn materiaal naar het opgegeven adres, doch daar dacht men niet aan ver huizen. De Schiedammer begreep nu, dat er iets niet klopte en ging naar de politie. Bij den notaris werd geïnformeerd en toen kwam vast te staan, dat het verhaal van de erfenis slechts op fantasie berustte, ging men ver der speuren. Een caféhouder in het Westen bleek ook door V. gedupeerd te zijn. Deze wilde zijn auto verkoopen en V. zou dat zaakje wel eens voor hem opknappen. Op de provisia nam hij reeds 5 voorschot, maar van een verkoop van de auto kwam niets. Ook buiten de stad heeft V. slachtoffers gemaakt. Een koopman uit Zoeterwoude, dien hij in een café in de omgeving van den Cool- singel had leeren kennen, haalde hij over eens naar een auto te komen kijken, die hij voor een mevrouw moest verkoopen. Samen gingen ze naar een garage, waar een auto stond. Spoedig waren ze het eens over den prijs, maar V. gaf te kennen, den wagen nog niet te kunnen afleveren, omdat hij nog niet over de sleuteltjes beschikte. Wel stond hij erop, dat er 25 handgeld betaald werd, hetgeen geschiedde. Toen de koopman uit Zoeterwoude zich evenwel den anderen dag aan de garage meldde om den wagen in ont vangst te nemen, bleek hij het slachtoffer van V. geworden te zijn. De wagen was n.l. niet te koop. De koopman A. V. is thans in het huis van bewaring opgesloten. Voordracht van den heer J. Hendrix in „St. Lucia". Zondagmiddag werd in het Instituut „St. Lucia" door den heer J. B. C. Hendrix daar bij geassisteerd door de dames Annie Hos- kam en Femi Koppers, een voordracht ge houden over, „Maria in de Divina Comedia". Na een inleiding over het leven van Dante werd met behulp van teekeningen een be schrijving gegeven van Dante's reis door de drie Rijken, waarna de spreker tot het on derwerp overging. Het mooie en verheven onderwerp werd met aandacht gevolgd door de Eerw. Zusters en genoodigden. Een hartelijk applaus volgde, waarna de Eerw. Moeder den spreker bedankte. De le zing werd opgeluisterd door het koor der kweekschool. De muziekschool van Toonkunst (dir. Wil lem Pijper) zal op Zaterdagmiddag 27 April a.s. te 2.30 uur in gebouw Palace, Ged. Botersloot een uitvoering geven van de Kin derzangklassen onder leiding van mevrouw Floor Hubregtse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1